De samenhang der dingen Molens zijn een Joorn in het oor' Scholieren werken aan 'hun' vlindertuin American Football bij OSG JT J at ik zeggen wou... Onthutsend Blikv anger Zeilen en theater op de Waddenzee Ploegelanden awaai wieken ergert watersporters TEXELSE COURANT ik zeggen wou. Bedrijventerrein Strenderpop Rubberboot gaat naar windsurfclub Rommelmarkt CQMPLETt njjNGINRICHTING •a Ictcr* Buitrn «citntwoordcbykhcid *211 dc redactie ag wou ik het volgende even jt. Het gaat over Hovannes onyan, zijn vrouw Hajkush en hun ejonge kinderen. Deze vluchtelm- uit Armenië, waarmee wij zeer riend zijn geraakt, zaten meer dan e jaar op Walden Noord bij ;terend. De huisvesting was er na en hoewel het nog zeer twijfel- iig is of zi] in Nederland mogen blijven, doen zij hun best om zich onze samenleving eigen te maken. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het feit dat Ha|kush binnenkort staatsexamen Nederlands doet. Een probleem ont stond toen Hajkush in verwachting raakte. Om die reden mocht de fami lie niet op Texel blijven, maar moest ze worden overgeplaatst naar een opvangcentrum in Bloemendaal, omdat daar volgens het COA de no dige kraamvoorzieningen zijn. Wij hadden echter geregeld dat ons huis of dat van een andere Texelse fami lie beschikbaar was voor de bevalling en een Texelse verloskundige had haar medewerking toegezegd. Dit mocht echter niet. Maandag kreeg de familie bericht dat er verhuisd moest worden en woensdag hebben we hen met het huisraad dat ze de afgelopen twee jaar hadden verzameld naar Bloemendaal gebracht De 'opvang' daar bleek een voormalig ziekenhuis van miserabele kwaliteit. De familie heeft er één kamer en maakt gebruik van gezamenlijke keuken- en bad- voorzieningen. Het is er uitgesproken smerig. De stank van de wc's zal ik niet gauw vergeten. De ontvangst was uiterst koel en afstandelijk. Uren moesten we wachten voordat de fa- Het leven is vol wonderlijke ontmoe tingen. Sterker nog. er zijn van die dagen waarop je ontmoetingen voorvoelt. Er hangt iets in de lucht. Het kan onheilspellend zijn en het kan je diep vertederen. Zo droomde ik over mijn tante Saar. Ze is op jonge leeftijd vertrokken naar Ame rika en heeft de band met de fami lie verbroken. Zo gaat het verhaal. Ze was altijd al weerbarstig en vond Nederland een krenterig, benauwd land waar je vooral niet moest blij ven. Ik ken mijn tante Saar alleen van foto's. Zij is de jongste zus van mijn moeder, een nakomer. Iemand van wie wij veel hielden, maar die met van ons hield, zo zei mijn moe der met enige regelmaat. Daarna volgde een eigenaardig gesis dat tussen huilen en lachen instond. De zin 'je hebt wel iets van haar', is mij altijd bijgebleven. Ik heb mets met Amerika. Dus langzamerhand is tante Saar in de vergetelheid ge raakt en na de dood van mijn moe der heb ik eigenlijk nooit meer aan haar gedacht. Het begon met een klaaglied van mijn vriendin, die een nakomer is en die heftig uithaalde naar haar twin tig jaar oudere broer en zus. Opeens verscheen het woord 'Saar' op mijn netvlies. Zou zij nog leven? In mijn droom leefde zij wel degelijk en in alle heftigheid. Zij sprak mij toe van uit de vuurtoren bij De Cocksdorp, zij woonde in mijn strandhuis en zette een tent op in mijn achtertuin. Ze was een wilde meid met zwart haar en bruinverbrande benen en hele hoge schoenen en ze had de ogen van mijn moeder, gletsjer- blauw en zeer doordringend. Ze nep mij met grote overtuigingskracht toe: 'Je moet een beslissing nemen, een beslissing nemen. Nu!' Badend in het zweet werd ik wak ker Ik zei geruststellend tegen mi|- zelf dat ik altijd beslissingen moet nemen en dat er niets bijzonders aan de hand was. Diezelfde dag verscheen er een uitnodiging om naar Amerika te gaan en een klein meisje toonde mij haar katje. Ze heet