f Boer via internet op zoek naar steun enten Inbraken Oudeschild waren 'klerestreken' Nieuws van de provincie Hardlopen op de boot in Guinness Book? Texelaars op de bres voor asielzoekers r Ook handtekeningenactie op basisscholen Mkz: wat mag wél en wat niet? Texelpop: feest voor jong en oud SUPER DE BOER TEXELSE^COURANT Kijk in deze krant! PKB Waddenzee m Van Lubek verrast Texel'94 matig Boosheid over mesttransport theaterprogramma 'Gezinnen langer in Vogelmient' PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11566 TEXELSE DINSDAG 27 MAART 2001 COURANT Hnai Verschijnt dinsdag en vrijdag maak me al een tijdje grote zor- en over mond- en klauwzeer, jlaar toen het NOS journaal bndagavond die video uitzond Ën een boer wiens bedrijf zal wor- en geruimd, toen ging ik door de Irond. Ik moest iets doen.' Vee- ouder Erik Bakker van de Pont- eg ontwierp een hompage (http:/ inme.hetnet.nl/~ahbakker01/ dex.htmll waarop mensen een lem kunnen uitbrengen voor het nten tegen mkz. 'De stemmen wil overhandigen aan minister |rinkhorst.' Wijkie van de Berg van Rozendijk is een actie gestart j basisscholen. (ik Bakker: 'Texel mag dan geïso- erd liggen, ik heb toch grote angst at het virus niet aan ons voorbijgaat. Ikz is al sinds 24 februari in Neder- nd en heeft in Nederland drieëneen- alve week ongestoord kunnen jortwoekeren. Volgens mij zit het jor het hele land. Maar de pest met ie ziekte is dat je het niet kunt zien. nten is de enige goede aanpak.' j Bakker staan 45 melkkoeien op :al en daarnaast heeft hij 120 scha- an, waarvan er nog zo'n 20 moeten mmen. 'Het is allemaal prima ver pen. daarover heb ik niets te kla- an. Alle dieren stonden dicht bij jis, ik heb geen last gehad van het irvoersverbod. De prijzen van het msvlees zijn de laatste jaren niet al best, maar ik heb de mazzel dat ik chtstreeks aan de klant verkoop en jt levert me voor elke kilogram vlees tn gulden extra op. Per uur levert de ihapenhouderij niet zoveel op, aar aan het eind van het jaar blijft er toch aardig wat over. De hygiënische maatregelen die we nu treffen geven niet zoveel extra werk. .We hebben het erf al een paar weken afgezet met een lintje en er staat een bak met citroenzuur.' 'Het is toch te gek dat vrijwel ieder een in Nederland wil enten, maar dat het toch met gebeurt.' De vraag is of Bakker begrip heeft voor het stand punt van Brinkhorst, die aangeeft dat bij enten de export van Nederlands vlees- en zuivelproducten stil zou komen te liggen en dat de Neder landse veehouderijsector daarmee het faillissement over zich afroept. 'Ik snap zijn dilemma, maar het alterna tief is dat de hele veestapel wordt geruimd. Volgens mij denken de meeste mensen er net zo over als ik. Internet is bij uitstek het medium om dit te laten blijken. Vandaar die actie.' Zijn homepage is via een zoek machine te vinden onder de trefwoor den 'enten' en 'mkz'. Op geheel andere wijze, maar met hetzelfde doel. is Wijkie van de Berg van de Rozendijk een actie gestart om de minister over de streep te krij gen. 'Onze lammetjes een prik, net als zij, net als ik!', is de ondertekende boodschap die het gezin naar Den Haag stuurt. De initiatiefneemster hoopt dat zoveel mogelijk basisscho len hun stem laten horen. Kinderen kunnen hun naam zetten achterop een tekening van een geitje met tra nen in de ogen, dat wordt omringd door een groep leerlingen. De formu lieren worden verspreid onder en door scholieren. Geïnteresseerde scholen kunnen contact opnemen met Wijkie van de Berg, tel. 313 723. |)e Alkmaarse officier van justitie Jteinhaus heeft een werkstraf van 240 uur en zes maanden cel geëist legen een 41 -jarige man uit Oude schild. De man, die al sinds zijn llfde verslaafd is aan drugs, heeft Brie inbraken en één diefstal be kend. 'De slachtoffers waren heeds bekenden en juist zij had- Ben hem regelmatig geholpen,' al- pus Steinhaus. 