gefascineerd door natuur Bont gezelschap actief tijdens dansmanifestatie Schilder Klinkert was teso Agenda COURANT .TEXELSE 7 Bingoavonden en klaverjassen Meubelverkoo Texel Helpt' DINSDAG 26 JUNI 2001 I h VU Vfn rl Hoewel hij meer dan veertig jaar op het eiland woonde en werkte, kenden maar weinig Texelaars de kunstschilder Carl Klinkert (1905-1995), die met zijn vrouw Francina een terugge trokken en sober bestaan leidde in de voormalige boerderij 'Huize Fransaan de Maaikeduinweg. Hij verkeerde veel buiten het eiland en reisde bij voorkeur naar berglanden, de honder den schilderijen die hij maakte werden door weinigen gezien. Hij hield geen exposities en verkocht niets. Pas nu is er een ten toonstelling van zijn werk. Tot en met 28 juli zijn twintig schilde rijen en acht aquarellen te zien en te koop in galerie Langewaal van de familie Elzinga in De Waal. Tegelijkertijd worden daar ook keramische figuren van Jikke van de Waal tentoongesteld. Die expositie werd zondagmiddag geopend door de kunsthistorica leke van der Huijzen die een studie heeft gemaakt van leven en werk van Carl Klinkert en op de doctoraalscriptie daarover wil promoveren. Van der Huijzen moest toegeven dat ook zij nog maar kort geleden voor het eerst van Klinkert had gehoord. Vorig jaar zag ze in Bergen een schilderij van hem 'Impressie van Amsterdam' tus sen werk van bekende kunstenaars Ze was er zo van onder de indruk dat ze het kocht, maar ze moest een ware speurtocht ondernemen voordat ze wat meer wist van de maker. Dat leidde tot het plan voor de doctoraal scriptie over de landschapsbeleving en landschapsfilosofie van Klinkert. Moeilijke jeugd Carl Klinkert, die een traumatische jeugd beleefde als gevolg van gezondheidsproblemen en oorlogs omstandigheden, had altijd al kunst schilder willen worden maar zag door de crisistijd aanvankelijk geen moge lijkheden. Pas later ging hij naar de kunstacademie en werd aanvankelijk reclametekenaar die werkte voor be drijven als Verkade, Hoover en Odol. Dat hij zich uiteindelijk toch kunst schilder kon worden die zijn werk als een passie beleefde, was te danken aan zijn vrouw Francina die hij in 1953 ontmoette en die hem de materiële mogelijkheden bood. Rond die tijd ontdekte hij ook Texel als rustige woon- en werkplek waar hij aanvan kelijk verbleef in hotel 'Opduin' en de vervolgens de 'Zonnewijzer'. De eer ste jaren hield hij zich hoofdzakelijk bezig met het Texelse landschap. Tussen 1956 en 1971 reisde hij met zijn vrouw herhaaldelijk naar Zwitser land, Frankrijk, Noorwegen, Oosten rijk, Italië en Duitsland. De daar ge maakte schetsen van vooral berglandschappen werden op Texel uitgewerkt. Ondanks zijn terugge trokken levensstijl en de wijze waarop hij zijn privé-leven afschermde, is er geen twijfel aan dat hij zich met het eiland verbonden voelde. Al in 1978 bepaalde hij dat hij bij de kerk van Den Hoorn begraven wilde worden Kleurgebruik Toen hij op zijn 90* overleed liet hij 430 schilderijen en zeer veel aquarel len na. Het zijn merendeels expressionistische landschappen. Verder stillevens, bloemen en (zelfportretten. Kenners bespeuren invloeden van schilders die Klinkert bewonderde en die hem inspireer den, zoals Van Gogh, Goya, De la Croix, Rembrandt, Rik Wouters, Van Dongen en Munch. Francina Klinkert is nu bezig met het ordenen van deze enorme collectie. Ze heeft de stich ting Hendrik de Keijser aangewezen als erfgenaam, die de schilderijen dus zal verwerven voor zover ze niet wor den verkocht. Met de verkoop van een beperkt deel van de collectie houdt uitsluitend galerie Langewaal zich bezig. Bezoek van geïnteresseerden aan het huisadres in De Koog wordt door mevrouw Klinkert