Voldoening over zesuurs debuut De Koog winnaar in sportieve derby 6 sp Nederlands dameselftc oefent tegen jarig ZDI pT? WTT Texel '94 F1 B kam[ Nieuwe WW-regeling toeristische sector tot zor sten .TEXELSE COURANT" Mareis besluiten seizoen met zege Wielertitel Jordy Vinke Voetbalprogramma Eilandcompetitie volleybal Thuisploeg ontsnapt in slotfase Goënga en Dros fietsen snelste VRIJDAG 20 APRIll 120 paar voeten komen in beweging bij de start van De Zes uur van Texel. Het leek een nogal tam en saai goedmakertje: een zesuurs loop op de betonnen wielerbaan in Den Burg als vervanger van de inmiddels beroemde ultraloop 'De Zestig van Texel'. Achteraf zijn alle betrokkenen echter zeer voldaan over dit evenement, de prestaties die daarbij werden geboekt en vooral de organisatie ervan. Het aantal deelnemers (totaal 200) leek in vergelijking met de 600 lopers die zich voor de '60' hadden aangemeld niet geweldig, maar voor een zes- uursloop was het prima. Het was zelfs de best bezochte zes uur première binnen Nederland met 92 solostarters (waar van twee van Texel) en 27 estafetteteams (waarvan zeven van Texel). Het evenement was razendsnel georganiseerd en bekend gemaakt om toch wat te bieden aan de men sen die hadden ingeschreven voor de wegens de mkz-crisis opge schorte lustrumeditie van De Zes tig van Texel. Veel van hen kwamen met Pasen toch naar het eiland omdat ze hun geboekte accommo datie niet konden of wilden afzeg gen. Maar er waren ook echte zes uur-liefhebbers die anders niet waren gekomen. De echte Nederlandse top ontbrak om allerlei redenen. Als die toppers wel waren komen opdagen had er volgens een kenner een nieuwe Ne derlandse bestprestatie uit kunnen komen. Nu werd de loop vooral door Belgen gedomineerd, waaronder Lucien Taelman die in de zes uur 84.924 meter aflegde en daarmee de beste was. Texelaar André Schoo legde 57.847 meter af en Mariska Koenders 57.116 meter Laatstge noemde werd derde bij de vrouwen en was de enige vrouwelijke debu tant. Herhaling? Niet alleen de beste veteraan en de beste senior ultraloper kwamen uit Belgie, ook de winnaar van de estafette- het eerste team van Vlaan deren 2002, dat meer dan 100 kilo meter in zes uur aflegde. Team 't Jachthuis met Remko Nagtegaal, de broers Robert en Erik Bakker en Jan Dankers hielden voor Texel de eer hoog door als derde te finishen. De organiserende Atletiek Vereniging Texel overweegt nu of deze loop voor herhaling vatbaar is. Vooralsnog is de blik echter gericht op zondag 21 ok tober als de echte Zestig van Texel alsnog plaatsvindt, er vanuit gaande dat de mkz-crisis dan al lang verle den tijd is. Harde bodem Het werd op paasmaandag dus ein deloos rondjes rennen van 1,1 kilo meter op het beton van de wielerbaan. Vooral in het begin liep dat lekker snel, maar door die harde ondergrond voelde menige loper na enkele uren oude blessures de kop opsteken. Zij stonden voor de keus: doorgaan tot het einde of stoppen en daarmee het lijf sparen voor andere mooie ultralopen. Menigeen koos voor het laatste, soms al na een paar uur. Zeventig lopers maakten de zes uur vol. Volendam Bijzondere waardering kreeg Theo Vink uit Blokker. Niet zozeer omdat hij bij zijn ultradebuut in zes uur 60.229 meter liep, maar omdat hij sponsors had geworven onderzij collega's van Achmea-verzekeringen in Amster dam. De bedoeling was aldus geld in te zamelen voor de slachtoffers van de Volendamramp. Het resultaat was indrukwekkend: ƒ30.000,-. De basketballers van de Mareis hebben het seizoen