Van exporteur broedeieren ot agrarisch toeleverancier Bemanning thuis na bezoek aan onbewoond eiland Dosterend wint van subtopper 9 Pelagia ervaartWraak van de Coelacanth' .TEXELSE V/co Kikkert maakt vliegende start bij Agrifirm COURANT' ihaalprogramma nekslag g-team Hofnartrofee Scholenproject over toekomst Waddengebied Wielrennen Kritiek TVL op controle op brandveiligheid VRIJDAG 20 APRIL 2001 n directeur van een exportbedrijf or broedeieren dat uitvoert naar ■ika en het Midden-Oosten, tot itigingsmanager bij een agra- ch toeleveringsbedrijf op Texel, t overkwam Nico Kikkert, die bij rifirm een vliegende start akte. Na een inwerkperiode van ee weken viel ineens een bom de Nederlandse veehouderij, in vorm van mkz. 'We konden en voer meer rijden en mochten boerenerven niet meer op. Het ige dat écht goed liep waren de tsmettingsmatten en -midde- meuwe vestigingsmanager, te- is coordinator akkerbouw, heeft uitgesproken visie op de (toe- nstige) landbouw: 'Op het gebied de kostprijs moet je meekunnen t de wereldhandel en verder wor de partijen steeds groter, zowel leveranciers als de afnemers. Zon- groei zit er geen toekomst in een Injf. Specialisatie, dus jezelf eds meer toeleggen op een be- vollegrondsgroenten als een Echt Texels Product. Als coöperatie hopen we daarbij mee te denken, want dat wordt immers van ons verwacht, ze ker nu de landbouwvoorlichting van Texel is verdwenen.' Broedeieren Aan enthousiasme ontbreekt het Nico Kikkert (35) met. Voor velen is hij geen onbekend gezicht. De Texelaar is geboren en getogen op het eiland. Vanaf zijn tweede jaar woonde hij aan de Waalderstraat tegenover wat toen nog de Coöperatieve Aankoop centrale Texel en waarvan hij toen niet kon vermoeden dat hij er ooit nog een keer aan de slag zou raken. 'Ik keek er van de andere kant tegenaan en vond het prachtig om al die bezig heden te zien, maar had in feite geen idee wat er eigenlijk binnen die mu ren gebeurde.' Kikkert had van jongs af aan wel interesse in de sector, wat resulteerde in een studie bedrijfs kunde aan de Hogere Agrarische School Friesland in Leeuwarden, waarna hij als exportmanager aan de aandeelhouder een zusterbedrijf in Duitsland, een diepvriesslachterij, te saneren 'Europa ging over op vers vlees, de export viel terug, de wereldhandelsovereenkomsten (GATT) pakten nadelig uit, met als gevolg dat dit zusterbedrijf minder broedeieren afnam, terwijl er toch al een overschot was. De wereldmarkt in broedeieren werd kleiner doordat landen die altijd ons product hadden afgenomen, de kennis kregen om zelf eieren te produceren. Met als gevolg dat ik Plumex in 1995 moest saneren, wat in een half jaar een feit was. Maar de handel bleef en die heb ik voor bleef echter in beweging en toen de mogelijkheid zich voordeed om met het beursgenoteerde Nutreco te fu seren, hebben we die met beide han den aangepakt. Die fusie voltrok zich in december 1999, waarna het bedrijf verhuisde naar Boxmeer in Brabant Kikkert bleef met partner Gea woon achtig in Weert. 'Nutreco is een grote multinational, die voor mij best mo gelijkheden gaf en er werd ook aan gegeven dat er voor mij promotie kansen waren.' Maar zover kwam het niet. 'Het afgelopen jaar hebben we een enorme ommezwaai gehad in de landbouw, met name in de productie van vlees, met als gevolg een over capaciteit in de voedersector. De ene reorganisatie volgde de ander op.' Texel Verdere promotiekansen bij Nutreco wilde Kikkert niet afwachten. 