Levenswens Krayma ging in vervulling Programma Tesseldictee Er moeten meer zwarte schapen komen OSG-docenten getest op seksuele kennis Agenda Communicanten voor Mozambique De geest verwaait UFO's teso Vogels kijken Blik vanger COURANT' .TEXELSE 2 Sportief feest op De Fontein Anjerfonds Spelen op orgel Nieuwe Kerk Van der Vis wint zwemloop Mike Boddé in Klif 12 achtergro- )'s Yvonotdto Een aantal kinderen dat meedoet aan de Koningmnemarkt in Den Burg, zal een deel van de opbrengst afstaan aan zuster Mary-AnnE en haar ont wikkelingswerk in Mozambique. Het betreft hier een groep kinderen die op 13 mei eerste communie doen en in het kader daarvan zijn onderricht in het delen van rijkdom en het helpen van hen die in nood verkeren. Bij een vergeli|kbare actie werd vorig jaar ƒ3000,- opgehaald, wat door de ge meente werd vermeerderd met ƒ1100,- uit het stimuleringsfonds ontwikkelingshulp. De aan de actie deelnemende communicanten zijn tijdens de markt herkenbaar aan een poster. Naast hun eigen spullen ver kopen zij kaarten voor een speurtocht door Den Burg, waarmee een aardige prijs valt te winnen. Ook de collecte die tijdens de feestelijke eerste com munie op 13 mei wordt gehouden, komt in zijn geheel ten goede aan het ontwikkelingswerk van zuster Mary- AnnE, die gedurende vijf jaar werk zaam was in Mozambique, maar om gezondheidsredenen terugkeerde. Wie niet in de gelegenheid is de stand op de koningmnemarkt of de eerste communie te bezoeken, maar De actie toch wil ondersteunen, kan een bedrag overmaken naar het kinder pastoraat via rekeningnummer 3325.04.301, tnv H.M.J, Hin-Witte, onder vermelding van 'actie zr. Mary- Anne'. De afgelopen drie maanden hebben studenten van de koninklijke Acade mie voor Beeldende Kunst uit Den Haag zich in opdracht van het Project Dementie Texel bezig gehouden met het maken van foto's rondom het thema 'De geest verwaait'. Het resul taat van hun inspanningen is te zien op een tentoonstelling van de beste vijfentwintig foto's, die een gevarieerd beeld geven van de verschillende in valshoeken. De tentoonstelling wordt donderdag om 14.00 uur in De Buureton geopend door Theo Tim mer en is daar zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur te bezichtigen Later wor den de foto's nog geëxposeerd in het gemeentehuis en het verpleeghuis Den Koogh in Den Helder. Uiteinde lijk zullen zij hun bestemming vinden in verschillende verzorgingstehuizen en het nieuwe dienstencentrum van de SWOT aan de Beatrixlaan Op uitnodiging van de volkssterren wacht houdt Jeroen Kuneling zater dag in De Schakel een lezing over 'Ufologie in Nederland'. Spreker is overtuigd van de realiteit van UFO's en vliegende schotels. De lezing be gint om 20.00 uur, de toegang be draagt 7,50. Donateurs van de sterrenwacht hebben gratis toegang. Dinsdag 24 april: De jeugd van Oosterend verzamelt zich om 18.30 uur bij het Jeugd- gebouw om gezamenlijk brand bare spullen op te halen voor de meierblis. De afdeling dialect van de Histori sche Vereniging komt om 20.00 uur bijeen in Tusse de Banke. In dorpshuis 't Skiltje begint om 20.00 uur een vergadering voor alle inwoners van Oudeschild, waarin zij de plannen voor de nieuwe haven kunnen zien. Na af loop kunnen zij hun mening om trent de tweede fase van de havenplannen geven. In Cinema Texel draaien Traffic (aanvang 20.00 uur) en Pane e Tulipani (20.30 uur). Woensdag 25 april: In De Witte Burcht aan de Molen straat komt vanaf 20.00 uur het Katholiek Vrouwengilde bijeen voor de laatste avond van het sei zoen. Spreker is Gerrit Gerrits van het Maritiem en Juttersmuseum. De