Schilder op zijn best in oude bollenschuur Geslaagde concerten rk kerk ,J Zelfs beroerte kreeg werkpaard er niet onder Eerste huwelijk in Traanroei TEXELSE COURANT Ruilbeurs Pokémons Broederontbijt gaat alsnog door Geslaagd Geslaagden v machineschrij Spuitlicentiel Opbrengst collecte Muzikanten gezocht voor folkloremarkt Mandala's DINSDAG 26 JUNI 2001 Kunstschilder Herman Smith werkt een schilderij dat te zien zal zijn op de expositie in Het Posthuys. Op de achtergrond zijn atelier, een Texel oefent een magische aan trekkingskracht uit op beeldende kunstenaars. Maar een represen tatieve werkruimte is niet altijd beschikbaar. Voor een schilder die geen al te hoge eisen stelt, zijn er echter wel oplossingen voorhan den. Zo oefent de uit Koedijk af komstige Herman Smith zijn vak al enige jaren uit in een voormalige bollenschuur, midden in het land tussen de Ruijslaan en de Bos- randweg. Vanaf zondag zijn schil derijen van zijn hand te zien op zijn expositie Fruits de Mer in Art Gallery Het Posthuys in De Koog. Smith is in vele opzichten een bijzon der kunstenaar. Beroepsmatig door zijn opmerkelijke schilderijen, waarin de figuren nog wel zijn te herkennen, maar neigen naar abstractheid. Dan zijn er zijn woeste haardos, diep bruine gelaat en zwierige kledij, die hem de uitstraling van bohémien be zorgen. Opmerkelijk is ook zijn werk plaats, de houten bollenschuur mid den in het land. Maar er is nog iets aan de hand met de kunstenaar, en dat merk je pas als je een praatje met hem maakt. De 53-jarige schilder heeft moeite met spreken, het gevolg van een beroerte waardoor hij drie jaar geleden werd getroffen. Een ge beurtenis die zijn leven ingnjpend ver anderde, maar die hem niet van het schilderen afhield. Integendeel, de hand waarmee hij schildert bleef ge spaard en vrijwel direct na zijn be roerte pakte hij zijn beroep weer op, enthousiaster dan ooit. Zijn ziekte bleek een bron van inspiratie, met als gevolg dat hij op zijn ziekbed de ene na de andere prent produceerde. Het bleef niet bij tekenen alleen. Smith publiceerde een boek over zijn herstelproces. Geen zielig verhaal, maar een beschrijving die is door spekt met humor en voorzien van zelf gemaakte illustraties die betrekking hebben op deze penode uit zijn leven. Een bijzondere prestatie die de Noordhollander veel publiciteit ople verde, mede doordat zijn schilderijen in twintig etalages in de provincie werden tentoongesteld. Iemand die uit zo'n diep dal zo sterk weet terug te komen, moet over een grote ge drevenheid beschikken. 'Herman is een gepassioneerd mens', weet René Geurtsen van Het Posthuys. 'Hij stapte bijvoorbeeld afgelopen winter, toen het bar slecht weer was, in Koe dijk op de fiets om helemaal naar Texel te rijden. Totaal verkleumd kwam hij hier aan, om meteen te gaan voormalige bollenschuur. schilderen Toen het van de winter zo nat was, stond er vijf centimeter wa ter in zijn atelier. Maar hij schilderde door, natte voeten of met. Herman is gewoon een fanaat. Dat moet ook wel, anders overwin je zo'n beroerte niet.' Voor Smith zelf was die fietsrit naar Texel met zo bijzonder. 'Als kind al kwam ik elk jaar met mijn vader naar Texel. We vertrokken 's morgens om vijf uur om naar het eiland te gaan. We zaten altijd bij de familie Vlaming bij De Cocksdorp. Ik heb echt een bin ding met Texel.' De woorden komen er moeizaam uit, maar wie er even voor gaat zitten verstaat hem steeds beter. Uiteindelijk belandde hij op het erf van Frans Kaercher, waar hij in de voormalige bollenschuur zijn atelier mocht inrichten. Op het eerste ge zicht een merkwaardige werkruimte, want er zit geen raam in. Maar Smith heeft voldoende aan het "licht dat door de dakramen naar binnen komt. 