Wat je van ver haalt is niet altijd lekker' V Expositie KNMI over klimaat op de Krim Aanbod schouwburgreizen seizoen 2001/2002 5 Raad: groen licht voor hogere toeristenbelasting .TEXELSE COURANT' teerstand tegen inhuren externe bureaus Bedrijvig heid /arme bakker in ([render supermarkt fct Deze zomer geen Wilde Ganzen INGANG ADVIES BURO'S WELKOM U BEKT ADVIES BUR O DUIMZUIGER 1 HEEL HOE WRD UW GEDOCHT BETRRLD TE WIUEN WORDEN f:qntaht?\ ^oId) OP HET ZELFDE MOMENT OPZOUTEN, 3D M£7 SE GLAZEN PRLEK EE: SCHRIK ING DAT EVEN SCHRIKKEN Goed advies is nooit te... Weercongres moet afrekenen met wolkje Jeugdbrandweer vierde in Vennep Publieke rondvraag in raadscommissie VRIJDAG 15 JUNI 2001 E| it inhuren van externe adviesbu- ius roept in toenemende mate erstand op. 'De ervaring leert I wat je van ver haalt niet altijd ;ker is', verwees Dick Drijver xels Belang) tijdens de jrotingsvergadering gisteren ar de breuk met bureau Striking. arook het inhuren van een ex- bureau voor een volks- idpleging over de inrichting van Groeneplaats, waarvoor het lege een half miljoen gulden wil [rekken, stuitte op bezwaar. jt en noodzaak van extern onder- ik moet goed worden afgewogen', id Drijver, die ervoor pleitte de mis, ervaring en creativiteit van de elaars beter te benutten. 'Het on- zoek levert vaak niet op wat het xjgd', constateerde Maria van der ;k (WD). De volksraadpleging rnde ze 'een goede zaak, maar I te duur'. Het is 'beter om de in- aak via belangenorganisaties, zo- TVL, TVO, de dorpscommissies de politieke partijen te laten ver en gens Jan Koolhof (CDA) heeft de (sraadpleging alleen zin als er st wordt onderzocht in hoeverre Burg nog ruimte heeft voor extra t een steenworp afstand van de jde winkel in de Oosterender iperstraat krijgt warme bakker 't jouwe Boltje een nieuwe stek. In ■Spar supermarkt van de familie [oot wordt komend weekend mte vrijgemaakt voor een be iheiden bakkerswinkel, die lensdag voor het eerst open winkels. 'Het laatste DPO (Distributie Planologisch Onderzoek, red.) stamt uit 1994 en moet worden geactuali seerd.' Koolhof stelde voor om van het half mil|oen voor de volks raadpleging ƒ100.000,- voor het DPO-onderzoek te reserveren. 'Dan heb je een basis waarop ie kunt bou wen.' Ook Hans Roeper (PvdA) had moeite met de hoge kosten 'Het is niet ver keerd om gebruik te maken van de creativiteit van de Texelaars, maar laat het wel sturen door een profes sioneel bureau.' Ook GroenLmks vindt het half miljoen aan de hoge kant. Burgemeester Geldorp onderschreef het nut van extern onderzoek; 'De op Texel aanwezige kennis en ervaring zijn inderdaad niet in geld uit te druk ken, maar soms is het goed om ie mand van buiten naar het eiland te laten kijken. Bovendien weet ik met of hogere overheden nog bereid zijn om bijdragen aan proiecten op het eiland te leveren, als er alleen maar Texelse namen onder de rapportage staan.' Wethouder Schilling dacht er het zijne van: 'Laten we alles wat we aan onderzoek hebben eerst maar eens afmaken en pas op de plaats maken.' Met uitzondering van de WD heeft de Texelse politiek groen licht ge geven voor een extra verhoging van vijf procent van de toeristen belasting, bovenop de trendmatige drie procent, waarvan met name het Maritiem en Juttersmuseum profiteert. Onder die voorwaarde dat het functioneren van het mu seum over vijf jaar onder de loep wordt gelegd. 