Canadees op zoek naar Texelse familieverhalen 'Uncle Phil is just like my dad' Clandestiene destilleerkolom staat in Brabants museum Lionsveiling COURANT' .TEXELSE Reïncarnatie van Thijsse lucht zijn hart Bedrijvengids op internet voor 't Horntje Ligfietsen doen mee aan tijdrit geslachten heb ik helemaal uitgeplo zen. Ik ben met mijn stamboom terug tot 1650. Maar ik zou zo graag ook verhalen willen horen. Wie waren die mensen, hoe hebben ze geleefd? Ik ben ook nieuwsgierig naar erfelijke eigenschappen in mijn familie. Mi|n dochter is geboren met een hazenlip en ik ben er achter gekomen dat er nog meer familieleden uit één gene ratie zijn met dit euvel. Alleen in die ene tak van de familie. Waarom? Daar wil ik achter zien te komen. Een ge zondheidscentrum in Edmonton doet onderzoek naar deze afwijking. Mis schien kan ik met mijn familie- gegevens iets bijdragen aan een mogelijke oplossing. Huwelijk De aanleiding tot het bezoek van nu is zijn twaalfeneenhalfjarig huwelijk. Zijn vrouw gaf hem een trip naar Pa rijs cadeau, waar zij de bijeenkom sten bezochten van de Wereldwijde Gemeenschap van Christenen waar bij zij zijn aangesloten. Via een wijd vertakt net van gastvrije huizen kre gen zij van kennissen te horen dat er met de komst van evangelisten Ludwig Trieling en Wim Reuvekamp (die een huis aan de Schorrenweg bewonen) ook op Texel een afdeling van deze geloofsgemeenschap is. 'Dat gaf ons net het zetje om via Ier land en Engeland nog weer even naar Texel te komen. Ik hoop dat er veel reacties op mijn verhaal komen. Ik wil dat onze kinderen alles weten over Texel en de familie Stark. Om te we ten waarom je reageert zoals je re geert. Ik zag mijn uncle Philip met zijn hand door zijn haren strijken en het was just like my dad did. So nice! Ik wil dat ze leren over de geschiedenis. Ik heb hier weer even stilgestaan bij de herdenking van de Russenoorlog en het maakte diepe indruk op me. Het verstaan van het verleden n goed iets. Het bepaalt je bij je ve woordelijkheid.' Wie denkt verhalen of gegevens de familie te hebben, kan scft naar: Philip Stark, 5526 - 11A Edmonton, AB Canada. Zijn e-u adres is: Phil-and-Cara( mail.com. Bellen kan ook: tel. 780 462 0960 (het tijdverschil i uur'' Corrie Tm Volgens de verdeelsleutel dal derde deel bestemd is voor Tesselhuus, eenderde voor oni lingshulp en eenderde voor Te goede doelen, heeft de Fi verdelingscommissie van Lionsclub Texel inmiddels de brengst van de in september gel den Lionsveiling verdeeld ova verse stichtingen en verenig» Van de beschikbare 20 000,- ƒ7000,- naar het Tesselhuus (I tmg Vakantie Gehandicapten Ta voor gratis vakantieweken. Hel ontwikkelingshulp beschikbare wordt verdeeld over de Stiel Oogkamp Himalaya (ƒ4000, oogheelkundige hulp in Nepal, a stichting Nieuw Guinea (ƒ30 voor het onderwijsproject 'Stuur Papoea naar school' De Te« goede doelen die een deel van opbrengst ontvangen zijn de S( ting Muziek- en Dansschool, vot» IMV-project (ƒ2000,-), de Stick Paardrijden voor Gehandicaj: 1000,-), de Budovereniging Shi ten behoeve van de judogroep» gehandicapten (ƒ1000,-). Ve wordt het bedrag van ƒ3000,-j serveerd voor het Samenwerks verband WSNS van de Texelse st len voor primair onderwijs. VRIJDAG 11 MEI 2001 I l-i X l-i I Xh De één geeft er niks om, de ander is gedreven op zoek naar zijn wortels. De 40-jarige Phil Stark uit Edmonton, Alberta, wil alles over zijn afkomst weten. Hij was een paar dagen met zijn Canadese vrouw en zijn moeder op Texel en bezocht zoveel mogelijk familieleden en het huis aan de Zanddijk bij Zuid- Eierland waar zijn vader opgroeide. Een paar dagen zijn echter te kort om alles uit te zoeken, vandaar dat hij de Texelse Cou rant benaderde om meer gegevens over zijn familie te verkrij gen. Geboren en getogen in Edmonton, de hoofdstad van het district Alberta in Canada, een Canadees in hart en me ren en toch met een taai draadje aan Texel verbonden. Want hier liggen zijn wortels. Hier ligt zijn oorsprong, hier komt zijn vader vandaan en hier wo nen nog veel familieleden van hem. Hij logeerde een paar dagen aan de Krimweg in De Zandloper, een recreatiebungalow van nicht Maartje Vlaming. Zijn vader, Wim (ook wel witte Wullum genoemd vanwege zijn helblonde haren), oudste uit een ge zin van tien kinderen, zag het kleine bedrijfje van zijn ouders Frans Stark en Maartje Lok, met een paar koeien en wat schapen, met zo zitten. Vooral de schapen hadden niet zijn hart. Toen de Noordoostpolder werd drooggelegd, zag hij een mogelijk heid om daar een groter boerenbe drijf te beginnen, maar bij de uitgave van de kavels viste hij achter het net. Min of meer uit teleurstelling hierover, maar ook om de betere kansen in het verre Canada, waar nog ruimte ge noeg was, verliet hij Nederland in 1949 op 33-jarige leeftijd. Ook in Canada lagen de boerderijen echter met voor het oprapen en zag hij zich jaren lang gedwongen op een olie platform te werken om in zijn onder houd te voorzien. Via de ouders van zijn vrouw Fia, die als 5-jange ook uit Nederland naar Alberta was geko men, kwam hij toch aan een (kleine) boerderij. In de zomer werkte hij daar en in de winter, als het moeras bevro ren was, kon hij weer aan de slag op het boorplateau. Uiteindelijk heeft hij de boerderij zo uitgebreid, dat hij er van leven kon. Wim en zijn vrouw kregen zes kinde ren, waarvan Phil de vijfde is. Phil had met dezelfde ambitie als zijn vader en liet de boerderij aan zijn broer Frank (Frans). Na zijn opleiding tot timmer man klom hij al snel op de maat schappelijke ladder. Nu werkt hij als uitvoerder bij PCL, de grootste bouw maatschappij van Canada. Klussen van de laatste jaren waren onder an dere de uitbreiding van het ziekenhuis in Edmonton, waar een hele nieuwe kinderafdeling moest komen, en de bouw van een permanent kamp bij een diamantmijn in het noorden van de Verenigde Staten. Momenteel werkt hij mee aan de uitbreiding van het vliegveld in Edmonton, een pro ject waar 80 miljoen gulden mee ge moeid is. Familiebezoek Vader Wim is nog diverse keren op Texel teruggeweest om zijn familie en het eiland te bezoeken. Hij overleed in 1996 op 80-jange leeftijd als gevolg van een verkeersongeluk. 'Bij ons thuis hing altijd een olieverf van de Slufter I liked it very muchvertelt Phil. Ook hij is niet voor de eerste keer op het eiland. 'Dertien jaar ge leden was ik met tante Hendrien in Oosterend en daar in de kerk zag ik een grafsteen uit 1492 met de naam Teunis Stark. Dat raakte me enorm en ik dacht: zou dat familie zijn? Tot op de dag van vandaag weet ik het met. Ik ben naar familiegegevens gaan zoeken in de archieven in Haarlem en overal waar ik dacht iets te weten te kunnen komen. Ook het boek Texelse Canadees Phil Stark is op zoek naar zijn Texelse wortels: 'Dertien jaar geleden was ik met tante Hendrien in Oosterend en daar in de kerk zag ik een grafsteen uit 1492 met de naam Teunis Stark. Dat raakte me enorm en ik dacht: zou dat familie zijn?' (Foto Corm Timmer) Weliswaar 56 jaar na zijn dood, maar toch nog scherp van geest verscheen de reïncarnatie van Jac. P. Thijsse tijdens de opening van Meimaand Natuurmaand ten tonele. De natuurkenner en Texelliefhebber had in zijn toe spraak een kritische boodschap verwerkt, die we hieronder inte graal publiceren. Meisjes en jongens, dames en heren! Dit is een jaar dat tot nu toe onstui mig verloopt. Voor mij zal het wellicht bijzonder zijn, omdat mijn wens, om van de Texelse duinen een Nationaal Park te maken, misschien zal worden vervuld. Het is nog niet zeker, maar het lijkt er toch op. Ik ben daar zeer gelukkig mee, dat zult u begrijpen Toch vind ik het ook een bijzonder droevig jaar, gezien de ingrijpende moeilijkheden in de landbouw. Het uitbreken van mond- en klauwzeer, gecombineerd met het non- vaccinatiebeleid van de Europese Unie, hebben het land op zijn kop gezet. Houd u mij ten goede, ik ben geen veterinair of landbouw- economisch deskundige, en de we reld is erg veranderd in de 56 jaar na mijn dood. Maar toch moet mij iets van het hart. Ik vraag mij werkelijk af: heeft men wel gedacht aan andere dan de landbouweconomische ge volgen? Men twijfelt openlijk aan de verstandelijke vermogens van ge wichtige notabelen, zoals Eurocommissarissen en ministers. Dat is een slechte zaak. Van de direct betrokkenen (boeren en uitvoerders van maatregelen) wordt een psycho