'Voor zo 'n mooi eiland niet op een paar tientjes kijken Al 61 jaar Friese kruidkoek tijdens Texelvakantie 'Alles kan, al willen ze een Egyptisch menu' oud Pap IhXhLSh 2 COURANT" bedrijvigheid Tegelzetter Medische zorg 'Broederontbijt' voor mannen Radio Texel 06, Texelspelers nemen afscheid Acties in Gemini de Duinpan j Kerkdiensten Zondag 13 mei 2001 Quilt-expositie groot succes 'Wat jij doet is nu precies het ver schil tussen Texelaars en Friezen. Wij zijn stipt en jullie presteren het om gerust een kwartier te laat te komen', knipoogt Abe de Wilde uit Engwierum (boven Dokkum) naar de verslaggever van de Texelse Courant, die bij aankomst op recreatiepark Buitenhof eerst een praatje maakt met beheerder Gerard Zoetelief. Zijn gast viert al meer dan zestig jaar achtereen va kantie op Texel. 'Niet één keer per jaar, nee vier keer.' Wie meer dan 200 keer naar Texel op vakantie is geweest, moet wel een erg groot liefhebber zijn. 'Het is vooral dat sfeertje hé. Dat gemoedelijke. En het is hier zó mooi, vooral in mei. Dan zijn we hier altijd een week. Ze heb ben hier zulke leuke winkeltjes. We maken altijd een praatje met slager lepe de Boer en nemen een kijkje in Boetiek Allerlei. En op zondagmiddag gaan we regelmatig naar het Para centrum. Mijn vrouw zegt altijd: De Paracetamol.' Echtgenote Zwaantje (57) vergezelt de Fries sedert 1975, het jaar waarin ze trouwden, naar Texel. 'Toen we net twee weken ver kering hadden, ging ik op vakantie naar Majorca. Ik was er nog maar nauwelijks, toen Abe me zó begon te missen, dat ook hij het vliegtuig nam. Maar eenmaal in de lucht bleek hij vliegangst te hebben. Hij deed het bijna in zijn broek. In Spanje hebben we heel wat afgelachen. We zaten op een terras te praten, toen een ober tegen ons zei: "Zo, jullie praten ook goed Spaans." Maar we kennen geen woord in die taal, we zaten gewoon in het Fries te praten...' Die taal be heersen ze tot in de puntjes, zo blijkt tijdens het gesprek, waarbij de gast vrouw echte Friese kruidkoek ser veert. Het was de eerste en tevens de laat ste keer dat het stel in het zonnige zuiden vakantie vierde. 'Abe móet gewoon naar Texel, daar heb ik me maar bij neergelegd. Ik hobbel ge woon achter hem aan. Bijvoorbeeld op onze dagelijkse wandeling hier in de omgeving', wijst ze naar het fraaie landschap rond de villa nummer 57 op het vakantiepark Buitenhof. 'We Trouwe Texelgangers Zwaantje en Abe de Wilde uit Friesland trakteren op echte kruidkoek. verbleven vele jaren op bungalow park Hoog Koog. Dat kwam doordat de huisjes vroeger eigendom waren van de Rabobank. Doordat ik daar werkte, mochten wij er vakantie vie ren. Toen de bank ze jaren geleden verkocht, bleven wij ze elk jaar huren. Maar nu ik 65 ben geworden, vonden we het tijd voor wat meer luxe en kwamen we hier aan het Mienterglop terecht. Het kost een paar centen, maar je hebt er wat voor terug. Wat een luxe. Ach, ik heb een goed pen sioen, het kan eraf.' De eerste kennismaking van De Wilde dateert van 1939, toen hij als driejarig jochie met zijn ouders mee mocht naar de bruiloft van zijn tantje Klas met Ben van der Knaap 'Met mijn zusje van 5 zijn we nog op de foto gegaan', haalt hij een portret te voorschijn. In december 1940 nam het gezin De Wilde opnieuw de boot naar Texel, ditmaal voor de trouwerij van mijn oom Lieuwe van der Zee 'Het vroor die winter dat het kraakte, zo hard dat de boot niet meer voer. We hebben zes weken op het eiland overwinterd. Ik ging er zelfs naar school. Ik weet nog dat de dominee langs kwam en dat ik op zijn knie mocht zitten. Later in de kerk her kende ik hem. "Dat is de man bij wha ik op de knibbel zitten haw".. schreeuwde ik toen.' Gaandeweg de oorlog werd het steeds moeilijker om naar het eiland te komen. Toch kwam de Friese familie elk jaar. 