VW wil werk van fVL-leden overnemen Alzheimer-patiënt 16 uur lang zoek Cjrocn ^warL- Jéxels 'tn het L Nieuws van de provincie Texelaars massaal op de been voor Koninginnedag Informatie over nationaal park van start Kijk in deze krant! Noordj^ollond Vernieling en mishandeling Lezing van boswachter De Koog verliest na missen boot Tesseldictee Texel'94 wint Peter Timofeeff TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Eerste écht Texelse asperges JPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11575 TEXELSE COURANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 ax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. Voor onze lezers: 28 juni te gast in Haarlem! Ae 'nternet informeert over zorgvoorzieningen Servicetelefoon provincie gratis «o. tan Een 15-jarige Texelaar kreeg in de nacht van zaterdag op zondag een pak slaag toen een hem onbekende man op de Nikadel in De Koog een fiets in elkaar trapte en hij daar iets over zei. Ook de huurder van de fiets, een 16-jarige jongen uit Doetinchem, kreeg klappen en liep een bloedneus en enkele schaafwonden op. Zijn jas raakte onder het bloed en kan als verloren worden beschouwd. De po litie stelt een onderzoek in naar de daders. Het zou gaan om drie man nen, waarvan nadere gegevens ont breken. Getuigen wordt verzocht contact op te nemen met de politie: tel. 0900 - 8844. Een boswachter van Staatsbos beheer verzorgt op donderdag 3 mei in vakantiecentrum De Krim een le zing over de Texelse natuur in de Noordkop. De lezing begint om 20.00 uur, entree is f6,- per persoon. Aan de hand van een serie dia's krijgen be zoekers een rondleiding langs de ver schillende natuurterreinen op Texel. Hierbij ligt de nadruk op gebieden in het noorden van het eiland, zoals de Muy en de Slufter. Maar ook minder bekende plekken, zoals de Rogges- loot en de rotganzenopvang op Zee burg, worden behandeld. De Koog heeft tegen WBSV uit West- Beemster een reglementaire neder laag geleden, nadat enkele spelers de boot hadden gemist. Een deel van de spelers zat keurig op de boot van 12.00 uur. Maurice de Groot en Eddy Witte misten deze afvaart. Toen bleek dat De Koog sowieso met genoeg spelers op de been kon brengen om een wedstrijd te spelen, kon het be stuur van De Koog mets anders doen dan de wedstrijd afgelasten. Regel bij de KNVB is een nederlaag, waardoor in dit geval de gastheren drie punten kunnen bijschrijven. 'In de have lagge twie skepe met skéépe.' Met deze woorden begon Dick Drijver het Tesseldictee, dat vrijdagavond in dorpshuis de Waldhoorn te Den Hoorn werd ge houden. Winnaar van het dictee werd Skil, het team dat in traditionele kle derdracht aan het evenement deel nam. Pagina 2 Door een 2-1 overwinning op SVS Duinrand S. heeft Texel'94 weer lucht gekregen. De Texelaars stegen van de twaalfde direct door naar de ze vende plaats. Pagina 3 Peter Timofeeff komt sinds vijf jaar geregeld op Texel en besteedt bij de weersverwachting op televisie vaak extra aandacht aan het eiland. Ook het wolkje op de weerkaart heeft hij iets kunnen verschuiven. Toch blijkt het moeilijk om iedereen tevreden te stellen. 