Dodenherdenking rukbezocht en stijlvol 5 Weinig mensen op 'visite' bij boeren Extra stallingen voor fietsen in Den Burg Elke cent telt Langzaam gaat het eiland ons bezitten Duiker wil scheepswrak na 150 jaar van zeebodem halen TEXELSE COURANT' nivimtviwj'GmW Toeristenbelasting Reïncarnatie Alcoholcontrole Durper kerk te bezichtigen Voorlichting ondernemers Reikicurus Te veel wind om te zeilen B Uk vanger dB DINSDAG 8 MEI 2001 e plechtigheid bij het monument De Goede Herder in Den Burg. (foto's Harry do Graaf) i de krant las ik dat de jeugd van 8 tot 12 jaar maar weinig Leet over de oorlog. Is dat zorgelijk? Ja! Wat vrijheid is, moet lorden doorgegeven'. Aldus burgemeester Joke Geldorp tij- ens de dodenherdenking van 4 mei die ook deze keer weer leel deelnemers trok. Wegens restauratiewerkzaamheden in de lervormde kerk van Den Burg werd het 'overdekte' deel van 3 herdenking gehouden in de r.k. kerk met als nieuw element peciale aandacht voor de slachtoffers van de Japanse bezet- ng van voormalig Nederlands Indië. hassadeur Zaldastanishvili (rechts) en gevolmachtigd minister Gamtsemlldze leggen men bij het monument op de Georgische begraafplaats. pb Lutke Schipholt uit De Waal en Jeneke Deege-Brommersma uit De j vertelden over hun ervaringen |de kampen en de periode daarna. deden dat in een eenvoudig ig- en antwoordspel dat onthul- tid en aangrijpend was, ook voor de rtellers zelf. Voor een schitterende en passende afsluiting zorgde het Texels Vrouwenkoor dat het 'Lied van de gevangenen' ten gehore bracht, bedacht in een interneringskamp voor vrouwen en kinderen in Sumatra. Tieneke Brommersma: 'Dit lied is in ons kamp ontstaan. Het was alsof engelen zongen'. Rob Lutke Schipholt vertelde hoe hij bij het be schouwen van de wereld van van daag nog altijd als achtergrond zijn oorlogservaringen ziet: 'Het ergste is dat er nadien nooit vrede is gekomen, dat oorlogen dóórgaan met overal vluchtelingen'. Hij wees op de haat die voeding geeft aan het geweld. 'Haat is als een mkz-virus dat ieder een kan treffen'. De stille tocht naar de begraafplaats aan de Kogerstraat en de kransleg- ging bij de diverse monumenten al daar voltrok zich volgens het gebrui kelijke schema. Ook deze keer was de jeugd goed vertegenwoordigd onder de belangstellenden. Onder de deelnemers was de nieuwe Georgische ambassadeur in de Be nelux Konstantin Zaldastanishvili. Het was de eerste keer dat een Georgische ambassadeur ook bloe men legde bij het herinneringskruis op het deel van de begraafplaats waar geallieerde gesneuvelden hun laatste rustplaats hebben gevonden. De Georgische delegatie was we gens vertragingen op weg naar Texel 's middags een uur later dan gepland gearriveerd op begraafplaats Loladze voor de gebruikelijke herdenking van de slachtoffers van de opstand van 1945. Het aantal belangstellenden voor deze met officiële plechtigheid neemt duidelijk af. Deze keer waren er niet meer dan dertig. De ambas sadeur en gevolmachtigd minister Teimuraz Gamtsemlidze legden een bloemstuk bij het monument en be sprenkelden het graf van Sjalwa Loladze met wijn, een voorbeeld dat door de meegekomen familieleden werd gevolgd. Lutke Schipholt en Tieneke Brommersma vertellen in de r.k. kerk in Den Burg over hun kampervaringen. Op de achtergrond het r Tfferels Vrouwenkoor dat onder leiding van Arie Groen 'The Captives' Hymn' ten gehore bracht. maal moet vooraf onderzoek wor- en gedaan naar de mogelijke con venties.' TB houdt nog een slag mde arm en 'wil eerst de financiële •vulling van het museumbeleid ken en. De partij vindt dat alvorens de ingrijpend wordt verhoogd, eerst PU e sector wordt geraadpleegd. 