'Lesgeven moet je leuk inden, het is een missie ■iezocht: gastgezin Europa kinderhulp Gemeente: steunpunt voor verslavingszorg ïymfonieorkest verslagen door Texelpop jver creatief rekenen en een digitaal rijbewijs F amüieberichten .TEXELSE j C0URANT- Schoorsteenbrand 06-35 012 023 Geertje Kampstra Jan Wieten Gefeliciteerd! "fexelaartjes nd Me, 0/ Bui "i v| 09f en I ims zitten ouders helemaal tegen het plafond door het ikke of negatieve gedrag van hun kind. De orthopedagoog dan aanwijzingen geven om het gedrag om te buigen naar positievers.' Ze haalde haar akte onderwijsbevoegdheid mg toen voor een 'ietsje meer'. Studeerde orthopedagogiek de Vrije Universiteit van Amsterdam, staat nu drie dagen week voor de klas (een combinatie van groep 3 en 4) en eleidt daarnaast kinderen bij leer- en opvoedings- ilijkheden. Greetje Witte, onderwijzeres aan basisschool De tein in Den Burg. irhn ski jensmiin moeder riep ik als kleu- 5 il dat ik schooljuffrouw wilde wor- en dat ben ik dus geworden ook,' ze lachend. 'Ja. ik heb er ook even over gedacht om naar het rnir servatorium te gaan, maar toen ik sho r een dagje was wezen kijken, re« d ik dat toch te veel van het i v de. de hele dag alleen maar met nek bezig zijn. En ik heb nog even de MEAO gedacht, maar dat het niet echt. Ik wilde met mee werken, met kinderen.' rórdt hier gewerkt, dat is duide- Maar wie nog de beelden van :ger voor ogen heeft, zal zich nu ,azen. Het is behoorlijk lawaaie- in het klaslokaal, iedereen doet anders en de helft van de klas is Ie hal bezig. Een paar jongens naken zich met het bouwen van reusachtige toren. Boven op een t staand proberen zij hoger te nw ien dan hoog. Als de toren z'n ximumhoogte heeft bereikt, moet nd orden gemeten. Dan blijkt: dit is in spelletje, dit is creatief rekenen, is het oefenen van de motoriek, is samenwerken. Net als in de ikel een stukje verderop, in een ikjevan de gang. Royale bankbil- en van vijftig, honderd en kleiner 'elo 1 VI d: I: dp, n(s lh« onr ed hangen aan een lijntje boven de toon bank. Een geoefende verkoopster showt de gevraagde kledingstukken aan de klant en ook diverse levens middelen wisselen van eigenaar. Be dragen optellen, wisselgeld terugge ven: rekenen en sociale vaardig heden ineen. 'Vanmorgen hebben we al klassikaal lees- en rekenwerk gedaan en nu is het tijd voor de keuzemap. leder kind mag aankruisen wat-ie het liefst wil doen: lezen, in de winkel spelen, de legobak, op het bord tekenen, bou wen.. Vijf beurten per kind per vak. Zo komt alles een beetje aan bod 'Juf, hij zei sufferd tegen me. dat mag met hè?' Geroutineerd helpt Witte het probleem oplossen. We lopen langs een tafel, waarop de meest vreemde dieren van klei staan te drogen. Aan fantasie geen gebrek. In het midden van de klas is een meisje met het Downsyndroom ingespannen met een tekening bezig. Met een handvol potloden maakt ze er een vrolijk bont geheel van. Als gevolg van de nieuwe richtlijnen van het ministerie van On derwijs worden kinderen met een handicap zo lang mogelijk binnen het reguliere onderwijs opgevangen, te midden van de eigen omgeving en vertrouwde gezichten. Als op een gegeven moment blijkt dat er meer nodig is voor de opvang, wordt er uitgekeken naar onderwijs dat meer is toegesneden op zo'n kind De 31-jarige Witte, dochter van Jan en Gerda Witte van 's Hertogen bosch, koos na de PABO (Pedagogi sche Academie Basisonderwijs) be wust voor de vervolgstudie ortho pedagogiek, een woord dat nogal eens verward wordt met orthopedie Terwijl de orthopeed zich bezig houdt met het bewegingsstelsel, buigt de orthopedagoog zich over het hulp verlenen bij opvoedings- en leer problemen. 'Soms zitten ouders he lemaal tegen het plafond door het drukke of negatieve gedrag van hun kind. De orthopedagoog kan dan aanwijzingen geven om het gedrag om te buigen naar iets positievers. Op de PABO leer je niet alle vaardig heden die nodig zijn om een kind adequaat te behandelen. Ik had de mogelijkheid om een vervolgstudie te doen en deze studie sloot prima aan op mijn onderwijsakte. Ik heb er veel profijt van en naar ik hoop de kinde ren ook.' Witte wilde niet alleen als orthopedagoog werkzaam zijn. 