Horecabedrijven zouden sociale iremies ontduiken Pierenvissers boos over beperkende maatregelen na Cjroen "/wartsJexels in het harL, Jeugdig eerbetoon aan gesneuvelde soldaten Onbegrip bij beleidsmakers wekt wrevel BEVE Inval OM en GAK bij tientallen bedrijven Louter de pomp Lintje voor Clara Noordzij Winkelier slaat nbreker met keu Stuifdekken mag weer Volksraadpleging: 700 formulieren KLAVER MAKELAARDIJ TAXATIES FINANCIERINGEN ONTEIGENINGEN Klaver Makelaardij B.V. Aankleding haven Brandstichting Loos alarm voor drie reddingboten www.minini-kidswear.nl TEXELSE^COURANT Mets iPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11574 VRIJDAG 27 APRIL 2001 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 36 26 20, fax 0222 32 30 00 e-mail: redactie®texelsecourant.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. et Openbaar Ministerie heeft in jmenwerking met het Geweste- t Administratie Kantoor (GAK) nsdag de administratie in beslag ■nomen van enkele tientallen ixelse bedrijven. Het betreft voor- imelijk horecazaken die er van orden verdacht dat ze bij het af- ■agen van sociale verzekerings- remies hebben gefraudeerd. ilgens zegslieden zou de ver eende fraude betrekking hebben (schoonmaak)werkzaamheden e werden uitgevoerd door asiel- lekers, maar dat wilde een woord- lerdervan het OM niet bevestigen. |ebedn|ven waarvan de admimstra- m beslag werd genomen bevinden .h verspreid over het eiland. Het M besloot to) de invallen toen het AK sterke aanwijzingen had dat de idernemers hadden verzuimd de irschuldigde premies af te dragen, it is niet bekend om welke bedra- m het gaat. Dat zal wellicht blijken nader onderzoek door het OM. Dewel het GAK en het OM geen idere mededelingen willen doen, sell het er alle schi|n van dat de Raadseltje: seizoensbedrijven mogen hurt personeel met in de •W doen en jaarrondbedrijven mogen geen asielzoekers inhu ren. Wie doet dan al dat werk? niet. betrokken horecabedrijven, die over wegend in De Koog zijn gevestigd, een oplossing hebben proberen te zoeken voor het nijpende personeelsprobleem. Asielzoekers zonder status, zoals die onder meer in De Vogelmient verbli|ven, mogen alleen werkzaamheden verrichten bij seizoensbedrijven. Daaronder wor den verstaan zaken die buiten het seizoen voor een langere periode sluiten. Als dit niet het geval is, mo gen asielzoekers daar bijvoorbeeld geen schoonmaakwerk verrichten. Een teleurstelling voor de vluchtelin gen, van wie een groot deel graag iets om handen zou hebben, maar ook voor ondernemers, die bij de be voegde instanties vergeefs hebben aangedrongen op een uitzondering positie. Dat een aantal bedrijven des ondanks gebruik maakte van de diensten, en daarmee de voorschrif ten overtrad, is de controleurs van het GAK kennelijk niet ontgaan. Kinderen van groep 7 van de Jozef- en Thijsseschool en de Fontein leg den gisteren bloemen bij de graven van gesneuvelde geallieerde solda ten op de begraafplaats aan de Kogerstraat. Het eerbetoon maakte onderdeel uit van de herdenkings bijeenkomst 'Adopteer een monu ment'. In de raadszaal mocht de jeugd onder meer vragen stellen aan Tineke Deege-Brommersma en Rob Lutke-Schipholt, die een deel van hun |eugd doorbrachten in zogeheten Jappenkampen. Verderop in deze krant vertellen ze over hun ervaringen in de concentratiekampen in voorma lig Nederlands-lndië en de moeizame periode die ze na hun komst in Ne derland doormaakten. 