4 Houd Texel MKZ-vrij Feestelijke opening rotonde Akenbuurt Waaraan moet u zich houden bij schuurfeesten? 3621 I I voorziet in behoefte Welding van de maand Meierblissen Met man en macht werken aan de haven .TEXELSE (aadsagenda ^faltering wegen lemeente en de euro COURANT Informatierubriek van de email@texel.nl gemeente Texel www.texel.nl Openingstijden en bereikbaarheid gemeentehuis Wat vindt u van uw gemeenteraad? Reparatie bermen Eén jaar servicebalie: Plantsoenen krijgen voorjaarsbeurt Agenda Praat mee over de 3e nota Waddenzee RIJDAG 6 APRIL 2001 De Texelse gemeenteraad vergadert op dinsdag 10 april om 19.30 uur De agenda luidt als volgt: 1 Opening 2 Vaststelling volgorde stem ming 3. Vaststelling besluitenlijst 13 maart 2001 4 Benoeming leden gemeente lijke rekenkamer Texel (wordt nagezonden) 5 Bekrachtiging noodverorde ning aanlijnplicht honden 6, a. Fusie GGD b. Fusie GGD 2 Eindrapport "Een opstap naar museumbeleid voor de ge meente Texel" planologische procedure Flora Verzoek wijziging bestem mingsplan Pelikaanweg 10 Offerte van ARCADIS voor opstellen van een structuur visie 11. Niet uitvoeren amendement WD-raadsfractie inzake Dorpsstraat De Koog (komgrens-Nikadel) 12 Voorstel besteding BTW- gelden haven Oudeschild 13. Post onvoorziene uitgaven 14 a. Ingekomen stukken b. Mededelingen 15. Rondvraag 16. Sluiting Verschillende wegen op Texel wor den vanaf half april van een nieuwe laag asfalt voorzien. Dat is nodig omdat ze door intensief verkeer en veroudering zo zijn afgesleten dat er water op blijft staan en er scheu ren in zitten. Het gaat om de Waal- derstraat (tussen de Bernhardlaan en de Georgiëweg), het fietspad Schilderweg (tussen bebouwde kom van Den Burg en de Haller- weg), de Schilderweg, het fietspad Akenbuurt (vanaf de nieuwe ro tonde tot Buitenlust), Spangerweg (Laagwaalderweg tot Dijkmans huizen). de Kaai (Genteweg tot Zwinweg), Watermolenweg (Mol- werk tot Stolpweg) Amaliaweg (Pontweg tot waddenzeedijk), Haffelderweg (van voetbalvelden tot plek van de meierblis), Oudeweg, Westerboersweg (Staart tot 'De Arend') en Eendekooiweg. Vooruitlopend hierop is de Bern hardlaan ter hoogte van de Tjakkerstraat, Sluyscoog en Drijverstraat aan de beurt. Dit ge beurt vanaf maandag en het werk duurt tot en met donderdag Tijdens de asfalteringswerkzaamheden wordt het verkeer omgeleid. Ook worden vanaf 17 april gras keien gelegd langs de Nieuwlander- weg (tussen de Staart en de ro tonde). Dit duurt ongeveer drie we- Per 1 januari 2002 gaat de ge meente over op de euro. Pas op die datum worden de euro munten en -bankbiljetten ingevoerd. Nu al ver schijnt bij alle financiële informatie jen rekeningen het bedrag in euro's tussen haakjes achter het bedrag in guldens. U hebt dat bijvoorbeeld kunnen constateren bij de onlangs rondgestuurd kennisgevingen ten aanzien van de WOZ De vastge stelde waarde van het onroerende goed wordt zowel in guldens als in (advertentie) Eiland I berichten Het gemeentehuis is geopend: van 8.30-12.30 uur. is het gemeentehuis (behoudens afspraak) gesloten. Het gemeente"huis is 's middags gesloten omdat de mensen die in het gemeentehuis werkzaam zijn op deze manier de lopende za ken efficiënt en adequaat kunnen afhandelen. U kent mij inmiddels wel. ik ben van nature een optimistisch mens. Maar ik heb de afgelopen weken de moei lijkste periode in mijn bestuurlijke carrière meegemaakt. De mond- en klauwzeerdreiging is als een tijd bom. Een virus, ongrijpbaar en on zichtbaar. Texel is nog steeds vrij van deze ziekte, maar de onzeker heid en angst voor besmetting stemmen mij somber. Na de eerste uitbraken leefde bij mij nog de hoop dat het virus kon wor den geïsoleerd. De laatste berich ten hebben deze hoop de bodem ingeslagen. En zeker het feit dat in sommige gevallen de besmetting niet kon worden getraceerd, maakt