zaterdag be sloten met een overwinning. In Den Helder kon tegenstander JBC 3 de achterstand op de Texelaars ruim een helft lang beperkt houden, maar daarna bleek het krachts verschil toch te groot en werd de eindstand 41-31. De Mareis konden voor hun laatste optreden over een sterke selectie beschikken. Chris Schlepers, Koert Vermeulen en Perry Kmjf vormden de achterhoede, Erik Venneker vervulde de taak van center, terwijl Erik Boog aard en Serge Blom op hun ver trouwde plaats voorin stonden. Uit voorgaande duels was bekend dat de spelers van JBC de tegenstander met hun fysieke kracht trachten te impo neren. Daarom hadden de Texelaars besloten zoveel mogelijk gebruik te maken van hun technische kwalitei ten. Dat ging goed. Door de bal in hoog tempo rond te spelen, (FmfurvttoGmao creeërden ze veel openingen in de defensie van JBC, waardoor Kmjf en uitblinker Schlepers 'inside' de pass ontvingen en op de basket konden afgaan. Slechts met behulp van veel overtredingen kon de tegenstander de Texelse stormvloed enigszins het hoofd bieden. Vooral Knijf had het zwaar te verduren, maar hij liet zich wijselijk niet provoceren. Verdedigend hielden de Mareis het hoofd koel. Ook hierbij deed Kmjf met een aantal 'blocks' van zich spreken. Vermeulen, ditmaal niet gehinderd door een enkelblessure, verdedigde als vanouds. In het hart van de ver dediging onderscheidde Erik Venneker zich door zijn verdedigende rebounds. Doordat de spelverdeler van JBC voortdurend onder druk werd gezet door Boogaard, die zijn beste wedstrijd van het seizoen speelde, konden de Julianadorpers hun systemen niet spelen en werden ze gedwongen van grote afstand op de basket te schieten. Dat brak ze ten slotte op. Nadat ze lange tijd de ach terstand konden beperken tot vier punten, liep het verschil in de tweede helft op naar tien punten. Hoogtepunt van de wedstrijd was de publiekswissel van de lichtgebless- eerde Jaap de Wijk, die vijf minuten voor tijd werd ingezet en op deze wijze zijn vijftigste wedstrijd voor De Mareis vierde. Doelpuntenmakers aan Texelse kant waren Chris Schlepers (15 punten), Erik Boogaard (8), Serge Blom (6), Erik Venneker (6), Perry Kmjf (4) en Koert Vermeulen (2). Texelaar Jordy Vinke heeft zondag het clubkampioenschap van wielervereniging De Bollenstreek uit Lisse op zijn naam geschreven. Deze wedstrijd werd onder winterse om standigheden verreden en weinig toeschouwers hadden dan ook de moeite genomen de deelnemers aan te moedigen. Het temperament zat wel in de renners. Met name Vinke was met zijn aanvallende stijl de grote animator. Nadat hij al eerder had ge probeerd alleen aan het peloton te Zaterdag 21 april Limmen B1-Texel'94 B1 14.30 Texel'94/SVO B1 -Sint Boys B113,45 Hugo Boys C1 -Texel'94 C1 14.00 Texel'94 C2-Den Helder C2 13.45 Texel'94 C3-Den Helder C3 13.45 SVAP C1-De Koog C1 14.30 Helder D2-De Koog D1 11.30 Texel'94 D1 -DWOW D1 11.45 Texel'94 D2-HRC D2 11.45 Texel'94 D4-Texel'94 D3 11.45 SVAP'74 D1-Oosterend D1 11.00 G-voetbal ZCFC-Texel'94 11.00 Texelse pupillencompetitie Texel'94 E5-Texel'94 E6 9.45 SVCF1-SVOE3 9.45 SVO E4-Texel'94 F1a 9.45 Texel'94 F1b-SVO F2 9.45 ZDHF1-ZDHE2 9.45 SVO F1-Texel'94 E7 9.45 Texel'94 E4-SVO E1 10.45 ZDH E1-Texel'94 E2 10.45 SVO E2-SVC E1 10.45 De Koog E1 -Texel'94 E1 10.45 Zondag 22 april Texel'94-Helder 14.00 ZDH-WBSV 14.00 De Koog-HOSV 14.00 ASV'55-Oosterend 14.00 Oosterend 2-Wiron 3 12.00 Spirit'30 2-Texel'94 2 11.00 Texel'94 3-Nieuwe Niedorp 2 12.00 Texel'94 4-LSW 5 12.00 FlevoAl-Texel'94 A1 