Nacht van de Kunst bracht 28 mille op teso Wippertoestel in trek bij jeugd Agenda Wat ik zeggen wou. Voorpremière Rex in De Kampanje Lezing vlinders Erfrecht VN-Kindertop Rommelmarkt in Den Hoorn Tentoonstelling Tusse de banke Ombudsvrouw doet verslag Giro 222.111 Sterrekind Kunst .TEXELSE 2 COURANT" MWnkhjkbödn»*1 De 'Nacht van de Kunst' is een succes geworden. De vrijdag avond in gehouden veiling van schilderijen en andere kunstwer ken bracht bruto ƒ28.000,- op, een resultaat dat de verwachting van de organisatoren ver heeft overtroffen. De mensen die naar Question Plaza waren gekomen legden een opvallend kooplust aan de dag. Menig bod ging de reële waarde van het betrokken kunstwerk ver te boven. De topper was het inmiddels algemeen bekende olieverfschilderij 't Raaksie van Marja Kuip-Dros uit De Koog dat maar liefst ƒ3.600,- opbracht. het maar om van hem af te zijn. Het is een vorm van afpersing, maar ik ben er tevreden over Het doel heiligt de middelen.' Gesmeerd De veiling zelf verliep gesmeerd. De verwachting dat voor het aan de man brengen van de 82 werken ruim drie Jacob Bruijn en de ets 'Er zij licht' van Leme van 't Noordende. Betrekkelijk De geboden bedragen zijn natuurlijk geen goede indicatie van de werke lijke waarde van de sterk in kwaliteit uiteenlopende kunstwerken. Naast de stukken die tot voldoening van de Zoveel zou de schilderes zelf er nooit voor hebben gekregen als ze het nor maal te koop had aangeboden. De hoge prijs was dan ook het resultaat van fel tegen elkaar opbieden van mensen die het graag wilden hebben en elkaar de buit niet gunden. De veilingmeesters Martin Trap en Tinie Visser wisten deze gevoelens goed te bespelen en hadden dan ook een on betwiste bijdrage in het succes. Batiks Enkele exotische werken die met in de catalogus waren opgenomen en apart werden geveild brachten ook veel geld in het laatje. Voor een groot modern batikschilderij uit Midden- Java werd 2.300,- geboden. Dat was net iets meer dan de ophoud- prijs, dus ging het daarvoor weg. Een vergelijkbare batik van dezelfde grootte, bleef in handen van de er zeer aan gehechte eigenaar Harry de Graaf, omdat er met meer dan 2.100,- voor werd geboden. Andere werken die voor vijfhonderd gulden of meer van de hand gingen: olieverf schilderij van Henk Noorlander, voor stellende strandjutter Maarten Boon (ƒ1.100,-): olieverfschildenj 'Koe' van Ruth de Ruwe 850,-); ingekleurde pentekening 'Sinte Maarten' van Momca Maas (ƒ500,-); geschilderd tweeluik 'Garderobe van een zee meermin' van Henk Noorlander 600,-); acrylschilderij 'Kwallen' van Wil de Leeuw (ƒ550,-); gouache 'Schuur van Troost' van Harry Tielemans 800.-); potloodtekening 'Gereformeerde kerk' van Nel Koorn (ƒ700,-); aquarel 'Immetjeshoeve' van Thea van Heerwaarden 650,-); aquarel 'Natte duinen' van Hanneke Peetoom (ƒ500,-) en batikschilderij 'Maskers' 1.200,-). De drie kuilt kayu (door papoea's gemaakte tradi tionele schilderingen op geklopte boombast) gingen weg voor prijzen die hoger zijn dan het jaarinkomen van de makers: respectievelijk ƒ350,- ƒ450,- en ƒ900,-. Véél geld Bij de opbrengst van de werken ko men nog de baten van de catalogus en enkele spontane giften. Na aftrek van kosten zal omstreeks ƒ24.000,- overblijven voor het goede doel het studiefonds van de stichting Nieuw- Gumea, beter bekend als de 'Pa poea's van Harry'. In Indonesisch geld is dat bijna 100.000.000 roepia, wat genoeg is om bijvoorbeeld de volledige opleiding te betalen van 40 middelbaar technische scholieren. Vlak voor de veiling zag het er aller minst naar uit dat dit fraaie resultaat zou worden gehaald. De verkoop van de fraaie kleurencatalogus in de voor afgaande week was nogal tegenge vallen en toen vijf minuten voor het tijdstip van aanvang nog vrijwel nie mand in de zaal