zo wr mK mi WCHTf LI Volksraadpleging Rekenkamer heeft een gezicht laad geeft jutters Flora groen licht m O* .TEXELSE COURANT' KLRRS ZIE TE NOU DRT DE URN (DEEL) HOUDER RL-TROOS WINT! WE'. DE REKENKRNËk INZBKE VflN DE ONDER- BOUW- LEGES C0R DE HEB DE KEUTEL m HET SCHONE EIND llm WWW. TEXELCRRT00NMY WEB. NL Flora-lisatie Texelse Courant dinsdag vervalt m mk fë5r Groen Zwart Schaduwraad geeft groen licht aan museumbeleid Tweedeklassers rijden onder invloed Eilandcompetitie volleybal Dames winnen jeu de boules Ontuchtpleger opnieuw verdacht FNV-vrouwen Sijp van Egmond (100) overleden Countrydansen VRIJDAG 13 APRIL 2001 ^er dan een kwart eeuw na de jrichtmg van de Stichting Jutters jseum en na veel manoeuvres n de Texelse raad is er definitief neind gekomen aan het gesleep t de jutterscollectie. Dinsdag- iond stemde de raad in met een sZiging van de bestemming van leve Flora, waardoor de jutters er aitiem hun collectie tentoon mo- m stellen. Toch zal het laatste jord er nog niet over zijn gezegd. betreft een langdurige en are procedure, waarbij het col- je op diverse punten moet aan- jppen bij de raad. Een lange rit, reden voor de raad om voor de ptijd van de procedure een Idoogbeschikking voor museaal bruik af te geven. I kogel is dus eindelijk door de kerk, jarvan harte ging dat bij een aan- politici allerminst. Bovendien heer- binnen verschillende fracties alom deeldheid. 'Vanaf het moment dat lantrad als raadslid had ik het ge il dat ik in deze kwestie een eigen ars zou moeten varen', ver- ordde Arthur Oosterbaan zijn af- kende standpunt binnen jenLmks. 'De gang van zaken kt op zijn minst de suggestie dat Texel de brutalen de halve wereld jben', haalde hij zich de kritiek van :k Drijver (Texels Belang) op de js. 'De lutters vechten voor wat ze ardzgn, dat is héél legitiem.' Maar isterbaan nam er geen woord van ig 'Ondanks aanschrijvingen irhet college dat de jutters moes- sluiten, bleven ze gewoon open.' isterbaan heeft moeite met de ;atievan het museum en verwacht de activiteiten ten koste gaan van Maritiem en Juttersmuseum. ireen landelijke uitstraling van het iseum in Oudeschild is een grijp- irver niet voldoende. Daarvoor is zijn minst een startsubsidie van ƒ5 Ijoen nodig en een jaarlijkse bij- igevan enkele tonnen.' Alleen dat tiste is al ongeveer net zoveel als het hele bedrag dat in de begroting voor 2002 wordt genoemd voor de financiering van alle extra kosten kos ten van het museumbeleid en waar over de raad in mei in commissie verband zal debatteren. Maar zonder de financiële conse quenties te kennen ging de meerder heid van de raad toch akkoord met de rapportage, waarin onder meer is vastgelegd dat er structureel extra gelden voor het MJM worden vrijge maakt. maar ook voor de Oudheid kamer en het Agrarisch en Wagen museum. Met name die laatste twee zouden er niet zijn zonder de vrijwil ligers, die door verschillende raads leden lof kregen toegezwaaid. Hoe wel die minstens zo belangrijk zijn voor het Luchtvaartmuseum Texel (LMT), zal dit museum zich voorals nog tevreden moeten stellen met een eenmalige subsidie, voor uitbouw van de accommodatie. 'Wat daar gebeurt is heel belangrijk, maar we zijn nu nog met toe aan een jaarlijkse bijdrage', vond wethouder Eelman (Museumbeleid), die de deur overi gens wel op een kier hield. 