12.00 Recreatievoetbal ZDH-De Waal 10.30 Oosterend-SVC 10.30 Texel-De Koog 10.30 Dinsdag 24 april Texelse pupillencompetitie SVC E1-Texel'94 E1 19.00 SVC F1-Texel'94 E5 19.00 ontsnappen, werd een poging met twee andere renners in het laatste gedeelte van de wedstrijd wel suc cesvol. Drie ronden voor het einde demarreerde hij bij de andere twee vandaan, om zegevierend over de fi nish te rijden. Alhoewel het volledige herstel van zijn operatie van januari jongstleden pas later in het jaar wordt verwacht, lijkt het doorbloeding probleem waarvan hij al geruime tijd last had tot het verleden te behoren. Programma dinsdag 24 april Veld A, mannen 18.30 Kobeko-DGM Tatenhove 1 19.15 W'tjewel 1-Tatenhove 1 Kobeko 20.00 Agrifirm-CVI W'tjewel 1 20.45 Sportshop Texel 2-Maarco Bouw Agrifirm 21.30 Cocky's Kapsalon-Paal 28/De Knm Sportshop Texel 2 22.15 Twaalf Balcken-Grooten Slock Cocky's Kapsalon Veld B, gemengd 18.30 Rabobank-L&R Tatenhove 2 19 15 Tatenhove 2-Prepress Center L&R 20.00 EcoMare-Slagerij Beverdam Prepress Center 20.45 Zandbank-Euroase SI Beverdam 21.30 NIOZ-'t Gouwe Boltje Zandbank 22.15 W'tjewel 2-Fitt NIOZ Veld C, dames 18 30 Spar Goënga-Milly's Smash'68 19.15 NBC Eelman Partners-Smash'68 Milly's 20.00 Zeilmakerij-Bar Sportief NBC Eelman Partners 20.45 SI.lepe de Boer-Sportshop Texel 1 Bar Sportief 21.30 B&B/vdVis/denBoer-Klif 12 Timmer's Bakkerij 22.15 Timmer's Bak.-Westerlaken Klif 12 Wedstrijdleiding Willem let (315194/319436) Uitslagen 17 april W'tjewel 2-Prepress Center 1 -2 Euroase-Fitt 1- 2; Tatenhove 2-Question 2 0-3; Tatenhove 1- In een wedstrijd die wat laat op gang leek te komen, heeft De Koog maandag op eigen terrein eiland- genoot ZDH met 3-1 verslagen. De Hoornders hadden de nederlaag aan zichzelf te wijten, want ze vie len aan en kregen ook kansen, maar lieten na die te benutten, ter wijl de thuisploeg wél efficiënt met de mogelijkheden omging. Alle ingrediënten voor een pittig duel leken voorradig. Beide ploegen had den de laatste tijd weinig punten be haald. Daar hadden ook de wedstrij den van twee dagen eerder geen verandering in gebracht. De Koog werd op eigen veld met 1 -5 verplet terd door titelkandidaat Wherevogels, terwijl ZDH in de stromende regen evenmin potten kon breken tegen het laaggeklasseerde Zuidermeer (0-2). Toch was aanvankelijk nauwelijks sprake van de ouderwetse 'derby sfeer'. Beide teams gingen voorzich tig van start. De Koog wellicht omdat het steunpilaren als Eric Fransen, Danny Borgo en Ingmar Moerbeek moest missen, terwijl ZDH voor het eerst sinds lange tijd weer eens com pleet was en daar duidelijk nog aan moest wennen. Veel steun van toe schouwers was er met. Wellicht dat de Texelaars een beetje 'overvoerd' zijn, nadat al vijf maal eerder een wedstrijd te zien was tussen twee Texelse teams. Zo kwamen Ooster end en De Koog vorige week nog te gen elkaar uit. Na een kwartier kwam er enige teke ning in de wedstrijd, toen de vrijge laten Vincent Kaspers uit een hoek schop ongehinderd kon inkoppen en keeper Christiaan Stolk kansloos was. Daarna nam ZDH het initiatief en ontstonden enkele kleine kansjes. Na een half uur spelen dachten de Zwa luwen op gelijke hoogte komen, toen de snelle Niels Dekker op de rechter flank de verdediging te snel af was en keeper Dennis Schouwstra in een poging de bal te onderscheppen ver uit zijn doel kwam. Dekker plaatste de bal langs hem, maar met een sliding wist verdediger Eddy Witte de bal te stoppen op de doellijn, waarna laat ste man Jason Martens