00ste woningzoekende meldt zich bij SWT Politiek verzet tegen verhogingen OZB en toeristenbelasting Cf roen TwarC-Jexeh ïn het harL, 'Beste oplossing om bereikbaarheid te garanderen' heem ittere mijlpaal voor Stichting Wonen Texel fbestrating bij busstation brengst collecte 'aracentrum in vro-programma Voor beschuit komt hij eruit 2 Zwembad open Duurzame energie mScheepswrak Studie naar verplaatsing Helderse veerhaven TEXELSE ^COURANT SUPER DE BOER TEXELSE^COURANT GECOMBINEERDE KRANT MET HEMELVAART DINSDAG 8 MEI 2001 ICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR. 11577 irtenties/abonnementen/bezorglng: taan 6 rat MC Den Burg Aon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 Bil info@lenr.nl chijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 31 72 66 of 06-53 73 33 82 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. mtal Texelaars dat een (an- voning zoekt blijft stijgen. In ste vier maanden van dit jaar et aantal inschrijvingen bij de ing Wonen Texel toe met 0, waarmee het totaal de 400 overschreden. Pas als een in voorbereiding of aan- zijnde woonprojecten, waar- jnd de zestig huizen zijn ge wordt opgeleverd, zal de ne van het aantal woning- nden tijdelijk stagneren. Ie eerste signalen van het dit verschijnende woning- onderzoek wijzen erop dat laarste op Texel de komende mia verder zal oplopen. gebreidelde toename van het woningzoekenden stemt Jan idel, directeur van de Woning- ïg, somber. 'In 2000 was ivan een toename van 60 pra len groei die fel afsteekt bij de urwonmgen die in dat jaar kon- jrden gebouwd. De laatste tijd en zich vooral veel senioren in. iep woningzoekenden bestaat éénderde uit 55-plussers, rde uit jongeren en éénderde gevormd door de tussengroep, longeren zagen we een paar lieden, toen voor deze catego rie wooncomplexen werden iverd, een stagnatie, maar de itijd dikt ook deze groep weer n. En mensen die pakweg een vijf geleden een koopwoning kiezen in verband met de prijzen nu voor een huur- iet Van Andel enige lichtpunt- tannemer Draisma is gestart e bouw van de 32 senioren gen op de plaats van het oude n. Er komen 15 koopwoningen huurwoningen. De inschrijving de laatste groep is inmiddels inen en de reacties stromen We hebben ervoor gekozen loorrang te verlenen aan huur ders die een eengezinswoning van de SWT achterlaten, zodat die beschik baar komen aan de woningzoeken den die bij ons staan ingeschreven. Gezien de animo van oudere huur ders, dus niet degenen die al een seniorenwoning huren, lijkt dit aardig te lukken. Voor de 17 huizen zijn 60 inschrijvingen ontvangen.' Ander project waaraan wordt ge werkt zijn de vijf woningen in Ooster end, op de plaats van de gesloopte bakkerij 't Gouwe Boltje, die naar verwachting nog dit jaar kunnen wor den opgeleverd. Dat is inmiddels gebeurd met vier woningen aan de Stolpweg in Den Hoorn. En wellicht zijn de huurhuizen aan de Schipper Boonstraat in De Cocksdorp ook dit jaar klaar om te worden bewoond. Schoonoordsingel De bouw van de 16 woningen aan de Schoonoordsingel in Den Burg laat aanmerkelijk langer op zich wachten. Nadat de twaalf duplexwoningen nog vóór aanvang van de bouwvak in 2000 werden gesloopt, is het be oogde bouwperceel nog steeds een kale vlakte. Van Andel: 'Door allerlei tijdrovende procedures bij de provin cie, als gevolg van vernieuwde regel geving op provinciaal niveau, heeft het project flinke vertraging opgelo pen. We gaan van 12 naar 16 wonin gen, dus er komen vier extra huizen. Maar we mogen pas extra woningen bouwen op het moment dat we kun nen aantonen dat we aan de kwaliteitseisen voldoen. Alleen