Lovende reactie van klant bekroning voor tatoeëerder Texelaars praten weer iver toekomst wadden 'Betalen voor strandstoel? Dat geeft toch geen pas' 1-1-2 .TEXELSE y couRANT /out de Wit en zijn passie voor huidversieringen 9e Waddenzee- conferentie Esbjerg )ktober 2001 /r Gehandicapte verbaast zich over bijdrage Zangvogels in het Krimbos Fancyfair Spelemaer SWT verhuurt kamers bij particulieren Toch nog veel bezwaren tegen WOZ-beschikking Informatieavond Vrije School Avondvierdaagse |College op Fanö Brief college aan VROM inzake PKB Kinderhulp VRIJDAG 18 MEI 2001 luige zeebonken en criminelen, gt waren vroeger de mannen die itoeages hadden. Maar tegen- oordig dragen ook de mooiste „uwen de populaire huid- rsieringen. Ze gaan bij wijze van reken net zo makkelijk naar de itoeëerder als naar de kapper, iemand kijkt er meer van op. Bij ,el mensen blijft het niet bij één itoeage. Het werkt verslavend, elf heb ik er al een stuk of negen.' het woord is Wout de Wit uit Burg, professioneel tatoeëer- en van jongs af aan gek op de uidversieringen. geur van wierook komt je tege- oet als |e binnenstapt in de tot prak- k verbouwde bijkeuken van Wout s Wit (36) aan de Buytengors. Het met groot, maar het ziet er schoon, is en toch sfeervol uit Aan de wand ijken afbeeldingen van getatoeëer- Igven Op de achtergrond klinkt muziekje. De uitstraling van de astheer komt zo vertrouwd over, dat jfs de verslaggever zijn weerstand gens tatoeages dreigt te verliezen, tis héél wat anders dan de obscure lakjes in grote steden waar een orsig heerschap voor altijd een te- inmg op de huid aanbrengt. Wit: 'Tatoeëren heeft me altijd al itrokken. Dat hele sfeertje erom- een. Op mijn vgftiende kreeg ik zelf ijn eerste afbeelding. Ik was er al- d wel mee bezig. Veel tekenen en en het kwam altijd wel terug op toeages. Maar het was een heel sloten wereldje waar je niet zomaar ssen kwam. Ze werden aange- acht in duistere en obscure zaak- en er bestaat geen opleiding- stituut voor. Ikheberdus nooit echt at mee gedaan. Totdat mijn vrouw van: "Het is zonde om al die ooie dingen weg te gooien." Twee geleden hoorde ik dat er in itvershoof een goeie tatoeëerder die al vijf jaar professioneel be was. Ik raakte met hem aan de aaten sindsdien is het bij mij in een oomversnelling geraakt. Ik bezocht mijn leermeester elke maand Hij heeft me echt alle trucjes geleerd die er bestaan. Ook hoe ik aan spullen moet komen en zo. Want in dat we reldje bestaat de geslotenheid nog steeds. Er zijn nog steeds dingen waar ik alleen via hem ben achter gekomen. Het tatoeëren is voor mij weliswaar een hobby, want ik verdien de kost bij Albert Heyn, maar door de nood gedwongen heb ik er een be drijf van gemaakt.Want anders er is geen leverancier die bereid is spullen te verkopen. Ik werk dus weliswaar in de bijkeuken, die ik speciaal voor dit werk heb aangepast, maar wel héle maal professioneel. Het was best moeilijk om aan een verzekering te komen. Als je bedrijfsmatig bezig bent, kun je niet zonder verzekering. Uiteindelijk heb ik toch een verzeke raar gevonden. Ik moest er duur aan, maar heb dan ook een gigantische dekking. 'Toen ik hiermee begon zei mijn vrouw: "Ik vind het allemaal best, als je de hygiëne maar goed voor elkaar hebt. Daar let ik dus héél scherp op. Ik gebruik alleen professionele spul len en steeds nieuwe naalden. Je kunt ze wel voor drie tatoeages ge bruiken, maar dat doe ik dus niet. Ik maak mijn eigen naalden. Ik heb ze een paar keer besteld, maar dan weet je niet wat voor kwaliteit je krijgt. Ze moeten precies op de juiste manier worden gesoldeerd, want dat geeft het beste resultaat. Alle spullen gaan voor de behandeling in de sterilisator. Apparatuur waarmee ik werk komt wordt ook gebruikt in ziekenhuizen. Ik gebruik meerdere soorten inkt. Toen ik mijn eerste tatoeage liet zet ten was paars net beschikbaar. Te genwoordig gebruiken we vrijwel alle kleuren. De zwarte inkt wordt nog op basis van Oost-Indische inkt ge maakt en andere verfoplossingen worden speciaal in Engeland vervaar digd. Het wordt supergoed getest en is volkomen veilig.' 