|Slieuwe havenmeester is wereldreiziger loe betrokken is de Texelaar bij de lokale politiek? 'Dramatisch' Hoornder toneel zet lachspieren in beweging 7 Pils volgens het boekje op biertapwedstrijden Ondanks lager aantal deelnemers: \lik Smit over zijn baan: 'Wat wil je nog meer?' Uitdagend acteerwerk van Vriendenkring .TEXELSE COURANT' Schaduwraad stemt over museumbeleid VRIJDAG 6 APRIL 2001 Wethouders die geen deel meer uitmaken van de raad, raadsleden die het college gaan controleren, commis sievergaderingen voorzitten en meer initiatieven mogen ontplooien en burgers die mee mogen praten over het jestuur. De lokale democratie gaat flink op de schop, met als voornaamste doel het vertrouwen in de lokale solitiek en de betrokkenheid van de burger te vergro- :en. Een goed plan? et Standaart, lid van een steun- ictie: 'Als |e de betrokkenheid van burger bij de politiek wilt vergro- dan moet je dat ook uitstralen. je nu op de publieke tribune zit, |e tegen de ruggen van de poli- aan. Daardoor krijg je als burger it het gevoel dat je erbij hoort. Dua- me in de politiek is een goed mid- om de gemeentepolitiek boeien- te maken. Nu is het vaak zo dat raad door het college voor een ildongen feit wordt gesteld. Zoals de discussie ronde de Groene- rats, toen het college de Texelaars E het geval van nieuwbouw een rdubbelmg van de OZB in het voor- rsli zicht stelde. Dat heeft veel weg van les ampulatie en komt de reinheid van discussie met ten goede. Hapklare rttfckken voor een welwillende raad. aar je moet eerst vragen: wat wil- jullie? Daarna ga je pas rekenen, discussie die daarna kwam, heeft ge el duidelijk gemaakt. Ik denk dat de imocratische veranderingen wel- im zijn. Maar ze vormen wel een iltuurshock. Ik vraag me af hoeveel (xelaars straks van hun democrati ze mogelijkheden gebruik zullen iken. Op Texel is iedereen toehoor- ir, maar wel vanaf een bepaalde itand. Pas als het ze persoonlijk ingaat, komen ze in actie.' ■is Witte, agrariër in Midden- ias erland: 'Als het een kwestie betreft w, mij direct raakt, zoals een I rkeersaanpassing bij mij in de buurt, heb ik zeker de behoefte om mee te praten. De gemeente geeft buurtbewoners tegenwoordig die gelegenheid al. Helaas met bij de aanpassing van de kruising bij hoeve Buitenzorg net buiten Den Burg. Dat moest in verband met de subsidie kennelijk even snel door de raad Als je de burgers serieus wilt nemen, moet je de tekeningen tijdig klaar hebben, zodat iedereen er kennis van nemen. Nu maken in feite de ambte naren de dienst uit en zo hoort het niet te werken. Voor zo'n ingrijpende voorziening hadden ze veel meer de tijd moeten nemen. Ik vraag me ook af of de politiek altijd weet wat zich op ambtelijk niveau precies afspeelt. Neem de nieuwbouw van de school Durperhonk in De Cocksdorp Via-via hoorde ik bijvoorbeeld dat de uren die de gemeente had besteed aan het maken van het ontwerp, in mindering zijn gebracht op het budget van de bouw. In feite zijn die dus ten koste van de school gegaan. Ik vind zoiets niet kunnen. Op zo'n moment zou de politiek moeten ingrijpen.' Frans Visman, raadslid voor D66. 'De belangrijkste eigenschappen waaraan een raadslid moet voldoen? Goed luisteren naar de mensen. Hoe meer meningen je hoort, des te be ter je zelf een mening kunt vormen. Zelf houd ik de plaatselijke krant bij, zit in verenigingen en vanuit mijn werk hoor ik ook het één en ander. Ik vraag mensen hoe ze over specifieke din- gen denken. Dat vereist een actieve opstelling. Er zijn ook mensen die naar me toe komen met een be paalde mening, maar - als die er is - dan wil ik ook de andere partij horen. Als politicus ga ik uit van het partij programma, want dat zijn we immers met de leden overeengekomen. Na tuurlijk kun je daar als raadslid van afwijken, maar dan wel in overleg of na discussie met de achterban. Niet op eigen houtje. Ik ben een voorstan der van het gedachtegoed van Elzinga, waarbij we als raad een con trolerende en sturende functie krij gen Nu stemt het college over het eigen voorstel. Dat is niet goed. Als uitvoerder van beleid hoort het col lege