'Aan de Georgische collectie hangt wél een budgetsubsidie.' Dat die op het vlieg veld moet blijven, was voor Drijver klip en klaar. 'Er moet niet aan wor den getornd.' Fractiegenoot Gerard Weijers pleitte voor een museale sta tus van het LMT. Maar inzake Flora hield hij er binnen TB een afwi|kende mening. Zijn verzet tegen de locatie deelde hij met de PvdA. 'Flora is pla nologisch met inpasbaar.' Klaas Modder zette vraagtekens bij de doelstelling om het MJM op te scha len tot een museum met landelijke uitstraling. 'Behoud van het erfgoed is een eerste taak. Dat ze daarmee gasten aangenaam bezighouden is een plezierige bijkomstigheid.' De jutters hadden WD'er Martin Trap een warm pleitbezorger. 'Dit museumbeleid geeft ruimte voor nieuwe ontwikkelingen Nieuwe im pulsen zijn goed voor Texel.' Trap ij verde zelfs voor een subsidie voor Flora, waarvan de overige fracties overigens niets moeten weten. Jaap Vlaming pleitte voor criteria waaraan eventuele nieuwe musea kunnen worden getoetst Maar daar wilde wethouder Eelman niets van weten. 'Als raad kunnen we dat toch per geval beoordelen Toen duidelijk was dat een politieke meerderheid (10-4) vond dat Flora er dan toch moest komen, stelde ook Oosterbaan zich constructief op Maar hij verbond wel een waslijst aan voorwaarden aan zijn planologische goedkeuring (geen horeca, geen par keerplaatsen buiten het erf, geen re clame die zichtbaar is vanaf de weg, etc.). Maar daarvoor vond Schilling het nog te vroeg. 'Dat geeft nu geen pas, daarvoor is in het verdere ver loop van de procedure nog volop ruimte.' Frans Visman (D66) had er alle vertrouwen in dat b en w zouden toezien dat dit ook in de gedoog- beschikking zou worden geregeld. 'Het college is wijs genoeg. Jutters De jutters van Flora openden na een gedwongen sluiting van een halfjaar woensdagmorgen hun museum. Jan Uitgeest: 'Eindelijk hebben we zeker heid en dat is voor ons een hele ge ruststelling. We zullen een degelijk plan maken, want Texel verdient een mooi juttersmuseum. Want zoveel slechtweerattracties zijn er nu ook weer niet. Onze groep bestaat uit een man of zes, zeven. Nu we zekerheid hebben, zullen we er flink de schou ders onder zetten. Reddingboot de Joan Hodshon staat nu nog in op slag, maar zullen we hier zeker naar toe halen. Maar dan moet er eerst een goed afdak komen, want zon en re gen doen er geen goed aan. Door het vele werk dat op ons afkomt kunnen we de boot nu nog met tentoon stellen, maar dat gaat zeker gebeu ren.' Flora zal ook met Pasen open zijn. 3F> teLoofo '4 BflooFD. In verband met het vervallen van eerste paasdag als werkdag ver schijnt er dinsdag geen Texelse Courant. Komende vrijdag valt er bij onze abonnees een gecombi neerde editie in de bus. B CbA GL JA PvdA WD E3 NEE Redactioneel commentaar éxelaars hebben de reputatie betrokken te zijn bij het wel en wee van iun eiland. In bepaalde kwesties schromen ze met om van zich te laten loren, wat zich met alleen beperkt tot Ouwe Sunderklaas. Toen bekend rerd dat huize Sonnevanck zou worden verkocht en menigeen zijn of iaar zorgen uitte over het voortbestaan van het monumentale huis met 'n fraaie tuin, werd de politiek verweten dat het huis niet op de nonumentenlijst was geplaatst. Andermaal reageerden eilandbewoners 'erontwaardigd toen de eigenaars van Burgwal 6 besloten dat het pand ut de Amsterdamse School tegen de grond