Gedeputeerde in stijl over rotonde Cjroen '^warL-Jéxels in het harL, 'Alleen professionele en Texelse kunst aankopen' 'Texel zonder vliegveld is gewoon ondenkbaar' mantje Schoenen Kombord krijgt Texelse kleuren Provincie faliekant tegen motie Antennemasten Harry in coma Pater Witte Vliegende start Kamperen bij De boer weer toegestaan www.minini-kidswear.nl Volksraadpleging denk mee, doe mee! TEXELSE^COIIRANT EUROMASTER Manege wordt weer gebruikt Gemeente bindt strijd aan met scherpe mossels Scherpe kantjes nieuw kruispunt worden afgevlakt Aankoopbeleid kunst- en cultuur op de schop 'Does heeft maar voor helft gelijk' College vergadert op Razende Bol 'Geen mkz op St. Donatus' JPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11572 VRIJDAG 20 APRIL 2001 TEXELSE S'COU RANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg .foon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. De gemeente houdt vast aan het prin cipe dat er zo min mogelijk antenne masten voor draadloze communica tie op het eiland worden geplaatst. Pagina 5 Harry's jaarlijkse expeditie naar Indo nesië zit er weer op. Maar de reis was deze keer wel erg vermoeiend. Op Texel viel de eilandverslaggever in een coma-achtige slaap. Mensen die hem opbelden, kregen slechts gekreun en dronkemansgebral te horen. Pagina 5 De vooral bij katholiek Texel bekende Pater Witte leeft 40 jaar na zijn over lijden nog altijd voort: het Pater Witte- plein. Pagina 7 Van directeur van een exportbedrijf voor broedeieren dat uitvoert naar Afnka en het Midden-Oosten, tot vestigingsmanager bij een agrarisch toeleveringsbedrijf op Texel. Het overkwam Nico Kikkert, die bij Agrifirm een vliegende start maakte. Pagina 9 Op boerenerven mag weer worden gekampeerd. Nadat het ministerie van LNV vrijdag de regels versoe pelde, heeft de gemeente na het weekend de voorschriften ver ruimd, waarbij een beroep wordt gedaan op de eigen verantwoorde lijkheid van de kampeerboeren. Kampeerders zijn uitsluitend welkom op boerenerven waar de tijdelijke gasten onder geen beding in direct contact met het vee kunnen komen. Hiervoor moet een duidelijke en fy sieke afscheiding worden aange bracht. Voorschnft is ook dat grote hygiene in acht moet worden geno men, wat betekent dat kampeerders bij het betreden en verlaten van het erf hun schoeisel moeten ontsmet ten. Jan van Heerwaarden, voorzitter van de Vereniging van Texelse Kampeer boeren, koestert gemengde gevoe lens over de versoepeling. 'Ik sta zelf nog niet te trappelen om gasten om mijn erf toe te laten. Maar er zijn. om begrijpelijke redenen, leden bij wie kampeerders wél mogen komen. Het gevaar is natuurlijk dat collega's de regels op hun eigen manier gaan in terpreteren. Daarom is het verstandig dat de gemeente heeft gezegd con trole te zullen uitoefenen.' (Advertentie) (Advertentie) Inleveren nog t/m 24 april. Zie Gemeente adv. pag. 10 (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van DE EUROPESE 6 A N D E NSRE Cl Al 1ST NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. ZONE rieën verlaagd met dezelfde percen tages. Natuurlijk zaken waarvan de toename van de getaxeerde waarde hoger is dan het gemiddelde, waar door ook de stijging van de OZB ho ger is dan de trendmatige verhoging met drie procent. Als de taxatie in het verleden hoog uitviel, dan drukte de gemeente de waarde nog wel eens. Maar tegenwoordig mag dat niet meer. We moeten dichtbij, of eigen lijk óp de waarde zitten. Maar wat Does in zijn stukje vergeet te vertel len is dat er qua waarde minstens zoveel objecten moeten zijn waarbij de waardestijging beneden het ge middelde is gebleven. Maar die men sen hoor je met, natuurlijk om begrij pelijke redenen.' Met andere woorden. Does heeft voor de helft gelijk, en voor de andere helft onge lijk. 9.30 uur uit Oudeschild. De 'Texelstroom' nadert de bol zo dicht mogelijk, gaat dan