logische weerbaarheid verwacht die niet iedereen kan opbrengen. Dat is inmiddels wel gebleken. Ovengens: is het wel moreel verantwoord om zo veel gezonde dieren te vernietigen? Het is in ieder geval slecht voor het aanzien van de veehoudenj! De scha delijke gevolgen voor toerisme en recreatie zijn aanzienlijk, zelfs hier op Texel, waar de ziekte gelukkig met is gesignaleerd. Op dit moment zijn grote delen van de duinen afgesloten voor publiek, in het mooiste seizoen van het jaar! Dat is ronduit tragisch. Hebben de mensen, die gekozen hebben voor het non-vaccinatie- beleid, deze belangen wel meegere kend? Wat een verschil is er tussen deze gang van zaken en de aanpak bij de oprichting van een Nationaal Park! Daar is van het begin af aan rekening gehouden met de belangen en ge voelens van de betrokkenen. Niet al leen van natuurbeschermers en terreinbeheerders, maar ook van recreanten, omwonenden, agrarische gebruikers, etcetera. Dat is in mijn ogen onontbeerlijk voor het succes van de onderneming. Het Overlegor gaan van het NP de Duinen van Texel is een bont gezelschap, dat in varia tie een vergelijking met de natuur in het gebied zelf, bijna kan doorstaan. Hoe is dat in de beleidsbepalende Een deel van de illegale alcoholstokerij die in 1986 in een schuur aan de Kadijksweg nabij Den Burg werd opgerold staat al enkele jaren tentoongesteld in het Nationaal Likeur- en Frisdranken museum te Hilvarenbeek in Noord- Brabant. Het betreft een lange des- tilleerkolom, die door de FIOD aan het museum is geschonken. De voorbereiding van de inval aan de Kadijksweg kostte douane en FIOD drie weken. Van afstand werd beoor deeld hoe en wanneer het beste tijd stip voor de inval zou zijn. In de Texelse Courant van dinsdag 18 no vember 1986 stond: 'Toen het zondagochtend zover was, was de stokerij al gedeeltelijk gedemonteerd. Onder andere was de meer dan zes meter hoge destilleerkolom, een es sentieel onderdeel van de installatie, afgevoerd Deze kolom staat (van wege de lengte, die ongeveer zes meter beslaat) tentoongesteld in het trappenhuis van het museum. Vol- landbouwkringen in de Europese Unie? Toch heeft het rijkgeschakeerde Overlegorgaan ook zijn zwakke kan ten. Het toont vooralsnog weinig daadkracht. Het algemeen doel van elk NP - behoud en bescherming van natuurwaarden ter plaatse - streeft men na, maar het gaat niet vlot. Ik heb de indruk dat bij verschillende leden van het Overlegorgaan dat al gemene doel te vaak moet wijken voor de nevendoelen: het meer be perkte eigen belang, de gretigheid naar subsidiegelden en de neiging om de eigen organisatie te profileren. En dan schiet het niet op, want an dere leden tekenen dan protest aan. Laat een oude man, die al 56 jaar dood is, maar die wel als eerste het instellen van dit NP heeft bepleit, het u eens klip en klaar zeggen: het wordt pas een succes als de algemene doelstelling - behoud en bescher ming van de natuurwaarden van het gebied - voor iedereen voorop staat. Zeker dient men rekening te houden gens initiatiefnemer van het museum Isidorus Jonkers een gelukje. 'Nor maal vernietigde de FIOD dit soort dingen. Nu kende ik daar iemand en bleek dat de kolom nog niet kapot was. Toen hebben ze hem aan mij gegeven voor het museum.' De machine was afkomstig uit Noord-Brabant, Jos Smolders was één van de exploitanten. 'In het zui den van het land, waren er veel van dit soort illegale brouwerijen. Op een gegeven moment had de politie iets door en besloten we de boel te ver huizen naar Texel. We kenden daar mensen die wilden meewerken.' Smolders woonde een jaar op Texel en sliep in de schuur. Maar ook in het noordelijke, veilige Texel bleek de FIOD hun acties op het spoor te zijn. Toen Smolders was verdwenen en anderen de boel opruimden was het al te laat. Midden in de demontage van de stokerij kwam de inval. De Brabander werd later in zijn oude woonomgeving aangehouden. Hem met andere waarden en belangen, maar die zijn secundair. In het NP behoeven de Geldwolf, de Eigen- belangpootmug en de Profileerkoet geen bescherming! Wie de schoen past, trekke hem aan. Ik wens het voltallige Overlegorgaan wijsheid en succes toe, en ik hoop vurig dat het