I PKB Waddenzee verontrust vissers en watersporters Rijksambtenaren bestookt met vragen en felle kritiek Rotonde Akenbuurt nadert voltooiing 'Kijk naar de dieren en herken jezelf' .TEXELSE COURANT1 Inbraken Aanpak Schilderend naar voren gehaald ardloopwedstrijd Wijtten zet hoger beroep niet door Geloofwaardig Voetbalprogramma Rioolwerk alleen achter de schermen ^likvanger DINSDAG 27 MAART 2001 Bnr»m no Irjer H-jArn it coördinerende ministerie van Volkshuisvesting, Ruim- ijke Ordening en Milieu krijgt het nog druk met het op alen van de komende versies van de Planologische Kern- slissing Waddenzee. Gemeten aan de opkomst, de tische vragen en de soms ronduit verontwaardigde reac- s van de Texelaars die gisteravond in het gemeentehuis n zevental rijksambtenaren om opheldering vroegen, kan n Haag een flink aantal schriftelijke reacties op de ont- rp-nota tegemoet zien. Het ging om een voorlichtings- ond en nadrukkelijk niet om een inspraakronde, maar dat erhield garnalenvissers, amateurvliegers, watersporters andere belanghebbenden er niet van om alvast het veto er de beleidsnota uit spreken, omdat die voor hen werkbaar is. de nieuwe Planologische Kern- ilissmg (PKB) Waddenzee wordt rijksbeleid voor de komende tien in vastgelegd en het is duidelijk het kabinet meer dan ooit de na- en het milieu laat prevaleren bo- economische en recreatieve be- jen Alle menselijke activiteit halve het lucht- en landgebulder Defensie) wordt langs de meet- gelegd van de hoofddoelstelling: duurzame bescherming en ont- ikeling van de Waddenzee als na- rgebied. en het behoud van het ;n landschap. Er wordt wel reke- g gehouden met andere belangen, ar die moeten een aanzienlijk ge- :ht in de schaal leggen willen zij inbreuk op de doelstelling kun- rechtvaardigen. Nieuwe mense- i ingrepen - zoals de duurzame iloitatie van uitheemse oester- iken voor de kust van De cksdorp door Lourens Westbroek lijken door het zogenaamde irzorgprincipe zo goed als uitge- :en; daarvan moet worden aange- nd dat natuur en landschap geen ade lijden; zelfs een relatief ge- je aantasting wordt niet geaccep- rd. bestaande menselijke activitei- als watersport en visserij komen ir de nieuwe PKB in het gedrang Jthans ter discussie te staan en de irme opkomst van gisteravond sprak dan ook boekdelen over de verontrusting die er leeft bij de Texelse bewoners en gebruikers van het waddengebied. De kleine hon derd belangstellenden konden slechts met de grootste moeite in de raadszaal worden ondergebracht Dat ook de verschillende Haagse departementen beseffen dat het om een ingrijpende operatie met ver strekkende gevolgen gaat, bleek uit de zware delegatie die naar Texel was afgevaardigd. Niet minder dan zeven beleidsambtenaren van vier ministe ries maakten hun opwachting, waar onder enkele opstellers van de con cept-nota en de op eén na hoogste ambtenaar van VROM, directeur-ge neraal Vriesman van Ruimtelijke Or dening. Zij deden hun best de vele vragen te beantwoorden, maar kon den lang met alle aanwezigen tevre den stellen. Enerzijds kwam dat door het techmsch-gedetailleerde gehalte van sommige kanttekeningen die de ambtenaren boven de pet ging, an derzijds doordat veel definities en bepalingen uit de nota nog verder moeten worden ingevuld en uitge werkt in aparte wetten, verordenin gen, algemene maatregelen van be stuur en andere algemene regels. Zo vroegen de watersporters