dan kost het geen extra contingenten. Verder hebben we te maken met ver schillende instanties, wat de snelheid met bevordert. Het is al met al een héél gedoe geweest, maar het ziet er nu gunstig uit. Inmiddels voeren we onderhandelingen met de aannemer De bouw moet dit jaar nog van start kunnen gaan.' Vervelend Van Andel: 'De vertraging is vooral vervelend voor de bewoners van de gesloopte huizen, die we overigens allemaal elders een permanente wo ning hebben kunnen aanbieden. Ze hebben allemaal het recht om in hun vernieuwde huizen terugkeren De nieuwe woningen zijn in principe ge schikt voor dezelfde doelgroep, dus kleine gezinnen en alleenstaanden.' Er komen tien zogeheten grond gebonden huizen, dus een traditio nele inrichting met een zongerichte tuin. Er komen ook drie woningen die rolstoelvriendelijk zijn, dus ook ge schikt voor senioren. Op de eerste verdiepingen hiervan komen drie bovenwoningen. De herbouw van vier woningen, waar voor er zes in de plaats komen, aan de Kikkertstraat in De Cocksdorp, zal volgens Van Andel voorspoediger verlopen. 'We hebben natuurlijk wel het een en ander geleerd van het pro ject aan de Schoonoordsingel. 'De provincie heeft dit bouwplan inmid dels positief beoordeeld. De plannen zijn panklaar en we hebben ze met de bewoners doorgenomen Als alles volgens het schema verloopt, worden de woningen in het najaar gesloopt en kan de herbouw in november van start gaan.' sesomlaan ter hoogte van het ation van de Elemert wordt ïnteel opnieuw bestraat. Dat lodig omdat de aan- en afrij- s bussen in het wegdek verzak- hadden veroorzaakt. Gisteren begonnen met het opbreken et plaveisel en het aanbrengen len betere ondergrond (funde- Het is de bedoeling ook een van Jsparkeerplaatsen zelf op een ilijke manier op te knappen. De taamheden duren tot en met g. Tot zo lang is het verkeer op stuk Keesomlaan tussen de erf en de Molenstraat dus ge ld. arlijkse collecte van de Neder- ie Hartstichting die van 22 tot en 18april werd gehouden, heeft op eiland het fraaie bedrag van 181,95 opgebracht. Het geld dat t besteed aan onderzoek en atenzorg, maar ook aan preven- voorlichting. uitzendingen van het Avro-pro- lma Nederland in Beweging 1 deze week aandacht besteed tandemparachutespringen op P- Het programma wordt dage- ■van 9.05 tot 9.20 uur uitgezon- °P Nederland 1. De muziek lef TMF wijdde gisteren ook al 'acht aan hetzelfde onderwerp in lal Theo on the Road. Op 14 en hei worden op het paracentrum "fes gemaakt voor een uitzen- van Vara's Jules Unlimited, ™j de presentator een zoge nd Birdmanpak gaat uitproberen, ft weekend van 6 tot en met 8 juli tkt SBS 6 opnames van de World Speedskydiving. Kort na deze 'al de commerciële zender een "age over de kampioenschap- uitzenden. Sinds ruim een maand is een jonge haas te gast bij de familie Rozendaai van 'Avanti' in het Noorden. Het beest huist in een kooi, maar wordt regelmatig los gelaten en scharrelt dan door de kamer, speelt met de poes en laat zich voeren en aanhalen door de mensen. De haas is zeer actief, groeit als kool en kan vooral goed overweg met dochter Janny Rozendaai. Het dier is afkomstig uit een nest (leger) dat was ge maakt in een bergje hooi. Toen het land moest worden geploegd en het hooi dus moest worden opgeruimd zag men een grote haas wegvluchten Een paar da gen later werd op dezelfde plek een pasgeboren haasje gevon den: nat, koud en met nog korte oortjes zodat het niet eens als zodanig werd herkend. Toen het in een doos in de warmte van de huiskamer werd gezet knapte het snel op, sprong uit de doos en werd twee dagen later terugge