met op de stoel van controleur te zitten. Straks kan de raad zich meer tot de hoofdlijnen beperken. Een volksvertegenwoordiger hoort zich met in zaken van achter de komma te verdiepen Willem Vos, lid van het burgerpanel inzake 'Elzinga': 'Als behartiger van het algemeen belang moet de ge meente zich meer aantrekken van de waarden die door de gemeenschap worden aangedragen. Alvorens over een bepaalde kwestie een besluit wordt genomen, moeten burgers aangeven aan welke waarden, zoals verantwoordelijkheid, betrouwbaar heid, in een bepaalde kwestie van belang zijn. Neem de Binnenburg: als genoeg Texelaars vinden dat de ge schiedenis van Nederlandse archi tectuur zichtbaar moet zijn, dan moet de ambtelijke organisatie daarmee aan de slag, en komt het college met een voorstel. Het is aan de gemeen teraad om een politieke afweging te maken, bijvoorbeeld tussen geld of de waarde van de geschiedenis. Als het besluit is genomen, kunnen de burgers via de inspraak hun mening over dit besluit geven.' Theo Hin, veehouder aan de Nes- weg: 'Een volksraadpleging, bijvoor beeld over de Groeneplaats? Dat is wel grappig. Want welke Texelaar in teresseert zich daar nu met voor? Maar ik denk niet dat je er iets mee opschiet. Je krijgt dan zóveel menin gen, dat je door de bomen het bos niet meer ziet. Maar als het zaken betreft die dicht in de buurt spelen, geloof ik wel in het nut om burgers erbij te betrekken. In algemene zin weet ik niet of ik blij moet zijn met meer inspraakmogelijkheden Waar moet ik de tijd van halen? Ik volg de politiek en het gemeentemeuws en soms denk ik er het mijne van. Ik merk dat ambtenaren die er op uit worden gestuurd, nog wel eens over weinig kennis van zaken hebben. Ze staan te ver van de praktijk af. De raad zou daar natuurlijk op moeten toezien. Maar onze vertegenwoordi gers hebben ook hun beperkingen. Als raadslid moet je minimaal vutter zijn of een deeltijdbaan hebben om het allemaal te kunnen volgen.' Maikel Novak (links) en Joop Vlaming in actie tijdens de biertapwedstnjden. In Question Plaza werden dinsdag de voor horecagelegenheden prestigieuze biertapwedstrijden gehouden. Aan de regionale wed strijd deden 38 mensen mee, een daling in het aantal deelnemers in vergelijking met vorig jaar. 'Jam mer dat er zo weinig mensen zijn komen opdagen, maar dat kun je de tappers die wél zijn gekomen natuurlijk niet verwijten', aldus de coördinator van het geheel. Volgens de organisatie heeft het eve nement, dat dit jaar voor de 49e keer werd georganiseerd, zich in het ver leden duidelijk bewezen Een goede bierverzorging geeft volgens hen uit straling naar de brouwerijbranche, het horecabedrijf en de consument. De voorzitter legde de goede aspec ten van een getapt biertje uit. Het glas dient schoon en heel te zijn, er mo gen geen deukjes in het bier zitten en de kraag moet met een kleine bolling boven het glas uitsteken. Het serve- (Foto MkTvgI Dekker) ren gebeurt vanaf een schoon, droog blad en bij het opdienen hoort het logo in de richting van de drinker te staan. Er werd gespeeld in de categorieën Individuen en Teams. Bij de eerste klasse tapten de deelnemers twee glazen bier en serveerden deze ver volgens aan twee juryleden In de andere categorie werden deze twee tapaspecten gesplitst. Co Vermue van Taveerne De Twaalf Balcken won het eerste onderdeel. Cees Jonker en Dave Huizmga van Herbergh De Smulpot toonden zich het meest be dreven bij de teams. Uitslagen Categone Individueel. 1Co Vermue van Ta veerne De Twaalf Balcken, 2 Ronald Kleinveld van Rebotex, 3 üza v.d. Burg van Stars. Ca tegorie Teams. 1 Cees Jonker en Dave Huizmga van Herbergh De Smulpot. 2. Henk- Jan Klok en Frans Pieterse van De Karseboom. 3 Jef Schuur en Aris van Zeylen van De Grave- molen. met op de achtergrond de passantenhaven in aanbouw. Nik Smit, de 25-jarige nieuwe ha mmeester van de passanten- iven in Oudeschild, is met water- i°rt opgegroeid. Hij was 'iergids in Kaapstad, dive-master Isla Margarita en stak in twee laanden de Atlantische Oceaan 'er met een zeilboot. Vanaf deze heeft Smit zijn kantoorbaan Igeruild voor een beroep waarbij jj meer buiten kan zijn. 