zat, begonnen de organisatoren rekening te houden met een enorme flop. Volgens Texelse traditie meldden de kopers zich echter pas om kwart over acht en al spoedig bleek dat zij zich alles behalve Texels suunig opstelden. Om de mensen van dienst te zijn die geen contant geld bij zich hadden, had de Rabobank een pinautomaat aange legd. Daarmee dreigde op het laatste moment nog wat mis te gaan, want door bepaalde technische omstan digheden kon die niet worden aange sloten op een telefoonliin van Question Plaza. De situatie werd ge red door gebruik te maken van de lijn van een faxapparaat. Voor de rest verliep alles zowel orga nisatorisch als technisch perfect. Dat Hoofdveilingmeester Martin Trap {midden) laat het veilen even over aan Tinie Visser, intussen met Ruud van Heerwaarden (midden) lettend op reacties uit de zaal. (foto Harry de Grmf> was grotendeels de verdienste van organisator Cees Hoogerheide die het allemaal had bedacht en met het project omging alsof het zijn levens werk was. Hij had de Texelse be roeps- en amateurkunstenaars zover gekregen dat zij 76 werken gratis voor het goede doel beschikbaar stelden en een meute vrijwilligers weten te mobiliseren voor allerlei hand- en spandiensten, variërend van het bijhouden van de boekhou ding tot het beschikbaar stellen van bouwhekken en materialen voor het uitstallen van de werken. In een inlei dend praatje uitte Harry de Graaf er zijn verbazing over dat zóveel Texelaars zóveel over hebben voor arme medemensen aan de andere kant van de aardbol. Eigenlijk ge loofde hij daar niets van en hij veron derstelde dat het meer de overrompelingstactiek en overre dingskracht van Hoogerheide waren geweest. 'Wat hij in zijn hoofd heeft, heeft hij nog niet in zijn kont. Als hij wat van je vraagt, werk je mee, al was uur nodig zou zijn, bleek juist. Tijdens de verkoping in de discoruimte ble ven de werken zelf in de schouten zaal waar ze sinds de vorige middag te kijk hadden gestaan. Toch hadden de bieders er tijdens het veilen oog op, want alle werken waren digitaal gefotografeerd en werden door toe doen van Sijbrand Stiehl, Mare Roe per en Frank van Poelje met een beamer op groot doek geprojecteerd, wat een zeer professionele indruk maakte. Om te kunnen bieden was het nodig de catalogus aan te schaf fen. Daarin bevond zich het nummer dat de hoogste bieders moesten to nen om geregistreerd te kunnen wor den. Ook degenen die zich tot toe horen en toezien beperkten beleefden de veiling als genoeglijk en spannend entertainment, mede door de muzikale medewerking van Pip Barnard. Namens de gemeente Texel werden ook enkele werken gekocht, waaron der het acrylschilderij 'Koninginne dag op de Groeneplaats' van Jan organisatoren voor veel méér dan de werkelijke waarde van eigenaar ver wisselden, waren er ook die bij ver koop via andere kanalen misschien meer hadden opgebracht, zoals de olieverfschildering op linnen en kar ton 'Bloeiende appelboom' van de talentvolle Oosterender schilder Gradus Hakkenberg die met verder kwam dan 375,-. 'Als het kerkje van Den Hoorn of de Eierlandse vuurto ren erop had gestaan, zou het twee of drie keer zoveel hebben opge bracht', merkte iemand op. Wie de veilingresultaten analyseert zal dat bevestigen. Een schilderij brengt bij een dergelijke gelegenheid veel op als het herkenbaar van het eiland is en royaal van formaat. Als de maker een bekende is en het uitgebeelde onderwerp ook nog nostalgische gevoelens oproept, dan kan het niet meer stuk, blijkens het kassagerinkel dat door 't Raaksie werd opgeroepen. Wie bij kastelein Jarmg Moll een drankje bestelde, moest geen haast hebben. Een praatje kwam eerst. Want vertellen kon hij. Sommige ver halen soms wel duizend keer. De strekking bleef hetzelfde, maar met steeds een ander eind. Een man die van