ouderenbond ANBO houdt vanaf 14.00 uur jaarvergadering in De Buureton. Na de pauze wordt de film 'De Eilandverslaggever' vertoond. In zwemparadijs Calluna wordt van 14.00 tot 17.00 uur een Fun Day gehouden, met allerlei spelle tjes. Entree ƒ6,-. In Cinema Texel draaien 102 echte Dalmatiers (aanvang 15.00 uur) en Pane e Tulipani (20.30 uur) Donderdag 26 april: In dorpshuis De Waldhoorn te Den Hoorn strijden op vrijdag 27 april 2001 de afgevaardigden van alle Texelse dorpen tegen elkaar in het Tesseldictee. De jarige Feest commissie van Den Hoorn heeft een gevarieerd programma sa mengesteld, waaronder een kruidenbitterproeverij, en een dialectronde van Nederland. Om 19.30 uur worden de teams ont vangen met koffie of thee en Hoorn- der Ring, vervolgens worden de teams om 19.45 uur aan elkaar voor gesteld, waarna om 20.00 uur het Tesseldictee wordt gehouden. Dit gebeurt in drie delen, met steeds een pauze daartussen. Het dictee wordt voorgelezen door Dick Drijver, en rechtstreeks uitgezonden op Radio In en rond het gebouw van basis school De Fontein aan de Burdetstraat in Den Burg vindt van 15.00 tot 19.00 uur een 'sportief schoolfeest' plaats ledereen is welkom Een deel van de op brengst wordt besteed aan een project voor 'aangepast' sporten. In de voorspeelruimte van de mu ziekschool in Den Burg wordt van 19.00 tot 20.00 uur een voorspeel uur gehouden De toegang is gra tis. De Texelse vereniging van Logies- verstrekkers houdt leden vergadering in het clubgebouw van de golfbaan, aanvang 20.00 uur. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 20.30 uur de jaarvergadering van GVO. In het Agrarisch en Wagen museum te De Waal start vandaag de tentoonstelling 'Oude wagens, nieuwe quilts', waarin tot 27 mei ongeveer 150 quilts worden geëx poseerd. De Vogelwerkgroep Texel houdt vanaf 21.00 uur een excursie in de Dennen, waarbi| speciaal wordt gelet op baltsende houtsnippen- Voor meer informatie: tel. 318881. In Cinema Texel draait The Mexican (aanvang 19.00 en 21.45 uur). Vrijdag 27 april: In Question Plaza begint om 20.15 uur het Cabaret-café, waarin het lokale nieuws van de afgelopen weken wordt besproken door Pip Barnard en Janien de Bruijn. Toe gang gratis. In dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn begint om 20.00 uur het 'Tessel Dictee'. Teams van alle dor pen doen mee aan de wedstrijd. Texel. Belangstellenden mogen ook in de zaal meespelen. De organisatie houdt rekening met het feit dat de spelling van bepaalde woorden per dorp of zelfs per familie kan verschil len. Zij tonen zich dan ook benieuwd in hoeverre deze verschillen zichtbaar zijn. De juiste teksten worden in deze krant gepubliceerd. Na afloop, omstreeks 20.30 uur is er een tussenprogramma terwijl de jury alle formulieren nakijkt. Tessa van Daalen interviewt een aantal mensen die van betekenis zijn voor het Texelse dialect, waaronder Willem Kikkert en Gelein Jansen. An Bakker is aanwezig met een gedeelte van haar fotocollectie over de Texelse dorpen. Ook is er een proeverij van Texelse kruidenbitters, waarbij van Waar wordt het Texels dialect hst beste beheerst? In Time Out wordt van 20.00 to| 22 30 uur een pooltoernooi gehojj, den voor kinderen van 12 tot ij jaar. In Cinema Texel draaien Costa (aanvang 19.00 en 21.30 uur) en The Mexican 19.00 en 21.45 uur). Om de verwachte drukte de baas te kunnen, zet TESO komend weekend én rond Koninginnedag geregeld een extra boot in. DÉ veerdienst verzorgt in die periodes ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt vrijdag van 9.35 tot 20.05 uur, zaterdag, maandag en