'Een paar ingrepen maken van raadhuis bruisend middelpunt' 9 'Klanten komen hier om uit hun dak gaan' ■■RH 'Het liefst zetten ze hun fiets voor de deur neer' Gemeente voorzichtig bij aankoop grond aan Langeveldstraat .TEXELSE COURANT De Groeneplaats, hoe verder? Nieuwe naam De Wijsneus Bedrijvig;^/ Avond over Reiki T- Parkeren van rijwielen blijft probleem Het oog van de meester... Raad eert verzet met straatnaam Van Erkelens krijgt nationale onderscheiding WOENSDAG 23 MEI 2001 Dok al krijgt het huidige gemeen- ehuis een nieuwe gevel, als het ijn huidige functie van raadhuis «houdt, dan blijft de Groeneplaats ,en ongezellige plek. Want is niet ozeer de vorm van het gebouw lie de sfeer bepaalt, maar juist de unctie.' Cees Dros heeft een dui- lelijke visie op de toekomst van iet centrum van Den Burg. 'Met ien paar simpele ingrepen kan het lemeentehuis worden omge- ormd tot een bruisend middelpunt an het dorp.' Iros is één van de Texelaars die tij lens de openbare discussie over de oekomst van de Groeneplaats van ich liet horen. 'Tijdens een gesprek lat ik nadien had met wethouder lelman over het raadhuis, vertelde ik iaar iets over mi|n ideeën. Ze daagde netoen uit om mijn plannen op pa- ner te zetten. Die uitdaging heb ik angenomen en ik heb mijn visie oorgelegd aan burgemeester Gel- lorp. Van haar kreeg ik te horen dat nijn plan zal worden meegenomen in iet voorgenomen interactieve proces iver de toekomst van de Groene- ilaats Dan denk ik op mijn beurt: dit erdwijnt in een la en voor dat het er ieer uit komt, zijn er weer héél wat aren verstreken. Op deze manier x>pt het verkeerd af.' Reden voor )ros om met zijn plan bij de redactie |an de Texelse Courant binnen te «tappen en zijn verhaal te doen. Niet slopen [Slopen van het raadhuis past niet in e visie van Dros, in het dagelijks le- bouwondernemer van D&D- louw. 'Dat wordt een kostbaar ver- laal. Je moet niet alleen een nieuw meentehuis bouwen, maar je moet it huidige gebouw slopen en op de Èroeneplaats nieuwbouw plegen, pat is volgens mij niet nodig. Het ge meentehuis is weliswaar niet het loonbeeld van fraaie architectuur, jnaar het is een prima gebouw. Het been mooi onderkomen voor de bi- De gemeenteraad heeft ervoor gekozen de bevolking te betrekken bij de voorgenomen herinrichting van het centrum van Den Burg en de daar mee samenhangende verbouw of nieuwbouw van het raadhuis. Een inter actief proces dat volgens het college in 2003 op gang zal komen en waar aan een prijskaartje van een half miljoen gulden hangt. Maar niet iedereen is gerust op een goede afloop van deze discussie. Reden voor de Texelse Courant om Texelaars met een visie over de toekomst van het centrum de kans te geven hun zegje te doen. Als eerste geven we het woord aan bouwondernemer Cees Dros. Andere Texelaars die zich geroepen voe len om te reageren op de plannen van Dros of die zelf een visie naar buiten willen brengen, kunnen contact opnemen met de redactie, tel. 362620. Cees Dros:...niet gerust op goede afloop discussie Groeneplaats... bliotheek en de muziekschool, dan zijn gelijk hun huisvestingsproblemen opgelost. De bovenste verdieping is een prachtplek om exclusieve wonin gen te vestigen. Dan blijft er nog vol doende ruimte over voor een restau rant, enkele winkeltjes en een dependance van de VW, waardoor er - met het oog op eventuele rondhangjongeren - sprake is van enig toezicht.' Blikvanger in de visie van Dros is een ruim podium, dat te gen het (voormalige raadhuis), naast de huidige trap wordt aangebouwd. 