xecutieverkoop bij Studio Texel eijser Co. herleeft in Agrarisch Museum f35.000, - uit Raboton voor instrumenten Crash bommenwerper op Fonteinsnol herdacht DE.KRIM00RL06 Ij NU DOOR M'J GEWONNEN. /In voor een golt crisis^ 16A IK OOK NIET OPZ'J Na 'bombardement aan dagvaardingen' Voor het lint gaan Inschrijven 'Rondje' loopt storm Raadsvergadering Welzijnfonds steunt Eierlandsche Huis Zomerdienst voor bussen Uitbreiding expositie Luchtvaartmuseum Binnenburg 6: renovatie met behoud karakter TEXELSE J couRANT A/AAX KONING, keizern GENERAAL EEN BUNGALOW HEBBEN 2E NU WEL, ALLEMAAL ™~J BUNGALOWVIRUS ONTSMETTlNGS&AK CONTRA |en afschuwelijke wurging van jat eens een gezond bedrijf was oor een bombardement van dag- aardingen en vonnissen.' Aldus jdt het verwijt van Jeroen rabbe, voorzitter van de Stichting tudio Texel, aan het adres van erechtsdeurwaarder L.C. Ver- eer-Lagerveld. Drabbe wil dat ze ch onthoudt van laster en smaad an zijn adres en eist 5.000,- ihadevergoeding. Aanleiding is eexecutieverkoop in Studio Texel Oudeschild, die maandag om 4.00 uur begint. a verhoudingen tussen Drabbe en evrouw Vermeer-Lagerveld zijn flink irstoord. Eerstgenoemde kwam jit jaar geleden zonder bezittingen aar Texel, om na enige jaren een studio te béginnen, die hij na een rondreizend bestaan een jaar of vier geleden aan het Vliegwiel vestigde, met als doel de ruimte te verhuren aan bands. Maar de exploitatie liet te wensen over, mede doordat studio's overal in het land als paddestoelen uit de groncj schoten. Met als uiteinde lijke resultaat dat bepaalde financiële verplichtingen niet konden worden nagekomen De gerechtsdeurwaarder gaf in de cember vorig jaar aan meer dan een handvol vorderingen ten laste van Drabbe of diens stichting te hebben, exclusief de nodige rente en kosten. Het betreft claims van Texelse bedrij ven, onbetaalde verkeersovertre dingen en een opgelopen studie schuld. Een schuldsaneringsregeling, waaraan Drabbe naar eigen zeggen Leeuwen, vrijwilliger in het Agrarisch- en Wagenmuseum, geeft uitleg over de vijzel van een zelf binder. Het loopt storm bij het inschrijven voor de 24e editie van de Ronde om Texel. De organisatie meldt meer dan 450 aanmeldingen. Deze zijn binnengekomen via de website www.roundtexel.com. Ook de aan- meldingslijst voor een nieuw op te starten wedstrijd, de Texel Dutch {Foto Corard Timmerman) Open, blijft groeien. graansilo van Keijser Co is maar de originele stenen waarmee het graan gemalen en de oude maat- kersen gewichten die er werden bmikt, zijn bewaard gebleven, herinneringen aan deze spraak- akende Waalder onderneming ordtin ere gehouden in het Agra- chen Wagenmuseum, dat deze eek de deuren heeft geopend. et merendeel van de veertig vrijwil- ers die zich verbonden hebben aan I Waalder museum hebben zich er ook deze winter met met een Jan- Leiden vanaf gemaakt. Het zijn «rendeels gepensioneerde grariers. of mensen met een warm art voor de landbouw. Zoals Klaas an Leeuwen (68), een boerenzoon, ie in zijn jeugd doorbracht in de gransche sector en later inde zuivel- abnek werkte en op de bakkers wagen reed Hij weet veel te vertel len over de machines die onderdeel uitmaken van de akkerbouw- tentoonstelling. 