dinsdag van 9.35 tot 16.05 uur en zondag van 13.35 tot 20.05 ua Toch wordt met uitgesloten dat vn} dag wachttijden ontstaan: van eer half uur tussen 10 00 en 12,00uu op Texel en van een half tot een heel uur tussen 12.00 en 20.00 uur in Den Helder. Op maandag (Ko ninginnedag) wordt volgens ees zondagsdienstregeling gevaren- Dat betekent dat de eerste afvaar vanaf Texel om 7.05 uur is en van uit Den Helder om 7.35 uur. Hoogwater te Oudeschild Dl. 24 10.05 en 22.14 u. Wo. 25 10.45 en 22.45 u. Do. 26 11.20 en 23.15 u. Vr. 27 11.20 en 23.47 u Za. 28 11.40 en -u. Zo. 29 0.20 en 12.30 u. Ma 30 0.55 en 13.20 a Dl. 1 2.00 en 14.30 a Aan het strand is het ongeveer een uuree- der hoogwater. De zon komt 1 mei op c<3 6 08 uur en gaat onder om 21.04 uur 10apl springtij; 30 april eerste kwartier, 25 ap; springtij. elk dorp één kruidenbitter aanwezt is. Hieraan is een spel verbonden:i kraakt de code? Dan volgt de uitsla: van het dictee, en er wordt afgesb ten met de dialectronde van Ned* land. Hierbij spreken de - veelal a Texel wonende - deelnemers 'hui taal. Onder leiding van Adriaan Dijk» I houdt de Vogelwerkgroep Texel# I derdag vanaf 21.00 uur een excursi I inde Dennen, waarbij speciaalwk I' gelet op baltsende houtsnippen I excursie is bedoeld voor leden e eventueel toekomstige leden vans I Vogelwerkgroep en duurt circa an# I half uur. Voor meer informatie: Gk Visch, tel. 318881. Iedere keer geeft het kleine schok. Die boerderij in Noord-Holland waar ze alleen maar zwarte schapen heb ben. De hele weide wordt er anders van. Het is een soort schaakspel in het groot, waarvan de witte stukken vergeten zijn. Wat bezielt een schapenboer om alleen maar zwarte schapen te willen hebben? Sterk en prachtig steken ze af tegen het gras. Geheimzinnig worden ze omdat het er zoveel zijn. Wat bete kent het om een zwart schaap te zijn? Op Texel zijn er niet zoveel, maar als ze met in de wei staan, dan heeft waarschijnlijk iedere familie er wel een. Ik heb geleerd dat een fa milie met compleet is zonder een zwart schaap. Het zwarte schaap zijn, van alles de schuld krijgen. De zondebok zijn. We hebben ongelooflijk veel gezeg des ontleend aan de schapen. Het idee dat Texel zonder schapen zou zijn is dan ook volstrekt onaan vaardbaar. Zo geduldig of onnozel als een schaap. Je als schapen naar de slachtbank laten voeren. Of een schaap met vijf poten, iemand met meer dan uitzonderlijke kwaliteiten. Maar ook: vijf poten aan een schaap zoeken, het onmogelijke willen, din gen eisen die onmogelijk met elkaar te verenigen zijn. Het verloren schaap is terecht, wat men kwijt was is teruggevonden. De bokken van de schapen scheiden, de man nen en de vrouwen of de goede en de kwade elementen uit elkaar hou den. Er gaan veel makke en tamme schapen in één hok, wanneer ieder een beetje inschikt kunnen allen een plaats vinden. Men moet de schapen scheren naar dat zij wol hebben, met moet met de mensen onderscheid weten te ma ken. De één scheert de schapen, en een ander de varkens, de één krijgt veel en de ander weinig Dat zijn ge telde schapen, men weet precies hoeveel er is. Schaap zijn of blijven; aan een koop blijven hangen, het onnozele of onschuldige slachtoffer zijn. De schapen houden mij bezig, ze houden mij zo bezig omdat ik van ze houd. Omdat ik bang ben dat ze allemaal verdwijnen. Omdat ik nog steeds niet weet wat er tegen te doen en mijzelf en vele anderen een onnozel schaap vind, dat wacht tot het geofferd gaat worden. Dus kijk ik naar de zwarte schapen. Ze drukken nu eenmaal iets anders uit. Iets slechts, iets onaangepast, iets zedeloos en