een geintje hield en een zeer brede interesse had. Een optimale gastheer, die overweg kon met jong en oud, liefst met jong overigens. Afkomstig uit het Friese Gorredijk belandde hij eind jaren zestig op het eiland, waar hij na vijf jaar in de boek handel van Brüggeman te hebben gewerkt in de horeca belandde. Hij tapte pilsjes in 't Galjoen en over zijn tijd in bar 't Steigertje doen nog steeds de meest fantastische verha len de ronde. Hoewel hij zich voor nam om op zijn zestigste uit de horeca te stappen, kon de markante Texelaar er toch geen afscheid van nemen. Toch maakte hij na zijn pen sionering tijd vrij voor één van zijn grootste liefhebberijen: reizen. Tus sen de tochten door werkte Jaring te hooi en te gras in verschillende bars. Tot het moment dat de twee Dirken van de Taveerne hem op zijn 65"° een jaarbetrekking aanboden. In deze zaak kwamen zijn kwaliteiten als gastheer uitstekend tot zijn recht. Het devies van de aimabele Texelaar bleef: eerst een gezellig verhaal en dan een drankje. Zijn populariteit bleek eens te meer op zijn tachtigste verjaardag, toen vrienden en beken den voor de oudste barkeeper van Texel - misschien wel van Nederland - een groots verjaardagsfeest in Klif 12 organiseerden. Maar de jaren be gonnen te tellen en het moment kwam dat hij definitief een punt zette achter zijn loopbaan in de horeca. Met zijn gezondheid ging het al een tijdje niet zo goed meer. Na een lang durig ziekbed blies de 82-jarige Texelaar in het Gemini-ziekenhuis in Den Helder vrijdagmiddag zijn laatste adem uit. Maar zijn begrafenis, die donderdag om half twee start in het Zeemanskerkje in Oudeschild, zal er een zijn in stijl. Eerst een leuk verhaal en dan een drankje. Tegen een speciaal gereduceerd ta rief kunnen Texelaars zaterdag 26 mei in schouwburg De Kampanje in Den Helder de voorpremière bijwonen van de nieuwe musical 'Rex', van Koen en Ad van Dijk. Dit schrijversduo is ook bekend van 'Cyrano' en 'Joe' en heeft zich dit keer laten inspireren door het verhaal van 'Oedipus Rex'. De nieuwe musical gaat op 5 juni in première in het Nieuwe De la Martheater in Amsterdam. Aan de productie wordt onder meer meege werkt door Ryan van den Akker, In het kader van de Natuurmaand houdt vlinderkenner Cees Maas don derdag in de bibliotheek een lezing over de meest bekende vlinders van Texel. Aan de hand van dia's wordt daarbij ingegaan op de metamorfose van rups tot vlinder, één van de won derlijkste verschijnselen in de insektenwereld. De lezing begint om 20.00 uur, de toegang is gratis. Na afloop is er gelegenheid tot het stel len van vragen. Echt druk was het zaterdag tijdens de open dag van de KNRM met, maar toch nog héél wat mensen namen kennis van het werk van de redding maatschappijen. Er kon een rondje worden gevaren met de Beursplein 5 en het wippertoestel trok belangstel ling Van de jeugd. (Foto Gerard Timmerman) Op uitnodiging van de Stichting Wel zijn Ouderen Texel houdt notaris Hendricus Kooi donderdag vanaf 14.00 uur een lezing over de moge lijkheden binnen het erfrecht. Na af loop kunnen vragen worden gesteld. De voordracht wordt gehouden in De Buureton, de toegang is gratis. Maaike Wildershoven en Wim van den Driessche. Voor de voorstelling in Den Helder zijn kaarten beschik baar van 32,50, 30,- en 27,50. Bij voldoende belangstelling vaart na af loop een extra boot terug naar het eiland. Kaarten zijn te bestellen via de Welzijnsstichtmg. tel. 315582, fax 314300 of e-mail welzijnsstichting@hotmail.com. Voor meer informatie over de productie Vooruitlopend op de VN-Kindertop die dit najaar in New York wordt ge houden en waarbij door regeringslei ders uit de hele wereld over de leef situatie van kinderen en jongeren wordt gesproken, is de Nederlandse regering de campagne 'United Power for