'Leven in Holland was ets weerzinwekkends' Texelaars vieren feest op Koninginnedag J COURANT NOU MOE I IK BEGON L RLLEEN OVER H0NT3E1 r Jubileumfeest Het Noorden Wat ik zeggen wou... Rotstreek Kampioenschap Lego bouwen Naoorlogse tijd moeilijk voor 'kampkinderen': Oudeschild is striking back Ook Thijsse van partij tijdens Natuurmaand WWW.TEXELCRRT00H.fiyWtB.riL DIE TRAP VIPh GOED RBBK DRRP! GOED HET ZRL m BENIEUWEN WftfiR ZE DE VOLGENDE KEER MEE KOMEMl TFYF1 CC VRIJDAG 27 APRIL 2001 Z^_^i <^WDE6CH11D] naar Indonesië. ■kenlcola op het wad achter Oost. Bewoners en oud-bewoners van pol der Het Noorden zijn zaterdag 16 juni welkom in de grote tent bij Grietjes hoeve aan de Schorrenweg voor een grote reünie ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan. De feestelijkheden worden om 11.00 uur geopend door de oudste inwoner van de polder. Jan van der Star. Dat is het startsein voor een programma met spelletjes, dia- en videopresentaties, een speurtocht en een foto-expositie. De huidige bewoners van de polder zijn door C. Wottiez op video vastgelegd, deze band is te koop voor 35,-. Om 13.00 uur wordt een broodmaaltijd gehou den, om 18.00 uur een barbecue. Vanaf 20.30 uur verzorgt Voorheen de Klapband een gezellige avond, die tot 0.30 uur zal duren. De tentoon stellingstent blijft ook zondag staan en is dan van 11.00 tot 17.00 uur geopend. Kosten voor deelname bedragen ƒ50,-, te voldoen via banknummer 36.25.48.420 tnv C. Wottiez. Opge ven vóór 1 mei. Kinderen tot en met twaalf jaar hebben gratis toegang. Voor het schrijven van uitnodigingen is de organisatie niet verder terugge gaan dan vijfentwintig jaar,. Maar ui teraard zijn ook mensen die langer dan vijfentwintig jaar geleden in Het Noorden hebben gewoond, van harte welkom. WIE MILIEUBEWUST KLUST IS ZEKER GOED BEZIG Bncvco van kzcr» Buten vcnnrwonfclijUcK) van Je redKM Onze hut met vier verdiepingen, die wij hadden gebouwd bij de meierblis aan de Kadijksweg bij Oosterend. is gesloopt. We hebben hier twee we ken hard aan gewerkt en zouden het erg waarderen als we tenminste mo gen weten wie dit gedaan heeft. Marcel, Barry, Martijn, Ruben, Pieter, Peter, Sijb, Sijbrand, Anne, Jan Willem, Joey, Ferry, Dennis, Robin Sebastiaan en Rik. In het dorpshuis De Hof in De Koog wordt zondag 20 mei het Open Texels Kampioenschap Lego Bouwen ge houden. voor kinderen vanaf 4 jaar. De wedstrijden beginnen om 12.00 uur, waarbij wordt gestreden in vier leeftijdscategorieën, 4 t/m 6 jaar, 71/ m 9 jaar. 10 t/m 11 jaar en 12 jaar en ouder. Inschrijf formulieren zijn verkrijgbaar bij alle Texelse scholen en moeten vóór 13 mei worden ingeleverd bij Intertoys in Den Burg. Direct aanmelden bij Intertoys kan ook. Een vakkundige jury zal de bouwsels op originaliteit, idee, fantasie, inzicht en uitvoering beoordelen. In alle categorieën zijn fraaie prijzen te winnen. et leven van een 'kampkind' was >en pretje. Ook niet na de oorlog, Nederland. 'Op school moest ik et poppen spelen. Dat vond ik irschrikkelijk. Ik had dood en ver- .rf om me heen gezien en was al Iwassen.' Tineke Deege-Brom- ersma bracht haar kinderjaren m haar vijfde tot haar achtste ,or in Japans interneringskam- «n in voormalig Nederlands-lndië. en periode die haar, evenals lot- enoot Rob Lutke-Schipholt, als nd heeft gevormd. én van de weinige dingen die ik nog eet van vóór die periode is dat ik et mijn vader, die koopvaardij- arder was, naar de dierentuin ben meestAan de vrijheid kwam een ide toen Japanse parachutisten na ■bezetting de bevolking opdroegen n huis en haard te verlaten en haar et haar vader en moeder en twee oertjes per vrachtwagens naar een mp in Zuid-Sumatra voerden, i het kamp werden we van mijn ider gescheiden. Die zagen we pas rug na de bevrijding, drie jaar later Singapore. We verhuisden van imp naar kamp. We sliepen op een its van