'Alle machines die je hier ziet werden door paarden getrok ken. In mijn jeugd heb ik er ook zelf mee gewerkt. Met de kiepploeg en de vijfbalker, een bord met houten pen nen om kweek en ander onkruid op te ruimen. Dat was nog een hele kunst, want het moest een slinger beweging maken. We werkten met wel drie paarden in een span, waar bij er altijd één hele beste in het mid den moest lopen. Ze zaten met een dun lijntje aan elkaar vast. Mijn eer ste baas was Teun Eelman van De Kaai. Ik was toen veertien |aar. Later werkte ik bij Cees Boersen in Het Noorden. Mijn vader zat op de Koren schoof. Als hij met de zelfbinder in het graan aan de slag ging, mocht ik als jochie achterop staan om de paarden ^M^£9^^^^d^entoonstellin^ staan de eerste types zaai- en plant- machines, één van de eerste landbouwspuiten en een dors machine die door stoom werd aange dreven. Te zien zijn ook drie hand gemaakte boerenwagens van M. Huisman, die bij de brand van fruit- kwekerij De Veen gespaard bleven. Nieuw is een vitrine met daarin ge reedschap dat werd gebruikt door veeartsen. In de smidse wijst Van Leeuwen op een stuk steenkool, dat getuige de pokken van de zeebodem afkomstig is. 'Ouderwetse vetkolen zijn moeilijk te krijgen. Gelukkig krij gen de kotters nog wel eens grote brokken steenkool in de netten, die wij van ze mogen hebben. Het wordt niet zo heet als zo moeten, maar als we het mengen kan de smid er prima op stoken.' Nieuws is ook dat het museum het naburige huisje aan de Langwaal heeft aangekocht. Het wordt sinds kort bewoond door Akkie Kikkert, als vrijwilliger verbonden aan het museum en zeker met van plan om te klagen als de smid het vuur opstookt. De vrijwilligers zijn blij dat het mu seum in de huidige vnrm kan blijven bestaan en niet opc, ut in een groter museum. Van Leeuwen: 'We steken hier met z'n allen de handen uit de mouwen, alleen omdat we het zo leuk vinden. We doen het voor niets en willen er ook niet voor betaald wor den. Als dat bij enkelen wél het ge val zou zijn, dan zou je scheve ge zichten krijgen. Ik zou er dan direct mee kappen.' De landbouwveteraan heeft geen goed woord over voor de visie van politicus Jaap Vlaming (GroenLinks), die wist te vertellen dat er in het agrarisch museum niets over De Waal is te zien. 'Hij moet zijn ogen maar eens wat beter de kost geven.' it project Instrumentale Muzi- ile Vorming, waardoor leerlingen in groep vijf van alle basisscho- nmuziekonderwijs krijgen, krijgt lor aanschaf, onderhoud en ver- inging van instrumenten 35.000,-. Het geld is afkomstig uit Raboton, die deze week voor de illt is geleegd. Drie verenigingen ogen elk ƒ5000,-. De resterende >0.000,-zal in de loop van het jaar orden uitgekeerd. adat de Rabobank besloot om elk ar een bedrag uit de winst weg te wen aan pro|ecten die ten goede >men aan de Texelse gemeen- iriap, was het de eerste keer dat lorzitter Aris van Zeijlen de bedra- in mocht overhandigen. De com- issie waarvan hij deel uitmaakt, staat uit vijf Texelaars die bepalen in welk project de Raboton wordt •gekeerd. Gedurende de afgelopen aanden kwamen er twintig aanvra- m binnen, waarvan er tien afvielen idat ze met voldeden aan de crite- Ze dienden bijvoorbeeld met het )omeen belang of het gevraagde •drag was lager dan de ondergrens h ƒ5.000,-. ndat 2001 het jaar van de vrijwilli gers is, honoreerde de commissie dit keer projecten van verenigingen die met zelfwerkzaamheid tot stand ko men. Van Zeijlen: 'Zonder vrijwilligers zijn deze verenigingen kansloos.' Vereniging Bethel krijgt ƒ5000,- voor de aanleg van een parkeerplaats naast het buurthuis, Vereniging Ge meenschap Eierland (VGE) krijgt het- voor de jeugd'. Dankzij IMV maken leerlingen van groep vijf kennis met een instrument dat ze zelf mogen uit kiezen. Een kostbaar project, dat