voor anker en de collegeleden en eventuele anderen die bij de onderneming betrokken zijn, leggen het resterende stuk af met een klein bootje. De vergadering wordt gehouden in beslotenheid. Degenen die niet tot het college be horen vermaken zich intussen elders op de zandplaat. De bedoeling is dat het gezelschap om 13.30 uur weer terug is. Het spreekt vanzelf dat het avontuur alleen doorgaat bij gunstig weer. De 'Texelstroom' verkeert mo menteel in de laatste fase van de res tauratie. Medio volgende maand zal het schip worden gekeurd en verwerft daarmee het recht om met betalende passagiers te varen. Zelfs de meest fervente tegenstander van de opvallende komborden, Annelies Schoo uit De Waal die meer dan duizend protesthandtekeningen inzamelde, kan er nu vrede mee heb ben. De nieuwe komborden zijn vorm gegeven door gemeenteschilder Erwin Daalder. Hij liet zich inspireren Als gedeputeerde Hen de Boer naar het eiland komt, is er doorgaans een feestje te vieren. Zo ook gisteren, toen de voltooiing van de vernieuwde kruisingen bij het Vossenhol, Buiten- lust en de rotonde Pontweg-Aken- buurt feestelijk luister werd bijgezet. Om dit in stijl te doen nam De Boer, in gezelschap van burgemeester Joke Geldorp en wethouder Peter Bakker, plaats in de Ford Galaxie (bouwjaar 1961) van Jan Koomen. Andere genodigde werden rondgere den in een Ford Mustang uit 1964 en een Oldsmobile van 1968) Na een Manege Akenburg is weer open. Het bestuur van de Stichting Overdekte Manege Texel (SOMT) nam dit besluit naar aanleiding van de versoepeling van het vervoers- en evenementen verbod inzake mkz. Gebruikers die nen een verklaring te ondertekenen dat men geen contact heeft gehad met evenhoevige dieren en dat het paard met van een bedrijf komt waar koeien, schapen of geiten verblijven. Voorschriften op het gebied van hy giëne moeten in acht worden geno men. Dat betekent: thuis alles ont smetten, net als bij vertrek vanaf de manege. door het eiland en de waterrijke om geving. Geen fel geel, maar - con form de Texelse vlag - groene en zwarte golven, met een blauw naam bord, want dat hoort nu eenmaal. Daalder en Schoo kregen de eer om het eerste exemplaar te onthullen. rondje over de rotonde tikten De Boer en Bakker op de rammelstrook twee gedenkplaatjes op hun plaats. De toevallig passerende Emmie Boom uit Oudeschild werd door De Boer staande gehouden en verrast met een bos bloemen, omdat ze officieel de "eerste gebruiker van de rotonde was. Hierna trok de gedeputeerde de laarzen aan om samen met Gerard Bakkeren Nel Bertrand uit Den Hoorn het beton van het eerste stukje fiets pad op zijn plaats te scheppen. In de jeugdherberg Eyercoogh overhan digde De Boer een steen aan Bakker, Professionele kunstenaars en amateurs. Het onderscheid is voor menigeen een heet hangijzer, zo bleek vorig jaar tijdens de manifes tatie Kunst in Zee. Een lastig vraagstuk, zeker omdat de ge meente in principe alleen kunst van professionals koopt. Om duidelijk heid te scheppen heeft het college uitgangspunten geformuleerd, die aan de raad zijn voorgelegd. 'Maar ik moet toegeven dat ook ik wor stel met het begrip', gaf wethouder Nel Eelman (Kunst en Cultuur) toe. Het gemeentelijk kunst- en cultuur beleid gaat op de schop. De criteria die in 1994 werden vastgesteld, zijn met meer van deze tijd en bovendien is er behoefte aan een goede rege ling voor de financiering van culturele evenementen en aankopen van kunstobjecten. De afpraken moeten worden herzien, evenals de positie van de gemeentelijke adviescommis sie kunst- en cultuurbeleid en het die hem bij een demonstratie twee jaar geleden ooit een kei overhan digde. De Boer. 