moest. Daartoe hadden ze et recht, want ook dit gebouw stond op geen enkele monumentenlijst. )ok hier was het resultaat een storm van protest en werden handteke- imgen ingezameld. De publieke verontwaardiging bracht de raad in «weging, met als uiteindelijke gevolg dat het pand behouden blijft. Ook Ie plannen rond de inrichting van de Groeneplaats maakten emoties los m brachten Texelaars in beweging. Een verhaal dat nog lang niet ten inde is. Vooruitlopend op de uitvoering van de voorstellen van de com- mssie Elzinga, oefenen actieve Texelse burgers in feite al invloed uit op Ie politieke besluitvorming. Maar wie de illusie koester dat 'gewone' exelaars zich regelmatig actief zullen mengen in de lokale politiek, zal «drogen uitkomen. Ze kiezen met voor niets om de vier jaar hun verte- lenwoordigers in de raad, aan wie ze de besluitvorming graag uit- «steden. 'och klinken in allerlei kwesties maar al te vaak verwijten aan het adres an onze bestuurders, al dan met terecht. Klagen over de raad. het col- ^e van b en w en de ambtenaren is modieus en doet het op verjaarda- doorgaans goed, al gebeurt het maar zelden dat de politici recht reeks kritiek krijgen te verduren. Raadsleden zijn niet ongevoelig voor dachten. Soms hebben ze er zelfs (veel) geld voor over om er iets aan edoen. Bijvoorbeeld over de service van de gemeente, wat resulteer den in de vorming van een centrale publieksbalie, die in een tijdelijke, naar kostbare, aanbouw wordt gevestigd. fo Texelse ambities liegen er met om. Herstel van de macht van de raad, aadsleden als voorzitter van de commissies en meer invloed van de bur- |srs zijn nog maar een paar van de doelstellingen. Het eerste wapenfeit s inmiddels daar: Dick Drijver is voorzitter van de raadscommissie Be- ■tuurlijke Organisatie en nu heeft ook iedereen kennis kunnen nemen «n de volksraadpleging. Want wie burger en bestuur dichter bij elkaar "il brengen, moet op zijn minst weten hoe de Texelaars over de lokale «mocratie denken. De meningen die uit deze enquête naar voren ko len willen de politieke partijen onder meer gebruiken bij de samenstel- 'mg van hun kandidatenlijsten voor de verkiezingen in maart 2002. «ar de 10.000 formulieren waren nog met op de mat gevallen, of de itiek stak op. Maria van der Spek (WD) viel uit naar de makers dat de "agenlijst, die 31 vragen omvat. 'Veel te lang', was haar verwijt, waar foor velen met de moeite zouden nemen die te beantwoorden. Wie niet teraads- of commissievergadering van nabij volgt, kan met een aan dragen moeite hebben, maar het overgrote deel moet met een beetje bede wil voor iedereen zijn te beantwoorden. Bovendien laat het for- itlier ruimte om meningen die men er niet in kwijt kan zelf toe te voe len. Het getuigt wel van een erg nonchalante houding om de formulie- en. samen met de reclamefolders, bij het oud papier te gooien. Als «xelaars deze buitenkans, om hun visie op de lokale democratie te 'even, zouden laten schieten, doen ze geen recht aan hun reputatie van "itische volgers van de lokale gebeurtenissen. En het is wel erg goed- '00P om van politici, die gemiddeld veel vrije tijd aan het raadswerk "Pofteren, te vergen dat ze handelen conform de wens van de meerder- «idvan de bevolking, terwijl de meerderheid van de Texelaars het zelfs '«tkan opbrengen om een simpel vragenlijstje in te vullen. Als de za- ®i er zo voorstaan, kan het faillissement van lokale democratie beter '"ar direct worden aangevraagd. Ruim tweederde van de Texelse schaduwraad kan zich vinden in het eindrapport 'Een opstap naar museumbeleid voor de gemeente Texel', waarvoor ook de raad dinsdagavond groen licht heeft gege ven, Daarmee stemt de elektronische raad ook in met de start van een pla nologische procedure voor een museumbestemming op Flora. 