Viscentrum Blom in andere handen Jonge generatie aan de winnende hand 2 Een half uurtje beroemd op Texelpop 2001 Hoornder feestcommissie organiseert Tessel dictee Agenda E teso .TEXELSE COURANT Programmagids Kunst in Zee 2001 bedrijvigheid Biertapwedstrijd Evelien Gieze derde in leeswedstrijd 'Strijden voor behoud van cultuur' DINSDAG 27 MAART 2001 -eMTCüM De familie Hans en Durjet van Beek is de nieuwe eigenaar van Viscentrum Blom in De Koog. (Foto Genrd Timmerman) Viscentrum Albert Blom in De Koog heeft nieuwe eigenaars. Het zijn John en Durjet van Beek, twee jonge ondernemers uit de Rand stad, die de keus hebben gemaakt voor Texel. 'We zijn bij toeval tegen deze zaak aangelopen. Toen we hier eenmaal waren sprak het ei land, het bedrijf en de locatie ons erg aan.' Vrijdag gaat de zaak open. De visserij is voor Durjet van Beek. geboren in het Groningse Zoutkamp, met de paplepel ingegoten. 'Ik kom uit een vissersfamilie. Mijn vader was visser en mijn broer ook. Vis is dus een terugkerend gespreks onderwerp.' Toch koos ze aanvanke lijk voor een andere toekomst, in de landbouw, waarvoor ze een opleiding aan de Hogere Landbouwschool volgde. Dat deed ook haar huidige echtgenote John, die tot voor kort werkzaam was bij een toeleverings bedrijf voor landbouwartikelen. De overstap naar de visseri] zal voor me nig buitenstaander wat vreemd over gekomen, zelf zien ze veel raakvlak ken tussen beide sectoren. 'De mentaliteit ligt dicht bij elkaar.' Nadat hun oog op een advertentie was gevallen, waarin de familie Blom het nog met lang geleden ingrijpend verbouwde bedrijf te koop aanbood, besloot het tweetal toe te happen 'We waren toch al van plan ons meer in het noorden van het land te vesti gen. Texel is een mooi eiland, de zaak staat op een mooie locatie en heeft een prachtige uitstraling.' Van Beek doelt op de verzorgde inrichting en de serre van de circa 180 vierkante meter grote viszaak annex eetgele- genheid. waarin een grote variatie aan visproducten wordt verkocht en geserveerd. 'Alle producten in de vi trine zijn dagvers. De vis komt recht streeks van de afslag en gerookte producten komen uit Volendam.' Bewerkingen als marineren en fileren doen ze zelf. in de snijruimte achter in het bedrijf. De Van Beeken voeren een uitgebreide menukaart, van be legde broodjes tot complete lunches. De vraag is of ze door de huidige vleescrisis een grotere vraag naar vis verwachten. 'Veel Nederlanders eten inderdaad wat vaker vis, maar het echte ontdekken moet nog beginnen. Ons product wordt goed gepromoot, waarbij een instelling als de Hart stichting de nadruk op de gezond heid legt. Nederlanders kunnen een voorbeeld nemen aan onze ooster buren. Duitsers zijn echte vis- liefbebbers In De Lindeboom vinden dinsdag 3 april de jaarlijkse biertapwedstrijden plaats, waar ieder jaar zo'n tachtig deelnemers hun beste beentje voor zetten. De wedstrijden worden geor ganiseerd door het Centraal Brouwe rij Kantoor, dat hiermee een goede bierbehandeling wil bevorderen Teams - bestaande uit een tapper en een serveerder - tappen een aantal glazen bier, die aan tafel worden ge serveerd. Zij worden daarbij door een vakbekwame jury beoordeeld op pre sentatie. vakmanschap, gastheer schap en bierbehandeling. De eerste Oog- en oorstrelend. Zo noemt de organisatie van Kunst in Zee 2001 haar evenement. In de manifesta tie, die op 31 maart en 1 april wordt gehouden, komen alle disciplines aan bod: