fJerk eigenzinnige pater leeft nog altijd voort techter stelt bezwaarmakers Nieuwe Toekomst in ongelijk j Door Michiel Witte gestichte boerderijen op zoek naar water Paaswedstrijd sportvissers Deo Juvante weer als nieuw Ondanks schoonheidsfoutjes in procedure: Collecte g-team ANBO Romein Dros wint paasrit MAB-club .TEXELSE ^7 COURANT" Zijaanzicht van het zogeheten Fathers Castle, gebouwd in 1920 onder leiding van Pater Witte. Het gebouw staat er nu nog. PATER M J V/ITTE 3!- H835 24-3-1961 VRIJDAG 20 APRIL 2001 kloosterkerkhof van de paters van de Heilige Geest in Gemert. Hij had lie ver in Afrikaanse aarde gelegen, want daar is de grond warmer, had hij zelf eens gezegd. In totaal heeft hij op zeventien locaties gestaan. Op zijn bidprentje staat: 'Zalig zijn de doden die in den Heer sterven. Van nu af zullen zij uitrusten van hun zwoegen, want hun werken volgen hen Bij pater Witte is dit zeker het gevalOver zijn werkzaam leven wordt nog steeds gesproken en zijn werk gaat door. De broeders van de congregatie van St. Joseph in Nyeri, Kenia kampen momenteel echter met grote proble men De boerderijen bij de school in Kabaa hebben grote moeilijkheden bij het bevloeien van hun landerijen Deels door de voortschrijdende ver vuiling van de naastgelegen rivier, deels door grote droogte. Veel boe ren hebben reeds een groot deel van hun vee zien sterven. Via de Vere nigde Naties komt er wel voedsel hulp, maar er is meer nodig. Het irrigatiesysteem moet worden ver nieuwd, er zijn putten geslagen, maar er is geen geld voor pompen. Men sen die willen helpen het werk van pater Witte voortgang te doen vinden en de mensen in Kenia helpen hun problemen te lijf te gaan, kunnen hun bijdrage storten op ING. rekening 6734.53.278 van Ria van den Berg- Witte, onder vermelding van Irrigatie- werken Kenia. Voor het merendeel van de gegevens over het leven van pater Witte heb ik kunnen putten uit een artikel van Harry de Graaf uit de Texelse Courant van 22 augustus 1986. Corrie Timmer Pater Witte: Een niet te stuiten ijveraar voor kerk en maatschappij. Op tweede paasdag werd aan de dijk bij Oudeschild voor de 26ste keer de Paaswedstrijd van de Sportvissers- dub Texel gehouden. Hoewel het vrij wel de hele wedstrijd regende, mocht dat het spelplezier van de maar liefst 81 deelnemers niet bederven. In to taal werden 120 vissen gevangen met een gezamenlijke lengte van 24 meter en 84 centimeter. Slechts 23 deelnemers vingen mets. De volgende wedstnjd is de selectie wedstrijd voor het Nederlands kam pioenschap kustvissen. Een vijftal Texelse sportvissers vertrekt zater dag met de boot van 6.05 uur naar Wieringen om hieraan deel te nemen. Uitslagen: 1. B. van der Berg (Amsterdam) 6 vissen, 134 cm; 2 F de Graaf (België) 5.134; 3. H. Hollen- berg (Castricum) 4.108; 4. Ton Dorst (Texel) 4. 104, 5. Kees Kalis (Texel) 4.99 Jeugd: 1 Wim van der Meer (Texel) 1 vis, 33 cm, 30ste plaats, 2. Ester Dorst (Texel) 123,39ste; 3. Mant Tuit- man (Texel) 1, 22, 45ste Dames- 1. C. Tielemans (België) 3 vis, 77 cm, 9de plaats Na een afwezigheid van vier we ken keerde deTX9 'Deo Juvante van Jan Dnjver vonge week terug in de haven van Oudeschild. Het in 1981 gebouwde veertig meter lange schip was in die maand geheel gerenoveerd op de werf van Maaskant in Stellendam. Daarbij werden het visruim en de visuitzoekmstallatie vernieuwd, de romp gestraald en de schroef opgeknapt. Verder werd het hele schip geschilderd en werden de elektnsche en elektronische za ken aan boord aangepast en ver nieuwd. Kortom deTX9 is weer