'Als de sprong naar 100.000 bezoekers niet wordt ge haald, gaan we de budgetsubsidie opnieuw bekijken', aldus wethou der Nel Eelman (Cultuur). Het museumbeleid en het prijskaartje daaraan stond deze week twee keer op de politieke agenda. Dinsdag avond debatteerde de raad inhoude lijk over het museumbeleid. Alle door het college voorgestelde subsidie verhogingen kregen steun, maar de structurele verhoging van ƒ150.000,- voor het MJM was dinsdag nog om streden. De gemeenteraad wilde eerst een concreet plan en inzicht in de financiële situatie van het Mjm voordat er toestemming zou worden verleend voor een extra steun van ƒ150.000,-. Texels Belang toonde zich bij monde van Gerard Weijers zeeMerughoudenc^Wt^jlragen^le 't Gouwe Boltje krijgt een hoekje krijgt in de Spar supermarkt in Oosterend, »ot legt de broodjes alvast op hun plaats. (Foto Gerard Timmerman Texelse musea een warm hart toe, maar ik adviseer dit terug te nemen en alles opnieuw op een rijtje te zet ten.' 'Dit is niet zomaar een gift. Het is een aanzet om een nieuw beleid te creeëren. We willen zien waar het heengaat want die anderhalve ton moeten we tegenover de samenle ving kunnen verantwoorden. Toch zijn wij er sterk vóór dat de musea onze slechtweervoorzieningen wor den', zei Jaap Vlaming namens GroenLinks. Ook Anja van der Heide (CDA) gaf aan vertrouwen in het MJM te hebben. 'We willen alleen meer in zicht in de plannen. Een duidelijke onderbouwing zodat wij zien waar het heengaat. Dit is een enorm be drag.' Wethouder Nel Eelman meldde tevreden te zijn met het feit dat alle fracties tevreden waren over de plan nen voor subsidies aan andere mu sea. Dit zijn de eenmalige subisidie van ƒ185.000,- aan het Luchtvaart museum, een verhoging van ƒ107.820,- naar ƒ120.000,- voor EcoMare, een stijging met 7.500,- tot ƒ40.000 voor de Oudheidskamer en het Agrarisch- en Wagenmuseum komt met een stijging van ƒ9.000,- op hetzelfde bedrag uit. Ze toonde zich verbaasd over een brief van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL), met een pleidooi om terughoudendheid te zijn met verhogingen van de toeristen belasting. 'Maar tussen de regels door las ik ook dat TVL de verhoging ten gunste van het toerisme verant woord vindt', motiveerde Dick Drijver (Texels Belang) gisteravond het be sluit van de meerderheid van zijn fractie om onder voorwaarden ak koord te gaan met de verhoging. De WD was niet te vermurwen. Door de werkzaamheden in de Ne derlandse Hervormde Kerk aan de Binnenburg te Den Burg kunnen de dames van de interkerkelijke contact groep deze zomer niet actief zijn voor hun waterproject van de Wilde Gan zen. blNUfcN ZONOEV kioppen De belangrijkste feiten over klimaatsveranderingen, het broeikaseffect en El Nino worden in beeld gebracht tijdens een klimaatsexpositie die van maan dag 18 tot en met maandag 25 juni wordt gehouden in Vakantiepark De Krim. De gratis toegankelijke tentoonstelling is gemaakt door het KNMI en houdt verband met het weercongres dat op donder dag 21 juni wordt gehouden. Het weercongres heeft alles te maken met het gehate wolkje dat op menig weerkaart boven Texel hangt en dat tv-kijkers het idee geeft dat het altijd regent op het eiland. En dat terwijl de zon zich hier gemiddeld genomen vaker laat zien dat elders in Neder land. Om aan het vooroordeel een einde te maken, heeft de VW een drietal wetenschappers uitgenodigd die hun licht over het Texelse weer en de invloeden daarop laat schijnen. Kees Dekkers, hoofd van de Maritiem Meteorologische Dienst van het KNMI, gaat tijdens zijn lezing in op de wijze waarop stormvoorspellingen tot stand komen. Ook vertelt hij iets over de nieuwe districtsindeling van het KNMI, wat ten aanzien van de voor spellingen voor de Wadden gevolgen kan hebben. Tweede deskundige is Hans Vugts, klimatoloog aan de Vrije Universiteit Amsterdam, die de typi sche klimaatsaspecten ten aanzien van de Wadden zal belichten, waar bij hij ingaat op de hoeveelheid zon, neerslag en wind. Vugts weet waar over hij praat, want hij doet al een jaar of dertig onderzoek naar het klimaat in het Waddengebied en publiceert hierover waarschijnlijk volgend jaar een boek. Laatste spreker is NIOZ- directeur