Bollenveld getekend door natte herfst DETV bekijkt opnieuw compensatie opvarenden Weinig annuleringen als gevolg van mkz Schapenhouders grijpen naast beheersvergoeding overal jgbaar \X C 25 Mkz: nog niet alle knelpunten zijn opgelost Teso: Bijna 9 procent minder auto's Scouting Texel reinigt Slufter Stoomtijdperk in straatnamen Muziekschool Overtuiging Als gevolg van vervoersverbod: SUPER DE BOER De nieuwe is weer voor slechts TEX ELSE*1COURANT Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg Advertenties/abonnementen/bezorging: U91bMC Den Burg /^rV/1 7? tl ^7<1 /7 t~~/J A/*I* //l telefoon 0222 - 36 2620. fax 0222 - 32 30 00 telefoon 0222 - 36 26 00 VJfTUCH WUTIcXCfS ITl K) 61 M CIVIL e-mail: tcn,euws®tref.nl telefax 0222 - 31 41 11 v^/ w 9J Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 31 72 66 of 06-53 73 33 82 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. Het bestuur van visserijvereniging DETV Texel buigt zich opnieuw over de compensatieregeling die is bedoeld als (gedeeltelijke) schadeloosstelling van de leden die drie weken hun beroep niet kunnen uitoefenen als gevolg van de maatregelen die de Europese Commissie heeft genomen voor herstel van de kabeljauwstand. In de zaterdag in De Jijenkorf in Oosterend gehouden jaarvergadering kwam van verschillende kanten kritiek die inhield dat de door het DETV-bestuur opgestelde regeling voor de schipper-eige- laars gunstiger is dan voor de andere opvarenden. fel gaat om de uitwerking van een mderdeel van het zogenaamde tweede pakket' van ƒ18 milioen dat loor staatssecretaris G. Faber is uit- letrokken na acties van de vissers egen het volgens hen zinloze en 'ooral voor Nederland onevenredig ard aankomende Europese verbod m in bepaalde delen van de Noord- eete vissen. Het geld was bestemd oor samenhangende effectieve naatregelen voor herstel van de ka- teljauw Een stilligschema maakte er leel van uit: elke kotter moet drie veken in de haven blijven. In die tijd vordtdus niets verdiend en als com- lensatie daarvoor krijgen de opva renden gedurende twee van de drie veken een bedrag uitgekeerd. De erdeelsleutel die daarbij wordt ge- lanteerd en die in elke visserijplaats mders is, was zaterdag onderwerp an kritiek. Verzet was er ondër an- lere van Hetty Boogaard, die de pro- ilematiek terdege had bestudeerd en iet uitkomen dat het heel belangrijk s dat niemand zich straks achterge- iteld voelt, gezien de gevolgen die de iverheidsmaatregelen ook in de investeer hebben veroorzaakt. Overvallen? lETV-voorzitter Ben Daalder wilde chter niet zomaar een streep halen loor de regeling. Hij herinnerde eraan lat het een besluit is van het bestuur an DETV waarin zowel eigenaars als ndere opvarenden elk met drie per- onen zijn vertegenwoordigd, faarop bestuurslid/opvarende Arie loogaard te kennen gaf dat hij zich de besluitvorming toch wel over- allen had gevoeld. Achteraf had hij et gevoel niet volledig gecompen- eerd en met volledig geïnformeerd te |n.. Zo geweldig is de compensatie et want de belasting gaat er ook og af. Toen nog meer opposanten ch lieten horen en met applaus erden beloond, was duidelijk dat let een ontheffing en onder toe- icht mochten boeren vanaf zater- ig weer drachtige ooien en scha- in met lammeren uit het land ar de boerderij halen. Een moge- jkheid waardoor een aantal robleemgevallen uit de wereld Ün geholpen. Maar een ander nelpunt, het overbrengen van •chapen met lammeren vanuit de huur naar het land, is nog niet «gestaan. let Texelse crisisteam heeft Funfarm e Mient en ruitercentrum Bornriff «stemming gegeven weer open te san, maar het bezoeken van rtdbouwbedrijven met evenhoevige eren moet nog steeds worden ver leden. Kamperen bij de boer blijft -rhalve niet toegestaan. Dat het wengronds uitrijden van drijfmest itboden is, ondervond een 37-jarige