7 uit het Cabaret-café TX 10 krijgt mijn in netten Bedrijvig^?# CjQslaagd Gerard Bakker overleden Molenstraat doorgetrokken ?rs/ag van een 40-uurse zeilrace Vos Avondvierdaagse heeft weer mee Ruitersport Vleermuizen Zaalvoetbaltoernooi jeugdhonken .TEXELSE COURANT' Texelaars 25ste in loodzware Schuttevaerrace Loodsmans Welvaren opent Loods Pub rt tl stud Naast een hotel en een restaurant hebben Will en Dirck van Hintum van Loodsmans Welvaren in de Herenstraat te Den Hoorn nu ook hun Loods Pub, een soort bruin café. Deze is woensdag feestelijk geopend. Na twintig jaar exploita tie van het pand zijn een aantal uiterlijkheden veranderd. 'Je moet zorgen dat het aanspreekt bij zo wel hotelgasten en vaste klanten als mensen die wachten op eten.' 'De voornaamste reden voor de ver bouwing was dat je eigenlijk geen bar in het midden van het restaurant kan draaien. Wij krijgen veel groepen en als die allemaal aan de bar zitten, kij ken eters tegen hun ruggen op. Dat moet niet, dus hebben we de bar verplaatst', legt Will uit. 'Daar komt bij dat je in Den Hoorn eigenlijk nergens 's avonds even binnen kan lopen.' Door de verbouwing houden de eige naren er een langere bar aan over maar behouden ook de tachtig zit plaatsen. Voor het ontwerp van de nieuwe inrichting zijn beiden verant woordelijk. 'Dat hebben we met vier man gedaan. Het is erg leuk als je iets in gedachten hebt en anderen weten dat ook zo te bouwen. Rob Jeuring en Michel Wijnoble hebben binnen veertien dagen toch de klus weten te klaren. En we zijn niet één dag dicht geweest. Dat kan je niet maken te genover vaste klanten, vind ik. Op de dag dat de oude bar eruit gesloopt werd, stapten mensen over de rom mel heen en kwamen gewoon eten. Het maakte ze niet uit.' Volgens Dirck hangt er in het pand nog altijd een 'scheepssfeer Het heeft iets sjieks maar het is makke lijk om binnen te komen.' De twee zijn niet gauw tevreden, getuige de lam pen achter de bar die uit Engeland geïmporteerd zijn omdat in Neder land net met de goede te krijgen wa ren Als een man één van de antieke scheepslampen wil bekijken meldt Will trots dat deze nergens meer te krijgen zijn. Tijdens de opening wer den dan ook aan de lopende band complimenten in ontvangst geno men. 'We kregen alleen maar posi tieve reacties. Heel leuk.' 1984 tot Paul Harris-fellow uit waar dering voor de buitengewone dienst baarheid die hij in werk en privé-le- ven aan de dag legde. Niels den Braven (22) uit De Cocksdorp is aan het CIOS in Heerenveen geslaagd voor de oplei ding turntrainer B-licentie. Met in gang van het nieuwe schooljaar gaat hij studeren aan de ALO (Academie voor Lichamelijke Opvoeding) te Gro ningen. De woensdagmiddag in zijn wo ning in Den Burg vrij plotseling overleden Gerard Bakker had een indrukwekkende staat van dienst op zakelijk en maatschappelijk gebied. Naast zijn werk als eige naar van Bakkers Ijzerhandel be kleedde hij tal van functies en was daarbij een markante persoonlijk heid aan wiens integriteit niemand twijfelde. Hij is 92 jaar geworden. Gerard Bakker Pzn was onder meer voorzitter van de Stichting Bejaar denzorg, voorzitter van het Algemeen Weeshuis, commissaris (secretaris) van Teso, secretaris van de Algemene Middenstandsvereniging, secretaris van de C.E. Gollardsstichting, be stuurder van het Gewestelijk Arbeids bureau en lid van de werkgroep die het verpleeghuis tot stand bracht. Verder was hij commissaris van de Autobus Onderneming Texel (AOT) en lid van de Streek- en Structuur commissie. Na de oorlog had hij zit ting in de noodgemeenteraad. 