vonden in de serre. De haas werd vervolgens in een echte kooi gezet en gevoerd met melk. Later kwam daar vast voedsel bij in de vorm van brood, konijne bladeren en tafelafval. Een be schuitje is echter zijn meest ge liefde lekkernij, zoals Aaltje Rozendaal-Plaatsman op de foto laat zien. (Foto Harry de Graaf) De door het college voorgestelde extra verhoging van de OZB (On roerend Zaak Belasting) stuit op grote politieke weerstand. Dat blijkt uit de algemene beschouwin gen van de Texelse fracties, naar aanleiding van de door het college gepresenteerde meerjarenbegro ting. D66, WD, CDA, PvdA voelen er niets voor, Texels Belang is zeer gereserveerd. Ook over de extra verhoging van de toeristen belasting bestaat verdeeldheid. Bovenop de trendmatige verhoging van dne procent willen b en w de OZB met nog eens vijf procent verhogen. De extra inkomsten wil het college benutten om de zogeheten kanjer projecten te bekostigen, zoals de (ver)bouw van het raadhuis, het on der één dak brengen van de welzijn- sinstellingen en een centrale hulp post. Texels Belang, dat op dit moment nog met wil instemmen met de OZB-verhoging, zet vraagtekens bij het ambitieniveau. 'Daarvoor is de lat te hoog gelegd. Ook waar het gaat om de gemeentelijke organisatie. De kwaliteit van het werk en dienstver lening moeten hoogwaardig zijn. Dit geldt ook voor de kwaliteit van de werkplek, de accommodatie en de faciliteiten.' Met name de kanjer projecten leggen volgens TB beslag op de beschikbare middelen. TB vraagt zich af of de bouw van een nieuw gemeentehuis op het voorma lige voetbalveld van Texel'94, in com- Zwembad Molenkoog wordt vrijdag om 19.00 uur feestelijk geopend. De festiviteiten staan in het teken van Meimaand Natuurmaand. Bezoekers worden uitgenodigd om een plantje mee te nemen (liefst met bloemen) en deze zelf in één van de zes nieuwe plantenbakken bij het bad te doen. De eerste duik is daarna gratis. Het feestje eindigt om 21.00 uur, maar vanaf zaterdag is het bad volgens rooster dagelijks tot eind september open. Overigens kunnen potentiële bezoe kers (in tegenstelling tot wat in de vorige week verspreide folder staat) nu al in het zwembad terecht voor abonnementen, opgave voor zwem les (voor het 'zwem-ABC') en les- kaarten. De kassa is dagelijks geo pend van 9,00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur en in het week end van 12.00 tot 16.00 uur. Voor abonnementen is een pasfoto nodig. Het zwembad heeft geen pin automaat. binatie met onderkomens voor de hulpverleningsinstanties en de welzijnsinstellingen voordeel kan hebben. Het CDA kiest voor een gefaseerde aanpak van de projecten. 'Een zeer zorgvuldige afweging van kosten en baten is gezien het hoge investeringsbedrag noodzakelijk.' Verbouw of nieuwbouw van de ac commodatie van Gemeentewerken vindt het CDA onvermijdelijk. In plaats van verhoging van de OZB wil de WD een deel van het financieel overschot van de gemeente gebrui ken voor de financiering van de kanjerprojecten. 'Wanneer we wat zuiniger zijn het laten verrichten van onderzoeken kunnen we meer geld wegzetten voor de kanjerprojecten.' Prioriteiten Ook de PvdA ziet de verhoging niet zitten. 'Het lijkt ons beter dat een volgend college zich na de verkiezin gen uitspreekt over de voortgang en prioriteiten van kanjerprojecten en vervolgens voorstellen ontwikkelt over de wijze van financiering.' Uit de Algemene Beschouwingen blijkt dat de partijen er ten aanzien van de pro jecten verschillende prioriteiten op nahouden. GroenLinks is als enige fractie vol mondig voorstander van de verho ging. 