zich af wat met een speedboat werd be doeld, maar daarvoor was in het Haagse nog geen passende om schrijving gevonden. In ieder geval wordt het speedboatbaantje bij Oudeschild en Den Helder opge doekt, waardoor de waterski vereniging in haar voortbestaan wordt bedreigd. Zij zijn met de enige Texelse watersporters die een onze kere toekomst tegemoet gaan. Windsurfers, catamaranzeilers, dui kers, zeilscholen en anderen hadden de koppen bij elkaar gestoken en een gezamenlijke lijst met vragen opge steld. Afgezien van enkele grotere, betonde geulen mag er op het wad door gemotoriseerde vaartuigen niet harder worden gevaren dan 20 kilo meter pet uur. Veel watersporters maken tijdens wedstrijden en trainin gen gebruik van begeleidende reddingboten. Vallen die ook onder het nieuwe verbod? 'Ja', zeiden de ambtenaren, 'tenzij de nood aan de man is, want nood breekt wet.' In de praktijk betekent dit een enorme Visserijvoorman Ben Daalder brak een lans voor de Texelse garnalen- vissers en kondigde vast aan dat VROM gepeperde post van hem kan verwachten. 'Een visserij-onvriende lijk stuk waaraan een nota over de garnalenvisserij kan worden toege voegd, want dat de opstellers daar van geen enkele kennis hebben, is wel duidelijk. Hier is niet mee te le ven Daalders algemene bezwaar werd door garnalenvissers Dirk- Albert Blom en vader en zoon Alphons en Dirk-Frido Boom gecon cretiseerd. Hun bedenkingen richtten zich vooral tegen de afsluiting van een deel van de Waddenzee - de wadplaten - en de invoering van de zogenaamde 'blackbox', die de handhaving van het besluit moet die nen. Zij begrepen niet waar het ap paraat goed voor was en misten een regeling voor vergoeding van de schade die zij door de afsluiting zul- aderlating voor de watersporters, want de motorbootjes moeten nu juist snel meevaren en vliegensvlug heen en weer pendelen om te voor kómen dat de nood aan de man komt, en met pas uitvaren als daar al sprake van is, zoals kanovaarder Ruud Verstraete het verwoordde. Als dit straks niet meer mag zijn bijvoor beeld de Ronde om Texel voor catamarans en de Texelrace voor windsurfers ten dode opgeschreven. Gezien de sportieve beleving en het economisch-toeristische belang van deze befaamde evenementen ligt er misschien een vergunning of een ontheffing in het verschiet, maar ze ker is dit allerminst. De ambtenaren konden de duikers wél geruststellen- zolang zij niet in de zeebodem gaan woelen, mogen zij de VOC-wrakken op de Texelse Reede blijven bekijken. len lijden 'Dat hoort niet in een rechtsstaat. Het is tenslotte geen klem gebiedje waar we straks met meer mogen komen', aldus Boom junior. Vader Alphons overschreed het informatieve karakter van de avond toen hij scandeerde 'Weg met de blackbox!' en emotioneel verkon digde dat hij in zijn 40-jarig bestaan als visser nog nooit zulke absurde maatregelen had meegemaakt 'Ik moet onderdeks of in de stuurhut wegduiken als we in de buurt van zeehonden komen, terwijl even ver derop de bommen op de Vliehors ontploffen. Dat is toch met te verko pen?' Boom was niet de enige die de scheve verhouding aanroerde tussen de voor de plaatselijke bevolking opgeworpen belemmeringen en de nagenoeg onbeperkte ruimte die de lucht- en landmacht in de PKB wordt gelaten voor oefeningen op de schietrange en het cavalerieschiet- kamp op de Vliehors. Ter vergelijking: het kabinet onderzoekt de mogelijk heid