Twintig procent zeilers finisht n langzaamste 'Rondje' ooit 7 1||| Australisch duo wint saaie 24e Ronde om Texel Van Rijsselberghe te sterk foor West-Europese surftop Snrwj •TEXELSE COURANT •'..i «ïfe jfcvA.j Evert Monsma óók in de prijzen Recorddeelname tennisstrijd Deuce Buikkramp nekt Ingrid van Lubek bij EK triatlon Fietsdriedaagse Terry Fox Run Laatste training Rogier Rood Bouwdorp Luide heropening van skatepark DINSDAG 26 JUNI 2001 '-4-—1 v i.- helikopter met daarin wedstrijdleider Edwin Lodder geeft het rooksignaal voor de start. kleden, de catamaran op de aanhan ger te zetten en een trekker aan te houden die ze naar hun voertuig kon brengen. Met als resultaat een ge spreide afvoer van de boten, waar door wachttijden bij Teso uitbleven. t 24* editie van de Ronde om ixel, die afgelopen zaterdag werd evaren, gaat de boeken in als de ngzaamste ooit. De Australiërs avin Colby en Cori Camenisch onnen uiteindelijk, nadat de tij en met behulp van de ingecal- uleerde handicap waren omgere- md. In een tijd van 7.38.4 wisten als eerste van de 37 overgeble- en boten te finishen. De drie als irste binnengekomen teams kre- en na hun huldiging te horen als- og te zijn gediskwalificeerd. a de briefing om 8.00 uur 's och- nds, waarin wedstrijdleider Edwin adder meldde dat de start om 9.30 ar zou plaatsvinden, moet menig sier angstig naar de branding heb- an gekeken. Er stond dan wel een aordwestenwind van kracht 2 a 3, iaar de hoge golven onder de kust inden het bereiken van de startlijn zee nog wel eens bemoeilijken, adat de eerste dapperen een po ng hadden ondernomen bleek dit derdaad het geval. Bij het in zee an liepen vele tientallen schepen «ijop in de hoge branding. Van de catamarans redde ongeveer nferd boten het niet om op zee te men en konden niet van start. Veel eurgestelde zeilers zagen vanaf de (vers van hun boot collega's op de stelde tijd vertrekken. Na een uur sgonnen de eerste sporters hun wllen bij elkaar te rapen, zich om te Nadat de overvliegende helikopter door middel van een rode rookpluim het startsein had gegeven kwam de groep zeilboten langzaam in bewe- ging, gadegeslagen door een groot aantal toeschouwers bij paal 17. La verend tussen elkaar door om de wind niet uit de zeilen te laten nemen vormde zich gelijk al een kopgroep. Texelaar Dirk Pool, die in zijn eentje zeilt, was wél gestart. 'Het wordt moeilijk varen met de weinige wind, maar dat ligt mij wel. Ik ga er gewoon voor. Ik heb een flinke speeder op de catamaran gezet, met de maximale Het kostte veel zeilers de grootste moeite roer op de zandbank brak. toegestane kracht. Zo hoop ik de achterstand die ik op de Noordzee oploop op de Waddenzee in te halen en zo een goede prestatie neer te zetten', zei hij vooraf. Maar ook Pool moest uiteindelijk afvallen, evenals zijn zoon Eddy, die met Arie van der Plas jr. voer. Ook hij hoopte van te voren op een goede klassering. 'Dit om door de branding heen te komen. Vele tientallen boten liepen averij op doordat hun het eindklassement van de Texel Dutch Open won, Sven Karsenbarg en Mischa Heemskerk. De speaker, waarover achteraf veel lofuitingen werden gedaan, wist al na de start te melden dat een deel van de catamarans te vroeg de startlijn was gepasseerd en diskwalificatie voor enkelen in de lucht hing. Vanwege de van Deventer en fokkenmaat Chris Krijthe als eerste (dit deden zij overi gens ook tijdens de vorige editie). Zij werden samen met de twee daarop volgende koppels. Mitch Booth met Herbert Dercksen en Jacco Salman met Maarten Guyt gehuldigd met de bijbehorende bekers en champagne. Enige tijd later kregen allen, net als dertien andere teams, te horen dat zij gediskwalificeerd waren vanwege het te vroeg overschrijden van de start lijn of het varen van een onreglementaire route. Gavin Colby en Cori Camenisch von den het waarschijnlijk met erg om een aantal uren te wachten op hun mo ment. Dit kwam pas na 