Bewust worden van lunieke positie Texel' Vinder kievietsei eert nestbescherming Weinig nieuws op achtste Horecabeurs De oermens Harry Hartog is niet meer F amilieberichten Politiechef start in regiocrossloop Straatspeeldag Schulpengat Verdere ontwikkeling streekproducten: TEXELSE J COURANT Ensemblefestival Uitgeteerd, moegestreden, tot het laatst betrokken bij alles wat hem dierbaar was, is rustig ingeslapen, temidden van allen die hem liet waren, onze broer, zwager en oom André Marie Witte André <r 10 april 1932 t 22 maart 2001 Rust nu maar uit Wij zijn vol bewondering en trots, hoe je met je ziekte wist om te gaan. Familie Witte André is thuis, Haffelderweg 30 te Den Burg. Maandag 26 maart wordt om 19.30 uur de avond wake gehouden in de Johannes de Doperkerk, Molenstraat 36 te Den Burg. aansluitend is er vanaf 20.00 uur gelegenheid de familie te condo leren. De Eucharistieviering ten afscheid wordt gehou den op dinsdag 27 maart om 10.00 uur in boven genoemde kerk, waarna de crematieplechtigheid om 13.00 uur plaatsvindt in Crematonum Schagen, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Correspondentie-adres: L.C. Witte, Wilhelminalaan 10, 1791 AN Den Burg. Nooit meer dobbelen samen. Goeie reis, en tot ziens W.C Witte Hij was zoals hij was Hij had een eigen persoonlijkheid. Lieve André je was een kanjer. Dina en Jaap Esther en Ed José en Mare Marion en Koos De koele blik in je ogen en je niets zeggen doen me beseffen dat dit het moment is, waar ik al die tijd op heb gewacht. Lieve Dré ik mis je nu al ik zal je nooit vergeten. „Je kleine zusje" Esther Met droefheid hebben wij kennis genomen van het overlijden van André Witte op 22 maart 2001. Hij was woonachtig in woonvoorziening de Texelse Reede te Den Burg. Bewoners en medewerkers zullen hem missen. Directeur en bestuur ASVZ Noord-Holland „Mijn genade is u genoeg" 2 Cor. 12:9 Heel verdrietig maar vol goede hennneringen delen wij u mee dat van ons is heengegaan mijn lieve vrouw, onze moeder en oma Lutgertien de Visser-Hessels Tini A 27 juni 1919 t 20 maart 2001 Texel: Jo de Visser Schipborg: Hilda en Simon Henk Jan en Joke Joost en Sonja Bart Sint-Pancras: Bram en José Sara, Joep Texel: Fokke-Jan en Adrie Marieke en Jos Jan Dirk, Nienke, Josien Emmen: Anneke en Jan Gert Jan, Jos, Sander Leon, Jan-Maarten, Mark Texel: Jeannet en Arjen Lianne, Erik, Anita Bernhardlaan 107 1791 XC Den Burg Moeder is thuis. Vrijdag 23 maart is er van 19.30 tot 20.30 uur gelegenheid tot condoleren in „de Poort", achter de Gereformeerde kerk, Elemert 1 te Den Burg. Zaterdag 24 maart wordt om 13.30 uur de afscheidsdienst gehouden in bovengenoemde kerk, waarna we moeder begeleiden naar haar laatste rustplaats op de Algemene begraafplaats aan de Kogerstraat te Den Burg. Liever geen bloemen. André Bedankt voor alles. We zullen je nooit vergeten. Het team van Het groene winkeltje Na een langzaam verval van krachten is van ons heengegaan onze huisgenoot André Witte We zijn verdrietig. Bewoners en medewerkers van de Texelse Reede zullen hem missen. 22 maart 2001 Woonvoorziening Texelse Reede Zijm met het klevietsei dat hi/ op een stuk bouwgrond aan de Fonteinsweg vond (Foto Joop Rommots n 1972 vond Kees Zijm ook al eens iet eerste kievietsei en dat ver- ;ocht hij toen - 'ik geloof voor een maak' - aan eierhandelaar lornelisse in Den Burg. Het was de aatste keer dat de agrariër uit De Vesten een ei van een weidevogel aapte. Ook het exemplaar dat hij linsdag rond 12.00 uur aantrof in jen nest op één van zijn eigen ak- ;ers aan de Fonteinsweg liet hij lig- jen. 'Het vinden van het eerste ei ijnd ik niet zo belangrijk. Wél dat jr aandacht is voor nest- jescherming. Misschien helpt het.' leker van dat succes is hij niet. 'Van lie kievietseieren komt bijna nooit ets terecht. Ze worden allemaal op- jevreten door meeuwen en kraaien.' Jesondanks speurt hij ieder jaar naar lesten, die hij markeert met een stok, radat hij er later bij het bewerken van iet land met zijn tractor omheen kan ijden. 