'Ik tatoeëer dan wel op commerciële basis, maar voor mij geldt met: hoe meer hoe beter. Een tatoeage is toch iets dat je voor je leven doet Er ko men bij mij wel eens mensen met opdrachten waar ik vraagtekens bij zet. Dan zeg ik: "Zou je dat nou wel doen?" En dan gaan ze er toch nog eens over nadenken. Bijvoorbeeld een jongen die een tatoeage op zijn borst wilde. Ik zei tegen hem: "Als je dan je bloes open doet, dan zie je altijd die afbeelding Dat is wel leuk als je jong bent, maar hoe denk je er later over? Doe hem dan op je rug." Hij gaf me naderhand gelijk. Het zelfde geldt voor je onderarm. Ik heb het op die plek ooit laten doen, maar heb er nóg spijt van. Want als het 's zomers warm is, dan worden al snel de mouwtjes opgerold. Ik werk bij Albert Heyn en dan is die tatoeage zichtbaar voor iedereen. Maar ik heb hem voor mezelf, niet voor anderen. Al zijn er ook mensen die er maar wat graag mee te koop lopen. Bij mij zijn ze alleen op het strand en in het zwembad zichtbaar.' Mensen die zijn uitgekeken op hun tatoeage kunnen deze operatief laten verwijderen, maar echt mooi wordt de huid nooit meer. Er zijn tegenwoor dig wel zogeheten cover ups, waar bij de nieuwe tatoeëring er overheen worden gemaakt. 'Van een oude maak je gewoon weer een nieuwe. Dat soort werk doe ik tegenwoordig heel veel. Het gaat perfect.' Dan gaat zijn shirt omhoog, waarna er op verschillende plaatsen afbeel dingen tevoorschijn komen. 'Van deze schorpioen had ik alleen een foto, maar die was in tribal stijl, dus zijn van die zwarte motieven. Ik heb niets met schorpioenen, maar het is gewoon een mooie tatoeage. Die op mijn benen heb ik zelf gezet. Maar ik ga niet dicht', wijst hij de grens aan rond zijn hals, tot waar menig liefheb ber het lichaam vol met afbeeldingen heeft. 'Ik maak bewuste keuzes en weet zeker dat ik nog meer tatoeages zal laten aanbrengen. Ik heb nu een jongen die ik twee keer heb getatoeëerd Een schorpioen op zijn borst en op zijn rug een krokodil. Hij wil alle afbeeldingen op zijn lichaam Wout de Wit zet een tatoeage. 'We zich laat tatoeëren moet vertrouwen hebben In degene die hem zet.' aan elkaar verbinden. De tatoeages mag ik zelf tekenen. Dat wordt een meerjarenplan.' Wie zich laat tatoeëren moet vertrou wen hebben in degene die hem zet. 'Het helpt als je elkaar kent. Door mijn werk in de supermarkt kennen velen mijn gezicht wel Dat is toch ver trouwd Dat werkt heel anders dan bijvoorbeeld in Alkmaar of Amster dam, waar je door een Engelsman of Pool wordt geholpen. Bij mij komen mensen eerste een praatje maken over wat ze willen. Meestal duurt het aanbrengen van een tatoeage tussen de twee en drie uur. Ik maak een bak kie koffie en als het wat langer duurt, dan zet ik desnoods de video aan. Ik tatoeëer tribals, Chinese tekens, black grey en traditioneel. Je kunt het ei genlijk zo gek met bedenken. Ik heb hier diverse boeken met afbeeldingen liggen, maar velen hebben zelf al een idee, dat we dan samen uitwerken. Voor een jongen die een Harley Davidson-tatoeage wilde, heb ik het beeldmerk op internet gezocht. Daar kun je alles vinden. Ik geef er natuur lijk wel mijn eigen draai aan. Als we het eens zijn over de afbeelding, dan kijk ik hoeveel tijd er in gaat zitten en maak ik een prijs. Ik maak dan een tekening, met daarop de outlines, de buitenste lijnen. De huid wordt inge smeerd met vloeistof en daarop de print. Met een dunne naald volg ik dan de lijnen, daarna komen de scha duwen en dan ga ik de kleuren invul len. De inkt wordt aangebracht in de tweede huidlaag, zeg maar de opper huid. De machine kan niet dieper dan anderhalve millimeter. Er komt altijd een klein beetje bloed vrij, maar dat is eigenlijk