71,4 procent van de achterban van Texels Belang Is voorstander, en dat stemt vrijwel overeen met het standpunt van de fractie. Iets minder dan twee derde van de kiezers van GroenLinks stemde voor, een verhouding die overeenstemde met het stemgedrag NEE (35.5%) van GL in de raad. Drievierde deel van de kiezers van het CDA stemde voor, terwijl de raadsfractie unaniem voor was. Van de achterban van de PvdA, waarvan de fractie ,in de raad una niem tegen stemde, bleek 100 pro cent voorstander. Maar bij de WD, waar de fractie in zijn geheel vóór het eindrapport stemde, was 80 procent van de achterban tegen. En waar de eenmansfractie van D66 een positief oordeel uitsprak, bleek éénderde van de achterban tegen De tweede klassen van OSG de Hogeberg hebben deze week ervaren hoe het is om met een slok teveel op aan het verkeer deel te nemen. Voor het zevende jaar stond de alcoholsimulator van de stichting 3VO op school. De vrijwilligers Cor Rensen, Tom van Busschbach en Nelly van Busschbach namen alle deelnemende leerlingen een ogen- test af, een deel van hen mocht de rijkunsten in de alcoholsimulator ver tonen. Daarbij 'rijdt' de inzittende over een computerparcours. Op een gegeven moment vernauwt het beeld en is het net alsof de scholier alco hol heeft gedronken. Ongelukken zijn dan bijna niet te voorkomen. Dat leidde tot grote hilariteit bij klasgeno ten, die op een beeldscherm konden meekijken. 'Het is een kennismaking met de gevaren van alcohol op de weg', zegt ex-rijschoolhouder Tom van Busschbach. 'Ze beseffen beter wat er kan gebeuren.' Docente Marijke Bakker: 'Alle klassen hebben van tevoren een discussie ter voorbe reiding gevoerd. We hopen dat het wat oplevert Ze kennen de gevaren in Ieder geval.' Met de ogentests werden alvast re sultaten geboekt. 'Van de 100 tweedeklassers hebben we er 22 doorverwezen naar een oogarts. Die hoeven niet gelijk een bril. maar het is een teken dat er iets aan de hand is.' Volgens Bakker wil de OSG met het project doorgaan, niet in de laat ste plaats omdat 3VO de kosten van de simulator betaalt. Dat heeft de Texelse afdeling van de stichting weten te regelen. Van Busschbach mist zijn assistent van de voorgaande jaren. 'De hele voorbereiding wordt door een secretaresse van 3VO ge daan Vroeger werd alles geregeld door politieagent Nico Drent. Als wij op het schoolplein aankwamen stond hij te zwaaien waar we heen moes ten met de vrachtwagen. De alcoholsimulator was zijn project, nu gaat het helaas allemaal formeler.' (Foto Mic/vtl Dekker) Programma dinsdag 17 april Veld A, gemengd en mannen 18.30 W'tjewel 2-Prepress C Euroase 19.15 Euroase-Fitt Prepress Center 20 00 Tatenhove 2-Question 2 Fitt 20.45 Tatenhove 1 -OSG Question 2 21.30 Super de Boer-CVI OSG 22 15 Paal9-TESO CVI Veld B, dames 18 30 Salon Martine/Oorzaak-Natuurw. Keurslagerij Dros 19.15 Wiersma M -Keurslagerij Dros Salon Martine/De Oorzaak 20.00 De Krim-Jozefschool Wiersma M. 20.45 Spar Goënga-Zeilmakerij Jozefschool 21.30 NBC Eelman P-Rival Zeilm. 