'Alsof ze het platteland van boeren wil ontdoen' Ooievaar op lantaarnpaal (jroen TwarLrJexels in het harL, Kunstenaars vereeuwigen voorjaarspracht 200 keer Texel Canadese zoektocht Vanavond 20.00 uur TEXELSE^COURANT Informatiekrant DUINEN VAN TEXEL Noortje Roll wordt trouwambtenaar Qnder de pomp Raad oordeelt positief over trouwlocaties Para gewond Provincie: geen bezwaar tegen crossbaan Eierland Rechtbank bestraft seksueel misbruik Taxi's mogen in 'verboden' gebied Toeristenbelasting Schapenboerderij mag weer bezocht TEXELS E^COLI RANT GECOMBINEERDE KRANT MET HEMELVAART Akkerbouwers teleurgesteld in staatssecretaris Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. Wie in 61 jaar 200 keer naar Texel op vakantie is geweest, moet wei een groot liefhebber zijn. Het is vooral het sfeertje. Dat gemoedelijke', zegt Abe de Wilde uit Engwierum. die er bij de boot wel een paar tientjes extra voor over heeft om op Texel te komen. Pagina 2 De één geeft er niks om, de ander is gedreven op zoek naar zijn wortels. De 40-jarige Phil Stark uit Edmonton, Alberta, wil alles over zijn afkomst weten. Hij was een paar dagen met zijn Canadese vrouw en zijn moeder op Texel en bezocht zoveel mogelijk familieleden en het huis aan de Zand dijk bij Zuid-Eierland waar zijn vader opgroeide. Pagina 6 (Advertentie) De Nacht van de Kunst in Question Plaza. U kunt vandaag nog de schitterende catalogus met biednummer halen in d'Ouwe Ulo of Nauta Boek. (Advertentie) Qrta ^mtrl Jnrth ia bd bjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkri jgbaar op Spmbaan 6. (Advertentie) 'Sr is ineens geen geld meer voor agrarisch natuurbeheer. Maar als we morgen onze grond langs de Rommelpot, die voor natuur ontwikkeling in aanmerking komt, te koop aanbieden, staan ze met een dikke zak geld op de stoep. Dat geld komt van hetzelfde minis terie: LNV. Dus het maken van na tuur mag wel geld kosten, maar het natuurbeheer onderbrengen bij de landbouwers past Den Haag ken nelijk niet. Alsof ze het platteland van boeren willen ontdoen. Daar mee moeten ze oppassen, want er stoppen om ons heen steeds meer boeren. En ik moet zeggen: na zo'n i week raakt ook voor ons de aar digheid eraf. Een verkeerde ont wikkeling.' Aan het woord is Jan Lap uit Den Hoorn, die samen met broer Piet aan groot akkerbouwbednjf runt, voor wie de brief van de agrarische natuur- veremgmg vorige week als een koude douche kwam. Ze willen er best hun zegje over doen. 'Mits het geen al te klagerig verhaal wordt, want als boe ren komen we al zo vaak negatief in het nieuws. We zijn in de loop der ja ren wel gewend geraakt aan tegen vallers. De wateroverlast van afgelo pen herfst, tegenvallende pnjzen voor akkerbouwgewassen, terwijl bestrijdingsmiddelen, brandstof en kunstmest een stuk duurder zijn ge worden. mkz, en dan nog de enorme papierwinkel die we over ons heen krijgen. Maar dat de staatssecretaris nu ook nog de ons beloofde vergoe ding voor het agrarisch natuurbeheer intrekt, dat slaat alles. Pure contract breuk. De geloofwaardigheid van de overheid, die toch te wensen overliet nadat we een paar weken geleden kregen te horen dat schade door overvloedige wateroverlast nu ineens bedrijfsrisico is, is naar een diepte punt gekelderd. Het is alsof het rijk bewust aan boertje pesten doet.' Doodzonde De achterdocht is begrijpelijk. De gebroeders Lap zijn met de Vereni ging voor Agrarisch Natuurbeheer De Lieuw immers vorig jaar een contract van zes jaar aangegaan, op basis waarvan ze hun bedrijf hebben aan gepast. 