'In 1943 kreeg Tante Trijn, de vrouw van Lieuwe van der Zee, een kind. Ze had een baker nodig, maar konden zo'n vroedvrouw niet vinden. Toen vroeg ze mijn moeder. Die mocht wel ko men, maar wij mochten niet mee. Maar ome Lieuwe verzon een list. Als wij Papa tegen hem zeiden, mochten we wel mee.' Zo kwam het dat de jonge De Wilde zijn oom de hele bootreis uitbundig aansprak met Papa, met als resultaat dat de bezetters dachten dat het Texelse kinderen betrof. Ook na de oorlog sloeg De Wilde geen jaar over. 'We logeerden bij Ome Lieuwe. Die werkte bij een loon bedrijf, maar had ook zelf een bedrijf. Om drie uur stond hij op om voor zichzelf aan het werk te gaan en daarna ging hij naar de baas. Om de kost te verdienen mocht ik stoppel- ploegen. Prachtwerk. In Den Burg gingen we op doordeweekse avon den naar het kaatsen kijken. Allemaal Friezen, die speelden het spel op sokken, zoals het hoort.' Een bezoek aan De Karseboom be hoorde lange tijd tot hun favoriete tijdverdrijf. 'Frans Pieterse, nou, dat was wat. Uren hebben we daar aan de bar gezeten. Maar tegenwoordig, met die strenge drankcontroles, doen we dat maar niet meer.' Zo lang als ze op Texel komen, van het strand hebben ze nog maar weinig gezien. 'We gaan er wel eens even kijken, maar eigenlijk vinden we dat maar niets. Maar er zijn zoveel andere mooie plekjes.' De vraag is wat andere Friezen er van vinden dat de De Wildes op een Noord-Hollands eiland vakantie vie ren. 'Ach.alsikzeg dat we naar Texel gaan, dan denken ze dat we naar Terschelling gaan. Maar ik voel me misschien nog wel meer Texelaar dan Fries. We hebben een abonnement op de Texelse Courant. Ik lees hem helemaal en doe er langer over dan de Telegraaf van zaterdag, waarvan ik alleen de koppen snel. In die krant van jullie ontdek ik steeds iets nieuws. Toen ik laatst las dat de ro tonde klaar was heb ik Zwaantje meteen op haar werk gebeld In hun lijfblad lazen ze ook over de tariefsaanpassing bij Teso. 'We wis ten ervan, maar toen we vrijdag in plaats van 57,- drie tientjes meer moesten afrekenen, was het toch even slikken. Maar zeg nou zelf. voor zo'n mooi eiland moet je toch niet op een paar tientjes kijken.' Tekst en foto: Gerard Timmerman Particulieren en bedrijven die tegel werk hebben te verrichten, kunnen zich nu ook wenden tot Peter Witte aan de Slufterweg 217, die sinds fe bruari werkzaam is als zelfstandig tegelzetter. Voorlopig werkt Witte vanuit zijn woonhuis, onder de naam Tematex (tegelmaatwerk Texel). Het eenmansbedrijf neemt zowel grote Artsen: Uitsluitend voor spoedgeval len van zaterdag 8 00 tot maandag 8 00 u.: Dokter R.A. van den Bent/F. Haas- dijk, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon 316234 Aanvragen visites tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek geopend van 17 00 tot 17.30 uur, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp. Inloopspreekuur van 12 00 tot 12.30 op Schilderend 38, Den Burg en van 17.00 tot 17.30 uur in de Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, zonder afspraak Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer bekend vermeld. 313086,314727:314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: TM Niehoff en A.H. Lammers, De Ruyterstraat 86, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 321461. Spreek uur elke werkdag van 9.00-10.00 u - Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 24, Den Burg, tel. 313241. Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.30 u. Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17 00 uur, tel. 0223- 650222. Kraamhulp: Voor directe kraam hulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraamcentrum Noordhol lands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzorgingshuis: Stichting RIOTet Wieringen. Opvragen via tel. (022: 671552. Opname geschiedt opa; vies van huisarts of specialist. Buddyproject: Voor mensen HIV of AIDS; Voor aanmelding, infor matie of voorlichting: Humamtas De- Helder; Binnenhaven 76-77; 0223-617422. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand voor spoedeisend ambulancevet voer bellen: 1-1-2. Of bel de Mefo kamer Noordholland-noord: 072 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burj Het bureau is dagelijks open var 9.00 tot 17 00 u. Telefoon 0900- 8844. In spoedeisende gevallen. 1-2. Gevonden munitie: Bel de politie tel. 0900-8844. Dierenartsenpraktijk: Keesom laan 11Den Burg. Alleen in spoeo gevallen, tel. 312527 Verslavingsproblemen: Voor huif bij problemen met alcohol, drugs andere verslavingen: bel tijdens karv tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul) Toeristenpastoraat: Brarr Guiljam, tel. 318581, 327970. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening alarmering, klusjesdienst, huishoo delijke dienst, versteldienst. Spreek uur van 9 00 tot 10.00 u. en var 14.00 tot 16.00 u., De Buureton Molenstraat 2, Den Burg. Tel 312696. Kustwacht: Voor meldingen m schepen en zwemmers in nood: tel 316270 Chemicaliën op het strand de brandweer. 072- 5644444. Kunstgebitreparatie: Tandprothe- tische praktijk Van Kralingen (sa menwerkend met het tandheel kundig centrum; voor ziekenfonds en particulier-verzekerden), 312069. Apotheek: Weverstraat 95, Der Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrij dag 8.00-18.30 u.; zaterdag 10 00- 13.00 en 15.00-17.00 u.; zondag 11.00-12 00 en 16 00-17.00 u. Bur ten die tijden alleen voor spoeder sende gevallen. té als kleine klussen aan, en verzorgt eventueel ook de levering van de te gels. Witte is te bereiken via telefoon nummer 311242. Zaterdagochtend 19 mei wordt in 'Eben Haezer' in de Julianastraat in Den Burg een 'broederontbijt' ge houden, georganiseerd door de baptistengemeente. Op deze voor mannen bedoelde bijeenkomst zal predikant Auke van Slooten spre ken over lijden en onoplosbaar lij kende problemen die veel mensen in hun leven moeten doorstaan. Van Slooten zal vanuit zijn pasto rale ervaring spreken over het 'waarom' van deze beproevingen en over de wijze waarop deze in het leven een plaats kunnen krij gen. Voor veel mensen is de zin van het lijden onbegrijpelijk. Van Slooten, vermaard spreker over deze thema tiek op conferenties e.d., zal uitleg- Vrijdag: 18 00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Shopping (muziek) 21 00 u Radio Noordholland Zaterdag: 12.00 u. Reggae on the move (muziek) 14.00 u. Radio Noordholland 16 00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) 18.00 u Muziek met Marco 19.