'Het absolute voorbeeld van een vrijwilligster die op Texel opvalt door haar grote inzet voor met name de oudere medemens'. Al dus beschrijft de burgemeester mevrouw C. Noordzij-van Eijk uit Den Burg die vanmorgen een ko ninklijke onderscheiding heeft ge kregen: Lid in de Orde van Oranje Nassau (Ridder in de zesde graad). Clara Noordzij is al meer dan tien jaar actief bij het verlenen van hulp aan ouderen. Dagelijks is ze te zien op straat, lopend achter een rolstoel, om iemand naar een winkel of de kapper te brengen of om gewoon ergens koffie te drinken. Vrijwel dagelijks is ze ook actief in het verzorgingshuis De Gollards waar ze met eenzame mensen praat, ze mee naar buiten neemt, kleding verzorgt en zich ook ontfermt over dementerenden. Vol gens directeur Veldhuis van het Zorg centrum Texel is zij zeer persoons gericht bezig 'als een soort super surrogaat familievervangster of super mantelzorgster'. Opmerkelijk is dat Clara Noordzij niet als vrijwilliger aan een instelling is verbonden, maar dit werk op eigen houtje doet. In de voor dracht voor de onderscheiding werd er verder melding van gemaakt dat de altijd vrolijke Clara Noordzij geen enkele geldelijke vergoeding krijgt en «ondernemer uit De Koog heeft «inbrekers die hij dinsdagochtend nd04.00 uur betrapte in zijn winkel stuipen op het lijf gejaagd. De man seven verrast, maar nam vervol- ns het initiatief nadat de politie on- bks het bellen van het alarm immer met kwam opdagen. De idernemer sloeg één van de man- in met een biljartkeu, waarna allen de vlucht sloegen. Vervolgens itdekte hij dat ze een greep uit de issa hadden gedaan en rookwaar idden meegenomen. Later, rond .45 uur, hield de politie op het istelterrein van Teso een 22-jarige muit Den Haag aan, die werd ver- icht van de inbraak. De verdachte ingesloten in het politiebureau van sn Burg. De politie vermoedt dat de iders dezelfde zijn die enkele tijd lieden in dezelfde zaak stalen. inderdrijfmest mag op Texel weer worden uitgereden dat het verstui ft van de landbouwgrond wordt te- mgegaan. Dit besluit werd gistera- md bekend gemaakt door het inisterie van LNV. De manier van mwending hoeft niet emissie-arm te n. Dit is overigens alleen toege- aan voor rundermest die op het ei nd is geproduceerd. De verruiming nam tot stand nadat er vanuit Texel vig op is aangedrongen. Het niet dekken van pas ingezaaide zand- tnden zou bij storm grote schade in de gewassen kunnen veroorza- n. Ook zijn de mogelijkheden voor ivoer van vee naar slachthuizen rruimd. Het bedrijf van Aad van ierwaarden heeft hierdoor het ichten van lammeren weer kunnen watten. Al dertig jaar lang wint Flip Duinker van Nieuweschild pie ren op het wad. Hij gebruikt daarbij een schip, dat de die ren op ingenieuze wijze uit de grond haalt. Het vaartuig is in de loop der jaren technisch verbeterd, waardoor het in middels minder schade toebrengt dan de traditionele pierenspitters. De hoeveelheid opgeviste pieren is in de afgelopen vijftien jaar niet omhoog gegaan. Toch heeft deze winning haar langste tijd gehad, zo lijkt het. Een vergun ning is steeds moeilijker te krijgen en in het ontwerp-Pla- nologische Kern Beslissing (PKB) derde nota Waddenzee stelt de regering dat het beleid is gericht 'op het uiteinde lijk verdwijnen van deze activiteit uit de Waddenzee'. Het gevoel dat hen onrecht wordt aangedaan is groot bi| Flip Duinker en echtgenote Cynthia Winkelman, ei genaren van de VOF Zeeaashandel Arenicola. 'In 1981 heeft men op voorhand aangenomen dat pieren- vissen een schadelijke activiteit is en vanaf dat moment zet het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Vis serij (LNV) zich in om ons onder het zand te krijgen', stelden ze vorige week in een verklaring die ze voorla zen in een vergadering van de raads commissie voor ruimte, wonen en economie. 'Toen er voor de biblio theek van LNV een thesaurus (woor denlijst gesorteerd op onderwerp) gemaakt moest worden, heeft LNV het pierenspitten maar ingedeeld bij "natuurschade". Onze activiteit, pierenvissen of mechanisch pieren- winnen, werd helemaal met vermeld en zo op één lijn gezet met bosbrand, eierzoeken, uitroeien, uitsterven, verdroging, versnippering en versto ring. Vanaf dat moment moet het voor LNV nog duidelijker zijn geworden dat ons bedrijf weg moest uit de Waddenzee en leek een plaats bin nen de visserij voor een pierenvisser een onneembare stap.' Om meer begrip te kweken op het ministerie en de werkwijze van het schip uit te leg gen, stuurden Duinker en Winkelman vele brieven en nodigden ze de ver antwoordelijke ambtenaren uit om zelf een kijkje te nemen aan boord. Ze kwamen niet, 'maar men blijft schri)- ven over een machine, waarmee het onbegrip aangetoond lijkt'. Pierenmachine Duinker begon in het begin van de jaren zeventig op pieren te vissen. Hi| deed dat toen nog samen met zijn broer Jan, tegenwoordig eigenaar van een winkel in motoren in Oude- schild. Het prototype van het huidige schip werd destijds door de broers gebouwd. 