'Het v» pfrissen van de museumnota houdt 'et in dat we de toeristenbelasting loeten verhogen met vijf procent', mdt de WD, die aangeeft dat de llJsea van hun entreegelden moe- •n kunnen bestaan. De liberalen vin- en dat de gemeente wel incidentele ijdragen kan leveren aan een ver- 0uwmg of andere goede initiatieven *n de musea. PvdA is geen tegenstander van toptrekken van de subsidies voor t Maritiem en Jutters Museum, fóar vindt een procentuele verho- ln9 van de toeristenbelasting te kort °°r de bocht. 'We willen eerst een nanciéle uiteenzetting zien, in plaats fn or,s op voorhand akkoord te ver- laren.' GL juicht ook deze verhoging toe. 'Want het is nodig dat er wordt geïn vesteerd in een gezonde toekomst. Texel biedt daarmee straks meer waar voor zijn geld. We mogen niet vergeten dat musea de belangrijkste schakels zijn bij de invulling van een recreatief verblijf op Texel.' Ook D66 kan zich vinden in de verhoging. 'De musea spelen een grote rol in de tijdsbesteding van de vakantiegan gers. Door een ruimer budget kunnen de musea zich verder ontwikkelen en de toerist meer bieden.' Jaap van de Weg, arts voor psychosomatiek en ontwikkelings- vragen, houdt vrijdag 18 en zaterdag 19 mei in De Aleph in de Weverstraat lezingen over respectievelijk reïncar natie en karma. Beide lezingen wor den voorafgegaan door een recitatie door spraaktherapeute Veronique Bremer-de Lattre. De voordrachten beginnen om 20.00 uur, de toegang bedraagt 30,- voor twee avonden. Voor aanmeldingen en inlichtingen: Peter Koster, tel. 322979 of Irisabella Bakker, tel. 319426. Een 34-jarige automobilist uit De Koog die vrijdagmorgen om 3.05 uur op het Mieterglop door de politie werd aangehouden, bleek ruim het dubbele van de toegestane hoeveel heid alcohol achter de kiezen te heb ben. Hij blies 510 ugl (microgram al cohol per liter uitgeademde lucht) in plaats van de toegestane 220 ugl. De man kreeg een proces verbaal. Tussen maandag 14 mei en vrijdag 14 september wordt de hervormde kerk van De Cocksdorp enkele malen per week opengesteld voor publiek. Belangstellenden kunnen maandag van 13.30 tot 16.30 uur, dinsdag en woensdag van 10.30 tot 16.30 uur en vrijdag van 10.30 tot 13.30 uur te recht om rustig rond te kijken, op het orgel tè spelen en de tentoongestelde oude foto's en verhalen te bestude ren. De werkgroep Open Kerk wijst erop dat niet alleen toeristen maar ook (al dan niet kerkelijke) Texelaars welkom zijn. Waarschijnlijk is de mkz-crisis er de oorzaak van dat er weinig animo is voor de tournee 'Op visite bij de boer' die deze maand een aantal keren wordt gehouden in het kader van Meimaand Natuur- maand. Voor de tocht van maan dag meldden zich slechts 13 per sonen. De tocht ging evengoed door, maar de volgende keren wil de organiserende WLTO toch wel graag minstens 20 passagiers ver welkomen. Dick van Heerwaarden uit De Waal die als trekkerchauffeur de tournee leidt, heeft de indruk dat veel mensen er bij voorbaat van uitgaan dat het bezoeken van agrarische bedrijven door de mkz-crisis met doorgaan.Een misverstand, want het programma is zodanig aangepast dat de deelne mers weg worden gehouden van bedrijven waar zich evenhoevige die ren bevinden. 'Visites bij de boer' zijn zijn nog ge pland op 15, 22 en 29 mei. Belang stellenden kunnen zich aanmelden bij de VW of bij de receptie van Vakantiecentrum De Krim (telefoon 390111waar de tocht om 13.00 uur ook van start gaat. Kosten ƒ12.40; kinderen ƒ7,50. De deelnemers zitten op pakken stro op een landbouw- wagen (maximaal 40 personen) waar mee ze naar twee bedrijven gaan: het asperges- en aardappelteeltbedri|f van Bert Dros in Ongeren (waar ook koffie, thee of frisdrank wordt gedron ken) en het lelie- en narcissenbedrijf van Wim Trap aan de Achtertune in Oosterend. Op beide bedrijven wor den bezoekers rondgeleid en verne men daarbij allerlei bijzonderheden. Van Keijser krijgen ze zelfs enkele hoogwaardige aardappelen die ze thuis zelf kunnen poten. Wie mee wil moet zich tijdig voor een van de genoemde dagen aanmelden en zo mogelijk een datum van