Folklore maakt van muziekdag wedstrijd Zangers en muzikanten tonen kwaliteit in Night of the Proms Qeslqagd Geslaagd Agenda Gelaagd Gesfaflff 1EXELSE COURANT Kamerkoor Djem in Hoornder kerk teso Concert met gospelmuziek Heropening van skatepark Tentoonstelling basisscholen in bibliotheek Na zeven jaar 'Texel Danst' Informatiedag over beroepsonderwijs 'Onmisbaar voor de samenleving' f:VI'OMj„ Toch vuurwerk ondanks voorschriften brandweer Nieuwe predikant bevestigd in Waalder kerk DINSDAG 19 JUNI 2001 De jaarlijkse 'Dag van de Muziek' van de Stichting Folklore Texel krijgt woensdag 4 juli het karakter van een wedstrijd. Dit gebeurt min of meer noodgedwongen omdat de oude opzet leidt tot een forse aanslag van de belasting. De Dag van de Muziek is al jaren één der themadagen van elk folklore- seizoen. Er wordt bij die gelegenheid gemusiceerd door allerlei personen en groepen, die daarvoor een vergoe ding krijgen. Er was echter geen re kening mee gehouden dat de Belastingdienst de muzikanten be schouwt als (tijdelijke) werknemers van de folklorestichting, die daarvoor belasting moet inhouden. Vorig jaar werd de stichting geconfronteerd met aanslagen van de Belastingdienst en het GAK over vier jaar, een bedrag van rond 15.000,-. De Folkore- stichting kon dat betalen uit de reser ves, maar ging direct zoeken naar mogelijkheden om de muziekdag voortaan belastingvrij te maken. Dat bleek te kunnen door er een wedstrijd van te maken. De geldprijzen die daarbij worden uitgeloofd vallen bui ten het belastingregiem. Jong en oud De muziekwedstrijd van 4 juli staat open voor twee leeftijdscategorieën: 12-16 jaar en ouder dan 16 jaar. Er kan worden ingeschreven door solis ten, duo's en groepen, zowel vocaal als instrumentaal. Bij de ouderen is de eerste prijs groepen ƒ800,-; Bij de vorige week op de Muziek- en Dansschool gehouden examens voor de verschillende Hafabra-diploma's slaagde Pauline Maas voor het A-, en Mariska Brouwer voor het B-diploma. Beiden zijn leerling van muziek vereniging Excelsior. Verder slaagde Adriaan de Boer voor het B-diploma. tweede prijs ƒ400,- Bij de duo's zijn deze prijzen respectievelijk ƒ400,- en ƒ200,- en bij de solisten ƒ200,- en ƒ100,-. Bij de jongste categorie zijn de eer ste en tweede prijs groepen resp. ƒ400,- en ƒ200,-; duo's ƒ200,- en ƒ100,- en solisten ƒ100,- en ƒ50,-. Een onafhankelijke deskundige jury beoordeelt de prestaties, die in prin cipe 'akoestisch' moeten zijn. Grote versterkers zijn dus taboe. Per sa menstelling zijn maximaal vijf deelnames toegestaan. Geld inzame len ('mansen') mag. De optredens vinden plaats tussen 10.00 en 16.00 uur op diverse locaties in het centrum van Den Burg. De organisatie hoopt dat ook veel mensen van Texel zul len meedoen. Inschrijven kan tot ui terlijk 27 juni bij Marrigje Barnard, Warmoesstraat 4, telefoon 315034. Het kamerkoor Djem uit Stedebroec besluit zaterdag 23 juni om 16.00 uur een fietsdag op Texel met een klein concert in het Hoornder kerkje. De toegang is gratis maar ten behoeve van de kerk wordt na afloop een bij drage gevraagd. Djem, dat achttien leden heeft, zingt uitsluitend a capella en heeft een breed repertoire. 'Van Orlando di Lasso tot Jurriaan Andriessen', zo laat dirigent Bert Haring weten Het kamerkoor bezingt de schoonheid van de natuur, het vuur van de liefde, het drinken van wijn, de vreugde van het musiceren en de smart van het afscheid. 