'Ik be gon wat om me heen te kijken. Op dat moment viel mijn oog op een adver- en vestigingsmanager met de Wel- koopwinkel werden gecombineerd, waarbij werd afgesproken dat Kikkert tevens de vestigingen in Kolhorn en Anna Paulowna onder zijn hoede krijgt. In zijn functie krijgt Kikkert ook de verantwoording over de Coöpera tieve Aardappelbewaarplaats. Hij zal regelmatig heen en weer pendelen tussen het hoofdkantoor van Cavo Latuco in Utrecht en dat van Agrifirm in Bleiswijk. In beweging Over de coöperatie. 'Aan de ene kant verwacht men een organisatie die meedenkt met de boer en aan de andere kant een professioneel bedrijf voor de handel in agrarische goede ren, zowel toeleverend als afnemend. De coöperatie is steeds professione ler geworden en dat zal verder toe nemen, zeker met de fusie tussen Cavo Latuco en ACM, een soortge lijke coöperatie in het noorden en oosten van het land. Samen zijn de ild product, wordt steeds belang- slag ging bij Plumex in Zuidwolde (prenthe) een pecjrjjf dat zich bezig hield met de wereldwijde export van broedeieren en eendagskuikens. 'Ik deed de verkoop, plande de logistiek en bezocht exportlanden, met name in het Midden-Oosten, Afrika en Eu ropa. Ik verhandelde zo'n honderd miljoen broedeieren per jaar. Totdat een poging van het management om het bedrijf van de toenmalige aan deelhouder over te nemen mislukte, omdat we met het management niet tot overeenstemming konden ko men.' Toen ben ik opgestapt en bij Leopack in Franeker gaan werken, een bedrijf dat kartonproducten maakte, zoals groente- en fruitschaaltjes en eierverpakkmgen. Ik deed er aan ver koop, productontwikkeling en marketingondersteuning. Een jaar la ter, in 1993, bleek dat mijn oude di recteur alsnog was vertrokken bij Plumex. Ze vroegen mij om de leiding over te nemen. Ik was toen 27 en vond het wel een aardige uitdaging.' Na tweeëneenhalf jaar besloot de :r.' Kikkert verwacht meer ruimte irtoekomstige samenwerking. 'In ïemarken zie je al dat boeren sa il hun koeien melken. Waarom hier I? Als ondernemers samenwer- i, geeft dat ook de mogelijkheid tot •cialisatie op verschillende gebie- i. In je eentje hoefje daar echt niet i te beginnen, want dan kun je lit topkwaliteit leveren. De agrari- le markt kenmerkt zich toch al jr afnemende marges. Alleen als loede kwaliteit aflevert, kun je te- iwoordig nog wat verdienen, iducten van tweede kwaliteit, arvoor je vroeger nog een aardig itje ving. brengen nu niets meer Het geldt voor pootaardappels, ar ook voor graan en andere ducten.' ikomst ziet Kikkert ook in wat hij imt verticale integratie. 'Dat is het voegen van een schakel voor of het productieproces, zoals bij- irbeeld het Waddenproduct van IDonatus en de zaadolie van firma Wit. Denk aan het verkopen van W/co Kikkert, de nieuwe vestigingsmanager van Agrifirm: 'Alleen alsje goede kwaliteit aflevert, kun je tegenwoordig nog wat verdie nen. eigen rekening voortgezet. Om het risico te verkleinen ben ik een fusie aangegaan met twee andere export bedrijven, eentje dat zich toelegde op de legfokkerij en een pluimvee slachterij. Dat voltrok zich in 1996 en was reden om te verhuizen van Dren the naar Weert in Limburg. De markt tentie van Agrifirm, waarin een vestigingsmanager werd gevraagd. De band met het Texel was nog steeds heel sterk. We hadden een vakantiehuisje en kwamen regelma tig naar het eiland.' Met Agrifirm kwam het tot een akkoord. De twee functies van coördinator akkerbouw (Foto Genard Ttmmorman) coöperaties twee van de vier aan deelhouders van Cebeco Handels- raad. Agrifirm heeft op veel gebieden specialisten in dienst. Wij zullen de bewegingen binnen de landbouw scherp volgen. Bijvoorbeeld ten aan zien van de mest. Nu is er nog een overschot en krijgen