de situatie nog gevaarlijker. Het rijk heeft maatregelen uitge vaardigd en deze staan voor het ge meentebestuur met ter discussie. Ze dienen onvoorwaardelijk te wor den opgevolgd, zo niet dan zijn de straffen met mals. De gemeente heeft daarnaast aanvullende maat regelen getroffen, zoals de honden- aanlijnplicht. Ook daarvoor geldt dat met nakomen strafbaar is. Verder heeft de gemeente, samen met de overleggroep, enkele aanbevelin gen gedaan, zoals het ontsmetten bij de boot, de haven en het vlieg veld. Hierbij doe ik een hartstochtelijke oproep aan Texelaars en gasten om deze aanbevelingen op te volgen. Een uitbraak op Texel zou rampza lig zijn. Het is niet ondenkbaar dat de gehele Texelse veepopulatie daarvan het slachtoffer zou worden. Ik hoef hier met verder uit te leggen hoe desastreus dat voor het eiland, de bevolking en de economie zou zijn. Het moet me van het hart dat er toch nog eilandbewoners zijn die niet voldoende doordrongen lijken van de ernst van deze situatie Die risico's nemen, voor eigen- of finan cieel belang. Mensen die zich niet realiseren in wat voor crisissituatie we ons bevinden. Een uitbraak zou enorm ingrijpende gevolgen hebben voor ons allemaal. Laten we met z'n allen proberen het eiland mond- en klauwzeer vrij te houden, zodat we niet achteraf den ken 'hadden we maar' Dank u voor uw medewerking. Daan Schilling, wethouder en loco-burgemeester. Bij deze Texelse Courant vindt u een brief van burgemeester Gel dorp en een enquête. De ge meente wil graag weten wat u vindt van de lokale politiek. Vol gend jaar zijn er weer gemeen teraadsverkiezingen. Texel wil met een nieuwe raad fris van start en wil de bevolking meer betrek ken bij de besluitvorming. De me ningen over het functioneren van de plaatselijke democratie kun nen worden gebruikt voor een nieuwe werkwijze. De vragenlijst kan tot 20 april wor den ingeleverd bij het gemeente huis, de openbare bibliotheek en alle dorpshuizen. Ook kan de enquete via de website www.texel.nl worden ingevuld. Alle meningen worden uiteraard strikt vertrouwelijk behandeld. De vragen zijn opgesteld door het Instituut voor Publiek en Politiek, maar zijn daarna aangepast aan de Texelse situatie. De uitkomst van de enquête wordt begin juni bekend gemaakt tijdens het Festival van de Lokale Democratie. Dit wordt een evenement voor iedereen, waarbij muzikale intermezzi worden afge wisseld met interviews. De artistieke leiding is in handen van Pip Barnard. euro's vermeld. Maar de gemeen telijke begroting voor 2002 die in juni wordt vastgesteld, zal al volle dig in euro's zijn. Texel loopt met de omschakeling goed in de pas in verhouding tot an dere gemeenten. Er worden geen problemen verwacht, alle appara tuur is 'euro-proof'. De gulden is overigens pas vanaf 28 januari 2002 geen wettig betaalmiddel meer. Meer informatie is verkrijgbaar via www.euro.nl Texel is in vier stukken verdeeld en vier Texelse aannemers hebben van de gemeente opdracht gekregen in 'hun' stuk van het eiland de bermen te repareren. Het streven is dit werk voor de paasdagen (15 en 16 april) af te ronden. Het werk kan alleen worden gedaan als het water uit de kuilen weg is. Vooral de wegen in de omgeving van de nieuwe ro tonde Akenbuurt hebben veel te lij den gehad. Deze bermen zullen zo snel mogelijk worden aangepakt. Gedeputeerde H.S. (Hen) de Boer van de provincie Noord-Holland komt op 19 april naar Texel. Hij zal persoonlijk de laatste hand leggen aan de rotonde Akenbuurt en het startsein geven voor aanleg van het fietspad dat langs de Akenbuurt en de Westerweg voert. Hij wordt daar bij geassisteerd door wethouder Bakker. De gedeputeerde maakt van de ge legenheid gebruik om enkele andere projecten persoonlijk in ogen schouw te nemen. Hij brengt onder andere een bezoek aan de haven van Oudeschild, het