meer wondvocht. Het ver schilt ook van persoon tot persoon. Als een kottervisser de hele week op zee heeft gezeten, dan reageert zijn huid iets heftiger. De één ervaart het als pijn, de ander als een licht irrite rend gevoel. In al die jaren heb ik er ook zelf nooit helemaal aan kunnen wennen. Het is ook afhankelijk van de plek op het lichaam. De bovenkant van de rug is best gevoelig. Aan da mes kun je vaak weinig merken. Ze hebben er tevoren goed en vaak lang over nagedacht en hun tatoeages zijn vaak wat geraffineerder dan bij man nen, die doorgaans grovere dingen laten zetten. Bij mannen zijn armen, borst en rug populair en vrouwen wil len graag een tatoeage op de enkel en net boven de bikinibroek. Ik heb ze eigenlijk overal wel getatoeëerd, behalve in de schaamstreek dan. Wel op borsten. Maar als je zó intensief aan het werk bent, dan let je daar echt niet op.' De Wits passie voor het tatoeëren is overgeslagen op zoontje Bo (10). 'Hij is er helemaal wild van. Ik neem hem mee naar beurzen en naar mijn leer meester. We hebben nu al afgespro ken dat hij bij hem zijn opleiding krijgt. Misschien dat hij er in de toekomst zijn beroep van kan maken Reclame maakt hij niet. 'Dat doen mijn klanten wel. Als die tevreden zijn vertellen ze dat door. Rijk word ik er niet van, ik vind het al mooi als ik mijn spullen ervan kan betalen. Als ik dat wil, kan ik er best grof geld mee ver dienen. Op de TT in Assen staan al tijd van die standjes waar aan de lo pende band wordt getatoeëerd. Dat tikt lekker aan. Als ik 's zomers op de bradene in De Koog ga staan, zou ik ook goede zaken kunnen doen. Maar dat hoeft voor mij niet. Het geeft mij voldoening als ik een tatoeage heb gezet, de eigenaar er voor het eerst bewonderend naar kijkt. Die reactie is het mooist.' Tekst en foto: Gerard Timmerman »r de derde keer worden de ielaars door het Ministerie van mdbouw, Natuur en Visserij in de elegenheid gesteld mee te praten lerhet waddenbeleid: maandag s. vanaf 19.30 uur in het raadhuis. it is een voortzetting van de ge- rekken die LNV samen met andere nisteries organiseert als voorberei- ig van de Negende Trilaterale jenngsconferentie die in oktober in bjerg wordt gehouden. De Neder- idse, Duitse en Deense regeringen Hen daar afspraken maken over het boud van de Waddenzee. Men wil bewoners en gebruikers van het iddengebied daarbij nadrukkelijk trekken. Er worden daarom voor n vooraf vijf gespreksrondes ge ilden. In de vorige twee rondes oden de deelnemers onderwerpen ndragen die in Esbjerg op tafel >eten komen. In de nu aan de orde idegesprekkenreeks wil LNV laten n wat er gebeurd is met de voor- illen die het publiek in de twee vo- e rondes heeft gedaan, wat ook zal jken uit het concept voor de minis teriele verklaring die staatssecretaris Geke Faber in Esbjerg aan de orde zal stellen. Erfgoed Een nieuw gespreksonderwerp is de vraag of het waddengebied in aan merking moet komen voor plaatsing op de werelderfgoedlijst van de UNESCO. Maandag zullen de conse quenties van een dergelijke plaatsing worden toegelicht. Het zal mede van de houding van de gebruikers en bewoners van het waddengebied af hangen of Nederland de plaatsing op de lijst zal steunen. De laatste twee gespreksrondes wor den gehouden in september en op een nader te bepalen datum begin volgend jaar. In september horen de deelnemers wat er met hun bijdragen uit de derde ronde is gebeurd en wordt de nieuwste versie van de mi nisteriële verklaring gepresenteerd. Ook komt de scheepvaart in en om het waddengebied ter sprake. In de bijeenkomst van begin volgend jaar gaat het over het verloop van de con ferentie in Esbjerg en de uitvoering van de regeringsafspraken. SlrondUoifc StrandrolstoS E-- ';v.' ■Esbjerg Dsfis- Marken I Internationaal I Waddengebied Nadert and Duitsland 'ledereen mag gratis het strand op, terwijl ik als gehandicapte moet be talen' wijst Peter Dassen uit Heerhugowaard op het bordje op de strandwagen bij de kiosk van paal 9. De wagen met de brede banden, zo als die ook staat bij de strandslagen van paal 17, 20 en 28, is bij uitstek geschikt voor het vervoer van mmder- validen door het mulle zand. 