akkerbouwers geld toe als ze mest willen ontvan gen. Maar nu de kalver- en varkensmesterij steeds meer onder druk komen te staan, kan dat in de toekomst wel eens omslaan in een tekort aan organische mest. De zo geheten stapelbare mest zal in de toekomst worden verbrand om elek triciteit te winnen. Wat resteert is de vloeibare mest. Daarom treffen we nu voorbereidingen voor het mest- garantieplan ten behoeve van de mestwetgeving van de overheid. Hiervoor zetten we een grondpool voor akkerbouw en veehouderij op. Tegenover de productie van dierlijke mest stellen wij straks grond van akkerbouwers. Daarmee helpen we de veehouders van hun mest af en de akkerbouwers aan organische mest Bedrijfshygiëne Veranderingen komen er ook ten aan zien van kunstmest en bestrijding smiddel. waarbij de regelgeving ver der zal worden aangescherpt. 'Als ondernemer moet je je bedrijf hierop goed inrichten. Niets mag meer aan het toeval worden overgelaten. Ten aanzien van de bedrijfshygiëne moe ten bepaalde procedures in acht worden genomen. Ik verwacht dat elke boerderij in de toekomst twee toegangen moet hebben, ééntje voor de aanvoer en één voor de afvoer Zelf moeten we ook aan de regels voldoen. Om het huidig risico op mkz te verkleinen gaat Hank Witte, onze vertegenwoordiger veehouderij, de boerenerven niet op. Omdat Texel relatief veel gemengde bedrijven heeft, komen de vrachtauto's alleen als het echt noodzakelijk is op het erf. Verkopen en adviseren vinden alleen via de telefoon plaats. We hebben onze voorraden op peil gebracht en dit ook aan onze klanten geadvi seerd. De hele logistiek is onder hoogspanning gekomen, de auto's hebben een ontsmettingsinstallatie gekregen en noem maar op. Het vergt heel veel tijd en planning.' Somber over de toekomstige land bouw en de coöperatie is Kikkert al lerminst. 'Op Texel zal altijd een pro fessionele landbouw mogelijk blijven, al zal de sector blijven veranderen en zullen de partijen die overblijven steeds belangrijker worden. Hun ken nis en dus ook die van ons zal zich steeds verder uitbreiden en speciali seren. In die verandering zie ik een uitdaging.' innen we eindelijk kampioen wor- i, dreigt het inhaalprogramma ons das om te doen.' Theo nchimon van het g-team is zeer bolgen over de avondwedstrijden de KNVB heeft uitgeschreven, int als Texelaars zijn we nooit op terug om laatste boot te halen.' dat net nu het g-team er zo goed orstaat. 'Met vijftien punten uit ze- wedstrijden zitten we feitelijk op en. Met één wedstrijd en drie pun- minder, zijn we onze naast con- rrent, ook op doelsaldo de baas. larzij kunnen de inhaalwedstrijden I spelen en wij met. Op die manier irdt ons dus het kampioenschap orde neus geboord.' Tot dusver heeft de KNVB zich niet gevoelig ge toond voor protesten vanuit Texel. Franchimon: 'Het is te hopen dat ook Eendracht de avondwedstrijden niet kan spelen.' Onder het motto 'zelfs de beste schutter laat wel eens een steekje vallen' schieten leden van handboog vereniging De Eilandschutters dins dag op de handboogbaan van schiet sportcentrum Odysseus aan de Emmalaan om de 'hofnartrofee'. Bij deze wedstrijd wordt het persoonlijk record van elke schutter als stan daard genomen. Degene die het verst onder zijn eigen record blijft, wint de trofee. Belangstellenden zijn welkom, de toegang is gratis. sterend heeft op tweede paas- I in een boeiende wedstrijd van als derde geplaatste HOSV en te winnen. De bezoekers uit imeer dachten een makkelijke ist in Oosterend te halen. De enders weigerden mee te wer- n, en pakten met veel inzet via n penalty een minimale overwin- ig: 1-0. lie