'Daarom zijn het klerestreken.' Ie verdachte pleegde zijn eerste in braak vorig jaar op koninginnedag bij lijn buren in een woning aan de De 1/ittstraat in Oudeschild. Hij wist dat Ie buren op dat moment in de haven Er bestaat nogal wat verwarring over welke regels die verband houden met mond- en klauwzeer nog van toepassing zijn. Daarom hieronder een overzicht, met het dringende verzoek tot strikte na leving. Het betreden van erven van vee houderijen met koeien, schapen of andere evenhoevigen is verbo den, evenals direct contact met vee (aaien of voeren). Het vervoer van rundvee of schapen is verbo den. Dit geldt ook voor andere dieren die afkomstig zijn van be drijven met evenhoevige dieren. Onder toezicht van de RW blij ven noodtransporten van vee mogelijk. Hiervoor kunnen de boeren contact opnemen met de WLTO (023 - 616 2360). Het is verboden gasten te houden bij bedrijven met evenhoevig vee. Paardrijden met dieren van be drijven waar ook evenhoevige dieren verblijven is niet toege staan. Voor honden blijft op het hele eiland een aanlijnplicht van kracht en bepaalde natuurgebie den blijven gesloten. Het advies luidt om de dierenarts alleen te bezoeken bij spoedgevallen en met zo weinig mogelijk personen Voorts geldt het advies om geen paard te rijden, katten zoveel mogelijk binnen te houden en blijft ontsmetting bij en op de boot naar Texel verplicht. Meer informatie is te vinden op de website www.texel.nl/mkz. aan het werk waren. De buit bestond uit een portemonnee met 75,-, een sigarenkist, een bus koffie en een pak suiker. Zijn tweede inbraak pleegde hij drie maanden later bij zijn voormalige buurvrouw in de Kerkesteeg. Zij miste na de inbraak ƒ200,-. De vrouw ver moedde meteen dat haar ex-buur- man de dader was. Hij had regelma tig geld van haar geleend en was één van de weinigen die wisten waar de vrouw haar geld bewaarde. De man, die met kwam opdagen voor de rechtszitting, had tegenover de politie verklaard dat hij ƒ150,- had ge stolen. Hij heeft eveneens bekend dat hij op 2 augustus vorig jaar getracht heeft in te breken in een woning aan de Burgwal in Den Burg. Deze poging Lees verder pagina 5 Een half uurtje in de schijnwerpers. Op Texelpop 2001 traden vrijdag- en zaterdagavond 21 Texelse bands voor het voetlicht. Met name jongere bands waren goed vertegenwoordigd op het festival dat tot veler tevreden heid na jaren weer terug was in de Burg de Koninghal. Een uitgebreid verslag verder in deze krant. (Foto Morch HO'lnon) Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Advertenties/abonnementen/bezorging: Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg Spinbaan 6 Cy J lal m telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 1791 MC Den Burg 1fl T*T 1 0 VP 1 f 1 Tl l/l /7 T*T e-mail: tcnieuws@tref.nl telefoon 0222 - 36 26 00 V V 1 IU W 1 L1/ X/ T O 111 Tt/V/l TJ\4^1 L^} Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 telefax 0222 - 31 41 11 V-/ of 06-22 14 02 76 (Advertentie) Varen èn fietsen door Noord-Holland Provincie op Carrièrebeurs 8 april: Ronde van Noord-Holland Texelaars reageerden kritisch en soms ronduit verontwaardigd tijdens de gisteravond gehouden hoorzitting over de PKB Waddenzee. Schrifte lijke reacties kunnen tot 8 mei worden opgestuurd naar het Ministerie van VROM. Pagina 5 Langlaufen is geen sport die ze ge regeld beoefent. Niemand was daarom minder verbaasd dan Ingnd van Lubek zelf toen ze vorige week tijdens de Europese kampioenschap pen wintertriatlon in Oostenrijk tot een twaalfde plaats reikte. Bij de we reldkampioenschappen in het Zwiterse Lenzerheide ging het zater dag nóg beter en werd ze tiende. Pagina 7 Texel'94 blijft zeer matig presteren. Zondag werd in Medemblik met 2-0 verloren van MFC. Met nog zeven wedstrijden te spelen - twee uit en vijf thuis - staat de Texelse formatie op een gedeelde laatste plaats met WGW. dat wel eenmaal vaker in ac tie kwam. Pagina 7 Transport van vloeibare mest naar en over Texel, dat afkomstig was vanuit Zeeland, heeft onder veehouders gisteren grote com motie veroorzaakt. 'Het is rond uit onverantwoord dat waar we hier met z'n allen de grootste voorzichtigheid in acht nemen, we op zo'n roekeloze manier te gen een besmetting zouden kun nen aanlopen', aldus een veront ruste veehouder. Maar de gemeente en landbouw organisatie WLTO slaagden er ondanks intensief aandringen gisteren met in de legale trans porten stil te leggen. Ze doen een beroep op de akkerbouwers over wier land de mest wordt uitgere den hier onmiddellijk mee te stoppen. 