Tesse/s is een spreektaalhet schrijven ervan is moeilijk Jorriene Switzer (21) werd 'heel mens' lichter Juiste schrijfwijze van Tesseldictee 'Professoren' van Tessels: dialect heeft t e x 11 E Agenda E geen toekomst Tessels in 2000 weg is, gelukkig is TEXELSE 2 COURANT üi Fotowedstrijd in Meimaand Marjo Dames bezoekt ook basisscholen DINSDAG 1 MEI 2001 Dick Drijver (rechts op het podium) leest het Tesseldictee voor. Het Tesseldictee was verdeeld over drie onderdelen, waarvoor in totaal 240 punten te verdienen waren. Oudeschild toonde zich het meest bedreven in het dialect, en won met 219 punten. Het eerste onderdeel werd voorgelezen door Dick Drijver, fractievoorzitter van Texels Belang. Veertien zinnen moesten op de juiste manier op worden geschre ven. De juiste schrijfwijze: 1In de have lagge twie skepe met skéépe 2. De lampies lèègge in 't sontje on der een tuunwööltje. 3. Bièm sit skrep in sien stoêl met puus in een rööltje op skóót. 4. 't Is sonde dót ik het sèègrmaar-ik ken nou niet met je staan. 5. Kees, haal effe een endje groene skéépekéés bee Jane. 6. In de sluusslóót stonde eerder puur kórrewósse. 7. Foor koppiestiêd hèèw ik nag een paar boeskippe deen. 8. Die kiender lóópe óllón te snobbe en te snaaie. 9. Het griêst je je tóóne uut. 10. Wót klóöd dót kiend, se moet een smultje foor. 11 Wót een gedoèn, me hóófd staat op een pentje. 12. 'k Hèèw er een skoft werk ön hod, maar de klééde hange weer gnap foor de glaze. 13. Naatje stroffelt over d'r eige biène. 14. Ön de meneuvels te siên gane we nou bidde, sei dóóve Jaap. Tijdens het tweede deel noemde Drijver Texelse uitdrukkingen, de zo genaamde sèèggies. Van de acht sèèggies moest de Nederlandse betekenis worden opgeschreven. De sèèggies en bijbehorende oplos singen: 1. Ik gooi de skoffel op het boetje - Ik stop, ik hou ermee op. 2. Ik kreeg het foor een skeet en drie knikkers - Ik kreeg het bijna voor niets, voor een appel en een ei. 3. De kerk is gróóter ós de toore - De vrouw Is groter dan haar man. 4. Hei-je het hooi ón de rook? - Is je vrouw in verwachting, heb je ie mand zwanger gemaakt? 5. Ik gaan weer gien wages reeë - Ik ga naar bed. 6. Ik hèèw de feugel over 't net late vliêge - Ik heb de kans voorbij laten gaan. 7. De ruüf hangt deer hóóg - Ze zijn daar arm, het is daar armoedig. 8. Die is óllón op driêvende kiêl - Die is altijd de hort op, altijd onderweg. Het laatste, en volgens velen het moeilijkste onder deel, werd voorgelezen door Greet Dros van de Historische Vereniging. Vier Nederlandse zinnen dienden in het Texels te worden vertaald. De goede spelling: 1Ik kan niet met hem opschieten - Ik ken niet met hem worre. 2. Als de pinken de wei in mogen, zijn ze behoorlijk opge wonden - Ós de sketters het lóönd in magge, benne ze puur oppe doei. 3. In het voorjaar zie je weer veel grutto's, tureluurs en scholeksters - In het foorjaar sie je weer veul mareis, tjerkies en lieuwe. 4. Van daag is het kliekjesdag - Fandaag hèèwwe we (is het) poêsiesdag. door haarzelf wordt voorgelezen, geeft Greet Dros enige uitleg. 'Het gaat bij Nederlands-Tessels niet om de letterlijke vertaling, maar om het goed weergeven van de inhoud.' Na afloop van het dictee, als vier mensen de uitslagen gaan nakijken, komt de regie in handen van Tessa van Daalen. Zij interviewt eerst de deelnemers. Zo vindt het team van De Hoore de moeilijkste opgave de streepjes op klinkers de juist kant op te krijgen en meldt een deelnemer van De Burreg het spreken makkelijk te vinden en het schrijven 'toch wel lastig'. Ook vraagt zij de dove man in de zaal of voorzeggen volgens hem toegestaan is. 'Ach, dat mag toch wel een beetje? We zijn nogal wat jaren van school', luidt het antwoord. Dan is de beurt aan deskundige Willem Kikkert. Hij leest een verhaaltje voor over juffrouw Lientje en geeft zijn vi sie op het Texelse dialect. 