Children' gestart. Onderdeel hier van is een kaartenactie, die wordt gesteund door onder meer de media en het bedrijfsleven. Kaarten met handtekening worden in september aangeboden aan minister Herfkens, delegatieleider van de Nederlandse afvaardiging naar de wereldtop Op Texel zijn de (gratis) kaarten af te ha len en in te leveren bij Intertoys op de Stenenplaats. In en rond de schuren van Axel Lap aan de Witteweg (tegenover het voet balveld) wordt zaterdag een rommel markt gehouden ten bate van het Hoornder kerkje. Er is op allerlei ge bied veel te koop en de bezoekers zullen volgens de organisatie versteld staan wat er in de afgelopen weken allemaal is binnengebracht. Volgens traditie kunnen zij zich bovendien la ven aan koffie en oliebollen. De markt duurt van 9.00 tot 14.00 uur. Wie zijn zolder of schuur opruimt en zelf nog iets voor de markt heeft, kan dat te allen tijde kwijt in de loods achter de schuur. kan contact worden opgenomen met het informatienummer van Van den Ende Producties, tel. 020-3052269. Dinsdag 15 mei: Katja Philippart verzorgt in EcoMare de tweede van een serie van drie lezingen over de Wadden zee, georganiseerd in het kader van het 125-jarig bestaan van het NIOZ De lezing heet 'Overleven op het wad: hoe doe je dat?' en gaat over kokkels, mossels, non netjes en andere schelpdieren. Aanvang 19.30 uur, de toegang is gratis. De Historische Vereniging houdt een bibliotheekavond in Tusse de Banke, aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Men of honor (aanvang 20.00 uur) en Grouching tiger, hidden dragon (20.30 uur). Woensdag 16 mei: Peuterspeelgroep 't Sterrekind van de Vrije School (Gasthuisstraat 55, Den Burg) houdt van 10.00 tot 12.00 uur een inloopochtend. Voor inlichtingen: tel. 310085. Cateringservice Ruud Boom orga niseert in het kader van de Mei maand Natuurmaand van 11.00 tot 14.30 uur een workshop 'natuurkoken'. Deelname kost 75,- per persoon. Voor reserveren en inlichtingen: tel. 313 791. In Cinema Texel draaien 102 echte Dalmatiërs (aanvang 15.30 uur), Men of honor (20.00 uur) en Grouching tiger, hidden dragon (20.30 uur). Donderdag 17 mei: Notaris Hendricus Kooi houdt in de Buureton een lezing over het erfrecht. Aanvang 14.00 uur, de toegang is gratis. Cees Maas vertelt in de biblio theek in Den Burg over de meest bekende vlinders van Texel. Aan vang 20.00 uur, de toegang is gra tis. in buurthuis Bethel in Zuid- Eierland begint om 20.00 uur een klaverjasdrive. In Cinema Texel draaien Costa (aanvang 16.00 en 19.00 uur), Miss Congeniality (16.00 en 19.00 uur), Men of honor (21.30 uur) en The Mexican (21.45 uur). Vrijdag 18 mei: Het Afrikaans Kinderkoor, t*. staand uit 22 bewonertjes van etc door de Stichting Kinderhulp Afrika opgezet kinderdorp in Ot- ganda, geven een concert in dj gereformeerde kerk in Den E Aanvang 19.00. De toegang is grj. tis, maar na afloop word gecollecteerd om geld in te zamj. len voor het kinderdorp. Jaap van de Weg, arts voo psychosomatiek ontwikkelingsvragen, houdt van daag en morgen lezingen over reïncarnatie en karma. Hij wordt voorafgegaan doa spraaktherapeute Veroniquj Bremer-de Lattre. Locatie is Oe Aleph in de Weverstraat in De- Burg, aanvang 20.00 uur Voor aanmeldingen en inlichtingen: lei 322979 of 319426. In Cinema Texel draaien Costa (aanvang 16.00 en 19,00 uur), Miss Congeniality (16.00 en 19.00 uui). Men of honor (21.30 uur) en Tte Mexican (21.45 uur). Veerdienst TESO zet in en rondte weekeinde geregeld twee botenn en vaart dan volgens een halfuurs regeling, waarbij ieder half uurea boot vertrekt, zowel vanuit Da Helder als vanaf Texel. Dat gebeur vrijdag van 9.35 tot 20.05 uur, a- terdag en maandag van 9.35 to 16.05 uur en zondag van 13.35to 20.05 uur. Automobilisten moela vrijdag evenwel rekening houda met wachttijden van een half uur Die kunnen in Den Helder optre den tussen 9.00 en 12.00 uur op Texel tussen 13.00 en 16.