beeldende kunst, litera tuur en poëzie, muziek en klein kunst. Hoogtepunt van het evene ment is de Literatuuravond met de schrijvers Adriaan van Dis en Connie Palmen. Wat gebeurt er wanneer tijdens Kunst in Zee 2001? De manifestatie gaat zaterdag om 13.00 uur van start met een exposi tie beeldende kunst in gemeentelijke expositieruimte 'Tusse de Banke' aan de Groeneplaats in Den Burg. De expositieruimte dient als vervanger voor de Nederlands hervormde kerk, waarin normaal wordt geexposeerd. Tegelijkertijd gaat de kunstroute Chambres d'Amis open. De organi satie hiervan is in handen van de kunstenaarsgroep Waantij in Situ. Zij houden een expositie in dertien huis kamers in het centrum van Den Burg, taveerne De Twaalf Balcken en de lounge van Cinema Texel. De stich ting Kunst in Zee Texel meldt dat het Evelien Gieze, leerlinge op de J.P Strijbosschool in Midden-Eierland, behaalde zaterdag in Julianadorp de derde prijs van de Nationale Voorleeswedstrijd 2001in de regio Noordkop. De 10-jarige Gieze las voor een zaal van 40 mensen het ver haal De Potloodventer uit het boek Meester Jaap van Jacques Vrients. Van plankenkoorts had ze geen last- 'Ik vond het leuk om te doen, het was met moeilijk.' Gieze werd van haar school uitgekozen tot de beste voor lezer. Van de twaalf deelnemers in Julianadorp ging alleen de nummer één door naar de landelijke finale. Volgend jaar zou Gieze opnieuw mee willen doen, maar van deelname is zij met verzekerd: 'Het gaat via mijn school, dus die moet zich eerst aan melden.' werk van de kunstenaars in verband wordt gebracht met de plek en de bewoners. Onder het motto 'Kunst is voor iedereen' worden letterlijke en figuurlijke grenzen doorbroken. Daar naast is in het centrum van Den Burg een straatfestival gaande waarin mimespelers, vreemde verschijnin gen en bizarre types de straat bevol ken. Deze drie programma onderdelen duren allen tot 18.00 uur, en zijn op dezelfde tijden ook de vol gende dag te bezoeken. Om 19.30 uur begint in Question Plaza de Literatuuravond, het meest aansprekende onderdeel van Kunst in Zee 2001. De schrijvers Adriaan van Dis en Connie Palmen lezen op deze avond tot 22.30 uur voor uit ei gen werk. Op zondag 1 april sluit de manifestatie met het Open Podium. Het idee hiervoor is aangedragen door de schrijver Nico Dros Texelse rijmelaars zijn door de organisatie uitgenodigd om met eigen poèzie in het Nederlands of Texels deel te ne men. De deelnemers hebben vijf mi nuten om hun werk voor te dragen. Dit zal plaatsvinden in blokken van drie tot vijf deelnemers. De voor drachten worden beoordeeld door een deskundige jury. De expositie in 'Tusse de Banke', het straatfestival en het Open Podium zijn gratis te bezichtigen. Voor de literatuuravond betalen volwassenen in voorverkoop fl 2.50. jongeren tot en met 18 jaar zijn f7,50. Aan de zaal is de toegang voor volwassenen f15,00, jongeren betalen hier f10,00. drie winnaars ontvangen een geld prijs, de winnaars van de regionale voorrondes plaatsen zich voor de fi nale tijdens een van de grote horecabeurzen. Ook individuele deel name is mogelijk. De wedstrijden beginnen om 13.30 uur en zijn vrij toegankelijk voor publiek. Waar wordt het Texels dialect nog het beste beheerst? Die vraag staat vrijdag 27 april centraal in dorpshuis de Waldhoorn in Den Hoorn, waar teams van twee of drie personen die hun dorp verte genwoordigen zich onderwerpen aan het 'Tessel dictee'. De wed strijd is een initiatief van de feest commissie van Den Hoorn, die daarmee de activiteiten van de werkgroep Dialect van de Histori sche Vereniging wil ondersteunen. 