Bevrijding 'Mijn verwachtingen kloppen altijd, vaar de natuur heeft soms andere mening 5 m II II Weerman Peter Timofeeff verzorgt excursie in De Slufter Woningen Stolpweg opgeleverd .TEXELSE COURANT' Vergadering TVL Poul Verhagen wordt kampioen kustvissen Kleurwedstrijd Boswachter vertelt in bos aan kinderen Blikvanger DINSDAG 1 MEI 2001 eter Timofeeff komt sinds vijf jaar geregeld op Texel en be- teedt bij de weersverwachting op televisie vaak extra aandacht an het eiland. Ook het wolkje op de weerkaart heeft hij iets unnen verschuiven. Toch blijkt het moeilijk om iedereen tevre- |en te stellen. 'Iemand van Ameland vroeg me of ik met steeds lilde zeggen dat het een paar graden kouder is op de Wad- len.' Lopend door de Slufter, geeft deze bijzondere weerman itleg over zijn werk. iets is zo veranderlijk als het weer, iaar dat kan toch niet slaan op de laats waar een excursie begint? Als r om vijf voor twee nog geen groep ij de trap naar De Slufter verzameld i, begin ik me toch af te vragen of ik él goed sta. Gelukkig komt op dat ioment Jan Lap uit Den Hoorn aan- uiven. Hij stopt abrupt om op zijn ■oene toegangsbewijs te kijken, rent an weer terug naar de auto en giert eg. Een zeker teken dat ik er ach- iraan moet. Net over de duinen bij 3 Oorsprongweg vind ik de groep ich nog, geboeid luisterend naar sn uiteenzetting van Edwin van Égmond van Staatsbosbeheer over lealsum. Dit plantje wordt in de ilksmond ook wel vlooienkruid ge- jemd, vanwege zijn vlooi- irdelgende eigenschappen. Een eenvalkje scheert over ons heen, >n havik zoekt met een kraai in zijn lavel een goed heenkomen. Bij de ote plas doen een paar dereenden van het manlijk geslacht irwoede pogingen een vrouwtje te irsieren dat op haar gemak de m- lannmgen van de beide heren be- jkt. 'We hebben jaren gehad dat er el tweehonderdvijftig baltsende dereenden in De Slufter waren,' al- jsVan Egmond. 'Maar die getallen ilen we al lang niet meer. De een- >n leven van schaaldieren, maar >or een tekort daaraan zijn ze op in gegeven moment overgegaan op krabben en kreeftjes. Helaas zitten daar nogal veel parasieten op en daar konden de eidereenden niet tegen. Zie je hier overal die hoopjes schelpengrind? Een eidereend heeft een bijzonder darmstelsel en eet een kokkel in zijn geheel op, met schelp en al. Het kraakbeen in zijn darmen maalt als een soort betonmolen de schelpen tot grind en het resultaat vind je dan hier weer terug. Hij kan er wel vijftig per dag aan.' Uitgemoord We gaan verder over een stuk gladde blubber en dan vist de gids een grote zager voor ons op uit een kreekje. Een bejaarde scholekster loopt be daard langs. Het dier kan wel vijfen dertig jaar worden, in tegenstelling tot de gemiddelde vogel, die met vijf jaar al oud is. Een boerenzwaluw scheert voorbij en ook een blauwe kiekendief laat zich zien Hij wordt zo langzamer hand een zeldzame verschijning. Eierrovers halen nogal eens zijn nest uit. Een blauwe kiekendief wordt in sommige kringen een statussymbool om in de buitenvolière te hebben. Een bebroed ei kan voor 250,- verhan deld worden en is daarom gewild. Over de bejubelde bruine kiekendief, die in grotere aantallen aanwezig is, laat een agrariër uit de groep zich minder enthousiast uit. 