uitwedstrijd verloor Oosterend 13-1 van HOSV. Voor de wedstrijd den de bezoekers nog altijd mee de eerste plaats. Oosterend had f een achtste plaats niets te ver- 'en De ploeg begon rommelig na gelijke spel tegen De Koog vorige ek. De spitsen van HOSV liepen el en de verdediging van Ooster- d had hier moeite mee. Na twintig I/ten vonden de gastheren hun k in het veld en kon er gevoetbald 'den. De bal werd aan beide kan- goed rond gespeeld, wat resul- 'dein een aantal kansen. Ooster- d had de wind in de rug en 'leerde veelvuldig de lange bal. De Isen konden hier goed mee over- 9. en vooral Ger Vlaming toonde !s balvast en kon voortdurend af ten op Chris of Eddy de Vries die 'den een goed schot in de benen iben. Bij één van de schoten dacht «terend een voorsprong te krijgen, de keeper kreeg de hand net len de bal. zodat deze via de paal Bs' het doel verdween. HOSV be- i aan te dringen. Met verzorgd etbal probeerden ze richting het 'ander doel te komen. Helaas voor bezoekers dekte Oosterend kort de man en gingen de partijen met '0-0 stand de rust in. Na de theepauze was de wind aan gewakkerd en moest Oosterend over de grond gaan spelen. Dit leverde goede combinaties op. HOSV profi teerde echter van het aanvallende spel van de Strenders door de ruimte te benutten. Maar elke bal werd door de wind te hard gespeeld, of be landde naast het doel van de goed keepende Diederik Kruithof. Aanvoer der Jan Bloem moest hierdoor veel vuldig met wind tegen een achterbal nemen, dit resulteerde in een aantal gevaarlijke situaties voor het doel van Oosterend. De HOSV spelers kregen in de gaten dat het wel eens een moeilijke middag kon worden en be gonnen elkaar te irriteren. Dit kwam het spel van Oosterend alleen maar ten goede, waardoor de verdediging steeds meer op de proef werd ge steld. In de zeventigste minuut gaf Chris de Vries een pass op Rutger Zoetelief, die richting keeper kon lo pen. Hij passeerde zijn bewaker in het strafschopgebied maar werd vervol gens door dezelfde verdediger on deruit gehaald, hetgeen de scheids rechter niet ontging. Specialist Eddy de Vries wist wel raad met de toege kende strafschop: 1 -0. Met nog twin tig minuten op de klok kroop Ooster end in de verdediging. De tegenpartij werd met succes kort afgedekt, en Oosterend kon na negentig minuten drie welkome punten aan het totaal voegen. HOSV droop direct na de wedstrijd zeer teleurgesteld af, om dat de kans op de eerste plaats is verkeken. Aanstaande zondag speelt Oosterend een uitwedstrijd tegen koploper ASV '55. Expeditieleider Herman Ridderink- hof, bemanning en opstappers voeren met de Pelagia van La Réunion naar Dar-es-Salaam. In het Mozambique Kanaal werden metingen uitgevoerd en eerdere verankeringen opgehaald. Om on duidelijke redenen ontstonden problemen bij het binnenhalen van verankeringen. Omdat er tijd over was, bezocht de bemanning een onbewoond eiland. Ridderinkhof vertelt over de ontwikkelingen aan boord van de Pelagia. Via de wereldomroep hebben we begrepen dat er door mkz en de ver loving van Willem Alexander met Maxima in Ne derland behoorlijk wat opwinding is. Ook hier aan boord is de opwinding groot, het was me het weekje wel. We proberen met een serie vaartochten en verankerde stroommeters, die hier vorig |aar zijn uitgezet, een goed beeld te krijgen van de stromingen rond Madagascar. Ook zetten we een aantal drifters overboord om een beeld te krijgen van de stroming. De drifters, die met de stroom meedrij ven door een drijfanker op vijftien meter waterdiepte, seinen hun posi tie dagelijks door via een satelliet. Op het NIOZ worden de