'Een mooie plek waar muziek- optredens kunnen worden gehou den.' Dit vloer van dit podium kan wat betreft Dros van glas worden. Uit in formatie van kenners maakt hij op dat onder dit deel van de Groeneplaats archeologische bodemschatten zit ten. 'Het zou mogelijk moeten zijn die bloot te leggen en via deze glazen vloer zichtbaar te maken. Als er geen optredens zijn en het podium vrij toe gankelijk is, zijn de bodemschatten voor iedereen zichtbaar. Door al deze functies lopen er veel mensen in het uit, waardoor het plein gaat opleven.' 'Om de massaliteit van het raadhuis te doorbreken en het park en de Groenplaats met elkaar te verbinden moet er een doorgang in het gemeen tehuis komen. De raadszaal kan wat betreft Dros de huidige functie van trouw- en vergaderzaal behouden 'Want dat hoort in het centrum.' Raadhuis Dros heeft ook nagedacht over het nieuwe raadhuis. 'Dat moet op de ijs baan komen. Aan de kant van de vij ver heb je in feite maar een kwart van de oppervlakte van het terrein nodig. Het moet een doorzichtig gebouw zijn, met veel licht en open ruimtes aan de binnenzijde. Een gebouw zon der deuren, dat open staat voor ieder een. Niet al te opvallend, vermijdt dus imponeerarchitectuur en probeer de bomen rond het gebouw zo veel mogelijk te sparen Voorlopig kan de Thijsseschool worden behouden, maar in de toekomst, als de school naar De Mars verhuist, kan het raad huis wellicht in die richting worden uitgebreid.' 'Onder het nieuw te bouwen deel van het raadhuis zou gemakkelijk een parkeergarage kunnen worden ge maakt. Vanaf het centrum is die goed te bereiken, waardoor de Groene plaats volledig autovrij kan worden gemaakt. Bovendien kunnen mensen die in het centrum werken gemakke lijk hun auto kwijt. Dat zo'n parkeer garage zichzelf terugverdient, hoef ik niet uit te leggen.' Theehuis De voorgenomen plaatsing van een tijdelijke aanbouw aan het gemeen tehuis is voor Dros - en veel andere Texelaars - niet alleen een schrik beeld, maar ook onnodige geldsmijterij. 'Er wordt nu wel gezegd dat zo'n gebouw er voor een periode van een jaar of vijf staat, maar de praktijk leert dat tijdelijke gebouwen op Texel tientallen Jaren blijven staan. Terwijl zo'n groot gebouw voor onder meer de centrale publieksbalie in feite overbodig is. Héél veel Texelaars weten hun weg in het raadhuis wel te vinden, terwijl die enkeling die dat met weer bij wijze van spreken aan het handje kan worden meegenomen naar de juiste ambtenaar. Toch zou de tijdelijke behuizing van de publieksbalie, als je het goed aan pakt, een mooi project kunnen ople veren. Bouw het in de vorm van een prachtig, achtkantig theehuis, met hoge ramen en veel uitstraling. Zorg dat het mooi in het park past. Na gebruik als publieksbalie kan het (voor het geld waarvoor je het anders zou slopen) worden omgebouwd tot theehuis Zo'n theehuis zou, onder begeleiding, door gehandicapten kunnen worden gerund. In Alkmaar draait op deze manier een zaak die prima functioneert.' (Foto Gerond Timmerman) Marcel Talsma achter de bar van café De Wijsneus In De Koog. :en nieuwe naam en een nieuw in terieur. De Wijsneus is de nieuwe naam voor W'tjewel, het Koger café dat sinds een jaar wordt geëx- iloiteerd door Marcel Talsma. 