'Zij strijden voor een stukje Texels cultuurbehoud.' In samenwerking met de werkgroep heeft de feestcommissie een opzet van het Tessel dictee gemaakt. Elke dorpscommissie wordt benaderd om een team af te vaardigen waarin een schrijver, en één of twee secondanten zitten. Het dictee, dat om 20.00 uur begint, bestaat uit drie onderdelen. Bij het eerste onderdeel wordt iets in het Texels voorgelezen, de deelne mers dienen dit vervolgens in het Texels opschrijven. Daarna worden zinnen in het Texels voorgelezen, dit moet in het Nederlands worden ver taald. Ter afsluiting moet een in het Nederlands opgelezen tekst naar het Texels worden vertaald. Voor aan vang van het Tessel dictee, moet elk team zich presenteren door middel van een eigen gedichtje in het Texels. Ook moeten zij zoeken naar echt Texelse woorden die mogelijkerwijs alleen in hun dorp voorkomen. 3 Vooraf krijgen de deelnemers richtlij- nen toegestuurd over de veronder stelde juiste spelling. Zo wordt bij voorbeeld de langgerekte e van hebben of zeggen verdubbeld, zodat er in dit geval hèèwwe of sèègge komt te staan. De organisatie ver wacht zeker dat dit aanleiding zal geven tot een discussie over de juiste schrijfwijze van woorden. De regels zoals de deelnemers die thuis krijgen gestuurd, zullen bindend zijn. Ach teraf staat de feestcommissie echter open voor een discussie. De opzet van de avond is immers tot een po sitieve bijdrage aan het Tesselse dia lect te komen, zo meldt de organisa tie. Naast de deelnemers kunnen ook andere gegadigden meespelen. Het dictee wordt via Radio Texel uitge zonden, verder biedt de Waldhoorn plek aan een aantal mensen. De juiste antwoorden worden in deze krant gepubliceerd. De organisatie is be nieuwd in welke mate er verschillen tussen de dorpen - of tussen families - naar voren zullen komen. De feestcommissie van Den Hoorn, die het Tessel dictee bedacht ter ere van het 10-jarig bestaan van de ver eniging, wil rond het dictee een aan trekkelijk programma presenteren. Het is van groot belang dat het voorleeswerk deskundig gebeurt, met de juiste uitspraak. 'We zijn be zig met schrijver Nico Dros, maar hij heeft verplichtingen elders die avond, dus het is niet zeker dat hij inderdaad voorlezer wordt', zegt Piet Schneider, één van de organisatoren De jury voorzitster is Greet Dros, lid van de Dinsdag 27 maart: De baptistengemeente Texel draait in het eigen gebouw Eben Haezer aan de Julianastraat in Den Burg de film 'Sterker dan strie men', over een christelijk opge voed jonget|e dat in Afrika wordt ontvoerd en als slaaf tot de islam wordt bekeerd. De toegang is gra tis. Aanvang 20.00 uur. De afdeling dialect van de Histori sche Vereniging heeft een bijeen komst in Tusse de banke. Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Cast away (aanvang 20.00 uur) en Angels of the universe (20.30 uur). Woensdag 28 maart: In Cinema Texel draaien What women want (aanvang 14.30 uur), 102 echte Dalmatiers (15.00 uur). Cast away (20.00 uur) en Angels of the universe (20.30 uur). Donderdag 29 maart: In Question Plaza begint om 20.30 uur een folkconcert van de band The McCalmans. Toegang ƒ17,50. In Cinema Texel draaien What women want (aanvang 19.00 uur). Cast away (21.00 uur) en Ik ook van jou (21.45 uur). Vrijdag 30 maart: In