ongrijpbaars. De zwarte schapen hebben mijn hart. Ook onze familie heeft er één. Onze neef Tony. Lang donker, minzaam glimlachend, overtuigd van zijn ge lijk en zijn superieure macht. Hij heeft zijn moeder, die al heel jong weduwe was, zachtjes gekneed en geterroriseerd. Onze Tony. Hij deugde met. Op school niet, in de kerk met, met meisjes met Hij ver toefde al heel jong in Parijs en deed daar duistere dingen die geen naam kregen en daarom nog duisterder werden. We keken vroeger met ver holen ontzag naar deze Tony, waar van gezegd werd dat zijn moeder niet tegen hem op kon Hij werkte ergens nooit langer dan een paar maanden en was vervolgens weer aan de zwerf. Soms verscheen hij in een licht zomerpak met gele schoe nen en een vreemde hoed op zijn bevallig hoofd. Eén keer heeft hij mij een vochtige kus gegeven op mijn zeer onervaren lippen. Ik was toen twaalf jaar en ik heb daar zeker twee nachten van wakker gelegen. Hij was tien jaar ouder en een volle neef Dus was ik driedubbel slecht, maar voelde mij zeer bevoorrecht ten aanzien van mijn zusjes die Tony negeerden omdat mijn vader ge zegd had dat hij niet wilde deugen. Tony is het zwarte schaap van de familie, knikte mijn moeder in volle overtuiging en zeer blij dat het zwarte schaap niet bij haar was gestald. Tony heeft mets kunnen overgroeien door de tijd. Eenmaal een zwart schaap, altijd een zwart schaap. Er moeten meer zwarte schapen komen op Texel.Voor het natuurlijke even wicht in alles. Dana Rover DINSDAG 24 APRIL 2001 L IT Y kl Y In '7 Bij het betreden van de Nieuwe Kerk. Rech rollen bracht. Vrijdag ging voor de 83-jarige Piet Krayma uit Den Burg een lang ge koesterde wens in vervulling. Hij mocht spelen op het monumentale orgel van de Nieuwe Kerk op de Dam in Amsterdam. Dat was mo gelijk gemaakt door het wekelijkse KRO-programma 'Lieve Martine' waarin Martine van Os vragen van kijkers behandelt. De reportage die de KRO maakte over de vervul ling van de wens van Krayma en wat eraan vooraf ging wordt dins dag 1 mei uitgezonden via Neder land 2, aanvang 19.25 uur. Het mechanische orgel van de Nieuwe Kerk dat in de zeventiende eeuw werd gebouwd door de be roemde Hagerbeer is technisch bij zonder, maar munt ook uit door de milde klank. Er wordt goed op gepast en er is dan ook geen sprake van dat buitenstaanders er zomaar op mo gen spelen. Toch droomde Piet Krayma ooit nog eens in de gelegen heid te zijn. Jaren geleden leek dat te lukken omdat wijlen Jan Visser op Texel een kennis was van Loohuis, de Yvonne vd Bogert die het balletje aan vaste bespeler van het monumentale orgel. Maar toen Loohuis overleed ging die connectie verloren en de al tijd bescheiden Krayma was er de man niet naar om op een andere manier zijn zin door te zetten. Bemiddelaar Dat hij vrijdag toch achter de toetsen zat en machtige klanken door de Nieuwe Kerk liet daveren, was te danken aan Yvonne van den Bogert- Gort uit Den Burg, die werkzaam is in verzorgingstehuis De Gollards. Ze is een goede kennis geworden van Krayma, die wel eens in De Gollards komt eten en ze knapt wel eens klus jes op bij hem thuis in Jan Dirkszoord. In de vele gesprekken die ze met hem had raakte ze onder de indruk van de passie die hij heeft voor muziek en orgelmuziek in het bijzon der. Piet Krayma wilde in zijn jonge jaren graag beroepsorganist worden en was al een eind met de opleiding gevorderd. Mede omdat de oorlog er tussen kwam, ging het met door en bleef Krayma amateur. Als zodanig Ook met de stok op grote hoogte toonde leraar Jaap Dros zich geen groot beoefenaar van het erotische limbodansen. foto