'Ik ion niet meer met de oude naam uit de voeten. Die paste niet bij de ormule die ik voor ogen heb: een eestcafé met veel Nederlands talige muziek waar gasten volledig uit hun dak gaan.' teunge lambriseringen, gedrapeerde leden, stijlvolle spiegels en lampen en een strakke bar in het midden van Je zaak Een verzorgde inrichting die fel afsteekt bij die van het voormalige rockcafé van Henk Jan Klok en Arnold Kaercher, waarvoor je wel even het steegje in moet. De vraag is cl de kostbare aanpassing ('ook de brandveiligheid is tot in de puntjes geregeld, want het moet in één keer Qoed') verband houdt met de sloop van de Toekomst, waardoor het ko kend seizoen wellicht een extra [lantenstroom valt te verwachten, "at lijkt een voor de hand liggende raden, maar is het niet. We zullen er best een paar klanten aan overhou den, net zoals andere cafés hier. Wat dal betreft denk ik dat iedereen zijn "est wel doet. Maar ik wilde het echt anders. Het imago van rockcafé past n|et bij mij. Hier zul je geen live bands 2|en, maar dj's uit bekende café's, zoals K2, de Skihut en Cooldown. Bekende discjockey's, mannen die er ecbl een feest van maken.' Daar zal ™t met bij blijven, want op de kalen der prijken nog veel meer namen, die laisma nog even voor zich houdt. 'Als lk die nu al zou prijsgeven, dan zou verrassing er af zijn. Het zullen in 'eder geval steeds andere thema's pin.' Bet is vooral de sfeer waarmee Talsma zijn zaak wil onderscheiden. 'We werken hier met een te gekke ploeg, jongens die er echt een feest van kunnen maken. Want vakantie gangers die hier binnen stappen moeten gewoon worden vermaakt. Ze komen hier om uit hun dak gaan. Zo werkt dat tegenwoordig', trekt hij de vergelijking met een pretpark. 'Eén en al entertainment. Met een bandje moetje het altijd maar weer afwach ten.' Als zoon van een kroegbaas zegt Talsma (32) te weten waarover hij praat. 'Mijn vader heeft in Heerenveen drie horecabedrijven. Het werk is me met de paplepel ingegoten. De wereld staat niet stil, dingen blijven veranderen. Ook in het nachtleven. Wie niet mee gaat met de ontwikkelingen, zal merken dat de klanten zijn deur voorbijgaan. In de grote steden zijn feestcafés bijzonder populair. Als stedelingen 's zomers op Texel vakantievieren, verwachten ze hier iets soortgelijks.' De startende ondernemer deed bar- ervaring op in de Koger cafés Le Berry en De Kuip en werkte onder meer in Le Berry in Amsterdam. Toen hij een jaar geleden onverwachts de kans kreeg zelf een café te exploite ren, aarzelde hij geen moment. Het Reikicentrum in Den Burg (Molenstraat 91houdt woensdag 30 mei een informatieavond over de Reikicurus die op 15, 16 en 17 juni wordt gehouden. De avond wordt verzorgd door Reikimaster Marjolein Woerlee, aanvang 20.00 uur. Een aantal nieuwe fietsparkeer plaatsen, spreiding aanbrengen in de naderende fietsers en een be tere verwijzing naar de plaatsen waar bezoekers van Den Burg hun rijwiel kwijt kunnen moeten een eind maken aan de overlast door her en der gestalde fietsen. In to taal trekt de gemeente ƒ20.000,- om de problemen op te lossen, kosten die worden gedekt door een verhoging van de parkeer tarieven vanaf 1 januari 2002. Om een plek te zoeken waar fietsen kunnen worden gestald is kritisch ge keken naar elke open plek in Den Burg. Want met name in de Kogerstraat wordt veel hinder onder vonden van slordig geparkeerde fiet sers. De vorig jaar ad hoe ingerichte stalling aan de Vogelenzang werd geen succes. Het college verwacht door verplaatsing naar de achterzijde van Meubelhuis Moerbeek en een betere verwijzing (er wordt nagedacht