22.15 Bar Sportief-Smash'68 NBC Veld C, dames 18 30 Question 1-Nokanto Eierl. Huis 19.15 Eierl. Huis-Durper Drup Question 1 20.00 Timmer's Bakkerij-SI. De Boer Durper Drup 20.45 Haarstudio-Wessels Ontwerpt! SI De Boer 21.30 B&B/vdVis/denBoer-Westerlaken Haarstudio Onder fraaie weersomstandigheden heeft de Jeu de Boulesclub Den Burg dinsdag het eerste clubtoernooi van dit jaar gehouden. Op de baan kwa men vanaf 10.00 uur twintig leden in actie, die allemaal vier wedstrijden speelden. Tussendoor werd gepau zeerd, waarbij Nico Broesterhuizen voor de inwendige mens zorgde. Het team van Door Boogaard, Nel Smidt en Dinie Vos bleek oppermachtig De dames wonnen alle wedstrijden met klinkende cijfers en mochten aan het einde van de middag uit handen van voorzitter Ed Beekhuis een kleine at tentie ontvangen voor deze prestatie. Ook het als tweede geëindigde team van Thea Haak en Dirk Rijneker kreeg een prijsje. De Jeu de Boulesclub houdt dit jaar vier van dergelijke toer nooien. De eerstvolgende staat dins dag 19 juni op het programma. 22.15 Sportshop Texel 1 -Klif 12 B&B/vdVis/denBoer Wedstrijdleiding Hans en Edith (tel. 312339/313363) Uitslagen 10 april Paal 9-CVI2-1Texelse Autocentrale-TESO 1- 2, Kobeko-Cocky's Kapsalon 0-3. Sportshop Texel 2-Grooten Slock 3-0. Paal 28/De Krim- Maarco Bouw 0-3. Bar Sportief-De RivaJ 3-0. Zeilmakenj-Smash'68 3-0; NBC Eelman Part- ners-Milly's 3-0; Jozefschool-Keurslagerij Dros 0-3; Wiersma Meubelen-Natuurwmkel 0-3; Salon Martine/De Oorzaak-De Krim 0-3. L&R- 't Gouwe Boltje 1-2; NlOZ-Slagerij Beverdam 3-0; EcoMare-Rabobank 1-2; Nokanto- Wessels 2-1; Haarstudio-Durper Drup 2-1; Eierlandsche Huis-Question 1 3-0. De 23-jarige man zonder vaste ver blijfplaats die vorige maand op Texel ontuchtige handelingen bij kinderen pleegde wordt nu ook verdacht van drie 'grove ontuchtzaken met kinde ren' in 1999 in Alkmaar, zo meldt parketvoorlichter Lievaart. De man werd na enkele seksuele delicten en diefstallen aangehouden in Schagen, toen hij gebruik wilde maken van een gestolen visa-card. De verdachtma kingen komen voort uit een DNA-on- derzoek van de politie, de sporen hiervan worden tijdens het vooron derzoek nader onderzocht. Lievaart noemde de aanhouding van de mo gelijke dader van de zaken in Alkmaar een 'hele opluchting voor slachtof fers, familieleden en omwonenden van de slachtoffers'. De FNV-vrouwen verzamelen zich dinsdag 24 april om 13.45 uur bij de Weikoop In Den Burg. Hen staat vol gens de organisatie een 'gezellige, met-inspannende, informatieve mid dag' te wachten, 'natuurlijk ook met koffie en gebak' Om 17.00 uur is het gezelschap terug in Den Burg. Opge ven kan tot vrijdag 20 april bij Annie Vlaming (tel. 319 236), Ria Witte (tel. 312 217) en Jans Heljnen (tel. 315 783). Bijna vier maanden na het bereiken van de 100-jarige leeftijd is Sijp van Egmond uit De Waal woensdag over leden. Van Egmond kwam op zijn 20* naar Texel toen zijn vader een boe renbedrijf in De Witte Hoek begon. Hij trad in diens voetsporen en maakte de ontwikkeling van de agrarische bedrijfstak met alle ups en downs mee. De gewichtige aanschaf van een trekker betekende veel in zijn le ven, het gevolg was namelijk dat hij afscheid moest nemen van zijn ge liefde trekpaarden. Van