niet op prijs gesteld, leke van der Huijzen: 'Klinkert heeft in de loop der tijd een eigen hand schrift en vooral kleurgebruik ontwik keld waarin hij zijn intense kleur- beleving tot uiting brengt. Dit kleurgebruik is iets dat je niet kunt leren. Het is een gave. En Klinkert worstelde net zo lang totdat hij de juiste kleur te pakken had'. De spreekster wees op een mystieke ervanng die de toen 19-jarige Klinkert precies 75 jaar geleden opdeed hoog in de Beierse Alpen. Daar voelde hij zich in de natuurwereld opgenomen en vanaf dat moment groeide zijn fas cinatie. 'Alles wat hij in de bergen ziet, staat symbool voor de aspecten uit zijn eigen leven. De bergtoppen en - dalen zijn de ups en downs. De hoop dat je door deze bergen en dalen de weg kan vinden en dat je de bergen overwint. Boerendorpen en hun in woners staan symbool voor volledige harmonie. Maar ook kastelen en oude vestingsteden hebben zijn be langstelling als icoon van de plaatse lijke cultuur'. Ingekapseld Volgens leke van der Huijzen hebben de moeilijkheden in zijn jonge jaren Klinkert tot existentialist in hart en nieren gemaakt. Hij had afkeer van systemen en voelde zich verantwoor delijk voor alle leed in de wereld, van luchtverontreiniging tot atoombom. Hij ontvluchtte de wereld door zich in te kapselen in zijn atelier en door te reizen naar landschappen die nog ongerept zijn. Dat reizen gebeurde altijd per trein. Klinkert heeft nooit gevlogen en bezat geen auto, hoewel hij wel belangstelling had voor auto's en sommige types zelfs een vorm van kunst vond. Carl Klinkert in zijn atelier bij een der schilderijen die nu In Langewaal zijn te zien: gezicht op de kerk van Oosterend. Dit doek uit 1957 is opvallend door de oranje luchtpartij. leke van der Huijzen sluit niet uit dat dit iets te maken heeft met 'de onderwereldse spirituele energie en de vuurborrelende en dampsissende meanders in de diepe bodem onder het dorp' waarover Nico Dros schrijft in zijn verhaal 'Een bljbeldriftig dorp' dat in 1997 het Texelse boekenweekgeschenk was Aan de feestelijke opening van de expositie werd zondag ook meege werkt door Maarten Elzinga (trompet), Wim Luiken (piano) en Arianne van der Wal (zang). Zij brach ten trompet-tunes en een drinklied ten gehore, het laatste op het mo ment dat alle genodigden het glas hieven. 'Laten we klinken op Carl Klinkert'. Dinsdag 26 juni: In het gemeentehuis vergadert de raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie. Aanvang 19.30 uur. Om 20.15 uur begint in de NH kerk van Oudeschild een zomeravond concert door Piet Hulsbos (orgel) en Marlies Klumpenaar (klarinet). De toegang is gratis, na afloop wordt een inzameling gehouden ter bestrijding van de onkosten. In Cinema Texel draaien Spy kids (aanvang 18.45 uur), The mummy returns (19.00 en 21.30 uur) en Men of honor (21.45 uur). Woensdag 27 juni: De Plattelandsvrouwen vertrekken om 9.00 uur vanaf de Elemert voor hun jaarlijkse fietstocht. Opgave viatel. 322 261 of 313 073. Vanaf 10.00 uur kan bij De Buure- ton worden vertrokken voor de puzzelfietstocht van de SWOT. Een routebeschrijving, een kop koffie en een versnapering kosten 7,50. Op de banen aan de Emmalaan in Den Burg beginnen vanavond de clubkampioenschappen voor ge mengde dubbelteams van tennis vereniging Deuce. In Cinema Texel draaien Pokémon 3 (aanvang 13.30 uur), Spy kids (13.45, 16.00 en 18.45 uur), The mummy returns (15.30, 19.00 en 21.30 uur) en Men of honor (21.45 uur). Donderdag 28 juni: Texelse senioren en asielzoekers houden vanaf 15.00 uur een oud- Hollandse spelletjesmiddag op het terrein van asielzoekerscentrum Noorderbuurt. Deelname kost ƒ5,- Opgave bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel, Molenstraat 