de bijdrage uit de Rabobank goed kan gebruiken, benadrukte directeur Maaike Deckers. De eerstvolgende bijeenkomst van de commissie van de Raboton is in Aris van Zeijlen, voorzitter van de commissie stigden. zelfde bedrag voor de renovatie van het dorpshuis, net zoals ksv Kotex voor de vernieuwing van het verenigingsgebouw. Het IMV-project van de muziek- en dansschool krijgt het bedrag omdat het volgens Van Zeijlen 'een geweldige stimulans is van de Raboton, temidden van de begun- (Folo Gerard Timmerman) mei. Aanvragen voor een eenmalige bijdrage kunnen worden gestuurd naar de Rabobank, t.a.v. het secre tariaat commissie Raboton. Voor in formatie kan contact worden opge nomen met Fenneke Kraft. nsdag vergadert de gemeenteraad, anaf 19.30 uur in het raadhuis. De lenda luidt als volgt: Opening. Vaststelling volgorde stemming. Vaststelling besluitenlijst de dato 13 maart. Benoeming leden gemeentelijke rekenkamer Texel. Bekrachtiging noodverordening aanlijnplicht honden, e. Fusie GGD. b- Fusie GGD 2. Eindrapport 'Een opstap naar museumbeleid voor de gemeente Texel'. 8 Planologische procedure Flora. 9. Verzoek wijziging bestemmings plan Pelikaanweg. 10. Offerte van Arcadis voor opstel len van een structuurvisie. 11Niet uitvoeren amendement WD- raadsfractie inzake Dorpsstraat De Koog. 12. Voorstel besteding BTW-gelden haven Oudeschild 13. Post onvoorziene uitgaven. 14. a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 15. Rondvraag. 16. Sluiting. Voor renovatie en inrichting van het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp heeft de vereniging Gemeenschap Eierland een bedrag van ƒ45.000,- toegekend gekregen van het Juliana Welzijn Fonds. Dit fonds steunt voor namelijk initiatieven die erop gericht zijn dat mensen zelfstandig zijn en blijven en zich kunnen redden in de samenleving. Het Juliana Fonds ont vangt geld uit onder andere de BankGiro Loterij, de Lotto en giften van particulieren en bedrijven. De organisatie toont zich verheugd dat de zeilers zich met laten afschrik ken door het koude voorjaarsweer. Het feit dat het 'Rondje' vorig jaar wegens slechte weersomstandighe den werd afgelast lijkt voor veel zeilers de drijfveer om zich dit jaar in te schrijven. Het maximumaantal deelnemers is vastgesteld op 500 Nederlanders en 200 buitenlanders. Momenteel hebben zich ongeveër 50 buitenlanders aangemeld, een teken dat vooral de nationale lijst snel groeit. Onder de buitenlanders bevin den zich teams uit Engeland, Zuid- Afrika, Australië, Amerika, Duitsland en Belgié. Ook groten uit het catamarancircuit hebben zich aangemeld Zo noemt de organisatie het veelbelovende jeugdteam Arie van der Plas jr. en Eddy Pool, Gunnar Larsen en Gerhard van Geest (overallwinnaars 1999), Sacha Larsen, John de Vries en Diederik Alessie (varen met Mystere. boot van Hans Bouscholte), Donald en Eric Cok (overallwinnaars in 1986 en 1993) en Peter van Deventer en Chris Kri|the (eerste binnenkomers 1999). Onder de inschrijvers bevonden zich vier Texelaars. Aanmelden kan tot 1 mei: Texelaars krijgen voorrang. Maandag is de website van de Ronde om Texel enige tijd onbereikbaar ge weest. Dit technische mankement is inmiddels verholpen. De bussen van Connexxion rijden met ingang van zondag tot en met zaterdag 27 oktober volgens de zomerdienstregelmg. Belangrijkste verandering is dat lijn 27 in gebruik wordt genomen. Bussen op die lijn doen onder meer enkele campings in de Dennen, EcoMare, vakantie centrum De Knm en het reddingboot- huis