over een creatief bord) een beter ge bruik. Fietsers die het centrum via de Kogerstraat naderen, worden via de doorsteek bij de bloemenzaak door verwezen. Nadeel is dat de fietsers zich door het eerste gedeelte van de voetgangerszone moeten wurmen. Te weinig gebruikt wordt ook de be staande fietsenstalling aan het Ach terom. Ook deze wordt beter aange merkt. Die bij Albert Heyn is te klein. Door vertraging bij de plannen voor de herinrichting zit uitbreiding er dit jaar nog niet in. De verwachting is dat Met deze nieuwe fietsenstalling op de hoek Bernhardlaan-Waalderstraat hoopt de ge meente de parkeerproblemen m het centrum op te lossen. Gezien de afstand tot de dorpskern wordt getwijfeld aan het nut. (Foto Omni Trrvmmwit \c... Reumapatienten kunnen veel dingen niet meer Omdat hun gewrichten niet meer willen. k. i Reuma kan iedereen treffen, op elke leeftijd GEEF TEGEN REUMA. GIRO 324 Nationaal Reumafonds de stalling aan de Elemert, die op particulier terrein is gevestigd, we gens bouwactiviteiten zijn langste tijd heeft gehad. Nieuw zijn stallingen op de hoek Bernhardlaan-Kogerstraat en Waal- derstraat-Bernhardlaan, maar we gens de afstand tot het centrum is het de vraag of deze zullen worden ge bruikt en wordt verwacht dat fietsers toch het centrum zullen opzoeken. 'Want het liefst zouden ze hem voor de deur neerzetten', constateerde Frans Visman (D66). Dichterbij is een geplande stalling voor het PTT-ge- bouw aan de Waalderstraat, maar dit bedrijf moet hieraan nog medewer king verlenen. Een voorstel van Vis man om in het park, in de hoek bij het postkantoor een stalling te maken, wordt wél uitgevoerd. Ook wordt be keken of er een stalling nabij de (her ingerichte) vijver kan worden ge maakt. Op de hoek Schilderend- Warmoesstraat zouden volgens het college ook fietsen kunnen worden geparkeerd. Meer heil wordt verwacht van een stalling bij het Esperanto-monument, maar het college hecht meer waarde aan behoud van het plantsoen. Maria van der Spek (WD) stelde voor om plantenbakken rond de stalling te plaatsen, een suggestie die Bakker ter overweging zal nemen. Van der Spek en Dick Drijver (Texels Belang) vroegen ook aandacht voor de parkeerproblemen in de buiten dorpen Kunstenaars in de dop luisteren naar de aanwijzingen van Slo bodan (Bob) Tomanovic. De 46- jarige uit Joegoslavië afkomstige kunstenaar was twee dagen op Texel om in De Schuilhut in De Koog les te geven in olieverf- schilderen aan de cursisten van Hanneke Peetoom uit Den Burg. De in Leiden wonende Toma novic heeft succesvolle exposi ties gehad in Amsterdam, Tokio, Zurich en Den Haag, levert werk aan verzamelaars in binnen- en buitenland maar vooral ook aan bedrijven. Voor het cultureel cen trum van de Japanse Industrie stad Kawaguchi maakte hij ter plekke een schilderij van 4x1 meter. Hij schreef een boek over aquarelleren en werkte mee aan het boek Touching Eternity waarin zijn schilderingen als illus traties dienen bij gedichten. Hij is echter ook docent die zijn vak manschap op aanstekelijke wijze weet over te brengen op anderen gedurende workshops en cur sussen. Op Texel maakte hij 12 cursisten van Peetoom ver trouwd met het schilderen van geabstraheerde landschappen met watermengbare olieverf. Op de eerste cursusdag werd de eerste wassing opgezet en na twee weken drogen volgde de afwerking Peetoom, die vaker kunstenaars als docenten naar Texel haalt, heeft ook plannen voor een workshop in de ko mende