voor oprui ming kon zorgen. Het was direct de laatste actie van Niels Dekker, die opnieuw last had gekregen van een pijnlijke rug en zich moest laten ver vangen door Maikel Novak. Even la ter was Koger Gerrit-Jan Booy dicht bij een doelpunt. Vanuit een kansrijke positie mikte hij naast. Het laatste wapenfeit voor rust was een mooi schot van afstand van Bernard Ipenburg, maar het onbrak de vroe ger bij De Koog voetballende ZDH'er aan geluk. In de beginfase van de tweede helft wist ZDH De Koog even onder druk te zetten en werd er ook wat feller gespeeld. Uit een hoekschop was het bijna raak door Maikel Novak. Hij raakte de bal echter met goed. Aan de andere kant kon invaller Roelf Siebinga na een een-tweetje alleen op keeper Stolk af kon gaan. Met een beheerste schuiver plaatste de snelle aanvaller de bal buiten bereik van de keeper binnen de palen: 2-0. De wed strijd leek beslist, maar ZDH deed er nog een schepje bovenop en schiep zich enkele goede kansen. Een schot van Ronald Biesboer werd onscha delijk gemaakt door keeper Schouwstra, terwijl Bernard Ipenburg een vrije doortocht naar het doel had, maar er evenmin in slaagde de doel man te passeren. Halverwege de tweede helft was Vin cent Kaspers dicht bij zijn tweede treffer. De Koog kreeg een vrije trap te nemen op 30 meter afstand van het ZDH-doel. Normaal gesproken ramt Martijn de Vey direct op het doel, maar deze keer gaf hij een sluw steekballetje over de verdediging, waarop Kaspers alert inliep en op de lat kopte. Vijf minuten slaagde ZDH er toch in om een doelpunt te maken. Joop Rommets ontdeed zich van Wally van Beek en probeerde de bal in de verste hoek te plaatsen. Keeper Schouwstra kon er nog net bij, maar liet de bal los, waarna invaller Mike de Bruyn netjes afrondde. Na deze treffer was de spanning vol ledig terug en werd De Koog behoor lijk onder druk gezet. ZDH kreeg di verse goede kansen. Ton Dubbelt zag zijn inzet van dichtbij gestopt door Schouwstra en De Bruyn schoot van uit een moeilijke hoek zelf, waar hij beter had kunnen voorzetten op en kele vrijstaande medespelers. Ook de scheidsrechter kreeg de smaak van derby goed te pakken en liet ruim drie minuten doorspelen. In blessuretijd kwam De Koog zelfs nog op 3-1Na een snelle counter en een breedte pass van Maurice de Groot kon Roelf Siebinga zijn tweede treffer aanteke nen. OSG 0-3; Super de Boer-CVI 2-1Paal 9-TESO 2-1; Salon Martine/De Oorzaak-Natuurwinkel 0-3; Wiersma Meubelen-Keurslagerij Dros 0-3; De Knm-Jozefschool 1-2; Spar Goënga- Zeilmakeri) 1-2; NBC Eelman Partners-De Rival 3-0; Bar Sportief-Smash'68 1 -2; Question 1 -Nokanto 3-0, Eieriandsche Huis-Durper Drup 2-1Timmer's Bakkeri|-Slagerij lepe de Boer 2- 1; Haarstudio-Wessels Ontwerpt' niet ge speeld. B&B/vdVis/denBoer-Westerlaken 2-1; Sportshop Texel 1 -Klif 12 0-3. Tijdens de dinsdagavond op de baan in Den Burg verreden wedstrijd toonde Benno Dros dat zijn trainings stage in de Ardennen niet voor niets is geweest. Al in het begin van de strijd in de B-poule plaatste hij een demarrage en samen met Eddy van der Ploeg en Leon Westerlaken ont snapte hij aan het peloton. Alleen Paul Hoogendijk kon nog aansluiting vinden bij dit drietal. Een paar ronden later demarreerde Dros opnieuw. Geen van de anderen had hierop een antwoord en na een solo van vijftien ronden ging hij zegevierend over de finish. Westerlaken werd tweede voor Van der Ploeg, Menno Goënga, Rmus Kooger en Hans de Winter. In de A-poule had Erwin Goënga geen tegenstand. Hij soleerde vrijwel