'Iemand van Ameland vroeg me of ik niet steeds wilde zeggen dat het een paar graden kouder is op de Wadden.' Lopend door de Slufter, geeft deze bijzondere weerman uit leg over zijn werk. Pagina 5 (Advertentie) (jnt* ZjMfL jixrfi Iw bil bilt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET 8ESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. deze niet op het eiland zijn ge maakt. Bert Keijser heeft twee hectare as perges. De ontwikkeling daarvan raakte door de kou flink achterop De temperatuur binnen de met zwart plastic afgedekte 'njggen' waar de ondergrondse groei plaatsvindt was twee weken gele den nog maar nauwelijks 5 graden en dan zit er weinig schot in. Op dat moment stonden de vaste klanten al aan de deur, maar moes ten dus worden teleurgesteld. Ge lukkig werd het toch nog lente en werd het ondergronds bijna tien graden warmer, met als gevolg opmerkelijk snel herstel. Vanaf he den kan uit voorraad worden ge leverd, wat naar verwachting zal duren tot half juni. Daarna zakt het in en op de langste dag is het aspergeseizoen 2001 definitief ver leden tijd. (Advertentie) Door de nattigheid en de kou zijn ze fwee weken later dan vorig jaar, maar ingaand vandaag zijn ze volop te koop in Ongeren: de écht Texelse asperges. Kenners hebben er inmiddels hun oordeel over ge geven en dat is onverdeeld gun stig. Voor de trotse kweker Bert Keijser was er dus alle reden om enkele porties cadeau te doen aan mensen die hij graag te vriend wil houden, zoals Jacques Dijt, Wout Stam en Dick Zegel. Deze drie se nioren vormen de onafhankelijke toelatingscommissie die is verbon den aan de Vereniging voor Texelse Producten Promotie, die op zijn beurt weer gelieerd is aan de Stichting Stimulering Texels product. De commissie bepaalt aan de hand van inmiddels muur vaste criteria of een product als 'echt Texelsdoor de beugel kan en dus het betreffende keurmerk mag voeren. De asperges van Keijser kwamen in het verleden al met gemak door deze keuring, want dit product is 100% Texels. De norm is dat een product voor 75% op Texel geteeld of gefabri ceerd moet zijn. Gaat het om vis of een visproduct dan moet dit af komstig zijn uit de waddenzee of het gedeelte van de Noordzee dat tot het Texelse territorium behoort en bij (kruiden)drankjes moet de receptuur Texels en uniek zijn, zo dat dranken als Juttertje en Kees Boontje eronder vallen, hoewel zitten, soms wel drie kwartier. De klant die nu nog op de bonnefooi komt, krijgt van de WV een lijst met beschikbare accommodatie, en mag vanuit het VW-kantoor gratis bellen met de logiesverstrekkers. Voor het goed functioneren van de reserveringscentrale is het nodig dat de VW precies weet welke accom modatie nog vrij is. De logies verstrekkers moeten dus regelmatig melden welke perioden al bezet zijn, maar de VW-informatrices klagen dat menigeen het op dit punt laat af weten. Mensen die het doorgeven van de gegevens lastig vinden zou den kunnen overwegen hun accom modatie in allotment te geven, want dan is het doorgeven van de bezettingcijfers overbodig. MKZ De mond- en klauwzeercrisis bete kent niet alleen een enorme schade post voor de betrokken boeren en de daarvan afhankelijke industrie, maar ook voor de toeristische sector. TVL- Lees verder pagina 5 Ie Stichting WV Texelpromotie wil meer service bieden, jet alleen voor de (aanstaande) toeristen maar ook voor Ie leden van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers rVL). Door het overnemen van bepaalde werkzaamheden unnen de logiesverstrekkers zich beter op hun taak als astheer concentreren en ontstaat een efficiëntere situa te, In de donderdagavond in 'Het Hanenhuus' bij de golf- aan gehouden voorjaarsvergadering van de TVL vertelde W-directeur Veronica Bos dat de eerste stappen al zijn ezet onder het motto 'Meer maatwerk voor TVL-leden'. e WV wil door het geven van kor- ig op de bemiddelingskosten sti- luleren dat de aangesloten igiesverstrekkers die gebruik laken van de VW-reserverings- tntrale hun accommodatie zo- iel mogelijk in allotment geven, lat wil zeggen dat zij de VW tachtigen om voor aspirant-gas- in de boeking en verdere fhandeling te verzorgen, zonder