Cjrom TtvarLr Jexeh in het L. Herinnering aan een betreurde ontwikkeling m Organist Krayma 'Levensader noordkop moet gestroomlijnd' ieen pardon voor Idoor natte herfst getroffen boeren lijk betaalt mee aan studie vervoersplan Tesselhuus krijgt donatie I Kamer wijst schaderegeling af Dansen Dotteren en by pass noodzakelijk Drankrijders tegen de lamp Oefenvluchten Verkeerscontroles m Uitbreiding golfbaan Auto toerist uitgebrand Programma Koninginnedag SUPER DE BOER T E X E LS E™COU RANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg :eiefax 0222 - 31 41 11 Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 telefoon 0222 - 36 26 00 LJ/VCU WUILS ICXMS W MCI VJUTI^ Buiten werktijd:Gerard,S£?S3?SS! of 06-22 14 02 75 Verschijnt dinsdag en vrijdagUitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. kans dat er een Texels rteers- en vervoersplan komt aaimee de toerist met één lartje van verschillende rvoersvormen gebruik kan ma- in is groter nu minister atelenbos bereid is mee te wer- in en te betalen aan een I50.000,- kostend onderzoek, egrippen als ketenmobiliteit en obiliteitsmanagement zijn sleu- ■Iwoorden in het plan, dat tal van irnieuwende elementen zal be stten. 'Als afgesloten gebied is xel bij uitstek geschikt om an- fere gemeente tot voorbeeld te enen', vindt wethouder Peter akker. wel is tot nu toe een witte vlek in ovinciaal Verkeers- en Vervoers- an, dat tot doel heeft de ireikbaarheid van Noord-Holland xird in de toekomst te waarborgen, dit plan komt onder meer het open- aar vervoer aan de orde. Dat het land daarin niet wordt genoemd, is ibeurd op verzoek van de ge- eente zelf. 'Texel zou Texel niet zijn wanneer alles hier nét even anders lag. Alleen al de sterke wisseling van het aantal bewoners vergt een bij Texel passende oplossing.' Minister Netelenbos toonde zich tijdens haar bezoek aan het eiland kort geleden niet ongevoelig voor de plannen om op Texel een experiment te starten op het gebied van verkeer en vervoer. Dit zal overigens alleen gestalte kunnen krijgen onder voorwaarde dat de be langen van plaatselijke ondernemers er niet door worden geschaad, bena drukt wethouder Bakker. Want zon der hun steun is elk plan gedoemd te mislukken, zoals bleek toen rijwiel verhuurders een eerder plan voor gratis openbaar vervoer en huur- fietsen torpedeerden. Het vervoerskaartje waaraan de Stichting Duurzaam Texel denkt zou een combinatie zijn van boot, bus, taxi of fiets, waarbij ook de bagage van de Texelgangers naar het verblijfsadres wordt gebracht. Ook zou de houder korting kunnen krijgen op andere voorzieningen, zoals mu sea of zwembaden. het kader van de Meimaand atuurmaand staan verschillende ctiviteiten op het programma. Zo nmt meteoroloog Peter Timofeeff aar de Worsteltent, kan een be- oek worden gebracht aan agrari- che bedrijven en organiseert de unstenaarsgroep Waantij ver- chillende exposities. Hereerst komt weerman Timofeeff tzijn excursie in de Slufter - die snel as volgeboekt - op dinsdag 1 mei 1113.30 uur naar de Worsteltent. aar zal hij, in verband met de ope- ag van de Natuurmaand, verschil de lezingen verzorgen. Hij wordt aan bggestaan door schrijver Koos ■n Zomeren en artieste Marjo Da- De toegang is gratis. In dezelfde tateltent is de hele maand een ten- tonstelling van kunstenaars- Ulectief Waantij te bezichtigen. De Texelaars maken kunst die de imomiet schuwt, titel van de expo- heis 'Natuur, geen kunst'. Twee le an van Waantij, Dimitri Gazan en ic Hercules, vormen de trimroute bij Turfveld om tot kunstroute 'De inst van het Trimmen'. Op de route aan normaal acht houten installa- bedoeld voor lichaams- a'eningen van joggers. Op bijbeho- hde borden staat hoe deze a'eningen uitgevoerd dienen te wor- an- lijdelijk zijn hier acht extra bor- by komen te hangen, die de "stuiting moeten vormen. Hierdoor 'jen de twee benadrukken dat het "zich in de natuur bevindt, durende de meimaand exposeert atokring Texel op 'Het Paradijs', de ^speelplaats nabij het Turfveld. De ^eveer twintig actieve leden laten \/riiHan nirrn t/nnr Ho O1_ionnr 'Het hart van Den Burg op 5 juli 1962, 14.50 uur: herinnering aan een nog steeds betreurde ontwikkeling. Het raadhuis is zojuist gesloopt, maar het Raaksje is er nog en de Groeneplaats is nog klein en besloten, mede om dat de garage van Smidt nog staat op de plek waar later de doorbraak naar de Warmoesstraat en Elemert werd gemaakt De eerste grote aantasting van het plein - de hoge Rabobank waar eerst hotel De Lindeboom stond - is zojuist voltooid. Op de voorgrond de hoek Binnenburg (Nieuwstraat) staat nog in volle glorie het Amster damse Schoolpand van de familie De Beurs'. Aldus het bijschrift van luchtopname nr. 35706 van KLM Aerocarto in het zojuist verschenen boek 'Oud Texel vanuit de lucht', waarin 22 zwart-wit luchtfoto's van Texel zijn opgenomen, gemaakt in de periode van 1937 tot 1970. Foto's die de veranderingen op het eiland in beeld brengen 'Vooral het bekijken van de be bouwde delen is boeiend. De straten en wegen waar je dagelijks loopt of rijdt, zie je nu ineens vanaf een hoogte van een paar honderd meter, hoog genoeg om het bonte totaal te overzien en tegelijk laag genoeg om details ter grootte van een mens te onderscheiden. Nog opwinden der zijn luchtfoto's uit het verleden. Dan komt er nostalgie bij. Je kijkt naar een omgeving waarin je als kind speelde of waarin je ouders hun jonge jaren beleefden', aldus Harry de Graaf, schrijver van het voorwoord en de onderschriften bij elke plaat. De eilandjournalist bood uitgeverij Slingenberg Boekproducties de hel pende hand bij het maken van een keus uit de honderden opnamen die KLM Aerocarto in de loop der jaren van Texel heeft gemaakt, waarbij aan dacht werd gegeven aan elk van de zeven dorpen of de omgeving ervan. De haarscherpe foto's zijn weergege ven in fors formaat (30 x 42 centime ter) waardoor er veel op is te zien, al is bij het bekijken van details een ver grootglas erg handig. Ook van de andere delen van Nederland heeft Aerocarto veel materiaal in het ar chief. Texel is dan ook één van de vele plaatsen waarover Slingenberg een luchtfotoboek uitgeeft. Het is een commercieel succes, want de men sen blijken het zeer spannend te vin den om hun eigen leefgebied in vo gelvlucht te bekijken en daarbij vergelijkingen te maken met vroeger. De editie 'Oud Texel vanuit de lucht' is te koop bij Nauta Boek voor 24,95. KLM Aerocarto -Arnhem 35706) foto's op textiel zien, die verband houden met de plaats. 'Hoe bekend is Texel?', is de titel van een foto tentoonstelling in de openbare bibli otheek in mei. Amateur-fotograaf Jan Bot heeft de mooie plekken van Texel gefotografeerd en er een quiz van gemaakt. In twee versies - jeugd en volwassenen - kunnen mensen ra den welke plekken op de foto's staan. Voor beide categorieën zijn leuke prij zen beschikbaar. Op 30 april, 1, 2, 3, 4, 8,15, 22 en 29 mei organiseert de WLTO afdeling Texel een tocht langs verschillende Texelse agrarische be drijven. Vanwege de dreiging van mkz is een alternatief zonder bedrijven waar zich evenhoevigen ophouden gemaakt. Vanaf 13.00 uur worden deelnemers vanaf Vakantiecentrum De Krim op een kar met tractor van Werner Dros vervoerd naar het eerste adres. De groep bezoekt aspergeteler Bert Keijser en bollenteler Wim Trap. Een tocht dient minimaal 20 en maxi maal 40 deelnemers te hebben. Bij voldoende animo worden er meer tochten gemaakt. Ondernemers die willen meedoen aan de zogenaamde etalagewedstrijd van de Meimaand Natuurmaand kun nen zich tot 30 april opgeven bij Lottie Lugtmeijer van de VW. Een jury zoekt de leukste uitstalling over de meimaandactiviteiten uit. De winnaar wordt beloond met een dinerbon. In dorpshuis De Bijenkorf in Ooster end wordt zaterdag vanaf 20.30 uur een dansavond gehouden. De bereikbaarheid van Den Helder en Texel baart beide gemeenten steeds grotere zorgen. Verwacht wordt dat alleen al het vervoer van en naar Texel de komende vijf jaar met tien procent zal groeien. Maar