'Ik vind ze een plaag. Bij ons in de buurt worden alle kleine vogeltjes door de kiekendieven uitgemoord Tot jonge kievitjes aan toe.' Het gebeurt meer dat het enthou siasme van Van Egmond door niet iedereen wordt gedeeld. Wanneer hij vertelt dat bij de bergeenden het klei nere vrouwtje altijd vooraan vliegt en de route bepaalt en bij de groenpoot- ruiters het vrouwtje de eieren legt maar de man ze uitbroedt, roept hij uit: 'Het is toch zo prachtig geregeld in de natuur!' Ogenblikkelijk zegt ie mand: 'Vind je dat werkelijk?' De vraag komt met van een vrouw. We wandelen verder en zien overal om ons heen het lamsoor bovenko men, Door verzanding en vergrassing verdwijnt hier en daar wel wat van de paarse zomerpracht van deze bijzon dere zoutminnaar. Niet alle bultjes op de slikkerige bodem zijn te wijten aan verzanding. Ze blijken het werk te zijn van de gele mier, een prettige tak van de mierenfamilie, want deze soort steekt met. Hoewel de mier zelf maar één jaar oud wordt, zijn er veel hopen van wel twintig tot vijfentwintig jaar oud. We verlaten de vlakte en beklimmen de eerste duintjes. Lopen door de winterpogtelein met zijn sierlijk op het blad uitgestalde tere witte bloeme tjes, over de duin-vergeet-me-nietjes en het donkere tasjeskruid, totdat we op de camera stuiten van John Smit van Videolux, die hier met Rob Valkenburg bezig is opnamen van deze excursie te maken voor 'Vijf in het land', een televisieprogramma van RTL 5. Weerman leder stukje van De Slufter blijkt zo zijn eigen naam te hebben: Palenbol, Buurtenol, Plas van Madura, Koren- plas, Bol van Dordt, Plevierennol We moeten naar de Reddmgsduintjes, want daar wacht degene voor wie we uiteindelijk geboekt hebben: weer man Peter Timofeeff. Hij was al voor uitgegaan om zijn zonneschijnmeter op te stellen. Dit apparaat heeft een tijdje nodig om ons zijn werking te laten zien. Timofeeff vertelt in het al gemeen iets over het weer, over het ontstaan van stapelwolken, regen buien, luchtdrukverschillen en wind vlagen. De warme lucht, die boven land opstijgt, koelt hoog in de lucht af en er ontstaan druppels, steeds meer druppels tot er genoeg is voor een regenbui. Meestal is een bui pas rijp als hij Texel allang is gepasseerd. Het oppervlak van het eiland is te klein om een bui tot ontwikkeling te laten komen. Vliegtuigstrepen in de lucht, die lang blijven hangen, duiden op een grote luchtvochtigheid en geven aan dat er nattigheid op komst is. We zien er verschillende. Wat be tekent dit voor Koninginnedag? 'Dat kan ik zo niet zeggen, ik heb vandaag niet gewerkt.' 'Waarom kloppen de weer voorspellingen voor Texel vaak zo slecht?' wil iemand uit de groep we ten. Timofeeff verbetert voorspellin gen direct in verwachting. 'En mijn verwachtingen kloppen altijd, alleen heeft de natuur soms een andere mening.' Het is niet eenvoudig om het weer exact te voorspellen. 'Daar komt nog bij dat Nederland maar zó klein is op de kaart. Als we één dag van te voren de weersverwachting geven, scoren we in 85 procent van de gevallen goed. Bij drie dagen re delijk. Soms kun je voor een maand tevoren goed scoren en soms bij twee uur ernaast zitten. Het is van zoveel factoren afhankelijk. Als een Peter Timofeeff demonstreert een windmeter. (Foto Come Timmer) regengebied drie of vier uur eerder komt dan verwacht, vinden wij dat we goed zitten. Maar voor het publiek betekent het een verregende dag of niet. Een eigenaar van een strandtent in Scheveningen wilde het liefst dat ik zou zeggen: het regent in het hele land, behalve in Scheveningen. En iemand van Ameland belde een keer en vroeg: wil je