'Het ene lied klinkt eenvoudig en gedra gen, het andere snel, licht en ingewik keld. De componist schroomt niet om hier en daar een grap uit te halen', aldus Haring. Het concert zal, inclu sief een korte pauze, ongeveer een uur duren. een grote verrassing was het solistisch optreden van Gerrit Ter- windt. Zichzelf begeleidend op gitaar zong hij een tweetal door hemzelf geschreven liederen. Op ontroerende wijze bezong hij zijn liefde voor het mooiste eiland van de wereld en voor de haven van Skil. Wat later op de Gerrit Terwindt verraste met zijn solistisch optreden Om de noten te kunnen lezen, wordt hij hier bijgelicht door Rob Manse. tro,0 camnmmwi avond vertolkte hij Kalverliefde van Robert Long: 'Iedereen in de zaal hier heeft het wel eens meegemaakt. Ik zelf zal zo'n jaar of zeven zijn ge weest. Ik zat in de tweede klas en we kregen een nieuwe juffrouw met van die mooie lange blonde haren, juf frouw Reitsema. Ach, zoiets vergeet je nooit meer...' De klassieker The wild rover van The Dubliners deed de zaal enthousiast meezingen. Van een heel ander gehalte was Belinda van Diesen, die een mooie, rauwe Big Spender neerzette. Ook Jan Kühne wist met zijn vertolking van Sinatra's My way de zaal in beweging te krij gen. De formatie Small Buzz opende na de pauze met enkele swingende num mers, die het moeilijk maakten op je stoel te blijven zitten. Verrukkelijk was het in close harmony gezongen Sloop John B. van de Beach Boys, een schitterende song uit eind jaren zes tig. Het dwingend gezongen I wanna go home gold absoluut met voor de toehoorders Zij bleven na afloop van het concert met een goed glas tot in de kleine uurtjes nagenieten van deze vijf rasmuzikanten. Na het slotwoord van Rob Manse, de voorzitter van de Stichting Promsconcerten Texel, be sloten orkest, koren en publiek met een gezamenlijk We are the champions. Hier viel niets meer aan toe te voegen. Corrie Timmer Dinsdag 19 juni: De drie Texelse muziek verenigingen Door Eigen Kracht, Excelsior en het Koninklijk Texels Fanfarecorps presenteren zich ge zamenlijk tijdens de jaarlijkse Tap toe Texel. Deze vindt plaats op de Groeneplaats in Den Burg en duurt van 19.30 tot even na 20.30 uur. De toegang is gratis. In Cinema Texel draait The Mexican (aanvang 21.00 uur). Woensdag 20 juni; Ter hoogte van paal 17 wordt van daag het Texel Dutch Open ge zeild. De eerste start is om 13.00 uur, tweede om 15.00 uur. In de tent wordt vanaf 20.00 uur het tv- programma 'Vrienden van Amstel Live' opgenomen. Met bekende artiesten. In het voorprogramma vanaf 19.00 uur DJ Danny. Entree ƒ30,-, passe-partouts voor woensdag en donderdag 50,-. De Stichting Welzijn Ouderen Texel organiseert een zogenoemde 'oudewinkeltjes wandeltocht' langs panden in Den Burg waar vroeger een winkeltje was geves tigd. Een routebeschnjving is vanaf 14.00 uur te verkrtjgen op het kan toor van de stichting (Molenstraat 2) en kost ƒ6,-. Deelnemers krijgen daarvoor tevens een kop koffie. Vandaag is het Nationale Straat speeldag. Er wordt onder andere gespeeld in de Hoefslag in De Mars en bij de Thijsseschool. In het gemeentehuis vergadert de commissie voor Welzijn en Onder wijs. Aanvang 19.30 uur. In Time Out zijn vanaf 20.00 uur optredens te beluisteren van vijf Texelse bands die zijn aangesloten bij de Texelse popschool Donderdag 21 juni: Om 11.30 uur begint in Vakantie park De Krim een congres waarop drie wetenschappers een lezing geven over het Texelse weer en fac toren die daarop van invloed zijn. Bij paal 17 wordt vanaf 13.00 uur gezeild voor het Texel Dutch Open. Om 20.00 uur zijn er optredens van Skik en Pater Moeskroen. Het voorprogramma begint om 19.00 uur. Entree 30,-. In het gemeentehuis vergadert de commissie voor Financiën, Wer ken en Milieu. Aanvang 19.00 uur. In Dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een avond sportief bridgen. Deelname ƒ5,- per persoon. In buurthuis Bethel aan de Muyweg in Zuid-Eierland begint om 20.00 uur een klaverjasdrive. In Cinema Texel draaien Spy kids (aanvang 18.45 uur). The mummy returns (19.00 en 21.30 uur) en Men of honor (21.45 uur). Vrijdag 22 juni: In het wijkgebouw van de Thuis zorg aan de Schoonoordsingel te Den Burg wordt van 9.00 tot 16.00 uur een cursus 'eerste hulp aan kinderen' gegeven. Voor informa tie en opgave kan iedere