'Texel is .en tussenstap. Dit is dé baan. ïdrijfsleider van een nieuw op te itten haven: wat wil je nog meer?' ut is deze week begonnen als be- ri|fsleider van de Stichting issantenhaven Texel (SPT). Tot zijn [ken behoort onder andere het be ier over 250 ligplaatsen in de issantenhaven die nog worden ingelegd in het voormalige PEN- issin. De passantenhaven krijgt 1.000 toerische vaartuigen per jaar bezoek, met aan boord 50.000 jalersporters. Smit gaat het reilen en rlen van deze haven in goede ba- proberen te leiden vanuit een •v multifunctioneel havenkan- lor.'lk zie erg uit naar het nieuwe ebouw. dan zit ik boven op de ha- m Hij heeft een tijdelijke woning, fomenteel woont ik in een bunga- f bij De Koog, maar vanaf septem- e' krijgen we een huis achter de aven.' mit s geboren in Alkmaar, op zijn "de verhuisde hij naar Naarden. Op i" achttiende was het tijd om op amers te gaan. In Utrecht studeerde uit International Management, een ispliting van commerciële econo- ''8. Toen ik 21 was, had ik drie jaar EAO erop zitten. Ik ging voor een ta9e naar Kaapstad, Zuid-Afrika.' 8ze stap heeft veel in het leven van kersverse havenmeester bete kend. 'Het beviel zo goed, dat ik be sloot te blijven. Het is mooi weer, de natuur in de omgeving van Kaapstad is geweldig en je hebt er veel vrijheid. Ik ben één jaar manager van een café-restaurant geweest. Daarna wilde ik meer van het land zien, en heb ik rondgereisd. Via Mozambique en Swaziland kwam ik terug in Zuid- Afrika.Vanuit Kaapstad heb ik een tijdje als gids voor een riverraftmg- bedrijf gewerkt.' Hiervoor had Smit echter wel ervaring nodig. Dit deed hij op door in de wintermaanden de ri vier op te gaan, en deze vrij te hou den van bomen en planten. Als de flora de rivier overwoekert, kan deze droogvallen. De baan als gids betaalde slecht, en Smit had de pech dat hij in een min der seizoen werkte. 'Toen ben ik weer terug gegaan in de horeca, als bar man in Kaapstad. Ik wilde geld ver dienen om te kunnen zeilen. Maar ik zag een advertentie staan van een man die voor de tweede keer de At lantische Oceaan over wilde steken. Hij zocht een assistent voor de reis van Kaapstad naar de Caribean. Op dat moment realiseerde ik ook dat mijn verblijfsvergunning op raakte. Ik móest dus iets. Water heeft mij altijd beziggehouden, dus ik besloot om mee te gaan.' Helaas voor Smit bleek de zeeman met een ideale reispartner. 'Ik heb twee maanden op zee geze ten met een kinderachtige, arrogante man. Ik was de kapitein helemaal beu.' In Trinidad stapte Smit uit. In de havenstad zag hij een oude boot. 'Hij was elf meter lang, van staal en er zaten een paar gaten in. Ik heb er een scheepsexpert bij gehaald, en na zijn onderzoek heb ik de boot gekocht voor een prikkie. Ik heb hem gerepa reerd, er zijn onder andere nieuwe platen ingelast.' Het geld van de avonturier was na deze reparaties op. 'Ik wiide naar Curagao, waar ik al eens eerder was geweest. Daar zou ik vrienden bezoe ken en werk vinden. Met mijn zeilboot ben ik toen blijven steken op Isla Margarita, Venezuela. Daar ben ik negen maanden dive-master ge weest, en heb ik mijn vrouw ontmoet. Toen was ik al vier jaar van huis. In Nederland mag je behaalde studie punten vijf jaar bewaren, en ik wilde mijn studie afronden. Dus ben ik naar de Azoren gevaren, waar mijn vader heenkwam. Hij wilde altijd al een grote zeiltocht maken, en samen met hem ben ik naar Nederland gezeild. Inderdaad, nog altijd met die boot uit Trinidad.' Na een tijd thuis te zijn ge weest is Smit terug naar Venezuela gegaan om te trouwen. Met zijn vrouw is hij vervolgens naar Neder land gekomen, waar hij zijn studie heeft afgemaakt. Tot vorige week werkte Smit bij een reclameonderzoeksbureau in Hilversum. 'In een kantoor zonder ramen', zoals hij zelf zegt. Op een dag belde zijn tante, die op Texel woont. 