tweede keus aangegeven, zodat men voor een andere dag wordt genoteerd als voor de datum van eerste keus te weinig belangstelling zou bestaan. Als groepen van voldoende grootte zich aanmelden, kan ook worden gereden op andere dan de ge noemde data. De Kamer van Koophandel Noord west-Holland houdt woensdag 23 mei van 13.30 tot 17.00 uur in het regiokantoor in Den Helder een voorlichtingsmiddag voor startende ondernemers. Deskundigen vertellen over zaken als ondernemings plannen, inschrijving bij de Kamer van Koophandel, rechtsvormen, al gemene voorwaarden en vestigings wetten. Deelname kost 50,-. Aan melden dient schriftelijk te gebeuren via fax 072 - 519 5727 of e-mail mappeldoorn@alkmaar.kvk.nl Den Burg krijgt er als proef nog vóór de zomer twee terreinen bij waar fietsen kunnen worden ge stald: bij de hoek Kogerstraat- Bernhardlaan tegenover het tuin centrum vd Werve en bij de hoek Waalderstraat-Bernardlaan. Op elk van deze terreinen kunnen onge veer honderd rijwielen worden ge plaatst tegen stalen hekken van het type dat is toegepast op eerder Met het zicht op het 400-jarig be staan van de VOC in juni 2002 wil duiker Hans Eelman een scheeps wrak van 150 jaar oud naar boven halen. Voordat de Baron van Pal- land kan worden geborgen moet Eelman wachten op toestemming van de gemeente. Daar dient ech ter wél vaart achter te zitten. 'Vol gend jaar is het zeewater te koud.' Volgend jaar bestaat de VOC. 'de allergrootste multinational ooit', 400 jaar. Om dit te vieren is Eelman be reid om het wrak op te duiken en te bergen. 'Ik duik al bijna 30 jaar en heb bijna 75 wrakken gelokaliseerd.' Aan ervaring ontbreekt het hem met, maar of Eelman toestemming van de ge meente krijgt is nog onduidelijk. 'Je hebt te maken met een spannings veld. Wat mag wél? Wat mag niet? Dat is logisch, anders wordt het wild west. Je moet een zogenaamde te kijken hoe de schepen vroeger werden gebouwd. In totaal zijn 15.000 voorwerpen uit het wrak ge haald Het Maritiem- en Juttersmuseum is bezig een groot deel van de collectie naar Texel te halen voor tentoonstelling.' De Baron van Palland is rond 1850 vergaan, een relatief jong wrak vol gens Eelman. Het schip, dat veertig meter lang is en zeven meter onder water ligt, is voor een deel onder het zand terechtgekomen. Het was waar schijnlijk een vracht- en passagiers schip dat op de laatste reis geladen was met tin. Dit is in de vorige eeuw uit het schip gehaald. 'Voor de visserij is het een gemeen ding, bovendien ligt de zee vol met deze wrakken, ik zie geen probleem om de Palland te bergen.' Het deel van het schip waar Eelman zijn oog op heeft laten vallen zit vol anemonen en mosselen. 'Het stinkt vreselijk, maar de organisatie aangelegde fietsenstalplaatsen. Beter dan tot dusver zullen alle stallingen met borden worden aan gegeven en ook de verwijzingen naar de stallingen zullen meer in het oog springen. Het college wil op den duur nog meer rijwielstallingen in Den Burg aanwij zen. Als de PTT ermee instemt wordt er een aangelegd op het terrein voor de telefooncentrale aan de Waalder- straat. Ook bij de vijver aan de Elemert komt er een, maar daarover wordt pas definitief beslist als de plannen voor het opknappen en ver anderen van de vijver definitief zijn. Een andere mogelijke nieuwe locatie is de hoek Weverstraat-Warmoes straat terwijl uitbreiding wordt over wogen van de stallingen op beide parkeerterreinen bij Albert Heijn aan de Waalderstraat. Het idee om een stalling te maken bij het Esperanto- monument aan de Kogerstraat heeft het college definitief afgewezen, wat te maken heeft met de overlast die omwonenden hebben ondervonden. Bij het aanwijzingen van stallingen in het verleden is er onvoldoende reke- heeft daar geen probleem mee.' Als het schip is opgehaald, wat waar schijnlijk met twee kotters gebeurt, moet dit tot het laatste moment in het water liggen. Eelman. 