'Je moet het niet als een heilige koe zien. Men sen voelen geen trots als ze Tessels spreken. Ze kunnen niet anders. Het is goed als het dialect bewaard wordt, maar het moet met evange lisch worden. Tessels is geen taal voor oudere mensen, maar dat wórdt het wel.' Kikkert is geen voorstander van Tessels op scholen. 'Het moet vrijblijvend zijn, kijk naar het Fries. Je kan er aan de universiteit op promo veren, maar het wordt zelden ge bruikt, behalve in die streek.' Later op de avond laat Gelein Jansen zich horen. Hij brengt nog één keer het woordenboeken-dilemma naar voren. 'Mijn woordenboek is comple ter dan dat van Keijser, maar niet beter. Je moet ze allebei hebben want het ene is Nederlands-Tessels en het andere Tessels-Nederlands. Een woord "ontstaat" als een clublid van de Historische Vereniging het ergens vindt. Dan wordt het ingebracht en kijken we waar het vandaan komt. Als het wordt goedgekeurd is er weer een woord voor het Tessels Woorden boek bij. Een woord dat ik nergens kan vinden, blijkt later trouwens vaak uit het Amelands te komen. Mijn woordenboek is nooit klaar, een taal verandert voortdurend. In Keijsers woordenboek wordt gesteld dat het 'In de have lagge twie skepe met skéépe.' Met deze woorden begon Dick Drijver het Tesseldictee, dat vrijdagavond in dorpshuis de Waldhoorn te Den Hoorn werd ge houden. Winnaar van het dictee werd Skil, het team dat in traditio nele klederdracht aan het evene ment deelnam. Na een geslaagde avond met op het eind de uitreiking van een kievitseieren-trofee en een Dialectronde van Nederland kwam toch een kritische kanttekening uit de hoek van kenners zoals Willem Kikkert en Gelein Jansen. 'Tessels is geen taal voor oude mensen, maar dat wórdt het natuurlijk wel.' Nadat de deelnemers door de orga niserende feestcommissie van Den Hoorn zijn verwelkomd met Hoorn- derring en koffie, stellen de teams zich om 20.00 uur voor aan het pu bliek en leveren nieuwe woorden aan, die mogelijk alleen in hun dorp voor komen. Bij alle teams gebeurt dit op een leuke manier, vaak door middel van een eigen gedichtje. Het feit dat Den Burg geen dorpscommissie heeft, wreekt zich duidelijk. Na ondui delijke afspraken hebben zich op het laatste moment toch twee enthou siaste mensen van de Dialectgroep aangemeld. 'Lof hiervoor', aldus of- ganisator Piet Schneider, die gedu rende de avond het woord voerde. Oudeschild baart opzien door volle dig in klederdracht te komen. Het team wordt dan ook gevraagd even op te staan om bewonderende blik ken in ontvangst te nemen. Daarna is het dictee live te volgen op Radio Texel en krijgt Dick Drijver, die het Tesseldictee voorleest, het woord. 'Met een dictee voor mijn neus, voel ik me weer een beetje schoolmees ter', verwijst hij naar zijn oude baan. 'Vroeger praatte iedereen Tessels, dat was makkeli|k. Het lijkt een beetje op het liedje van Wim Sonneveld, over dat het nooit meer zou veranderen. Maar nu vraag ik mij af of er over 25 jaar mensen zijn, die een Tesseldictee voor kunnen lezen. Daarom ben ik vóór het dagelijks gebruik van het dialect, alleen zo houden we alles in stand.' Toch is de vergrijzing van de aanhang duidelijk te merken. Deelne mers en publiek bestaan voorname lijk uit ouderen. Het dictee is gemaakt door Greet Dros en Wil Kikkert-Duinker, beiden lid van de Historische Vereniging, en Jan Lap van de Hoornder feest commissie. Na het eerste onderdeel (zie kader) merkt Schneider op: 'Ik merk wel dat meedoen het leukste is.' Ook in de zaal wordt fanatiek meege speeld, in de pauze van vijf minuten zit iedereen druk te overleggen over de juiste antwoorden. Tijdens het tweede deel van het Tesseldictee laat een enigszins dove man duidelijk merken, dat hij de antwoorden weet. Als