'Ik vertelde haar dat de baan wel be viel, maar ik zou liever buiten zijn Na een week belde ze terug. In de Texelse Courant stond een adverten tie voor havenmeester bij de passantenhaven. Ik had gelijk iets van: dit wil ik proberen.' Het vervolg van de sollicitatieprocedure is inmid dels bekend.'De boot heb ik ook meegenomen. Mijn vrouw heeft in Venezuela Milieukunde gestudeerd, dus die kan hier ook terecht. Er zijn drukke werkzaamheden gaande rond de jachthaven, ik wil overal nauw bij betrokken zijn. Vóór het seizoen moe ten in ieder geval de steigers en de voorzieningen voor de toeristen klaar zijn. Dit zie ik niet als een tijdelijke fase in mijn leven. Dit is - wat mij betreft - dé baan.' Smit zegt zelf altijd al een watermens te zijn geweest. 'Mijn vader had een zeilboot in Enkhuizen liggen, daar gingen we vaak heen. Hij was piloot van beroep, buiten de school vakanties nam hij regelmatig een aantal weken vrij. Dan maakten we zeiltochten naar Denemarken, Duits land, de Wadden, Turkije of het Mid dellandse Zeegebied. Op mijn der tiende kreeg ik een klein zeilbootje nadat ik lange tijd een optimistje had. In Zuid-Afrika heb ik de langste tijd zonder boot gezeten.' Ook in de jachthaven wil Smit bij het waterspor ten betrekken zijn 'Ik wil graag bij het jeugdzeilen zijn. Jongeren zou ik wat meer bij watersport willen betrekken. Als je veertien bent, groei je uit een optimistje, maar is een zeilboot nog net iets te groot. Misschien dat daar een tussenvorm voor te bedenken is. Een model voor 15-, 16- en 17-jari- gen, waarmee we buitengaats kun nen varen. Dat is toch wat leuker dan alleen in de haven; kunnen we ook navigatielessen geven. Ook wil ik een keer mee met wrakduikers.' Het te kent zijn passie voor de watersport. Nik Smit heeft zin in zijn werk. Tekst en foto Michiel Dekker De Texelse schaduwraad buigt zich over het eindrapport 'Een opstap naar museumbeleid voor de ge meente Texel'. Voorgesteld wordt circa ƒ200.000,- uit te trekken voor verbetering en behoud van de be staande museale voorzieningen op Texel, geld dat beschikbaar komt door een extra verhoging van de toeristenbelasting met vijf procent. Verder stelt het college voor de |utte- rijcollectie op hoeve Flora te legalise ren, door het agrarisch blok via een artikel 19 procedure om te vormen tot de benodigde maatschappelijke be stemming. Voorwaarde is dat het erf via de Californiëweg wordt ontsloten. De elektronische achterban van de politiek partijen kan tot dinsdag avond 19.30 uur via internet zijn stem uitbrengen. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden via e-mail (redactie® texelsecourant nl) Acteurs die hun rol niet kennen en hele stukken tekst overslaan, een regisseur die tijdens de voorstel ling vreemd gaat, ruzie in het eer ste bedrijf, een toneelspeler wiens gulp open staat en tot overmaat van ramp een decor dat in elkaar stort. Kortom de nachtmerrie van elke toneelvereniging, die afgelo pen weekend werkelijkheid werd in De Waldhoorn. Met het blijspel 'Wat een drama!' van Jürgen Hörner verzorgde De Vrienden kring twee ongebruikelijke toneel avonden, maar wel van een hoog niveau. Want elke fout was inge studeerd en hoe meer er mis ging, des te leuker het werd. Hoornder liefhebbers moesten dit seizoen veel geduld opbrengen alvo rens ze zich naar het dorpshuis kon den begeven voor een toneelavondje. Eigenlijk had De Vriendenkring de thriller 'De Italiaanse meesterhand' willen opvoeren. Maar toen dit met lekker liep, werd besloten een ander stuk in studie te nemen. Met 'Wat een drama!' maakten de Hoornders het zich niet gemakkelijk. Het is het ver haal van een toneelvereniging die zich voorbereidt op de uitvoering van een stuk rond ene Madame Cassandra. Tijdens het eerste bedrijf is de toeschouwer getuige van de laatste repetitie, die een tamelijk chaotisch verloop kent, maar waar bij de kijker ondanks de onderbrekin gen een duidelijk beeld krijgt van de verhaallijn, dat tijdens deze laatste voorbereidingen met horten en sto ten tot een goed einde wordt ge bracht. Heieen Proper, gespeeld door Gitta Witte, is het huishoudelijke hulpje van Madam Cassandra (Gerdy Grabowski), die tegenover haar vrien din Heieen Boekvink (Debby Wiertz) pocht over haar welvarende echtge noot. De beide vriendinnen laten zich door de waarzegster