°r Cf roen ?wartsjexels in het harL. Geen uitbreiding bij :uurgevoelige gebieden 1 Politici worstelen Wandelend museumstuk Flora doceert Geen WW voor seizoenwerkers? I Laatste pad Eierlandse Duinen dicht Opfriscursus in het verkeer Onder de pomp Meierblis aan Hallerweg met enquête over lokale democratie Oudste overleden Zeilprotest Ronde Paardrijden Adelmund naar Texel Activiteiten Meivakantiekrant Nieuwe poging om oogstschade vergoed te krijgen 13 ton kleding ingezameld TEXELSE^COURANT ALLEEN VRIJDAGKRANT NA PASEN Pinksterevenement gaat niet door TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER TEXIJ.SI'jgjCOl ]U\"r Ellen geeft kinderen van basisschool De Bangert uit Andijk op Flora uitleg over een Ankerspil van een schip van rond 1700. VRIJDAG 13 APRIL 2001 „GERICHT 15 SEP1 fcMBEH 1887 - NR 11571 Advertenties/;* bon nemen ten/bezorg mg Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verechiint dinsdag en vrijdag folgens de in aantocht zijnde Wet immoniak en Veehouderij mogen teehouders geen nieuwe stallen ouwen of bestaande stallen uit reiden binnen 500 meter van ver- turingsgevoelige gebieden, grariërs die dat toch willen en roordat de wet van kracht wordt 3\B,og even gauw de benodigde lilieuvergunning aanvragen, zul- n deze wel krijgen maar moeten rekening mee houden dat die iter weer wordt ingetrokken. ülmister Pronk heeft alle Nederlandse lemeenten hierop gewezen en de lemeentebesturen verzocht om de Waarschuwing door te geven aan boeren die na 8 december een ver- fcunnmg hebben gekregen. Op Texel fggen ongeveer 25 veehouderijen pinnen een straal van 500 meter van ten verzurmgsgevoelig gebied. 3 en w zullen op het verzoek van de Jnimster ingaan maar leggen zich niet bil de gewijzigde wetgeving neer. Ze let ziet ernaar uit dat mensen die ils seizoenkracht zijn verbonden aneen bedrijf, in het najaar geen ■echt meer hebben op ww. Dat is ineen gevolg van de aanscherping IBan de regels voor seizoenarbeid, ■jie voor Texel verstrekkende ge- volgen kan hebben omdat hier zo'n «00 mensen seizoenwerk doen. let gemeentebestuur en de plaat- elijke afdeling van Horeca Neder- and zijn tegen de verandering in iet geweer gekomen door het be laderen van de betreffende kamer- ïommissie. De gemeente doet dit lok via het Overleg Orgaan Waddeneilanden (OOW). Horeca n itaatsbosbeheer heeft nu ook het tartdelpad door de Eierlandse Dui- len ter hoogte van Paal 29 ter voor- tommg van besmetting van de scha len met mond- en klauwzeer ifgesloten. De schapen van Frans loorn hebben de ruimte rond het randelpad nodig, aldus een woord- oerder. Daarnaast roept de orgam- atie op tot algehele voorzichtigheid 3it houdt in: geen vee voeren of aan- aken en niet van het ene naar het indere landbouwbedrijf gaan. Staatsbosbeheer heeft de excursie- outes zo aangepast dat begraasde ebieden worden vermeden. /erkeersdeelnemers van 55 jaar en uder kunnen woensdag 18 april needoen aan een opfriscursus, ge organiseerd door de Stichting Welzijn ■toderen Texel, de ANBO en 3VO (het 'roegere Veilig Verkeer Nederland). )oor middel van een test wordt de heoretische kennis bepaald, terwijl net behulp van dia's nieuw inge voerde en binnenkort in te voeren egels (waaronder de veranderde oorrangsregels) worden uitgelegd, daarnaast krijgen de deelnemers het neuwste RW-verkeersboekje uitge mikt. De cursus vindt plaats in de toureton (Molenstraat 2 in Den Burg) n begint om 14.00 uur. Deelname is ratis. Vind jij dat een goed idee, die volksraadpleging over de lokale democratie? Ja, nee, geen mening. Ook in Den Burg zal op 30 april de meierblis branden. Het vreugdevuur wordt ontstoken op een stuk grasland aan de Haller weg. dat beschikbaar is gesteld door Werner Dros uit Oosterend. De gemeente heeft dit terrein voorzien van een tijdelijke afras tering, die moet voorkomen dat de aangevoerde brandstof de omgeving inwaait (foto). Het zag er even naar uit dat Texels residentie het deze keer zonder meierblis moest doen. Het terrein aan de Haffelderweg dat daarvoor de laatste jaren werd gebruikt was niet beschik baar omdat er in verband met de mkz-maatregelen een tent op staat voor het aflammen van schapen. Werner Dros aarzelde geen moment toen hij door Piet Boller van de gemeente Texel werd benaderd. 