zwemparadijs Calluna worden de Texelse kampioenschappen zwemmen gehouden, aanvang 19.30 uur. In de voorspeelruimte van d'Ouwe Ulo begint om 19.30 uur de vierde ronde van het ensemblefestival van de Muziek- en Dansschool. De toegang is gratis. Omdat aan deze ronde ook de dansgroepen mee doen, is er maar beperkt ruimte voor het publiek. Toneelvereniging De Vriendenkring voert in dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn het blijspel 'Wat een drama!' uit. Aanvang 20 00 u Kaarten kosten ƒ10,- en kuur* worden gereserveerd via tel. 3 606. iDos DflW In Question Plaza begint om 20' lerf uur het Cabaret-café, waarin 1 len. lokale nieuws van de afgelop weken wordt besproken doorP^iloe Barnard en Janien de Bruijn An Roubos en Gerard Timmerr» spreken met gasten uit de aclu liteit, de muzikale omlijsting wo verzorgd door Dirk Eelman Gerrit Terwmdt. Toegang gratis lere s |)eC d ilijkl ,ton In Cinema Texel draaien Wfcttosl women want (aanvang 19.00un Cast away (21.00 uur) en Ik oi lan van jou (21.45 uur). jen: lubt d< Ho v mgi epe In verband met reperati werkzaamheden is ms. Schulpe gat deze week uit de vaart. I,i Molengat vaart tot vrijdag cir 9.00 uur als dienstboot. Doori 1 kleinere capaciteit van dit stfi moeten vrachtwagens 's ochteni tijdens de eerste afvaarten van. Den Helder met wachttijden rel ning houden. Vrijdag zet vi dienst TESO tussen 9-35 en 20 uur twee boten in en vaart dan\< gens een halfuursregeling. Dato tekent dat er ieder half uur e boot vertrekt, zowel vanaf Texel vanuit Den Helder. De afvaart van 10.05 vanuit Den Helder van 13.35uur vanaf Texel zijn t sluitend bestemd voor het vervo van gevaarlijke stoffen. Hoogwater te Oudescln Dl. 27 11.04 en 23.05 Wo. 28 11.10 en 23.34 Do. 29 11.20 en 23.55 Vr. 30 11.56 en 0.35 Za. 31 12.15 en Zo. 01 1.16 en 13.10 Ma. 02 1.54 en 14.07 Di. 03 3.10 en 15.35 Aan het strand is het ongeveer ee der hoogwater De zon komt 1 april of 7.13 uur en gaat onder om 20 12 uur. 1, eerste kwartier. 3 april doodtij. Historische Vereniging. Zij zal de ant woorden van de deelnemers met enkele assistenten nakijken. Het ligt voor de hand. om als richtlijn voor de spelling het boek van (amateur)historicus Gelein Jansen te nemen, de feestcommissie heeft dat echte^ietaedaai^Schneider^Wi^ hebben vertrouwen in de Histor^ke Vereniging. In die vereniging z meerdere mensen die het boel Keyser, dat verscheen in 1951,1 in achting hebben dan het boe Jansen. Wij volgen het advies deze leden op. zij hebben er vel Y^n-' 'Texelpop zoals het hoort te zijn', verwoordde een bezoeker de me ning van veel popliefhebbers die in één weekend tijd volledig op de hoogte werden gebracht van de jongste ontwikkelingen in de Texelse popwereld. 21 Texelse band, van jong tot 'oud' en van gelegenheidsformatie tot hechte groep, traden in de spotlights van de Burg. de Koninghal, waar het festival terug was van wegge weest. Dat laatste ook tot tevre denheid van muzikanten: 'Het is geweldig om op dit grote podium te staan. Alsof we weer thuis zijn', oordeelde hardcorezanger Henk Pennings. Even werd gevreesd dat het festival uit vrees voor mkz-besmettmg zou worden afgeblazen, maar die angst bleek niet gegrond. Het zou niet al leen een teleurstelling zijn voor orga nisator Stipt en de vele honderden bezoekers die het festival jaarlijks trekt, maar ook voor de muzikanten, want dan zouden maanden van voor bereiding voor niets zijn geweest. Want geen optreden is te