Een dagje Razende Bol met het college 2 'Wat een beeldhouwer doet met steen, doe ik met grond' Vijftigjarige vroeg wakker .TEXELSE COURANT' - - Reünie NIOZ Radio Texel ÏQO Bijeenkomst gemeente voor bedrijven Texel Rondvaart zet vraagtekens bij uitstapje b en w ff Kerkdiensten Zondag 20 mei 2001 oud Papier Medische zorg Lego bouwen zondag afgelast Kledingactie Kraanmachinist Henk van de Baron' Witte: Wegen afgesloten VRIJDAG 18 MEI 2001 Door de kou vergaderden b en w maar een hart uur op de Razende Bol. 'De gemeente draagt bij aan de herbouw van de historische loods- botter de Texelstroom. Als dank mochten we er een keer mee weg,' verklaarde wethouder Peter Bak ker. En dus gooide het Texelse col lege dinsdagochtend de trossen los in Oudeschild, om bijna drie uur later aan te komen op de Razende Bol. Van de geplande vergadering óp de Bol kwam weinig terecht. B en w werden verwelkomd door een groep van ongeveer vijftig zeehonden en een handjevol verkleumde men sen van de media. De pers was met de Manta van strandvonder Hans Eelman, die eens in de week naar de Razende Bol gaat, vertrokken uit de haven, zodat het college aan boord van de Texelstroom in alle rust kon vergaderen. De Manta, die meer dan een uur eerder dan de loodsbotter bij de Bol arriveerde, had ook John Daal der en Ron Eelman van Gemeente werken aan boord, die vóór de komst van b en w de meeste borden zou den plaatsen. De boot was door het materiaal en de mensen erg zwaar geworden, terwijl tegen de wind en stroming in gevaren moest worden. Hierdoor besloot een aantal mensen vóór op de boot plaats te nemen. Rond de Tesohaven bleek dit niet zo'n verstandige keuze. Twee woeste golven deden een drijfnatte John Smit (met camera namens RTL 5) snel naar het achterdek vluchten. Bij aankomst werden de materialen en apparatuur van boord gehaald. Terwijl de borden werden geplaatst vermaakten de aanwezige media zich met het fotograferen van de vele nieuwsgierige zeehonden en ging de Manta op zoek naar de Texelstroom, die zich op dat moment in onrustig water bevond. Dit bleek achteraf een reden voor burgemeester Joke Gel dorp en wethouder Nel Eelman om vanwege misselijkheid niet benedendeks te blijven, waardoor van vergaderen waarschijnlijk weinig terechtgekomen is. Na ongeveer an derhalf uur koukleumen arriveerde het college dan toch. Eerst werden de laatste drie van in totaal vijftien waarschuwingsborden geplaatst en kon de aanwezige pers foto's maken. Dit diende met enig lawaai en uitleg gepaard te gaan omdat ook Radio Noord-Holland van de partij was. Daarna volgde een gezamenlijke lunch. De vergadering was blijkbaar toch grotendeels aan boord van de Texelstroom afgerond, want deze duurde maar een half uur Achteraf een verstandige zet want de lage temperatuur stond vergaderen in de openlucht niet toe. Gezeten op een Het college werd verwelkomd door zee honden. sinaasappelkistje opende Geldorp de vergadering tot vijf keer toe John Smit wilde de gebeurtenis goed op band hebben en vond dat het een aantal keer overnieuw moest. Het resultaat is dinsdagavond in '5 in het Land' vertoond. Nadat gemeentese cretaris Piet Zoon besloot het spreek uur van dinsdagmiddag 15.00 uur af te gelasten en wethouder Peter Bak ker zich afvroeg waar de boot met spreekuurklanten bleef, waren vis en Juttertje de ingrediënten voor het res terende gedeelte van de vergadering op de Razende Bol. Voor de media kreeg de dag een ver rassende afsluiting. In verband met te halen deadlines voer Hans Eelman de zes persvertegenwoordigers naar Den Helder, waar één van hen een videoband aan de koerier gaf. Mid den in de vaarroute van Teso hield de Manta het voor gezien. Stuurloos dobberde de boot midden op zee. Nader onderzoek van Eelman wees uit dat de stuurkabel was gebroken. Na een kwartier tevergeefs te hebben geprobeerd het defect te verhelpen, zag men de in de verte passerende Kustwacht. De bemanning van het schip bleek het dobberende bootje te hebben opgemerkt en ging pols hoogte nemen. Eelman zocht contact met hen en na overleg werd besloten dat de Kustwacht de pers in Oude schild afzette. Eelman bleef aan boord om