vliegveld en bekijkt de reconstructies bij het Vossehol en Buitenlust. Tijdens de feestelijke opening van de rotonde Akenbuurt moet verkeer vanuit De Koog richting de boot rekening hou den met enige vertraging. Rotonde in gebruik Rond dit weekend kan iedereen gebruik maken van de nieuwe ro tonde bij Akenbuurt. Ook is de krui sing bij de Kogerstraat weer open voor verkeer. Fietspad Westerweg De aanleg van het fietspad Wester weg begint gelijk nadat de rotonde Akenbuurt klaar is. Het eerste ge deelte voert langs de zuidzijde van Akenbuurt. Bij de Westerweg komt een oversteek, zodat het pad aan de noordwest zijde vervolgt. Alle grondtransacties voor het pad zijn zo goed als afgerond. Paardenpad naar manege Om te voorkomen dat ruiters, op weg naar manege Akenburg, straks het nieuwe fietspad gebruiken, legt de gemeente vanaf de rotonde langs Akenbuurt een paardenpad aan. Dit wordt voorzien van een speciale ondergrond, waarschijnlijk houtsnippers, en zal door de ge meente worden onderhouden, zo dat het goed begaanbaar blijft voor de paarden Er komt voor ruiters een oversteekplaats bij de rotonde, naast die voor fietsers Het paar denpad zal mei/juni klaar zijn. Er komt geen speciaal gedeelte voor paarden langs de Westerweg. om dat de bermen daar breed genoeg zijn. Nogmaals vraagt de gemeente uw aandacht voor het fenomeen "schuurfeesten". Geconstateerd wordt dat dergelijke feesten in aan tal toenemen, bovendien is het las tig onderscheid te maken tussen privé-feesten en commerciële schuur- en tentfeesten. Omdat het gebruik van een schuur voor een feest in strijd is met de bepalingen van het bestemmingsplan, zijn schuurfeesten in beginsel verboden. Bij uitzondering kan een schuurfeest worden toegestaan, voorwaarde daarvoor is in ieder geval dat het welke maatregelen nodig zijn om het feest veilig te laten verlopen Het is dus ook in uw belang dat een schuurfeest tijdig wordt gemeld! Tegen schuurfeesten die niet zijn gemeld wordt door de politie opge treden. Dit kan betekenen dat pro ces-verbaal wordt opgemaakt en dat het feest moet worden beëin digd. Nadere informatie: bureau Bestuursondersteuning, kamer 1.14 van het gemeente huis, telefoon (0222) 36 21 50. feest tijdig wordt aangemeld bij de gemeente. In het bijzonder zal gelet Rliim SloOtfUigte OD iranrtU/oilinhoirt 0p 30 april zullen weer verschil lende meierblissen op het eiland vlam vatten. Het opbouwen van de brandstapels is al gestart. Hier nog even alle regeltjes op een rij. Particulieren mogen een eigen meierblis opbouwen, mits deze bij de servicebalie van de gemeente wordt aangemeld. Dat kan tot en met 25 april. Wie een 'illegale' blis op zijn terrein heeft, kan rekenen op een be keuring. 'n alle dorpen zijn gezamenlijke meierblissen, waar iedereen brandbaar materiaal mag bren gen Deze worden op dezelfde plaatsen gehouden als vorig jaar Alleen de lokatie Den Burg geeft problemen omdat daar momen teel schapen lopen die wegens de MKZ-dreiging niet mogen worden vervoerd. Mocht een alternatieve locatie voor Den Burg worden ge vonden, dan zal dit via de plaat selijke media worden bekendge maakt. Meierblissen mogen alleen wor den gemaakt met schoon afval hout, snoeihout of slootruigte. Geverfd hout mag niet. Hout waar ijzer of schapengaas aan vast zit kan gevaar opleveren voor de kin deren die rond de meierblis spe len, evenals kozijnen waar nog glas in zit. Dit zijn tevens onbrand bare materialen die via De Ham ster dienen te worden afgevoerd. Beklede bankstellen, vloerbedek king, autobanden en alle soorten kunststoffen vallen ook onder de verboden stoffen. Grote boom stronken zijn weliswaar brandbaar, maar ze branden meestal met he lemaal op, zodat ze alsnog moe ten worden afgevoerd. En zodra ze door vuur zijn aangetast, zijn ze niet langer geschikt voor compostering. Beter is om die