Cjroen ^warLr Jex els het hart— ollege houdt vast aan extra verhoging OZB Flaneerkade krijgt vorm Kotter vangt propeller Pelagia terug Rabbi Oranjevrouwen Mkz-maatregelen kosten gemeente anderhalve ton Zalmsnip kost Texel mogelijk vier ton extra revel over kritiek gemeenteraad O^der de pomp College wil kinderopvang aan Slingerweg Drankrijder Stroomstoring in Den Hoorn Inenten paarden Benauwd ogenblik voor grondwerkers Hoge waterstand leidt tot vogeldrama Getuigen van botsing gezocht Opstootje tussen uitgaanspubliek Collecte ennepplantage ontmanteld ermiste reiziger duikt op onder Helderse brug ildplasser geeft valse naam op EBICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11584 VRIJDAG 8 JUNI 2001 fertenties/abonnementen/bezorging: fibaan 6 |1 MC Den Burg ifoon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 iail: mfo@lenr.nl schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,80. abonnementsprijs 63,- per half jaar. Woensdagochtend keerde het NIOZ onderzoekschip Pelagia terug op Texel na een tocht van ruim 40.000 kilometer rond het Afrikaanse conti nent waarbij 950 ton brandstof werd gebruikt. Van de behouden thuis komst werd een feestje gemaakt en daar was alle reden voor. Hoewel het nog geruime tijd zal duren voordat alle verzamelde gegevens zijn ver werkt staat nu al vast dat de Pelagia Around Afrfca-expeditie veel nieuwe inzichten heeft opgeleverd. Pagina 5 Een polder waarvan bij de aanleg werd betwijfeld of de kostbare inves tering wel opwoog tegen het verlies aan oestervelden. De grond was zó arm, nat en zout, dat een boerden) voor de prijs van één pond tabak van eigenaar zou zijn verwisseld. Het was in die polder dat molenaarszoon Floris Dekker opgroeide en zijn op merkelijke idealen ontwikkelde. Een week voor de viering van het 125-ja- ng bestaan van de polder het levens verhaal van deze bijna vergeten 'Rabbi van het Noorden'. Pagina 7 Worden ze weggespeeld of lopen ze over die vrouwen heen? De specula ties onder voetbalkenners over de uitslag van de jubileumwedstrijd tus sen ZDH en het Nederlands Dames elftal waren in de voorafgaande da gen niet van de lucht. Pagina 9 De maatregelen die de gemeente Texel zelf heeft getroffen om te voor komen dat het mond- en klauwzeer- virus het eiland zou bereiken (de zo genoemde autonome maatregelen) hebben naar schatting ƒ150.000,- gekost. 'Een aanzienlijk bedrag, maar bij een eventuele uitbraak was de schade vele malen groter geweest. Het was daarom zeker gerechtvaar digd ze te nemen', stelt het college bij monde van wethouder Peter Bak ker. Met ingang van deze week zijn genoemde maatregelen opgeheven. Dat betekent onder meer dat de mat ten met ontsmettend citroenzuur op de veerhaven in Den Helder zijn weg gehaald, Ook acht het college het met langer nodig gasten in te lichten met behulp van pamfletten. De gemeente dreigt zo'n ƒ400.000,- extra te moeten uittrek ken om ook de eigenaren van de circa 4000 recreatiewoningen op het eiland de ƒ100,- te doneren waar ze volgens een rechterlijke beslissing aanspraak op kunnen maken. Het betreft geld voor de zogenaamde Zalmsnip, een alge mene lastenverlichting voor alle ingezetenen. De gemeente had dit bedrag ver werkt in de reinigingsrechten voor Texelaars, maar meende dat de kor ting niet hoefde te worden doorge voerd voor de bezitters van tweede woningen, met het argument dat deze mensen dit geld al knjgen in de gemeente waar ze staan ingeschre ven. Het gerechtshof oordeelde ech ter anders. De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) gaat namens de getroffen gemeenten in cassatie bij de Hoge Raad. In afwachting van de uitspraak heb ben b en w besloten de circa ƒ700.000,- die de gemeente jaarlijks structureel extra krijgt uit het gemeentefonds nog even te 'bevrie zen'. Overigens staat allerminst vast dat een eventuele tegenvaller met dit geld zal worden opgevangen. De VNG en het Interprovinciaal Overleg (de gezamenlijke provinciebesturen) brengen nog advies uit over de be steding en zullen er waarschijnlijk voor pleiten het aan te wenden voor onderwijs, zorg en veiligheid. De ge meente is autonoom en hoeft dus niet op dit advies in te gaan, maar aange zien het een nogal zwaarwegende aanbeveling betreft, valt niet te ver wachten dat b en w op eigen houtje een andere beslissing zullen nemen. 