om de kleine burgerluchtvaart boven Texel grotendeels te verbieden - het Texelse vliegveld kan dan de deuren sluiten - terwijl de F16's van de luchtmacht laag over het wad kun nen blijven scheren en bommen kun nen blijven afwerpen. Voor de militai ren wordt alleen onderzocht of het zin heeft de schietrichting en aanvlieg route te verleggen richting de Noord zee. De rijksambtenaren gaven deze ongerijmdheid ronduit toe, maar heb ben zich nu eenmaal te conformeren aan het politieke standpunt dat in de PKB is verwoord: 'Het kabinet acht een substantiële vermindering van militaire activiteiten in het wadden gebied niet reeel Zij zijn van dusda nig maatschappelijk belang dat zij op de bestaande locaties worden ge handhaafd Wanneer de regering de activiteiten om welke reden dan ook niet meer noodzakelijk oordeelt, zullen zij worden beëindigd.' Zolang Nederland deelneemt aan militaire acties in crisisgebieden als Kosovo zal daarvan geen sprake zijn, aldus één van de ambtenaren. En: 'Er is in Nederland geen ander gebied be schikbaar om dit soort oefeningen te houden.' Ten aanzien van woningbouw en re creatieve voorzieningen ver buiten de Texelse dorpsgrenzen en de plaat sing van windturbines kreeg wethou der Daan Schilling (Texels Belang) geen duidelijk antwoord. Hij werd doorverwezen naar de discussie rond de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening die onlangs is verschenen. Net als (particulier) Martin Warnaar - die stelde dat de lokale overheid heel goed in staat is om voor het wad te zorgen en dat regelgeving vanuit het verre Den Haag onrechtvaardigheid in de hand werkt - kreeg Schilling de handen van de aanwezigen op elkaar, toen hij wees op een passage in de nota van toelichting op de PKB: 'Er |TT 7 is een belangrijke rol weggelegd voor lyat vf. zeggen wou. de bewoners van het waddengebied, die het draagvlak vormen voor een duurzame toekomst, samen met maatschappelijke organisaties en overheden. Een integrale benadering, waarbii naast de ecologische ook de sociaal-economische aspecten een plaats hebben, bieden de meeste waarborgen voor een duurzaam ontwikkelingsperspectief.' Schillings voorganger Cor Dros ('WAO-er') vroeg zich tot grote verbazing van de ambtenaren en tot hilariteit van de aanwezigen serieus af of er mets kon worden gedaan aan de opmars van de zeehond in de Waddenzee. Hij had uitgerekend dat de dieren per jaar 5,4 miljoen kilo vis verorberen. 'Dat is meer dan het contigent van de Texelse kottervissers bij elkaar", aldus de bejaarde oud-bestuurder. Het ver baasde niemand dat Dros' verzoek vanwege de hoofddoelstelling van de PKB bij voorbaat naar de prullenbak werd verwezen. ledefeen kan tot 8 mei schriftelijke reacties op de Planologische Kern beslissing Derde Nota Waddenzee indienen bij het ministerie van VROM, Rijksplanologische Dienst. Afdeling Landelijke Gebieden, IPC 361Post bus 30940, 2500 GX Den Haag. Ge meenten en provincies worden be trokken bij het bestuurlijk overleg en de Wadden Advies Raad zal zich over de PKB uitspreken, voordat deel 2 aan het eind van dit jaar verschijnt. Daarna neemt het kabinet een stand punt in (deel 3) en gaat de beleids nota naar de Eerste en Tweede Ka mer. Pas dan (in 2002) staat de PKB politiek vast (deel 4). Belanghebben den kunnen vervolgens tegen con crete beleidsbeslissingen beroep in stellen bij de Raad van State. Tegen deze beslissingen staat geen