het ziet er niet naar uit dat de weg naar Den Helder (N9) en de weg door Den Helder (N250) geschikt worden gemaakt om de groeiende stroom auto's te verwerken. Een 50-jarige Amsterdammer is zaterdagnacht door de politie aange houden nadat bleek dat hij bijna drie maal de toegestane hoeveelheid al cohol in zijn bloed had. Bij controle op de Burgwal in Den Burg, waar de man in zijn auto reed, roken de dienstdoende agenten al dat hij alco hol had gedronken. De hoeveelheid was voldoende om het rijbewijs van de man in te nemen, daarnaast kreeg hij een bekeuring en een rijverbod. Een 39-jarige automobilist uit De Koog is maandagnacht na een blaas- test op de Badweg aangehouden. Het bleek dat de man tweemaal de maximum toegestane hoeveelheid alcohol had genuttigd. Op de haven in Oudeschild werd maandagnacht een 27-jarige vrouw uit Den Burg aangehouden na een alcoholcontrole. Zij bestuurde een auto en blies ruim boven de toege stane hoeveelheid. Verkeerswethouder Peter Bakker heeft aangedrongen op actie. 'Het is toch schrijnend dat twee ge meenten die in het hoogseizoen sa men een stad vormen met meer dan 100.000 inwoners slechts bereikbaar is over één weg en één spoor', klaagt wethouder Peter Bakker (Verkeer) zijn nood. 'Doorgaans is het zo dat ge meenten van dergelijke omvang min stens uit vier richtingen bereikbaar moeten zijn. Dat ligt bij Den Helder, dat aan drie kanten wordt begrensd door water, natuurlijk wat moeilijk, maar het geeft wel aan dat er iets moet gebeuren. We praten niet alleen over belemmering van de economi sche ontwikkeling van de noordkop en de veiligheid van de weg gebruikers, maar ook over een levensader Die kun je een keer dot teren, maar een by pass is absoluut noodzakelijk. Het is van belang dat Den Helder en Texel gezamenlijk pro beren een oplossing voor lange ter mijn te vinden. Maar ook voor de korte termijnproblemen moet een oplossing moet worden gevonden.' Volgens Bakker is het van absolute noodzaak dat de aanvoerroute door Den Helder wordt gestroomlijnd, bij voorbeeld door vertragende stoplich ten te vervangen door rotondes. De zorgen waren onderwerp van ge sprek tijdens het bezoek van gede puteerde Hen de Boer. waarbij ook vertegenwoordigers van de ge meente Den Helder en Teso aan ta fel zaten. Het F-16 demonstratieteam van de Koninklijke Luchtmacht oefent gedu rende drie dagen op de Vliehorsrange. Het team is afkomstig van de basis Volkel in Noord-Brabant, maar 'in het kader van de geluids- spreiding' (zoals wordt gemotiveerd) worden de oefenvluchten boven Vlieland uitgevoerd. Jaarlijks worden op zo'n vijfentwintig lokaties in Eu ropa en Canada demonstraties gege ven; ook komt het team in actie tij dens de open dagen van de luchtmacht op 6 en 7 juli op de basis Leeuwarden. In totaal worden vijf oefenvluchten uitgevoerd: woensdag om 12.00 en 15.00 uur, donderdag om 12.00 en 14.00 uur en vrijdag om 10.00 uur. De politie hield zaterdagavond snelheidscontroles in de Bernhard- laan in Den Burg en de Dorpsstraat in De Koog. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 108 kilometer per uur, waar slechts 50 is toegestaan. Daar naast werden bekeuringen uitge schreven voor het voorin de auto op schoot hebben van een kind en het negeren van een inhaalverbod. In Hotel Den Burg heeft Gerbentje (Geb) den Braven gisteren een donatie aan het Tesselhuus ge daan. De 92-jarige inwoonster van Starkenburgh overhandigde be stuurslid Jans Heijnen-Van 't Veer bijna f700,-. Het bedrag kwam voort uit het 'potje van wel en wee', een initiatief dat in 1930 in het leven is geroepen door mevrouw De Wolf. Op het busje stond destijds nog 'voor de droeve en blijde tijden'. Het busje circuleerde tussen een groep ouderen die erin stopten wat zij konden missen, het geld was bestemd voor een goed doel. Het initiatief werd voortgezet door de moeder van Janna van Zeijlen. Nadat zij was overleden nam Den Braven het over. In overleg be sloot de nieuwe beheerster ermee te stoppen, en het bedrag aan het Tesselhuus te schenken. Dit deed zij samen met Van Zeijlen. wiens moe der zij goed kende. Jan Bloem, voorzitter van het Tesselhuus, toonde zich verheugd over de steun uit onverwachte hoek, en benadrukte dat alle bijdragen wel kom zijn. 