Egmond trouwde in 1928, uit het huwelijk kwa men twee kinderen voort. December 2000 vierde hij zijn 100* verjaardag in stijl. In dorpshuis De Wielewaal kreeg hij een schilderij aangeboden, en speelde KTF ter ere van zijn eeuw feest. Van Egmond verklaarde toen plezier in zijn leven te hebben, na een sober bestaan waarin hij hard heeft moeten werken voor zijn boterham. Beginnend, gevorderd of alleen nog maar belangstellend, in schietsport centrum Odysseus in Den Burg kan iedereen zondag 22 april tussen 15.00 en 18.00 uur countrydansen. Het programma bestaat uit 'vrij dan sen', het aanleren van nieuwe dansen en eventueel dansen op verzoek. De kosten bedragen ƒ5,-; kinderen heb ben gratis toegang Het werven van kandidaten vergde meer tijd dan was ingeschat, maar dinsdagavond konden ze dan toch worden benoemd, de leden van de gemeentelijke rekenkamer. De on afhankelijke commissie, die is sa mengesteld uit deskundigen van buiten de gemeente, moet de raad een extra controle-instrument bie den. Ze onderzoekt of gemeen schapsgeld efficiënt wordt ingezet en de beoogde beleidsdoel stellingen worden gehaald. Met als doel lering te trekken uit het verle den. Een rekenkamer is in grote steden gemeengoed, maar in kleine ge meenten nog steeds een uitzonde ring. 'Een uniek besluit waarvoor de raad een compliment verdient', prees Tiny Schermer-Snooy, voorzitter van de commissie de instelling, die be loofde zich in te zetten om het ver trouwen van de raad waar te maken. Politicus Hans Roeper (PvdA) om schreef de rekenkamer als een nieuw middel om de positie van de gemeen teraad te versterken. Het onderzoek van de onafhankelijke commissie kan de raad kennis opleveren die nodig is om beleid eventueel bij te sturen en vormt daarmee een instrument om het machtsevenwicht tussen raad in balans te brengen. Voor het onderzoekswerk kan de commissie externe kennis inhuren of zich door het ambtelijk apparaat laten onder steunen. Aan de uitkomst van een onderzoek kan de politiek politieke consequenties verbinden, maar het is vooral bedoeld om ervan te leren. De rekenkamer kan direct aan het werk, want de raad heeft opdracht gegeven tot een onderzoek naar de (hoogte van) de bouwleges, zoals die door de gemeente Texel worden gehanteerd. Dat de werving van commissieleden veei tijd in beslag nam, komt onder meer doordat kandidaten werden gezocht die geen binding hebben met het gemeentelijk apparaat en deels zelfs niet op het eiland wonen Van de leden hebben sommigen be stuurlijke ervaring, anderen zijn af komstig uit het bedrijfsleven Voorzit ter mevrouw Tiny Sche'rmerhorn- Snooy uit Hippoiytushoef is oud-wet houder van Wieringen, Cees Hooger- vorst uit Den Helder Is oud-accoun tant en Wim Koelemeij uit Anna Paulowna is oud-gemeentesecreta- ris. Aaf van der Kooi-Tjalsma uit Den Burg werkte jaren als beleids ambtenaar bij de gemeente en is nu ondernemer en Marijke Eelman uit Oudeschild heeft een indrukwek kende staat van dienst in het bedrijfs leven en een rijke bestuurlijke car rière. De commissieleden ontvangen presentiegeld en krijgen een onkostenvergoeding. De zojuist benoemde leden van de rekenkamercommissie: vlnr Aaf van der Kooi- Tjalsma. Kees Hoogervorst, Tiny Schermerhom-Snooy. Wim Koelemeij en Marijke Eelman-van der Vegt. (Foi„ G<™, r.™™™,,

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5