'In mijn jeugd beleefde ik de grootste vreugde aan het maken van een vuur en ik was niet de enige Treurig dat dat alleen nog maar op 30 april mag. Het is dus logisch dat ik graag meewerk als het gaat om de meierblis van Den Burg Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg menen goede argumenten te hebben voor een andere toepassing van de nieuwe regels in de Texelse situatie en willen in samenspraak met de pro vincie en de WLTO ijveren voor een uitzonderingsbepaling, zoals ook met de regels voor het uitrijden van mest als stuifdek is gebeurd. Ook Ter schelling heeft zich tegen de nieuwe ammoniakregels verzet en heeft daarbij steun gevraagd van de an dere eilanden. Op 12 april komt het onderwerp aan de orde in het Over leg Orgaan Waddeneilanden. Volgens de minister is het risico van het ach teraf vervallen van een milieu vergunning, geheel voor rekening van de aanvrager. Wat Texel betreft is het nog onzeker of de verandering con sequenties heeft voor de verlening van uitbreidingsvergunningen aan veehouders die in aanmerking willen komen voor een deel van de depositierechten die - zo wordt ge hoopt - vrijkomen bij de verplaatsing van het varkensbedrijf van Wijtten. Nederland heeft de werkgevers opgeroepen actie te voeren via hun eigen politieke kanalen. Zowel horeca als gemeente vindt dat de aanscherping niet voor Texel en daarmee te vergelijken gebieden moet gelden, omdat degenen die na het seizoen geen werk meer hebben, hier geen ander werk kunnen vinden. Bovendien wordt het kwalijk gevon den dat de betrokkenen niet officieel en tijdig op de hoogte zijn gesteld van de ingrijpende verandering. Er is vo rige maand alleen een publicatie ge weest in de GAK-krant, vrijwel op hetzelfde moment dat de nieuwe re gels al van kracht waren. Ook wordt gevreesd voor een ander effect. Nu al hebben veel bedrijven de grootste moeite om voldoende geschikt per soneel te werven voor de drukste periode van het jaar. Dat zal nog veel moeilijker worden als het seizoen werk door het wegvallen van het ww- recht onaantrekkelijk wordt. De volksraadpleging over het functio neren van de lokale democratie heeft het nodige stof doen opwaaien. Vra gen zouden te ingewikkeld zijn en anderen vinden de enquête te groot. 'Het zou zonde van de inspanning zijn als de enquête hierdoor zijn doel mist', vond een kritische Maria van der Spek (WD), die aangaf de vra genlijst veel te lang te vinden. In to taal omvat die 31 vragen, waardoor de politiek meer over het oordeel van de Texelaars over de lokale democra tie aan de weet hoopt te komen. De volksraadpleging kost ƒ35.000,-. Gezien het belang ervan nep burge meester Joke Geldorp Texelaars dinsdagavond op de formulieren toch in te vullen of desnoods alleen dat gedeelte waarin mensen zijn geïnte resseerd. De lijsten kunnen tot vrijdag 20 april worden ingeleverd bij de ge meente, in de dorpshuizen, bij Goënga supermarkt in Den Hoorn en Super de Boer in de Koog. Invullen kan ook via de website van de ge meente www.texel.nl. 'Vroeger namen we de schoolklassen elk |aar mee naar het Juttersmuseum in Oudeschild. Cor Ellen kon daar meesterlijk vertellen. Maar later was hij er zomaar verdwenen. We gingen nog wel, maar de sfeer was anders. Alsof iemand gewoon een verhaal afdraaide. Toen we,hoorde dat Cor nu op Flora rondleidt, zijn we hier naar toe gegaan.' Onderwijzer Ton Stuif zand en de leerlingen van basis school De Bangert uit Andijk hangen aan de lippen van Cor Ellen, die zich bijzonder gestreeld voelt door zoveel complimenten, zeker nadat de ge meenteraad dinsdagavond, vooruit lopend op een definitieve bestem ming tot museum, een gedoog- beschtkking afgaf voor museale ac tiviteiten. Voor de jeugd heeft