Saar, zei ze gedecideerd. We derom verscheen mijn tante Saar, van wie ik nog slechts één foto in mijn bezit heb. Ze staat daar samen met mijn moeder op. Saar als een rank meisje van een jaar of acht met eveneens een klein katje in haar ar men. Flarden van zinnen die mijn moeder ooit over haar had geuit, kwamen als nieuw gecomponeerde muziek naar mij toerollen. Saar was ooit ingenieur geworden en had zich toegelegd op het inrichten van ha vens. Bedacht ik dit? Of was het de waarheid? Kwam het door de werk zaamheden in Oudeschild waarvan ik me enigszins zorgelijk afvraag wie er allemaal gaan flaneren op die flaneerhaven? Of zag ik er opeens mijn tante Saar in een gemotori seerde invalidenkar rondracen? Ben ik wel zo'n gemiddeld positief Texels mensenkind wanneer het over toensme gaat? Nee. Ik vind dat ze allemaal minstens een halve dag mogen wachten om aan de over kant te komen. De ware liefhebbers selecteren zich dan vanzelf uit. En dat flaneren wordt ook gehalveerd Maar mij wordt niets gevraagd, ik dien te zwijgen. Mijn gedachten raakten verward Nog nooit wilde ik zo graag weten waaróm ze eigenlijk was wegge gaan, mijn tante Saar. En opeens wist ik het zeker: tante Saar zat op het tropische Manuel Antonio op Costa Rica en ik op Texel. Ik voelde het. Gelukkig heb ik het mijn broer verteld, die gedachte, want die zelfde avond verscheen er een mail: 'Als ik het goed heb ben jij de doch ter van Jeltje, de enige Rover die zich tenminste Rover laat noemen. Ik kom naar Nederland en wil je zien. Je tante Saar.' Inmiddels weet ik dat ze loopt als een gems, dat ze drieenzeventig jaar oud is en haar derde huwelijk achter zich heeft gelaten. Geen invalidenwagen dus. Dat ze nog nooit op een waddeneiland is ge weest en dat ze mij haarfijn onze familiegeschiedenis uit de doeken zal doen. Want ik heb toch iets met woorden. Nou, dan is er stof voor mijn verdere leven. 'Wil je mijn katje zien?', roept het meisje weer. 'Ze heet Saartje, weet je nog?' Ik knik, ik fiets enigszins aangeslagen naar huis, ik peins over de samenhang der dingen. Ik weet niet of ik van e-mails moet houden. Maar mijn dromen zal ik vertrouwen. Er staat mij stellig veel te wachten Dana Rover groep leerlingen van OSG De geberg heeft vrijdag tijdens de iriijkse activiteitendag het lencan football beoefend. Een eetal coaches van de Amsterdam mirals gaven de scholieren twee uur les in het gooien en vangen van de eivormige bal en gaven uitleg over de verschillende spelmogelijkheden en posities. Ook lieten zij het grote scala aan (beschermende) kleding zien. Ter afsluiting werd er flag- football gespeeld, een vorm van American football zonder lichamelijk contact. De sport is vanuit de Vere nigde Staten overgewaaid naar Eu ropa, waar de Admirals in de NFL Europe, een competitie van zes teams, proberen de finale te halen. Foto M.chiel Dekker} Harry Ellen, Den Burg. De zes schepen van de Horizontoer- vloot gaan op 10 augustus van start voor de jaarlijkse zeil- en theatertocht langs alle Waddeneilanden. Aan boord bevinden zich vakantiegangers en artiesten, die volgens een van te voren vastgesteld schema optredens verzorgen op diverse lokaties langs de route. Er is muziek, dans. theater en er zijn show- en surprise-acts. De Horizontour wordt georganiseerd door de Stichting Zeilgemeters van de Waddenzee, die gebruik maakt van originele platbodems van vaak meer dan honderd jaar oud en ook zwerftochten over het Wad organi seert. Aan boord van de schepen is plaats voor meevarende en -wer kende vakantievierders. Meer infor matie is te verkrijgen bij de Stichting Zeilgenieters, Marja Dijkstra, tel. 073- 6430525, fax 073-6413057, of e-mail info@zeilgenieters.nl. 1 de natte herfstperiode een an- fre aanblik zal bieden Het huidige pte cultuurlandschap wordt om- jvormd tot een