banen van de drifters getoond op de website Mis schien komen we ze nog weer tegen aan het einde van onze tocht, onder weg naar Dar-es-Salaam. Na de me tingen voeren we in twee dagen naar de plek waar we vorig jaar verankeringen met stroommeters hadden neergezet, op het nauwste gedeelte van het Mozambique Ka naal. Op de eerste dag werden drie verankeringen, in lengte variërend van ongeveer 400 tot 2000 meter, met succes opgehaald. De stroom meters zaten vol interessante metin gen. Na de geslaagde pogingen dachten we dat het binnenhalen van de overige vier verankeringen simpel zou worden. Dat pakte echter anders uit. Het is bijna niet te geloven, maar op de tweede dag lukte het niet ook maar éen van de overgebleven vier verankeringen op te piepen. Dit was nog nooit gebeurd. Allerlei wilde ver klaringen deden de ronde, de één nog meer bizar dan de ander. 'De Wraak van de Coelacanth', een oer- vis die in deze wateren recent werd ontdekt, hebben we het uiteindelijk maar genoemd. Na koortsachtig overleg hebben we besloten te dreggen. Eerst moest exact de locatie van de verankering gepeild worden. De afstand van de Pelagia tot de release is exact te bepalen, de positie van het schip is, door DGPS- bepaling, bekend met een nauwkeu righeid van een paar meter. De stel ling van Pythagoras doet de rest. rol spelen bij het proces dat de uit wisseling van water tussen de Indi sche en Atlantische Oceaan veroor zaakt. Deze theorie wordt - nog - niet ondersteund door metingen. En zo als Jaap, onze machinist, het kern achtig uitdrukt: meten is weten. We Uitzicht vanaf het strand van Juan de Nova. In het midden Theo Hillebrand, ver op de achtergrond ligt de Pelagia aan de rand van het koraalrif te wachten. (foto hnozi Vervolgens dienen twee lussen met een straal van 500 meter om de verankeringen op de zeebodem te worden gelegd en aangesnoerd. Dit noemen we de mastworp-methode. De eerste poging leek direct succes vol, maar vlak voor het aan boord hij sen brak de hijskabel. Teleurstelling, maar ook opluchting aan boord van de Pelagia: we hadden beet. De tweede poging, met een zwaardere kabel, had meer succes. Na meer dan 24 uur dreggen, kwam de verankering naar boven. Vlak voor zonsondergang verschenen de eer ste drijfbollen aan het oppervlak. Het schip helde ongeveer naar stuur boord omdat iedereen dit spektakel wilde zien. Na alle moeite is de beloning groot. De stroommeters hebben goed ge werkt en laten fantastische metingen zien. Vorig jaar vonden we grote wer vels, linksom draaiend met een dia meter van een paar honderd kilome ter - in dit gebied nooit eerder gemeten. De stroommeters laten zien dat dit geen eenmalig verschijnsel is. De afgelopen jaren is met regelmaat vier keer zo'n wervel ontstaan. Uit onderzoek van de Universiteit van Utrecht onder leiding van professor Will de Ruijter is het vermoeden ont staan dat de wervels een belangrijke hebben dagelijks contact met Utrecht om de nieuwste bevindingen te be spreken. Het enthousiasme is groot en creëert een sfeer waarin met snel bij de pakken wordt neergezeten. Uiteindelijk is het dreggen naar de verankeringen zeer succesvol verlo pen. Door de gezamenlijke inzet van bemanning en opstappers konden alle vier verankeringen, vol interes sante gegevens, grotendeels onge schonden aan dek worden gezet. Gekscherend hebben we besloten om tijdens het dreggen te stoppen met de onderlinge competitie tussen de verschillende ploegen. De strijd bijl werd begraven en de multidisci plinaire afdeling Mooring Rescue Dream Team werd opgericht. De MRDT heeft de klus geklaard en kan tevreden