® uur. Hoogwater te Oudeschild Dl. 15 1.00 en 14.00 u. Wo. 16 1.45 en 14.50 u. Do. 17 3.00 en 16.00u. Vr. 18 4.30 en 17.20u. Za. 19 5.45 en 18.24u. Zo. 20 7.05 en 19.30u. Ma. 21 8.05 en 20.14u. Di. 22 9.05 en 21.04» Aan het strand is het ongeveer een uur* der hoogwater. De zon komt 21 mei opnl 5.35 uur en gaat onder om 21 35 uur. 15(3 laatste kwartier. 18 met doodtij. Nesrm Düring, Dorie Rutten, Arzad Saber en Jan Jacob Bruin hebben van zondag 20 mei tot zaterdag 9 juni een gezamenlijke tentoonstelling in 'Tusse de banke'. Düring en Rutten exposeren keramiek. Saber - een Koerdische kunstenaar die sinds twee jaar in de asielzoekersopvang De Vogelmient woont - en Bruin la ten schilderijen zien. Tusse de banke is op werkdagen van 14.00 tot 17.00 uur geopend en in het weekend van 14.00 tot 16.00 uur. Marjo van Maastricht-Thijssen, ombudsfunctionaris van de ge meente heeft een verantwoording gemaakt van de behandelde klach ten in de vorm van een jaarverslag. Het - overigens kleine aantal van vijf - klachten had voornamelijk betrekking op onduidelijkheid en onbekendheid van het beleid. Van Maastricht-Thijssen uit Bakkum werd in maart 2000 door de ge meente aangesteld. De reden hiervan was de door de gemeenteraad vast gestelde klachtenregelingen. Inge diende klachten over gedragingen of beslissingen van bestuurders worden in eerste instantie afgehandeld door de gemeente zelf. Mocht dit geen oplossing bieden, dan kan toenade ring tot de ombudsfunctionaris wor den gezocht. Van Maastricht-Thijssen stelt dat de doelstelling van de gemeente om burgers een voorziening te bieden waarin zij hun ongenoegen kunnen uiten, is gerealiseerd. Ze signaleert dat mensen sinds de oprichting van een speciale servicebalie sneller dan voorheen reageren. Ook verloopt de beantwoording van brieven sneller en binnen redelijke termijnen. Ter advies geeft Van Maastricht- Thijssen dat de raad op grond van het eerste jaar de klachten en bijbeho- Nationaal Epilepsie Fonds Postbus 270, 3990 GB Houten Intcmet: www.epilepsiefonds.nl Word donateur. Er is nog zoveel te doen. Peuterspeelgroep 't Sterrekind van de Vrije School aan de Gasthuisstraat in Den Burg houdt woensdag 16 mei een inloopochtend. Tussen 10.00 en 12.00 uur kunnen belangstellenden binnenlopen en rondkijken. Terwijl de kinderen spelen, is er tijd voor het stellen van vragen aan peuterleidster Luud Lemstra. Voor meer informatie: tel. 310085. rende oplossingen opnieuw tegen het licht kan houden. Daarnaast zet zij vraagtekens bij het lage aantal klach ten. Dit zou namelijk ook kunnen aan duiden dat mensen de weg naar de servicebalie niet weten te vinden. Niet ver van mijn huis op de dij' Ceres staat een glazen kunstw'- van Jan Wolkers met de sterke te1 'Tot hiertoe en niet verder'. Hel» stelt een golf voor die een aanval n op een kunstwerk van Rijkswr' staat. De golf had van mij wel agressiever kunnen worden int- beeld, maar Wolkers, die meer5 dan tégen de natuur leeft, zal r® zachtaardige golf zeer bewust' ben gemaakt. Velen zoals ik gaan er geregeld kjt want vooral onder verschillende en weersomstandigheden g kunstwerk iedere keer weer dere impressie. Wie schetst mijn verbazing dan dijkbeheerder op nog geen vijl afstand een ander kunstwerk op sokkel heeft geplaats. Een kunst» met ook een poging tot sterke® sten als 'geen hete stoffen inwerp of 'bier hier', en 'SSI Schafer® burg'. Om het geheel nog schn? der te maken, werd Wolkers ook nog ingekapseld tussen et" met slappe draadjes verbonden P8 tjes. Van een kunstwerken boi»! Rijkswaterstaat had ik een beteri voel voor kunst verwacht. 8' K I u°' njfnif it* id id DINSDAG 15 MEI 2001

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2