ocksdorper, die donderdagmiddag ■e proces-verbaal kreeg wegens ft bovengronds uitrijden van mest f een perceel aan de Postweg. Het trbod op het stuifdekken met drijf- ®st hindert steeds meer landbou- ers- reden voor de WLTO bij het inisterie aan te dringen op verrui- ieg van de voorschriften, ih besmetting met mkz via de ha- !n van Oudeschild tegen te gaan, "nabij de nieuwe passantenhaven atten met citroenzuur neergelegd, •or opvarenden van de bruine vloot i" matten bij de trapopgangen tus- 91 de oude haven en het dorp neer- i'egd. Ten overvloede laat het crisis- am weten dat honden van onze !sten, ook bij een uitbraak van mkz Texel, met in quarantaine hoeven, oitsers met vragen kunnen de spe- alemkz-lijn bellen (0211 -518 80 12) Internet raadplegen (www.bml.dei. het gevoel van onbehagen breed leefde Voor Maarten Drijver van de TX 33 was dat reden het bestuur te adviseren de regeling nog eens te bekijken. Voorzitter Ben Daalder ging daar onmiddellijk op in. Betrokkenheid De vooral deze keer geanimeerde DETV-vergadering werd zoals ge woonlijk zeer goed bezocht. 103 van de ca 120 leden waren aanwezig. Onder de speciale genodigden be vond Zich de ambtelijke visserijtop van Nederland: de nieuwe directeur Visserijen van het Ministerie van LNV Rob van Lint en de plaatsvervangend directeur Gerard van Balsfoort. Zij namen later op de avond deel aan een discussie over de toekomst van de visserij. Met de financiën van de vereniging zit het goed, zo bleek uit de door pen ningmeester Jan van der Vis toege lichte jaarcijfers. Was er in 1999 nog een verlies, in 2000 ontstond een overschot van ƒ18.500,-. De begro ting voor 2001 vermeldt ƒ92.500,- aan inkomsten waar hetzelfde bedrag aan uitgaven tegenover staat. Eén van die uitgaven is ƒ10.000.- voor een veiligheidscursus die voor alle opvarenden verplicht is. De aftredende bestuursleden Pieter van der Vis, Gerard van der Slikke en Kees Mulder werden met respectie velijk 62, 90 en 89 van de totaal 92 uitgebrachte stemmen herkozen. Idioterie Bij de discussie over de (on)mogelijkheden van de toekom stige visserij maakten de leden van hun hart geen moordkuil. 'Krijgen we volgend jaar wéér zulke idioterie?', vroeg Adrie Vonk aan visserijdirecteur Van Lint, waarbij hij doelde op de recente sluiting van delen van de Noordzee voor de plat- visserij ter bescherming van de ka beljauw. Van Lint benadrukte dat ook de Nederlandse regering de sluiting van tien weken geen zinvolle maatre gel vindt en had de indruk dat meer landen er zo over denken. Hij had hoop dat zich op korte termijn andere mogelijkheden zullen aandienen om de visserij 'duurzaam' te maken Hij riep de vissers op kennis te nemen van het 'Groenboek' van de Euro pese Commissie, waarin aanzetten worden gegeven voor toekomstige duurzame visserij. De invloed van Nederland is weliswaar beperkt maar als de sector niet alleen protesteert, maar zelf ook met voorstellen komt voor structureel herstel van de vis stand, valt er best wat te bereiken, zeker in combinatie met lobby Vonk riep dat de staatssecretaris te fatsoenlijk is geweest bij het beplei ten van de Nederlandse visserij- belangen in Brussel. 'Ze had de tafel moeten omkeren'. De topambtenaar dacht daar duidelijk anders over ('We hebben als een leeuw gevochten voor Nederland') en herhaalde dat het ontwikkelen van alternatieve plannen voor de sector meer ople vert. Ben Daalder liet weten dat het die kant opgaat. Constructieve reac ties op het Groenboek zullen uiterlijk in september in alle havens worden ingewonnen en worden gebundeld. Positief Daalder zag het Groenboek van Eu ropese Commissie als een uitdaging voor de visserijsector, zo bleek uit zijn jaarrede. In het Groenboek wordt geconstateerd dat het gemeen schappelijk visserijbeleid van de af gelopen 20 jaar niet heeft geleid tot