in De Cocksdorp aan. De dienst regeling wordt vandaag (met de Texelse Courant) verspreid in Den Burg en omgeving en is bovendien verkrijgbaar in de bussen en bij de VW. Een renovatie met behoud van het huidige karakter. Aldus omschrijft architect Ronno Honingh de plan nen met Binnenburg 6, waarover de familie Huizinga en het college het zo goed als eens zijn. Dinsdag- avond besluit de raad of het al dan niet akkoord gaat met het beschik baar stellen van een restauratie- subsidie van ƒ90.000,-. De aanvankelijke plannen om het pand dat is gebouwd in de stijl van de Amsterdamse school te slopen en te vervangen door nieuwbouw stuitte op groot publiek verzet. Zelf de ge meenteraad trok het zich aan en pleitte ervoor het gebouw, dat in slechte staat van onderhoud ver keert, op de monumentenlijst te zet ten. Dat gebeurde, maar met de ƒ45.000,- die per monument maxi maal voor subsidie in aanmerking komt, konden de eigenaars niet uit de voeten. Maar toen bij nadere bestu dering bleek dat het monument uit twee panden bestaat en volgens de gemeente dus het dubbele bedrag kan incasseren, kon voor een groot deel aan de wensen van de eigenaars worden voldaan. 'Het financiéle ver haal staat aardig op de rit. Maar er moeten nog wel een paar kleine hobbeltjes worden genomen', aldus zaakwaarnemer Honingh, die becijfert dat met de renovatie in to taal ongeveer een miljoen gulden is gemoeid. 'Alleen al door de vertra ging zijn de bouwkosten met vijf pro cent toegenomen.' De renovatie zal, met name aan de binnenkant van het gebouw, iets soberder worden uitge voerd dan aanvankelijk de bedoeling was. Op de begane grond komen winkels, de erker komt te vervallen en op de eerste verdieping komen wo ningen. Na maanden van hard werken gaat morgen het Luchtvaartmuseum weer open. Eén van de blikvangers is een nieuwe vitrine die de ge schiedenis vertelt van het neer storten van een Lancaster-bom menwerper ND421 OF-S op de Fonteinsnol op 15 januari 1944. Er liggen resten van het vliegtuig ten toon gesteld die in de loop der ja ren door diverse Texelaars, al dan niet met behulp van een metaaldetector, zijn opgespoord. Na inspanningen van vrijwilliger Bram van Dijk heeft het museum bovendien de beschikking gekre gen over officiële formulieren van het squadron van de omgekomen bemanningsleden, die in Den Burg liggen begraven. Eèn van de grote passies van Oost- erender Bram van Dijk is om zo veel mogelijk aan de weet te komen over de geschiedenis van de vliegtuigen die in de Tweede Wereldoorlog op en rond Texel zijn neergestort. Brieven schrijven naar officiële instanties en nabestaanden, oproepen doen in kranten over de hele wereld en ontel bare telefoongesprekken voeren met mensen die misschien iets meer we ten, vormen onderdeel van het speur werk dat zich geregeld uitstrekt tot in Canada en Australië aan toe. Ook in het zoeken naar wetens waardigheden over de Lancaster die op de Fonteinsnol neerstortte is heel wat tijd gaan zitten. Dat gokt met name de boordtelegrafst, William Charles Gadsby, die op de dag van de crash nog maar net was getrouwd met Marjorie Vivien. Hun zoon. Jeffrey William, werd in mei van dat jaar geboren, vier maanden na Williams dood. De schoonmoeder wilde graag dat Marjone bij haar bleef wonen, maar ze koos voor haar eigen familie en het contact ging vervol gens verloren. Jeffrey William trouwde en bezocht in het begin van de jaren negentig het graf van zijn vader op de begraafplaats voor ge allieerden in Den Burg. Kort