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 9.30 u Kerkdienst vanuit Hervormde kerk Oosterend (SOW-dienst) 11.00 u Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Goud van Noud (Nederlandstalig) 15.00 u Country time (herhaling van donderdag) 16.00 u Sportlokaal (uitslagen en inter views) 18 00 u Time travelling (muziek) 20.00 u. Proefproject (muziek) 21.00 u Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10 00 u Doopsgezinde kerk Den Burg 19.00 u. Gereformeerde kerk Den Burg Maandag: 18 00u Symphomca (klassiek) 19.00 u Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Bonte dinsdagavond (verzoekplaten) 20 00 u Radio Noordholland Woensdag: 18.00 u. Onder de toren (geestelijk pro gramma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Cabaret café (Pip Barnard en Janien de Bruijn bespreken het lokale nieuws). Vandaag: Verkeer en vervoer. Over de nieuwe verkeersmaatregelen, de nieuwe straatnamen en de volksraadpleging over de lokale democratie. Dwaalgast is Henk van Atteveldt, conrector van de OSG, en aan tafel spreken gesprekslieders Louise van der Sluis en Frans Hopman met Jan van Heerwaarde en Hans Zijm over kam peren bij de boer, MKZ en agressie in De Koog. (herhaling van 3 mei), aansluitend, ca. 21.20 u Radio Noord holland gen dat een rationele benadering van dit vraagstuk onmogelijk Is en dat het antwoord op het 'waarom' moet wor den gevonden in de diepere beteke nis die God met het lijden van men sen voorheeft. Hij doet dat aan de hand van tot de verbeelding spre kende voorbeelden uit de werkelijk heid van het leven onder het motto 'Als Gods weg een omweg is'. Aan het ontbijt kan worden deelge nomen door mannen, ongeacht hun religiue. Begonnen wordt om 8.00 uur. De kosten bedragen ongeveer 7,50 In verband met de organisatie is het nodig dat men zich uiterlijk donderdag 17 mei opgeeft bij Harry Ellen, Lieuwstraat 20 in Den Burg te lefoon 312598 of Bart Eveleens, Wier straat 3 in Oosterend telefoon 318813 In de competitiewedstrijd van Texel '94 tegen Purmersteijn, zondag om 14.30 uur, nemen enkele spelers, trai ner en elftalbegeleider afscheid van het eerste team van de vereniging. Simon Brand, Erwin Koning, Maarten Koorn, Luc Post en Doede de Vries vervullen voor de laatste keer hun taken. Harry Schrama, elftal begeleider en grensrechter van het tweede team, wordt bij aanvang van de wedstrijd in de bloemetjes gezet. Ook hij stopt. In navolging van de inmiddels elders in het land begonnen estafette-acties in verband met het uitblijven van een goede CAO voor medewerkers in de gezondheidszorg heeft ook het per soneel van het Gemim-ziekenhuis besloten tot actie over te gaan. Zo wordt op woensdag 16 mei zondags dienst gedraaid op de functie-afde ling, de röntgenafdeling, in de opera tiekamers. de laboratoria, bij de fysiotherapie en op alle verpleeg- afdelingen. Een dag later - donder dag 17 mei - wordt zondagsdienst gedraaid op alle administratieve af delingen, bij inkoop en magazijnen en de automatiseringsdienst. Tenslotte wordt op vrijdag 18 mei zondags dienst gedraaid bij de gehele civiele dienst (waaronder ook de keukens) en bij de technische dienst. Een extra actiedag is woensdag 23 mei, als alle poliklinieken zondagsdienst draaien, wat er in de praktijk op neerkomt dat ze gesloten zijn. Uitgangspunt is dat de medische behandeling van de patiënten geen schade van de acties ondervindt; spoedeisende behande ling zullen te allen tijde doorgang vin den. Voor vragen en het eventueel melden van onoirbare situaties, kan contact worden opgenomen met het Informa tie- en Klachtenbureau Gezondheids zorg, bereikbaar van maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 15.00 uur, telefoon 0223-618284. Met deelname aan wedstnjden heeft Ronald Kroon wisselende ervarin gen. Als jonge kok. werkzaam in res taurant Jean Hubert, werd hij eens uitgenodigd om als vertegenwoordi ger van de provincie Utrecht mee te doen aan de Nederlandse kam pioenschappen. Een hele eer, die hij met beschaamde, want tot zijn eigen