'En als het mooi weer is, dan schil der ik buiten. Ik voel me hier. midden in het land echt heerlijk. Het is rustig, het licht is helder en ik kan de ster ren zien. Sinds ik hier zit heb ik niet meer de drang om elke dag naar het strand te gaan.' Wie denkt dat de schilder dag en nacht omhoog zit te kijken, heeft het mis. 's Morgens om zes uur staat hij op, om zich te instal leren in zijn atelier en één tot ander half uur onafgebroken te schrijven. Want inmiddels is hij aan zijn tweede boek begonnen. Daarna verruilt hij de pen voor het penseel om te gaan schilderen. Hij werkt daarbij niet aan één schilderij tegelijk, wat te maken heeft met zijn werkwijze: 'Ik begin met het aanbrengen van primaire, felle kleuren Ik werk net zo lang door tot ik tevreden ben en schilder er dan lagen met kleuren overheen. Dan schuur ik het doek en schilder weer een nieuwe laag, soms wel zeven over elkaar. Daar krijgt het schilderij diepte van.' Smith, die verschillende stijlen beheerst, heeft over afzet niet te klagen. 'Ik werk alleen in opdracht, vaak voor bedrijven. Honderden van mijn schilderijen hangen in allerlei kantoren.' Galeriehouder Geurtsen, die Het Posthuys dit seizoen voor het eerst voor eigen rekening exploiteert, leerde de schilder kennen toen hij met zijn camper vorig jaar op het erf van Frans Kaercher verbleef. 'Ik raakte onder de indruk van zijn schil derijen en toen hebben we besloten dat op de eerste tentoonstelling die ik in Het Posthuys zelf zou inrichten, werk van Herman zou exposeren. Samen hebben we toen het thema 'Fruits de mer' bedacht, ofwel vruch ten uit zee.' 'Ik ben mijn leven lang al met de natuur bezig geweest en werk graag in thema's', legt Smith uit. 'Ik schilderde over mijn herstelproces en bijvoorbeeld over het plan Mansholt, waardoor het cultuurland opnieuw werd ingericht. Behalve Drenthe dan, dat niet werd verkaveld. Daar heb ik toen veel schilderijen gemaakt. Maar ik heb ook een stuk of zes schilderijen van Vliegveld Texel gemaakt, omdat mijn zoon er zo van onder de indruk was. En nu dus over dieren die iets met de zee hebben te maken', wijst hij op een inktvis, een zeemeermin schelpen en een lepelaar. 'Want die laatste eet immers de vruchten uit de zee. Ik schilder uit het hoofd en ga pas naar het strand al het met wil luk ken.' Hij is er overigens met vaak gesignaleerd. Liefhebbers van schel pen zullen in de figuren veel soorten herkennen. Behalve de schilderijen van Smith, zijn er op de expositie in het Posthuys houtsculpturen te zien van Ruud Jas pers, glassculpturen van Lousanne Schuuring en bronzen beelden van Piets Althuys. De tentoonstelling wordt zondag om 15.00 uur geopend door wethouder Nel Eelman van Cul tuur. Accordeonist Jan Bakker blijft in de stijl van Smiths werk en speelt zeemansliederen. Tekst en foto Gerard Timmerman In zwembad Molenkoog wordt woensdag van 15.00 tot 17.00 uur een Pokémon-ruilbeurs gehouden waar verzamelaars kunnen proberen de ontbrekende exemplaren te pak ken te krijgen. Op het terras zijn ta fels neergezet waarop de bezittingen kunnen worden uitgestald. De ruil beurs is toegankelijk voor iedereen met een gewoon toegangskaartje of een abonnement. Natuurlijk kan er ook gewoon worden gezwommen. Zaterdagochtend 30 juni om 8.00 uur zal in Eben Haezer in de Julianastraat alsnog het 'broeder- ontbijt' worden gehouden met als De zomeravondconcerten die vrij dag en zaterdag in de rk kerk te Den Burg werden gehouden mo gen als geslaagd worden be schouwd. Er waren verschillende, zowel