vijftig centimeter breed, zon- matras of zo. En overal zaten rat- n. Ik weet nog dat er eentje over ,jn gezicht liep. De voeding was itzettend slecht. Volwassenen kre- ■néén kopje rijst per dag, kinderen helft. Als er iemand iets had uit- >haald of probeerde te ontsnappen egen we helemaal niets. Voor straf oesten we uren in de zon staan. Als e niet diep genoeg bogen, dan kre- m we ervan langs. In zo'n kamp erden honger en ontberingen gele- >n. Als gevolg van ondervoeding en ïkten stierf in het kamp op Sumatra, aar wij zaten, 37 procent van de «interneerden. Mijn oudste broertje ng dood aan TBC. We werden ge- efd en hadden niets. Speelgoed aakten we zelf van takjes en zo. Ik ib rioolputten geleegd, want als sine kinderen pasten we daar pre ss in. We stonden tot onze knieën de drek. Je deed daar wat je moest *n.' Je Schipholt, die tussen zijn eer- stn zijn vijfde jaar in twaalf ver diende kampen zat: 'Je werd van itnaar her gestuurd. De Japanners lenons niette lang bij elkaar zitten, ndat ze bang waren voor samen dringen. Elke drie maanden wer- nwe weer op pad gestuurd. Alle mpen waren verschillend. Er waren rdige Japanse leiders, maar ook ssten. Eerst waren de geweren lar binnen gericht, maar later in de «log, toen de geallieerden opruk- jjn, stonden ze de andere kant op. 'ïlsiochie identificeerden we ons met K Japanners. Toen we werden be nd door de Engelsen, zag ik voor lel eerst blanke mannen. Ik had nog w.i w/ruTETaTTTf Pierenvissers lardoor worden verstoord - en te- slijkertijd een toename van deze Imteit stimuleert.' Weinig schade al ze zelf veel schade veroorzaken, estrijden de Duinkers. 'We gebrui- m de motor zo min mogelijk. We iren het schip naar de visgrond, »ien het anker uit en varen een stuk rug. Daarna laten we ons zonder otor, via een lier, weer naar het an- iftrekken.' Het brandstofgebruik is aardoor betrekkelijk gering. Terwijl an Noordzeekotter gemiddeld 5.000 liter per week gebruikt en een arnalenkotter 2500 liter, heeft de renicola aan 350 liter genoeg. 'Ver- ar hebben we al vijftien jaar dezelfde angst, tussen de 4 en 6 miljoen pie- n per |aar. Welk visserijbedrijf kan al zeggen? Dat is maar één tot drie 'ocent van alle pieren in het ancessiegebied. Per uur vissen we ongeveer tien keer zo veel op als an pierensteker, dat is waar. Maar al is zo weinig, dat de pierenstand oh gemakkelijk kan herstellen.' hi LNV ervan te overtuigen dat de (Foto Joop Rommots) Natuurliefhebber en Texelkenner Jac. P. Thijsse en zijn echtgenote zullen wethouder Peter Bakker assisteren tijdens de opening van de Meimaand Natuurmaand op 1 mei in De Worsteltent. Wie niet de hele dag wil blijven zitten tijdens de optredens van weerman Peter Timofeeff, schrijver Koos van Zomeren en artieste Marjo Dames kan vanaf 15.00 uur vanuit het restaurant kosteloos mee met Thijsse op excursie. Van muziek van de toren tot een beddenrace en van hout jutten voor de meierblis tot een Konin- ginnemarkt, de diverse comités en verenigingen hebben ook dit jaar een uitgebreid en divers pro gramma voorbereid voor Konin ginnedag. 's Avonds worden overal op het eiland de meierblissen ont stoken. Een overzicht. In Den Burg wordt het feest volgens traditie om 8.00 uur geopend met trompetgeschal vanaf de toren van de hervormde kerk. Om ongeveer 10.00 uur begint op de Groeneplaats en de Vismarkt een Koninginnemarkt. Een groot aantal Texelse verenigin gen bevolkt de rijk gevulde kramen en probeert er oliebollen, plantjes, levende en gebakken vissen en aller hande rommeltjes aan de man te brengen en zo de clubkas te spek ken. Met datzelfde doel wordt het rad van avontuur opgesteld. In de overige straten van het centrum van Den Burg wordt een vrijmarkt gehouden. Hier kan iedereen die dat wil zijn of haar handel aanbieden. De markt duurt tot ongeveer 13.00 uur. Het Koninklijk Texels