verrassing wist hij beslag te leggen op de vierde plaats. Om eén reden speelt de wedstrijd nog wel eens door Kroons hoofd: 'Ik stond naast een meisje te koken dat op een ge geven moment naar de wc moest. Terwijl ze weg was, dreigde het eten aan te branden. Ik heb de pannen van het vuur gehaald. Uit collegialiteit, dat doe je zonder er bij na te denken. Alleen: zij werd tweede en ik greep buiten de prijzen. Ik denk nog wel eens: als ik het nou eens niet had gedaan. Nog met zo lang geleden deed Kroon, sinds ruim drie jaar chef-kok van La Morena in De Cocksdorp, mee aan de wedstrijd alles uit de fri tuur. 'Dat klinkt nogal snackbar achtig, maar het was juist heel inge wikkeld. Je moet drie gangen bereiden voor vier personen en die mochten in totaal niet meer dan veertig gulden kosten.' Kroon ont wierp een gerecht en stuurde het in. Samen met zeven andere koks (van in totaal 55 inzendingen) werd hij geselecteerd en uitgenodigd om zijn creatie in Zwolle voor een jury te bereiden. Kroon stak samen met collega Dennis Bakker veel tijd in de voorbereiding, onder meer omdat het eten binnen een bepaalde tijd geserveerd moest worden Het le verde hen een derde plaats op, maar wederom kon Kroon met helemaal tevreden zijn. De onvrede begon al toen de jury na vele klachten besloot de deelnemers meer tijd te gunnen, terwijl beide Texelaars juist hard hadden geoefend om zich wél aan de limiet te kunnen houden. Daarna werd hen duidelijk dat de winnaars van de eerste en tweede prijs kant en-klare producten hadden ge bruikt, terwijl zij zelf veel originaliteit aan de dag hadden gelegd met on der meer lamsvlees, duindoornijs van Texelaar Willem Roeper en groene asperges, eveneens van het eiland. 'Maar ja, in de jury zat een journalist van de Snackkoerier en een ijsleverancier die spullen had geleverd voor de andere prijs winnaars. Ik heb me wel even afge vraagd waar ze mee bezig waren. Maar het is toch een goede ervaring en je doet iets voor de naams bekendheid van je bedrijf en Texel.' Kroon werd 39 jaar geleden gebo ren in Maassen. Hij volgde de oplei ding consumptief aan een LTS in Utrecht en daarna een primaire en een voortgezette koksopleiding aan de streekschool in Nieuwegein. Als leerling werkte hij bij restaurants De Noennerie in Utrecht, De Olifant in Nieuwegein en het hoog aange schreven Jean Hubert in Utrecht, waarna hij zijn militaire dienst ver vulde bij de marine. Die periode ver liep met steeds even gladjes, want tijdens de koksopleiding die hij volgde, bleek hij steeds meer te weten dan de majoor die voor de klas stond. Daarna werd hij overge plaatst naar Den Helder, om te ko ken voor de officieren. Er brak een leuke tijd aan en een paar maal werd hij uitgenodigd om bij 'de hoogste baas' thuis te koken. Maar daarna moest hij negen maanden varen als hofmeester. 'Ik moest opruimen, bedden opmaken, dat soort dingen. Als het even kon. was ik in de kom buis te vinden. Daar stond een ser geant met twee omgeschoolde au tomonteurs, vreemd genoeg. Als er gasten aan boord kwamen, werd al gauw gevraagd: kun jij niet helpen?' Na zijn diensttijd keerde Kroon als Ronald Kroon, chef-kok annex bedrijfs leider van restaurant La Morena in De Cocksdorp: 'Als je uitstraling wilt, zul je af en toe iets nieuws moeten kopen.' (Foto Joop Rommots) souschef terug bij Jean Hubert, waar zijn chef inmiddels meesterkok was geworden. 