'Het is een bijzondere verdienste dat een drukbezet zakenman zich het al gemeen welzijn zodanig aantrekt dat hij daaraan een groot deel van zijn energie aan wil besteden', zei burge meester mr. W.H. Sprenger toen Bak ker in 1974 werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bak ker was charterlid (medeoprichter) van de Texelse Rotaryclub. De Rotaryorgamsatie benoemde hem in Veel discussie ontstond tijdens de raadsvergadering toen de naam geving van het stuk in Den Burg- West tussen de Beatrixlaan en de Keesomlaan ter sprake kwam. Uit eindelijk besliste een meerderheid van de leden voor het college voorstel tot Molenstraat. Er was erchter veel oppositie D66, CDA en Texels Belang stemden na een schorsing van tien minuten ge zamenlijk voor Witte Poort, naar een idee van Gelein Jansen. De meerder heid kon zich echter aansluiten bij de woorden van Maria van der Spek (WD): 'In een stad worden straten ook meerdere kruispunten over getrokken.' De naam van de nieuwe straat tussen de Keesomlaan en de Gasthuisstraat knjgt de naam Verzet- straat, met het onderschrift 1940- 1945. Het nieuwe stuk in de Mars gaat Volmolen heten, de straatnamen in deze wijk verwijzen naar vlinders. De eerste twee zijn Vuurvlinder en Distelvlinder. (Foto Mtctvt OeUw1 Ier een grauwe lucht met een ste- wind begon de Schuttevaerrace lerdagochtend om 19.00 uur uur jeen 'Le Mans-start'. De onge- 300 bemanningsleden moesten Hopend een parcours van twee ieter door Stavoren afleggen om Ie boten te komen. Pas als de be- inmg compleet was mochten de n gehesen worden. De gekte die itond toen binnen drie minuten ;ig boten de kleine Staverse ha- uitzeilden bleek een fascinerend imeen, met grote kans op [de. Dit keer verliep het goed. feen op het IJsselmeer bleek de pal op de havenmond te staan Ie schuimkoppen maakten duide- jat het een zware race zou wor- Het waren de start- itandigheden die in het geheugen Rob Teisman gegrift stonden, nplete chaos voor de haven en iten die nét met crashten tijdens kruisen in een zich uitlevend lelmeer. De atleten leden het ist tijdens de race. Zij hebben n zeebenen en van een goede mmg-up of voorbereiding was welijks sprake. Wielrenner Jesse en kwam daar nog niet eens aan tijdens het aantrekken van zijn iverall werd hij gevloerd door zee- te en moest met een spuugbakje de kooi in. de sluizen van Kornwerderzand er een moment van orde op za- stellen en bijkomen van het eer- traject. Jesse, inmiddels weer fit, idde zich vast om in wielertenue rugnummer en ging weer te kooi i er werd geschut. Zo zou hij de uur voor zijn tijdrit op Texel door- igen. Tijdens het oponthoud in de wakkerde de wind aan tot wind- :ht acht en de eilanders maakten zorgen over de tocht naar Texel, lindelijk werd het een barre onder ling van ruim zes uur tegen het tij de wind in. Rob Teisman stond stig aan dek en wist niet dat bo- zö scheef konden varen. De kuip ld af en toe vol. de raampjes wa- onder water en om de 30 secon- i een klap buiswater in je gezicht, zeilers Martin Brouwer, Jac. sema en Theo Schraag hielden de ed erin maar het werd toch stil aan >rd. Toen de boot na twee uur nog eds op de golven lag begon iman vertrouwen in de situatie te jen en werd het alleen een fysieke jom op Texel te komen en niet toe leven aan zeeziekte. De meeste tei kwamen rond 14.00 uur op ilaan. Met de zware stalen boot