als nieuw en kan er weer voor ja ren tegen. De foto werd vn/dag- middag gemaakt toen de kotter de haven van Oudeschild binnen liep. Direct daarop werd begon nen met optuigen, zodat direct na Pasen met de visserij kon worden begonnen. DeTX9 heeft de op knapbeurt mooi kunnen combi neren met het gedwongen stillig gen in verband met de omstreden maatregelen om de kabeljauwstand te herstellen. (foto Harry de Graaf) left de gemeente alle procedures lake de bouw van De Nieuwe ekomst correct doorlopen? Was bij een rectificatie in de adver se in de Texelse Courant eind luari nu sprake van een rschrijvinkje' of een 'procedure- Jt'? Het laatste, zeggen protes- ende omwonenden. Het eerste, idtde gemeente. De Alkmaarse stuursrechter E. van der Linde log zich over de vraag of Th. J. lip en mevrouw H. den Uijl uit De >og de nieuwbouw van het irecacomplex kunnen tegenhou- Ze besloot deze week dat er on grond is om de bouwvergun- '9 te schorsen. «ondanks verdiende de gemeente Igens de rechter in deze kwestie f de schoonheidsprijs. Zij stelde st dat er in de procedures ■hoonheidsfoutjes zijn gemaakt, ■als bekend wil ontwikkelaar Tijs flom na bijna zes jaar van voorberei- '9 'n mei gaan bouwen. Volgens vocaat M. Frantzen lijdt het bedrijf, 1 als andere ondernemers in De 09. bij verder uitstel forse schade, chter Van der Linde nam de tijd om or eens en voor altijd te ontrafelen de vergunningsprocedure was orlopen. Voordat de zaak inhoude- werd behandeld, wilde zij bijvoor- eld van de zaakwaarnemer van de ineente weten of die van mening 's dat de bezwaarmakers te laat in ■'oep zijn gegaan tegen het besluit it bouwvergunning te verlenen en )on het vrijstellingsbesluit via een W'kel 19-procedure. rechter had zelf al vastgesteld dat 9erneente het besluit van de "Vergunningverlening op 5 ja- Pan 2001 liet plaatsen in de Texelse Courant. Op 28 december 2000 had het vrijstellingsbesluit al in de krant gestaan. Deze laatste advertentie was echter gerectificeerd in de Texelse Courant van 25 januari 2001 Verbeteren In de gemeentelijke advertentie van december had gestaan dat er 44 slaapplaatsen zouden worden gerea liseerd, Dit was fout en werd met de publicatie van 25 januari verbeterd. Het moesten 54 slaapplaatsen zijn, die in het hotelgedeelte zouden wor den gerealiseerd. Deze rectificatie kwam onder de kop 'verleende bouwbesluiten' te staan en niet on der 'verleende vrijstellingen'. Volgens de bezwaarmakers hadden zij een medewerker van de afdeling ruimte en wonen van de gemeente Texel gebeld, die hen desgevraagd had verteld dat de termijn van bezwaar maker! door deze rectificatie tegen zowel het bouwbesluit als het vrijstellingsbesluit zou worden ver lengd. Volgens de afgevaardigde van de gemeente was sprake van een kleine verschrijving en had ingenieur J. Dortmond. specialist op het terrein van ruimtelijke ordening en door de bezwaarmakers ingehuurd om hun zaken te behartigen, moeten weten dat de rectificatie alleen betrekking had op het aantal slaapplaatsen. 'Dortmond weet heel goed dat de termijn van bezwaar tegen de ver leende bouwvergunning is verstre ken. Dortmond weet ook dat de te lefonische mededeling van een ambtenaar niet wordt gedekt door een besluit van b en w', aldus de zaakwaarnemer. Dortmond was deze mening echter met toegedaan. 