'Voor de tien weken dat wij mensen met een spierziekte een va kantie geven, hebben we f160.000,- nodig. We hebben nu nog f60.000,- nodig.' Bloem vertelde dat er veel animo is voor het Tesselhuus 'We hebben dit jaar al twintig mensen moeten weigeren Wellicht kunnen we hen volgend jaar plaatsen. Het heeft zo veel zin. Mensen kunnen praten met lotgenoten en kriigen een mooie vakantie. Sommigen zijn nog nooit op vakantie geweest, vorig |aar was er een oudere man. die had nog nooit de zee gezien.' Den Braven, die zelfstandig woont, - 'ik heb nooit gerookt of gedronken en reed twee keer de Elfstedentocht' - werd zelf verrast door een bos bloemen na mens de stichting Tesselhuus. Vrijdag ging voor de 83-jarige Piet Krayma een lang gekoesterde wens in vervulling. Hij mocht spelen op het monumentale orgel van de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Dat was moge lijk gemaakt door het KRO-pro- gramma 'Lieve Martine'. Pagina 2 Staatsbosbeheer is bereid mee te werken aan het plan om golfbaan 'De Texelse' uit te breiden. Dat houdt in dat SBB haar natuurontwikkelings gebieden een stuk naar het zuiden op wil schuiven, om zo ruimte te creëren. Dit staat te lezen in het jaarverslag van Staatsbosbeheer, waahn een overzicht wordt gegeven van de ac tiviteiten in 2000. Pagina 3 In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks 02.00 uur is de personen auto van een Duitse toerist volledig uitgebrand. De auto stond gepar keerd aan de Roggeslootweg nabij De Cocksdorp toen de brand, door een nog onbekende oorzaak, uitbrak. De brandweer verleende hulp. Het ligt in de bedoeling om in de Texelse Courant van komende vrij dag een compleet programma voor Koninginnedag af te drukken. De redactie roept de organisaties van de activiteiten op de informa tie zo snel mogelijk in te leveren. (Advertentie) TEXELSE^COURANT CjrrcM 2WrVjtttli ie b* bjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd9 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. leurstellend.' Aldus omschrijft ap Hin, voorzitter van WLTO af- ling Texel, het besluit van de ieede Kamer om de schade die c boeren hebben geleden als ge lig van de natte herfst niet te impenseren. 'De agrarische sec- ris te lang niet aangesproken op eigen verantwoordelijkheid. De ierheid kan niet dienen als ver- inging van verzekeringsmaat- Shappijen', aldus landbouw- linister Brinkhorst. Met (zondering van het CDA, kreeg hij e steun van alle Kamerfracties. e Texelse landbouwvoorman for- uleert het ongenoegen beschaafd, aar in feite voelen de getroffen land- luwers zich door Den Haag in de eek gelaten. Door de huidige ihaalgrootte en de teelt van zoge- ■eten risicogewassen is de klap op ipaalde bedrijven hard aangeko- len en zijn voor hen de sporen van deze natte herfst voorlopig niet uit te wissen. Tenminste één bedrijf over de kop en andere hebben enorme strop pen geleden, waarvan het nog maar de vraag is of ze die te boven kunnen komen. Hin: 'Ze kunnen wel zeggen dat we hadden moeten verzekeren, maar dat kan helemaal niet. Zelfs als er een collectieve verzekering zou zijn, dan nóg moet de overheid hier een rol in spelen. Net als bij mkz moet de sec tor een fonds vormen. Maar als een bepaalde grens wordt overschreden, moet de overheid bijspringen. Texel alleen is niet geschikt voor zo'n fonds, dat moet je in landelijk ver band zien. En ook niet alleen een verzekering tegen waterschade, maar een brede oogstschade- regelmg, waarbij de risico's per ge bied worden ingevuld.' Volgens Brinkhorst moet zo'n regeling er zo snel mogelijk komen en moet landouworganisatie LTO daarin het voortouw nemen. MpGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11573 DINSDAG 24 APRIL 2001

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1