2, Den Burg; tel. 312696. In Dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een avond In Cinema Texel draaien Spy (aanvang 18.45 uur), The r returns (18.45 en 21 45 uu Pearl Harbor (21.00 uur). Vrijdag 29 juni: In de aula van de OSG words 10 00 tot 11.00 uur de planne presenteerd die leerlingen on keiden in het kader van het p 'Leefbaar Texel'. Tijdens de sentatie wordt het publiek i gelegenheid gesteld een pub! prijs toe te kennen In de Burgemeester de Kom begint om 20.00 uur de dipli uitreiking van OSG de Hoget In Cinema Texel draaien Spy (aanvang 18.45 uur), The mu returns (18.45 en 21.45 uu Pearl Harbor (21.00 uur). Ook deze week zet TESO gere twee boten in. De veerdienst zorgt dan ieder half uur ee» vaart, zowel vanaf Texel als va Den Helder. Dat gebeurt vrij- zaterdag en maandag van 9 J 16.05 uur en zondag van 16.3 20.05 uur. Automobilisten mo op vrijdag rekening houden wachttijden van een half uur kunnen op Texel optreden tu< 9.30 en 12.30 uur en in Den der tussen 13.00 en 16.00 uu Hoogwater te Oudescl Dl. 26 0.25 en 12.45 Wo. 27 1.10 en 13.45 Do. 28 2.04 en 14.46 Vr. 29 3.00 en 15.34 Za. 30 4.00 en 16.34 Zo. 01 5.10 en 17.50 Ma. 02 6.34 en 18.45 Di. 03 7.45 en 20.06 Aan het strand is het ongeveer een uu der hoogwater. De zon komt 30 junicf 5.21 uur en gaat onder om 22 03 uur i! eerste kwartier; 30 juni doodtij. Genodigden luisteren naar de muziek. Rechts zittend aan tafel mevrouw Francina Klinkert-van Duijvendijk. (Foto Horry óe Graaf) Van de piepjonge jazzdansertjes van Gymvereniging Texel tot de al be hoorlijk op leeftijd zijnde volks dansers van de Stichting Welzijn Ouderen Texel en van de klassieke ballerina's tot de in stoere cowboy- en cowgirlkleding gestoken country- dansers, het was een bont gezel schap dat zich zondagmiddag in de Burgemeester de Koninghal tijdens de manifestatie 'Texel danst' presen teerde. De kwaliteit was over het al gemeen heel behoorlijk, al ging er vrijwel tijdens iedere uitvoering wel wat mis. Ernstig was dat met, want de opzet van de initiatiefnemende Welzijnsstichting en de circa driehon derd deelnemers was vooral te laten zien dat dansen leuk is en een ge schikte manier van bewegen voor jong en oud. Daar slaagden ze voor treffelijk in. Duidelijk was in ieder ge val dat ze er zélf erg veel plezier aan beleefden. Iedere toeschouwer zal zijn of haar eigen favoriete voorstelling hebben gehad, afhankelijk ook van of er een familielid of andere naaste meedeed. Vertederend waren in ieder geval de 6- tot 8-jarige jazzdansertjes van GVT, die op het lied 'Ik ben een Pippi- Pippi-Pippi-piraat' door de zaal stormden alsof ze op schoolreisje waren en de juffen en de meesters net even de andere kant op keken. Het zag er erg grappig maar nogal chaotisch uit, maar dat was kenne lijk de opzet van choreografe Yvonne Bruining. Want dat de kinderen wel degelijk hard hadden geoefend, bleek aan het slot, toen Gerrit Verhoeven de dansvloer betrad om aan te kondigen dat de pauze begon. Zelfs toen de presentator al geruime tijd klaar was Volksdansvereniging Texel kreeg de handen op elkaar. piepende en kreunende gitaren ver zorgden de jazzdansers van Klarina Combé misschien zelfs wel de meest spetterende presentatie en niet de streetdancers van Miranda Butter. Maar smaken verschillen... Met de namen van Klarina Combé en Yvonne Bruining zijn twee van de meest actieve leraressen genoemd, samen met Boukje Drijver, die niet alleen lessen geeft aan country- dansers maar ook aan de majorettes van DEK. Gedrieen gaven ze leiding aan het leeuwendeel van de voorstel ling. Misschien dat ze samen nog eens om de tafel kunnen, om met de Welzijnsstichting af te