'De vrijstelling en de bouwvergunning zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden', stelde hij tij dens het kort geding. Volgens advo caat Frantzen van TBZ zijn de bezwa ren tegen de bouwvergunning te laat ingediend en is hij, evenals de ge meente Texel, van mening dat de bezwaarmakers 'niet ontvankelijk moeten worden verklaard' in hun ver zoek een voorlopige voorziening toe te wijzen. De rechter wilde ook, voordat de in houdelijke behandeling begon, weten wat er nu precies in het complex ge realiseerd gaat worden. Volgens Frantzen zijn dit een dancing/disco, cafés en een restaurant, een hotel en personeelsverblijven. Dortmond maakte tijdens de behandeling van de bezwaren duidelijk dat de bezwaarmakers vooral problemen hebben met de grote van de disco theek. Drankmisbruik Volgens hem wordt de oppervlakte van de discotheek ongeveer 1300 vierkante meter. De inmiddels ge sloopte discotheek was ruim vier maal kleiner. Dortmond sprak van een mega-discotheek, die zo'n 2000 be zoekers per avond gaat trekken. 'Deze discotheek moet om econo misch goed te kunnen draaien wel bezoekers van het vaste land gaan aantrekken. Dit leidt tot overlast, ver nielingen, ruzies op straat en drank misbruik', aldus Dortmond. De afge vaardigde van de gemeente bestreed het genoemde bezoekersaantal van 2000. 'Er komt een teller en er wor den maximaal 600 bezoekers toege laten. Dit komt ook in de gebruikers vergunning te staan. Het wordt een grotere dorpsdisco.' De bezwaren richtten zich ook tegen het hotel. Volgens Dortmond staat het gesloopte pand Dorpsstraat 8 in het bestemmingsplan 1995 niet ge noemd als hotel. Volgens afgevaar digde van de gemeenten en advo caat Frantzen zou de voormalige discotheek zestig jaar dienst hebben gedaan als hotel. Dortmond meent echter dat het pand al twintig jaar niet als hotel is gebruikt, maar de ge meentelijke vertegenwoordiger stelde dat ook de afgelopen jaren vakantievierende jongeren in kamers boven de discotheek hebben over nacht. 'Zij maken met zoveel proble men over geluidsoverlast.' Frantzen stelde dat met alle 54 slaapplaatsen voor het hotel gebruikt gaan worden. Een aantal slaapplaatsen is voor het personeel. 'Dit moet wel omdat er anders met aan personeel te komen is', aldus Frantzen Het aantal van dertig te realiseren parkeerplaatsen is dan ook voldoende, omdat het meeste personeel met de fiets of openbaar vervoer komt. Collecterende voetballers van het gteam hebben vorige week ƒ7.896,45 opgehaald, ongeveer ƒ1.000,- méér dan het voorgaande jaar. 35 Procent van de opbrengst wordt gebruikt om reis- en andere kosten van het voetbalteam te dek ken. De rest wordt geschonken aan het Nationaal Fonds Sport- gehandicapten. De ouderenbond ANBO houdt woensdag vanaf 14.00 uur de jaarver gadering in dienstencentrum de Buureton in de Molenstraat. Op de agenda staat onder meer de bestuursverkiezing: aftredend en her kiesbaar zijn de dames De Vries- Pantus en Leegwater-Klimp. Na de pauze wordt de film 'De eiland- verslaggever' (over Harry de Graaf) vertoond Kandidaten voor een bestuursfunctie kunnen zich tot een half uur voor aanvang melden bij een van de bestuursleden De maandag gehouden paasrit van de MAB-club is in de C-klasse ge wonnen door Romein Dros. Hij kreeg slechts zes strafpunten. In de B-klasse ging de zege naar Jan Zoetelief. Onderweg kwamen de deelnemers oranje bordjes tegen met een letter en een code. De letter diende men op de controlekaart in te vullen, terwijl de code een aanwijzing gaf voor de te volgen route. Zo betekende 1R dat de eerste weg rechts moest worden ge nomen Het niet-noteren van deze letters of het noteren van verkeerde letters werd bestraft met 30 straf punten. Het te vroeg of te laat aan doen van een tijdcontrole werd be straft met 1 strafpunt