joop Rotrmetsi Waar kun je legaal vreemdgaan? (a)Op de Filippijnen, (b)op 12 decem ber op heel Texel, (c)in Thailand of (d)in elk lokaal op school waar een bordje 'met storen' hangt? Het waren met de geijkte repetitievragen die vnj- dag tijdens de lessen van OSG de Hogeberg werden gesteld. Dat was niet zo vreemd, want ter gelegenheid van de jaarlijkse examenstunt waren de rollen omgedraaid. Na een humo ristische opening van burgemeester Joke Geldorp testten in pikante kle ding gestoken leerlingen de leraren op een bomvolle Groeneplaats op hun kennis over allerlei seksuele za ken Het docentenkorps opereerde daarbij in teamverband, met namen als 'De Druipers', 'Yab-Yum' en 'De Kapotjes'. Andere opdrachten waren onder meer het opblazen van con dooms, een zelf bedacht 'standje' uitvoeren en het noemen van zoveel mogelijk stellen leraren die bij de bur gerlijke stand staan geregistreerd als echtpaar. Voor hilariteit zorgde de vraag welke openingszin de leraren zouden gebruiken wanneer ze ie mand zouden willen versieren. 'Op welke camping sta jij?', opperde do cent geschiedenis Nils Lely. Teken lerares Pieternel Geurtz meende dat een vrouw heel goed 'hé, waar gaat dat lekkere kontje naar toe' kan zeg gen tegen een man. Wiskundeleraar Wim Hoekman kon helemaal niets verzinnen, maar een daverend ap plaus oogstte collega Jan Vlaming met zijn charmante 'zullen wij samen gaan fietsen?' Na afloop van de 're petitie' werden de docenten in groep jes Den Burg ingestuurd om con dooms uit te delen en seksuele voorlichting te geven aan willekeurige passanten. Als beloning werd hen aan het einde van de ochtend op school een lunch aangeboden. (Foto Joop Pommels) naar Amsterdam mocht om op li orgel van de Nieuwe Kerk te speli kon hij zijn oren haast niet gelove Het vervoer moest nog wel eveni» den geregeld. Taxi Van de Weten» bood een auto aan en chauffeur He» Boeyen werkte ook voor niks meet leverde de 83-jarige met zijn geve keurig op tijd af op de Dam. Krayr had in een actetas zijn eigen muz< I meegenomen, maar ook de panic* fels die hij altijd aan heeft als hij s| omdat hij dan goed contact heeft it® het instrument. Met het orgel was' snel vertrouwd. Ongeveer een u lang speelde hij met overgave nummers. Dat was behoorlijk moeiend want het bespelen mechanische orgel vraagt nogal kracht. Krayma's voldoening na loop was er echter niet om.'Mijn liefste levenswens is «s vuld'. I, Leerlingen en leerkrachten van basis school De Fontein houden donder dag een, wat ze zelf noemen, 'spor tief schoolfeest', waar jong en oud welkom zijn. Van 15.00 tot 19.00 uur valt in en rond het gebouw aan de Burdetstraat in Den Burg van alles te beleven op gebied van sport en spel. Op het schoolplein verzorgen mede werkers van Sportservice Kop van Noord-Holland 'aangepaste' activi teiten, speciaal gericht op mindervaliden. Enkele weken gele den hebben de scholieren hiermee al kennis kunnen maken. In het gebouw kunnen kinderen nieuwe ervaringen opdoen in aerobics, line-dance, gym en judo. De lessen worden verzorgd door professionals. Daarnaast zijn er demonstraties en spelletjes, kan wor den geknutseld en gegrabbeld en is er een tentoonstelling die in het teken staat van sport. Ook staan een hapje en een drankje klaar. Een deel van de opbrengst wordt besteed aan een project voor aangepast sporten. Verenigingen die de clubkas willen spekken kunnen zich aanmelden voor deelname aan de Anjercollecte. Bij deze collecte ontvangt de deelne mende vereniging zelf eenderde van het opgehaalde bedrag. De overige opbrengst is bestemd voor culturele instellingen en natuurbehoud. Het Anjerfonds ondersteunt jaarlijks mee dan drieduizend projecten, waaron der regelmatig ook Texelse. De col lecte wordt dit jaar gehouden van 27 mei tot en met 2 juni. Gegadigden kunnen zich voor 15 mei aanmelden bij de Welzijnsstichting, tel. 315582, fax 314300, e-mail welzijnsstichting@hotmail.com. treedt hij regelmatig op, onder andere als organist van de doopsgezinde kerk. Het gevoel dat hij in zijn vertol king weet te leggen, spreekt velen aan. 