grillig bmnen- |inlandschap, dat wordt doorsne- 1 door twee beken. Het project f1'at 25 tot 28 hectare grond, waar heen deel in particuliere handen is. f overige grond werd tot voor kort igdurig verpacht, maar nu de con- cten (volgens SBB op verzoek van (Pachters zelf) zijn beëindigd, heeft 7 dienst de handen vrij. Schreur [nadrukt dat Texelaars hebben kun- 1 meedenken en -besluiten over tinrichting 'We hebben meerdere |ormatieavonden gehouden, arop de bevolking haar mening (n geven. We presenteerden vier ("anten, van een behoudende ver- a met wat kolkjes, tot een gebied (at beken tot plannen die veel ver- ^rgingen. Texel heeft massaal voor huidige uitvoering gekozen.' Die fmt erop neer dat het gebied een (straling krijgt die veel zal overeen- [ammen met 't Alloo. Het huidige tnte patroon van sloten maakt Jets voor een moerasachtig gebied kronkelende beken, met veel pangangen van nat naar droog, om- [at de natuur zich onder die omstan- f9"eden het best kan ontwikkelen. Ie'hele gebied wordt iets natter en U®t huidige verschil in niveau tussen winter- en zomerpeil wordt FQevlakt. Dat betekent dat er in de winter een grotere bergingscapaciteit ontstaat voor water, dat in zomer en voorjaar langzaam kan afstromen naar het cultuurland, waardoor de landbouw er langer van kan profite ren. Een deel van de Ploegelanden wordt afgeplagd. In het plan is nadrukkelijk rekening gehouden met recreatie. Er lopen twee wandelpaden over het terrein, waarbij de beek kan worden gepas seerd via een bruggetje en via stap steen. Net als in 't Alloo komt er een kijkscherm en het bestaande ruiter pad wordt verlegd. Omdat over- storten van rioolwater niet thuishoren in zo'n schoonwatergebied, begint de gemeente er binnenkort met de aan leg van riolering. Het werk, dat is aan besteed voor ƒ360.000,-, wordt uit gevoerd door aannemer Van Kaathoven uit Beek en Donk. Het gebied De Ploegelanden gaat binnenkort op de schop. (foto Gerard Timmerman) De scholieren bezig in de kersverse vlindertuin. Foto h&o oe Graaf) windmolens langs de nieuwe passantenhaven produceren meer lawaai dan de watersporters lief is. (Foto Gerard Timmerman) 1 de combinatie jachthaven en idmolens werd al tijdens de ra- idsnelle ontwikkeling van de santenhaven vermoed dat die lelukkig was. Geen onterechte 1st, zo blijkt nu de haven z'n irdoop heeft gehad. 'Een prach- haven, maar die windmolens jden er niet moeten staan', doelt echtpaar Van Barneveld uit irsum op het lawaai van de wie ken. Havenmeester Nik Smit sprak er al watersporters die wegens het lawaai de voorkeur geven aan een plaatsje in de verenigingshaven. Watersporter Steenman uit Doorn die als voormalig specialist in apparatuur waarmee geluid wordt gemeten van zijn pensioen geniet, drukt het lawaai uit in cijfers, 'De geluidsmeter aan boord van mijn jacht Decibel gaf 48 dB aan, terwijl er maximaal - in ste delijke gebieden wel te verstaan - 45 dB mag worden geproduceerd en op het platteland zelfs maar 35. Het is met zo dat ik niet van die molens kan slapen, maar storend is het wel.' Havenmeester Smit ziet de molens liever vandaag dan morgen verdwij nen. 'Die molens zijn ons een doorn in het oor. Ik krijg er veel klachten over. Die 48 dB waar die man het over had zijn gemeten op een praktisch windstille dag. Maar dan moet je hier eens komen als er windkracht vijf staat uit zuidwestelijk richting, wat meestal het geval is. De passanten haven ligt dan in de luwte van de dijk en de bomen, waardoor het er rede lijk rustig is. Dan hoor je de wind dus amper, en veroorzaken de molens de meeste overlast Er zijn zelfs al pas- Het stond op de voorpagina van de Texelse Courant van dinsdag 19 juni: 'Burger en scholier moeten zich roe ren in lokale politiek'. De eerste ge dachte was dat het hier om een ver late 1 aprilgrap