per minuut. Na de start op het Wezenland gingen de deelnemers richting Oudeschild, waar een rondje over het parkeerter rein van de Texelse Wol Onderne ming, de sponsor van de rit, werd gereden. Vervolgens ging het over de haven en door Oudeschild richting Dijkmanshuizen en Spang. In De Waal wachtte hen een tijdcontrole. Het laatste deel voerde de puzzelaars via De Koog naar Eierland. De finish lijn lag bij het clubhuis van de MAB. De totale lengte van de rit was 39,5 kilometer, wat bij een gemiddelde snelheid van 30 km per uur resul teerde in een totaaltijd van 1 uur en 19 minuten. Uitslag B-klasse 1 Jan Zoetelief. 23 strafpunten; 2.Dirk Westerlaken. 47; 3.Bert Barhorst. 49 C-klasse 1 Romein Dros 6; 2.Richard en moe der Van der Vis, 17, 3 Arno van Heerwaarden 47, Tussenstand kampioenschap B-klasse 1Dirk Westerlaken, 52 punten; 2.lngnd Hennmk, 52; 3 Marcel Bakker, 38 C-klasse 1 Kees Zoetelief. 30, 2 Arno van Heerwaarden. 28; 3,Joop Veltkamp, 28. De volledige uitslag is terug te vinden op de internetsite van de MAB-club. www.mabclub- texel nl. De volgende rit is de Mosselrit, die wordt gehouden op 16 september L klein pleintje achter de katho- ke kerk in Den Burg, een sober ambordje met een geboorte- en sterfdatum. Het Pater Witte- >in. Welke Texelaar weet nog wie ter Witte was? In Oost-Afrika is naam een begrip. Nog zeer langs kreeg een familielid een rijven van de broeders van de ngregatie van St. Joseph in Ke- i, over het reilen en zeilen van de r Witte gestichte scholen en rderijen. Door de aanhoudende iogte is een nijpend gebrek aan iter ontstaan, doch het geld voor mpen in de reeds geslagen put- ontbreekt. Ook zijn de gebou- in in Kabaa dringend aan een iknapbeurt toe. Kan Texel hier de ilpende hand bieden? vooral bij katholiek Texel bekende ter leeft veertig jaar na zijn overlij- n nog altijd voort. Een bewijs is de ef, die zijn nicht Ria van den Berg- Ite uit de Middelton onlangs ont- van de aartsbisschop van irobi, bisschop Ndingi Mwana a eki. Hij schrijft: 'Ik heb onderwijs noten van een priester genaamd :haël Witte van de congregatie van Paters van de Heilige Geest, die' f in Kenia werkzaam waren. Het rk van pater Witte vindt nog steeds nrtgang en heeft in dat land prach- e resultaten. Ik dacht dat u blij zou met deze informatie.' Wat voor figuur was pater Witte, dat hij zo ig na zijn dood nog steeds wordt loemd? Als we in de archieven iken komt het portret naar voren een mens met een enorme werk- It en creativiteit. Een niet te stuiten iraar voor kerk en maatschappij. iar ook een eigenzinnig persoon, graag zijn eigen gang ging en irdoor nogal eens in conflict kwam t het kerkelijk en wereldlijk gezag, conflicten waren legio, de succes navenant. Hij was een man van praktijk, die de bevolking serieus en zeer ijverde voor hun ontwik- ng en zelfredzaamheid. Niet altijd genoegen van zijn mede- sionarissen, die het prediken van evangelie en het redden van zie- als hun eerste en enige missie en. De profane ideeën van Witte 'de zwarten' te onderrichten in Jren als hoofdrekenen, schrijven, jgrafie, hygiëne, wellevendheid en s Engels kon in hun ogen geen ade vinden. Men vroeg zich af of Afrikaan met te 'onstandvastig' top om het onderwijs van de blanke op zijn schouders te dragen. Witte niet erg gesteld op de moeienissen van zijn autoriteiten werkte om die reden graag in leilijk toegankelijke gebieden. Dat stte wel enorme inspanningen, lar vrijwaarde hem van het voort rend op de vingers gekeken te worden. Vrij en uit het zicht kon hij de zaken naar eigen