werkdag tussen 9.00 en 16.00 uur worden gebeld naar tel. 0223 - 650 135. Bij paal 17 wordt vanaf 13.00 uur gezeild voor het Texel Dutch Open. Skatepark Texel wordt om 16.00 uur feestelijk heropend. Professio nele overkantse skaters en de for matie FFF verzorgen een opj, 0m2000uur begint in de ft van Den Burg een zomerci van het Texels Vrouwenkoor optredens worden verzorgc het Texels Christelijk Manns en sopraan Ivera Musch. To ƒ10,-, kaarten verkrijgba. Nauta Boek en aan de zaal In Cinema Texel draaien Sp, (aanvang 18.45 uur), The mi returns (19.00 en 21.30 q Men of honor (21.45 uur). Veerdienst TESO zet ook week geregeld twee boten verzorgt dan ieder half uure vaart, zowel vanuit Den Held el! vanaf Texel. Dat gebeurt do dag. zaterdag, zondag en n dag van 9.35 tot 16.05 uur e dag van 8.35 tot 20.05 ui donderdag zijn de afvaarter 10.05 uur vanuit Den Held van 13.35 uur vanaf Texel ui tend bestemd voor het vervoi gevaarlijke stoffen. Automobi moeten er op vrijdag rekenmc houden dat ze op Texel ti 10.00 en 12.00 uur een ha moeten wachten. In Den Hek dat tussen 12.00 en 17.00 uii gelijk het geval. Op zondag k wachttijd op Texel tussen 9.I 18.00 uur oplopen tot anderha Hoogwater te Oudes' Di. 19 7.36 en Wo. 20 8.24 en Do. 21 9.14 en Vr. 22 10.04 en Za. 23 10.55 en Zo. 24 11.35 en Ma. 25 0.00 en Di. 26 0.25 en Aan het strand is het ongeveer een der hoogwater. De zon komt 20 jut 5 17 uur en gaat onder om 22.03 uw nieuwe maan. 23 juni springtij. 23. Het gemengd christelijk koor The Singers of the Lord verzorgt zaterdag samen met het zeventig leden tel lende gospelkoor Joy uit Zeewolde uit een concert. Het optreden, dat gratis toegankelijk is, vindt plaats in de roomskatholieke kerk in Den Burg en begint om 20.00 uur. Het pro gramma bestaat uit gospels en tra ditionele werken als Re/olce in the Lord always van George Rathbone, Honour Him alone van Tom Parker en De wereld zal juichen (de Eurovisie mars) van W. Bornagain. Het gospelkoor staat onder leiding van Ton Schimmel. Kees Ploeger speelt keyboard en piano. De leiding bij het Texelse koor is in handen van Nelieke Schreur. Medewerking wordt tevens verleend door Rachel Barnard (piano), Nisheeta Barnard (slagwerk) en Lenie Eveleens en Anita Drijver (bugel). Skatepark Texel wordt aanstaande vrijdag om 16.00 uur feestelijk her opend. ledereen die de skatende jeugd een warm hart toedraagt is welkom om samen met de jonge ren de nieuwe baan te bewonde ren. Hierop zijn op kunstige wijze de sponsornamen aangebracht. Het optreden wordt luister bijgezet door een demonstratie van enkele overkantse professionele skaters, alsmede een optreden van de in skatekringen populaire Texelse for matie FFF. Ook wordt voor een hapje en een drankje gezorgd. Het skatepark is mede dankzij bijdra gen van het Juliana Welzijn Fonds, de gemeente, de exploiterende Welzijnsstichting, plaatselijke spon sors en acties van de skaters weer opgeknapt. Het terrein heeft voor ƒ60.000,- van de firma Daalder een nieuwe asfaltlaag gekregen. EcoMare organiseert van 23 tot en met 30 juni in de openbare biblio theek te Den Burg een tentoonstel ling van werkstukken van Texelse basisschoolleerlingen. De kinde ren hebben de werkstukken ge maakt in het kader van een project over de toekomst van het wadden gebied. In de maanden april tot en met juni werkte een deel van de basisscholen aan het project van EcoMare. De aan leiding hiertoe is de ministers conferentie die in oktober wordt ge houden te Esbjerg, Denemarken. Op de agenda staat onder andere de toekomst van de wadden. In hun werkstuk hebben de leerlingen hun mening gegeven over het wadden gebied, dat hun eigen leefomgeving is. Een selectie van deze werkstuk ken wordt gepresenteerd. Het project loopt ook op de andere waddeneilanden en op Wieringen. In oktober wordt in Esbjerg een compilatie van de resultaten