'i Oosterend hebben ze drie 'inde vier telefooncellen weg gehaald. "al noem ik nog eens vanda- Omstreden of niet, de werkzaamhe- juiste plek. Links op de foto is de den aan de verkeersaanpassing op strook te zien, die de rijbaan moet de kade van de haven van Oude- scheiden van de flaneerkade. Ook op schild gaan onverminderd voort. Op andere plekken rond de haven wordt deze foto leggen stratenmakers het nog volop gewerkt, plaveisel van de verkeersweg op de (foioewo/vd»») dium gewerkt hebben aan de tot standkoming van de diverse kanjer projecten Regelmatig is er overlegd met de raad c.q. de commissies, re gelmatig is er teruggekoppeld en re gelmatig zijn de op dat moment be kende financiële consequenties aangereikt. Thans lijkt het of wij een andere waarheid op het netvlies heb ben. Voor is gevoel is er duidelijk gecommuniceerd, óók over de finan ciële consequenties. Met die achter grond verbaast ons de teneur in de Algemene Beschouwingen. Het lijkt alsof het duale stelsel reeds haar in trede heeft gedaan op Texel, terwijl wij als college en ambtelijk apparaat toch echt mets anders uitvoeren dan de opdracht welke ons door de raad in gezamenlijk overleg is verstrekt.' B en w verwijten de fracties slechts kritiek te hebben. 'Indien de raad aangeeft niet akkoord te willen gaan met bepaalde verhogingen om extra inkomsten te genereren, dan is dat natuurlijk haar goed recht. Het is ech ter goed gebruik op Texel om dan aan te geven welke uitgaven er geschrapt c.q. doorgeschoven moeten worden, om de begroting toch sluitend te hou den. Wij als college missen dat soort voorstellen.' Het college rechtvaardigt de extra verhoging van de OZB met het argu ment dat daardoor alle geplande kanjerprojecten (de aanpassing van het gemeentehuis, de centrale hulpverlemngspost, de gemeente- werf en het onder één dak brengen van de welzijnmstellingen) kunnen worden gefinancierd. 'Het betreft al lemaal zaken die de dienstverlening aan de burger op een hoger kwalita tief peil brengen, evenals de verbe tering van de service naar diezelfde burger. Dat is toch iets waar wij als gemeentebestuur (college én raad) voor staan?' De gemiddelde burger zal niet al te veel merken van de verhoging, ver klaarde wethouder Peter Bakker bij de presentatie van het antwoord van b en w. De bezitter van een zoge naamde 'voorbeeldwoning', ge taxeerd op een waarde van ƒ350.000,-, betaalt de komende jaren tweemaal ƒ16,- extra. 'Als je ziet wat we daarvoor allemaal kunnen realise ren, waar praten we dan over?' Het college wil, in tegenstelling tot eerdere plannen voor realisatie op de oude voetbalvelden van Texel '94, de tijdelijke opvang van kinder dagverblijf De Buitelboet en de buitenschoolse opvang van kinde ren aan de Slingerweg te Den Burg. De locatie heeft bij b en w de voor keur boven twee andere opties. De eerste optie is op het oude hoofd- veld van de voetbalvereniging, de tweede op het B-veld, dat dicht te gen het zwembad aanligt. B en w wil aan het laatste met beginnen omdat het gebouw dan te dicht op de Hoge- berg gesitueerd zou worden. De eer ste mogelijkheid valt voornamelijk af vanwege de ledengroei die Texel '94 momenteel doormaakt: het veld wordt nog altijd benut. Plan drie, het gebouw zou hierbij bij het oude trainingsveld bij het RST gebouw geplaatst worden, heeft als voordeel dat niemand hinder zal ondervinden mits het gebouw precies op de goede plek wordt verwezenlijkt. Voor de maximale duur heeft het college vijf jaar vastgesteld. Een 41 -jarige man uit Deil werd zon dag in de Dorpsstraat in De Koog betrapt op het rijden onder invloed. Een blaastest wees uit dat hij 475 ug/ I alcohol in zijn adem had, waar 220 nog net is toegestaan. Er werd