vanaf de start naar de overwinning. Robbert Boersen legde beslag op de tweede plaats, voor Gauke van Lingen en Piet Kingma. ZDH ontvangt dinsdag 5 en zater dag 6 juni het Nederlands dames voetbalelftal. Een oefenwedstrijd tegen de gastheren maakt onder deel uit van het trainingskamp van het vrouwelijke Oranje, dat naast 22 speelsters uit een technische staf van vier personen bestaat. De contacten kwamen tot stand via interim-bondscoach Andries Jon ker, die vorig jaar nog als oefen- meester van FC Volendam vier da gen lang gast was in Den Hoorn. Het trainingskamp is één van de hoogtepunten van de festiviteiten die komende maanden plaatsvinden om te vieren dat ZDH deze zomer zeven tig jaar bestaat. Het ontvangen van een nationale selectie - ook al is dat 'maar' het damesteam - ligt normaal gesproken niet binnen het bereik van een kleine vereniging. Maar toen Jon ker bij de KNVB werd aangesteld als coördinator van alle vertegenwoordi gende jeugdteams en later ook nog als waarnemend bondscoach bij de vrouwen, bleek onverwachts toch veel mogelijk. 'Jos Berbée, één van onze leden, vroeg waarom ik niet eens met Andries Jonker belde. Je kon niet weten, vond hij. Ik heb het meteen gedaan en hoewel er nog wel allerlei dingen geregeld moesten worden, was het eigenlijk zo voor el kaar. Op grond van zijn goede erva ringen durfde Jonker het wel met ons aan', vertelt voorzitter Jaap Lap. De selectie wordt - op verzoek - on dergebracht in een aan de bosrand gelegen hotel, Bos en Duin. De tweede dag wordt gebruikt om te onspannen. Volgens teammanager mevrouw Hickey willen de speelsters erg graag lammetjes zien en ongetwijfeld een fietstocht gemj Op de eerste dag wordt voora) tramd en staat 's avonds een wedstrijd op het programma. Er was slechts één probleem: tJ welk team moet worden gespej Het nationaal vrouwenteam be uit overwegend technisch-vaai voetballers, die actief zijn in de h klasse voor vrouwen en de hal klasse voor mannelijke B-juniuf Drie van hen spelen op het hooi niveau in Duitsland. Omdat t-J volwassen mannen de fysieke k teiten van de tegenstander al snel j te grote rol spelen, wordt doorgj geoefend tegen circa 16 jaar oudjl Jjunioren uit de nationale hot klasse. Lap: 'Die hebben we op Ij natuurlijk met. Maar de meeste Iers van ons eerste elftal zijn nogï jong en niet al te groot. AndriesJ| ker twijfelde even, maar ging j akkoord. Die jongens van Volem hebben hier vorig jaar ook allerl blessurevrij het eiland verlaten.' Ondanks het lammetjes kijken e| fietstocht is het trainingskamp» het Nederlands dameselftal een{ rieuze aangelegenheid. Een we ter staat een oefeninterland Tsjechië op het programma enj mend najaar starten de kwalific wedstrijden voor de wereldkaJ oenschappen die in 2003 in Cl worden gehouden. Nederland) daarbij ingedeeld in een groep f Duitsland, Engeland en Portugal I jarige ZDH ontvangt een week ee| in het laatste weekend van teams uit het hele land voor j tweedaags toernooi. Het jeugdteam Texel '94 F1 B is in hun klasse vroegtijdig kampioen ge worden. Met nog drie wedstrijden te spelen kan het team niet meer wor den ingehaald door de concurrentie. Het kampioenschap werd uitbundig gevierd met champagne, chips, pa- mo wi tat en bloemen, aldus één van: trotse ouders. Op de foto: (bo vlnr) coach Peter Witte, 6 ,el'' Barends, Michiel Schoehuys, cc >te Marcel Kooger, Mike Slik, (onders iar Wessel Kooger, Ruben Legie Barry Boerse, Raymond Witte Koen Witte. ZDH viel In de tweede helft aan, maar De Koog counterde