enige overigens) voortdurend send tegen wind en tij in kwam leam bekaf om 15.00 uur op Texel aan. Er was averij opgelopen aan het grootzeil maar gelukkig stond Annelies Jansen van Zeilmakerii Texel klaar om een en ander in no time te repareren. De tocht kon voort. Jesse Hoven startte zijn tijdrit van honderd kilometer waar hij drie uur en tien minuten voor nodig had. Drie keer naar De Cocksdorp heen en weer. De tweede en de derde keer verrast door een heus noodweer in de noordpunt van het eiland, slag regens met windstoten, onweer en hagel, lieten hun spoor achter op de 20-jarige wielrenner, die tijdens de tijdrit zeven minuten inleverde op zijn prestatie van 2000 Blauw van de kou, doorregend en met verkrampte benen werd hij weer aan boord gehe sen, waarna via Kornwerderzand naar Vlieland gezeild werd. De wind nam af tot kracht 7 en voor de wind zeilend vloog de 'Main' over het wa ter. Tijdens de snelle oversteek naar Vlieland was de boot op haar best en scoorde de achtste tijd op dit traject. Rob Teisman startte om 24.03 uur zijn halve marathon bij nacht. Na een half uur kwam de maan boven de horizon en kon er voluit gelopen worden. De boot voer de haven weer uit om 01.47 uur. Kortom: geen snelle maar wél een voorspoedige 21,5 kilometer. Vervolgens gingen de Texelaars op weg naar Harlingen voor de zestig kilometer tijdrit. De wind was afgeno men tot kracht vijf, prima zeilweer, alleen het tij zat tegen. De snelle teams verlieten Harlingen alweer en gingen met het tij mee naar Ter schelling. Vanaf dat moment was bekend dat de rest van de race tegen het tij in gevaren zou moeten worden, in tegenstelling tot de eerste tien. Bij een achterstand in de Schuttevaerrace is er geen inhalen aan. De aankomst in Harlingen was vrijdagochtend om 6.50 uur en Jesse verbaasde het team door de zestig kilometer met een gemiddelde van 38,4 kilometer te rijden. Hij had blijk baar geen nadelige gevolgen aan de zestig kilometer tijdrit overgehouden. De 'Main' vertrok om 8.30 uur naar Terschelling, waar men al kruisend om 14.30 uur arriveerde. Rob Teisman liep in het zonnetje zijn veer tien kilometer die werd afgelegd in drieënvijftig minuten, ook hier bleek dat in twaalf uur toch voldoende her stel kan plaatsvinden. Van Ter schelling via Kornwerderzand met een pittig windje in de rug kwamen de Texelaars om 23.05 uur in Hindeloopen aan. Daar moest nog ruim een kilometer door de hardloper worden gerend om het logboek in te leveren bij het wedstrijdcomité. der jaar gebeurt het wel een keer of il En meestal zo rond deze tijd. Dat rustig op straat loopt en je je on- raeg naar je werk een weg baant orde dichte mensenmassa die nu nmaal de straten van Den Burg volkt en dat je dan door een stel geschoten kinderen wordt aange- roken. 'Mevrouw, bent u een vos?' ;.pnia hoor, daar zie je ze weer zitten: pebreiende nonnetjes in het park, de fckorte broek en oranje pruik gehulde aren die het ook allemaal niet be ipen en de net iets te vrolijke on- rwyzeres met een grote kan lauwe Iionade achterop haar gehuurde Is, Een werkweek. En je werkt je al irkweek in week uit over de fiets- den tussen de op gehuurde of zelf Iiegebrachte fietsen fietsende gil- ide schoolkinderen door die je en centimeter ruimte laten, dus dit in er ook nog wel bij. En ik zie er ch heel normaal uit, dacht ik zelf. tr nee, in de ogen van uit Groter- of elders komende opgeschoten jgd, op zoek naar het met erg be- inde gezicht van een meereizende