van de basisscholen te zien is. Meer infor matie over het project is te vinden op de website van Interwad: www.waddenzee.nl, onder het kopje 'Met de eilanden naar Esbjerg'. Na zeven jaar organiseert de Welzijnsstichting opnieuw een editie van 'Texel Danst'. De instantie heeft alle verenigingen die met dans te maken hebben benaderd en allen reageerden positief. Aan 'Texel Danst' doen in totaal 300 deelne mers, verdeeld over 18 groepen mee. Deelnemende verenigingen zijn GVT (afdeling Jazz in vier groepen), Coun try Line Den Hoorn, Muziekvereniging DEK (afdeling majorette), Jazz Oosterend (twee groepen), Eastender Honneybee Hoppers, Texelse Mu ziek- en Dansschool (afdelingen Jazz, Klassiek en Streetdance), Volksdans vereniging Texel (twee groepen) en Stichting Welzijn voor Ouderen (afde ling line-dance). Na de oefenperiode gaat het evenement op zondag 24 juni om 14.00 uur van start in de Bgm. De Koninghal. Kaarten zijn verkrijg baar bij de Welzijnsstichting (tel. 315582 of per e-mail Welzijns- stichting@hotmail.com), Nauta Boek en aan de zaal. Het Centraal Bureau van het Regio naal Opleidings Centrum (ROC) Kop van Noord-Holland houdt zaterdag 23 juni van 11.00 tot 14.00 uur een informatiebijeenkomst over middel bare beroepsopleidingen (MBO). Aile MBO-sectoren (Techniek, Zeevaart, Economie, Gezondheidszorg en Wel zijn) van het Onderwijsdiensten centrum zijn vertegenwoordigd. Het ROC is gevestigd op Middenweg 157R in Den Helder. Met een scriptie over 'het woon- kantoor' studeerde oud-Texelaar Sander Witte af in de richting Bouw management en Vastgoedbeheer aan de TU in Delft. Hij onderzocht de ontwikkeling van transformatie- geschikte kantoren naar woon eenheden. Annemarie Witte (22) uit De' aan de Hogeschool Haarle slaagd als lerares basisorx Haar specialisatie was 'het kind' en als themadifferentia! ze Vakgerichte Orthodidao: daan. Expositie eert vrijwilligers In tentoonstellingsruimte Tusse de Banke is van 15 juni tot en met 2 juli de thema-expositie 'De Vrijwilliger' te zien. 2001 Is uitgeroepen tot het jaar van de vrijwilliger en daarom vroeg de gemeente verschillende Texelaars hier iets mee te doen. De 26 werken van 20 kunstenaars zijn uitgekozen en vrijdagmiddag volgde de feestelijke opening. Deze opening werd verricht door Rabobank-directeur Leo Timmers die vrijwilligers 'onmisbaar voor de sa menleving' noemde. 'Zij werken ach ter de schermen keihard en willen ook niet op de voorgrond treden. Deze expositie is voor hen gemaakt.' Hij zag echter ook de vergrijzing van het vrijwilligerswerk. 'Het zijn steeds meer oudere mensen die onbetaald veel werk verzetten, dat is geen goede ontwikkeling.' Hierna gaf Timmers het woord aan wethouder Nel Eelman die vond dat het vrijwilli gerswerk op bepaalde terreinen juist wordt gestimuleerd voor |tw 'Als ik kijk naar Gymverenigim waar jongeren doelbewust wo leerd om dingen voor hun te genoten te regelen en te orgari denk ik dat het wel meevalt, alleen wél altijd het idee, dal helft van Texel voor de and» werkt.' Twee kunstenaars ontvingen el voor hun werk. Eelman overtiaj Coby Bakelaareen kunstboek bos bloemen die aar aanmoedigingsprijs toebeho: Zij stelt twee werken tentooa 'Kleine handelingen, grote ge» was de reden voor de pnj kwaliteitsprijs waar ook heth de bloemen aan verbonden ging naar Alie Zegel die een di poot had gemaakt en daarme gaf hoe veelzijdig vrijwilligers» to zijn. Het publiek heeft de ka to mee te beslissen over »i to publieksprijs in ontvangst m to men. Na afloop van de tentoo ling wordt de prijs uitgereikt a gene die het meeste formulieren is vermeld De expositie in Tusse de Banke dagen te bezichtigen tusse 13.30 tot 16.30 uur. VRIJWILLIGER 9| lur iele lor list Coby Bakelaar (links) en Alie Zegel ontvingen respectievelijk de aanmoedig'1 de kwaliteitsprijs. De bollenschuur van Wim Trap was geheel gevuld