'In de volksmond wordt gesproken van een pierenmachine, maar het is natuurlijk een schip. Ik heb een groot vaarbewijs nodig en we vissen op zeepieren.' De term 'mechanische pierenwinning', zoals gebruikt in de PKB Waddenzee, vindt hij niet juist. De pieren worden vanuit de wadbodem met een zachte water straal opgewerveld naar een transportband die door het schip loopt. Twee medewerkers plukken ze daar vanaf en stoppen ze in kistjes. 'Dat gebeurt handmatig. Elke pier gaat door onze handen. Daar is niets mechanisch aan.' De VOF Zeeaashandel Arenicola is een bloeiend bedrijf. Naast eigenaren Duinker en echtgenote Winkelman (verantwoordelijk voor de logistiek en administratie) verdienen drie mede werkers er op jaarbasis een boterham in. De pieren worden opgevist op het wad, in een gebied met een opper vlakte van twaalf vierkante kilometer, waarvan de begrenzingen in de ver gunning zijn geregeld. Een deel van de vangst wordt verhandeld in Neder land, maar de meeste pieren worden geëxporteerd naar winkels en groothandelbednjven in Engeland, Duitsland en Belgie, waar ze hun weg vinden naar de sportvissers. De eigen koelbus gaat minstens eenmaal per week naar Duitsland om er de pieren af te leveren. Het overige transport wordt zoveel mogelijk uitbesteed. Het vervoer naar Engeland verloopt via de groenteveiling van Poeldijk. 'Van daar gaan de pieren tussen de papri ka's en de kroppen sla naar een groentecentrum in Cardiff. De groot handelaar haalt ze daar op. Het hele vervoer duurt met langer dan vieren twintig uur.' Er wordt het hele jaar door gevist op pieren, met een piek in de herfst, wanneer de sportvissers massaal kabel|auw proberen te verschalken. Omdat ze vooral in het weekend ac tief zijn, is de werkdruk in het tweede deel van de week groter. Duinker en zijn medewerkers zijn dan in twee ploegen vrijwel een heel etmaal aan het vissen. Dat is mogelijk doordat het schip aan 40 a 50 centimeter water genoeg heeft en kan blijven functioneren tot een diepte van twee meter. Uitsterfbeleid De regering heeft nu dus besloten dat aan de activiteiten van de Duinkers en de drie collegabedrijven op Wie- ringen een einde moet komen. Om dat einde te bespoedigen, worden door LNV vooral 'op de persoon ge richte' beperkingen opgelegd, vinden ze zelf. 'In de nieuwe vergunning is opgenomen dat de eigenaar altijd aan boord moet zijn. Merkwaardig, die eisen gelden toch ook met voor andere vissers? Het is in de visserij gebruikelijk dat eigenaren na hun vijf- De door de gemeente georgani seerde volksraadpleging inzake de lokale democratie is woensdag af gesloten. Van de 10.000 formulie ren die op Texel werden verspreid, zijn er ongeveer 700 ingevuld te ruggekomen. Verreweg de meeste (ca 550) werden bezorgd in het raadhuis, de overige in de dorps huizen. Slechts 26 personen maak ten van de gelegenheid gebruik om het formulier via de website in te vullen. Hoewel het aantal inzendingen ligt beneden de hoeveelheid die bij een a-selecte steekproef nodig is voor een representatief resultaat, is men bij de gemeente toch wel tevreden. Het is in elk geval toereikend voor het verkrijgen van een goede indruk van wat er onder de bevolking leeft. Het is opgevallen dat vrij veel mensen van (IM-advertentie) MAKELAARDIJ BV Dé agrarische makelaar Voor verdere inlichtingen kunt u contact opnemen met: Vijverweg 2 - 1733 AS Nieuwe Niedorp Tel./fax 0226-414008 414009 Theo Eilander (links) en Jan Horton tot plukken de pieren ven de transportband. tigste aan de wal blijven en bijvoor beeld werk in het onderhoud doen, omdat het op het schip te zwaar wordt. De verplichting dat de vergunninghouder altijd aan boord moet zijn, betekent een uniek ver sneld uitsterfbeleid, dat nergens in de visserij op deze manier wordt opge legd'. zegt Winkelman met cynisme. 