de stuurkabel te repareren, hetgeen vlak na het vertrek van de media lukte. Dit werd uit de verte geconstateerd, toen de Manta weer richting Razende Bol voer. De gedachten gingen uit naar een zichtbaar genietende wethouder Daan Schilling die in de ochtend meldde: 'Toen ik zelf nog een boot had kwam ik hier ook regelmatig. We vinden het leuk als college om hier te komen. Het plaatsen van de borden kunnen we daar mooi mee combine ren. We willen de recreanten op een vriendelijke manier duidelijk maken dat de zeehonden rust nodig hebben. Mensen moeten dat zelf inzien.' Daarom was het maar goed dat de horde bezoekers enkele uren later was vertrokken. Tekst en foto's Michiel Dekker In verband met de viering van het 125-jarig bestaan is het NIOZ op zoek naar oud-medewerkers. Geïnteres seerden kunnen contact opnemen met Carmen Blaauboer of Rob Dap per via telefoonnummer 369300, of via e-mailadres dapper@nioz.nl. Ook mensen die adresgegevens van oud medewerkers in hun bezit hebben, worden opgeroepen deze door te geven. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u Shopping (muziek) 21.00 u. Radio Noordholland De Lichtboei: 19.00 u. Rechtstreekse uitzending van optreden Oegandees kinder koor in Gereformeerde kerk Den Burg. Zaterdag: 12 00u Reggae on the move (muziek) 14.00 u. Radio Noordholland 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) 18 00 u Muziek met Marco 19.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit Doops gezinde kerk Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poézie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Goud van Noud (Nederlandstalig) 15.00 u Country time (herhaling van donderdag) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18 00 u Time travelling (muziek) 20.00 u. Proefproject (muziek) 21.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.00 u. Gereformeerde kerk Den Burg 19.00 u. Gereformeerde kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphomca (klassiek) 19.00 u Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18 00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19 00 u Bonte dinsdagavond (verzoekplaten) 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 18 00 u Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19 45u Gelezen (Texelse) verhalen 20 00 u Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19 00 u. Even bijpraten met (Texelaars in het nieuws). 20.00 u. Radio Noordholland Zondagmorgen om een uur of zes zat John Schlepers van Cleaning Texel aan de Abbewaal rechtop in zijn bed. 'Er toeterde een auto.' Toen hij zich nog eens omdraaide, drukte een an dere vroege automobilist op de claxon. 'Toen had ik wel door dat ze me een geintje hadden geflikt en ben Op initiatief van de gemeente wordt op donderdag 31 mei van 15.15 tot 20.30 uur in Klif 12 te Den Hoorn een startbijeenkomst over het Bedrijfs verzamelgebouw Texel gehouden. Bedrijven of organisaties die hiervoor belangstelling hebben, kunnen con tact opnemen met de gemeente: een aanmeldingsformulier kan worden aangevraagd bij mevrouw A. Voer man (362154) of mevrouw J. Verkaik (362261). Tijdens de bijeenkomst staat de Structuur Uitvoering Werk en Rondvaartbedrijven uit Oude schild zetten vraagtekens bij het uitstapje van het college met de Texelstroom naar de Razende Bol. 'Ze varen met passagiers naar een gebied waar wij, de ge vestigde rondvaart, niet mogen komen', aldus een schipper die zijn naam liever met in de krant ziet. 'Het is ons ten strengste verboden om met passagiers op de Noordzee, dus buiten de lijn Texel-Den Helder, te komen. Daar zijn we al een paar keer voor verwittigd. De TX 27 vroeg on langs nog ontheffing om met passagiers een tochtje naar het Molengat te maken, maar kreeg geen toestemming. De Razende Bol ligt ook net buiten de be wuste lijn en is dus met met pas sagiers te bereiken. Het is toch te gek dat onze eigen bestuurders, die zelf de regels voorschrijven, dit ineens wel mogen. Je zou toch zeggen dat ook het college zich aan de regels moet houden.' 'Dit is maar weer een het bewijs dat deze mensen totaal niet geïn formeerd zijn over wat de Texelstroom nu wel en niet mag', reageert schipper Peter Lock wat geïrriteerd. 