'Als zo'n wrak naar boven komt brokkelt deze door contact met de buitenlucht compleet weg. Ik heb ooit eens een lezing ge houden met de titel: Een schip ver gaat tweemaal.' 'lUbi.., ning mee gehouden dat fietsers het centrum zo dicht mogelijk willen be naderen en vlak daarbij hun fiets kwijt willen. De wat verder van het centrum gelegen stallingen worden daarom slecht gebruikt terwijl op daarvoor met aangewezen plekken dicht bij het centrum vaak grote massa's fietsen worden achtergelaten, wat een chao tische toestand veroorzaakt. Door uitbreiding van het aantal stallingen bij het centrum en betere verwijzing naar bestaande stallingen moet dat anders worden. In een enkel geval moet ook verplaatsing van een be staande stalling verbetering geven, zoals de stalling op het parkeerterrein aan de Vogelenzang. Door deze naar de andere hoek van het terrein(achter Moerbeek) over te brengen, ligt hij in het zicht van de door fietsers veel gebruikte Kogerstraat In de aankondiging van de cursus intergratieve massage in het Reikicentrum ontbrak de datum, za terdag 12 mei. De cursus duurt van 10.00 tot 17.00 uur, aanmelding via tel. 310468. De eerste wedstrijden van de Cocksdorper Kustzeilveremging (CKZ), die zondag op het programma stonden, zijn afgelast. Dit tot teleur stelling van de tien teams die zich hadden aangemeld. Maar hoewel de weersomstandigheden op het oog prima waren, woei het met een kracht van zes beaufort te hard om de bo ten zonder aanvaardbaar risico het water op te laten gaan. De seizoensouverture staat nu voor zon dag 20 mei gepland. Ook in 2001 wordt geld ingeza meld voor de stnjd tegen hersen ziekten en psychische ziekten Helpt u ook? U wordt gesteund door de collecte-promotoren van de Hersensbchting Nederland en het Natfortaal Fonds Geestelijke Volksgezondheid. Steun de Nationale Hersenweek2001. Meld u aan als vrijwilliger collectant: (030)29711 97 Een plattegrond van het schip waarvan Eelman eerder onderdelen opdook. Het kleine - nog altijd een paar meter - gedeelte rechts onder tot aan de lijn is geborgen door de duiker. lAibwwnng hisaj opgravingsvergunning krijgen. Die moet je aanvragen bij het Rijk, dacht ik. Maar toen bleek dat de Monumentenwet tussen nu en twee jaar tot de bevoegdheid van de ge meente gaat horen. In een brief aan het college heb ik een vergunning aangevraagd, maarzij reageerden in eerste instantie negatief. Het bleek dat de toekomstige bevoegdheden nog niet bekend waren bij de ge meente. Gelukkig zijn zij inmiddels wél bereid tot overleg. De vergunning moet deze zomer voor elkaar zijn, want anders is het zeewater te koud en kan het niet meer.' Een ander probleem is dat liefheb bers vaak niet serieus worden geno men. In een brief aan de verantwoor delijke staatssecretaris Van der Ploeg van Onderwijs, Cultuur en Weten schappen stelt de Stichting voor de Nederlandse Archeologie (SNA): 'Amateur-archeologen zijn van oudsher de ogen en oren van het veld. Na vondsten worden zij echter aan de kant geschoven waarna beroepsarcheologen aan de slag gaan.' De vereniging pleit ervoor dat amateur-archeologen hun eigen vondsten willen onderzoeken. Het zou voor Eelman niet de eerste keer zijn dat hij een wrak opduikt. 'In 1985 heb ik een scheepswrak uit 1593 ontdekt in het Scheurrak. een vaarroute tussen Texel en Ter schelling. Het Nederlands Instituut voor Scheeps- en Onderwater- archeologie (NISA) heeft er vervol gens tien jaar onderzoek naar ge daan. In 1990 hebben we voor de eerste keer een deel van het wrak geborgen. Er zijn allerlei verschillende bouwdelen naar boven gehaald, om 'Bezit bezit jou', zeggen ze. Het is waar. 