er dit jaar van komt. Leve de Texelse duinen! Ik heb ge zegd. Jac. P. Thijsse. (Arthur Oosterbaan) Met informatie over ruim negenhon derd Texelse bedrijven, is onlangs de website www.optexel.nu van start gegaan. Deze internetsite is ontstaan uit een samenwerking tussen Boekei Automatisering en ABC Design en geeft een gerubriceerd overzicht van Texelse bedrijven. Van de genoemde bedrijven zijn kerngegevens als naam, adres en telefoonnummer op genomen. maar ook bijvoorbeeld een e-mailadres. Vermelding in deze di gitale bedrijvengids is gratis, maar ook kunnen bedrijven via de website een eigen homepage of subdomein (met e-mailadressen) in (laten) rich ten Bedrijven die al een website heb ben, kunnen deze met links koppe len aan texel.nu. De nieuwe Texelse 'portal' is opgenomen in een groot aantal zoekmachines, zowel natio naal als internationaal. en zijn handlangers werd belastingontduiking ten laste gelegd. 'Het ging om drie en een kwart mil joen schuld. Zó veel geld hadden we natuurlijk met. De hele boel werd ver kocht. Daarna was het voor mij een jaar of zeven touwtrekken om mijn boete bij elkaar te krijgen.' Smolders is inmiddels Vriend van het museum geworden. Zo heeft hij ook zijn complete strafprocesdossier aan het museum geschonken, waar het ter inzage ligt. Een andere Vriend is Klaas van der Put, hij rolde destijds in zijn functie bij de FIOD de stokerij op. Enkele tijd geleden voerden bei den het woord op een Vrienden avond. Smolders vertelde hoe hij di verse malen uit handen van de douane was gebleven en Van der Put verhaalde over de beslissende inval. De illegale stokerij vlak na de inval. Links gisttanks waarop matrassen liggen die als slaapplaats voor het 'personeel', waaronder Jos Smolders, hebben gediend. (Foto ArthtotTamiM Courant) Peter Tromp met één van zijn zelfgefabriceerde fietsen. rxdu^iddii^iuiiiiiy Deze week legde het bedrijf Kabeltex in 't Horntje de kabels waarmee be woners commerciële netten via aan bieder Sonera op hun televisie kun nen ontvangen. Enige tijd geleden werden het NIOZ en een deel van de bewoners al met de glasvezelkabels aangesloten, nu volgt het tweede deel. Kabeltex heeft hiervoor een groep Turkse grondwerkers van de overkant ingehuurd, die na deze op- Waarmee leg je het snelst een ronde op de wielerbaan af: een ra cefiets of een ligfiets? Zaterdag middag volgt het antwoord, want tijdens de instuif van Wielervere niging Texel komt onder aanvoe ring van Peter Tromp ook een aan tal ligfietsers in actie. Zij doen mee aan de 1,1 kilometer lange minitijd- rit, die om 13.30 uur van start gaat. Om het spektakel compleet te ma ken, geeft ook Texels bekendste stepper Jaap Vlaming een demon stratie van zijn kunnen. Het gezin Tromp trekt al vele jaren de aandacht met hun zelfgefabriceerde ligfietsen. Hoewel de ligfiets in het verkeer geen uitzondering meer vormt, blijft het een attractie als va der, moeder en kinderen Tromp op zondagmiddag een rondje over Texel gaan. Tromp, in het dagelijks leven edelsmid, was vroeger een fanatiek racefietser bij de Texelse wielerd maar tegenwoordig zweert hij tr,| ligfiets. Dat je met aërodynamische model ook I" snelheden kunt bereiken, zullen IT enkele metgezellen, onder wie dei op Texel woonachtige Johan' Stoute, zaterdag laten zien. Jaap Vlaming is met alleen bel? als raadslid, maar de laatste iarer" vanwege zijn reizen per step. Abfl dat het steppen in Nederland i nieuwe rage werd, herontdekte* ming de voordelen van de 'oude' trouwde' autoped. Ook hij is sir dien niet meer uit het straatbeeld' te denken met zijn step. Zalen! middag is hij van de partij met dochter Othilde. Ook andere si fanaten zijn welkom op de wielerts om een rondje mee te doen. De minitijdrit staat verder open*1 iedereen, jong of oud, met eent? Dit hoeft geen racefiets te zijn; mountainbikes en fietsen zonder' snelling zijn toegestaan. Inschi kan vanaf 13.00 uur, deelnameis?| tis. Oorsprongweg aan de slag gaar nieuwe Strijbosschool heeft nam ook de verbinding nodig, zo m een medewerker van Kabe: fc Hierna heeft ongeveer negentiq:j_ cent van de Texelse huishoud) kabelaansluiting. El

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 6