rechts gang meer open wanneer ze zijn doorgevoerd in streek- en bestem mingsplannen. De volledige tekst van de PKB ligt ter inzage op het ge meentehuis en kan worden aange vraagd bij VROM. tel. 0900-8052. De PKB en nuttige informatie over wat er gaat veranderen, is tevens te raadple gen op de internetsite van Interwad: www.waddenzee.nl. VERVOLG VAN PAGINA 1 ukte echter, doordat de buren den gealarmeerd toen hij over de uiting klom. lerdachte had het begin juni ook lunt op de rijdende winkel van 'eiboer. Hier ontvreemdde hij irdere sloffen sigaretten en shag, rede een geldbedrag van ƒ600,- werd dader snel getraceerd, om- Kalverboer ook zijn mobiele tele- miste en de verdachte in een iel had geprobeerd een oplader de gsm te kopen. Dit bleek uit aag door Kalverboer, die al ver- dde dat de verdachte de dader iens officier van justitie Steinhaus en alle vergrijpen 'een schreeuw hulp' en waren ze onder invloed methadon en valium gepleegd, nhaus had kort voor de zitting contact gezocht met de Texelse tie om te vragen hoe het de ver- hte sinds zijn aanhouding en vrij- ng is vergaan 'Volgens de politie t het goed. Ze zien hem regelma- wandelen of op de boot. Er zijn geen aangiften meer tegen hem ge daan', aldus de officier. Uit het strafblad van de man bleek dat hij in 1990 wegens vermogens delicten tot een celstraf van tien maanden was veroordeeld Volgens het reclassermgsrapport is de man sinds zijn elfde jaar drugsgebruiker Hij zou hiertoe in een jeugdinrichting door een hulpverlener zijn aangezet. De rechtbank doet volgende week woensdag uitspraak. De verkeerskundige reconstructie van het Schilderend in Den Burg zal worden vervroegd. Wethouder Peter Bakker (GroenLinks) van verkeer wil de herinrichting bij de behandeling van de komende beleidsbegroting aan de orde stellen, zodat het werk nog dit jaar kan worden aangepakt. De WD liet bij monde van Maria van der Spek weten een tegenvoorstel in te zullen dienen. De WD wil de Dorpsstraat in De Koog op de schop nemen. Daarover was al een akkoord bereikt, maar vanwege geldgebrek is het project alsnog uitgesteld. VERVOLG VAN PAGINA 1 et doen. Dat betekent dus ook dat njn best doe in zo'n functie en me ïn toe laat zien, want lid zijn van comité van aanbeveling doe ik )it alleen op papier.' 'end was Terptra, die 's middags ens de eerste series het startschot te, over de samenwerking die op tel is ontstaan tussen de atletiek- emging, de gemeente en het be- fsleven. Toen ik hoorde van een tiekbaan op Texel, dacht ik: een gek idee. En toen ik hoorde dat ar een club achter zat dat zich het Texels Olympisch Comité noemde, dacht ik: yesü Dit is een unieke kans om het Hollandse poldermodel uit te breiden met een concreet resultaat. Een compliment voor de politiek, die aantoont visie te hebben op een wel begrepen eigenbelang. Want een atletiekbaan op zo'n mooi eiland be tekent een fantastische meer waarde.' 'Eg belangrijk' noemde ze het 'warm houden' van de belangstelling voor de aan te leggen baan. 