'Van jongs af aan zijn we al begaan met de natuur. Door het agra risch natuurbeheer is dat ook econo misch in het bedrijf in te passen. We deden graslandpercelen in de zoge heten laat-mei-regeling, die pas wor den gemaaid nadat de eieren zijn uit gebroed. Er stond een aardige vergoeding tegenover en - dat moet ik erkennen - als je geen vee hebt, dan brengt zo'n grasgewas tegen woordig toch weinig meer op. Verder krijgen we een vergoeding voor de tuinwallen en voor het strooien van ruige mest, wat gunstig is voor insecten en vogels. En we hebben zogeheten graan- en kruidenranden langs de percelen, waar we geen kunstmest strooien en niet spuiten. Dat werkt prima, want hoe dichter je bij de slootkanten komt, des te meer Noortje de Bruijn-Roll uit Oude- schild wordt full time trouw ambtenaar bij de gemeente Texel naast de reeds lang als zodanig in dienst zijnde Wout Stam, Froukje Vlaming en Francita Bruin. Het col lege heeft daarnaast als reserve trouwambtenaren Ria Keyser en Mies de Wilde benoemd. Het gemeentebestuur besloot in ja nuari het aantal trouwambtenaren uit 'e breiden in verband met de uitbrei ding van het aantal trouwlocaties op Texel en de komst van het homo- huwelijk. Naar aanleiding daarvan Zal ilr vannacht naar het paal- a"en of naar de kunstveiling gaan? Nou, een nachtje op zo'n paal is ook een hele kunst. wilde planten er groeien. Na drie jaar is het resultaat duidelijk zichtbaar. Hier in De Hemmer groeien in één meetvak zeven soorten wilde plan ten, waaronder best bijzondere, zo als de koekoeksbloem, zonnedauw, ratelaar en noem maar op. Bovendien zijn die kleurige kruidenranden in het landschap een mooi gezicht. Maar nadat we de onbespoten graan- en kruidenranden afgelopen voorjaar hadden ingezaaid, kregen we eerst een brief van de vereniging dat de on bespoten graanranden niet meer in het pakket pasten. Het moest worden omgezet in een kruidenrand. Dat gaat nu natuurlijk met meer. Het is dood zonde, want als jedie perceelsranden één keer spuit, is al dat moois in één klap verdwenen. Maar als er geen vergoeding tegenover staat, dan heb ben wij geen keus en moeten we de boel wel omploegen.' Weidevogels Een soortgelijk verhaal gaat op voor de weidevogelbescherming. 'Al ver voor dat we er een vergoeding voor kregen, spaarden we de nesten. We stapten al van de trekker om een nest aan de kant te leggen, toen collega's ons nog voor gek verklaarden. Maar doordat we dat al zó lang doen, broe den er bij ons nu zoveel weidevogels. Dit voorjaar hebben we al 115 nesten gevonden. Het opsporen van die nes- Lees verder pagina 5 Na maanden van nattigheid is het prachtige, droge voorjaarsweer van deze week voor velen een verade ming. Boeren bewerken hun akkers, vakantiegangers pakken de fiets om te genieten van de ontluikende natuur en bollenvelden komen in bloei. Schilders van Texels Enige Eigen Vnje Academie (TEEVA) zagen woensdag hun kans schoon en installeerden zich met schildersezel, verf en pen seel op het land van bollenteler Dirk Terpstra in de PH-polder, om de kleu rige bollenvelden te vereeuwigen Terpstra, zelf lid van het gezelschap van amateurkunstenaars en enthou siast schilder, ontbrak echter. Het werk in de bollen eiste al zijn aan dacht op. fFoto Gerand Timmerman) Als haar beëdiging tijdig kan worden geregeld, treedt Noortje de Bruijn-Roll op 29 juni voor het eerst op als trouwambtenaar. De landelijk bekende presentatrice zal dan Rick Grisnigt en Sanny Zegel uit Oudeschild in de echt verbinden. (Foto Harry do Groan meldden zich genoemde drie perso nen. Daarvan wilde Noortje Roll de functie graag full time uitoefenen wat neerkomt op 20 tot 30 huwelijken per jaar, terwijl de anderen het op part time basis wilden doen. Daardoor lag het voor de hand om Noortje Roll te kiezen en de anderen op de reserve lijst te zitten. Texel heeft nu drie reserve trouw ambtenaren die een paar keer per jaar voor het sluiten van een huwelijk in actie komen In de praktijk is ge bleken dat het niet overdreven is om drie reservisten achter de hand te hebben, want vorig jaar scheelde het weinig of een huwelijk was wegens het met beschikbaar zijn van een trouwambtenaar niet