opvatting aanpak ken. Vastbesloten Michiel Witte op 31 januari 1895 ge boren als zesde uit een gezin van dertien kinderen. Zijn ouders, Jan Witte en Ant|e Kuip die van boeren- komaf waren, hadden' een kruidenierszaak in Den Burg. die nau welijks genoeg opleverde om het grote gezin te voeden en te kleden. Het was daarom niet meer dan nor maal dat de kinderen al vroeg leerden hun steentje bij te dragen. Voor Michiel betekende dat dat hij om vier uur 's morgens uit de veren moest om eieren te halen bij boeren. De eieren verkocht hij vrijdags in Den Helder en van het aldus verdiende geld kocht hij brood dat zaterdags over heel Texel werd uitgevent. Ondanks het harde werken had 'Giel' een gelukkige jeugd. Hij bleek bovendien bijzonder pienter te zijn, getuige het feit dat hij op school de laatste paar klassen mocht overslaan. Als negenjarige ging hij naar de zogenaamde Franse school, de ULO, toentertijd gevestigd aan de Burgwal, waar nu het kantoor Schoolgeld Hoewel een oom en tante, die kinder loos waren gebleven, grotendeels zijn studie betaalden, was het nodig dat Michiel ook zelf hierin inventief was. In zijn vakanties ging hij als marskra mer over het eiland om allerlei waar aan de man te brengen. Zijn nicht vertelt hierover: 'Op een dag was hij met een maat tot ver achter in Het Noorden doorgedrongen en uiteinde lijk bleven ze met één zak koek zitten. Studiegeld of geen studiegeld, de zak koek werd soldaat gemaakt, wat bij Michiels vriend toch tot gewetens nood leidde.' Michiel echter, een telg uit het geslacht van de 'Vrolijken', bleek de familienaam waardig: hij leed met onder deze zonde. Op 11 juni 1915 trad hij in de congregatie, ging filosofie studeren en trok vervol gens naar Leuven, waar hij theologie studeerde. Hij maakte daar een heel moeilijke periode door. Doorzijn luch tige en humoristische kijk op perso nen en aversie tegen overdreven vroomheid, zijn onafhankelijke hou ding en moed om kritiek te uiten, stichtte hij verontwaardiging en ver warring onderzijn medestudenten en de leiding van het seminarie. Bij een stemming onder medebroeders kwam het zelfs zover dat hij 'wegens gebrek aan geloofsgeest en alge mene luchtigheid' met waardig werd Pater Witte tweede van links) temidden van bevonden de eeuwige geloften, waarvan de priesterwijding afhing, af te leggen. Door ingrijpen van de paterdirecteur werd dit pijnlijke be sluit herroepen en op 6 maart 1921 deed Michiel zijn eeuwige gelofte, waarna vijf maanden later zijn priesterwijding volgde. Afrika In september 1922 arriveerde Michiel Witte in Kenia. Hij begon in Nairobi en maakte zich binnen enkele maanden de taal - het Swahili - behoorlijk ei gen. waarna overplaatsing volgde naar een diep in het binnenland ge legen missiepost. Daar stichtte hij zijn eerste school. Twee jaar later kreeg hij de kans om in de verlaten missie post Kabaa een grote catechis- tenschool, bestemd voor het hele vacariaat Zanzibar te stichten. Dit project is zijn levenswerk geworden. Ondanks veel tegenwerking van zijn medebroeders werd Kabaa een groot succes. Het is jammer dat zijn inzich ten en opvattingen nogal eens bots ten met die van kerkelijke en wereld lijke overheden. Doordat zijn superieuren niet goed raad wisten met de eigenzinnige pater, werd hij diverse malen overgeplaatst, maar overtuigd van eigen inzichten was hij nimmer bereid water bij de wijn te doen Met ijzeren wilskracht regeerde hij zichzelf, maar ook de mensen om hem heen. 