'De auto's worden wel iswaar ontsmet en onder strikte voorwaarden uitgevoerd, het is bloedlink en tast ook onze ge loofwaardigheid aan.' Hin, en een collega-bestuurder van de WLTO, kregen gisteren tientallen telefoontjes van verontruste boe ren te verwerken. 'De zorgen zijn groot, want er is nog geen enkel vleugje dat tot optimisme stemt.' NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 (Advertentie) r\i De nationale topper Sven Ootjes deed een serieuze poging het Nederlands record op de 50 meter horden scherper te stellen. (Foto joop Rommts) 'We maken er een dolle dag van', beloofde de immer en thousiaste Erica Terpstra vooraf en ze kreeg gelijk. Want een hardloopwedstrijd met zo'n 150 deelnemers op het autodek van een veerboot, dat is allerminst alledaags. Ook niet erg gewoon was de formule, waarbij zowel de jongste pupillen van een tiental verenigingen uit heel Nederland aan de start verschenen als Sven Ootjes, een nationale topper die ook in het buitenland aan de weg timmert. Dat Ootjes de wedstrijd op de boot niet zomaar als een aardigheidje be schouwde, bleek wel uit zijn tijden, In de series (voorrondes) benaderde hij het Nederlands record op de 50 me ter horden van 6,72 seconden tot op vierhonderdste. Vlak voor de finale verzocht speaker Albert Hoven de toeschouwers om absolute stilte, omdat Ootjes had aangekondigd fa natiek op jacht te gaan naar de na tionale toptijd. Even was het heel spannend, maar wellicht wat in de war gebracht door de plotselinge verandering in sfeer en gehandicapt door het gebrek aan concurrenten die met hem konden wedijveren deed de hordeloper ditmaal 6,85 seconden over zijn race. 'Misschien maar goed ook', meende initiatiefnemer en medeorganisator Cees Timmer met een glimlach. 'Want stel je nou voor dat hij het record had verbroken, dan was er vast een discussie ontstaan of dit wel écht een indoorbaan is', doelde hij op de kleppen, die op de Molengat het bovenste autodek niet afsluiten van de buitenlucht. Sterker: de wind, hoewel niet al te hard, was steeds voelbaar aanwezig. Omdat de voorkant van het schip - die stil lag in de haven van 't Horntje - richting het zuidoosten wees, hadden de at leten steeds een licht briesje tegen. Aan de andere eisen was wel vol daan. Zo werden de tijden elektro nisch geklokt en per computer ver werkt door Piet Bakelaar. Daags tevoren was een heuse baan aange legd, onder meer bestaand uit een ondergrond die - net als de tijd waarneming - kosteloos werd be schikbaar gesteld, in dit geval door het bedrijf dat ook de kunststof- atletiekbaan op sportpark Den Burg Zuid moet leggen. De 'mat' werd naar binnengetakeld door de telekraan van Pietje Kager. Het alternatief, ver voer per vrachtauto, kwam niet in aanmerking, omdat het bovendek niet berekend is op vrachtverkeer. Veel deelnemers verbeterden hun persoonlijke toptijd, het Nederlands record voor vijftigplussers ging er aan en ongetwijfeld sneuvelden er ook clubrecords, maar tijden waarvoor direct het ANP moest worden inge licht - zoals de organisatie had ge hoopt - werden niet geklokt. 'Jam mer', vond Timmer, 'we hadden zo'n beetje de hele nationale top. Maar de allerbeste lopers - Patrick van Bal- kom op de 50 meter vlak en Robin Korving op de 50 meter horden - waren er helaas niet en juist die had den hier anders voor de records ge lopen.' Korving, die tijdens de Olympische Spelen opzien baarde door bij de warming-up vart een wedstrijd ern stig geblesseerd te raken, was wel aanwezig als toeschouwer én promi nent lid van het comité van aanbeve ling voor de aanleg van een kunststofatletiekbaan op Texel. Tij dens de presentatie die 's ochtends voorafgaand aan de wedstrijd in de niet-rokensalon werd gehouden voor genodigden, had hij zich nog hard gemaakt voor de baan, die volgens hém vooral vanwege z'n rustige om geving én de vele recreatieve moge lijkheden op Texel wel eens heel wat sporters naar het eiland zou kunnen lokken. 