k "OÜDEWro' -3V0- Kabinet staakt financiering tan agrarisch natuurbeheer Texelse bieb gaat bibliothecaris delen Cjroen '^warLrJexels 'in het harL, lAftTD&OUDEWEj? ERICSSON T20 Autowrakken in lichterlaaie I.C.M. DALUUR 80 ABONNEMENT a 29,95 p/m Nocht van de Kunst TEXELSE^COURANT Uiteenlopende schade voor 75 Texelse landbouwers [^Qnderde pomp Natuurmaand a Alice Blom Pastor P. Loos overleden Rook meierblis oorzaak botsing Parkeerkaart voor Texelaars Texelaars in televisieshow 3VO weet niets van spandoek af 'Eiland te klein voor zelfstandige leiding' Laatste kans voor bezwaarmakers iPGEBICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11576 VRIJDAG 4 MEI 2001 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaar) 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 mail info®lenr.nl Verschijnt dinsdag en vri|dag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Joop Rommets. tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1.80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. Vrijdag 11 mei 20.00 uur in Question Plaza. De catalogus met biednummer en reproducties van alle te veilen werken is ingaand dins dag voor 20,- te koop in d'Ouwe Ulo en bij Nauta Boek in Den Burg (fnt* ^mjrL-Jrxrl i ia fat fcjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: RONDE OM TEXEL UeUb V C*lntt ft* Zit Cute Ixepkt NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'7 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 Wethouder Peter Bakker en een 'tot leven gekomen' Jac. P Thijsse heb ben op 1 mei in een stampvolle Worsteltent het evenement de Mei maand Natuurmaand geopend, een initiatief dat ooit door de stichting Duurzaam Texel is opgestart. Een dag later was ook de opkomst bij het optreden van valkenier Douglas Lovell groot. Pagina 5 Texelse Alice Blom heeft na de ge wonnen bekerfinale tegen Sliedrecht ook het landskampioenschap be haald met haar team Pollux uit Oldenzaal. In beide finales was zij een beslissende factor. Dit bleef niet on opgemerkt, want Blom is in beeld bij de bondscoach. Pagina 6 (Advertentie) Gisterochtend ontstond brand op het terrein van metalenhandel Cobus Spigt aan de Ruigendijk. Een tiental autowrakken stond in lichterlaaie, waarbij een dichte stinkende rook ontstond De oor zaak was met moeilijk te raden. Enkele uren tevoren was men op het terrein bezig geweest met het slopen van de wrakken met behulp van een snijbrander. Daarbij wer den de motoren verwijderd waarna de lege wrakken op een hoop wer den gestapeld. Blijkbaar heeft in de wrakken nog vuur van het snij brander! gezeten, want op een ge geven moment werd ontdekt dat de hoop in vlammen stond. Daar- bi| ontstond schadelijke zwarte rook, veroorzaakt door rubber en kunststof van banden, bekledings- materialen en andere met-metalen delen van de auto's. Het werd er niet beter op toen Hielke Bruimng de brandende wrakken met de kraan uit elkaar trok, zodat hij zich beperkte tot het verwijderen van cilinders zuurstof die dicht bij het vuur stonden en het verder aan de brandweer van Den Burg en De Cocksdorp overliet. (Foto Harry de Graaf) Op Gran Canaria overleed vorige week donderdag op 69-jarige leef tijd Petrus Johannes Anthonius Loos, die van 1968 tot 1976 als pastor werkzaam was bij de katho lieke zielzorg op Texel en nadien nog jaren was betrokken bij het zomerwerk van de gezamenlijke kerken op het eiland. Hij werd 69 jaar. Piet Loos werd op 14 mei 1931 ge boren in Wognum en op 31 mei 1958 tot priester gewijd. Hij werkte vervol gens als kapelaan in Ouderkerk aan de Amstel en in Heemstede. Op Texel was hij van 18 juni 1968 tot 14 augus tus 1976 pastoor van De Cocksdorp. Vervolgens werkte hij in Medemblik en in 1979 werd hij benoemd tot bis schoppelijk gedelegeerde voor het toeristenpastoraat. In januari 1985 werd hij pastoor in Den Helder en vier laar later tevens deken van het