'Ledigheid is des duivels oorkussen' en ledigheid werd nimmer toegestaan. Het resultaat van dit strenge regiem was in een zeer groot aantal goed opgeleide mensen: poli tici, economen, inspecteurs, priesters en bisschoppen. Toch wist pater Witte zich bij zijn leerlingen geliefd te maken. Hij hield bijzonder van muziek en speelde graag op zijn accordeon. Soms ook om zichzelf moed in te zijn leerlingen. spelen als hij het even niet zag zitten. Hij kon genieten van de inlandse dan sen, die zijn leerlingen op zaterdaga vond, na een lange schoolweek mochten uitvoeren. Hij vond het be langrijk om zijn leeriingen met van hun cultuur te vervreemden en probeerde ze ook op te voeden tot mensen die zich niet verheven gingen voelen bo ven hun landgenoten, die minder onderwijs hadden genoten. Opnieuw wegens moeilijkheden met het gezag werd Witte overgeplaatst naar Tanza nia, waar hij opdracht kreeg een tech nische school te beginnen. Toen de Het graf van Pater Witte school na twee jaar goed draaide, werd hij in november 1939 benoemd tot directeur van de Teacher Trainings School in Morogoro. Hier vond hij een reeds gevestigde school met onder wijzend personeel, die hun eigen opvattingen hadden over onderwijs. Een onvermijdelijke botsing volgde en weer wisselde Witte van stand- (Foto's cotecVe Jaap Bakker en mevrouw Van de Berg Witte plaats. In oktober ging hij voor een korte vakantie terug naar Nederiand. Petroleum Ook tijdens zijn vakanties leidde hij een druk bestaan Overal hield hij le zingen en bracht zijn werk in met veel humor doorspekte redevoeringen onder de aandacht van parochianen en andere mogelijke geldschieters. Bekend is zijn verhaal over wormen- bestrijding bij de inlanders. Een lepel tje petroleum deed wonderen, zei hij. 'Kijk alleen uit als je een sigaar op steekt bij zo'n patient, want als die een boer of wind laat heb je zo een steekvlam van jewelste.' Ook had hij er aardigheid in om bij zijn lezingen een mandje nepslangen mee te ne men om de toehoorders de stuipen op het lijf te jagen. Weer terug in Afrika ging hij met vernieuwde ijver aan de slag. Richtte in Taveta een nieuwe vakschool op, bouwde sa men met zijn leerlingen een proviso rische school. Hoewel hij door Afri kaanse vaklui werd geholpen, draaide toch de hele school van ruim honderd leerlingen op hem alleen. Zijn vragen om hulp werden niet ge honoreerd. Het benodigde geld werd voor een deel in de werkplaatsen van de school verdiend. Daarnaast kwa men ook vele giften uit Amerika, waarheen een stroom van bedel- bneven ging. Toen Witte op 61 -jarige leeftijd opnieuw een vakschool en een misse begon op te bouwen in Tanzania was zijn kaarsje opgebrand. In 1960 werd bij hem darmkanker geconstateerd en hij ging voor be handeling terug naar Nederiand. Toen de trein vertrok speelde de school- band van 'zijn jongens' ten afscheid het Wilhelmus. Een ontroerend mo ment. Michiel Witte overleed op 24 maart 1961 en werd begraven op het van architect Visser is. Hij wist al vroeg dat hij missionaris wilde wor den, wat het hoofd, meester Groenewold verontwaardigd zou hebben ontlokt: 'Wil jij bij de apen? Jij kunt wel méér.' Michiel liet zich met van de wijs brengen, ondanks het feit dat ook de pastoor en de kapelaan hem met zagen zitten als toekomstig zielzorger en hem naar de kweek school in Beverwijk probeerden te krijgen. In 1909 leverde vader Witte zijn vastbesloten zoon af bij de apos tolische school van de paters van de Heilige Geest in Weert, waar hij direct in de tweede klas mocht beginnen Hij was een briljante leerling.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 7