doorgegaan; de situatie kon met kunst- en vliegwerk worden gered. De ambtenaren die met de selectie van de kandidaten waren belast kwamen tot de conclu sie dat de drie nieuwe gegadigden elk zeer geschikt zijn. Ze zijn met name bedreven in het optreden in het open baar en het goed voordragen van tek sten. De drie nieuwe trouw ambtenaren zullen zich met hun nieuwe taak vertrouwd maken door het bijwonen van een aantal huwelij ken en het volgen van een cursus van één dag waarbij aandacht wordt ge geven aan de ceremonie rond de huwelijksvoltrekking, de gebruiken en de speech. Op korte termijn zullen ze worden beëdigd door de Alkmaarse rechtbank. Wat betreft trouwambtenaren is de gemeente nu dus op 'sterkte', maar zij vormen geen afspiegeling van de bevolking. Er Is slechts één man bij en ze zijn allen van gevorderde leef tijd. Bij het vervullen van vacatures in de toekomst zal worden getracht dit de 'corrigeren'. Molen de Traanroeier, de Oud heidskamer en de doopsgezinde kerk te Oosterend zijn per 1 juni voor een periode van vier jaar Texels nieuwste trouwlocaties. De raad besliste unaniem over het voorstel, waar heel wat discussie aan vooraf is gegaan. De uitbaters van het motor passagiersschip de Witte Zeehond moesten hierbij worden teleurge steld. Geen van de raadsleden zag heil in het schip als trouwlocatie, het geen door Hans Roeper (PvdA) werd verwoord met: 'Ook op het land kan men prima in de huwelijksboot stap pen.' Hij had twijfels bij de Oudheids kamer, waar ruimtegebrek een pro bleem kan vormen. 'Met het huwelijkspaar, familie en getuigen moet de ongewenste schoonvader al bijna wegblijven, zo klein is het.' Dick Drijver (Texels Belang) benadrukte de hoge tarieven voor een huwelijks plechtigheid. De doopsgezinde kerk sprong er volgens hem positief uit vanwege de relatief lage kosten Martin Trap (WD) pleitte voor een evaluatie van de nieuwe trouwlocaties, waarin hij bijval kreeg van burgemeester Geldorp. Hierdoor zouden de plaatsen die nu niet in het plan voorkomen, zoals de Schouten zaal in de Lindeboom, EcoMare en de Witte Zeehond, later alsnog in aan merking kunnen komen als blijkt dat één van de trouwlocaties niet naar behoren functioneert Hulpverleners rukten dinsdagmiddag uit nadat een parachutist ongelukkig terecht was gekomen. Een bekken fractuur was het gevolg. De verhuizing van de autocross baan van het terrein aan de Gente- weg bij Oosterend naar het perceel dat grenst aan het motorcross terrein is een flinke stap dichterbij gekomen nu de provincie een ver klaring van geen bezwaar heeft af gegeven voor het wijzigen van de agrarische bestemming. De vrij stelling van het bestemmingsplan moet door de gemeente nog wor den vertaald in een beschikking voor de MAB. Het is nog niet dui delijk wanneer de autocoureurs in Eierland terecht kunnen. Niettemin betekent het besluit van Gedeputeerde Staten goed nieuws voor de vele autocrossliefhebbers, maar omwonenden in Eierland die toename van geluidsoverlast vrezen Een ooievaar die zich gisteren op verschillende plaatsen op het eiland vertoonde, trok veel bekijks. Het is dan ook geen alledaags tafereel. Ooievaars op Texel zijn een zeld zaamheid en twintig jaar geleden waren ze bijna uitgestorven. Maar toen ze werden gekruist met tamme soortgenoten, nam de populatie weer toe. Met als resultaat dat de vogels zich nu vertonen in dichtbevolkte woonwijken, een gebied waar hun schuwere voorouders zich nooit zou den laten zien. Zo werd gisteren een ooievaar gesignaleerd door bewo ners van het Mieland in Oudeschild, die meenden dat de vogel takjes in de snavel had. wat er op zou duiden dat de vogel een nest aan het maken is. Dat zou pas nieuws zijn, want de laat ste ooievaar die op Texel broedde deed dat in 1905 op een schuur in Den Hoorn. Herhaling lijkt in dit ge val echter niet waarschijnlijk, want gistermiddag