Fanfarecorps gaat om 12.15 uur bij de Burgemees ter de Koninghal op weg voor een muzikale optocht door Den Burg. Kinderen op versierde fietsen en kar ren kunnen zich aansluiten. Op de Groeneplaats, waar de stoet rond 12.45 uur wordt verwacht, is een jury aanwezig om de feestelijk uitgedoste voertuigen te beoordelen. Er zijn drie prijzen beschikbaar en iedere deelne mer krijgt een verrassing. Nog meer muziek is van 14.00 tot 17.00 uur te horen op de Stenen plaats, waar entertainer Kees Tesselaar op initiatief van de onder nemers van Op de Stenenplaats en Bruintje Beer oude en nieuwe hits ten gehore brengt. In Question Plaza begint om 22.00 uur een optreden van The Time Bandits. Deze band had inde laren tachtig enkele succes nummers, maar kan ook nu het pu bliek nog zeker bekoren, zo bleek tij dens een optreden vorig jaar zomer op Texel. Kaarten kosten in de voor verkoop ƒ10,-en aan de zaal 12,50. Cinema Texel heeft een eigen feestje, met vanaf 12.00 uur een groot spring kussen voor kinderen op het terras, terwijl een band rond Jaap Dros ge varieerde muziek speelt. Bij regen begint om 13.30 uur een voorstelling voor kinderen van de Disneyfilm '102 echte Dalmatiers'. In Den Hoorn klinkt vanaf 9.00 uur muziek van de kerktoren, uitgevoerd door leden van muziekvereniging DEK. Aansluitend, vanaf 9.30 uur, gaat het korps voorop bij de rond gang door het dorp. De jongste jeugd schade van hun activiteiten gering is, zette Winkelman, universitair ge schoold als visserijbioloog, eigen handig een onderzoek op. Om de betrouwbaarheid te garanderen, ge beurde dat onder supervisie van ALTERRA. Hoewel dat instituut be kend staat als een kritisch volger van alle activiteiten op het wad, was de uitkomst dat de nadelige gevolgen van het werk van de Arenicola rela tief klein zijn. De pieren worden tot een diepte van slechts veertig centi meter uit de wadbodem gewonnen, terwijl de geul die de bak achter het schip trekt met meer dan 1,20 meter breed is. In vroeger tijd hoopte zich aan weerszijden zand op, maar door technische verbeteringen gebeurt dat nauwelijks meer. 'Achter het schip verzamelen zich altijd grote hoeveel heden scholeksters en eidereenden, op zoek naar eten. De voedsel- opname van deze vogels wordt mo menteel door ALTERRA onderzocht.' Jammer vinden de Duinkers dat het aan hen toegewezen concessie gebied niet groter is dan twaalf vier kante kilometer. 'Niet om méér maar om selectieverte kunnen vissen. Dan kun je de gebieden waar de concen tratie pieren het grootst is opzoeken en hoef je nóg minder oppervlakte te bevissen. Laat ze maar een quotering instellen. Daarmee zouden wij geen moeite hebben.' Kweken? Dat in de PKB wordt gesteld dat het kweken van wadpieren als alternatief zou moeten worden gestimuleerd, vinden de Duinkers merkwaardig. 'Het kweken van pieren is schadelij ker voor het milieu dan het vissen op pieren. Je kunt het vergelijken met het werk van een ouderwetse jager te genover een moderne veemesterij. Alleen al de energie die nodig zou zijn om al dat water over de dijk heen en weer te pompen om die beesten in leven te houden, vereist al meer brandstof dan het schip nodig heeft om te vissen. En vergeet niet dat pie ren in een kwekerij ook nog in kistjes moeten. Wij hoeven geen antibiotica te gebruiken of op een kunstmatige manier aan voorraadbeheer te doen. We vissen niet meer op dan we no dig hebben. Wat dat betreft kun je ons vergelijken met een natuurboer.' De toekomst baart Duinker en Winkelman ernstige zorgen. Enige hoop kunnen ze putten uit de mede deling van wethouder Daan Schilling dat hij zich samen met de gemeen tebesturen van de andere wadden eilanden sterk zal maken voor klein schalige activiteiten op het wad. De verwachting is ook dat dit werk ter sprake komt tijdens de regerings conferentie over de Waddenzee in Esbjerg, later dit