'Dit staat symbool voor het steentje dat de provincie aan het fietspad bijdraagt. Maar ook voor het feit dat het een kei van een pro ject is en omdat we er keihard mee aan de slag moeten.' Van grotere waarde was de toezegging van de gedeputeerde dat de provincie uit. verschillende potjes 70 procent zal bekostigen van de 5,5 miljoen die de aanleg van het fietspad langs de Westerweg gaat kosten. Het project wordt In vier fases uitgevoerd (Foto Gerard Timmerman) mandaat van het college. Tot nu toe mogen b en w tot aankopen van ƒ5000,- zelf beslissen, maar het col lege wil dit verhogen naar 25.000,-. 'Want soms moet je wel eens snel kunnen besluiten', verdedigde de wethouder, die aangaf dat in toe komst vaker 'grote' aankopen zullen worden gedaan. 'Bij een beetje brons zit je al snel aan dat bedrag.' Maar Gerard Weijers vond dat een man daat van 5000 euro wel volstond. 'Wat is er tegen om het even aan de raad voor te leggen.' Een slecht idee, oordeelde Klaas Modder (PvdA). 'Zie ie het al voor je, wij met ons boeren verstand een beetje over kunst keu velen. Daarvoor hebben we toch een adviescommissie.' Discussie was er ook over de criteria ten aanzien van professionele kunstenaars. Die moe ten. afhankelijk van de discipline of techniek, voldoende produceren, exposities houden, vakbekwaamheid hebben verworven door een beroepsopleiding of zelfstudie, over een werkruimte beschikken en een inkomen verwerven uit de kunst. 'Dus wie een mooi atelier heeft is profes sional en wie op een zolderkamertje werkt, is amateur?, vroeg een scep tische Martin Trap (WD). 'Niks hoor, ook op een zolderkamertje kan je erg mooie kunstwerken maken', rea geerde de wethouder. Het aankoopbeleid dat Eelman ver dedigde is wel erg Texels, vond Klaas Modder. Gekocht worden werken van Texelse professionele kunste naars, waarbij iemand die woont en werkt op het eiland als Texels wordt aangemerkt. 'Een Toon de Haas dan? Die woont hier niet. 'Omdat de kun stenaar een binding heeft met het ei land, komt hij toch in aanmerking', nuanceerde Eelman, die stelde dat de gemeente ook werk van overkantse kunstenaars aankoopt, mits dat betrekking heeft op Texel, haar bewoners of de cultuur. Dezelfde criteria gelden ook voor de zogeheten één en anderhalf procent regeling voor beeldende kunst bij nieuwbouw en verbouw. Publicaties en uitgaven komen in aanmerking Uitgezonderd bij De Schorren en de vissershaven kan vnjwel langs de hele Texelse oostkust aan de buitenkant van de dijk worden gefietst. Een verademing voor veel recreanten. Maar niet zelden komt aan het fietsgenot abrupt een einde door een lekke band, veroorzaakt door een schelp. 'Meeuwen laten de mossels die ze van het wad halen stukvallen op de weg, vreten ze leeg, maar vertikken het om die vlijmscherpe schelpen op te ruimen', deed Martin Trap woensdagavond zijn beklag. Voor dit WD-raadslid, maar vooral voor degenen die wat vaker de fiets pakken, is er hoop. De gemeentelijke veeg- wagen zal vaker een rondje ma ken langs de buitenkant van de dijk. voor maximaal ƒ5.000,- en voor cul tuurhistorische aankopen is per jaar maximaal ƒ10.000,- beschikbaar. Per cultureel of kunstzinnig evenement is eenzelfde bedrag beschikbaar. De commissie stemde er woensdag mee in om dit bedrag bij te dragen aan het Aerotheater, waarvoor komend zo mer op het vliegveld tien theater voorstellingen worden gehouden. Voor de financienng van de aankopen wordt het fonds Kunst en Cultuur opgericht, dat Is gevuld met minimaal ƒ50.000,- en maximaal ƒ200.000.