streek de geringde ooievaar neer op een lantaarnpaal aan de Schilpbanck in Den Burg, waar de vogel zich geruime tijd op hield en met de geringste indruk wekte dat het aan de bouw van een nest werkte. (Foto Gerard Timmerman) De rechtbank in Alkmaar heeft een 21-jarige Texelaar dinsdag veroor deeld tot TBS met dwangverpleging. De rechtbank acht bewezen dat de man een Texelaar van nog geen 12 jaar oud van juli 1999 tot en met 26 december 2000 seksueel heeft mis bruikt. De zaak, die werd behandeld door de meervoudige minderjarige kamer in Alkmaar, vond plaats op 24 april, achter gesloten deuren. Over de reden van deze beslotenheid, even als over andere feiten, wilde de pers officier van justitie geen nadere toe lichting geven. Onder stringente voorwaarden mogen taxi's voortaan voetgan gersgebieden en andere straten die voor gewoon verkeer gesloten zijn binnenrijden. Het is toegestaan tussen 10.00 en 23.00 uur maar al leen als de passagiers aanwonen- den, invaliden of 65-plussers zijn. Een verzoek om een ontheffings regeling voor taxivervoer naar geslo ten gebieden was bij de gemeente ingediend door Taxi 312000. Het col lege is daaraan dus tegemoet geko men conform het advies van de Overleggroep Verkeerszaken. Dat de taxi's zich ook werkelijk aan de voor waarden houden, wil men bereiken door het uitvoeren van steekproefs gewijze controles van het woonadres, de 65+-pas of de invaliditeit van de passagiers. en al eerder (vergeefs) bezwaar maakten tegen de aanpassing van het bestemmingsplan, zullen er min der blij mee zijn. Zodra de gemeente de beschikking publiceert kunnen zij opnieuw bezwaar aantekenen. Toch levert de verhuizing volgens de ge meente per saldo minder overlast door lawaai op, wijst een woordvoer der van de gemeente op de verplaat sing van de crossbaan van een uit landschappelijk oogpunt kwetsbaar gebied, naar het minder gevoelige polderland. Naast de aanpassing van het be stemmingsplan, loopt een procedure voor een nieuwe milieuvergunning. Nadat de Raad van State onlangs een nieuwe milieuvergunning vernie tigde. omdat de tijden waarop de crossbaan mocht worden gebruikt onjuist konden worden geïnterpre teerd, wordt nu gewerkt aan een nieuwe aanvraag. Hiervoor moet aan vullend akoestisch onderzoek wor den gedaan. Een woordvoerder van de gemeente vertrouwt erop dat de nieuwe milieuvergunning de toets der kritiek zal doorstaan. De in de vorige krant vermelde zin snede dat verhoging van de toeristenbelasting voor het CDA onbespreekbaar is, blijkt met geheel juist. De Christen Democraten geven in hun Algemene Beschouwingen aan 'niet volledig afwijzend tegenover de verhoging te staan'. Wegens de dreiging van mkz heeft Renske van den Tempel van schapenboerderij De Noordkroon aan de Nieuwlanderweg dit voorjaar geen bezoekers kunnen toelaten. Aan die situatie is nu een einde ge komen. De stallen mogen weliswaar nog met worden betreden, maar het melken van de schapen (op werkda gen van 16.00 tot 1715 uur) kan van achter glas weer worden bekeken. De winkel is op werkdagen geopend van 14.00 tot 18 00 uur. Zodra het minis terie van Landbouw daarvoor toe stemming verleent, zijn de stallen weer te betreden. Ook de erven en winkels van zuivel- boerderijen Wezenspyk en Sint Donatus zijn weer toegankelijk. (Advertentie) WIJZIGING 0PHAALR0UTES HUISVUIL zie pagina 10 IfmM JWrt'Jhrfi i» bd barL. In verband met het als werk dag uitvallen van donderdag 24 mei, hemelvaartsdag zal er op woensdag 23 mei een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen maandag 21 mei tot 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy T E X E LS E™ COU RANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 e-mail. info@lenr.nl Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel 31 72 66 of 06-53 73 33 82

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1