'Het was echt een goed restaurant. We hadden als doel een ster te verdienen. Eén keer heb ben we de tiende plaats van alle res taurants in Nederland gehaald in het vakblad Lekker. Maar helaas wilde de baas het restaurant met verbou wen. Om een ster te krijgen moet je niet alleen een goede keuken heb ben, maar moet ook het interieur aan allerlei eisen voldoen. Je kunt niet zomaar ieder gordijn voor de ramen hebben. Mijn chef adviseerde me daarom mijn eigen gang te gaan.' Op zijn vierentwintigste werd Kroon chef-kok van het restaurant waar hij zijn eerste baantje had: De Noennerie. 'Een bi|zonder bedrijf. Het was een oud klooster, met eten dat helemaal in de Bourgondische stijl werd opgediend: veel en grof. We hadden een gerecht met een Franse naam op de kaart dat letter lijk vertaald de rokende hond heette. Daar hebben we het televisiepro gramma Ook dat nog nog mee ge haald. Van dat soort dingen hield die man. Daarna nam zijn zoon het over en werd het heel anders. Hij wilde iets moderners. Achteraf gezien had hij het nooit moeten veranderen.' Vervolgens kreeg Kroon de kans om een nieuw bedrijf op te zetten in Nieuwegein. 'Een hele ervaring', maar toen daar nog een tweede bedrijf bijkwam en hij na drie jaar zijn overuren niet meer kreeg uitbetaald, volgde een nieuwe stap. Hij werd chef-kok bij Leenders in De Kwakel, een bedrijf dat onder meer de catering voor het Concertgebouw in Amsterdam verzorgde. 'Ik heb ge kookt voor de koningin en verschil lende ministers. Alles mocht, op geld werd niet gekeken.' Maar ook hier was de werkdruk enorm. 'Ik was dag en nacht bezig en had eigenlijk nooit meer vrij. Ik was ondertussen getrouwd, maar mijn kinderen zag ik niet meer. Ik moest wel aan de nood rem trekken.' Na een vakantie op Texel - waar hij al vakantie vierde toen hij net vijf maanden oud was - stuitte hij op een advertentie waann een kok in La Morena in De Cocksdorp werd ge vraagd. Hoewel hij er in zijn hart veel voor voelde, leek het geen voor de hand liggende optie te zijn voor ie mand met zoveel ervaring als hij. Maar nadat zijn vrouw bleef aandrin gen, besloot hij te reageren. Kenne lijk ook tot verrassing van eigenaar Henri Kuiper, die zich onder de in druk toonde van de koffer met diplo ma's die de sollicitant kon tonen. Kuiper was ook slagvaardig, waarna Kroon met ingang van 1 oktober 1997 aan de slag ging. Aanvankelijk als 'gewoon' kok, maar na wat strubbelingen met collega's over de bedrijfsvoering besloot Kuiper hem te promoveren tot chef-kok en (later ook) bedrijfsleider. 'Ik wilde een an dere stijl. Soep uit een blik, zuur uit potten en diepvriesspullen kunnen niet, vind ik. Ik werk alleen met verse spullen. Kijk, een schnitzel is een schnitzel, maar je kunt er ook wat van maken. Met steun van de fami lie Kuiper hebben we het hier wat omgegooid. Dat was best moeilijk, want we moesten daardoor ook de prijzen verhogen. Trouwe gasten moesten daar wel aan wennen. Want als ze binnenkomen, zien ze eerst de prijs en weten ze niet wat ze ervoor krijgen.' Samen met zijn twee collega's in de keuken en vijf in de bediening werkt Kroon hard aan het succes van La Morena. Hij gaat 'met de seizoenen mee', waardoor afhankelijk van de tijd van het jaar lekkernijen als asper ges, wild en mosselen op de kaart prijken, hij serveert surprisemenu's en heeft een kritisch oog voor de aankleding van het restaurant. 'We hebben nu net nieuw bestek. Als je uitstraling wilt, zul je nu eenmaal af en toe iets nieuws moeten kopen. Je moet niet stilstaan. Dat kan ook wat gemakkelijker, sinds vorig |aar de pizzeria is verkocht.' De formule slaat aan. 