pro- ces-verbaal tegen hem opgemaakt. Den Hoorn heeft in de nacht van vrij dag op zaterdag vrijwel de hele nacht zonder stroom gezeten. De storing duurde volgens een woordvoerder van het NUON van 2.09 tot 5.41 uur en daarna nog eens van 6.28 tot 7.05 uur. Wat de oorzaak was, kon hij niet zeggen. Jongelui die op hun elektro nische wekker vertrouwden, kwamen in ieder geval bedrogen uit, zodat de storing - samen met de harde wind en regen - bijdroeg aan een een wel héél rustige viering van Luilak. De ZZ 9 'Vertrouwen' heeft tijdens de zaadvisserij een propeller van een bommenwerper uit de Tweede We reldoorlog opgevist. Tijdens hun werkzaamheden stuitte de beman ning op een - in de visserijwereld niet onbekend - vliegtuigwrak. Uiteinde lijk werd de propeller naar boven ge haald. Schipper Wim Schot besloot na de 'vangst' het onderdeel op een andere plaats neer te leggen. Daarom is het volgens amateur-historicus Jaap Bakker ook niet zeker op welke plaats het vliegtuig is neergestort. 'Mét de plaats moet je voorzichtig zijn. Zo'n ding is misschien wel meer dere keren opgevist en ergens anders overboord gegooid.' Volgens Bakker staat het voor negentig procent vast dat het om een viermotorige Lancas ter gaat. Deze sloeg in april 1943 te pletter voor de kust van Texel. Alle zeven inzittenden kwamen destijds om het leven. Een hobbyduiker heeft ooit een armband gevonden die het identiteitsplaatje van een Canadese piloot bevatte, zo vertelt Bakker. Het plaatje werd door de duiker geschon ken aan de nabestaanden van de Canadees. (Foto Wim Schot) Eigenaren van paarden en pony's kunnen zaterdag 16 juni tussen 12.00 en 14.00 uur in manege Akenburg terecht om hun dieren te laten inen ten tegen influenza en tetanus. Voor leden van de rijvereniging en gebrui kers van Akenburg is inenting ver plicht binnen twaalf maanden na de vorige inenting. Voor overige paarden en pony's wordt de vaccinatie aanbe volen. De kosten bedragen 35,- per dier. Het kunnen tonen van een ent boekje en/of paspoort is verplicht. Grondwerkers die bezig waren met de aanleg van een trap die de haven in Oudeschild moet verbinden met de Heemskerckstraat beleefden woens dagmorgen een benauwd moment. Tijdens graafwerkzaamheden aan de dijk kwam een roestig object tevoor schijn, die verdacht veel weg had van een granaat uit de Tweede Wereld oorlog. Niet ondenkbeeldig, want de haven is destijds aan beschietingen onderhevig geweest. De werkzaam heden werden direct stilgelegd, het terrein afgezet en de politie gewaar schuwd, die de Duik- en Demonteer- ploeg van de Koninklijke Marine er bij haalde. Een expert onderwierp het 'projectiel' aan een inspectie en kwam tot de conclusie dat het geen granaat betrof, maar een onschade lijke koker van onbekende herkomst. 'Een echt vogeldrama.' Aldus om schrijft Erik Menkveld, beheerder van de Vereniging Natuurmonumenten, de hoge zeewaterstand van afgelo pen zondag, waardoor met name op De Schorren veel broedsels van jonge eidereenden, zilvermeeuwen, scholeksters, kluten, tureluurs en andere vogels verloren zijn gegaan. 'Er zijn heel veel jonge dieren ver dronken. Alleen de nesten van de vijf tig paren lepelaars, die op het hoog ste deel van De Schorren broeden, zijn gespaard gebleven.' Ook de dwergsterns, die op de noordpunt van het eiland broeden op het strandje langs de Volharding kregen het zwaar te verduren. Van de 42 paren gingen 30 nesten verloren. 