'Hij speelt niet met zijn handen maar met zijn hart. En juist daardoor lenigt hij onze smart', aldus 'meester' C.P. Laan in een gedicht over hem dat is opgenomen in een onlangs ver schenen bundel. In februari schreef Yvonne van den Bogert een brief aan de KRO met het verzoek de hartewens van Krayma in te willigen. De omroep reageerde di rect en stelde zich nader op de hoogte van de motieven en achter gronden. Op een gegeven moment was het zover dat een cameraploeg naar Texel kwam voor de inleidende opnamen, waaraan ook Yvonne mee werkte. Voor Krayma zelf bleef het tot op het laatste moment een verras sing. Toen hij te horen kreeg dat hij vals zingen, een zotte verhandeling vol lege taal ("integreren binnen het spectrum van mijn hele scala") of weer zo'n hilarisch stukje radio.' Dui delijk moge zijn dat niemand vreemd hoeft op te kijken wanneer Mike Boddé één van de nieuwe grote na men in het cabaret wordt. Hij vormde voorheen met Thomas van Luyn Ajuinen en Look. Het duo won in 1991 het Groninger Studentencabaretfestival en een jaar later het Amsterdams Kleinkunst- festival. Solo legt hij zich nog meer toe op het zingen van liedjes. Over reclame, over Winston de grote ver sierder, over Jaap de gitarist en over zijn grote liefde: de jazz. Ondertussen geeft hij Fingerpicking Blind Joseph Molehill the third de kans de gospel te verkondigen en speelt hij gitaar, motto's gebruikend als: 'zacht hoeft niet soft te zijn', 'goed vals zingen is een kunst', 'er zitten 88 knoppen op 'n piano, gebruik ze dan ook!' en 'rijmt het niet, dan botst het wel'. Het optreden van Boddé in het Hoornder theater begint om 20.30 uur. De toegang bedraagt 25,- (of ƒ20,- voor 'vrienden'). Een diner is mogelijk vanaf 18.30 uur. Reserveren viatel. 319 633. Natascha van der Vis heeft de zwem loop gewonnen die zondag in en rond zwemparadijs Calluna werd gehou den. Na 500 meter zwemmen en 5,5 kilometer hardlopen passeerde ze in een tijd van 30.06 minuten de finish. Wouter Dogger (30.39) werd tweede voor Colinda Brouwer (31.41), Bettina Lösscher (34.49), Anoeska Buijsman ((35.00) en Menno Goënga (37.13). Piet Krayma bespeelt het orgel van de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Op de Martine van Os. (Foto's 'Langs melige muzikale imitaties voerend, met onzinteksten, fantas tische reclamejingles en bijvoor beeld ook een pesterig lied over Rotterdam zoekt Boddé naar de motieven voor zijn innerlijke me lancholie Boddé toont zich een fijnbesnaarde cabaretier, die kietelt waar andere beuken', schreef de recensent van Het Pa rool over 'Hé ja, mmm fijn', het pro gramma dat Mike Bodé dinsdag 1 mei in theater Klif 12 ten tonele voert. Ook andere media toonden zich en thousiast. Zo sprak De Volkskrant over 'een begenadigd liedjesschrijver en pianist' en 'een prima conferen cier', terwijl NRC Handelsblad met de volgende observatie kwam: 'Een nummertje quasi-poëzie ("ik ben een filter van een schaduw van een zweem"), een subliem staaltje van Cabaretier Mike Boddé 'kietelt waar an dere beuken(Foto Moortje Steens)

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2