ging, maar niets bleek minder waar. Kennelijk zijn wij bur gers dan toch een interessante doel groep. En niet alleen in verkiezings tijd, maar nu ook daarbuiten. Goed nieuws zo lijkt het, maar ja, wat heeft dat voor waarde als het alleen maar blijft bij het aanhoren van je plan, suggestie of bezwaar, dat vervolgens niet wenselijk wordt verklaard. Dan blader je verder in dezelfde krant en stuit op het artikel 'Uitbreiding bedrijventerrein toch aan de Lange- veldstraat' Al zolang dit plan actueel is, is vanuit De Cocksdorp veelvuldig en langdurig de wens geuit eventuele uitbreiding juist niet langs de Lange- veldstraat te laten plaatsvinden. Een beter alternatief werd aangedragen. En deze en dergelijke initiatieven zijn nu juist waar de politiek naar streeft. De enige reactie van de politiek was dat 'de Provincie geen medewerking wilde verlenen'. Als de politiek nu werkelijk zoveel waarde hecht aan meer inspraak voor de burger, had ik graag toch meer inzet gezien, van b en w richting Provincie, dan diezelfde Provincie zo lijdzaam te volgen als een koelie. Nu lijkt het mij dat, als de politici te lamlendig zijn om de wen sen van de burgers die zij vertegen woordigen te ondersteunen, of als zij dat met kunnen of willen, zij dienen op te stappen. En alle mooie initiatie ven van b en w ten spijt, de mening van burger interesseert de politiek grof gezegd geen ene malle moer. Anders gezegd, de politiek hoort u als burger liever helemaal niet. Nou ja, oké: één keer in de vier jaar dan. Je zou er toch spontaan braak neigingen van krijgen. A Daalder, De Cocksdorp. Op zaterdag 18 augustus wordt bij de muzieknis aan de Oranjestraat in Wmdsurfclub Texel is eigenaar ge worden van de rubberen 'rescueboot' die de strandvonden) onlangs te koop aanbood. Bij de inschrijving brachten twee gegadigden een bod uit. Beide bedragen ontliepen elkaar weinig en hoewel de windsurfclub met ƒ2000,- niet het meeste bood, besloot het hoofd van de strandvonderij - burge meester Geldorp - de boot toch aan Oosterend voor de tiende keer Strenderpop gehouden. Dit evene ment is in de afgelopen jaren uitge groeid tot een volwaardig en vooral bijzonder sfeervol openluchtfestival, waar Texelse bands graag optreden. De organisatie heeft inmiddels uitno digingen verstuurd naar de bij haar bekende groepen. Wie niets in de bus heeft gehad, maar toch graag wil meedoen, kan zich tot 19 juli schrif telijk aanmelden bij Willem Witte. Oesterstraat 17,1794 AR Oosterend. E-mail: wwitte@hotmail.com. Voor vragen is hij telefonisch eventueel bereikbaar via 318 870. DINSDAG 26 JUNI 2001 deze vereniging te gunnen, met het argument dat ze een breder maat schappelijk nut dient. Windsurfclub Texel heeft circa zeventig leden, die een volgboot nodig hebben om de veiligheid tijdens wedstrijden en an dere evenementen te vergroten. Spe cifiek functioneert de boot als bege leiding van vijf veelbelovende surfers in opleiding, die nationaal en interna tionaal aan wedstrijden deelnemen In en rond de schuren van Axel Lap aan de Witteweg te Den Hoorn wordt zaterdag van 9.00 tot 14.00 uur een - wat de organisatie noemt - 'enorm grote rommelmarkt' gehouden, 'waar op alle gebied wat te vinden is' Ook de inwendige mens komt aan zijn trekken, want er is koffie en cake en er zijn verse oliebollen te koop. De opbrengst komt ten goede van het restauratiefonds van het Hoornder kerkje. Wie de zolder heeft opge ruimd en spullen beschikbaar wil stel len voor de markt, kan deze neerzet ten in de loods achter de grote schuur. Aan bankstellen bestaat geen behoefte. santen die zeggen: "Geef mij maar een plekje in de verenigingshaven, ik ga niet in die herrie van die windmo lens liggen." Anderen zeggen dat ze wel terugkomen als die windmolens weg zijn. Nu hebben we zo'n mooie haven en krijg ik dat