'We werken met z'n allen keihard om te zorgen dat deze voormalige loodsbotter wordt goedgekeurd voor de vaart op volle zee. Dat is nu nog niet zo, maar als wij geen betalende passagiers aan boord hebben is er mets aan de hand. 'Het college heeft wellicht met betaald om mee te mogen varen, maar pas sagiers zijn passagiers', weerlegt een rondvaartschipper. Lock: 'Zolang geen van deze 'collega's' ook maar de moeite neemt eens een keertje aan boord te stap pen, kunnen ze maar beter hun mond houden. Ze weten niet half wat er loos is. Het is jammer dat als wij iets leuks bedenken, er zulke reacties komen. Benadruk in de krant maar eens wat voor een leuke dag de mensen dins dag hebben gehad.' HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: dienst in De Waal. De Waal: 9.30 u. ds. J Vlasblom, Heilig Avondmaal De Koog: 11.00 u. ds. J Vlasblom, Heilig Avondmaal. Den Hoorn: 9 30 u ds E.J. Vledder. Oosterend: 9.30 u. dienst in Gere formeerde kerk. De Cocksdorp: 11.00 u ds. W L van der Geer uit Alphen aan de Rijn. GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 u en 19.00 u ds. A. van Bergen uit Vianen. Oosterend: 9.30 u. ds W.L. van der Geer uit Alphen aan de Rijn.; 19.00 u. ds. E.J. Vledder. GEREFORMEERDE GE MEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: 10.00 en 16.00 u. ds. T.M van Dijk. GEREFORMEERDE KERK (Vrij gemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. M. Mastemaker BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. C. Lughthart uit Zuid-Afrika. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zat. 19.30 u., uitz. via De Lichtboei; zon. 10.45 u. De Cocksdorp: vrij. 19 30 u. rozenkransgebed. Gollards: zat. 16 00 u. JEHOVAH S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg. Open bare lezing, 10 30 u.: Jehovah's ogen slaan ons gade, Wachttoren studie, 11.20 u Het ware christen dom neemt de overhand. Artsen: Uitsluitend voor spoedgeval len van zaterdag 8 00 tot maandag 8.00 u Dokter A.C.P.J. Waverijn en Th. van Hattem, Kogerstraat 87, Den Burg, tel. 312016 Consult uitsluitend na telefonische afspraak Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer bekend vermeld 313086.314727;314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: T.M Niehoff en AH. Lammers, De Ruyterstraat 86, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland Voor alle hulp, zorg en informatie: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222 - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 321461. Spreek uur elke werkdag van 9.00-10.00 u. - Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 24, Den Burg, tel. 313241. Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.30 u. Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8 30-17.00 uur, tel. 0223- 650222. Kraamhulp: Voor directe kraam hulp op Texel en na poliklinische bevalling Kraamcentrum Noordhol lands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzorgingshuis: Stichting RIO Texel Wieringen. Opvragen via tel. (0223) 671552. Opname geschiedt op ad vies van huisarts of specialist. Buddyproject: Voor mensen HIV of AIDS; Voor aanmelding, inti matie of voorlichting: HumanitasD Helder; Binnenhaven 76-77; 0223-617422 OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand i voor spoedeisend ambulancevi voer bellen: 1-1-2 Of bel de Me; kamer Noordholland-noord: 07 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Bur Het bureau is dagelijks open 9.00 tot 17.00 u. Telefoon: 09( 8844 In spoedeisende gevallen' 1-2. Gevonden munitie: Bel de politi tel. 0900-8844. Dierenartsenpraktijk: Keesoi laan 11Den Burg. Alleen in spoe gevallen, tel. 312527 Verslavingsproblemen: Voorht bij problemen met alcohol, drugs andere verslavingen: bel tijdens ka tooruren 319413 (De Nieuwe Skuu Toeristenpastoraat: Bra Guiljam, tel. 318581, 327970. Stichting Welzijn Ouderen Texe Warme maaltijdvoorzieniri alarmering, klusjesdienst, huisho delijke dienst, versteldienst. Spred uur van 9.00 tot 10.00 u. en va 14.00 tot 16.00 u De Buurelc Molenstraat 2, Den Burg. Te 312696. Kustwacht: Voor meldingen va