'De vijf procent extra hebben we nodig om de kanjerprojecten te rea liseren. Zelfs als we nog langdu rig willen discussiëren over de wijze waarop we willen investeren in de toekomst, een discussie over het feit dét we moeten investeren hoeft met te worden gevoerd.' Toeristenbelasting Verhoging van toeristenbelasting is voor het CDA onbespreekbaar. 'Mi- Lees verder pagina 5 Verplaatsing van de veerhaven in Den Helder is de beste oplossing om de bereikbaarheid van de marinestad en Texel in de toe komst te garanderen. Tot die eens gezinde conclusie komen de ge meenten Den Helder, Texel, Rijkswaterstaat, Teso en de pro vincie Noord-Holland. RWS en de provincie tonen zich bereid om reserveringen voor groot onder houd aan de veerhaven en de ver betering van de N250 door Den Helder in te zetten voor de aanleg van een nieuwe haven met de daar bij behorende ontsluiting. In Den Helder zijn files en verkeersop stoppingen op de aanvoerweg naar de veerhaven op hoogtijdagen meer regel dan uitzondering. Om de pro blemen op te lossen is tot dusver al leen gekeken naar aanpassingen van de N250. Vanuit Texel wordt al langer aangedrongen op maatregelen die aanzienlijk verder gaan. Besprekin gen tussen de betrokken partiien hebben er nu toe geleid dat de be trokken partijen vinden dat er onder zoek moet worden gedaan naar ver plaatsing van de veerhaven, omdat Texel kan zijn totale energiebehoefte ruimschoots dekken uit duurzame bronnen, zoals wind, getijden, biomassa en zon. Dat is geen droom maar de uitkomst van een onderzoek dat in opdracht van de gemeente is uitgevoerd door het adviesbureau Ecofys uit Utrecht. Pagina 3 Met het zicht op het 400-jarig be staan van de VOC in juni 2002 wil dui ker Hans Eelman een scheepswrak van 150 jaar oud naar boven halen. Voordat de Baron van Palland kan worden geborgen moet Eelman wachten op toestemming van de gemeente. Daar dient echter wél vaart achter te zitten. 'Volgend jaar is het zeewater te koud.' Pagina 5 (Advertentie) dat voor de lange termijn als de beste oplossing wordt gezien. Ter voorbe reiding van de mogelijke verplaatsing zal een projectgroep een verken nende studie maken, waarbij de bereikbaarheid van Den Helder en Texel vanuit een breed perspectief zal worden bekeken, In deze project groep participeren alle betrokken partijen De gemeente Den Helder is initiatiefnemer van deze groep. Een mogelijke verplaatsing van de haven zal nog jaren op zich laten wachten. Om de grootste knelpunten op korte termijn te verminderen zul len verbetering in het wegprofiel wor den aangebracht. Ook kwaliteits verbeteringen in de veerhaven, zodat fietsers, voetgangers en minder validen de boot beter kunnen berei ken moeten binnen afzienbare tijd voor verbetering zorgen. Om het extra laadvermogen van het nieuw te bouwen schip van Teso ten volle te benutten, moeten onder meer in de Helderse haven aanpassingen worden aangebracht. 'Gezien de hui dige ontwikkeling, zal dat voorlopig niet gebeuren', zo laat de gemeente Den Helder weten. LfTttM I» btt bjn. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 (Advertentie) c jntt la bé hjrt_ In verband met het als werk dag uitvallen van donderdag 24 mei, hemelvaartsdag zal er op woensdag 23 mei een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen maandag 21 mei tot 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy De bouw van zestien huurwoningen aan de Schoonoordsingel heeft flinke vertraging opgelopen. Terwijl de woningen al vóór de bouwvak van 2000 zijn gesloopt, laat de herbouw op Zich wachten. (Toto Garard Timmarman)

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1