een aantal mensen bij zijn eerste 'tip' verstoord opkijkt, maakt Schneider de man bij zijn tweede op merking ('Scholeksters? Dat zijn lieuwel') duidelijk dat hij de zaal wordt uitgezet als hij zijn praktijken ver volgt.' Bij het derde onderdeel, dat Prestatie Toen het was gelukt om geheel op eigen kracht en zonder kunstgrepen vijftig kilo lichter te worden, gaf dat een groot vertrouwen in eigen kun nen. Het moest mogelijk zijn om er nog meer af te krijgen en een 'nor maal' gewicht te bereiken. In februari meldde Jorriene zich aan voor het programma 'Big Diet' van het com merciële station SBS6. Dat gaat over een groep van 12 dikke mensen die na de nodige medische en psycho logische tests en zelfs een antecedentenonderzoek in betrekke lijke afzondering voor maximaal bijna 100 dagen worden samengebracht in een kasteel in Zuid-Limburg. Door aangepast eten en een uitgekiend bewegingsprogramma moeten ze daar binnen een bepaalde tijd een streefgewicht bereiken dat voor elk van de deelnemers anders is, afhan kelijk van de uitgangspositie en per- Onder het oog en de microfoon van SBS6 wordt Jorriene op het vliegveld enthousiast verwelkomd door familie en vrienden SOOnlljke factoren. De deelnemers die <fm; M daar het minst in slagen worden voor- Vermageren. De 21-jarige Jorriene Switzer weet ervan mee te praten. Drie jaar geleden woog ze niet minder dan 165 kilo. Dat is nu gezakt tot 105. Nog even, en de wijzer van de weegschaal zal onder de 100 blijven. 'Dat zal nog een hele toer zijn, want de laatste loodjes wegen zwaar als je een bepaald streefgewicht voor ogen hebt. Maar als het zover is, is het dè mijlpaal in mijn leven. Dan geef ik een groot feest!' De in Amsterdam geboren Jorriene die negen jaar geleden met haar fa milie naar Texel kwam, was als kind al zwaarlijvig, een kwestie van aanleg. Toen ze ook nog eens extreem veel ging eten, belandde ze in een vi cieuze cirkel die haar jeugd volledig beheerste. 'In de discotheek vielen de jongens niet bepaald op mij. Ik stak dan ook erg af bij de meisjes in de strakke topjes. Ik heb veel mis lukte lijnpogingen gedaan, maar tus sendoor had ik vreetbuien waarmee ik mijn ongenoegen afreageerde. Soms lukte het om er vijf kilo af te krijgen, maar in de kortste keren was er weer tien kilo bij. Zo kon het niet langer. Ik snapte best dat ik er met alleen ontoonbaar uitzag, maar dat het ook niet goed was voor mijn ge zondheid. Op een gegeven moment heb ik bij mezelf een knop omge draaid. Als ik me rot voelde ging ik met meer eten, maar probeerde me bewust te zijn van mijn eetgedrag en daarnaar te handelen. Ik leed geen honger, maar lette op wat ik at'. gebleken dat dat niet waar is.' Jan sen ziet verschillen tussen de Texelse dorpen. 'In De Cocksdorp zijn ze vrij grof, terwijl in Oosterend het dialect juist heel lief en zangerig klinkt. Tessels is een dialect, geen taal. En ik denk dat het Texelse dialect geen toekomst heeft.' Hierna vestigt Schneider de aan dacht op An Bakker, die met foto's van allerlei Texelse boeken achter in de zaal zit. Na zijn uitleg over de vol gende activiteiten zingt Hoornder Arie Lap een Tessels lied en wordt de kievitseieren-trofee uitgereikt aan Kees Zijm, die op 20 maart 2001 het eerste kivietsei vond. Jaap Dijker heeft een lijst van alle eerste vinders vanaf 1900 gemaakt die onder in de trofee past. Zo blijkt dat op 22 maart 1900 J. Schaap uit Eierland de geluk kige vinder was. De vroegste vondst staat nog altijd op naam van Willem Kikkert, die in 1961 al op 10 maart een ei vond. Het argument dat door de mkz-crisis geen eerlijke wedstrijd kon worden gehouden wuifde Schneider weg met: 'Kieviten bepa len zelf waar ze eieren leggen, men sen konden ook op bollenland zoe ken'. Inmiddels is de kruidenbitterproeverij begonnen. Voor elk dorp - behalve De Waal - is een kruidenbitter gevonden. De vraag luidt, wie kan de verschillende soor ten door te proeven uit elkaar hou den. De uitslag blijft in het midden, doordat er weinig animo voor de wedstrijd blijkt te bestaan. De uitslag van het dictee laat even op zich wachten, maar dan komt Ben Bakker met het verlossende bericht. Oude schild steekt met kop en schouders boven de rest uit. Oosterend en De Waal volgen op afstand. De andere dorpen zijn volgens het playback- show-principe allen vierde geworden. Bakker haalt even zijn gram bij Dick Drijver. 