'Bezit staat voor status', zeg gen ze. Het is ook waar. Soms word ik moe van mijn eigen bezit. Het huis, de tuin, het erf, de auto, de boot, de fiets, alles vergt een tijdrovend onder houd waar ik absoluut niet van kan houden. En vaak droom ik ervan zo maar spoorslag te verdwijnen en al die zorg voor gezien te laten. Al die boeken, die schilderijen, die foto's, die kleren, die schoenen, die papa rassen. Allemaal verworven en verza meld door de tijd heen en allemaal even dierbaar en bepalend. Om nog maar te zwijgen van al die intense, emotionele familiebanden en vriendenbanden. Het leven is êén in gewikkeld carrousel. En maar draaien en maar draaien. Zelfs ons eiland wordt een eiland met status. Krijg ik drie of vier of liever nog vijf sterren voor mijn te verhuren zo merhuis? Meer dan vijf sterren kan met, dus moet we vernuftig naar on deren terugwaarderen. Wanneer de vijf sterren eigenlijk zés sterren zou den moeten worden, dan worden de huidige vijf sterren opeens vier ster ren. Zeer verwarrend voor de status. Want wat begint de statusvolle toe rist zonder vijf sterren? Hij moet het minstens zo goed en liever nog 'be ter' hebben dan thuis. We doen ijve rig ons best. Hebben wij al zo'n zeer gewaardeerd 'populair hotel gebeu ren' zoals op Schiermonnikoog? Oh jawel, wij hebben ons Opduin. Ook daar komen al twintig of dertig jaar lang dezelfde families. Wij hebben nog zoveel meer goed geoliede ho tels en pensions met alles er op en alles er aan. Geen kamer zonder te levisie is er meer te vinden. Wat nou op een eiland wonen of logeren? Wij zorgen er voor dat het net lijkt alsof we niet op een eiland wonen. Alle oude caravans bij Prins Hendrik zijn verdwenen en keurig in het lid, als tin nen soldaatjes, verrezen de 'huisjes, gedropt en van alles voorzien tussen strakke lapjes postzegelgrond. Geen wild bloemetje meer te bekennen. Uniforme status van de driekleuren variant. Niets op aan te merken en ook niets aan op te merken. We hebben nu veel asfaltwegen, veel rotondes, veel stoplichten, veel su permarkten, veel niets ter zake doende lariekoekwinkels, veel witte broeken en witte jackjes, zomerzotheidgedoe in grote vooral Duitse maten. We hebben esoteri sche mogelijkheden, alternatieve geneeskunde en goede scholen. De winkels worden steeds lonkender in hun entourage. Straks heet alles brodotheek en schaapotheek, of biebotheek. Maar genoeg emplooi voor een echte bibliothecaris hebben we niet. Mankeert daar iets aan onze status? Fout|e misschien? Heel langzaam gaat het eiland ons bezitten, hoewel toch wij het eiland zouden moeten bezitten. Misschien was het mooiste gevecht wel bij de Slufter. De zee won het daar en gaf ons er een schitterend gebied voor terug. Daar zijn we heel erg zuinig op. Geen lamsoortje te plukken, geen zeekraal te eten. Mogelijk wordt daar het wezenlijke Texelse klimaat nog gevoeld. We houden ons hart vast voor de schapen en de koeien, in een collectieve angst over een mogelijk verlies, zodat het schitterende beeld van Texel als schapeneiland verloren zou gaan. Graag zou ik wat meer collectieve angst willen voelen over de sluipmoordenaar die Status heet. Ik droom ervan dat de zee een truc met ons uithaalt, zodat alles wat vijf sterren heet gewoon terug moet naar twee sterren, of één of geen. Een milde Neptunus, die even uit zee op rijst, die even ronddwaalt over het landschap en terwijl wij slapen de orde herstelt, ons bezit in de zee gooit, zodat wij opnieuw vrij zijn. Ver der kunnen lopen, verder kunnen kij ken. dus geen hoogbouw aan de haven. Zodat wij heel veel met hoe ven op te bergen en te onderhouden wat we op dit eiland kunnen aan schaffen. 'Begin maar bij jezelf', zei mijn vader altijd. 'Kritiek is makkelijk, daadkracht is wat anders.' Hoe ouder ik word, hoe meer hij gelijk krijgt. Op mijn ter ritorium zijn de schoenen ingeperkt en met veel moeite wat boeken ver schoven naar 't Ouwe Boekie. Zo is de cirkel rond. Ook ik ben voorlopig ingepakt door alles wat mogelijk is gemaakt. Dana Rover

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5