- De gemeente stort jaarlijks 50.000,- in het fonds. De verf van de markeringen op de vernieuwde kruising bij Buitenlust was nog amper droog, of eerste kri tiek viel al te horen: de steile randen van de verkeersgeleiders in het mid den van de weg zouden problemen geven voor de wielen van brede trek kers en vrachtwagens. Een meerder heid van de raad had dergelijke pro blemen al voorzien en bedong bij de goedkeuring van de aanpassing al, dat de druppels van vlakke randen zouden worden voorzien. Maar de ontwerpers van de gemeente meen den dat door het optische effect van de opstaande randen de snelheid omlaag zou gaan en dat de weg- breedte van 3.10 meter ook brede voertuigen voldoende ruimte bood. Een aanpassing die niet aan de raad was voorgelegd en dat schoot bij meerdere fracties in het verkeerde keelgat. Reden voor het college om alsnog te besluiten de druppels van vlakke randen te voorzien. let provinciebestuur van Noord- lolland is niet van plan zich neer eleggen bij beperkingen ten aan- ien van het vliegen boven stilte- ebieden. Gedeputeerde Hen de oer zei het gisteren ondubbelzin- ig: 'Vliegveld Texel is van buiten- ewoon belang voor het eiland, als leristische attractie en als econo- lische steunpilaar. Als het voort- estaan van de luchthaven door en motie in de Tweede Kamer of oor de PKB Waddenzee onmoge- kwordt gemaakt, is dat voor ons iet acceptabel. Texel zonder liegveld is gewoon ondenkbaar.' e Boer deed zijn uitspraak na afloop an een bezoek aan het vliegveld, 'aar de provinciebestuurder werd ijgepraat door Ed de Bruijn. De chthavendirecteur vertelde De Boer nder andere over een telefoonge- jrek dat hij voerde met Tweede Ka- leriid Van Walsum (D66), die had gestemd met de motie waarin vlie- sn boven stiltegebieden aan ban en wordt gelegd. 'Teleurstellend as het gebrek aan kennis van het Kamerlid over de consequenties van de motie voor het Texelse vliegveld.' Wethouder Peter Bakker: 'Als er bo ven stiltegebieden niet meer mag worden gevlogen, dan blijft er maar één corridor over, over Oosterend en Oost. Dat betekent dat je één klein gebied opzadelt met alle vlieg bewegingen. Spreiding zou veel ple zieriger zijn. Dit heeft Van Walsum er vast niet mee bedoeld. Dat is jammer, want wij zitten met de gebakken pe ren.' 'Als de Kamer zich de gevolgen werkelijk met heeft gerealiseerd, kan dat een opening zijn. Zeker als ze nu begrijpen dat er al aanvliegruimtes zijn die de overlast sterk beperken', taxeerde De Boer, die beloofde bij het Rijk op versoepeling aan te dringen. 'We gaan er bovenop zitten.' De Bruijn toonde zich zeer content met de steunbetuiging. 'Want de provin cie krijgt in de toekomst meer zeg genschap over de vliegvelden.' De gedeputeerde deed ook toezeggin gen ten aanzien van het opnieuw draineren van het vliegveld. 'Want al die regen van de afgelopen tijd heeft bewezen dat dit meer dan nodig is.' loningbezitters die na de her- sxatie 57 procent méér Onroerend Zakbelasting {Vuurtorenweg 188) toeten betalen. Aldus schreef Jan toes onlangs in Wat ik zeggen jou. Klopt dat wel?, vroegen we an de gemeentelijke sector mid- lelen. lel zou kunnen', aldus een ter zake undig ambtenaar. 'De waarde van woningen op het eiland is in vier lartijd gemiddeld gestegen met 37 meent en van de met-woningen met 7 procent. Om niet hoger dan de jorgenomen OZB-inning van 3.339 000 uit te komen hebben we eOZB voor de genoemde catego- et college van b en w vergadert insdag 15 mei op de Razende Bol. eze bijzondere locatie voor één eer vloeit voort uit de betrokken- leid die de gemeente heeft bij het pknappen en in de vaart houden an de loodsbotter 'Texelstroom'. let dit historische vaartuig (schipper eter Lock) wordt de tocht naar de Ihet grondgebied van Texel beho- nde zandplaat gemaakt, vertrek om et gerucht gonst over Texel dat ark van Rijsselberghe van zuivel- oerderij St. Donatus contact zou ibben gehad met een boerderij uit lesland. die inmiddels is geruimd. )at is absoluut niet aan de orde, ik eet met waar het vandaan komt', iageert hij. Van Rijsselberghe kreeg al gerucht zelf via een loonwerker te aren en was verbaasd. 'Dat bedrijf 'aagt ook het waddenlogo, maar ik en daar anderhalf jaar geleden voor !t laatst geweest. Het moet duide- zijn dat St. Donatus mkz-vrij is.' Het college vergadert op de Razende Bol. "Ikdacht dat ze de politiek juist dichter bij de burger wilde bren gen.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1