duurzame exploitatie van de vis- Lees verder pagina 5 Bijna een half jaar na de hevige re genval van de afgelopen herfst be staat nog altijd geen definitief beeld van de schade Maar dat het tegen valt wordt steeds duidelijker zicht baar. Zoals hier vanaf de dijk van pol der De Eendracht, waar de stand van het bloembollenperceel op de voor grond boekdelen spreekt. De schade per bedrijf varieert, maar er zijn wei nig bollentelers die helemaal schade vrij zijn. Een inventarisatie die het af gelopen weekend heeft plaatsge vonden, is gisteravond besproken. Het resultaat zal worden voorgelegd aan een aantal leden van de Tweede Kamer, met wie bestuurders van de standsorganisaties, de gemeente en enkele zwaar getroffen landbouwers donderdag een gesprek zullen heb ben. Dat vindt plaats op initiatief van de WLTO. dat vindt dat er te weinig schot zit in het overleg tussen het ministerie van Landbouw en de pro vincie, aangaande de schadevergoe ding. (Foto Gerard Timmerman) De VW en enkele grote vakantie parken melden dat er nauwelijks annuleringen zijn als gevolg van mkz. Ze krijgen wel veel vragen, die door logiesverstrekkers en promotiemedewerkers geduldig worden beantwoord. Toch lijkt de veecrisis voor het toerisme niet zonder gevolgen te blijven. Want in de vergelijkbare periode in 2000, toen er in het weekend voor Pasen 5.961 auto's kwamen, zette Teso vrijdag, zaterdag en zondag bijna negen procent minder over (5412). De mededeling van een Duitse minis ter dat huisdieren van vakantiegan gers bij een eventuele mkz-uitbraak In het kader van het 21" Milieu weekend haalden zaterdagochtend ongeveer veertig leden van Scouting Texel aangespoelde en achtergelaten rommel uit de Slufter. 'We hebben 30 tot 35 zakken vuil opgehaald', zegt Tanja Huisman, kampleidster van het weekend. 'Dat is minder dan vorig jaar, ik weet niet waar dat aan ligt.' De jeugdige scouts werden onthaald door 'jutter' Frans Timmer, die een 'schipbreuk lijdende kapitein' Marcel Bakker had gevonden in de Slufter. De twee. die als voorzitter en secre taris van het groepsbestuur bij de scouting fungeren, legden uit hoe er te werk moest worden gegaan, 's Middags deden de deelnemers een spel achter het voetbalveld van sv De Koog en hielden ze workshops over magiërs en tovenaars Na de etalage- tocht, een puzzeltocht, werd gesla pen in het clubgebouw aan de Bern- hardlaan. Met het afsluiten van de workshops kwam er zondagmiddag tevens een einde aan een volgens Huisman geslaagd Milieuweekend. (Foto Michigl Dekker) in quarantaine zouden moeten ver blijven, zorgde voor de nodige onrust bij onze oosterburen. 'Die opmerking heeft ons héél wat telefoontjes opge leverd. Maar we hebben vrijwel ieder een kunnen geruststellen', aldus Lottie Lugtmeijer, hoofd van de afde ling promotie en marketing van de VW. 'De annuleringen zijn op één hand te tellen, al blijven de boekingen voor de paas wel iets achter. Maar over het hele jaar gezien is er een toename. In heel 2000 hadden we er 17.000 en nu al 15.000.' 'Weinig annuleringen en enkele omboekingen. Het betreft mensen die zelf een boerderij hebben, die we in overleg op een ander park hebben ondergebracht', aldus een mede werkster van vakantiepark Sluftervallei 'Wat wel opvalt is dat veel van onze Duitse gasten hun huis dieren thuis hebben gelaten.' Ook bij vakantiepark De Krim kwa men veel vragen binnen. André van der Vliet: 'We verwijzen naar de infor matieve websites over mkz en in de receptie krijgen de gasten informatie over wat ze hier wel en met mogen. Annuleringen zijn er nauwelijks en enkele gasten hebben hun verblijf op Texel verschoven naar het najaar.' De raadscommissie Bestuurlijke Organisatie vergadert op 17 april over nieuwe straatnamen. In Oudeschild en De Koog vindt uit breiding en realisering van het bedrijventerrein plaats