naar De Hamster te brengen waar ze worden gecomposteerd. Aan bieders van brandbaar materiaal worden verzocht dit op of tegen de hoop te gooien. De lijst met stoffen die niet zijn toe gestaan is lang. leder jaar zijn er weer personen die zich met aan de regels houden. Als overtreders kunnen worden getraceerd, volgt een flinke boete. De dorps commissies helpen met toezicht houden. Het opruimen en verwer ken beliep vorig jaar, inclusief milieubelasting meer dan ƒ50.000,-. En dat kwam weliswaar voor rekening van de gemeente, maar indirect dus voor u! Een schone meierblis is dus in ieders belang. De servicebalie bestaat een jaar. Uit de cijfers blijkt dat de bevol king de balie, het centrale meld punt voor meldingen en klachten, uitstekend weet te vinden. De evaluatie van maart tot december 2000 leert dat ruim 2000 meldin gen binnen kwamen over het aan vragen of legen van containers en glasbakken, maar ook het schoonhouden van de straten, de conditie van wegen en stoepen, bewegwijzering, kapotte licht masten, verstopte kolken en rio leringen en onderhoud van open baar groen. Na enige gewenning komen via telefoon 362111 ge middeld bijna 400 meldingen per maand binnen. De opmerkingen van de bevolking lijken duidelijk seizoen- en weersgebonden. In mei, juli en au gustus veroorzaakt het toerisme een toename van de meldingen over bedrijfscontainers en overlast in het kader van de openbare orde of parkeren. Het groeiseizoen geeft een duidelijke toename van tele foontjes over het onderhoud van openbaar groen en iepziekte- bestrijding. Bij mooi weer bevinden zich meer mensen buitenshuis, Er wordt momenteel druk gesnoeid en geplant door de gemeentelijke buitendienst. Boomsingels worden uitgedund en dode exemplaren worden vervangen door nieuwe soorten, om de variatie te vergro ten. Daarmee wordt de insecten- en vogelstand een dienst bewezen. Bovendien leveren soorten als es doorn, es, eik en berk minder ziekteproblemen op dan bijvoor beeld de iepen. Als eerste worden de singels en plantsoenen rond de dorpen aangepakt. Bij de Vloedlijn in Den Burg worden nieuwe palissaderanden aangebracht en plantvakken krijgen een opfrisbeurt. waardoor de klachten over geluids overlast stijgen Hevige regenval le vert meldingen over riool verstoppingen en pompstoringen aan gemalen op. Texelaars houden blijkbaar van op ruimen. De hoeveelheid grof vuil en groenafval die via de servicebalie werd aangeboden leek aanvanke lijk erg hoog. Maar vergelijking met de cijfers van vorig jaar leert dat het aantal meldingen nagenoeg gelijk is gebleven. Bij de servicebalie zijn 18 klachten over de gemeente ingedierid. Deze zijn in behandeling genomen. Het betrof zaken als het met tijdig be antwoorden van brieven, niet nako men van afspraken, onvolledige informatieverstrekking en klachten over het functioneren van het be stuur of ambtenaren. Als iemand met tevreden is over de afhandeling van een klacht kan hij deze binnen zes weken voorleggen aan een ombudsfunctionaris. Dat gebeurde twee maal. De eerste was echter nog in behandeling bij de ge meente en bij de tweede consta teerde de ombudsfunctionaris dat de gemeente juist had gehandeld. Het instellen van een servicebalie heeft met geleid tot een toename van het aantal telefoontjes naar de gemeente. Wel heeft er een ver schuiving plaatsgevonden de bui tendienst wordt minder gebeld worden op de (brand)veiligheid. De voorwaarden voor schuur feesten zetten wij hierbij nog eens op een rijtje: 1het feest moet een privé-karak- ter hebben; 2. het feest dient een duidelijke aan leiding te hebben, zoals een (ge zamenlijke) verjaardag, een brui loft, een eindexamen etc.; 3. uitsluitend voor genodigden en/ of bekenden van de organisato ren; 4. de organisatoren zijn verantwoor delijk en aanspreekpunt voor po litie en anderen en moeten te allen