'Je moet steeds iets geks bedenken. Een atletiekwedstrijd op een boot is dat zeker, dat is uniek in Europa. Ik zou dan ook willen voorstellen om dit aan te melden voor het Guinness Book of Records. Daarmee zet je Texel direct op de kaart.' De firma Wijtten zet het hoger be roep tegen een vonnis van de Alkmaarse rechtbank niet door. Vandaag zou de zaak tegen de ge meente voor de Raad van State een vervolg krijgen, maar de varkenshouders hebben zich te ruggetrokken. Het ging om een bouwvergunning die de gemeente in de 'oude' situatie weigerde te verlenen. Nu een bestemmings planwijziging in gang is gezet zo dat het varkensbedrijf naar Bland en Berg kan verhuizen, zal de ge meente - zodra de wijziging een feit is - wél een vergunning afge ven. Nog voordat een bestemmingsplan wijziging in gang was gezet, vroegen vader en zoon Wijtten een vergunning aan voor de verplaatsing van hun varkenshouderij van Postweg 213 (nabij de golfbaan) naar nummer 154, hoeve Bland en Berg. De gemeente weigerde de bouwvergunning omdat het bestemmingsplan buitengebied intensieve veeteelt op Texel uitsluit. Het college wilde van harte meewer ken aan de bedrijfsverplaatsing, maar die moest wel langs de 'koninklijke weg' geschieden: eerst een bestemmingsplanwijziging en daarna pas de afgifte van een bouwvergun ning. Het college wilde evenmin via een vrijstelling op de planwijziging vooruitlopen. De weigering werd door Wijtten aangevochten bij de recht bank, maar die stelde de firma in ja nuari vorig jaar in het ongelijk. Wijt ten ging in hoger beroep bij de Raad van State, maar bij nader inzien trekt de firma zich terug Dit betekent dat het vonnis van de Alkmaarse bestuursrechter onherroepelijk is ge worden. 'Voor ons het bewijs dat we met een beroep op het bestem mingsplan de intensieve veehouderij buiten de deur kunnen houden', al- G-voetbal HIS 2-Texel'94 Texel 94 SVC E2 SVO E3 Texel'94 ZDH F1 SVO F1 Texel'94 Texel 94 SVC E1 Texel 94 Texel 94 Texel 94 Terwijl de gemeente mensen met dwangbevelen sommeert de meest ondergeschikte zaken (bijvoorbeeld een muurtje van dertig centimeter hoog of een afdakje dat niemand ziet) weg te halen, dreigt dezelfde ge meente het besluit te nemen tegen alle regels in akkoord te gaan met het handhaven van Flora. Dat politiek bedrijven en besturen op Texel niet eenvoudig is, is genoegzaam be kend, maar dit begint nu toch echt op hypocrisie van de bovenste plank te lijken. Er zijn twee voordelen: a. De Califormëweg zal na een noodzake lijke en grondige reconstructie als gevolg van Flora een stuk veiliger worden voor fietsers: en b. ledereen kan nu gelukkig op zijn eigen terrein zijn gang gaan, in de wetenschap dat bestuur en politiek niet meer moeilijk zullen doen. En tot slot maar hopen dat het be stuur en de politiek, na de wat voor barige en sussende woorden van onze burgemeester aan het begin van dit jaar, haar poot weer stijf houden voor wat betreft de naleving van de brandveiligheid op Texel. Henk Hilstra, De Koog. Dinsdag 27 maart Texelse pupillencompetitie SVC F1 -Texel'94 E6 18.00 Woensdag 28 maart Texelse pupillencompetitie SVO E3-Texel'94 F1 a 14.00 SVO F1-ZDH F1 17.00 De Koog F1-Texel'94 F1b 17.00 Texel'94 E4-Texel'94 Meisjes 18.00 Texel'94 E1 -De Koog E1 18.00 Texel'94 E2-SVO E1 18.00 Texel'94 E7-SVO F2 18.00 Zaterdag 31 maart Texel'94 B1 -ZAP B1 13.45 SVO/Texel'94 B1-Sint Boys B1 (veld Oosterend) 13.45 Texel'94 C2-BKC C1 13.45 Texel'94 C3-DWOW C2 13.45 Texel'94 D1-KSVD1 11.45 Texel'94 D2-JVC D3 11.45 Texel'94 D4-Den Helder D3 11.45 Geelzwart D1 -Oosterend D1 11.00 JVC D4-De Koog D1 11.00 SRC E1-Texel'94 E3 10.00 11.00 pupillencompetitie E6-Texel'94 E5 SVO E4 •SVC F1 F1b-ZDH E2 •Texel'94 E7 ■De Koog F1 F2c-Texel'94 F2a F2d-Texel'94 F2b De Koog E1 E1-SVO E1 E2-ZDH E1 Meisjes-Texel'94 E4 9.45 9.45 9.45 9.45 9.45 9.45 9.45 9.45 10.45 10.45 10.45 10.45 fnerf/d Erica Terpstra loste het startschot van de opmerkelijke hardloopwedstnjd. (Foio Joop hommolsi Nog tien -dager en dan kan Texel's vierde rotonde in gebruik genomen worden De helft van het verkeersplein op het punt Akenbuurt- dus een gemeentewoordvoerder. 