niet steeds zeggen dat de temperatuur op de Wadden een paar graden lager is? Ja, wat moet je daar dan mee? Wij controle ren ook steeds of onze verwachtin gen goed zijn uitgekomen en vaak is het meteorologisch best aardig, maar het publiek ervaart het dan toch an ders, als de aangekondigde bui iets later of eerder is en net de wandeling in het water valt. De mensen willen tegenwoordig alles exact weten en zijn ook bereid daar grof voor te be talen.' Serieuze zaak We krijgen wat handapparatuur te zien. Een windmeter, die volgens be paalde afspraken altijd op tien meter hoogte boven het maaiveld opge steld moet zijn. Een barometer, om de luchtdruk te meten, een psychrometer voor de vochtmeting en het pronkstuk, de zonneschijn meter, die precies via ingebrande gaatjes in een papieren meetlint aan geeft hoe lang en wanneer de zon heeft geschenen. De apparatuur moet overal ter wereld op dezelfde manier zijn afgesteld om een goede vergelijking te kunnen maken Op 20.000 plaatsen op de wereld worden vierentwintig uur per dag metingen verricht. Op 5000 plaatsen wordt bovendien twee a vier keer per dag een radiosonde opgelaten. Kosten ƒ1000,- per oplating Het weer is een serieuze zaak. We verlaten de Reddingsduintjes en gaan door de zwarte knoopbies weer richting uitgangspunt. Niet ieder kreekje wordt door iedereen even soepel genomen. Vooral de man op Zweedse muilen heeft wat moeite met de waterstand hier en daar. maar leuk is het wel. De Slufter is op ieder moment boeiend, maar je moet als leek wel steeds op de bijzonderhe den geattendeerd worden. 'Zie je die velduil gaan met een muis in zijn sna vel? Voorzichtig jongens, daar zit nog een eidereend te broeden. Kijk, de rupsen van de bastaardsatijnvlinder zitten ook weer op de duindoorn.' Boven ons hoofd zingt een veld leeuwerik. RTL5 besteedt vanavond (dinsdag) aandacht aan de excursie in het pro gramma 'Vijf in het land', aanvang 19.00 uur. Corrie Timmer VERVOLG VAN PAGINA 1 oorzitter Harry Wuis vroeg zich in zijn jeningswoord af of voor dat laatste iel voldoende aandacht bestaat. Wat em betreft moet direct worden over- sgaan tot enten en hij leek niet kering van harde actie om dat af te nmgen, zoals het met bedden blok- eren van de snelweg naar Den Haag. alerin de vergadering kreeg hij hard •eerwoord van kampeerboer Jan van eerwaarden, die vond dat de opmer- ing van Wuis van weinig realisme etuigde. 'We kunnen hier geen sta- js aparte creëren. Het is in elk geval ervststellend dat de voorzorgsmaat- sgelen zijn versoepeld Onder strin- ente voorwaarden mogen kampeer- oeren die schapen, geiten en andere venhoevigen op hun bedrijf hebben leer gasten toelaten. Het vee mag iet met de gasten in aanraking kun- en komen en het campinggedeelte an het bedrijf moet een aparte toe- angsweg hebben. Van Heerwaarden ei de afgelopen periode als schok- end te hebben ervaren. 'Als je ge iend bent aan gasten op je erf en je dan ineens alleen met je vrouw in e keuken, dan is dat een gewaarwor- ing die tot nadenken stemt'. Ie WV wil in elk geval weten hoe root de door het mkz veroorzaakte chade voor de toeristische sector an Texel is. Hoeveel gasten hebben aar aanleiding van de mkz-crisis eannuleerd? De VW heeft speciale irmulieren om daarvan melding te laken. Nationaal park 'e toeristische sector is nauw betrek en bi| de plannen voor het nationaal 'ark Duinen van Texel. Logies- erstrekkers kunnen een gewaar- eerde rol