'Ik sprak vroeger ook Tessels, maar dat is er door mijn oud-leraar Dick Drijver uitgehaald.' Van de bar in De Waldhoorn klinkt het: 'Hélemaal niet waar.' Schneider vindt het Tesseldictee voor herhaling vatbaar. 'Er zit nogal wat organisatie aan vast, maar het was zeer geslaagd.' Ter afsluiting van de avond volgt de dialectronde van Ne derland. Op Texel woonachtige men sen brengen hun dialect ten gehore. Er zijn veel leuke verhalen, gedichten Dinsdag 1 mei: In het kader van de Natuurmaand wordt van 11.00 tot 18.00 uur op het Turfveld in de Dennen een doe- en kijkmarkt gehouden. Voor de achtste en laatste maal wordt in De Witte Burcht een open klaverjasdrive gehouden voor het goede doel. Aanvang 20.00 uur; deelname kost ƒ7,- per koppel. Om 20.30 uur begint in Klif 12 in Den Hoorn de voorstelling 'He ja, mmm fijn' van cabaretier Mike Boddé. Toegang 25,-, vrienden prijs ƒ20,-. In Cinema Texel draaien 102 echte Dalmatiers (aanvang 13.30 uur), The Mexican (15.30, 19.00 en 21.45 uur) en Costa (19.00 en 21.30 uur). Woensdag 2 mei: Op het terrein van manege Aken- burg geeft valkenier Douglas Lovell tussen 11.00 en 15.00 uur diverse demonstraties met ver schillende roofvogels. In Cinema Texel draaien 102 echte Dalmatiers (aanvang 13.30 uur), The Mexican (15.30, 19.00 en 21.45 uur) en Costa (19.00 en 21.30 uur). Donderdag 3 mei: In buurthuis Bethel in Zuid- Eierland begint om 20.00 uur een en belevenissen te horen. Zo vertelt Albert Houwing in het Gronings een verhaal over een kersenboom, doet Karlijn Bos in het Brabants haar zegje over Texel en draagt mevrouw Zuidema-Klinger een vers voor, waarin de 'mooiste taal', het West- Fries centraal staat. Roelie Bakker en Baukje Drijver sneren in het Fries naar het publiek. 'Jullie hebben een dia lect, wij hebben een taal.' Bart Bosch leest Suske en Wiske in het Twents voor en meldt ter afsluiting: 'Toen ik hier op straat liep dacht ik: "Dit is het klaverjasdrive. In schouwburg De Kampari Den Helder begint om 20.15 een optreden van Lebbis enj sen. Na afloop vaart een i boot terug naar Texel. In Cinema Texel draaien 102 Dalmatiërs (aanvang 13.30 j Mexican (15.30 en 21.30 j Costa (16.00 en 19 00 uur) enl of honor (18.45 uur en 21 45i Vrijdag 4 mei: Op de Georgische begraafpj op de Hogeberg begint om 1| uur een herdenking in aanwe heid van een Georgische dek tie, waaronder de ambassad De algemene herdenking t* om 19.00 uur in de RK kerk in Burg, om 19.30 uur gevolgdj de stille tocht naar de beg plaats aan de Kogerstraat. In Cinema Texel draaien 102 e Dalmatiërs (aanvang 13.30 i Mexican (15.30 en 21.30 Costa (16.00 en 19.00 uur) enl of honor (18.45 uur en 21.45 u Hoogwater te Oudescli Di 1 2.00 en 14.30 Wo. 2 3.17 en 15.54 Do. 3 5.00 en 17.15 Vr. 4 6.35 en 18.34 Za. 5 7.35 en 19 45 Zo. 6 8.55 en 20.35 Ma. 7 9.45 en 21.34 Di. 8 10.25 en 22.24 Aan het strand is het ongeveer een uu der hoogwater. De zon komt 1 mei Cf 6 08 uur en gaat onder om 21.04 uur volle maan; 2 mei doodtij. lelijkste taaltje dat ik ooit het hoord." Gelukkig gaat het me schoonheid, maar om commura Ik draag initiatieven om een diak behouden een warm hart Daarom wil ik de redacteur vï Texelse Courant voorstellen ee briek Texelse taal in het leven tt pen.' Tekst en