schepen en zwemmers in nood le 316270. Chemicaliën op het strand: B de brandweer, 072- 5644444. Kunstgebitreparatie: TandprotN P tische praktijk Van Kralingen menwerkend met het tandhet ,er kundig centrum; voor ziekenfonc en particulier-verzekerden), v l®d 312069. Apotheek: Weverstraat 95, D- Burg; tel. 312112. Maandag t/m vr dag 8.00-18.30 u.; zaterdag 100; 13.00 en 15.00-17.00 u.; zond; De 11.00-12.00 en 16.00-17.00 u. 6. ms ten die tijden alleen voor spoec; sende gevallen. Het Texels kampioenschap lego bou wen, dat op zondag 20 mei om 12.00 uur in dorpshuis De Hof in De Koog zou worden gehouden is afgelast. Het kampioenschap is verplaatst naar de herfstvakantie, op woensdag 24 oktober. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in met te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). De papierwagen komt in de volgende stra ten: 3. Waalderstraat, Marelstraat, Paelwerck, Schoudieck, Schilp- banck, Vroonlant, Buytengors, Hoef slag en Noordvlak. In Oudeschild wordt dinsdag 22 mei vanaf 15.00 uur door 'De Bruinvis' oud papier opgehaald, leder wordt verzocht het tijdig gebundeld aan de straat te zetten. NEDERLANDSE KANKERBESTRIJDING Ten behoeve van Mensen in Nood wordt dinsdag 22 mei een inzamelingsactie van oude kleding gehouden. Nog bruikbare kleding, schoeisel, huishoudtextiel en dekens kunnen worden ingeleverd op de ver schillende adressen. Het ingeza melde textiel wordt hergebruikt, stof fen van mindere kwaliteit als grondstof voor kleden en dekens. Textielafval, afgetrapte schoenen, kussens, matrassen en vloerbedek king zijn met bruikbaar. De stichting Mensen in Nood helpt wereldwijd slachtoffers van rampen en oorlogen, kinderen en andere kwetsbare groe pen, ongeacht religie of politieke overtuiging. De kleding kan - liefst in ges plastic zakken - worden ingeleve de volgende adressen: fam. Zwa burg, Naalrand 9 (de hele maandag 21 mei); Rode K gebouw. Jonkerstraat 13 (din van 9.00 tot 17.00 u.); gebouw» de NH-kerk De Cocksdorp (din van 10.00 tot 12.00 u.); Betl> Zuid-Eierland (dinsdag van 10.0 20.00 u.); De Schuilhut in Del (dinsdag van 13.30 tot 15.30 lij Wielewaal in De Waal (dinsdao 13.30 tot 14.30 u.); fam. Westei De Ruyterstraat 63, Oudeschild! dag de gehele dag); Slotskoll Oosterend (dinsdag van 10.00-' en van 14.00 tot 16.00 u.) ei ir 'Een mooi vijver aanleggen, een dijkje maken of een beetje frieme len in een tuintje tot er iets moois ontstaat. Ik noem het creatief om gaan met grond. Ik ken collega's die liever in een grote berg grond staan te happen, maar geef mij maar dat fijne poetswerk.' Grond werk als kunstuiting, Henk 'van de Baron' Witte, al vanaf 1968 aan de hendels, kan er alles over vertellen. Sinds kort werkt hij geheel zelf standig en schafte zich een fonkel nieuwe machine aan. Geheel hydraulisch, want van elektro techniek moet hij niets hebben. Witte kon direct aan de slag met zijn nieuwe aanwinst. 'We hebben in de eerste drie maanden van het |aar ge dwongen rust moeten houden. Door de nattigheid kon maar op weinig plaatsen worden gewerkt. En daarna kregen we de mkz-crisis, waardoor we de boerenerven niet op konden. Dat scheelde héél wat klusjes.' Maar nu het land is opgedroogd en de mkz op zijn retour, is er weer volop werk voor Witte en zijn collega's. Want op Texel rijden toch zo'n twintig grote graafmachines rond, die op één dag 800 tot 1000 kuub grond kunnen ver zetten, als wordt die hoeveelheid door de aard van het werk meestal niet gehaald. Toch is het is bijna met voor te stellen zoveel grond als er op het eiland dagelijks wordt verzet. Héél wat kraanmachinisten hebben een eigen bedrijf. 'We bijten elkaar echt niet. Ik zeg altijd maar: je kunt beter met elkaar eten dan met elkaar vechten. De samenwerking is prima en soms schuiven we elkaar de bal toe. Zo werkt dat nu eenmaal. Indivi dueel zijn we allemaal klein, maar samen kunnen we best een grote klus aan. Neem de bermverharding aan de Laagwaalderweg, die de ge meente aan De Vries en Van de Wiel heeft uitbesteed. Daarbij werk ik sa men met Paul Wuis en Ronald Uit geest. We zitten al van begin aan in die graskeien. We zijn een goed ge oliede ploeg en weten precies wat we moeten doen.' Ook in zijn vrije tijd was Witte de afgelopen maanden vaak op de kraan te vinden. Als en thousiast boogschutter hielp hij mee aan de bouw van het schietsport centrum. 