ider met een mombakkes voor, zie eruit als een vreemde met wie ze «Hen kunnen scoren. Hoe meer mten, hoe beter, en hoe eerder de mten vergaard zijn, des te sneller is lispel afgelopen en kunnen ze zich ser overgeven aan bezigheden die in werkweek tot vakantie maken. I's avonds wordt het hart van Den «rg bevolkt door met bussen aan- tvoerde longeren met glimmende achten van de zeep, met blote avel of lange jas, en vol gespannen arwachting onderweg naar het achtelijk vertier dat het dorp hen te heeft. Busladingen vol wor- m over het dorp uitgestort, om la irin de nacht, als de lucht nog warm cnhet licht amper verdwenen, weer ,5t diezelfde bus terug naar hun s-kantieverblijf te worden gebracht. de tussenliggende tijd zijn ver achtingen uitgekomen of teniet ge- aa", tranen gelachen en gestort, er 1 gedanst, gezweet, gerookt, ge- dekten en gekust. En morgen? Mor- len is er weer een dag. En we mo- IJn elkaar dan misschien niet 'waal recht in de ogen kunnen N morgen is er weer een vossen- N. En zelfs al wordt morgen de huisreis aanvaard, de vakantie op e*el heeft een onuitwisbare indruk Naakt. En dit is nog maar het voorseizoen. De echte drukte moet nog komen. Maar nu al maakt het eiland wekelijks een onuitwisbare indruk op honder den, zo niet duizenden mensen. En dat zonder parelsnoeren, zonder grote evenementen of dure musea, zonder maquettes op de dijk of wol- harige neushoorns in de duinen. Zon der schier onstuitbare geldstromen vanuit Haarlem, Den Haag of Brussel, maar gewoon door te zijn wat het al tijd is geweest: een eiland. Voor de eilandbewoner misschien een ge woonte, voor de vaste leverancier soms een ramp, is de overtocht met TESO voor de doorsnee vakantie ganger een avontuur. Terwijl in de verte de kust van het vertrouwde vas teland verdwijnt, lonkt aan de einder de goudgele kust van het beloofde eiland. Wat staat ons daar te wach ten? Welke dromen en verwachtin gen zullen daar uitkomen en welke zullen te pletter slaan op de rotsen? En als we een echte strandrover, een echte schapenboer ontmoeten, zou den we hem dan wel verstaan? Want je weet het maar nooit met die au tochtone inboorlingen. Natuurlijk kan het geen kwaad voor zieningen te treffen voor als het eens onverhoopt slecht weer mocht zijn. Als het weken achtereen giet van de regen, is elke moeder met kinderen die opgesloten zit in een caravan op een afgeladen kampeerterrein, dank baar voor een tropisch zwemparadijs of andere overdekte attractie. En als de bossen en duinen in verband met mond- en klauwzeer, extreme regen val of broedende lepelaars zijn afge sloten voor bezoekers, hoeven die bezoekers met bij de pakken neer te zetten, maar kunnen ze één van de vele kunst- of rommelmarkten bezoe ken. En ook de musea worden gefrequenteerd door duizenden men sen die het fietsen en het vossen ja gen een ogenblik moe zijn. Maar al deze mensen komen niet naar het eiland omdat daar voorzieningen zijn die ze thuis ook kunnen vinden. Deze bezoekers komen voor de ruimte, het landschap, het avontuur. Nu nog slechts een enkele schapenboer vloeiend Texels spreekt, en de eens vrijgevochten strandjutters vrijwel al lemaal zijn opgegaan in een coöpe ratie, is het niet aan te raden de be zoekers ook deze laatste illusie nog te ontnemen. Als altijd hebben we de keus. Maken we van het eiland één De weergoden waren de 535 deelne mers tijdens de 41Avondvierdaagse gunstig gezind. Alle avonden - hoe wel er soms een forse wind stond - bleef het in ieder geval droog. 