met uitvoerenden en toehoorders. plesse van de muzikanten vereist. Het programma vóór de pauze was het meer 'chiquere' gedeelte, zoals Betty Bakker het uitdrukte, terwijl erna het publiek meer inbreng had. Zoals bijna gebruikelijk bracht het Mannenkoor met zijn donkere geluid een paar schitterende liederen ten Some enchanted evening uit de mu sical South Pacific. De zinsnede 'once you've found her, never let her go' (laat haar niet meer gaan) zou als het persoonlijk voornaamwoord ge wijzigd wordt in 'him', een aansponng voor het koor kunnen zijn, om deze dirigent vast te houden. IFoto Corno Timmer) Het gemengd koor Soli Deo Gloria, dat voor deze avond wat gastzangers had gerekruteerd om zich vocaal staande te kunnen houden, deed onder leiding van Dyo Wassink me nige snaar in de harten van de aan wezigen trillen door drie zeer gevoe lige liefdesliederen. Voor menigeen De nieuwe predikant van de Her vormde Gemeente Den Burg ds. P.A. den Braanker wordt op zondag 1 juli bevestigd tijdens een feestelijke dienst in de hervormde kerk in De Waal. De bevestiging wordt geleid door dominee E.J. Vledder uit Oosterend. Er wordt voor gezorgd dat er tijdens de dienst een kinderop pas paraat is en voor de wat oudere jeugd staat de leiding van de zon dagsschool klaar. Na afloop van de dienst is er in De Wielewaal gelegen heid tot het houden van toespraken en kan de familie Braanker worden begroet. Aan de Hogeschool Holland in Die- men slaagde de oud-Texelse Carina Ooyevaar-lpenburg (31) voor de post-HBO opleiding management kinderopvang Ipenburg is in haar woonplaats Hoogwoud werkzaam in diverse vormen van kinderopvang bij kinderopvangorganisatie Berend Botje. Voor een volledig uitverkochte schuur brachten muziek vereniging Excelsior, het gemengd koor Soli Deo Gloria, het Texels Christelijk Mannenkoor, Small Buzz en solisten Gerrit Ter- windt en Belinda van Diesen vrijdag een muziekfeest van hoog gehalte. Er was niets aan het toeval overgelaten en diverse vrij willigers hadden dagenlang gewerkt om dit groots opgezette evenement tot een spetterend spektakel te maken. Bloembollenteler Wim Trap, die belangeloos zijn schuur ter be schikking had gesteld, opende het concert door heel toepas selijk een geweldige vaas White Heaven, een witte leliesoort, omhoog te hijsen. 'Bol van muziek', zoals de eronder bunge lende kaart vermeldde. Nadat extra veiligheidsvoorzieningen waren getroffen, waarop de brand weer met de ramp van Volendam in het achterhoofd nauwlettend toezag, begon het concert zonder het gebrui kelijke Texels kwartiertje stipt op tijd. Het is met overdreven om te zeggen dat de avond bestond uit louter hoogtepunten. Dat bij Exodus Song het Mannenkoor een maat te vroeg inzette, zal menigeen zijn ontgaan, daar Excelsior deze onvolkomenheid met een enorme behendigheid direct wist op te vangen, wat eens te meer benadrukt van wat een klasse deze muzikanten zijn. Onder leiding van de hoogzwangere dirigente Betty Bak ker speelden zij de sterren van de hemel met een aanbod van zeer ge- vaneerde werken, wat een grote sou- gehore De zangers werden gediri geerd door de in Wijk aan Zee woon achtige Piet de Reuver, die sinds ja nuari van dit jaar aan het koor verbonden is. De Reuver, die al sinds twintig jaar naar het eiland komt om er een gedeelte van zijn vakantie door te brengen, was in de afgelopen drie jaar al een paar maal gevraagd het dingentschap op zich te nemen, maar zijn drukke bestaan verhinderde hem steeds 'ja' te zeggen. Toen hij vorig jaar herfst het koor echter een keer beluisterde, besloot hij er toch tijd voor in te ruimen. Met vaardige hand en expressieve handgebaren wist hij het koor door de soms muzikaal zeer ingewikkelde passages te leiden. Dat hij ook over een mooie tenor be schikt. kon het publiek beluisteren in

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2