dekenaat Den Helder. Per 1 juni 1998 ging hij met emeritaat. Hij bleef ech ter op beperkte schaal actief. Vanaf februari van dit jaar was Loos op Gran Canaria werkzaam als toeristenpastor. Daar kreeg hij op de woensdag voor Pasen een hartaan val die met ernstig leek. Een tweede aanval was echter noodlottig. Pastor Loos wordt maandag begraven op het Adelbertuskerkhof in Bloemend- aal, na een Eucharistieviering die om 11.00 uur begint in de Sint Bavo-ka- thedraal In Haarlem. (Advertentie) n 75 Texelse boeren worden ge- ipeerd door de weigering van aatssecretaris Faber om het idget voor agrarisch natuur leer te verhogen. Een overgrote eerderheid van de Tweede Ka- er had daar wel bij het kabinet op ingedrongen. De schade kan in lividuele gevallen oplopen tot 'n ƒ20.000,-. izeontwikkelingen zijn rampzalig', illen Dick Drijver en Ineke Hin, res- itievelijk voorzitter en secretaris |n de Vereniging voor Agrarisch ituurbeheer De Lieuw, in een brief deze week aan de leden stuur- n. 'De overheid heeft ons veel orgespiegeld, ons gestimuleerd in bepaalde weg op te gaan en imtdan, als het puntje bij het paal- komt, haar verplichtingen met na. heeft grote gevolgen voor het aagvlak en de uitstraling van het ransch natuurbeheer.' verrassing was groot, toen staats- cretans Faber van Landbouw vo le week weigerde om het budget or agrarisch natuurbeheer te ver gen en daarmee een motie naast h neerlegde die door een over- ite meerderheid van de Tweede merwas ondersteund. Drijver: 'We bben nooit signalen gehad. Dit erkomt ons zomaar.' armee worden alle agrarische luurverenigingen getroffen die vo- laarnog door de provincie werden betaald, maar dit jaar voor het istop de rijksoverheid zijn aange- kier de weg waaiende rook en von- nvan de meierblis van Oudeschild rmden maandag rond 23.45 uur de raak van een frontale botsing op Redoute. Een richting de Pontweg lende 25-jarige vrouw uit Den Burg ilandde op de andere helft van de i, waar op dat moment vanuit de lere richting een 30-jarige dorps- noot naderde. De auto's botsten itaal en raakten ernstig bescha- fgd. De bestuurders kwamen met de ink vrij. i gemeente voert ingaand vol land jaar een parkeerkaart voor Ixelaars in. Houders van deze part mogen gedurende één jaar jon auto onbeperkt parkeren op patsen waar een parkeer- Itomaat of parkeermeter staat. parkeerkaart die alleen voor inge- lenen verkrijgbaar is, komt er op irstel van Texels Belang. Hoeveel le kaart gaat kosten, moet nog wor den bepaald Hel college heeft ook besloten alle pkeerautomaten om te bouwen odat deze geschikt worden voor de Mo en de chipknip. De totale kos- bedragen ƒ120.000,-. Van de tegenheid wordt gebruik gemaakt het tarief (dat sinds 1993 onver- !erd is) aan te passen. Parkeren in binnenring kost per 1 januari a.s. 5 eurocenten per 15 minuten en in Imiddenring 20 eurocenten per 30 leuten. wezen. Eén van die verenigingen is De Lieuw, die nu geen geld meer krijgt om de contracten na te komen die zij met zo'n 75 Texelse boeren heeft afgesloten. Het gaat om uiteenlopende contrac ten Populair onder akkerbouwers is bijvoorbeeld de regeling waarin zij zich verplichten de randen van hun akkers in te zaaien met een kruiden mengsel. Om het gemis aan inkom sten te compenseren, stelde de pro vincie de afgelopen drie jaar subsidie beschikbaar, die werd uitgekeerd via de betreffende agrarische natuur- vereniging. De bedoeling was nu dat de rijksoverheid deze regeling zou overnemen. Een soortgelijke regeling gold voor veeboeren die pas na een afgesproken datum hun gras maaien en zodoende de weidevogels helpen. Ook konden contracten worden afge sloten voor het beheer van slootkan ten, greppels en tuunwallen en voor ruige mest. Drijver: 'Dit is heel verve lend voor de boeren. Ze hebben er bij hun bedrijfsvoering rekening mee gehouden. Hoeveel geld ze derven, hangt af van het aantal pakketten waarvoor ze verplichtingen zijn aan gegaan. Maar het kan uiteenlopen van enkele honderden guldens tot zo'n twintigduizend.' Agrariërs die al eerder een zesjarig contract afsloten in het kader van de zogenoemde 'ruime jas' blijven buiten schot. Deze contracten lopen nog vijfjaar, terwijl de financiering wordt gegarandeerd. 