Jan de Leeuw, die ingaat op de invloed van zeestromingen op het klimaat. Het drietal spreekt tot een gehoor dat voor een groot deel bestaat uit overkantse genodigden, zodat de verwachte wetenschappelijke onder bouwing voor het gemiddeld gun stige weer op Texel en de andere ei landen wijd en zijd bekend zal worden. Het gezelschap maakt na afloop van het symposium een over- tochtje met de Vriendschap naar Vlieland, waarbij bioloog Arthur Oosterbaan iets zal vertellen over de typische fauna in de Waddenzee. Op de terugtocht is het woord aan jutter Maarten Boon. Wat breder georiënteerd is de klimaatsexpositie door het KNMI op de Krim, die informatie biedt over het broeikaseffect, die tot 2001 een temperatuurstijging van 1 tot 3,5 gra den Celcius zal leiden. Maar de weerkundigen geven aan dat versto ringen in het klimaatssysteem door mens en natuur ook gevolgen heeft voor de relatie tussen atmosfeer, oceaan, landoppervlak, sneeuw, ijs en biosfeer. De klimaatsexpositie geeft een beeld van de veranderin gen. De tentoonstelling toont ook satellietbeelden van het verschijnsel El Nino (Kerstkind), waarbij op onge wone tijden warm zeewater in be paalde periodes langs het kustgbied tot de evenaar stroomt. Overstromin gen, mislukte oogsten en plotselinge overvloedige regen in droge woes tijnen zijn het gevolg. De klimaats expositie in het paviljoen is dagelijks geopend van 10.00 tot 16.00 uur. De Texelse jeugdbrandweer heeft zaterdag tijdens een regionale wed strijd in Nieuw Vennep de vierde plaats in een deelnemersveld van tien korpsen behaald. Het team, dat be stond uit zeven jeugd- brandweerlieden en drie begeleiders, is tijdens de wedstrijd ondersteund door burgemeester Joke Geldorp. Op 30 juni gaat de jeugdbrandweer weer naar de overkant voor een eind- oefening. Voor het eerst kunnen burgers zich mengen in een vergadering van gemeenteraadsleden. Dick Drijver, voorzitter van de raadscommissie Bestuur en Organisatie, heeft voor de vergadering van komende maandagavond een rondvraag voor het publiek op de agenda ge zet. Het betreft een experiment. Om te voorkomen dat de burgers de hele raadscommissie hoeven uit te zitten, kunnen de vragen meteen na de opening van de ver gadering worden gesteld. De publieke rondvraag vloeit voort uit de voorstellen van de commissie Elzinga, die tot doelt heeft bestuur en burgers dichter bij elkaar te brengen. leder die dat wil kan vragen stellen over zaken als openbare orde en vei ligheid, algemene bestuurlijke zaken, de bestuursorganen, zoals raad, col lege en commissies, kwaliteitszorg binnen het gemeentehuis, inspraak en bestuursondersteumng. De rond vraag is niet bedoeld voor zaken die betrekking hebben op ruimtelijke or dening, welzijn, onderwijs, financiën en andere gemeentelijke beleid staken. Het kan voorkomen dat de voorzitter, of de betreffende beleids ambtenaar de vraag niet direct kan beantwoorden. In dat geval wordt dat naar een later tijdstip verschoven. het besluit om de bakkerswinkel doorstart te laten maken in de rmarkt ging heel wat wikken en gen vooraf. Aanvankelijk was de loeling om op dezelfde plek een (kerswinkel te realiseren, maar die ie bleek niet haalbaar. Vervolgens id uitgeweken naar het pand fe wer garage Rentenaar, maar dat Jdslechts tijdelijk soelaas. Daarna rd gekeken of de bakkerij in de ale supermarkt was in te passen, ar eigenlijk was de ruimte daar- ir te beperkt. Omdat het toch de ste oplossing bleek, namen ge- teders Erik en Jillert Blom van 't uwe Boltje genoegen met de We die de familie Koot kon mis- 'We gaan wat schuiven met stel len en er komt een gekoelde wand i drie meter lengte, waarin we kaas 'gesneden vleeswaren kunnen eta- t". De bierhoek wordt omgezet en huidige brood- en banketstand si van zijn plaats', aldus Gé Koot. doende komt er een vijf meter ide ruimte vrij, waarin een redelijk "pleet pakket brood- en banket- Hen kan worden ondergebracht. 