'Ik ben ook lid van de Agrari- icheNatuurvereniging. De laatste ja- en word ik bij het zoeken naar nes- en geholpen door Giet Witte van de Vogelwerkgroep. Vorig jaar vonden we op 40 bunder 37 nesten. Van kievieten en lieuwen. De kievieten zit ten vooral aan de ene kant van de weg, de lieuwen broeden meer tegen de Dennen aan. Ik hoop nog eens een gruttonest te vinden, want dat is er nog nooit van gekomen.' Tot de maatregelen die de versprei ding van mond- en klauwzeer moe ten tegengaan, behoort ook het ver bod van het zoeken naar kievietseieren door anderen dan de agrariër zelf. 'Dat is vervelend. Dan doe ik het maar zelf Niet heel fana tiek hoor. Vanaf de boerderij heb ik aardig zicht op het land er omheen. En om de paar dagen loop ik er een slag overheen.' Zijm krijgt vanavond de wisseltrofee uitgereikt die feestcommissie van Den Hoorn beschikbaar heeft gesteld voor de vinder van het eerste ei. Die eer was bijna aan hem voorbij ge gaan, want Arie Dijker uit Den Hoorn, die al meerdere malen de eerste vin der was, hield zaterdag al een kieviet in de gaten die op een stuk bollenland van Jaap Duinker in het Hoornder Nieuwland actief was. 'Maar hij zat toen niet op z'n nest en vloog wat achter de kraaien en een kiekendief aan. Dat was wel een teken dat hij aan het nestelen was. Dinsdag rond half drie zag ik 'm op z'n nest zitten.' Omdat hij twijfelde of hij in verband met het zoekverbod wel of niet bollenland mocht betreden, vroeg Dijker eigenaar Duinker om zijn me ning. 'Die dacht ook dat het geen kwaad kon en toen ben ik gaan kij ken. Het was een nest met vier eie ren. De eerste had hij vast zaterdag al gelegd, want kievieten leggen niet meer dan één ei op een dag. Vier ei eren is eigenlijk wel bijzonder, want het is nog behoorlijk koud en nat voor de tijd van het jaar Kort nadat Dijker de redactie van zijn vondst op de hoogte had gebracht, belde ook Petra Brans van hoeve Op Ruimte van de Westerweg naar de Texelse Courant. Zij had een nest met twee eieren gevonden. Anja Brink, chef van de regiopolitie in Noord-Holland, is eén van de promi nente deelnemers aan de regiocross loop voor de politie die dinsdag om 12.30 uur van start gaat bij zwembad Calluna. Minstens dertig politie mensen uit de provincie komen naar Texel om hieraan mee te doen aan De hardloopwedstrijd over afstanden van vijf en tien kilometer is een initia tief van agent Nico Drenth. 'Een groot deel van de agenten is de veertig gepasseerd en dan kan wat extra- lichaamsbeweging geen kwaad. Een partijtje rennen is goed voor lichaam en geest en bevordert de saamhorig heid bij de politie. Ik heb een pracht- parcours uitgezet. We maken soep en broodies en na afloop mogen ze gra tis een duik in het zwembad nemen.' Om de organisatie op rolletjes te la ten lopen heeft Drenth nog enige vrij willigers nodig. Hij is te bereiken op telefoonnummer 072-5498360. Om aandacht te vragen voor de kwetsbare positie van kinderen in het hedendaagse verkeer, wordt woens dag 20 juni de nationale straatspeel dag gehouden Meer dan tweedui zend straten in het hele land worden voor die dag afgesloten voor alle ver keer, zodat de kinderen veilig buiten kunnen spelen. Op veel plaatsen wordt van de gelegenheid gebruik gemaakt de overheid te wijzen op gevaarlijke situaties. De gemeente Texel en de Texelse af deling van de verkeersveiligheids organisatie 3VO, organiseren zelf geen acties. Wel wordt buurtgroepen en scholen de mogelijkheid geboden zich aan te sluiten bij het landelijk ini tiatief. Groeperingen die iets willen organiseren, dienen zich - in verband met het afsluiten van de straat - aan te melden bij de gemeente. Dit kan bij Marja Witte, tel. 362276. Wegens een mankement aan de kop peling tussen de Voith Schneider- propellor en de elektromotor, zullen komende week onderhouds werkzaamheden worden verricht aan de Schulpengat. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) legde nadrukkelijk de link tussen landschapsbehoud en Texelse producten. Boeren zouden volgens hem hun bedrijf in stand kunnen hou den, en zo het platteland leefbaar maken. pe gemeente kan een belangrijke el vervullen bij het oplossen van lerschillende problemen bij de fcntwikkeling en afzet van streek producten. Dat bleek bij de fcverhandiging van het onder zoeksrapport Streekproducten op ■exel. Leden van de raads commissie toonden zich bijzonder Tevreden over het onderzoek dat is liitgevoerd door Ineke Hin. lade presentatie van Hin kregen de iommissieleden en de vier opdracht levers - de gemeente, de Stichting itimulering Texels Product (SSTP), 'erenigmg Texelse Producten Pro notie en de Stichting Waddengroep -de kans om te reageren. Ook uit het 'apport bleek dat er onduidelijkheid Jestaat omtrent huisverkoop en an- fere horecaontplooiing op boerde- ijen. Wethouder Daan Schilling Texels Belang) zei namens de ge beente de regels duidelijk genoeg te rinden, maar niet passend bij elke iroducent. Hij verduidelijkte dat huis- 'erkoop van het eigen product toe- lestaan is, maar dat producten van fders niet aan huis mogen worden verkocht. Het schenken van koffie en hee is alleen toegestaan zo lang daar leen geld voor wordt gevraagd, laarnaast zei Schilling het belangrijk e vinden dat in het kader van de Plattelandsvernieuwing deze regels «orden aangescherpt, om misver- itanden te voorkomen. Ook vond Pilat dat er aandacht moet worden besteed aan de koppeling met andere branches, zoals horeca en winkels. Een prijs zou een stimu lans kunnen zijn. 'We zouden onder horecabedrijven van alle wadden eilanden een internationale award kunnen uitreiken. Wie maakt het beste arrangement met plaatselijke waddenproducten?' De Wadden- groep blijkt bezig te zijn met het op zetten van nieuwe Texelse productiemogelijkheden, zoals een pastafabriekje, duurzame visserij en oestervisserij. Voor Bisschop was het een 'eye-opener' dat veel producen ten de regels over het keurmerk van de stichting niet kennen. 'We moeten dus meer aan de weg timmeren.' Verschillende commissieleden noem den de promotie van het Echt Texels Product zeer belangrijk. Dick Drijver (Texels Belang) opperde een website als mogelijkheid. Volgens Pilat waren er al veel ideeën. 'Texel moet zich bewust worden van zijn positie.' Schn/fster Ineke Hin overhandigt het rapport aan Ronald Bisschop, wethouder Schilling, Cor de Wit en Hans Pilat. (Foto Comro Timmerman) Joland Bisschop, voorzitter van de 5STP, meldde een groot voorstander e zijn van samenwerking tussen ver- ■chillende organisaties en bedrijven. We moeten elkaar versterken. Jaarom willen we bijvoorbeeld door iriiddel van een startersubsidie meer ndernemers zo ver krijgen zich aan e melden bij Echt Texels Product.' ïisschop nodigde - potentiële - pro ducenten uit om zich bij de stichting met hun plannen te melden. Van sa menwerking is overigens in veel ge- rallen geen sprake. Van de 37 bedrij nen geven er 22 aan geen behoefte e hebben om samen te werken met indere producenten. fenk Pilat van de Waddengroep, die i|dens zijn reactie het rapport Naddenproducten aan Schilling uit- eikte, pleitte voor landschaps behoud en het volgen van de ingesla- Ijen weg. 'De Texelse streek- Droducten zijn écht, en bovendien uniek. Dat is lang niet overal het ge- ral. Texel heeft het goed voor elkaar, "n moet dit koesteren.' Vooral de aatste opmerking viel in de smaak bij shilling, 'ledereen weet waar Texel igt, maar lang niet alle mensen kun- 'en Lutiebroek vinden', verwees hij naar de naamsbekendheid. Ook Bedrijfskleding, kroketten en bitter ballen, energiedrankjes, wijnen, bie ren, schoonmaakmiddelen, geprepa reerde sauzen, 'verse' sinaasap pelsap uit een automaat, kassa systemen, hifi-installaties, koffies, verse vis, toiletzeepjes, brood en bedrukte servetten: er was voor de Texelse