'Slecht nieuws' Drijver en Hin noemen het besluit van Faber 'zeer slecht nieuws voor onze vereniging'. 'Het enthousiasme van de boeren om agrarisch natuur beheer in te passen in de bednjfsvoe- ring wordt door de weigerachtige houding van de staatssecretaris ge frustreerd.' Zij zeggen te hopen dat de leden begrip kunnen opbrengen voor de benarde positie waarin De Lieuw is beland. 'Alhoewel onze verenging aan deze gang van zaken part noch deel heeft, worden wij met de gevolgen opgezadeld. Daarmee is ook de positie van De Lieuw in het geding.' Hans Lasthuizen en zijn dochter Anouk Simonse-Lasthuizen zijn mor genavond (zaterdag) te zien in de televisieshow Kiezen of Delen. De quiz, waarbij het prijzengeld tot zes ton kan oplopen, wordt uitgezonden op RTL 4, aanvang 20.00 uur. 'Laat de Oude Weg de "Oude Weg" - 3VO staat op het spandoek dat bij de Oude Weg nabij Den Hoorn is opgehangen De weg is enkele tijd geleden opnieuw geasfalteerd. Roetie Bakker, bestuurslid van 3VO in Den Hoorn, vraagt zich af wie het protest spandoek heeft opgehangen. 'Ik heb het ook zien hangen, maar weet er mets vanaf. Bij mijn weten is dit geen actie van 31/0.' Voorzitter Jan Brou wer was onbereikbaar voor commen taar. (Foto W (Pip) Bernard) Wat de gevolgen precies zullen zijn, is nog onduidelijk. 'Het beheer kan alleen op vrijwillige basis, zonder ver goeding, plaatsvinden. Wij willen onze leden oproepen om in leder geval wél de weidevogelnesten te blijven opzoeken en beschermen, zodat de vogels niet ook nog eens de dupe worden van dit overheids beleid.' De overkoepelende organisatie van agrarische natuurverenigingen heeft aangekondigd een laatste beroep te zullen doen op de provincie Noord- Holland, maar veel hoop op een goede afloop heeft Drijver niet: 'Ik ben bang dat de regering en de pro vincie de bal heen en weer kaatsen en allebei niet de verantwoording willen nemen. Dat zag je ook bij de vraag wie de waterschade moet ver goeden.' Voor de lange termijn is Drijver optimistischer gestemd: 'Van uit de landelijke politiek is veel steun voor het agrarisch natuurbeheer, ge tuige ook de motie. Misschien dat er volgend jaar wél geld beschikbaar komt. Maar ik durf mets te voorspel len.' De bibliotheek in Den Burg gaat voorlopig niet op zoek naar een opvolger voor bibliothecaris Gerdy Limonard, die Texel heeft verlaten en sinds deze week werkzaam is in Zaanstad. Vooruitlopend op voorstellen van de Provinciale Bibliotheekcentrale (Pro Biblio) voor meer samenwerking tussen kleinere organisaties, is toenade ring gezocht tot de bibliotheek in Langedijk. De bibliothecaris daar, Ton de Kruijff uit Den Helder, zal zich één dag per week bezighou den met beleidszaken op Texel. De samenwerking is een proef, die in ieder geval tot 1 september duurt en eventueel tot het eind van het jaar. Het initiatief is volgens voorzitter Dirk Terpstra ingegeven door de consta tering dat het voor een kleine orga nisatie als de Texelse steeds moeilij ker wordt om (goed opgeleide) bibliothecarissen te werven en voor langere tijd aan zich te binden. 'Gerdy Limonard vond dat ze haar ei hier niet kwijt kon. Zij heeft hier maar iets meer dan een jaar gewerkt. Hetzelfde gold eigenlijk voor haar voorganger, Jan de Klerk. Die is langer gebleven, maar voor hem was Texel ook te klein.' Het probleem wordt onderkend door Pro Biblio, de overkoepelende orga nisatie van bibliotheken in Noord- en (sinds vorig jaar) Zuid-Holland. Er be staan ideeën om beide provincies in te delen in districten, waarbij twee of meer kleinere bibliotheken één bibli othecaris gaan delen. 