4 zelfs ruimte over om broodjes 'e bakken, zodat we elke morgen 'se broodjes kunnen aanbieden.' service die niet alleen de vaste Hen op prijs zullen stellen, maar vakantiegangers die de super- ditgoed weten te vinden. 'Om half ht staan de eerste al voor de deur, dat terwijl we pas een half uur Ia- Men gaan.' Het gebak wordt ge tenteerd in een gekoelde 'ousel en een medewerker van 't ™e Boltje bakt elke morgen de Mies 'Door deze aanvulling is het sortiment in onze supermarkt weer 11 breder geworden. We hebben "do ervaring met het samenwer kt Texelse bedrijven We verko- bijvoorbeeld vlees- en vleeswa- 'vanGoënga, hebben zuivel van *®tus en verkopen veel andere "Texelse producten. Het brood en n«t wordt gewoon aan de kassa Smekend. Speciale bestellingen ""on daags tevoren bij Koot wor- Sodaan. Ook het komende theaterseizoen kunnen Texelse liefhebbers een keuze maken uit een aantal voorstel lingen in schouwburg De Kampanje in Den Helder, waarvoor TESO bij voldoende belangstelling een extra boot laat varen. Kaarten kunnen wor den gereserveerd met het bijstaande formulier, dat voor 16 juli kan worden ingeleverd bij de Welzijnsstichting Texel, postbus 143, 1790 AC Den Burg, fax 314300, e-mail: welzijnsstichting@hotmail.com. Zo spoedig mogelijk wordt bekend ge maakt of voor de gekozen voorstel lingen een extra boot zal varen. Is dat niet het geval, vervalt uiteraard de reservering. Alle voorstellingen be ginnen om 20.15 uur, tenzij anders vermeld. De genoemde prijzen kun nen enkele guldens afwijken. Voor houders van een CJP of een Pas 65 gelden aangepaste prijzen (gemid deld 10 tot 15% korting). Er kan een keus worden gemaakt uit de vol gende voorstellingen: 1. Youp van 't Hek - De wereld draait door (donderdag 30 augustus €19,29/(ƒ42,50) Een artiest die geen nadere toelich ting behoeft. De aanvragen voor deze voorstelling dienen uiterlijk 22 juni te zijn ingeleverd (maximaal vier plaat sen per aanvraag). Uit de binnenge komen aanvragen wordt geloot. Aan vragers ontvangen zo spoedig mogelijk bericht of voldoende Texelaars zijn ingeloot om een extra boot te laten varen. 2. De Griezelbus - familiemusical (zondag 4 november - €15,00 33,06) Griezelen met de hele familie, vanaf 9 jaar. Naar de populaire kinderboe ken van Paul van Loon. Let op: deze voorstelling begint op 16.00 uur, zo dat na afloop geen extra boot hoeft te varen. 3. Hans Teeuwen - Dat dan weer wel (vrijdag 9 november - €15,00 (ƒ33,06 Natuurlijk is de Sint Pieterskerk een indrukwekkend gebouw. Natuurlijk is het Requiem van Mozart een leuk stukje muziek. Natuurlijk is de David van Michelangelo een geinig beeldje. Toch verbleken ze bij het nieuwe pro gramma van Hans Teeuwen. Wie hem geniaal noemt, doet hem schro melijk tekort (maximaal vier plaatsen per inschrijving). 4. René Froger - On Line Tour (maandag 12 november - €34,00 (ƒ74,93)) De fans kunnen via Internet en SMS ook tijdens de voorstelling een groot deel van het te brengen repertoire bepalen. Daarnaast wordt er lustig gepersifleerd op programma's als de Bus en Big Brother. 5. Frank Groothof - Pinocchio (vrij dag 7 december - €10,00 (ƒ22,04) Op eigen onovertroffen wijze maakt Frank Groothof klassieke verhalen en opera's toegankelijk voor jongeren. Deze keer is het sprookje Pinocchio van de Italiaanse schrijver Carlo Collodi uitgangspunt, waarbij gebruik gemaakt wordt van muziek van Bellini, Rossini en Donizetti.Vanaf 7 jaar, aanvang 19.45 uur. 6. Volumia! - theaterconcert (woensdag 19 december - €21,00 46,28) Naast hun grootste hits speelt deze Maastrichtse popformatie tevens nummers van het nieuwste album. Een show vol muziek en emotie. 