gevaarlijk. Hier snelt invaller Hassan op het Hoornder doel af, terwijl Ton Dubbelt en Maikel Novak hem proberen af te stoppen. Op de achtergrond wacht een heel legertje spelers op wat er gebeuren gaat. (Foto Gerard Timmerman) Als gevolg van de nieuwe interpre tatie van het werkloosheidbeleid stuurde Harry Wuis, voorzitter van de Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers (TVL), begin april een brief naar staatssecretaris Hooger- vorst en de Vaste Kamercommis sie van Sociale Zaken en Werkge legenheid. Wuis uit in de brief zijn zorg over de nieuwe wetgeving, die 'groot verlies van kwalitatieve in vulling van toeristisch beleid voor een jaardoor economie' tot gevolg zou hebben. 'Het betreft hier alle vormen van seizoenarbeid', zegt een woordvoer ster van het GAK Alkmaar. 'Bij sprake van werkloosheid in de horeca van drie a vier maanden, bijvoorbeeld paviljoenwerk, waarin een werkne mer elk jaar in dezelfde cyclus terug keert komt deze met in aanmerking voor WW. De werknemer kan name lijk hetzelfde werk in de wintermaan den doen en heeft dus geen bijstand nodig. Maar voor seizoensarbeid in de bollenteelt, waar geen vervanging voor bestaat, gelden andere regels. Er is nu eenmaal een oogstseizoen waar landbouwers zich aan moeten houden, die kunnen geen vervan gend werk doen in andere jaargetij den. Alle werknemers en werkgevers zijn aangeschreven over deze nieuwe situatie.' Het GAK wordt momenteel overspoeld met telefoontjes van mensen die verduidelijking willen. De woordvoerster adviseert horecaseizoenarbeiders op Texel die het niet eens zijn met de beleidsbepalers in beroep te gaan tegen de regeling. 'Misschien dat de landelijke wetgeving er soepeler mee omgaat.' Wuis: 'Hieruit blijkt weer dat de overheid in haar belofte de onder nemers minder te belasten met regel geving en administratieve beslom meringen plaatselijk én land faalt.' Het gemeentebestuur en plaatselijke afdeling van Horeca> derland ondernemen actie, on andere via het Overleg Orj Waddeneilanden (OOW). De horecaondernemer vraagt in brief of staatssecretaris Hoogere de situatie voor de kust kan hei Hij pleit voor een andere struct Wuis: 'Wij zijn daar heel bezorgd» Werknemers blijven niet op Te want ze kunnen beter een ano baan krijgen waar ze het hele actief in kunnen zijn. Er zijn hou "P' gelegenheden die nu al zo moe mensen voor seizoensarbeid kuit krijgen, met de nieuwe wetgei wordt het helemaal erg.' De met regeling betreft rond de 300 mensl In zijn brief stelt Wuis: 'Juist de ristische bedrijfstak aan de kust a de eilanden doen een uiterste pot om tot seizoensverlenging te kor waardoor medewerkers langen voorheen in dienst kunnen Het voorgestelde beleid leidt er ra toe dat toeristische seizot bedrijven uit economische motie zullen besluiten om juist in seizoensverlengende periode exploitatie te beperken dan we' beëindigen. De Texelse geme schap is voor haar werkgelegen, voor negentig procent afhankelijk de toeristische sector. Texel met geveer 400 miljoen gulden toe' tische omzet kan zich een dergi verarming van kwaliteit in hel season niet veroorloven Naa' hopen zult u dit beleid de noodza lijke wending geven waardoor1 toerisme zich in kwalitatief opt^L, kan blijven versterken voor de ni zakelijke permanente werkgek heid op Texel.' Jan tie iua en< idt stu 09 lipe iog ree n. 2 en. igt tson ger t di it hoo als Dmr g ii voc al: ng, cht< ore e d Orlo wei gei I'd' mee isdi roef bc in :ikel ree

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 6