spelen bij de informatie ver wat het park te bieden heeft, lamens het Overlegorgaan presen- serde Jan Kuiper van EcoMare de peciale informatiemap die alle igiesverstrekkers krijgen om hun asten voor te lichten. De inhoud is in auw overleg met de TVL samenge teld, maar mogelijk nog voor uitbrei- 'n9 of verbetering vatbaar. Kuiper Eogiesverstrekkers zijn onze beste mbassadeurs') nodigde de TVL-le- en dan ook uit om de map kritisch oor te nemen en eventueel com mentaar in te dienen bij EcoMare. Jmdat het een losbladig systeem is, an makkelijk nog wat worden toe- evoegd Kuiper overhandigde het ®tste exemplaar officieel aan Harry 'fis, maar liet blijken dat het hierbij 'et zal blijven. Inzake het nationaal 'erk zullen dit jaar speciale iformatiebijeenkomsten (op 21 en 6 lum en op 20 en 25 september) 'orden belegd met een excursie in e duinen voor toeristische bedrijven 9'oepen van bedrijven. In novem- 'er ls een trainingsdag gepland voor mensen die in de bedrijven de infor matie moeten doorspelen naar ande- fn die ervan moeten weten: 'trainen ,an de trainer'. Ronde h kringen van deelnemers van de maranronde om Texel heerst er gernis over het gebrek aan betaal bare logiesmogelijkheden in de da gen rond dit evenement. Veel gastheren willen met voor één of twee nachten verblijf aanbieden, ten zij ze een hele week in rekening kun nen brengen. Sommige zeilers zijn daar behoorlijk boos over en vinden dat Texel te duur voor hen wordt. TVL-bestuurder Martin Warnaar (zelf prominent brandingzeiler) vreesde dat het probleem met makkelijk is op te lossen. Mede als gevolg van de Ronde om Texel is een periode die anders vrij stil was, veranderd in een stukje hoogseizoen waarvan de logiesverstrekkende sector gretig profiteert. Voor de organisatoren van de ronde is het dan wrang om te moeten constateren dat het door die drukte onmogelijk is geworden om zeilers voor een paar nachten onder te brengen. Warnaar riep de hotel- en bungalowsector op 'soepel te zijn, de klant centraal te stellen en de tijd 'te verstaan'. Tegelijk vond hij dat er geen reden is om te schrikken van de brandingzeilers die hun boosheid in de openbaarheid hebben geuit en gaf toe dat de zeilers met wegblijven ondanks het accommodatie- probleem, het wedstrijdveld is al thans nog steeds vol. Hotelier Maria van der Spek-Trap vond de verontwaardiging van de zeilers niet terecht. Zij had ervaren dat er veel te laat wordt gebeld op een moment dat alles al vól zit. Ze kon zich ook niet voorstellen dat de kosten van het verblijf een doorslag gevend probleem vormen in verhou ding met de andere kosten die de rondedeelnemers moeten maken. Een volle week moeten betalen is niet onbillijk in deze drukke periode. De bridgeclub die naar Ameland gaat om te spelen, moet dat ook. Fiscus De TVL moet om fiscale redenen zijn doelstelling en statuten bijstellen. Dat gebeurt naar aanleiding van op merkingen van RST-directeur Harry Mathijsen in een vorige bijeenkomst over de reserves van de TVL waar over belasting zou kunnen worden geheven. Het TVL-bestuur heeft daarover contact gehad met accountantskantoor NBC Eelman Partners dat heeft laten weten dat jaarlijks ƒ1.000,- belastingvrij kan worden geserveerd als de doelstellin gen en statuten van de TVL worden veranderd. Het eigen vermogen van de TVL bedroeg aan het eind van het vorige boekjaar ƒ188.758.