jaar. zal ongetwijfeld z'n beste beentje voorzetten met versierde fietsjes, steps en karren. De tocht wordt be sloten met een ontvangst met koffie, thee en cake in dorpshuis De Waldhoorn. Om de meierblissen van Den Hoorn en 't Horntje nog wat groter te maken, gaan jong en oud om 11.00 uur met door tractors en paarden getrokken wagens naar het strand om brand baar materiaal te jutten. Volgens tra ditie wordt verzameld bij de Jan Drijverschool. Om 14.00 uur begint in de Herenstraat een rommeltjesmarkt voor de jeugd. Vanaf 15.00 uur doen teams van zes tot acht personen waarin alle leeftijdsgroepen zijn ver tegenwoordigd mee aan een opdrachtenspel. Bij voldoende deel name begint op hetzelfde tijdstip een darttoernooi in het dorpshuis. De deelnemers moeten in de brugklas rond 17.00 uur. Wie zich liever aan iets rustiger activiteiten waagt, kan 's middags kijken of er iets van zijn of haar gading is op de vrijmarkt, waar allerlei snuisterijen worden verhan deld. Voor kinderen is er een groot springkussen. De Koog start de feestelijkheden met een optocht. De versierde voertuigen en hun bestuurders dienen zich op te stellen op de taxistandplaats, waarna om 13.30 uur wordt vertrokken vanaf het nabijgelegen dorpshuis. Vanaf 14.30 uur zijn er kinderspelen. De prijsuitreiking is om 17.00 uur. De kleinsten blijven bij het dorpshuis. In de Dorpsstraat wordt vanaf 16.00 uur een, wat de organisatoren noemen, 'spectaculaire beddenrace' gehou den en zijn er ook weer activiteiten voor kinderen. Deelnemers kunnen zich tussen 15.00 en 15.30 uur in- De feestcommissie van Oosterend heeft een uitgebreid programma voorbereid. Van 10.00 tot 14.00 uur wordt een koninginnemarkt gehou den op het terrein bij de muzieknis. Wie een kraam wil huren, kan contact opnemen met Siep Eldenng, tel. 318 480 Om 10.15 uur gaat een optocht met versierde voertuigen van start, voorafgegaan door het fanfarekorps van Excelsior. Kinderen van 2 tot en met 12 jaar kunnen tussen 10.30 en 12.00 uur spelletjes spelen bij de muzieknis. Van 13.00 tot 16.00 uur is er. eveneens bij de muzieknis, een spelprogramma voor ouderen. Om 17.30 uur klinkt bij 't Cafeetje het startschot voor de Komnginneloop. Meer informatie over deze hardloop wedstrijd staat elders in deze krant. Heel sfeervol belooft de fakkel optocht te worden, die om 20.15 uur begint bij het brandweerhuisje aan de zitten of ouder zijn. Vanaf 17.00 uur is er in en achter De Waldhoorn een spannende afsluiting van het opdrachtenspel en wordt de uitslag van het darttoernooi bekend ge maakt. Het plein van de Bruinvisschool in Oudeschild vormt om 10.30 uur het vertrekpunt voor een optocht met versierde fietsen, wagens en andere voertuigen, 's Middags wordt op de zelfde locatie een uitgebreid en ge varieerd feestprogramma uitgevoerd Van 14.00 tot 15.00 uur zijn er kinder spelen en van 15.00 tot 16.30 uur is een er zogenoemde 'foto-vossen- speurtocht|acht'. De prijsuitreiking voor beide onderdelen staat gepland schrijven bij Het Speelkwartier. Na dere informatie is in te winnen via tel. 327 225 of 317 418. De welbekende She-Showband ondersteunt de deel nemers met feestelijke muziek, 's Avonds wordt aan de Bosrandweg de meierblis ontstoken. In De Waal, zo staat te lezen op de website van het dorp (www.dewaal texel.nl), schuiven de bewoners om 18.00 uur in dorpshuis De Wielewaal aan voor een gezamenlijke maaltijd. Er staat spaghetti op het menu en wie mee wil eten kan zich opgeven bij Ben en Liz, tel. 314 954 of 310 268 Na afloop gaat het gezelschap geza menlijk naar de meierblis. Achtertune De deelnemers lopen daarin gezamenlijk naar de meierblis. De Cocksdorp en Eierland vieren zoals gebruikelijk samen feest. Dat gebeurt 's ochtends in 'Durp', waar om 9.00 uur een optocht van start gaat bij het Eierlandsche Huis. Vanaf 13.00 uur zijn er spelletjes