spreken een volgend 'Texel danst' - de vorige werd zeven jaar geleden gehouden - eerder in het jaar te plannen. Want hoewel de Burgemeester de Koning hal met zo'n tweehonderdvijftig toe schouwers aardig gevuld was, was de zaal niet geheel uitverkocht. Een beetje vreemd, want je zou mogen In Bethel in Zuid-Eierland vinden deze zomer diverse bingoavonden plaats, waarvan de opbrengst be stemd is voor het buurthuis zelf. De data zijn: woensdag 11, 18 en 25 juli en 1, 8 en 15 augustus. Er wordt steeds om 20.00 uur begonnen. Op 19 juli en 16 augustus is er een klaver- jasdrive. De Stichting Texel Helpt houd! dag een openbare verkoop va houdelijke artikelen, waarvan brengst wordt gebruikt vrachtkosten van de hulpgoe voor Roemenië te financieren stukken vormen een partij nau* gebruikte meubelen die de sfc onlangs kreeg aangeboden.: bestaat onder meer uit eettafó lontafels en stoelen van beuken en beklede fauteuils en twee-a zitsbanken. Daarnaast worden meer in zeer goede staat verk-" fluitketels en koffiezetapparaten geboden. 'Goed te gebruiker studenten en starters, maarod een gezellig hoekje thuis' en: tegen een aantrekkelijke prijs; steunt bovendien een g> prijst de stichting aan. De openbare verkoop duud 10.00 tot 16.00 uur en vindt pis een schuur met het adres Slots 22, op het bedrijventerrein in03 end. Vanaf volgende week weer iedere woensdag present tijdens de Folkloredagen in Den Burg: de Kinderrdansgroep onder leiding van Betsie Verhoeven. verwachten dat iedere deelnemer op z'n minst één familielid naar de tri bune lokt. Maar gezien het zomerse weer was het misschien ook wel lo gisch dat sommige liefhebbers hun achtertuin of het strand p reerden. Een keuze die ze in r niet hoeven te maken. Dansen is ook populair onder ouderen, bewezen deze (volks)dansers van de Stichting Welzijn Ouderen Texel. met zijn afkondiging, bleven de dan- sertjes hun armen omhoog houden. Toen hij vroeg of ze zo bleven staan, lachte Bruining: 'Dat hebben ze zo geleerd. Ze moeten hun armen om hoog houden tot het licht uitgaat', waarna ze technici Mare Roeper en Jeroen Haak vroeg de kinderen uit hun lijden te verlossen. Opvallend blijft de massale belang stelling voor in-line dansen, ook wel De populariteit van line-dance in beeld: bij Eastender Honeybee Hoppers zijn sinds dit jaar ook een groot aantal jeugdleden actief. bekend als country line-dansen, een hobby die Inmiddels door tientallen, zo niet honderden Texelaars wordt beoefend. Het contrast met het aan tal beoefenaars van het volksdansen is groot, terwijl beide varianten toch flinke overeenkomsten vertonen en de objectieve buitenstaander zondag moest toegeven dat het volksdansen - dat een weinig sprankelend imago heeft en weinig populair is onder jon geren - met muziek en dansvormen van over de hele wereld een stuk 'flitsender' en gevarieerder gebracht werd. Een blijk van erkenning voor de leden van Volksdansvereniging Texel (ook de volksdansers van de Stich ting Welzijn Ouderen Texel waren actief) was het stormachtige applaus dat hen ten deel viel. Ook aan de verschillen en de over eenkomsten tussen jazzdans en streetdance (beide beoefend op de muziekschool) kunnen hele bespie gelingen worden gewijd. De streetdancers zagen er met hun 'straatkleren' erg 'cool' uit, terwijl de jazzdansers uniforme, wat 'bravere' showkleding droegen. Dat zei echter weinig over de voorstellingen zelf, die behoorlijk op elkaar leken. Onder steund door strakke drumpartijen en Aan het eind van 'Texel danst' verschenen alle 300 deelnemers op de dansvloer voor een spetterende slotvoorstellmg. (Foto's*# sportief bridgen. Deelname per persoon.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2