'Maar dat ik vijf gulden moet neertellen voor een wagen die met subsidie is aan gekocht, dat gaat me te ver. Niet om die paar gulden, maar vooral van wege het pnncipe.' Het betreft vol gens de gemeente echter een vrijwil lige bijdrage, al is dat niet af te leiden uit het bordje op de stoel. 'Wie niet wil betalen, heeft daar het volste recht toe', aldus een woordvoerder van de gemeente, die de exploitatie van de wagens heeft overgenomen van de initiatiefnemer, de Stichting Vakantiezorg. 'Zoals de wagens een erfenis zijn van de stichting, hebben we ook de regeling met die vrijwillige bijdrage overgenomen. Want de wa gens moeten in de winter helemaal uit elkaar en dat kost geld. Totdat we hiervoor nieuw beleid hebben ontwik keld, gaan we er daarom maar mee door.' Overigens benadrukt de woordvoerder dat ook voor de rol- matten die bij elk slag door de ge meente zijn aangelegd geen cent hoeft te worden betaald. De ge meente bekijkt of het mogelijk is om bij elk slag een strandwagen te plaat sen. Vrijwillige bijdrage of niet, Dassen, die op basisscholen namens Sport service Noord-Holland het project 'Klas op Wielen' begeleidt, vindt dat het geen pas geeft. (Foto Gerard Timmerman) Vogelwerkgroep Texel houdt zater dag in alle vroegte een excursie door het Krimbos, waarbij onder leiding van gids Pieter Duin met name zal worden gelet op de zangvogels die er leven. Deelname staat open voor le den en andere belangstellenden Er wordt om 6.00 uur gestart aan de Krimweg, nabij huisnummer 10. De tocht duurt tot ongeveer 8.30 uur. Peuterspeelzaal Spelemaer houdt zaterdag de jaarlijkse fancy fair. Het thema is 'verjaardagsfeestje'. De kin deren, hun vader, moeder, broertjes, zusjes, opa's, oma's en andere belangstellenden worden uitgeno digd een kijkje te nemen, zich te la ten schminken, spelletjes te doen en lekkere hapjes te eten. De fancyfair wordt gehouden in dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg en duurt van 10.30 tot 13.00 uur. DAAR RED JE LEVENS MEE De Stichting Wonen Texel (SWT) wil de geregistreerde woningzoeken den woningruimte gaan aanbieden via particulieren die dit verhuren. Dit meldt de stichting in een brief aan het college. Vooralsnog gaat het om een beperkte groep mensen, maar door middel van deze activiteiten wil de SWT iets doen aan de grote woningnood op Texel. Bemiddeling bij de SWT heeft vol gens de stichting als voordeel dat de aanbieders van kamers geen romp slomp hebben bij de verhuur. Door de zogenaamde intakegesprekken kun nen vraag en aanbod beter op elkaar worden afgestemd. Verder sluit het plan zo veel mogelijk aan bij de woonruimteverdeling zoals deze wet telijk geregeld is. hierdoor verloopt de toewijzing van kamers volgens een eerlijke wijze. De huurprijs zal vooraf altijd worden getoetst aan het puntensysteem voor kamers. Tegen de beschikkingen die de ge meente heeft gestuurd inzake de Wet Waardering Onroerende Za ken (WOZ) zijn 585 bezwaren bin nengekomen, betrekking hebbend op 887 objecten. Dat is veel minder dan de 1300 bezwaarschriften die in het eerste WOZ-tijdvak werden ontvangen maar toch nog heel wat De afhandeling van de bezwaren is inmiddels in volle gang. Het taxatie bureau dat de gemeente heeft inge schakeld heeft de eerste opnames gedaan. Het ziet ernaar uit dat alles binnen redelijke termijnen kan wor den afgehandeld, een heel wat gun stiger beeld dus dan de vorige keer toen het allemaal erg lang duurde en de gemeente zelf sprak van 'een chaotische toestand'. De gemeente heeft totaal 8.735 beschikkingsbiljetten verstuurd. Veel mensen (876) hebben naar aanleiding daarvan nadere informatie gevraagd, meestal