voor de jongste jeugd op het plein bij de Strijbosschool in Midden-Eierland. Op dezelfde plaats wordt van circa 13.30 tot 15.00 uur een zeskamp gehouden voor de oudere jeugd en van 15.30 tot 17.00 uur voor volwas senen. Wat er precies gaat gebeuren is nog even geheim, maar zeker is dat de deelnemers niet bang moeten zijn om nat te worden. nooit zoiets gezien en dacht: dat kun nen nooit goede soldaten zijn. Hoe gek het ook klinkt, maar toe ik later in Nederland was. verlangde ik nog wel terug naar dat kamp Japan was de vijand, dat was duidelijk. Hier wist ik met waar ik aan toe was. Holland vond ik weerzinwekkend. Je moest eten op vaste tijden en op tijd naar bed. Allemaal regels, terwijl in het kamp - afgezien van het regime - totale anarchie heerste.' Eenmaal in Nederland wachtte de kampkinderen geen warme ont vangst. Mevrouw Deege- Brommersma: 'Wij waren na de oor log de eerste groep die Nederland binnen kwam en waren de verper soonlijking van de kolonialen, men sen die in een warm land in rijkdom hadden geleefd en die bediendes hadden. Want dat stond op de foto's die hier circuleerden. Terwijl er door de Nederlanders daar ontzettend hard is gewerkt. Sommigen zijn er inderdaad erg rijk geworden, maar de gewone Nederlander niet. Het waren echt tropenjaren.' Er was nóg een Rob Lutke Schipholt reden waarom Nederlanders niet op hun verre landgenoten zaten te wachten: 'Er heerste in het deels plat gebombardeerde Nederland van na de oorlog woningnood. Veel woning zoekenden en daar kwamen wij uit Nederlands-lndië, met niets anders dan een koffer met spullen, ook nog eens bij. We waren in december 1945 een van de eerste groepen die kwa men en hadden repatriëringsnummer 33. Er is nooit aandacht aan onze komst besteed. Er was geen woning, maar we konden gelukkig bij familie terecht. Maar na een week wilden ze je graag weer kwijt. Het was geen pretje. Mijn moeder had psychische problemen en op school moest ik met poppen spelen. Dat vond ik ver schrikkelijk. Ik had dood en verderf om me heen gezien en was volwas sen.' Mevrouw Deege-Brommersma ver huisde in Nederland talloze malen: 'In de Molenstraat in Den Burg, waar mijn moeder vandaan kwam, hadden we pas voor ons eerst ons eigen plekje. Dit is nu mijn thuis, maar ik heb altijd een soort heimwee gehad Tineke Deege-Brommersma Lutke-Schipholt: 'In Nederland werd bij ons thuis lang gezwegen over de oorlog. Nederlands-lndië was een zwaar beladen onderwerp. Je moet bedenken dat de oorlog was beëin digd door twee atoombommen. Dat was ónze bevrijding, maar de dood voor honderdduizenden Japaners. De republiek Indonesië werd opge richt en de politionele acties volgden. In de vijftiger jaren praatte je daar niet over. Toen we terugkwamen waren we eigenlijk nauwelijks welkom. In Holland zat ook niemand op ons te wachten. We zaten in pensions. Ach, in de kampen waren we per slot van rekening toch al gewend om op de vierkante centimeter te leven. Alles dat we meer hadden was luxe. Ik denk dat we wel tien keer verhuisd zijn. Maar als jochie vond ik het alle maal wel best, want na een paar we ken op een bepaalde plek had ik het wel weer gezien.' Hoewel ze na de oorlog veel van de wereld heeft gezien, is mevrouw Deege-Brommersma nooit naar In donesië teruggekeerd. 'Maar ik zou het nog graag eens willen, onder an dere om het graf van mijn broer be zoeken.' Lutke-Schipholt is wel een keer naar Indonesië geweest. 'Ik heb het graf van mijn vader bezocht. Hij is aan het eind van de oorlog omge bracht. Het bericht, ondertekend door de koningin, bereikte ons pas geruime tijd later. Dat hij onder af schuwelijke omstandigheden was omgebracht. En dat terwijl mijn moe der kort daan/oor nog een brief van hem had gekregen. Maar die is waar schijnlijk erg lang onderweg ge weest.'

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5