-. Daar is het exploitatieresultaat van het afge lopen boekjaar (ƒ10.665,-) bijgeko men, zodat het eigen vermogen thans bijna twee ton bedraagt. Bij de bestuursverkiezing werd voor zitter Harry Wuis bij acclamatie her kozen op voorstel van zijn tegen kandidaat Kees Boks van hotel 'Boschrand'. Martin Warnaar werd met 240 van de 277 stemmen her benoemd en Jo-an van Vijeijken met 269 stemmen. Texelaar af Wuis greep de gelegenheid om te vertellen dat hij sinds vorige maand geen Texelaar meer is. Hij heeft zich in verband met zijn studie kunstge schiedenis laten inschrijven in Am sterdam, waar hij in de buurt van het Vondelpark woonruimte heeft. Alleen in de weekends zit hij op Texel. Uit vragen van Willem Reuvers in de rondvraag bleek dat de ruzie die de TVL heeft met de kampeerboeren nadat laatstgenoemden het convenant met de TVL eenzijdig op zegden, nog niet uit de wereld is. Reuvers zei van de TVL brieven te hebben gehad waarin met royeren werd gedreigd. Daar was weer op gereageerd en de voorzitter had be loofd erop terug te zullen komen, maar dat was nog steeds met ge beurd. Wuis zei dat hij met de kampeerboerenvoorzitter Van Heer waarden op de Landbouwdag had afgesproken dat beide partijen om de tafel moeten. Wie neemt het initiatief? Ook de dreiging dat seizoenkrachten in de horeca-, dag- en verblijfs- recreatie en de daaraan geboden detailhandel straks 's winters geen WW meer krijgen, is nog volop aan wezig al lijken er - volgens hotelier Rob Teisman die betrokken is bij de gezamenlijke strijd tegen de maatre gel - 'openingen' te zijn. Inmiddels staat vast dat werknemers van strandpaviljoens die 's winters slui ten, wel recht houden op WW maar de andere categorieën seizoen werknemers verkeren nog in onzeker heid. Golfbaan 'Het ziet ernaar uit dat het doorgaat'. Aldus omschreef Martin Warnaar de hoopgevende stand van zaken bij de pogingen om de huidige golfbaan uit te breiden met 27 hectare, zodat er een volwaardige 18 holesbaan van gemaakt kan worden. Staatsbos beheer gaat akkoord en de betrokken boeren - onder voorwaarden - ook, maar er zijn nog heel wat problemen op te lossen, onder andere met be trekking tot de aankoop van het te verplaatsen varkensbedrijf van Wijt- ten. De natuurgrond die 'verloren' gaat moet worden gecompenseerd. De onderhandelingen zijn nog in volle gang. Warnaar hield aan het slot van de vergadering een korte lezing over de actuele ontwikkelingen rond de baan- uitbreiding en over golf in het alge meen. Het is een booming sport, met een razendsnel groeiend aantal be oefenaars in een voor Texel aantrek kelijke leeftijds- en inkomensklasse. Perfecte golffaciliteiten kunnen een grote rol spelen bij de verdere kwaliteitsgroei die Texel nodig heeft als compensatie van de bevriezing van het huidige aantal bedden, zoals in het rapport Van de Bunt is aange geven. Ook de verblijfs- accommodatie moet verder worden geperfectioneerd. Een bedrijf als De Krim, ooit een park dat als voorbeeld werd gesteld, zal hierin 'als de blik sem' moeten investeren. Het mag waar zijn dat het overgrote deel van de toeristen in enquêtes te kennen geeft dat zij in de eerste plaats voor ruimte en rust naar het eiland komen, maar wie met alleen let op wat de mensen zeggen maar ook kijkt wat ze in de praktijk dóen, komt tot de con clusie dat er heel wat meer moet ge beuren om de toeristische toekomst van Texel veilig te stellen. 