22.00 uur 's avonds, toen na omrekening met behulp van de zogenaamde Texel Rating bleek dat de gelukkige Austra liërs het erepodium konden betreden en ƒ10.000,- aan prijzengeld mee naar huis mochten nemen. Als Colby en Camenisch één minuut later bin nen waren gekomen waren Hans Bouscholte en Peter Desmedt er met de eer vandoor gegaan. Zij behaal den ook bij de Texel Dutch Open een tweede plek. Derde werden Sacha Larsen (een broer van voormalig win naar Gunnar) en Wouter Jongeneel. Sven Karsenbarg en Mischa Heemskerk, winnaars van de Texel Dutch Open. speelden in de 'echte' Ronde om Texel met een zestiende plaats geen rol van betekenis. Het 24" 'Rondje' was een trage. De nieuw ingezette technieken van hoofdsponsor Cisco waren waar schijnlijk beter tot hun recht gekomen met meer wind. Zo waren er in de feesttent verschillende computers aanwezig en hing een megascherm midden in de ruimte. Hierop werden de posities van de zeilers weergege ven door het GPS-systeem dat een deel van de boten aan boord had. Vier boten hadden een audio-sys- teem aan boord, waarbij de luisteraar de verrichtingen van de zeilers kon horen. Bezoekers die de website www.roundtexel.com bezochten om de deelnemers op één van de webcams langs te zien komen, kon den vanwege het grote aantal uitvallers en de matige windkracht lang wachten. Hopelijk voor zeilers, organisatie en publiek is dit volgend jaar anders, bij het jubileum van de Ronde om Texel dat op zaterdag 15 juni wordt gehouden. Traditioneel trekken de catamarans bij de vuurtoren veel bekijks. Dit jaar waren er echter maar weinig boten die passeerden. Twee deelnemers kijken gelaten naar zeilers aan de startlijn, nadat zij tevergeefs heb ben geprobeerd door de branding heen re komen. weer is niet echt gunstig. We gaan het gewoon proberen.' Direct na de start vielen topfavorieten Gunnar Larsen en Gerhard van Geest uit. Hun gloednieuwe formule 18, die hen woensdag door de sponsor was geschonken, werd geramd, waardoor een groot gat in de romp ontstond. Zij maakten twee collega's gelukkig door de zwaarden van hun boot af te staan, zodat zij wel konden starten. Hierdoor leek de weg open te liggen voor het team dat eerder deze week zwakke wind bleven veel schepen lang aan de horizon. Binnen afzien bare tijd waren deze weer terug. Rond de 500 boten werd bij het be reiken van de strekdam bij De Cocksdorp teruggestuurd. Waren deze catamarans doorgegaan dan liepen ze volgens de organisatie het risico dat ze vast kwamen te zitten op de droogvallende wadplaten. Later op de dag. bij het passeren van het herkenningspunt de VC-boei zagen nog vier teams af van vervolging van de race. Uiteindelijk finishten Peter vSSt De matige wind maakte dat de bemanning van de begeleidingsboten, zoals deze mari- niers, een rustige Ronde kenden. Foto's Gerard Timmerman en Michiel Dekker oor de successen aaneen te rij- begint Adriaan van ijsselberghe (16) in de internatio- alesurfwereld een steeds beken- are naam te worden. In het Franse Imereux deed hij afgelopen eekend opnieuw van zich spre- en, door in een 112 deelnemers llend veld als derde te eindigen. 1 zijn eigen leeftijdscategorie (tot Bjaar) was hij alle Polen, Belgen, uitsers. Engelsen, Fransen, Ne- Erlanders en één Australiër te oei af, terwijl ook in de categorie 421 jaar niemand sneller was dan o Rijsselberghe. driaan eindigt steevast bovenaan, tiaar zijn we nog niemand uit West- *opa in zijn eigen leeftijdscategorie 9engekomen die hem kan ver- aan', meldt vader Mark van jsselberghe trots. Dat kan bijna aentoeval zijn, want wekelijks meet at Texelse talent zijn krachten met concurrentie. In 2001 zit zijn isnda boordevol en verschijnt hij in 'weekenden ergens in Europa aan start. Veel wedstrijden zijn in Ne- ftanden België, maar de surfsport «ft het sportieve gezin - ook zijn ogere broer Dorian doet meestal fa-ook al naar Engeland en Frank- 9ebracht, terwijl ook nog een ~T jeugdkampioenschap nabij Rome op het programma staat. OSG de Hogeberg stelt zich volgens Van Rijsselberghe senior erg soepel op, maar om sport en school nog beter op elkaar te kunnen afstem men, volgt Adriaan met ingang van september een opleiding tot sport- instructeur aan het CIOS in Heerenveen, waar hij in een klas met net zo ambitieuze sporters wordt geplaatst. 