verleg tevoren. Voor zowel WV Is gastheer bespaart dat romp lomp. Het is niet meer nodig dat eVW-medewerkers bij elke aan- raag telefonisch contact opne- len met de logiesverstrekker en it risico lopen dat deze niet thuis .zodat de boeking niet doorgaat Iwordt vertraagd. reserveringscentrale al veel accom modatie volgens het allotmentsysteem verhuurd. Om nog meer logiesverstrekkers over de streep te trekken wordt per 1 juli a.s. een korting van 2% gegeven op de bemiddelingkosten die de VW aan de gastheer in rekening brengt. Om praktische redenen gebeurt dat nog met op het moment van de boeking, maar wordt het totaal aan kortings bedragen aan het eind van het jaar uitbetaald. Nog meer Een andere vorm van service die de WV wil bieden is het afhandelen van boekingen van aspirant-gasten die in eerste instantie door de logies- versterker zelf zijn geworven. De VW stuurt het contract, ontvangt de be talingen en maakt deze eens per maand over aan de gastheer en brengt bij hem voor dit dienstbetoon ƒ15,- in rekening. Andere vormen van service die de VW overweegt en waarover de leden zich door het invullen van een enquêteformulier kunnen uitspreken zijn: het doorschakelen van de tele foon naar de VW zodat bij afwezig heid van de gastheer de boekingen gewoon kunnen doorgaan, en het uit besteden aan de VW van beant woording van e-mails en folder verzending. Ook wordt gedacht aan last minute-bemiddeling via een spe ciale pagina van de VW-internetsite en het geven en coördineren van cur sussen om de kwaliteit van het gastheerschap op te voeren, zoals trainingen op het gebied van Texelkennis en klantvriendelijkheid. Bonnefooi De WV stopt met het verzorgen van boekingen van mensen die zich aan de balie melden en op de bonnefooi naar het eiland zijn gekomen. Argu ment is dat nog maar weinig mensen een beroep doen op deze service, maar dat er per geval veel tijd in gaat Een enkeling moest werken, was aan huis gebonden of voelde te weinig affiniteit om mee te doen, maar de andere Texelaars stortten zich mas saal in de feestelijkheden die ter ere van Koninginnedag waren georgani seerd. Dat mag althans worden ge concludeerd uit de grote drukte die overal ontstond, of het nu bij de beddenrace in De Koog, het jutten in Den Hoorn of één van de optochten elders op het eiland was. Bij de Koningmnemarkt in Den Burg konden de bezoekers op zeker moment bijna over eikaars hoofden lopen. Toen een automobilist het op dat moment no dig achtte door de Parkstraat te rij den, daartoe geen ruimte vond en over een gedeelte van de uitgestalde waar van een handelaar reed, ont stond een woordenwisseling, waarbij de politie zelfs moest bemiddelen om erger te voorkomen. Het was, voor zover bekend, één van de weinige wanklanken. De andere feestgangers beperkten zich tot het genieten van het gebodene, elkaar en - niet te ver geten - de zon, die steeds uitbundig scheen. Pas achter in de middag rukte de bewolking op en werd het aanmerkelijk frisser. Maar niemand die daar om treurde, want 's avonds brachten de meierblissen warmte en gezelligheid. Een fotoreportage van de festiviteiten staat elders in deze krant. j allotment voor het hele jaar voor gehele accommodatie weet de •stheer dus niet welke gasten hij inde WV krijgt, terwijl hij er in de leesle gevallen toch prijs op stelt tl bepaalde (oude) gasten bij hem njgkomen endusinde gelegenheid orden gesteld bij voorrang te boe- si, rechtstreeks bij hem dan wel via [WV. Daarin kan worden voorzien oor de periode waarin in allotment ordt geboekt pas na een bepaalde alum te laten ingaan, bijvoorbeeld i november. Tot die datum kan de astheer