verleiden hun toekomst te voorspellen, waarbij de technicus Erik (Joop Rommets sr.) ervoor moet zorgen dat de tafel gaat bewegen, wat tot de nodige hilariteit leidt Ten tonele verschijnt ook een elektricien (Marco Bakker), die de te lefoon moet repareren, maar die door zijn knellende schoenen zere voeten heeft. Van alle 'acteurs' zit dit perso nage wel het minst goed in zijn rol, waardoor hij zelfs door het werpen van schroevendraaiers de aandacht van de souffleuse (Jannie Schuijl) probeert te trekken. Ze moet haar gefluister uiteindelijk onder de tafel met de glazen bol voortzetten, zodat zij die kan laten bewegen. En dan is er nog de glazenwasser, een rol die wordt gespeeld door de regisseur (Ralph Grabowski). Als schoonmaak ster Heieen Proper haar enorme zwarte pruik verliest, herkent hij in haar zijn vrouw, waarmee de clou van het verhaal een feit is. Het eerste deel vormde de aanloop naar het tweede bedrijf, waarin de kijker getuige is van de uiteindelijke opvoering van het stuk. Dat de 'spe lers' de zenuwen door de keel gieren is niet het enige' probleem. Als de hoofdrolspeelster ontdekt dat de re gisseur het aanlegt met een actrice slaan de stoppen door en valt ze ge heel uit haar rol. In het vervolg gaat vrijwel alles mis. Spelers komen op het verkeerde moment op, zijn er niet als ze er wél moeten zijn en ook bij de technicus gaat alles fout. Met als hoogtepunt het ineenstorten van het zuurstokroze decor. Een kort maar hevig bedrijf, waarin de lachspieren van de toeschouwers het zwaar te verduren kregen. De ongebruikelijke speelwijze van De Vriendenkring was voor menigeen, met name in het eerste bedrijf, even wennen. Vooral wat oudere Hoornders hadden zich op een tranentrekker of een klucht voorbe reid, maar konden hier geen soep van koken. Een enkeling verkeerde zelfs in de veronderstelling dat de spelers hun rol niet goed kenden. Maar daar van was ogenschijnlijk geen sprake, al was het zelfs voor de recensent moeilijk te beoordelen waar het nu precies goed ging en waar met. Te meer daar onduidelijk was waar de echte souffleuse (Rie Beets) zich be vond. Van de acteurs werd veel gevergd. De meesten speelden een dubbelrol, zoals Gerdy Grabowski, die het ene moment Madame Cassandra speelde, en het andere actrice Jolanda. Een dubbelrol waarbij ze zich beurtelings van een Duitse tong val bediende en dan weer van wat hakkerig Hollands, en waann in beide gevallen sprake was van een acteer- stem. Een rol die schijnbaar moeite loos werd vervuld door deze routinier, die in het tweede bedrijf door ge speelde woede geheel uit haar toneelrol viel. Wat voor Grabowski gold, ging ook op voor de andere spelers, die de toeschouwers die in het eerste bednjf nog wat aarzelingen hadden na de pauze onbedaarlijk aan het lachen brachten. De echte regis seur, Hans Oosterhaven, was er goed in geslaagd om de juiste acteurs bij de verschillende karakters te vinden waarbij met name de komische uit straling van Marco Bakker en Joop Rommets sr. (ditmaal eens met in de rol van dokter, dominee of notaris) op de lachspieren werkte De theatrale trekjes die de voorstelling had, kre gen zelfs na de voorstelling een ver volg, toen Oosterhaven de lootjes trok. De drukte tijdens de lammerij. de vrees voor mond- en klauwzeer en wellicht Kunst in Zee zorgden voor nogal wat lege stoelen in de zaal en dat was teleurstellend voor De Vrien denkring, die met het uitdagende to neelstuk meer eer had verdiend. Maar er was één prettige bijkomstig heid: méér kans op een prijs tijdens de verloting. Maar toen Oosterhaven de eerste lootjes had getrokken en de prijzen uitsluitend bij de toneelspelers vielen, vroeg hij zich quasi-serieus af of Rommets sr., alias de onhandige technicus Erik, de lootjes van de zaal wel in het blik had gegooid Toen dat niet het geval bleek, maakte de aan gesprokene zich zeer theatraal uit de voeten om dit alsnog in orde te ma ken. Gerard Timmerman Als Madame Cassandra voorspelt Gerdy Grabowski de toekomst van Debby Wiertz (rechts) en Gitta Witte (links).

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 7