'Je bent dan teveel bezig met verslagen en een hele papierwinkel. Het is meer kantoorwerk en je ziet het kind eens per week of per veertien dagen. Ik wilde de studie doen om meer inzicht te krijgen in specifieke problemen en dan verder met de kinderen zelf wer ken Onderwijs is zo'n heerlijk crea tief vak. Rekenen, tekenen, hand vaardigheid' geen dag is dezelfde Iedere dag weer moet je afwachten hoe de kinderen reageren op wat je ze aanbiedt en daarop inspelen. Ik vind het hier heerlijk, we werken met een heel enthousiast team en willen met elkaar vooruit. Iets nieuws dat nu op ons afkomt is het ontwikkelings gericht onderwijs. Speciaal voor de eerste vier groepen, die zo spelender wijs doorstromen van speel- naar leerklassen in de bovenbouw. We werken er nog niet echt mee, maar kijken er al wel naar. Een voorbeeld: stel, een kind is helemaal gek van schepen. Met nog een paar geïnteresseerden, zoek je dan een boek over schepen, de zee, enzo voorts. Of je wil een boot bouwen. Wat heb je nodig om een boot te bouwen? Je leert ze nadenken over een bouwtekening, waarbij weer re- ken- en tekenwerk vereist is, ruimte lijk inzicht. Wat voor materiaal kun je gebruiken, waar komt dat vandaan? En zo besla je spelenderwijs heel wat leergebieden.' Er wordt veel leuks aangeboden op de scholen, vindt Witte. Voor het vak wereldoriéntatie, dat vroeger aard rijkskunde heette, is er een Sunname- doos aangeschaft Met een leesboek over een kind uit de binnenlanden die naar de kust trekt om naar school te kunnen gaan. Er is een videoband bij, een spel, een paar kleine gebruiks voorwerpen. 'Het wordt zo allemaal VRIJDAG 30 MAART 2001 heel tastbaar.' Ook wordt veel les materiaal op CD-rom uitgebracht. Het personeel van De Fontein is mo menteel bezig met het halen van een digitaal rijbewijs. Dat vereist wel dat de docenten moeten zien bij te blij ven bij de laatste ontwikkelingen. 'Lesgeven moet ie leuk vinden, het is een missie Als je het met leuk vindt, ga je eraan onderdoor. Er wordt veel van je gevraagd, je bent eigenlijk nooit klaar Je dag eindigt niet om half vier. Er zijn vaak nog nabesprekingen, er moet het een en ander worden voorbereid voor de volgende dag. Ga zo maar door. Daar moet je tegen kunnen.' Witte kén er tegen. Drie dagen per week staat ze voor haar klas met twintig kinderen en op de andere twee schooldagen doet ze met twee collega's aan interne begeleiding Dat is het bekijken van de leervorderingen en het gedrag van de kinderen. Het in kaart brengen van problemen en een handelingsplan opstellen 'Een IB'er probeert door contact met de collega's steeds na te gaan of het handelingsplan wordt nageleefd en of het kind zich er prettig bij voelt. Iets niet kunnen zit nogal eens tussen de oren. Het is vaak faalangst Een klein duwtje en wat extra aandacht geven is soms al voldoende om zo'n kind er overheen te helpen. Ik had een meisje in mijn klas dat veel moeite had met rekenen Na overleg met haar en met haar moeder, kreeg ze wat extra aan dacht bij dit vak. Twee weken later belde de moeder om te vertellen dat haar dochtertje had gezegd dat ze rekenen nu het leukste vak vond! Nou. daar doe je het toch voor?' Corrie Timmer Om creatief te leren rekenen, hun motoriek te oefenen en samen te werken bouwen leerlingen van groep 3 en 4 van basisschool De Fontein een toren. 