horeca-ondernemers weer van alles te zien en te proeven op de achtste Horecabeurs, die Nico Erwich deze week in sporthal Ons Genoegen organiseerde. Andere ja ren kenmerkten zich door grappige en inventieve noviteiten, maar deze editie bood weinig verrassends. Of het moet de smakeloze hamburger uit de magnetron van Quicksnax zijn, die de Texelse horeca hopelijk met op de kaart zal zetten. Een interessante primeur was wel de website die Horeca Nederland presenteerde. De nationale site biedt allerhande infor matie aan de leden, van brand veiligheid tot bedrijfsbeëindiging. Niet-leden hebben een beperktere toegang tot www.horeca.org. In de stand van Stiehl konden de bezoe kers op een computerscherm digitaal opgeslagen muziek uitzoeken. Cafés en disco's hoeven geen CD's meer aan te schaffen, maar kunnen een apparaat bij Media Tools in Hilversum laten opladen, en kiezen uit honderd duizenden titels uit allerhande gen res. In zijn openingswoord hamerde oud-hotelier Harry Wuis op het be lang van een goede bediening. 'De bediening zal het succes van een horecabedrijf in de toekomst meer dan voorheen beïnvloeden. Degene die bedient bepaalt de beleving van de gast en daarmee de herinnering die deze aan het bezoek zal overhou den. Daarbij is de prijsstelling van ondergeschikt belang.' Wuis be pleitte een grotere aandacht 'voor al die fantastische mensen in de bedie ning.' (Foto Bart Bosch) hij van zijn vader in hotel Graaf zijn eerste pilsje. Dat smaakte meteen goed. Meer dan vier decennia zou den schoffel en bierflesje vaste attri buten in het dagelijks leven van Harry Hartog worden, In alle vroegte haastte hij zich in zijn groene overal met oranje hesje per fiets, diep over het stuur gebogen, de blik recht voor uit, happend naar adem en met het gereedschap in zijn rechterhand rich ting plantsoen en berm Na gedane arbeid was hij steevast in De Slock of De Zwaan te vinden, nog steeds ge tooid in werkkleding, waar hij zijn Amsteltjes dronk en vrouwen zijn speciale belangstelling hadden. Soms viel hij knikkebollend aan de toog in slaap, waarna de fietstocht VRIJDAG 23 MAART 2001 Den Burg is een kleurrijk dorpsfiguur minder Deze week overleed de mar kante plantsoenmedewerker Harry Hartog in het Gemini-ziekenhuis te Den Helder. 'Hét gezicht van Texel, dat niet voor mets op een ansicht kaart staat afgebeeld', zo betitelde wethouder Nel Eelman de noeste Hartog twee jaar geleden ter gele genheid van zijn 40-jarig jubileum bij De Bolder. 'Een taaie rakker, een echte vent', zo sprak directeur Leen Noordzij zijn buitendienst medewerker bij dezelfde gelegenheid toe. 'Je bent sterk en de enige die de kunst van het spitten nog verstaat.' Hartog begon in 1959 als 16-jarige bij de toenmalige gemeentelijke Groen voorziening en in hetzelfde jaar kreeg huiswaarts een stuk minder vastbe raden verliep dan eerder die dag Maar 's ochtends stond hij er weer, de oermens Hartog met zijn ijzeren ge stel, dat toch minder sterk bleek dan gedacht. Elf weken geleden werd hij met reuma opgenomen in het zieken huis, waar hij dinsdag het tijdelijke voor het eeuwige verwisselde. Hem wordt morgen om 14.00 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Kogerstraat de laatste eer bewezen Harry Hartog is 58 jaar geworden. Foto Bob A Schelfhout-Aubtrtijn) In Question Plaza begint maandag om 18.30 uur de derde voorronde van het ensemblefestival. Diverse ensembles - met onder meer koper blazers, pianisten, drummers, saxo fonisten, fluitisten en een fortissimo orkest - doen hun uiterste best om door de jury te worden uitverkoren voor dit festival, dat zaterdag 7 april plaatsvindt. De toegang is gratis. Wouter Zijm (17) uit Den Burg is aan het Culinair Instituut Nederland (CIN) in Utrecht geslaagd voor de opleiding scheepskok. Zijm werkt momenteel in restaurant Klif 23 en gaat zich aan het CIN verder bekwamen tot restaurantkok.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 3