'Wij moe ten het beter weten dan de gast zelf.' De nieuwe woningen aan de Stolp weg te Den Hoorn zijn vri|dag opge leverd De twee huurhuizen en twee koophuizen worden bewoond door Hoornders, wat ook de bedoeling was, aldus Jan van Andel, directeur van Stichting Wonen Texel. 'Het stre ven was te bouwen voor mensen die uit het eigen dorp afkomstig zijn.' De nieuwe bewoners kregen een vlag aangeboden, die met hulp van onder andere wethouder Peter Bakker (GroenLinks) in de standaard werd gezet. Op Koninginnedag maakte Bij de selectiewedstrijden voor het Nederlands kampioenschap kust vissen die afgelopen weekend op Wieringen werd gehouden, eindigde de Texelse sportvisser Poul Verhagen met zestien vissen met een geza menlijke lengte van 424 cm op een eerste plaats. Samen met zijn club genoten behaalde hij in een veld met zeventien deelnemende teams (korp sen) met 23 punten een tweede plaats. De wedstrijd vond onder slechte weersomstandigheden, met een aanhoudende regenval, plaats. De als tweede geèindigde Ab Tot uit Den Helder viste pal naast Verhagen en had al zes vissen gevangen toen de Texelaars pas na een uur zijn eer ste vis boven water haalde. Ook de overige Texelaars behaalden goede resultaten in het individueel klassement, waaraan in totaal 102 vissers deelnamen. Ton Dorst ein digde op een 13de plaats (8 vissen, 188 cm), Nico Tessel werd 16de (6, 167), Arjan Dorst 24ste (6, 141) en Rein Kuyper 44ste (3, 73). Door deze overwinning weet het Texelse korps zich verzekerd van een plaatsje in de eindwedstrijd om het Nederlands kampioenschap, dat op 27 oktober eveneens op Wieringen wordt gehou den. slechts één van de huishoudens ge bruik van de vlag, getuige deze foto. De gemeente deed de mensen een boom cadeau, die zij zelf kunnen uit zoeken bij een tuincentrum. Ter af sluiting was de beurt aan de dorps commissie van Den Hoorn, die de mensen een steen met hun huisnum mer gaf. (Foro Many dn Graaf) Tijdens het derde concert in de sene Muziek Complet, op zondag 18 maart, kon door de aanwezige kinde ren worden deelgenomen aan een kleurwedstrijd die in het teken stond van het 'Carnaval des Animaux' De winaars van de kleurwedstnjd zijn Jurgen Ploeger, Chayah Schreve en Bob Goslinga. Zij kunnen hun prijs - een bioscoopbon - binnenkort tege moet zien. Op een open plek in het Texelse bos 'Het Paradijs' vertelt een boswachter van Staatsbosheer op 3 en 24 mei verhalen aan kinderen. Het vertellen begint om 19.30 uur en is afgelopen om 20.00 uur. De (fantasie)verhalen gaan over de natuur en de elemen ten water, wind, aarde en vuur. Hier bij speelt de worsteling van de mens met de natuur en de elementen een hoofdrol. De spanning wordt gedu rende de avond steeds verder opge voerd. Aanmelden kan bij EcoMare (tel. 317741), kosten zijn f6,- per per soon. De verhalen zijn geschikt voor kinderen van de bovenbouw van ba sisscholen. Het blijft een maand van tegenstel lingen. De meimaand. Jubelend roepen de vogels ons op om ons weer te realiseren dat het werkelijk voluit lente is. Dat de dieren in de weer zijn. Dat de nesten worden gemaakt, bewaakt en uitgebroed. Dat de zwanen in ernstige aandacht op hun schitterende verblijven her en der bij het water bivak hebben gemaakt. Ze sterken hun halzen met een absoluut machtig gebaar wanneer iemand zich te dichtbij waagt. De bomen lopen uit en we ven een kanten kleed tussen hun takken. Niets is zo overweldigend als het ijle groen in deze maand. De bloesembomen verhalen de lente in tere tinten. Alles knalt en