foto's Michiel De kruidenbitterproeverij. Ook organisator Piet Schneider (links) doet mee. De VW heeft een fotowedstrijdii geven waarbij de opdracht luidt maakt de mooiste foto tijden: Meimaand Natuurmaand. Foto's' nen worden ingeleverd bij de half juni. Dit mogen zowel kleui to's als zwart-wit exemplaren fen. Achterop dient de naam ert adres van de maker, de datum rJ foto en de plaats te staan. Hetir ste, opvallendste exemplaar beloond met een WV waard! voor een verblijf op Texel ter wê van f500,- en een 'natuurlijk Ti el pakket, waarin onder andere toegangskaartje voor EcoMarei gratis deelname aan één van de excursies. Ingeleverde foto's eigendom van de WV, de stief :e' publiceert de mooiste exempla» uitgaven van de VW. De projectgroep Meimaand Nel maand wilde speciaal iets doen de Texelse jeugd. Dit gebeurt vorm van een toneelstuk door H Dames voor de groepen één m met vier van elke Texelse L school. Dames is de initiatief» ;J van de stichting Sterk Verhaal vertelster en actrice brengt i spannende en boeiende wijze verhaal tot leven. Hierbij word publiek betrokken. Op dinsdag' is Dames in actie te zien tijden opening van de Meimaand Ni maand in de Worsteltent. Kt :el Ki el :el 0 H el nd iel rel YC ed 3V tijdig het huis uitgestuurd; elke twee weken beurtelings een man of een vrouw. Als er nog zes over zijn, gaan de vier die het minst zijn afgevallen er in één keer uit, zodat een man en een vrouw overblijven. De kijkers wijzen daarvan de leukste aan. Die wordt tot winnaar uitgeroepen en krijgt de goudwaarde van elke kilo die hij of zij is kwijtgeraakt. Aangezien goud 22.000,- per kilo waard is, kan dat dus een enorm bedrag zijn. band met de afstand van 300 kilome ter. Hoewel ze het doel niet volledig had bereikt, werd Jorriene op het vliegveld Texel door een enthousiaste meute familie en vrienden ingehaald. Zelf voelde ze het voortijdige vertrek uit het kasteel ook niet als een drama, in tegendeel. 'Ik had er onderhand genoeg van en ik ben hartstikke blij dat ik weer thuis ben'. Het verblijf in het afslankhuis was voor haar een onvergetelijke, maar niet steeds leuke ervaring. Jorriene had het qua leeftijd en cultuur niet zo goed getroffen met de andere deel nemers. 'Die zijn een stuk ouder en praatten met elkaar over zwanger schap, kinderen en allerlei andere dingen die mij nog niet interesseren. Als reactie daarop zonderde ik mij af en dat viel bij die anderen niet in goede aarde. Ze begonnen op een vervelende manier over me te klet sen. Met de crew, dus de mensen die met de uitvoering van het programma waren belast, kon ik beter overweg'. Jorriene Switzer: 'Nu ook nog van het ro ken af'. Geen drama Zover is Jorriene Switzer niet geko men. Na zes weken werd ze het kas teel uitgestuurd omdat ze 'slechts' 10 kilo lichter was geworden. Dat was meer dan menig andere deelnemer, maar het was minder dan het haar toegewezen 'target'-gewicht dat ze had kunnen afvallen. Presentator en gastheer Robert ten Brink bracht haar persoonlijk terug naar huis, niet per limousine zoals bij de andere afvallers, maar per helikopter in ver- Scheef beeld 'Wat me ook niet helemaal aanstond, was dat in het programma een ver keerd beeld van me werd gegeven. Ik weet van mezelf dat ik behoorlijk spontaan ben en zeker niet op mijn mondje gevallen, maar in het pro gramma werd ik neergezet als een timide, enigszins verwend kind. Dat was tevoren uitgemaakt. Daarom werd het uitgezonden als ik werd afgesnauwd, maar mijn weerwoord lieten ze weg. Evengoed was het leuk om dat allemaal te beleven. Nu ik weer op Texel gezellig bij mijn ouders ben, ga ik lekker door met lijnen. Tot ik onder de honderd zit. Pas als dat is gelukt wil ik ook van het roken af. Je kunt niet alles tegelijk!'

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2