herfst. Zo 'n 60 Texelaars hebben inmiddels aan haar cur sussen meegedaan Het meren deel daarvan blijft kunstzinnig actief en is bezig op eigen houtje de vaardigheid op te voeren en een eigen stijl te ontwikkelen. (Foto Harry de Graaf) De gemeente loopt risico bij het aankopen van twee hectare grond aan de Langeveldstraat in De Cocksdorp. De grond is bedoeld om uitbreiding mogelijk te maken van het bedrijventerrein maar dat gaat misschien niet door omdat veel Cocksdorpers tegen bedrijfs- bebouwing zijn op deze plaats en liever zien dat het bedrijventerrein in noordelijke richting wordt uitge breid. Met eigenaar T. de Boer in Voorhout is daarom overeengeko men dat de gemeente in eerste in stantie niet meer betaalt dan ƒ150.375,- en dit bedrag pas aan vult tot ƒ501.250,- als de grond een bedrijfsbestemming heeft gekre gen en dus vast staat dat de bedrijfsbebouwing kan doorgaan. Zolang dat niet het geval is krijgt de eigenaar een rentevergoeding: per jaar 6% over het verschil tus sen de twee bedragen. B en w willen dat de bedrijfs bebouwing aan de Langeveldstraat doorgaat, conform het college programma en het structuurplan. Nog belamngrijker is dat ook de pro vincie van geen andere plaats wil we ten, maar de tegenstanders onder de Cocksdorper bevolking zouden de bebouw binnen vijfjaar na de grond- overdracht flink kunnen bemoeilijken of zelfs onmogelijk maken zodat de gemeente blijft zitten met grond die slechts agrarische waarde heeft, maar waar veel meer voor is betaald. Door in eerste instantie slechts een deel van de totaalprijs te betalen, kan dat risico worden beperkt. De raadscommissie voor ruimte, wo nen en economie ging gisteravond in meerderheid akkoord met de trans actie. Alleen Maria van der Spek van de WD adviseerde negatief omdat ze vindt dat de gemeente moet afzien van verdere bedrijfsbebouwing aan de Langeveldstraat en de uitbreiding aan de noordkant van het bestaande bednjventerrein moet zoeken. Aan de Langeveldstraat zag ze liever wo ningbouw. Hard gegeven Wethouder Daan Schilling betoogde dat uitbreiding van het bedrijven terrein in noordelijke richting een on haalbare kaart is. De provincie heeft dat krachtig van de hand gewezen, zodat aansluitende bedrijfs bebouwing aan de Langeveldstraat de enige mogelijkheid is. Zou men toch vasthouden aan bedrijfs bebouwing in noordelijke richting, dus langs de Stengweg, dan is het eind van het liedje dat er helemaal geen grond voor bedrijfsbebouwing in De Cocksdorp beschikbaar komt terwijl er veel vraag naar is: er zijn negen gegadigden. Grond voor ge wone woningbouw heeft de ge meente elders in De Cocksdorp meer dan genoeg. De meerderheid van de commissie legde zich bij deze feiten neer. Dick Drijven 'Maar wel met pijn in het hart'. Frans Visman van D66 vond dat het goed moet worden uitgelegd aan de Cocksdorpers. 'Ze moeten begrijpen dat er helemaal geen bedrijventerrein beschikbaar komt als wordt vastge houden aan uitbreiding in Noordelijke richting'. Volgens Schilling was het al uitvoerig teogelicht ten overstaan van de dorpscommissie en de onderne mers, maar hij wilde best naar De Cocksdorp gaan om het nog eens te doen. Ondanks een bewogen pleidooi van oud-gemeentesecretaris en oud-verzetsstrijder Piet Beemster- boer om een straat in het plan Den Burg West te vernoemen naar ver zetsman W.N. Kelder, kiest een meerderheid van de gemeenteraad toch de naam Verzetsstraat. 