in de vorm van een taxatie- verslag dat direct kon worden ver strekt. Van de bezwaren waren er 362 compleet. In 194 gevallen was er al leen een formele aankondiging van een bezwaar (in verband met de slui ting van de bezwarentermijn) en werd nadere motivatie in het vooruitzicht gesteld. Er waren totaal 29 bezwaren niet ontvankelijk. Wat moet ik mij voorstellen bij de Vnje School Texel? Hoe geven ze er les? Wat is er te zien? ledereen die zich deze vragen wel eens heeft gesteld, kan er woensdag 6 juni tussen 19.00 en 22.00 uur antwoord op krijgen tij dens een speciale informatieavond, die wordt georganiseerd door leer krachten en ouders. Daarnaast wor den lessen gegeven waaraan de be zoeker kan deelnemen (deze starten op het hele uur) en is er werk van de leerlingen te zien. Het betreft een zogenoemde inloopavond, wat wil zeggen dat bezoekers vrij zijn om te komen en gaan wanneer ze willen. Locatie is het schoolgebouw, Gasthuisstraat 55 (ingang plein). Onder auspiciën van wandelsport vereniging Het Gouden Boltje wordt van maandag 11 tot en met vrijdag 14 juni de 41 ste avondvierdaagse gelo pen. Wie zich aanmeldt tijdens de voorinschrijving (mogelijk tot 28 mei) betaalt 6,50. Voor leden van de wandelbond bedragen de kosten ƒ4,50. Wie zich pas aanmeldt bij de start, dient ƒ8.- te betalen. De sluiting van de voonnschrijving geldt ook voor groepen. Inschrijven kan op 25 mei tussen 19.00 en 21.00 uur ook in de koffieshop van de Hema. Meer informatie kan worden ingewonnen bij Ben Roest. Ada van Hollandstraat 23, Den Burg. tel. 314451. It college van b en w neemt mo- fnteel deel aan de internationale 'cëenconferentie die wordt ge iden op het Deense eiland Fanö. insdagmiddag zijn burgemeester |vethouders samen met de colle- van de andere Nederlandse ™aneilanden met twee vliegtui- van Eelde vertrokken naar Herü en zijn in de buurt van deze I" op de veerboot naar Fanö ge- |P' Tijdens de conferentie worden prse onderwerpen van gezamen lijk belang aan de orde gesteld. Bur gemeester Joke Geldorp van Texel vertelt iets over de kustvisie waarover inmiddels op Texel twee openbare inspraakbijeenkomsten zijn gehou den en wethouder Bakker geeft infor matie over de plannen om de totale energiebehoefte op Texel te dekken met duurzame energiebronnen. An dere onderwerpen waarmee de eilandbesturen zich op de conferen tie zullen bezig houden zijn: veiligheid voor de scheepvaart, eventuele plaatsing van het waddengebied op de Wereld Erfgoed Lijst van de UNESCO en de Euregio. In een brief aan het Ministerie van VROM vraagt het college om spe cifieke aandacht voor een aantal Texelse activiteiten met betrekking op de PKB derde nota Waddenzee. Het gaat hier om begrenzing van het PKB gebied nabij camping De Robbenjager, de verplaatsing van de Teso-haven, de gevolgen voor pierenwinning en de Ronde om Texel. Op de nieuwe PKB-kaart staat De Robbenjager binnen het betreffende gebied aangegeven. Dit is volgens het college foutief omdat de maatre gel grote gevolgen zou hebben voor de exploitant van de camping, die dan veel beperkingen krijgt opge legd. Voor de Teso-haven wil de ge meente ruimte vastleggen. Ze vragen het ministerie rekening te houden met eventuele verplaatsing van de haven in Den Helder. De pierenwinning heeft bestuurs- compensatie nodig volgens het col lege, mochten zij geschaad worden in hun inkomen. De Ronde om Texel, zo stellen b en w, is een evenement van internationale allure. Het 'Rondje' moet behouden worden voor Texel en de gemeente wil zekerheid dat het voortbestaan met in het geding is. De jaarlijkse collecte voor het Natio naal Fonds Kinderhulp, die vorige week werd gehouden, heeft op Texel ƒ9500,90 opgebracht, ƒ112,10 meer dan vorig jaar. Dit ondanks het feit dat in verband met de dreigende MKZ- besmetting niet alle boerderijen kon den worden aangedaan.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 7