vergelijken met dat op Texelpop, ook al duurt het maar een half uurtje. Maar wel dertig minuten waarbij ieders aandacht is gericht op de band die dan speelt. Het getuigt niet alleen van lef om er te staan, er wordt ook van alles aan gedaan om goed voor de dag te ko men. Want niemand wil afgaan op hét Texelse podium, waar Jeroen Haak, Mark Roeper en Guido Schaeffer de geluids- en lichtknoppen bedienden. Aan hun de zware taak om de muziek waarop zóvelen maanden hebben geoefend in de grote hal tot zijn recht te laten komen. Dat lukte met wisse lend succes, waarbij met name de zangers en zangeressen soms moeite hadden om boven het geweld van de gitaren uit te komen. Vele fac toren waren daarop van invloed, on der andere de positie waar de luiste raar zich bevond. Texelpop 2001 was vooral het festi val waarop duidelijk werd dat de Henk Pennings, zanger van onder andere Psycho Kitty: 'Muziek is een uitlaatklep voor frustratie en agressie. oudere generatie het, zeker in aantal, aflegt tegen de jongere Texelaars. Het was met hardcore en aanverwante stijlen dat de jeugd zijn stempel op de twintigste editie drukte. Het Texelse hardcorewereldje bestaat uit een stuk of tien bands, waarvan een groot deel vrijdagavond acte de presence gaf. Meest bekend is Deluge, de band die binnen en buiten de scène als abso lute uitschieter bekend staat. De melodieuze hardcore van de band laat zich qua stijl wat moeilijk om schrijven, ook doordat de muzikan ten zelf hun nummers componeren. Maar de CD's zijn door heel Europa te koop. Desondanks voelden ze zich met te groot om vrijdag om half acht als eerste het podium op te stappen, om geheel in eigen stijl en met veel dynamiek een optreden te verzorgen. Deluge vormde zo het voor programma van de kort geleden ge formeerde tienerband Got Milk? Zo explosief als hun oudere voorbeelden op het podium te keer gingen, zo in getogen was de performance van deze jongste telg uit de Texelse muziekwereld. Alleen al het feit dat het gezelschap pas anderhalve maand geleden aan het repeteren sloeg en alleen eigen werk bracht, dwingt respect af. Dat de teksten van hardcore een uitlaatklep zijn waarbij de jeugd geen blad voor de mond Belinda van Diesen had werk van haar presentatie gemaakt. neemt, bleek toen zanger Jos de Rid der een 'eerbetoon' bracht aan 'een vriendje, die eigenlijk geen vriend bleek te zijn', waarin de met naam genoemde jongen een scheldkanon nade over zich heen kreeg. De zoektocht naar een opvallende naam, resulteerde onder meer in Fuck For Fun, dé Texelse punkband van dit moment. Volgens insiders een soort ragpunk, die naar de wat rui gere hardcore neigt. In het korte be staan lanceerde FFF al meerdere, in eigen beheer opgenomen CD's, wat dankzij de huidige techniek ook voor amateurbands steeds beter te beta len is. Amateur of niet. aan ambitie geen gebrek. Het gezelschap repe teert al een jaar lang drie avonden in de week. Hun optreden op Texelpop werd digitaal vastgelegd De CD kan worden besteld bij Frank van Oosten, tel 06-22719453 of 31 80 03. En omdat een beetje band tegenwoordig ook een website heeft, is zijn groep te vinden op het adres punkbyFFF® yahoo.com. www.spoiler.nl verwijst naar de gelijknamige band met Arjen Rienks in de gelederen, een formatie die duidelijk aan de weg timmert en al een aantal jaren meedraait op Texelpop. Spoiler, vertolker van greasy stoner grunge, in de stijl van Black Sabbath, Deep Purple, etc., houdt