terugkijken. De lange werk dagen waarbij zonder morren uren lang kabels op- en afgespoeld moes ten worden, de lange uren nauwkeurig het schip over een afge sproken dregroute manoeuvreren, het is allemaal niet voor niets ge weest. Bij het uitlezen van de ruwe data aan dek zagen we dat we het bewijs nu te pakken hebben: de Mo zambique Stroom die in alle atlassen en op zeekaarten staat aangegeven als een continue doorgaande stroom langs het Afrikaanse continent, be staat niet. Het zijn inderdaad Mozam bique wervels, zoals alle stroom meters laten zien. Wie weet wordt door onze bevinding de Bosatlas aangepast, dat zou leuk zijn. Scheepsarts Jan Hoekstra maakte van de periode zondag 8 tot woens dag 11 april een filosofisch verslag. Het leven aan boord: dagboek van een scheepsarts, is te lezen op de website www.moz.nl. Aan het einde van de reis van La Réunion naar Dar-es-Salaam, blijkt dat er tijd over is. Alle inspanningen worden beloond met een 'personeelsuitje' aan een tropisch ei land midden in het Mozambique Ka naal: het Bounty eiland lie Juan de Nova.Vele malen hebben we dit ei landje, met de afmetingen vijf bij één kilometer, met onze verrekijkers ver langend bekeken wanneer we er langs voeren tijdens het werk op de meetsectie tussen Madagascar en Mozambique. Als expeditieleider heb ik het genoegen om als eerste, sa men met onder andere Theo Hillebrand, met de rubberboot afge zet te worden op dit tropische para dijs. Gewapend met een NIOZ vlag en de Texelse vlag, die de Pelagia bij vertrek op Texel als geschenk kreeg van burgemeester Geldorp, gaan we op verkenning. Via een portofoon houden we kapitein Hans Groot, die met de Pelagia aan de rand van het omringende koraalrif ligt, op de hoogte van onze bevindingen. We lopen over het prachtige koraalzand op zoek naar een meteo-station. Dat moet er zijn volgens de pilot, die ook aangeeft dat het eiland onbewoond is. Genietend van het fraais: fijn, ha gelwit koraalzand, prachtige koraal schelpen, een gestrand wrak, azuur blauwe zee slenteren we naar het meteo-station. Klaar om voor één dag de Texelse en NIOZ vlag op te hangen, lie Juan de Nova pikken we mooi voor een dagje in, denken we. Die Fransen - het eiland is van Frank rijk, dat in de Indische oceaan op meerdere strategische plekken der gelijke eilanden nog steeds in bezit heeft - plegen vast op Goede Vnjdag geen onderhoud. Wie doet ons wat op deze verlaten plek, midden in de oceaan? Bij de gebouwtjes aangekomen be ginnen we onraad te voelen. 'Gendar merie' staat er met grote letters op één van de gebouwtjes. Er blijken twee Franse politieambtenaren te zijn, waarschijnlijk vanwege overdre ven bureaucratisch gedrag verban nen naar deze verlaten plek in de In dische Oceaan. Of we papieren hebben. Trots haal ik de vergunning die de kapitein me meegegeven heeft, uit mijn broek. Vergunning van Parijs voor de Pelagia om in deze wateren onderzoek te doen, met een vette stempel eronder: dat moet ge noeg zi|n. Fijntjes wijst de beambte De verdeling van de ruimte in het Waddengebied tussen natuur en mens is het onderwerp van een educatief project dat de komende maanden plaatsvindt op diverse basisscholen op Texel, de andere Waddeneilanden en Wieringen. Aanleiding is de conferentie die in oktober in het Deense Esbjerg wordt gehouden en waar ministers van Nederland, Duitsland en Dene marken over de toekomst van de wadden spreken. Het doel van het project is de leerlin gen van groep 7 en 8 net als de conferentiegangers te laten naden ken over hun woonomgeving. Het Waddengebied is niet alleen een ge bied waar mensen wonen en waar veel 