'Juf Greetje Witte kijkt geamuseerd toe. (foio Come Timmer) itkinderen uit Parijs, Hannover, i, Berlijn, Nottingham, Wenen Den Haag willen zich graag drie ken thuis voelen in een gast- :in. Al 40 jaar zorgt Europa derhulp ervoor dat er elke zo- rvakantie ongeveer 2500 kinde naar Nederland komen voor vakantie. Zij mogen ervaren ïeen gezinsleven kan zijn. Heeft gezin deze zomervakantie een kje voor een gastkind die het zo d nodig heeft? ouders hun gastkind mogen terug vragen. Als na het eerste jaar blijkt dat het goed klikt binnen het gezin heeft dat de mogelijkheid om een speciale band op te bouwen met het gastkind. De organisatie ontvangt geen subsi die, maar kan haar werk doen van donaties en giften. Wie niet in de ge legenheid is om een kind een vakan tie te geven, kan het werk toch steu nen door te doneren op gironummer 15 85 919. Europa Kinderhulp kan niet bestaan zonder de inzet en ener gie van haar gastgezinnen Voor meer informatie: neem vrijblijvend contact op. Mevrouw Meester tel: 0227 - 60 17 81 Mevrouw Dubois tel: 0224-21 36 55 Familie Pool tel: 023 - 52 72 560 Internet pagina: www.europa kinderhulp.nl. Brandweerlieden in actie op het dak van een woning aan de Zeebries, waar woensdag de schoorsteen van een houtkachel vlam vatte. Het brandje werd in de kiem gesmoord. (Foto Gerard Timmerman) •opa Kinderhulp zoekt op Texel linnen die in de zomervakantie Dr drie weken een kind in huis wil- nemen. Het gaat om kinderen van tot twaalf jaar die weinig zeker- d kennen in hun bestaan en veelal omstig zijn uit een kind- rriendelijke omgeving. Omdat er roorbeeld geen speelruimte is ar zij wonen of omdat ze ouders >ben die er door ziekte of finan- le problemen onderdoor dreigen te in. Europa Kinderhulp ziet in dat niet niks is om drie weken lang kind van een ander in huis te 'ben. Daarom besteedt de organi se veel aandacht aan de voorbe- adi ding en ook tijdens de verblijfs rede staat u er niet alleen voor. aan n van de doelstellingen die Europa loe «derhulp nastreeft is dat gast- Het college van b en w wil dat er op Texel een permanent steunpunt voor verslavingszorg komt. 'Het steunpunt zou een nuttige functie kunnen vervullen, door mensen over de drempel te halen om van hun verslaving af te komen', aldus wethouder Nel Eelman (Welzijn). Als mogelijke vestigingsoptie noemde zij d'Ouwe Ulo. De aanleiding van het voorstel is een pas verschenen onderzoek van de Universiteit van Maastricht over alcoholgebruik onder jongeren. Daar uit kwam onder andere naar voren dat vakantievierende |eugd op Texel gemiddeld 24 glazen alcohol per dag drinkt. 'Schrikbarend', vindt Eelman. Het rapport hekelt de bestrijding van de onderzochte gemeenten, zi| zou den er té weinig aan doen om over matig drankgebruik te voorkomen. De wethouder is fel tegen deze stel ling. 'Het gemeentebestuur is zeer actief op dat gebied, we steken er veel energie in om te voorkomen dat jongeren zo veel drinken.' Als voor beeld noemt zij de zomeralcohol- campagre. 'Er staat een stalletje aan het begin van de Dorpsstraat in De Koog, waar jongeren leeftijdsgenoten informeren over drankgebruik. Deze jongeren lopen ook door de straat en in mooi concert, maar jammer dat ia" t gelijktijdig met Texelpop plaats- dt.' Dat was zaterdagavond een elgehoorde mening na afloop van optreden van het Groninger mfonieorkest De Harmonie in jestion Plaza. Niet meer dan veer- bezoekers waren getuige, onder SP e ook meegereisde familie van de orkestleden. Het gezelschap, dat onder leiding stond van dirigent Gerard Wiarda en werd bijgestaan door de bekende violiste Liesbeth Ackermans, bracht werk ten gehore van Antonin Dvorak en Jan Hugo Vorisek. Indruk maakte het ook met 'Station', een opmerkelijke combina tie van poëzie en klassieke muziek, door Nanne van der Werff gecompo neerd ter gelegenheid van de ope ning van het NS-station van Gronin gen. Zeer te spreken waren de toehoorders over de instructies die een invallend orkestlid vlak vóór het concert kreeg en die door de dirigent werden gebruikt om er een soort openbare repetitie van te maken. (Folo Math Heijnen houden mensen aan om ze informa tie te verstrekken. Dit deden we in samenwerking met De Krim en de RST, waar veel jongeren komen om eens lekker uit hun dak te gaan.' Belangrijk is voor Eelman dat de voorlichting door jongeren aan jonge ren wordt gegeven 'Als je met oude ren rondloopt zet dat geen zoden aan de dijk, het blijkt dat deze methode effectief werkt. Jongeren nemen eer der iets van elkaar aan, dan van ouderen. Als ze dan nog te veel drin ken is dat hun eigen keuze.' Ook op de OSG wordt al vroeg met voorlich ting over genotsmiddelen begonnen. 