Texelse als overkantse, ko ren te beluisteren. Ook de muziek stijlen liepen erg uiteen. Op de eerste avond was het de beurt aan het Texels vrouwenkoor orjder leiding van Arie Groen. Zij werden op de vleugel begeleid door Annemiek Jasper. Hoewel zij dit pas twee maan den doet kwam Jasper zeer expres sief en zeker van haar zaak over. Gasten waren sopraan Ivera Musch en het Texels Christelijk Mannenkoor onder leiding van Piet de Reuver. Het vrouwenkoor maakte het zichzelf niet makkelijk met Franse en Portugese liederen en composities van onder andere Mozart, Schubert en Brahms. Het mannenkoor had een heel ander repertoire door werk van Hardebol en Kocx te zingen. Vooral het stuk Le Possignol (De Nachtegaal) van Gétry werd gewaardeerd door de 250 toe schouwers. Het tweede gedeelte van het dameskoor had als doel zo veel mogelijk muzieksoorten onder de aandacht te brengen. Nadat beide koren met de sopraan hadden gezon gen. deed Musch haar eigen versie van I can't say no, een musicalachtig nummer van Rodgers. Het stuk Gerusalem van Verdi, waarin zowel de twee koren als de sopraan van de partij waren, vormde de afsluiting. In een door het zonlicht stemmig ver lichte kerk werd zaterdagavond het tweede concert gehouden. Gospelkoor Joy uit Zeewolde, een formatie van ongeveer veertig men sen onder leiding van Ton Schimmel, opende de avond voor ongeveer 120 bezoekers. Het stuk Power werd krachtig en met veel beweging ge zongen, het Spaanstalige Santo oogde zeer melodieus. Na Joy volgde een optreden van Singers of the Lord uit Den Burg onder leiding van Nelleke Schreur. Zij treden één keer in de vijf jaar op en hebben als doel evangelie uit te dragen. De twee ko ren hadden ook een gezamenlijk op treden. Het gospelkoor kreeg de han den op elkaar met He got the world in his hands, dat door een sopraan werd vertolkt. De hele avond werden de koren bijgestaan door Kees Ploe ger (keyboards/piano). Rachel Barnard (piano), Nisheetha Barnard (slagwerk), Lem Eveleens en Anita Drijver (beiden bugel). Ook hier was de afsluiting een gezamenlijk optre den, het stuk Good News werd ver tolkt. spreker evangelist-predikant Auke van Slooten. Dat zou aanvankelijk eerder gebeuren, maar dat ging niet door omdat Van Slooten een auto-ongeluk kreeg. Hij zal ingaan op de vraag 'Waarom?' die veel mensen stellen als zij in hun leven met lijden of onoplosbaar lij kende problemen te maken krijgen. Wat is de bedoeling van God daar mee? Vanuit zijn dagelijkse pastorale praktijkervaring geeft de spreker aan hoe dit lijden een plaats gegeven kan worden. Met de openhartige wijze waarop hij dat doet heeft hij op me nige conferentie indruk gemaakt, zo dat de organiserende Baptisten gemeente hoopt dat veel mannen aan dit ontbijt zullen meedoen. In ver band met de voorbereidingen dient men zich vóór vrijdag 29 juni op te geven bij H. Ellen, Lieuwstraat 20 in Den Burg (telefoon 312598) of B. Eveleens, Wierstraat 3 in Oosterend (tel. 318813). Robert Bakker (20) uit De Koog is afgestudeerd aan het CIOS in Arnhem en mag zich nu orthobe- wegingsagoog, fitnesshealthinstruc- tor, zwemleider B en sportmasseur noemen. Komend schooljaar begint hij een studie fysiotherapie in Nijmegen. Zijn broer Erik Bakker (ook 20) is aan het Horizon College te Hoorn ge slaagd voor de management opleiding transport en logistiek. Hij heeft tevens het chauffeursdiploma en de rijbewijzen B, C en CE behaald. Hij begint in september een HBO- studie transport in Amsterdam. Een groot aantal Texelaars slaagd voor het diploma schrijven. De lessen vonden lopen maanden plaats Jozefschool in Den Burg en