'Ik ben er al 400 uur aan de slag geweest.' Eigenlijk had Henk Witte boer willen worden, maar toen de melk veehouderij van zijn vader op Zuidhaffel (De Baronie) werd gesa neerd, ging de boerenzoon in 1968 bij loonwerker Jan Kikkert aan de slag, die voldoende vertrouwen in hem had om hem na een jaar op de kraan te zetten. 'Ik heb daar vijf jaar gewerkt. Toen stapte ik over naar Willem Bak ker, voor wie ik vijftien jaar op de kraan heb gezeten. In die periode heb ik overal gewerkt en van alles ge daan. Slopen, boerenwerk, ik heb ik de pijpleidingen gezeten, in Amster dam, op Wieringen, Den Helder, hier op de dijk en noem maar op.' Die carrière van kraanmachinist werd onderbroken in 1987, toen hij in het oude ijzer belandde, waarin hij tot omstreeks 1995 actief was.' In dat jaar richtte hij een samen met school kameraad Nico Roeper een firma op, die zich met name toelegde op grondwerk. 'We hebben al die jaren goed samengewerkt. Maar we kre gen op het laatst zóveel opdract dat we er eigenlijk een mannet een kraan bij moesten nemen. Ui delijk zagen we dat niet zitten sloten we ieder onze eigen vis gaan, hoewel we op een bep> manier toch blijven samenwe» Want de verstandhouding is steeds uitstekend.' ik maar even buiten gaan kijken.' Op de kruising WaalderstraatGeor- giéweg trof hij zijn eigen hoogwerker aan, die door de daders van een tref fende tekst was voorzien, ter gele genheid van zijn vijftigste verjaardag. oio Gerard Timmerman) Inkomen (SUWI) centraal. Dit is de verzamelnaam van alle veranderende zaken op het gebied van werk, inko men en sociale zekerheid. Zowel lan delijke als Texelse plannen en de lo kale gevolgen van de SUWI worden behandeld. In verband met kabelwerkzaam heden is de Kogerstraat tussen de Bernhardlaan en de Akenbuurtseweg tot en met woensdag 23 mei afgeslo ten voor alle verkeer. Ook de Bern hardlaan en de Beatrix laan zijn maan dag en dinsdag ter hoogte van de Kogerstraat afgesloten. Henk 'van de Baron' Witte, sinds kort zelfstandig ondernemer, met zijn nieuwe Liebherrkraan. (Foto Gorord Timmerman) Bij een frisse start hoort een ne kraan. 'De oude zat vol elektron Maar mijn persoon elektrotechniek gaan met samen het nieuw is werkt het best leuk,» als het wat ouder wordt, is storingsgevoelig. De techniek i ingewikkeld, dat je er zelf niets» aan kunt doen. Dat zie je ook t>, moderne trekkers. Als er panne: de boer met de handen in hetl Al die lampjes en relais, je won! knettergek van. Zelfs mechanis bedrijven hebben er moeite me moeten specialisten van de ove» laten komen. Hydrauliek is vee»' der storingsgevoelig. Mijn nie, kraan werkt volledig op oliedruk niks geen elektronica, alleen norr klokjes en schakelaars. Precies ik zoek. Deze Liebherr is ouden degelijk. Het voordeel van hydra, is dat de kraan licht is te best» Vroeger ging dat best zwaar en je wel eens last van zere schou en armen hebben. Maar tegenw dig hoef je voor het vak van kt machinist echt niet zwaarbespe zijn. Wat dat betreft zouden vrot.' het net zo goed kunnen doen. 6 ten in Nederland ook wel vrouwe de kraan, maar het is nauwelijks handvol. In hete buitenland zie je' meer vrouwen aan de weg Kennelijk is het hier toch een sf fiek mannenberoep.Vraag me hoe ik zo'n kraan precies be want dat gaat honderd procentti automatische piloot.' Elektronica of niet, de graafmao» zijn in de loop der jaren een stuf beterd. 'Het feit dat het grondws dertig jaar tijd per kuub niets du» is geworden, zegt wel genoeg.' het gevolg is dat mensen zelf! schep grond meer met de hand len verzetten. Als een grote ergens niet bij kan komen, is er een kleintje die het wél kan. W mak dient immers de mens. grondwerkers die met de schop! werk kunnen leveren, behoren" uitstervend ras. Terwijl dat vak,™ dat van kraanmachinist, ook eer» kunst is. Wat een beeldhouwer' met een stuk steen, doen W grond. !li IU It IS la

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2