en moeten nieuwe straatnamen worden toe gekend. Wordt het Rijsduinen of Nollekoog? In Oudeschild drong de dorps commissie aan op het nadrukkelijk betrekken van het stoomtijdperk in de straatnaamgeving voor twee wegen. Industrie heeft al van oudsher een nauwe verwantschap met de visserij en de haven. Het stoomtijdperk heeft de afgelopen twee eeuwen hierin een belangrijke rol vervuld, zo stelt de dorpscommissie. Daarom is voor Bakschuif en Stoomschuif gekozen. Het betreft onderdelen van een stoommachine. Bakschuif komt er sowieso, over Stoomschuif mag de raadscommissie zich beraden. An dere opties zijn Stoomketel, Vuur- deur, Spiegelplaat en Hemelsteun. In De Koog wordt een bedrijven terrein gerealiseerd. Hiervoor is een naam voor zowel terrein als straat nodig. In overleg met Gelein Jansen zijn twee mogelijkheden naar voren gekomen. De eerste is, voor zowel terrein als straat, Rijsduinen - de oude aanduiding van De Koog. De tweede mogelijkheid, ook voor bei den, is Nollekoog. Dit is een oude landsnaam voor ongeveer de betref fende locatie. De dorpscommissie heeft een voorkeur voor Nollekoog. Een stampvolle Burgemeester De Koninghal heeft zaterdagavond in tens genoten van de ruim honderd deelnemers van het ensemblefestival van de Muziek- en Dansschool. Maar liefst vijf ensembles vielen in de prij zen. Pagina 2 Texel'94 heeft zondag in Limmen la ten zien zich nog met bij degradatie te willen neerleggen. Na enkele ui terst zwakke wedstrijden werd dit maal veel zelfvertrouwen en overtui ging aan de dag gelegd Tot tweemaal toe liep de ploeg van inte- nm-coach Wim Koorn een achter stand op, maar even zo vaak werd die ook weer weggewerkt, zodat de eindstand 3-3 werd. Pag ina 7 (Advertentie) Schapenhouders die een beheers overeenkomst hebben afgesloten dreigen naast de vergoeding te grijpen nu een aantal van hen de dieren als gevolg van het vervoersverbod niet vóór 1 april van de overeengekomen stukken land kon halen. Volgens Dick Drijver van de vereniging voor agrarisch natuurbeheer 'De Lieuw' gaat het voorlopig om drie boeren. Subsidieverstrekker Laser wil de voorschriften vooralsnog niet ver soepelen. Het betreft beheersovereenkomsten die in 2000 zijn afgesloten voor een termijn van zes jaar. In ruil voor de vergoeding mag het terrein gedu rende een bepaalde periode niet worden begraasd, mag geen kunst mest worden gestrooid en mag er pas na een bepaalde datum worden gemaaid. Tot dusver verliep dit tame lijk probleemloos, maar 2001 lijkt roet in het eten te gooien. Drijver: 'Er is sprake van een overmachtsituatie. Die boeren mogen met hun schapen niet de weg over. De starre houding die Laser nu inneemt is onredelijk en we gaan er dan ook tegen in het ge weer.' Problemen zijn er ook voor de weide vogelbescherming, waarvoor de vrij willigers als gevolg van de mkz-drei- ging nog steeds het land met op mogen. Dit geeft met name proble men voor boeren die zelf niet genoeg tijd hebben om de landerijen na te lopen. Als de situatie aanhoudt zal ook de controle door mensen van 'De Lieuw' problemen geven. 'Ze kunnen hooguit vanaf de weg controleren. Maar in de praktijk werkt dat niet. We proberen een oplossing te vinden, bijvoorbeeld door bij de vergoedin gen uit te gaan van het voorgaande jaar', aldus Drijver. Zijn vereniging heeft ook goed nieuws te melden: het aantal beheersvergoedingen dat wordt aan gevraagd steeg in 2001 van 2000 naar 3000 Een flinke groei, voorna melijk veroorzaakt doordat steeds meer boeren aan weidevogel bescherming doen. Nog onzeker is of ook alle aanvragen worden gehono reerd. omdat de subsidie daarvoor wellicht ontoereikend is. i- Tn 'h a ba ben. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) OPGEHIOrll IO ötr I civiDCn I - IN nIID/U DINSDAG 10 APRIL 2001

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1