527. De organisatie, bij monde van Afke Roest die zelf ook meeloopt, spreekt van een geslaagde editie. Graag zou zij meer deelnemers op de vijftien ki lometer willen zien. 'Dat waren er dit jaar maar een stuk of twaalf. Ook voor de tien kilometer hadden we er maar ongeveer dertig. We hopen op wat uitbreiding.' Fanfareverenigingen DEK KTF vormden gisterenavond als afsluiting één groot orkest en trok ken met een grote schare wandelaars groot pretpark, een veredelde Efteling waar de bezoeker bij de boot toe gang betaalt en verder overal gratis in mag, of maken we er één groot museum van, met informatiepanelen bij elke struik en bocht in de weg, met fietspaden en dito routes langs elke graspol met een verhaal? Of laten we het eiland en haar bewoners in zijn waarde en bieden we de toerist wat hij zoekt? Een kneuterig eiland waar alles net even langzamer en gemoe delijker gaat dan thuis, waar mensen nog tijd voor elkaar hebben en waar dan wel kabeltelevisie mag zijn aan gelegd, maar waar op zondag de kerken nog vol zitten. Niet alleen zal de bezoeker die laatste optie zeer op prijs stellen, het zal ons ook gemak kelijk afgaan. Want hoe groot de ver leiding soms ook is, uiteindelijk is het het eenvoudigst om gewoon te wil len zijn wat je bent. Zelfs al wordt je dan af en toe voor vos aangezien. Op manege Nieuw Bornrif deden zondag veertien ruiters mee aan de verschillende dressuurwedstrijden. Voor de meeste deelnemers was het de eerste keer dat ze aan een wed strijd meededen en de zenuwen speelden hen dan ook parten. Daar naast deden vier ruiters examen voor het ruiterbewijs. Frida Tuitman slaagde met 160 punten en ook Margot Schagen (148) en Myrthe el len (153) behaalden het diploma. van schietsporthal Odysseus naar de Groeneplaats. Voor bestuurslid Ben Roest was het zijn laatste editie in die functie. Na twintig jaar houdt hij het voor gezien. 'Natuurlijk zal mijn man nog wel als vrijwilliger helpen maar hij gaat in fe bruari volgend jaar uit het bestuur van de Texelse wandelbond.' Twee da mes doen alle 41 jaren nog mee. An Bakker uit Den Hoorn en Corrie Vis ser uit Den Burg weten met van op houden. Meerdere mensen lopen let terlijk al lange tijd mee. Eén van hen is Martme Tuinder uit Oudeschild, die voor de 30" keer meedeed. L.F. van der Vis was voor de 25' keer present. Het IVN Texel houdt maandag in de Jozefschool een lezing over vleermui zen. De lezing begint om 20.00 uur, de toegang is gratis. Bij goed weer wordt na afloop een zoektocht naar vleermuizen gemaakt. Voor meer in formatie: tel. 313582. Bezoekers van diverse Texelse jongerenontmoetingsplaatsen houden zaterdag in sporthal Ons Genoegen een zaalvoetbal toernooi. Het betreft Time Out, Skatepark 1,2 en 3, Jeugdclub De Kelder uit Oosterend en caravan Jamaica van Akenbuurt. Aan talent zal het zaterdag met ont breken. Insiders noemen het team uit Oosterend favoriet. Het merendeel van dit team is met grote regelmaat te bewonderen in de zaal. Hun aan wezigheid zal de overige deelnemers, variërend in leeftijd van 12 tot 18 jaar, prikkelen om extra hun best te doen, want ook zij staan te popelen om de wisseltrofee mee naar huis te nemen. Speciaal voorde gelegenheid zijn de spelregels aangepast. Zo speelt de keeper gewoon mee. De organisatie is in handen van Jon gerenwerk Texel, de arbitrage is in handen van Ruud Medendorp en Frank de Grave. Annemarie Ellen ver zorg het wedstrijdschema en Bern- hard