daarna overleed hij op 50-jarige leeftijd Niet wetend van dit alles plaatste Bram van Dijk enkele jaren geleden een oproep in een krant in de omge ving van Greenwich, waar de familie Gadsby in de oorlog woonde. Kort erop kwam er een brief van Valerie Gadsby. de weduwe van Williams zoon Jeffrey, die meldde dat ze niets wist van andere familieleden, omdat in het verleden het contact verloren was gegaan. Wel kreeg hij de levens beschrijving van William en enkele foto's toegestuurd. Einde van het verhaal, zo leek het. 'Maar wie schetst mijn verbazing toen ik onge veer een jaar later een brief kreeg van Pam Dawson uit Bowburn, Durham in Noord-Engeland, met de vermel ding: "Ik ben de jongste zuster van William Gadsby." Het kranten- bericht|e was haar door oude vrien den uit Greenwich toegestuurd.' Het verhaal van de zus kwam overeen met dat van de weduwe van Jeffrey. Ze had Williams zoon alleen als baby gezien. Naast een foto van William stuurde ze ook een foto van baby Jeffrey mee. Van Dijk kopieerde de brief van Pam Dawson en stuurde deze naar Valene, zodat ze zelf de keuze kon maken of ze het contact zou willen herstellen. 'Ze reageerde zeer verrast en heeft alles gedaan om de relatie weer te herstellen. Mrs. Pam Dawson werd op 15 november vorig jaar zeventig en ter gelegenheid daarvan kreeg zij van haar zoon en dochter een reis naar Texel aangeboden om samen met hen voor het eerst het graf van haar broer te bezoeken. Dit was voor deze familie een geweldige gebeur tenis.' In een vitrine van het Luchtvaart museum zijn dus allerlei memorabilia betreffende de neergestorte bom menwerper te zien. Een andere vrij williger, Theo Witte, maakte de Lan caster zeer waarheidsgetrouw op schaal na, een werkje waarin even eens heel wat uren zijn gaan zitten. Een andere opvallende aanwinst van het museum Is de 'dronehoek', waar een verkorte versie van de documen taire over de Opstand der Georgiërs wordt vertoond, alsmede een film over het gebruik van de drone, waar van enkele maanden geleden een exemplaar neerstortte op de Hors. Het museum is van morgen dagelijks (behalve op zondag) geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Wie een rondlei ding wil. dient van te voren even con tact op te nemen. Bram van Dijk bij de door Theo Witte op schaal nagemaakte Lancaster, die in 1944 neerstortte op de Fonteinsnol. VRIJDAG 6 APRIL 2001 met kan voldoen omdat het maande lijks te betalen bedrag steeds verder werd verhoogd, gaf niet het gewenste resultaat. Daarop kondigde de gerechtsdeurwaarder, die inmiddels beslag had gelegd op de studio, en kele maanden geleden een executie verkoop aan. Toen het verschuldigde bedrag kort daarvoor alsnog werd voldaan, ging de verkoop met door. Dat dreigt nu wel te gebeuren, omdat Drabbe het gevraagde bedrag weer met kan overmaken. Zijn dagvaarding aan het adres van de gerechts deurwaarder gaat vergezeld van een waslijst aan verwijten, onder meer over ontoelaatbare inbreuk in zijn persoonlijke omstandigheden, waar bij van haar kant sprake zou zijn van 'een geobserveerd beeld', waarmee hij onder meer doelt op haar talrijke bezoeken aan de studio, waar hij naar eigen zeggen niet eens woonachtig is. Vermeer-Lagerveld: 'Hij woont er wel degelijk. Hij zei immers dat hij door het geluid van de windmolen 's nachts niet kon slapen. Hij houdt zich niet aan de afspraken en als er met wordt betaald moet ik uit hoofde van mijn ambt opdrachten uitvoeren.'

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5