Ellen wel een paar tips: 'Jullie mogen nooit de wet overtreden, en daarmee be doel ik bijvoorbeeld niet zonder ach terlicht rijden. Maar als je aan de waterkant loopt en er is iets moois aangespoeld, laat je dan door nie mand tegen houden.' De wijze waarop Ellen zijn gasten rondleidt langs de jutterscollectie is karakteris tiek. Het schrale lijf gestoken in een fel oranje overall, met scherpe kin, baard en de (gejutte) pet op het hoofd. Met schelle stem, dan weer zacht, dan weer aanzwellend, en de meest fantastische verhalen boeit hij zijn gehoor. Het enthousiasme ten Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf. tel. 31 72 66 of 06-53 73 33 82 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. Bijna vier maanden na het bereiken van de 100-jarige leeftijd is Sijp van Egmond uit De Waal woensdag over leden. Van Egmond kwam op zijn 20* naar Texel toen zijn vader een boe renbedrijf in De Witte Hoek begon. Hij trad in diens voetsporen en maakte de ontwikkeling van de agrarische bedrijfstak met alle ups en downs mee Pagina 5 Karei de Mooij, fervent deelnemer aan de Ronde om Texel, is via e-mail een actie tegen de organisatie van de zeilwedstrijd begonnen. Hij stuurt een protestbrief, waarin hij vooral kritiek uit op commerciële belangen. Het bestuur van het 'Rondje' heeft gerea geerd door een lijst met veel gestelde vragen op de website www.round- texel.com te plaatsen. Pagina 7 Vervoer van evenhoevige - mkz-ge- voelige - dieren zoals paarden, blijft voorlopig verboden. Paardrijden met paarden van bedrijven waar ook evenhoevige dieren verblijven is niet toegestaan. De Texelse paarden sportclubs, Staatsbosbeheer en de gemeente adviseren de overige paardenbezitters dringend met op en met paarden te rijden, maar op eigen terrein te blijven. Manege Akenburg is nog steeds gesloten. Staatssecretaris K. Adelmund van Onderwijs, Cultuur en Welzijn brengt maandag 8 oktober een werkbezoek van enkele uren aan Texel. Belang rijke onderwerp van bespreking met het gemeentebestuur is de toekomst van OSG De Hogeberg als school met een breed onderwijspakket. (Advertentie) spijt, staat hij er met gemengde ge voelens 'Ik ben bijna 75 en als ik eerlijk ben rommel ik tegenwoordig liever in mijn tuintje. Maar toch ga ik ervoor. Dit museum verdient het om landelijke bekendheid te krijgen, net zoals we dat in Oudeschild destijds hadden Ik doe het voor de maat schappij en de jongelui. Want wie gaat er tegenwoordig nog te jutten? Ze zitten allemaal achter de compu ter en de televisie. Een schijnwereld. Bij jutten valt er écht iets te beleven. En daar draait het om', richt hij zich tot zijn gehoor. Cor Ellen, zelf het grootste museumstuk van de hele collectie van Flora. De redactie treft voorbereidingen voor de Vakantiekrant/Meikrant, die verschijnt op vrijdag 27 april en in het teken staat van de mei vakantie. Deze Nederlands- en Duitstalige toeristische bijlage van de Texelse Courant wordt huis-aan-huis verspreid en is op het hele eiland gratis verkrijgbaar. Onderdeel van de krant is een uitgebreide agenda. Organisato ren van activiteiten die in de maand mei plaatsvinden, kunnen deze opgeven bij coördinator Marion Duinker in Oudeschild, tel 32 17 21 of fax 32 07 58 De WLTO-bestuurders Jaap Hin en Arnold Langeveld, de burgemees ter, de bollenkwekers Alfons en Giel Kuip, landbouwvoorlichter Jan Koolhof en de getroffen boeren Henk Broekman en Frits Bakker hebben gisteren een bezoek ge bracht aan de vaste kamercom missie van LNV om alsnog geld los te krijgen voor boeren die door de extreme regenval van het afgelo pen najaar schade hebben gele den. Een belangrijk argument van de boe ren wordt gevormd door de neerslag- cijfers, die ruimschoots voldoen aan de norm die de overheid hanteert bij het toekennen van oogstschade- vergoeding. Nog belangrijker is de in middels gesignaleerde reéle vervolg schade, zoals het voor 40% niet op komen van hyacinthen. De maatschappelijke ontwrichting die daarvan het gevolg