de Bloois en Tanja Groeneveld behartigen de wedstrijdleiding. Het toernooi begint om 16.00 uur en duurt tot 19.00 uur. VRIJDAG 15 JUNI 2001 De TX 10 'Emmie' van Alfons Boom heeft tijdens een toeristische vaart een mijn uit de Eerste Wereldoorlog opgevist. Explosieven-expert Cor van Heerwaarden concludeerde dat het om een Engelse mijn ging. Hoe wel het object, dat een doorsnede van een meter heeft, aan de onder kant kapot was en er geen ontstekingsmechanisme meer inzat bleek toch nog een kleine lading ex plosievee in een ventiel te zitten. Door dit ventiel te laten springen kon de mijn laten afzinken. Van Heerwaarden demonteerde het ventiel en nam het mee voor nader onderzoek. Inmid dels is de mijn zonder ontploffings gevaar te bezichtigen op het jutterspleintje van het Martiem- en Juttersmuseum. iroto bci rewngt Nelleke Stevens (22) uit De Koog is aan de Noordelijke Hogeschool Leeuwarden geslaagd voor de oplei ding lerares basisonderwijs. Momen teel is zij werkzaam op de multiculturele basisschool 'Het Start punt' in de Haagse Schilderswijk. De op donderdagochtend gestarte twintigste editie van de Schuttevaerrace, een bijzondere combinatie van een zeilmarathon, wielrennen en hardlopen, werd door het Texelse team afgesloten met een vijfentwintigste plaats. Martin Brouwer, Jac. Betsema, Theo Schraag, Jesse Hoven en Rob Teisman wisten zich tussen een groot aantal uitvallers in de barre weersomstandigheden staande te houden. De Schuttevaerrace 2001 kenmerkte zich door het stormachtige begin en het grote aantal uitvallers. Van de 61 gestarte boten kwamen er uiteinde lijk slechts 40 in Hindeloopen aan. Na de start in Stavoren was het al lastig zeilen op het IJsselmeer. Tijdens het schutten in Kornwerderzand nam de wind toe tot kracht acht. Het traject van Kornwerderzand naar Texel moest tegen het tij en de wind in ge nomen worden. Het gros van de uit val deed zich dan ook voor in de twee meter hoge golven, regenbuien en rukwinden. De Texelse combinatie presteerde goed in de professionele race waar bekende triatleten en zeilers er met de hoofdprijzen van door gingen. De boot - gezeild door Martin Brouwer, Jac. Betsema en Theo Schraag - legde in het deelklassement beslag op drieëntwintigste plaats, evenals wielrenner Jesse Hoven. Rob Teisman realiseerde bij de hardlopers een vierentwintigste plaats, hetgeen in het klassement voor de Schuttevaer Trophy een vijfen twintigste stek opleverde. Vooraf werd gehoopt op een betere klasse ring, maar gezien de weersomstan digheden toonden de Texelaars zich achteraf tevreden. De race is zoals verwacht gewonnen door het jacht 'Crossover 1' van Harry Amsterdam, gevolgd door 'Fine Fleur' van Ronald Klooster en de 'Blue Jay' van schipper Bob Hanen berg. Van de 40 schepen die de race uitzeilden finishten de Texelaars met de 'Main' van schipper Martin Brou wer uit Oost vrijdagavond om 23.05 uur in Hindeloopen. In net 40 uur werd in deze non-stop race door het Texelse team afgelegd. Er werd in totaal 290 kilometer gezeild, 37,5 ki lometer hardgelopen, ('s nachts op Vlieland en overdag op Terschelling) en 160 kilometer gefietst, (op Texel en in Harlingen). De Schuttevaerrace 2001 kende een stormachtig en chaotisch begin. (Foto Rob Ttoman Wandelaars en rolstoelers tijdens de Avondvierdaagse op de Marsweg. (Foto Gerard Timmerman) Will (rechts) en Dirck van Hintum aan de nieuwe bar in Loodsmans Welvaren.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 7