'We willen in deze discussie de namen van personen niet de boventoon laten voeren. We denken dat we met deze naam alle mensen uit het verzet eren', sprak burgemeester Geldorp haar tevredenheid uit over het advies. De verzoek om de Texelse verzetsbe weging te eren met een straatnaam is afkomstig van oud-verzetstrijder Huug Snoek, die graag zou zien dat aan het raadsbesluit een namenlijst van de verzetsstrijders wordt toege voegd. Een dergelijke vraag werd ook gesteld door Beemsterboer, die voor deze lijst een prominente plaatsje in het raadhuis vroeg. Maar daarover wilde burgemeester Geldorp nog geen toezeggingen doen. Ze be loofde het verzoek wel met het col lege te bespreken. Overigens geven GroenLinks en D66 de voorkeur aan de naam van Kelder. Arthur Ooster- baan (GL). 'Door de leider van het verzet te benoemen eer je alle verzetsmensen. Kelder verdient deze eer overduidelijk.' Een andere straat in Plan West betreft het stuk vanaf de Beatrixlaan, in het verlengde van de Molenstraat. Hier voor circuleerden het Suikerwegje, de Anne Franklaan en de Molen straat. Het ziet ernaar uit dat een meerderheid van de raad kiest voor het laatste. Over de straatnamen in de wijk aan de oostkant van Den Burg, die vermoedelijk de naam Vol molen krijgt, kon de raad het nog niet eens worden. Er lijkt een lichte voor keur te bestaan voor de namen van vlinders, maar ook dijk-, land- en slootgerelateerde namen staan in de belangstelling. Schoonheidsspecialiste Mirjam van Erkelens, van schoonheids salon 'In de roos' te Den Burg, heeftop de jaarlijkse landelijke bij eenkomst met ruim 200 collega's in Slot Zeist de onderscheiding Dr. Hauschka therapeute van het jaar gekregen. Aan de eer was een prijs in de vorm van een kunstwerk ver bonden. Van Erkelens kreeg de onderscheiding vooral omdat zij in korte tijd een kwalitatief goed be drijf heeft neergezet. 'Dr. Hauschka is als enige product in Europa een honderd procent natuur zuiver huidverzorgingmiddel', vertelt Van Erkelens. 'Het bestaat sinds 1963 en bevat geen kanker verwekkende stoffen zoals sommige andere middelen dat wel doen. Dit jaar is het tot beste cosmetica- product gekozen.' Dr. Hauschka is onderdeel van Wala, een Zuid-Duitse homeopatische geneesmiddelenlijn. Momenteel beleeft het product een enorme doorbraak doordat modellen en actrices als Julia Roberts zich er mee identificeren. Vóór de uitreiking van de prijs ging de directie bij alle kanshebbers op be zoek om een twee uur durende huid behandeling te ondergaan. Bij Van Erkelens werd volgens de directie duidelijk dat haar presentatie en werkwijze de onderscheiding ver dienden. Haar bedrijf, dat sinds sep tember vorig jaar bestaat, heeft zich snel goed ontwikkeld. 'Dit komt ook doordat ik cursussen volg en zo steeds met de ontwikkelingen meega.' Van Erkelens en haar nieuwe - pas tot Dr. Hauschka therapeute bij geschoolde - werkneemster Isabel Schilling hechten grote waarde aan huidverzorging. 'Naar de kapper gaan is voor de meeste mensen heel normaal. Het grootste orgaan dat je hebt, wordt door de meeste mensen toch vaak vergeten, terwijl het wel belangrijk is. Mirjam van Erkelens met haar trofee naast een voetbad in de salon. De prijs is gemaakt door de Duitse Frau Haueisen-Oelssner en stelt de voortdurende veranderende bewe ging van de aarde voor. De link met Dr. Hauschka is duidelijk, want deze therapie draait volgens Van Erkelens om ritme en beweging. foto uvrw 000*1

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 9