gasten van zijn keus boeken i de zaak vervolgens overlaten aan iVW. Ook het in allotment geven in slechts een deel van de accom- odatie geeft de gastheer de moge- theid om greep te houden op de luatie. p dit moment wordt door de WV- Harry Wuis (rechts) neemt de informatiemap in ontvangst. (Foto Harry de Graan sstien uur lang heeft grote onge- istheid bestaan over het lot van e 69-jarige Kees Alkema, die ijdagmiddag om half vier zijn oning in De Koog verliet en niet leer terugkwam. Tientallen men- m deden mee aan een zoekactie, mvankelijk in de buurt van De oog en later in een wijdere omge- ng. Volledig in tegenstelling tot at iedereen dacht, bleek Alkema aar het vasteland te zijn gereisd, ond zeven uur de volgende och- nd werd hij aangetroffen bij een JShalte in Aalsmeer en door de ilitie opgevangen. a ongerustheid werd ingegeven het feit dat Alkema Alzheimer- H'ênt is en bovendien een vaat- tndoening heeft in de vorm van een echte aorta, die levensbedreigend ln zijn. De oud-architect kan zich I zijn omzwervingen vrijwel niets irinneren. Hij gaat vaker op pad en aakt dan lange wandelingen in de igeving van De Koog. Bij kennis- II drinkt hij koffie en keert altijd zelf- andig weer terug. Aanvankelijk aakte niemand zich dan ook zorgen an hij vrijdagmiddag op stap ging. aar toen hij om 20.00 uur nog met ^9 was, telefoontjes naar moge- 'a pleisterplaatsen niets opleverden sn familie en vrienden vergeefs zoch- T1,werd de politie gewaarschuwd, f1 was het begin van een zoekactie jaaraan de politie, taxichauffeurs, 'te, kennissen en mensen van tsbosbeheer en de wipperploeg de KNRM deelnamen. De routes |van Alkëma doorgaans gebruik «te, werden geïnspecteerd en eigens andere wegen en paden het duin- en strandgebied. Toen I" half drie 's nachts nog niets was gevonden werd besloten het zoeken te staken tot de ochtend. Terecht De politie overwoog met behulp van speciale apparatuur vanuit de lucht te gaan zoeken, er nog steeds vanuit gaande dat Alkema zich op Texel moest bevinden. Intussen was lande lijke bekendheid gegeven aan de vermissing. Om 7.20 uur zaterdag ochtend kreeg Rie Alkema het verlos sende telefoontje van de politie van Aalsmeer. De vermiste zat daar in het politiebureau, waar hij was opgevan gen nadat iemand hem bij een bus halte had ontmoet en de juiste con clusies had getrokken uit zijn verwarde gedrag. Alkema werd op het bureau vastgehouden, zodat zijn familie hem kon afhalen. Hoe hij in Aalsmeer terecht is gekomen is niet duidelijk, maar waarschijnlijk is Alkema, die een buskaart maar geen geld bij zich had, vrijdag te voet naar 't Horntje gegaan, op de boot van half zeven gestapt en zonder te betalen met de trein richting Amsterdam ge reisd. In Amsterdam-Sloterdijk moet hij zijn overgestapt op de trein naar Schiphol. Naar wat er vervolgens tus sen 23.00 en 7.00 uur gebeurde, valt alleen maar te raden. Mogelijk heeft Alkema het stuk naar Aalsmeer te voet afgelegd, misschien met de ge dachte zijn in Nieuw-Vennep wo nende zoon te bezoeken. De familie stelt prijs op de weergave van de gebeurtenis zoals in dit arti kel omdat de kans op herhaling daar door mogelijk kleiner wordt. Rie Alkema: 'We hopen een beetje op de oplettendheid van de Texelaars. In tussen zijn we al die mensen die aan de zoekactie hebben meegedaan erg dankbaar. Het was hartverwarmend'. Volgens traditie opende het fanfare van DEK de feestelijkheden in Den Hoorn vanaf de toren van de hervormde kerk De commissie, geflankeerd door het echtpaar Keijser, neemt de asperges in ontvangst. (Foto Harry do Graaf) DINSDAG 1 MEI 2001

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1