'Ik ben mede-eigenaar van een schip dat alleen waarde heeft zolang Flip kan werken. We accepteren de ver gunning daarom met. De Raad van State moet maar uitspraak doen.' Kwaad bloed zet het bij Duinker en Winkelman oek dat in de PKB wordt gesteld dat het uitsterfbeleid kan worden 'heroverwogen', wanneer de winning van pieren door technische verbeteringen in de toekomst even tueel minder schade aan de natuur zou toebrengen. 'Hoezo minder schade? Er zijn helemaal geen gege vens van vroeger over ons beschik baar. Het gekke is dat de regering in de PKB zelf vaststelt dat een toe name van commercieel handmatige winning een ongewenste ontwikke ling is - omdat foeragerende vogels Lees verder pagina 5 te werk gaat op zeer bekwame wijze die ook bij de professionele zorg instellingen van Texel respect af dwingt. Er is daarom geen enkele twijfel over dat ze voldoet aan de normen van het vernieuwde decoratiestelsel. Burgemeester Gel dorp, die haar vanmorgen het lintje opspeldde: 'Ik zie hier een uitdrukke lijke voorbeeldfunctie voor onze zorg- zame samenleving'. Een transparant gebouw op de haven met op de bdvenste verdieping een grote maquette van de Texelse Reede, zoals deze er vier eeuwen heeft uitgezien. Daarboven komt een glazen vloer, zodat bezoekers er overheen kunnen lopen. Het plan voor deze toeristische trekpleister vormt onderdeel van de toekomsvisie Oudeschild, broedplaats van vernieu wing, die is gemaakt door het door de gemeente ingehuurde bureau Striking. Inwoners van het vissers dorp namen dinsdagavond in 't Skiltje met gemengde gevoelens kennis van de plannen. Pagina 7 de mogelijkheid gebruik maakten om buiten de vragen om op de daarvoor bestemde pagina eigen suggesties te doen. De enquêteresultaten zullen worden verwerkt door het instituut voor Pu bliek en Politiek uit Amsterdam, dat ook betrokken was bij het formuleren van de vragen. Het rapport met con clusies zal worden gepresenteerd dp het Festival van de Locale Democra tie dat begin juni wordt gehouden in Question Plaza in Den Burg. Een man die al meerdere brandjes op zijn kerfstok zou hebben heeft gister avond geprobeerd brand te stichten in restaurant La Morena in De Cocksdorp. In het toilet verwijderde hij een deel van het systeemplafond en plaatste hier achter toiletpapier dat hij vervolgens in brand stak. De eigenaar slaagde erin het vuur in de kiem te smoren. De politie heeft de brandstichter in de Kraag gegrepen. Liefst drie reddingboten, de Wieger en Jap-Visser Politiek' uit Harlingen. de 'Dorus Rijkers' uit Den Helder en de 'Narwal' van Wieringen, zijn woensdag enige tijd zoekende geweest naar wat gedacht werd een schip in nood te zijn. Uiteindelijk bleek dat het hier om een loos alarm ging, ver oorzaakt door een los contact in de marifoonhoorn van een jacht in de haven van Oudeschild. Zo dra de hoorn werd opgepakt, werd de zender ingeschakeld en een constante draaggolf uitge stuurd op een VHF-kanaal, wat kan duiden op een schip in nood Het euvel was de schipper be kend, maar hij had zich niet ge realiseerd welke gevolgen dit kon hebben. Overigens bood hij di rect zijn excuses aan bij het kust wachtcentrum van IJmuiden, waar zijn 'noodsein' was binnen gekomen. (Advertentie) (Advertentie) WIJZIGING 0PHAALR0UTES HUISVUIL zie pagina 6 (Advertentie) Cf na I* bel bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van drogisterij DIO parfurmerie S. JEUGDMODE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1