'De omzet stijgt nog steeds. We hebben de juiste keuze gemaakt. Het mooiste is dat je wat probeert en op een ge geven moment steeds dezelfde ge zichten ziet.' Ook voor bruiloften, ju bilea, bedrijfsuitjes en andere partijen wordt steeds vaker een be roep gedaan op La Morena. Onlangs genoot een klein gezelschap de lunch in het restaurant. Na afloop maakten de leden zich bekend als medewerkers van een grote bank, die erg tevreden waren over het ge- bodene en informeerden naar de mogelijkheid om met negentig col lega's terug te keren. 'Met negentig man zit de zaak vol. We hebben zo iets hier nooit eerder aan de hand gehad. Maar het is leuk, dat moet je zeker proberen. Alles kan, al willen ze een Egyptisch menu hebben. Ik ga wel op zoek in de boeken...' Tirandots (gevulde champignonkoppen met diverse kaassoorten, gegratineerd met roomsaus en parmezaanse kaas) Het gerecht is ontstaan in de wat excentrieke sfeer van De Noennerie, één van de bedrijven waar Kroon eerder werkte. 'Een leuk gerecht voor wie weinig tijd heeft, maar toch een volwaardige maaltijd wil. 4 grote champignons zout citroensap diverse kaassoorten, zoals gorgon zola, brie, camembert en eventueel Texelse kaassoorten 1 deciliter roomsaus parmezaanse kaas (vers is het lek kerst) Haal de stelen uit de champignons en blancheer deze (de champig nons) in ruim water met zout en ci troensap. Doe ze in een diep bord, verdeel de kaassoorten en stop deze in stukjes in de champignons. Giet daar de roomsaus overheen, dan de parmezaanse kaas en gratineer het geheel in de oven tot er een goud geel korstje opkomt. De liefhebbers kunnen er wat calvados over sprenkelen. Serveren met salade en stokbrood. HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: dienst in De Waal. De Waal: 9.30 u. ds. E.J. Vledde De Koog: 11.00 u. dhr. M.D. Ku per. Den Hoorn: 9.30 u. ds Vlasblom, Heilig Avondmaal. Oosterend: 9.30 u. ds. C. der Ne derlanden; 19.00 u. ds. E. Vledder. Oudeschild: 11.00 u. ds. Vlasblom. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. C.de Nederlanden. GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 u. ds. M GJ Roepers, dienst van Schrift en Ta- fel; 19.00 u. ds. M.G.J. Roepers voortzetting dienst van Schrift v Tafel. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat Oosterend: 10.00 en 16.00 u. ds T.M. van Dijk. GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Dé Burg: tot nader order geen diens op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00u.A de Jong. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.OO u ds. G. Sipkema. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zat. 19.30 u., uitz. De Lichtboei; zon. 10.45 u. De Cocksdorp: vrij. 19.30 u rozenkransgebed. Gollards: zat. 16.00 u JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Opefr bare lezing, 10.30 u.: Het konmk rijk Gods in nabij; Wachttoren studie, 11.20 u.: 'Het woord vé Jehovah bleef groeien'. Iedere zaterdag haalt Scouting Te| oud papier op in Den Burg. Men verzocht dit vóór 10.00 uur aan de te zetten, in met te grote bundels of* kartonnen doos (geen plastic zak) papierwagen komt in de volgendes ten 2. Bernhardlaan, Thijssela Starkenburgh, Brouwerstraat, sterstraat en Binsbergenstraat. De quilttentoonstelling die di maand in het Agrarisch- I Wagenmuseum in De Waal oi* jj de titel 'Oude wagens, niei Quilts' wordt gehouden is groot succes, zo meldt de org* satie. 'Het is voortdurend een drukte in het museum, bezoekersaantal is verdubbeld de mogelijkheid om de circa quilts te bezichtigen. Iedere dag'l monstreren twee dames de n* ingewikkelde patronen', laat de eniging weten. De tentoonstellmi nog te bezichtigen tot 27 mei. "zee

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2