volgens de landelijke normen VSLM verzorgd door Chavonnes Vrugt-van Leeu Instituut Typhotex. De ges zijn: Lara Hoogenbosch Hoogenbosch, Vibeke Bruggs Rijk, Chris Verra, Josien Pieter Jan Eelman, Renske horst, Emiel van der Made,] Jaap Koomen, Iris Blom, Hammer, Maikel Pool en Wernj kamp uit Den Burg, Rik Mons De Waal, Jorieke Meier, Lakeman, Angela Koster, Hooyschuur en Sacha van dertj uit De Cocksdorp en SaskiaK uit Oosterend. Als gevolg van de mond- en zeerperikelen heeft nog niet ii in Nederland een cursus kum gen om zijn spuitlicentie te verti Om die reden heeft de regerr| sloten dat de huidige licenties einde van het jaar geldig blijvd probeerd zal worden om de Pt« ziektenkundige Dienst een cur™ Texel te laten verzorgen, Texelaars niet naar Hoorn hi te reizen. Nadere informatie is krijgen bij Dirk de Lugt, tel. 31 :Uf] Het eerste huwelijk in de alternatieve trouwlocatie molen de Traanroeier te Oudeschild is een feit. Vorige week trouwde Jan van Zon jr. met del Heike Neidhart. Het echtpaari in Aguilas in Spanje. (Foto Be De collecte voor het Nationaal Epilepsiefonds - De Macht van het Kleine die onlangs werd gehouden, heeft op Texel het fraaie bedrag van ƒ9101,25 (€4129,97) opgebracht. Het thema van de collecte, 'Laat haar niet vallen', was bedoeld als oproep om mensen met epilepsie te steunen. Die steun is nodig omdat epileptici problemen kunnen ondervinden op het werk, bij het vinden van een baan, of bij sport en spel. De opbrengst van de collecte was als volgt over de dorpen verdeeld: De Cocksdorp 529,85: Den Hoorn ƒ527,20; 't Horntje ƒ124,-, De Koog 889,55: De Waal 377,20; Eierland ƒ313,40: Oosterend ƒ1076,40; Den Burg ƒ5263,65. Vorig jaar werd ƒ9802,40 opgehaald, dit jaar werd niet gecollecteerd in Oudeschild. Misschien dat het te wijten is aan de gewoonte van veel Texelaars om hun zaken uit te stellen, maar met de aan meldingen voor de jaarlijkse Dag van de Muziek op woensdag 4 juli loopt het nog geen storm. Vreemd, vindt de organiserende Stichting Folklore Texel, want de deelnemers dingen in diverse categorieën mee naar geld prijzen die uiteenlopen van 50,- tot ƒ800,-. Gezien de te verwachten drukte op de markt zullen ze boven dien niet te klagen hebben over de omvang van hun publiek. De muzi kanten moeten tenminste 12 jaar oud zijn en kunnen zowel solo, als in duo's en complete groepen optreden. Dat gebeurt tussen 10.00 en 16.00 uur op diverse locaties in het centrum van Den Burg. Het gebruik van grote ver sterkers is niet toegestaan. Inschrij ven kan tot uiterlijk maandag 2 juli bij Marrigje Barnard, Warmoesstraat 4, tel. 315034. Betty Nijenhuis uit Den Haag deze zomer twee maal een c mandala-tekenen in Den Burg cursussen bestaan uit vijf dag: ieder dagdeel is ook afzonden volgen. De cursus is zowel ga voor beginners als voor men:* al eerder met mandala's in aam zijn geweest. Neijenhuis maakte tijdens een ding tot teken- en kleurtheraj de Westvestacademie in Sche kennis met het tekenen mandala's en werd daarin vs begeleid door de indiaanse sja Amara Valencia Villacura en Nellissen. Later vestigde zij zii zelfstandig kunstenaar en verz» regelmatig cursussen en worksh de afgelopen twee jaar ook op" De cursussen worden gegeveni gebouw van The White Eagle az Schilderend, tussen 16 en 20M tussen 30 juli en 3 augustus, name kost ƒ40,- 18,15) Voor meer informatie: The Eagle, tel. 314158. Singers of the Lord. (Foto's March Ho,ir»ni fvera Musch brengt op musicalachtige wijze 'I can't say no' ten gehore met Annemiek Jasper achter de vleugel en het Texels vrouwenkoor.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 4