is, valt niet te on derschatten. De delegatie kon als voorbeeld melding maken van boe ren die in zeer ernstige problemen zijn geraakt. De Texelse bezoekers kwa men met op het gelukkigste moment omdat de kamercommissie in debat was over de mkz-crisis, maar vond toch een luisterend oor bij kamerlid J. Atsma van het CDA en de griffier van de commissie. Niet alleen gege vens, maar ook foto's konden worden overlegd ter illustratie van de Texelse problematiek. De delegatie drong er met veel klem op aan dat de minister alsnog over de brug wordt gehaald. Ook gedeputeerde Bob Verburg werpt zich in de strijd. Hij benadert volgende week de minister, niet al leen ten gunste van Texel maar ook van andere gebieden in de kop van Noord-Holland waar aanzienlijk meer water is gevallen dan in de rest van Nederland. De Texelaars hebben positief ge reageerd op de halfjaarlijkse op roep om gebruikte kleding en schoenen af te staan ten bate van Het Tesselhuus en andere goede doelen. Onder het motto 'Geef ons de zak' zamelde de organiserende Rotaryclub Texel dinsdagmiddag 13.220 kilo in, wat een financiële opbrengst van bijna ƒ10.000,- be tekent. Dat resultaat was lager dan verwacht, mogelijk omdat pas enkele dagen tevoren was begonnen met het ma ken van reclame voor de actie. Een deel van de opgehaalde hoeveelheid bestond uit kleding die eerder was ingezameld door de stichting Texel helpt' ten bate van Roemenie Bij sorteren was gebleken dat ongeveer 2000 kg van deze partij minder ge schikt was voor dat doel en werd daarom ter beschikking gesteld van de actie 'Geef ons de zak' Mede omdat de vervoerskosten samen worden gedragen was het voor beide partijen een gunstige deal. QrttM ^BjrL jlxch to ito kirt. In verband met het als werk dag uitvallen van maandag 16 april zal er volgende week al leen een krant verschijnen op vrijdag 20 april Advertenties voor deze krant kunnen woensdag 18 april tot 17.00 uur worden ingele verd. Directie Langeveld de Rooy (Advertentie) De Oude Trekker- en Motoren vereniging (OTMV) heeft het Pink sterevenement dat op 1, 2, 3 en 4 juni zou plaatsvinden afgeblazen. 'Ook al zouden we willen, we mo gen niet eens op het land van Gerard Witte komen', aldus voor zitter Simon Stark. 'En al mochten we dat wel, er komen zóveel men sen uit de risicoprovincies Gelder land en Overijssel op af, we willen geen risico lopen dat we het virus naar Texel zouden halen.' Hoe slagvaardig de OTMV het besluit ook heeft genomen, de teleurstelling is er niet minder om. Er zitten maan den aan voorbereiding in het groot schalige evenement, dat eens in de twee jaar wordt gehouden. Stark: 'We hadden alles in principe op de rails staan. De trekker-trek, de inschrijving van deelnemers is volop aan de gang, de vergunningen zijn geregeld en ga zo maar door. We waren er helemaal klaar voor Maar hoe mooi het ook allemaal is en hoe graag we de men sen op Texel ook een verzetje gun nen, we blijven een simpele vereni ging met ouwe trekkers en motoren en willen voor onze hobby niet de boel in de waagschaal stellen. Ook al zou de boel nu helemaal onder con trole zijn. dan nog schijnt het virus een incubatietijd van vier weken te hebben. Stel nu toch eens dat er toch nog ergens ongemerkt een besmet ting sluimert die hier naar toe komt. Dan kunnen wij onze afdeling wel opdoeken.' Even overwoog de OTMV nog om dan alleen maar Texelaars voor het evenement uit te nodigen. 'Maar dan zouden er zóveel gaten vallen, want anderen nemen zóveel technisch interessante zaken mee. die kunnen we gewoon niet missen. Of alles of mets. We moeten nu ge woon het draaiboek in zijn achteruit zetten. Het is niet anders. Nu we de knoop hebben doorgehakt, hebben we in ieder geval rust. Ik denk dat de mensen er wel begrip voor zullen hebben.' Volgens Stark is het niet onwaarschijnlijk dat het evenement naar volgend jaar wordt verschoven. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: P AAS ACTIE ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1