soort reacties. Jammer. Het gaat er niet om of die dingen mooi of lelijk zijn, ze zorgen gewoon voor geluidsoverlast.' Reden voor Jook Nauta van de Stich ting Passantenhaven om leden van de raadscommissie Financiën, Wer ken en Economie tijdens een werk bezoek vorig week te laten weten dat wat zijn stichting betreft de molens zo snel mogelijk weg moeten en dat er geen nieuwe en grotere molen voor in de plaats moet komen Aanvanke lijk wilden de watersporters nog wel akkoord gaan met één grote molen in het plateau in de noordpunt van de haven, maar van dat standpunt is het bestuur inmiddels afgestapt. Onder meer omdat er wordt gefluisterd dat NUON nabij de asfaltmolen een tweede grote molen wil plaatsen, waar de watersporters al helemaal met aan willen. Een bericht dat we gisteren overigens niet bevestigd kre gen. milie die kamer kon betrekken. Ze voelden zich gedumpt. En dat terwijl we het hier op Texel prima hadden kunnen regelen. Ik vind dit onmense lijk en wil wel eens horen welk belang is gediend met deze gang van zaken. Bij het Maartenhuis in De Koog wordt momenteel een bloemrijke vlindertuin aangelegd. Het instituut haakt daarmee in op een initiatief van de Vlinderstichting en de VSB- bank, die op deze wijze de levens voorwaarden voor vlinders in ons land beter en gevarieerder willen maken. Het Maartenhuis is één van de vijftig zorginstellingen in Neder land die de gelegenheid krijgen om zo'n tuin volgens uniform model en op kosten van de bank aan te leg gen. Vijfhonderd zorginstellingen werden daarvoor benaderd. Uit de instellingen die zich aanmeldden werd een selectie gemaakt. Een van de voorwaarden is dat een school wordt betrokken bij het pro ject zodat de tuin een educatieve functie krijgt. Verder moet de vlinder tuin toegankelijk zijn voor publiek. Aan de eerste voorwaarde werd vol daan door de vrije School uit Den Burg in te schakelen en aan de tweede voorwaarde zal worden vol daan door de tuin op te nemen in de nog door Staatsbosbeheer aan te leggen wandelroute langs de nabu rige duinrel. De vlindertuin is cirkelvormig en heeft een doorsnede van 16 meter. Een met klinkers verhard pad loopt langs de bedden en perken met de meest uiteenlopende, voor vlinders aantrek kelijke vegetatie: tientallen soorten houtige gewassen, bloemrijke gras mengsels, zaaiplanten, vaste plan ten, bollen en knollen. Het zaai- en plantwerk werd het af gelopen vooqaar uitgevoerd door een bedrijf dat dit centraal verzorgt voor alle bij het project betrokken vlinder tuinen in het land. Een deel van het beheers- en onderhoudswerk wordt uitgevoerd door de Vrije School, die vorige week voor de tweede keer in actie was. Dat gebeurde onder lei ding van oud-waterschaps- medewerker Paul Visée die tegen woordig woont en werkt op het Maartenhuis en daar onder meer met beheer en onderhoud van de terrei nen is belast. Visée op zijn beurt wordt weer gecontroleerd door spe cialisten van de Vlinderstichting die er vooral op letten of ook werkelijk alle voorgeschreven planten opkomen en gedijen. Mochten er soorten verloren zijn gegaan, dan moeten deze wor den aangevuld. Drie jaar Voordat de tuin op de voormalige paardenwei werd aangelegd moest deze worden opgehoogd en gedraineerd, wat voor rekening van het Maartenhuis zelf kwam. Verwacht wordt dat de tuin zich over twee tot drie |aar zodanig heeft ontwikkeld dat hij maximaal aantrekkelijk is voor al lerlei vlindersoorten. Door aangepast maaibeheer zal ook het omringende grasland daarbij een rol spelen. Zo wel Maartenhuis als Vrije School heb ben van de Vlinderstichting les pakketten gehad met allerlei wetenswaardigheden over vlinders Onder andere aan de hand daarvan zullen later in de tuin de diverse soor ten gedetermineerd kunnen worden.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5