'Ontzettend jammer, maar het hoort wel bij de natuur. Per slot van reke ning zoeken vogels die op zand- strandjes of op laag gelegen stukken natuur broeden het zelf op.' In de deels ondergelopen Slufter vielen zondag ook slachtoffers, maar hier was het drama minder groot. Erik van der Spek van Staatsbosbeheer: 'In de lagere delen zijn een aantal nesten weggespoeld, wat hazen verdronken en mogelijk wat jonge kluten die niet op tijd hogerop konden komen. Maar een deel van de dieren heeft tijdig kunnen uitwijken naar hogere plek ken. In de Mokbaai zijn de nesten van een aantal sterntjes dat bij het mili taire oefenkamp broedde verloren gegaan.' Bij sommige vogelsoorten, zoals de tureluur en de dwergstern, bestaat de kans dat ze opnieuw gaan broeden, maar andere vogels zullen dit niet meer doen. Gistermiddag steeg het zeewater opnieuw zodanig dat een deel van De Schorren onder liep. De auto van een 32-|arige Texelaar raakte zaterdag flink beschadigd toen hij op de Bernhardlaan, vlakbij de afslag naar de Burdetstraat, in onzachte aanraking kwam met de Bij de leegloop van de verschillende uitgaansgelegenheden in De Koog ontstond in de nacht van zaterdag op zondag een opstootje tussen jonge ren. Massaal trokken de bezoekers naar de taxi's, die de golf aan men sen duidelijk niet aankonden. Een Texels meisje had een woordenwis seling met een jongen, waarop de laatste een klap uitdeelde. Vervol gens ging de vriend van het meisje door het lint en ontstond een kleine vechtpartij, waarbij ook omstanders betrokken raakten. Zij deed aangifte van mishandeling. auto van een 37-jarige man uit het Duitse Arolsen. Terwijl de Duitser er af kwam met één kapot achterlicht, werd de voorkant van de Texelse auto dermate ingedeukt dat de schade volgens zijn garage ongeveer 7500,- bedraagt. Extra zuur voor de man is dat twee getuigen hebben verklaard dat hijzelf schuldig is, aangezien hij achter op de stilstaande auto van de Duitser zou zijn gereden. Volgens de Texelaar reed de man echter uit een parkeerhaven achteruit tegen hém op. Hij is nu op zoek naar getuigen die zijn verhaal kunnen bevestigen. De aanrijding ontstond om 11.10 uur. De Duitser reed in een rode Volks wagen Transport, de Texelaar in een blauwe Mercedes. Collectanten halen in de week van maandag 11 tot en met zaterdag 16 juni geld op voor de Algemene Ne derlandse Gehandicapten Organisa tie (ANGO). De opbrengst is bedoeld als aanvulling op bestaande fondsen en voorzieningen. w vinden dat de gemeente niet moet tornen aan de plan- im de Onroerend Zaak Belas- OZB) in de komende twee jaar lijf procent extra te verhogen, nop de trendmatige verho- van drie procent, omdat an- de financiering van de zoge- ide kanjerprojecten in gevaar Ze verwijten sommige sfracties alleen maar kritiek te en, in plaats van alternatieven esenteren. itiek die diverse partijen in hun nene Beschouwingen leverden plannen om de OZB extra te «jen en hun voorstel om som- kanierprojecten dan maar liever stellen, hebben flink wat wrevel ikt bij het college. Dat blijkt uit ntwoord dat deze week open- werd gemaakt en dat de titel iga werpt zijn schaduw vooruit' jt 'Wij zijn van mening dat we >n met de raad in een vroeg sta- olitie heeft dinsdagavond in een laan de Buytengors in Den Burg ileine hennepplantage ontman- De ongeveer veertig plantjes en dimsche apparatuur zijn in be- genomen en zullen worden ver- d. De agenten stuitten bij toe- pde kwekerij, toen ze wegens giteden tussen twee personen «zoek brachten aan het betref- pand. Duitse jongen die aan boord van srboot Schulpengat als vermist opgegeven, zorgde maandag voor veel consternatie. De ers van de autistische jongen maan boord gegaan van de boot W16.35 uur vertrok uit Den Hei- Toen ze hun zoon nergens kon vinden, meldden ze de lissmg aan de bemanning, op de kapitein de haven- nteiten in Den Helder inlichtte, dat gedacht werd dat de jongen lboord was geraakt, werden ingploegen van de KNRM ge- rschuwd. Maar toen anningsleden van de Molengat et binnenvaren van de haven van Helder tegen vijf uur de jongen eel ontkleed onder de brug ont- sn, kon het alarm weer worden trokken. 26-|arige man uit Amsterdam I maandag bekeurd omdat hij op roeneplaats tegen de gevel van jemeentehuis stond te plassen, robeerde onder de boete uit te ét door een valse naam op te ge- maar de agenten vertrouwden neten namen hem mee naar het au, waar ze er uiteindelijk in 9den de ware identiteit van de vast te stellen. De man kreeg boete van ƒ100,- voor het wild- sen en van 180,- voor het op envan een valse naam.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1