bazuint. Zo ook de lintjesregen. Trotse mensen kijken naar hun revers en stralen iets vergenoegds uit. Ze hebben 'iets gedaan'. Iets goeds. Iets dat heet, 'een bepaalde verdienste'. Hand drukken, zoenen en tranen, ongelo vige en dankbare woorden en 'het stelde heus niet zoveel voor' zinnen trokken voorbij. We leven mee. We vragen ons stiekem af waarvoor we zelf een lintje gekregen zouden kun nen hebben. Nee. Onze daden wa ren te bescheiden. Onze zonden des te groter. En aangezien we toch al de neiging hebben onze zonden te overdenken, blijven we daar maar weer haken. Het leven is sappelen, zegt een goede vriend van mij met een zekere regelmaat. Zeker in de meimaand Hoe krijg je die uitbun digheid gekoppeld aan het verle den, aan dat wat was? Na meierblis en koninginnedag, na veel oranje getoeter en gebel, na een week vrij op de scholen, koer sen we dan toch onherroepelijk aan op de vierde mei. We herdenken. En het is goed dat we herdenken. Ook ik ben een tweede generatiekind en ik weet heel goed wat dat wil zeg gen in mijn leven. Voor niets gaat de zon op. Voor mets is er de maan. Maar in de oorlog was de maan onze vijand. Die zin is mij altijd bij gebleven. Dat de maan een vijand kan zijn. Dat het maanlicht verhin derde de dingen te doen die in de nacht moesten gebeuren. Ik mag geen eten weggooien Ik moet mijn vrijheid iedere dag gedenken. Ik moet ook iedere dag gedenken dat er eigenlijk nergens vrijheid is. Wat nou 5 mei. Wat nou vrijheid. We zit ten gezamenlijk elke dag te 'kijken' naar de vijand op de televisie, te lezen over de 'vijand' in de kranten. Er is zoveel vijand, dat ik soms nau welijks meer besef wie wiens vijand is. En zelfs daar ontmoedigd van kan raken. Gelukkig is de vijand nog altijd twee straten verder. Dat vieren we dus, dat met wij de vijand bij ons hebben, maar dat de ander de vij and bij zich heeft. Omstreeks 4 mei was er altijd een enigszins gespan nen sfeer in ons huis Er naderde iets. Het was onheilspellend en wij dienden ons gedeisd te houden. Respect. Dat was het. wij moesten respect hebben voor dat wat ge beurd was Ik ben opgevoed met het gedachtegoed van 'verzet' en dat wat het 'verzet' moet blijven. Oh nee, voor ons was er geen hogere macht die de vijand over ons had geplaatst en die wij dan dienden te gehoorzamen. Wij dienden te vech ten. Terug te vechten. Wij dienden onrecht te bestrijden. Voor ons is de oorlog nooit verdwenen en kwam hij in allerlei gedaantes weer terug. Het woont in je als een tweede jas. Texel herdenkt bezetting Nederlands- Indié. Dat is lovenswaardig. Soms is er zelfs onrecht over het vergelij kende leed dat is opgelopen Leed is niet te vergelijken. Mijn herden king was altijd in de natuur. Vroeger maakte ik kettingen van madeliefjes en die hing ik mijn ouders om de hals wanneer 'het moment' weer voorbij was. Ze waren ooit helden. Maar wat is een held? Ik vertoef graag in de buurt van de zwanen. Ze bezitten nu eenmaal een verpletterende schoonheid. Ze zijn zeer waaks en ze komen in alle sprookjes voor. Ze vertellen mij zon der woorden dat er altijd weer hoop is, dat we altijd moeten vechten voor elke bevrijding, dat we dat moeten doorgeven, generatie op generatie. Ze vertellen me ook dat we trouw moeten zijn aan elkaar en aan ons zelf. Soms verlang ik ernaar dat ik mijn ouders weer een krans van madeliefjes kan omhangen. Dana Rover

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5