'Een leuke opsteker.' Marcel en Anton Wijtten trekken het hoger beroep in omdat het betrekking heeft op de gedeeltelijke bedrijfs verplaatsing, zoals hen die in 1997 voor ogen stond. 'Pas later bleek dat een volledige verplaatsing mogelijk was, dus niet alleen van de vlees varkens. Onze plannen zijn inmiddels gewijzigd, dus heeft het ook geen zin meer om in beroep te gaan', zegt Marcel Wijtten. Inmiddels is de gemeenteraad ak koord gegaan met de bestemmings planwijziging en de afgifte van een milieuvergunning voor de varkens stallen op Bland en Berg. Beide be sluiten worden door omwonenden en belangengroepen in diverse juridi sche instanties aangevochten. Aan de aansluiting van het buiten gebied op de riolering wordt achter de schermen 'hard gewerkt', zo heeft wethouder Peter Bakker (GroenLinks) laten weten naar aanleiding van vra gen van raadslid Jan Koolhof (CDA). 'Over de financiering is nog een felle discussie gaande. Het gaat om een bedrag van 25 miljoen, een investe ring die over tien jaar wordt uitge smeerd.' De gemeente wil mede voor dit omvangrijke project een ervaren ambtenaar op HBO-niveau aantrek ken, maar de invulling van de vaca ture laat op zich wachten. 'Zelfs tech- nische-schoolverlaters zijn nauwelijks te krijgen', aldus Bakker. In 2005 moet het plan op papier staan, maar vanwege de onzekerheid voor de betrokkenen wil Bakker die datum ruim voorblijven. Op Texel moeten nog circa 1100 woningen op het riool worden aangesloten Pontweg wordt al benut door het ver keer tussen Den Burg en De Koog. Het werk ligt op schema en zal naar verwachting op vrijdag 6 april gereed zijn. Rechts op de voorgrond komt aan de zuidzijde van de rotonde, ter hoogte van het opstaande randje (de verkeersgeleider) een aparte, extra brede oversteekplaats van vieren halve meter breed voor fietsers en ruiters die richting de manege rijden. Zij zullen het naderende verkeer voor moeten laten gaan. Even verderop wordt bij Buitenlusthard gewerkt aan het kruispunt Kogerstraat- Georgiêweg. De belijning en borden moeten nog worden aangebracht. Dit kruispunt zal komend weekend al in gebruik worden genomen. (Foto Bon Bosch) Zondag 1 april Texel'94-Foresters 14.00 ZDH-Wherevogels 14.00 De Koog-Monmckendam 14.00 WSW-Oosterend 14.00 Oosterend 2-JVC 4 12.00 SVW'27 4-Texel'94 2 14.00 Texel'94 3-DWOW 2 12.00 Texel'94 4-Succes 3 12.00 JVC A1-Texel'94 A1 11.00 Recreatievoetbal ZDH-Oosterend 10.30 SVC-De Waal 10.30 De Koog-Texelse Boys uitgesteld De weidevogels zijn er weer. Kievieten zoeken zich een plek en maken jeugdherinneringen wakker Samen op weg naar het eerste kievitsei. Dat werd bijna nooit gevon den. maar wel die eerste schuchtere pogingen van een natte zoen met als decor een nat weiland. Wanneer gaat het eigenlijk echt om dat befaamde ei? Grutto's roepen hun eigen naam. Ook de tureluren zijn er weer en al tijd moet ik dan aan mijn moeder den ken die steevast uitriep: 'Kind zit toch niet zo te tureluren.' Een mistige men geling van turen, zeuren en zingen. In ieder geval iets dat niet beviel en be rispt diende te worden. 