7. Sonneveld, de musical (vrijdag 11 januari - €24,50 53,99) Een hommage aan één van de groot ste Nederlandse artiesten van de twintigste eeuw, vrolijk, energiek en vilein. Met medewerking van onder anderen Jos Brink en Gerrie van der Klei. 8. De Huisbewaarder - met o.a. John Kraaijkamp sr. (vrijdag 18 ja nuari - €20,50 (ƒ45,18) John Kraaijkamp speelt een weerga loze hoofdrol in dit inmiddels klassiek geworden toneelstuk van Harold Pin ter uit 1960. Beklemmende en komi sche momenten wisselen elkaar af. De regie is van Berend Boudewijn. 9.101 Dalmatiërs - Jeugd Musical Amsterdam (zondag 27 januari - €14,50 - 31,95) Musical naar het verhaal van Dodie Smith, van kinderen voor kinderen, met muziek van Clous van Mechelen. Let op: deze voorstelling begint om 16 00 uur, zodat na afloop geen extra boot hoeft te varen. 10. Wiener Blut - Operettebühne Wien (zaterdag 2 februari - €22,00 48,48) De schitterende aankleding, de uit stekende regie, het voortreffelijke or kest en een echt Weens solisten ensemble maken deze operette van Johan Strauss tot een avondje onge compliceerd genieten. 11Arjan Ederveen - De Grote Ver dwijn Truc (zaterdag 9 februari - €18,50/(ƒ40,77) In deze theatershow beklimt Ederveen, bekend van 'Theo en Thea', 'Kreatief met Kurk', 'Borreltijd' en '30 minuten', als een veredelde Tommy Cooper de podia met zijn 'drama variété unique'. 12. Lenette van Dongen - Een echte van Dongen (zaterdag 16 fe bruari - €18,15 (ƒ40. 00) Vorig jaar zou voor deze theatershow reeds een extra boot varen, maar in verband met gezondheidsproblemen van de artiest ging de voorstelling met door. De kaarten van vorig jaar gel den ook voor deze voorstelling, voor nieuwe liefhebbers zijn er nog kaar ten te verkrijgen. 13. Musical Irma La Douce - to neelgroep Comedia (vrijdag 22 fe bruari - €20,00 44,07) Ivo de Wijs bewerkte deze intieme musical, bekend geworden door de verfilming van Billy Wilder uit 1963, tot een vrolijk en muzikaal liefdes verhaal in een ontuchtige, maar licht voetige omgeving. Musicalster Janke Dekker neemt de hoofdrol voor haar rekening, en wordt onder meer bijge staan door Carry Tefsen. De regie is van André van den Heuvel, de muzi kale leiding van Ruud Bos. 14. Le Nozze di Figaro -Staats- opera Tatarstan (zaterdag 30 maart -€30,00/(ƒ66,11) Figaro is een van de meest gespeelde en meest bruisende opera's van Mozart, Op het eerste gezicht een komedie, ontwikkelt zich een diep menselijk verhaal over grote gevoe lens en het eeuwige strijdperk van de liefde. 15. Fire of Dance - dansspektakel (zaterdag 6 april - €26,50 (ƒ58,40) Een spectaculaire show, uitgevoerd door drie internationale groepen, so listen, koor en orkest, variërend van de traditionele Ierse stepdance tot en met acts uit beroemde musicals. De groepen zijn de Irish Dance Company, de Sydney Tap Flames en de New York Musical Theatre. 16. Golden Earring - theatertour 2002 (dinsdag 9 april - €21,00 (ƒ46,28) De nationale rocktrots uit Den Haag verzorgt een unplugged optreden, waarbij krakers ais Radar Love en Twilight Zone de revue passeren. Maar uiteraard is er ook ruimte voor nieuwe nummers 17. BZN - concerttour 2001/2002 (vrijdag 24 mei - €29,00 63,91) In de nieuwe theatertournee brengt BZN. met in de hoofdrol zanger Jan Keizer en zangeres Carola Smit, een overzicht van de mooiste nummers van de laatste jaren. 18. Boudewijn de Groot - Andere tijden (donderdag 6 juni - €19.00 - 41,87) Enkele jaren geleden verzorgde deze oude meester met 'Een nieuwe herfst' een prachtig optreden in De Kampanje. Nu is hij terug met een nieuw programma, met teksten van (uiteraard) Lennaert Nijgh: 'Andere Tijden' is tevens de titel van de nieuwe CD. BESTELFORMULIER bestelt hierbij de volgende kaarten: AANTAL VOORSTELLING

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5