'Die discussie loopt nog. We kunnen de afloop wel afwachten en nu toch maar een nieuwe sollicitatieprocedure starten, maar de kans is dan groot dat we dat volgend jaar wéér moeten doen. In samenspraak met Pro Biblio hebben we daarom voor deze oplossing ge kozen. Het is een soort pilot-project. Op een paar andere plaatsen in Ne derland gebeurt het ook. Het lijkt ons goed te onderzoeken of dat bevalt.' De samenwerking met de bibliotheek in Langedijk lijkt weinig voor de hand te liggen, maar is volgens Terpstra veel logischer dan toenadering zoe ken tot de 'grote broer' in Den Helder. 'Die organisatie is te groot voor ons. Je loopt dan snel het gevaar een dependance te worden en dat willen we niet. Zelfstandigheid is een groot goed.' De Kruijff zal uitsluitend actief zijn op beleidsmatig vlak Daarvoor zal hij gemiddeld één keer per week naar Texel afreizen. In de praktijk zal hij op maandag in Den Burg zijn. Bovendien woont hij de bestuursvergaderingen bij, die eens in de zes weken worden Inmiddels heeft een fors aantal Texelaars gebruik gemaakt van de mogelijkheid bij het ministerie van VROM bezwaar aan te tekenen tegen het 'ontwerp derde nota Waddenzee' (de PKB). Deze bezwaren spitsen zich voor een groot deel toe op de gevreesde achteruitgang van de so ciaal-economische omstandigheden van de eilandbewoners als gevolg van het inkrimpen van wat in de nota de 'kleinere activiteiten' worden ge noemd. Hieronder vallen onder meer de vliegvelden van Texel en Ameland, maar ook de garnalen- en mossel zaadvisserij en het (mechanisch) gehouden. De dagelijkse leiding komt in handen van Maaike Vonk, die al vele jaren als medewerker aan de bi bliotheek in Den Burg is verbonden. Zij zal de nieuwe functie van 'vestiglngscoördinator' bekleden en zich vooral bezighouden met de uit voering van het beleid zoals dat wordt vastgesteld door het bestuur en De Kruijff. Ondersteuning krijgt Vonk van Toos Maas, nu nog beheerder van de bibliobus. Er wordt nog gezocht naar iemand die Maas in haar huidige ambt zal vervangen. I komt een kaart waarmee I Texelaars op alle parkeerplaat sen mogen staan. 10p welke parkeerplaatsen? IJ'l hebt ook altijd wat te zeuren. pierensteken. Ook wordt in de nota een 'natuurlijke' Waddenzee voorge staan, zelfs als dit leidt tot minder gunstige omstandigheden voor som mige vogelsoorten of -populaties. Of, zoals een van de bezwaarmakers opmerkt: 'Het grondbeginsel is be langrijker dan speciale bescher mingsmaatregelen voor bepaalde vogelsoorten.' Verder spreekt de PKB over het te rugdringen van waterverontreiniging tot het landelijk niveau. De vraag doet zich voor wat dit voor gevolgen heeft voor de eilanden, die voor het uit malen van water geheel van de Wad denzee afhankelijk zijn. En, als het uitgemalen water met aan de ge wenste kwaliteit blijkt te voldoen, wat zijn dan de gevolgen voor met name de landbouw op de eilanden? Ook is er verbazing over de begrenzing van het planologisch gebied. Zo vallen gebieden als de Hors en de Geul bin nen de grenzen van de PKB. terwijl in ieder geval voor de Hors al een overleggroep bestaat, die zorg draagt voor de daar aanwezige natuur. In het algemeen stellen de bezwaarmakers dat de bedreigingen voor de Wad denzee niet afkomstig zijn van de plaatselijke bevolking en dat het op zijn minst vreemd is dat juist die plaatselijke bevolking onder de nieuwe regels zou moeten lijden. Zo zou de uitdaging om meer 'natte na tuur' te creëren kunnen inhouden dat bestaande polders onder water wor den gezet. Bezwaar maken tegen het 'ontwerp derde nota Waddenzee' kan tot dins dag 8 mei bij het Ministerie van VROM, Rijksplanologische Dienst, afdeling Landelijke Gebieden IPC 361Postbus 30940: 2500 GX Den Haag. De nota ligt ter inzage op het gemeentehuis

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1