'Kijk naar de dieren en herken jezelf', zegt één van mijn dierbaarste vrien den steevast. 'Wat zij doen. dat doen wij ook.' Ik kijk veel en graag naar de dieren. Deze week gaven alle dieren die ik zag wonderbaarlijk veel te den ken. Mijn blik richtte zich op de pad die met een eigenaardige allure uit zijn winterslaap komt. Na die slaap begint de paddentrek. Tientallen meters sleept het vrouwtje zich voort met het mannetje op haar rug Samen enigs zins moeizaam op weg naar het wa ter. Daar laat zij dan haar bevruchte eitjes achter. Waarom zo moeizaam? Wanneer ik de padden zie gaan, lijkt het alsof ik miljoenen v rouwen zie die hun mannen op de rug dragen Ze bezwijken bijna, maar vrouwen zijn taai en bezwijken liever echt, dan dat ze toegeven dat de last te zwaar is. Waarom sjouwen ze zo met die man nen? Waarom redderen en beredde ren ze zich een slag in het rond en willen ze overal controle en vat op krijgen? Vrouwen zijn machthebbers in hun kleine koninkrijken Door sjouwen is het devies, ergens moet het wijde water zijn. Ergens zullen zij de bevruchte eitjes achterlaten. Vervolgens viel de blik op de manne lijke eidereenden. Jaloerse knapen, die op een doodvermoeiende manier hun vrouwtjes in het oog houden. Maar het is slechts schijn, de vrouw dient maar voor één doel Tot zij de door hem bevruchte en begeerde ei eren heeft gelegd, houdt hij alles scherp in de gaten. Dan houdt hij het voor gezien. Verdwijnt gewoon. Zij blijft met de eieren en het kroost zit ten. Later zijn er dan de grote groe pen eidermoeders die hun jongen verzamelen en zo toch nog een beetje lucht krijgen door de verant woordelijkheid met andere moeders te delen. Er zijn opvallend veel vrouwen die alleen achter een kinderwagen lopen, alleen bij de crèche staan, alleen de boodschappen doen, vergezeld door een kinderkoor schreeuwend en zin gend achter de rokken, vrouwen die alleen op de ouderavonden zitten en uiteindelijk met hun vrouwelijke moedercollega's de opvoeding ter hand nemen Waar zijn alle vaders, die zo trots naast die dikke buiken lie pen, opeens gebleven? Ze komen onder in werk en nieuwe veroverin gen om zichzelf nog een beetje de moeite waard te vinden. 'Waai op met die eidereenden, ik kijk graag naar die andere vaders, die echte, die leuke, die hartstochtelijke investeerders in het kroost. Die zijn er. Ik ken ze', roep ik mijn vriend toe. Hij knikt minzaam. We fietsen samen langs het wad en worden begeleid door de geur van grote aantallen eidereenden. Weer aan de andere kant van de dijk ob serveren we een groep schapen met lammeren. Een nog jong schaap heeft duidelijk zin om de boel in de groep te verstoren. Hij kijkt gemelijk uit twee licht tranende oogjes. Duwt met een onverwachte vaart een groepje rustig grazend vee opzij Zet zich even schrap en gaat dan zonder enig respect met de beuk erin te keer op een ander groepje. Ze lopen alle maal opgeschrikt en verstoord wat door elkaar heen. Blijven staan en kijken met verholen verbazing en licht afgrijzen naar het ene gramstorige schaap Deze vangt mijn blik met een zeer gespannen waas van sacherijmgheid.. 'Wat een kreng', roep ik. 'Precies Karei uit de groep, één negatief element en je hele groep is verpest', knikt mijn vriend opge wekt. Ik wijs naar de rotganzen. 'Als wij zouden kunnen vliegen, zou alles anders zijn', zeg ik mistig. Dana Rover

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5