'natuur' is, maar dat ook een functie heeft als defensieterrein, voedselbron, recreatiegebied, vind plaats van delfstoffen en 'transport- weg'. Leerlingen krijgen in de eerste twee weken van het project allerlei kennis aangereikt door middel van een wad excursie, een videofilm, een tentoon stelling en een interactief computer programma. In de laatste week werken ze aan een toekomstplan voor het gebied. Op een bijeenkomst met de ouders presenteren de leer lingen hun visie. Na afloop organi seert EcoMare een gezamenlijke ten toonstelling van de Texelse scholen, waarbij iedere Texelaar kennis kan nemen van de ideeën van de scho lieren en ook zijn of haar eigen visie kan geven. Waar deze wordt ingencht is nog niet bekend. Bedoeling is in ieder geval het project nog vóór de zomervakantie af te ronden. Tijdens de conferentie wordt in Esbjerg ten slotte een tentoonstelling ingericht met een overzicht van de resultaten van alle deelnemende scholen. Het project, dat ongeveer vier dag delen beslaat, is een idee van EcoMare en wordt gefinancierd door Rijkswaterstaat en het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Vorig jaar werd het 'getest' door leer lingen van De Akker in Oosterend. Naar tevredenheid, want inmiddels zijn ook de Kompasschool, Jan Drijverschool, Strijbosschool, het Durperhonk, de Bruinvis, de Jozef school en de Daalderschool enthou siast geworden om mee te doen. Voor de uitvoering buiten Texel wordt samengewerkt met andere natuur- centra. Informatie over het project is ook te vinden op de website van Interwad. www.waddenzee.nl, onder het kopje 'Met de eilanden naar Esbjerg'. erop dat we vergunning hebben om in de buurt, maar niet op, lie Juan de Nova te vertoeven. Hij wil ons graag op het eiland toelaten, maar dan eerst de paspoorten laten zien en met maximaal 6 personen tegelijk, dat zijn nu eenmaal de regels Gelukkig is het ontschepmgs-schema van de Pelagia inmiddels zover gevorderd dat alle twintig personen - vijf blijven aan boord - op Juan de Nova zijn aangeland. Inmiddels is het ook laag water geworden en duurt het daar door erg lang voordat de rubberboot z'n weg door het koraalnf kon vinden. We geven de beambte maar z'n zin, halen twintig paspoorten van de Pelagia, krijgen allemaal een stempel van Juan de Nova, met een handte kening van de gendarmene. Zo kun nen we uiteindelijk een halve dag van het prachtige eiland genieten. De Texelse vlag laat ik maar in mijn rug zak zitten. Herman Ridderinkhof, expeditieleider Gisteren kwamen de opstappers van de etappe La Réunion - Dar-es- Salaam thuis. Meer bevindingen van Ridderinkhof en zijn collega's op de Pelagia zijn te lezen op de website www.moz.nl. Wielervereniging Texel hield vrijdag de eerste tijdrit van het seizoen, zo als gebruikelijk de rit van de wielerbaan naar de Hogeberg en te rug. Door de harde noordenwind hadden de 25 deelnemers het met name lastig tussen Westergeest en Panorama. Uitslagen: Heren: 1. Joost Bakker 10 09; 2. David Schumann 10.26:3. Jan Zijm 10.36 Dames. 1. Natascha van der Vis 11.22; 2. Gerie Vals 11 56. 3. Bettma Lösscher 12.49. Jeugd 1 Thomas Boom 13.53,2. Dorian van Rijsselberghe 14.39. De gemeente beschikt over onvol doende kennis over de toeristische bedrijfstak. Die conclusie trekt TVL- voorzitter Harry Wuis naar aanleiding van de controles op brandveiligheid in horecabedrijven. 'Terecht zult u zeggen, na de vele ongelukken in gedurende de afgelopen periode in Nederland. Maar dan moet er wel van realiteitszin worden uitgegaan en niet van het eisen om het eisen.'

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 9