'Ook topsporters. Die gaan na hun training naar bed om te rus ten. De subtoppers kunnen dan bij voorbeeld naar de golfbaan. Mis schien dat ik daar ook nog wel eens sta. Als ik door mijn knie nooit meer op topniveau zou kunnen horde lopen.' Het was een heel rijtje meer- en min- der-prominenten dat een pleidooi hield voor de atletiekbaan in Den Burg. Onder hen waren vertegen woordigers uit de nationale atletiek, 'mister sport' Albert Hoven van de Texelse Sportraad, voorzitter Erik van Zoonen van Atletiekvereniging Texel en wethouder Nel Eelman, die be kende dat ze Van Zoonen en de zij nen wel eens had beticht van 'slape righeid' en een 'gebrek aan creativiteit'. 'Maar er is geen vereni ging die zich in dat opzicht zo heeft ontwikkeld als de atletiekvereniging', verwees ze naar alle initiatieven om sponsors te vinden die samen ƒ450.000,- moeten inbrengen, zijnde de helft van de aanlegkosten. Komt dat bedrag er. dan heeft de gemeente beloofd de rest bij te passen. De sprekers deden allen zéér hun best - het enorme enthousiasme van wethouder Eelman baarde zelfs op zien bij de meest-doorgewinterde volgers van de Texelse politiek - maar in de schaduw staan van Erica Terps tra kon niemand. De 'ambassadrice van de sport', die niet alleen oud staatssecretaris van Sport is, maar ook lid van het NOC'NSF en het Eu ropees Olympisch Comité, jubelde van haar eerste tot haar laatste zin en deed dat later ook nog In de inter views die ze met de vertegenwoordi gers van de media had. Op het ver zoek dat ze vorig jaar had gekregen om zitting te nemen in het comité van aanbeveling had ze zonder veel aar zelen 'ja' gezegd, ondanks dat ze 'geen speciale band met Texel' had, zoals ze toegaf. 'Ik zoek het niet op en ik zeg heus niet tegen alles ja. Maar ik heb zó veel te danken aan vrijwilligers, die mi] ooit in de gelegen heid stelden om aan topzwemmen te doen. dat ik gewoon vind dat ik dit Lees verder pagina 5 De circa twintig asielzoekers gezinnen die nu nog op De Vogelmient in De Koog verblijven, zouden daar ook na augustus moeten kunnen blijven wonen tot dat er op Texel nieuwe woonruimte voor hen is. Dat vinden Gerrie Kloosterman en Roy Brussé, die als vrijwilliger in het centrum actief zijn en samen met enkele andere Texelaars een 'steunpunt' zijn be gonnen, met de bedoeling ook de gemeente en het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) van die noodzaak te overtuigen. 'Verschillende gezinnen hebben op Texel hun plek gevonden. Vanuit een onveilige situatie hebben ze hier de kans gekregen rust te ervaren en een veilige plek te hebben. De jeugd heeft het naar de zin op school. Ik heb be grepen dat er heel wat asielzoekers spelen in voetbalteams en andere verenigingen. En met succes, want het niveau is dankzij hen een stuk ho ger geworden. Vaders, moeders en kinderen zijn een deel van de ge meenschap geworden Die zouden nu weer weg moeten, verspreid over allerlei centra in het land. Ze zijn er onrustig door, maken zich zorgen. Dat zou niet nodig hoeven zijn', pleit Brussé voor de groep, die uit zo'n honderd mensen bestaat en afkom stig is uit landen als Armenië, Afgha nistan, Iran, Irak, Joegoslavië en Tsjetsjenië. Een kleine tachtig men sen zijn inmiddels vertrokken. 'Dat waren voornamelijk alleenstaanden. Gezinnen hebben uitstel tot augustus gekregen, zodat de kinderen dit schooljaar kunnen afmaken Brussé en Kloosterman vinden dit uit stel niet lang genoeg voor deze kwetsbare groep. 'Moeten we dat harde vertrek maar gewoon laten ge beuren en er onverschillig bij blijven? Het moet mogelijk zijn om voor deze gezinnen een tussenoplossing te vin den en voor een aantal gezinnen op Texel een asielplek te behouden.' Zoals bekend heeft de gemeente plannen om een permanent centrum te bouwen. Brussé: 'Uit de eerste contacten met de gemeente en het COA blijkt een basisbereidheid om mee te denken. Het gaat er om dat in daden om te zetten.' Om hun actie kracht bij te zetten, willen Kloosterman en Brussé hand tekeningen verzamelen. Texelaars kunnen hun steunverklaring ook kwijt bij het steunpunt Kamerstraat 63, 1796 AM De Koog, tel. 317 117.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1