'Op de Hogeberg loopt al jaren het gezonde schoolproject, we zien dat daar steeds vroeger een start mee moet worden gemaakt. Jongeren be ginnen veel eerder met dit soort din gen. Daarom is er ook in groep 8 van de basisschool voorlichting gegeven, misschien dat daar groep 7 zelfs bij komt.' Volgens de wethouder was er bij elk van de verschillende preventie maatregelen een verbetering te zien. d'Ouwe Ulo lijkt Eelman een ge schikte plek voor het steunpunt. 'Daar zijn meer aanmeldingspunten en die zouden een meerwaarde ten opzichte van elkaar kunnen beteke nen. Het gaat hier niet om een 24- uurs dienst, dus we kunnen het steunpunt aanpassen aan andere diensten.' Vragen over Drugs? Bel voor informatie en advies De Drugs Informatielijn Ook voor gratis folders Hand in hand zijn we gegaan, tot aan de drempel moegestreden maar omringd door ons allen ben je moedig en rustig heengegaan Op 29 maart heeft mijn lieve vrouw en onze moe der Jo van Trigt-Bachofner afscheid genomen van het leven. Cor van Trigt Anke en Siem-Jan Jaco en Saskia Niek Texel. 2001 Beatrixlaan 17a 1791 GA Den Burg - Texel Jo is thuis. Maandag 2 april tussen 16 00 -17.00 uur en tus sen 19.00 - 21.00 uur condoleancebezoek aan huis. Dinsdag 3 april vindt om 12 00 uur de crematie plechtigheid plaats in Crematorium Schagen, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Na afloop van de plechtigheid is gelegenheid tot condoleance in de koffiekamer van het cremato- In plaats van bloemen graag een gift op giro nummer 26000 van het Koningin Wilhelmina Fonds. Aalsmeer, maart 2001 Genegenheid, warmte en troost, dat hebben wij mogen ervaren na het overlijden van Hans Daar zijn wij u dankbaar voor. Anneke, Hans en Philippine Boswijk Achter de tranen van verdriet schuilt de glimlach van de herinnering. Bloemen, kaarten, telefoontjes, het feit dat U er was... De overweldigende belangstelling heeft ons enorm gesterkt na het overlijden van SIL Bedankt voor alle bemoedigende woorden. Fia Bakker J, P Kok J. Kok-Nooij Mirjam Liliane en Dennis neef en nichtjes Nico Bakker Janneke Texel, maart 2001 Enige en algemene kennisgeving op Te\el Wij zijn getrouwd! Wij houden receptie op zaterdag 31 maart in „Theodorahoeve" van 10.00- 12.30 uur. Hartelijk welkom! Kogerstraat 116 1791 EV Den Burg Tel. 312 411 Heel erg blij zijn wij met de geboorte van onze dochter Myrthe Zij is geboren op 28 maart 2001 Wout en Simone Koopmans Loodssingel 27 1792 BG Oudeschild 0222 - 312234 Moeders ziet morgen Sarah! INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woens dag vóór 17.00 uur. KOSTEN: ƒ9,30 tot en met 3 regels. Per regel meer: ƒ3,10 (incl. brw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto 25,- excl. tekst, alleen voor particu lieren die iets tc koop aan bieden. Voor bedrijven: 1M-TEXELAARTJE op aanvraag. Bij aankoop van ƒ100,- of meer twee gratis Euro stempels bij Boetiek 22. Welk meisje, 15-16 jr.. wil ons team komen verster ken tijdens het seizoen? Semke Delicatexel - De Koog, tel 317717. b.g.g 317794. Meer dan 15.000 voorde lige vliegtarieven direct uit ons reserveringssysteem en gelijk zien of het moge lijk is Kom dan langs bij Reisburo Texel Holland International. Braun haarföhn in leren opbergtasje 35.- Voor- deelland Oudeschild, 322398. Paviljoen Vliezicht Paal 33 op het mooiste stukje strand van Texel, is nog mooier geworden Kom kij ken! Tel. 316340 Verkoop JVC audio video - Service Center Texel 311 777 T.k zeer gave Mercedes klassiek 1965 190D. origi neel vr.pr. 15.000.- Tel. 06 53 28 51 58 Kies voor je eigen smaak, je eigen gevoel. Bij Hans van der Klift vind je verras send betaalbare prachtige voorwerpen voor je interi eur T.k Citroën Saxo 1.1 inj., van nov '99. incl elek. vouwdak en 36 maanden garantie Tel. 06 16692730 www.ServiceCenterTexel.nl

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 3