de opgaande lijn vast en heeft inmiddels een CD opgenomen. Van punk naar hardcore, de wat oudere buitenstaander had vrijdag wellicht met eens in de gaten dat sprake was van een overgang, die werd ingeluid door Refill en doorge zet door de projectband Psycho Kitty, 'We spelen de puurste old school die je maar kan bedenken, met de echte hardcorecliché's', verduidelijkte zan ger Henk Pennings, die mede door zijn stropdas en uitbundige presen tatie een opvallende podium- verschijnmg was. De speelstijl is ont staan uit de oude punk, die is aangemaakt met zogeheten metal en h/pbopinvloeden. Waar de muziek van Pennings en zijn mannen dendert als sneltrein, is punk de langzame uitvoering. De teksten staan bol van de cliché's, over thema's als eenheid, vertrouwen en respect. Pennigs: 'We maken muziek voor de lol, maar het is ook een uitlaatklep voor frustratie en agressie. Voor gevoelens die je in het dagelijks leven niet kwijt kunt. Je kunt meer gaan drinken of je agressie uit leven op straat, of dat soort dingen. Maar wij zetten het om in muziek. Je gaat er helderder van denken. Veel mensen denken dat op het podium de zenuwen ons door de keel gieren, maar het is gewoon lol maken. Als het publiek zich vermaakt, dan hebben ook wij pret.' Verjonging in de muziek, werkt ook vergrijzend, maar dan voor het pu bliek. De jeugdige bands trokken, naast jongere broertjes en zusjes en een uitbundige dansende menigte, ook vaders en moeder die zich gewa pend met foto- of videocamera's naar voren drongen. Of ze de muziek ook werkelijk zo mooi vonden als ze lie ten blijken, is de vraag. Menig 'oudere jongere' vond het aardig om de verrichtingen van de jeugd te zien, maar kon zich er niet meer mee iden tificeren. Ook organisator en geluids technicus Mark Roeper vroeg zich vertwijfeld af of het met tijd werd voor jonge aanwas binnen Stipt. 'Want ik heb voor het eerst het gevoel dat ik de aansluiting ga missen', hoopt hij meer jeugd bij de komende edities kunt betrekken. Wat oudere luiste raars haalden opgelucht adem bij de scherpe overgang naar de melodi Gitarist Simon van Arkel van de formatie Deluge. euze zang van de dames Sencillia, die instrumentaal werden onder steund door Jugbros. Een ven-assend optreden waarmee ze met name wat oudere bezoekers een plezier deden. Op een héél andere toer ging Hedwig, geformeerd rond Rob Vonk en Marije Schoo, een gloednieuwe band met gepolijste persiflages op oud repertoire. Maar de prijs voor de meest opvallende podium verschijning gaat naar Belinda van Diesen, die met haar flitsende band Xpresso de show stal. Anders dan twintig jaar geleden, toen om elf uur de stekker er uitging, mocht haar band tot laat in de avond doorspelen. Wel erg laat werd het voor de feestband Bal Na, die het (IA nlii festival zaterdagavond aanzien!) ter dan aangekondigd mocht af ten. Dat in combinatie met de ve ging op Texelpop was voor zanix gitarist Rob Kooiman, vanaf hé ste uur present op het festival, n zich af te vragen wat hij er in vis w naam nog had te zoeken. Het deed niets af aan het socials rakter van Texelpop. Als gebrui; trok elke stijl andere liefheb! waarbij degene die het wat ms vonden zich terugtrokken vooi praatje of een glas bier, waan/ar Haak en de zijner er tot in de H uurtjes héél veel verkochten. Tekst en foto's Gerard Timmert Zanger gitarist Rob Kooiman, al twintig jaar present op Texelpop.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2