tijde bereikbaar zijn; 5. geen entreegelden en geen be talingen voor consumpties (of consumptiebonnen); 6 geen houseparty-achtig feest met pillen en drugs; 7. van tevoren aanmelden bij ge meente en politie; 8. voldoen aan de veiligheidseisen die door brandweer en politie worden gesteld; 9. geen geluidhinder voor de om geving. Bent u van plan om een schuurfeest te geven, meldt dit dan tijdig bij de gemeente In deze melding dient u aan te geven wanneer, waar en door wie een schuurfeest wordt gehou den Verder geeft u door wat de aanleiding is voor het feest, hoeveel personen zijn uitgenodigd en hoe de organisatie bereikbaar is. ook ten tijde van het feest. Graag ook een situatieschets toevoegen. Zo moge lijk wordt door de brandweer con tact met u opgenomen om de locatie te bekijken. Samen met de organisatie wordt dan besproken Wegens de natte winter kon door enkele boeren de afgemaaide slootruigte met worden weggehaald. Hun machines dreigden weg te zak ken. Maar er komen drogere tijden aan. Alle agranërs worden verzocht vóór eind april alle ruigte te verwij deren. Niet alleen omdat dat netter staat, ook omdat over de weg waaiend riet verkeersonveilige situa ties veroorzaakt. Daarnaast kan het in de sloot terecht komen, waar het de duikers verstopt. Blijft het liggen, dan verstikt het de gewenste berm vegetatie of zorgt het voor een be mestend effect, waardoor bepaalde kruiden niet kunnen groeien De vergaderingen van de raads commissies worden om 19.30 uur gehouden in het raadhuis, tenzij anders vermeld. Deze bijeenkom sten zijn openbaar toegankelijk. Dinsdag 17 april 17 00 uur (i.v.m. Pasen voorafgaand aan vergade ring RWE) commissie Bestuur Organisatie Dinsdag 17 april commissie Ruimte, Wonen Economie Woensdag 18 apnl commissie Wel zijn Onderwijs Donderdag 19 april commissie Fi nanciën, Werken en Milieu Geef het door, rechts gaat voor In de derde Nota Waddenzee wordt aangegeven hoe het rijk de ko mende tien jaar wil omgaan met het beheer en gebruik van de Wadden zee. ledereen mag daarover mee praten. Inspraakreacties kunnen worden ingediend bij het ministerie van VROM, dus met bij de ge meente Ook is het mogelijk uw mening te geven via de website www.waddenzee.nl Reageren kan tot en met 8 mei aanstaande Op vijf plaatsen tegelijk wordt momenteel koortsachtig gewerkt aan de herinrichting van de ha ven van Oudeschild. Vanwaar deze haast? De subsidiegever heeft namelijk bepaald dat 1 mei 2001 de einddatum van de werk zaamheden moet zijn. En anders gaat de bijdrage aan de neus van Texel voorbij... De havenmond is aan de noord oostkant uitgebreid, zodat deze nu de vereiste vijf meter breder is. De constructie is nog niet helemaal klaar. Een zwerfkei zorgde voor een onverwachte tegenvaller. Deze diende verschoven te vVorden en door het gewroet raakte het be staande talud verzakt De herstel werkzaamheden daaraan zullen pas na 1 mei plaatsvinden, maar dat heeft geen consequenties voor de subsidie. De constructie van de havenmond is klaar en daar draaide het om. Ook de bestrating van de visserijkade zal pas in een later sta dium worden afgerond. De herinrichting van de haven ver loopt verder voorspoedig Door in zet van extra mankracht kon de achterstand, opgelopen door de regenperiode in november, worden omgezet in een kleine voorsprong. De palen en steigers voor de jacht haven zijn grotendeels geplaatst in het voormalige PEN-bassin, zodat deze in beperkte mate bruikbaar zal zijn met de paasdagen (15 en 16 april). De officiële opening van de gere construeerde haven is op zaterdag 7 juli. Gedeputeerde Verburg komt daarvoor met zijn eigen boot naar Texel. Het wordt echter geen bijeen komst voor bobo's, maar een ge zellig feest voor alle Texelaars, met veel activiteiten in en om de haven.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 11