'CIOS Topsport, heet dat. Op die afdeling is alles erop gericht om sporters de kans te geven zich te ontwikkelen. De leerlingen mogen zes jaar over hun studie doen, waar drie |aar normaal is. Voorwaarde is wél dat ze presteren in hun sport. Adriaan móet wel aan wel veel wed strijden meedoen om te worden toe gelaten tot die school.' Van Rijsselberghe weet zich op het CIOS in Heerenveen in het gezel schap van Evert Monsma, die zich bijna net zo spectaculair ontwikkelt. In de categorie tot 18 jaar werd de één jaar oudere Texelaar derde. Zijn broer Douwe, die nog twee jaar ouder is, leverde met een zesde plaats eveneens een zeer verdienstelijke prestatie. Adriaans jongere broer Dorian van Rijsselberghe legde be slag op de achtste plaats bij de jong- tan Rijsselberghe (rechts) en Evert Monsma (links) op het podium tijdens de ttreiking. (Foto Man van R,,isoiberghol ste surfers, waarvan er eenentwintig aan de start verschenen. De vraag is hoe ver de Texelaars, die veel samen reizen en trainen, kunnen reiken. Adnaan van Rijsselberghe, die volgens een voorzichtige schatting inmiddels tot 's werelds beste twin tig surfers van zijn leeftijd behoort, heeft de lat voor zichzelf erg hoog gelegd. Zijn vader: 'Hij wil graag naar de Olympische Spelen van 2008, maar of hij dat gaat halen... Hij wil er ieder geval alles voor doen.' Het recordaantal van 39 dubbels - vorig jaar waren het er nog 36 - heeft zich ingeschreven voor de club kampioenschappen voor gemengd dubbelteams van tennisvereniging Deuce, die woensdag van start gaan op de banen aan de Emmalaan in Den Burg. Er wordt gespeeld in drie categorieën die de technische com missie indeelt op sterkte, zodat er in alle categorieën spannende wedstrij den te verwachten zijn. De koppels spelen eerst in poules een halve com petitie, die woensdag-, donderdag en vrijdagavond én zaterdag overdag op het programma staan, waarna ze - afhankelijk van de eindstand - door gaan naar het afvalsysteem voor win naars of verliezers. Op zondag wor den de kampioenschappen vanaf 14.00 uur afgesloten met diverse fi nales. In totaal worden negentig wedstrijden gespeeld. Vorig jaar werden Ilse Beerling en Martin Land club kampioen (in de categorie C/D1). Het zal moeilijk voor hen worden om dit succes te prolongeren, omdat er ten minste zes of zeven andere kanshebbers kunnen worden ge noemd. Kandidaten zijn zeker Annette van Hattem en Emile Keyser, Alie Boeyen en Marcel Wernand, Connie Joling en Hans Witte en Lisette Land en Theo van Manen. In de B-klasse (D2/D1 van 50 jaar en ouder) zijn Ina Moens en Koos Doe- ven, Marga Maas en Heinz Voigt en Liesbeth Mantel en Roelof Mulder licht favoriet, terwijl ook categorie E/ D2 (ook van 50 jaar en ouder) flink strijd zal worden geleverd. De Europese kampioenschappen triatlon zijn voor Ingrid van Lubek ui terst teleurstellend verlopen. Het eer ste (zwem)onderdeel verliep nog naar wens, maar daarna kreeg ze last van buikkramp en kon ze op het lood zware, heuvelachtige parcours in Karlovi Vari (het voormalige Karlsbad) geen potten meer breken. Ze vol bracht de wedstrijd nog wel, maar moest genoegen nemen met een plaatsje in de achterhoede. Een flinke streep door de rekening van de Texelse, die na haar zware blessure - die haar ook vorig jaar tijdens de Olympische Spelen ernstig parten speelde - hard aan haar herstel had gewerkt en haar vorm voelde groeien. Met dit resultaat zijn haar kansen om zich te kwalificeren voor de wereld kampioenschappen, die op zaterdag 21 juli in het Canadese Edmonton worden gehouden, ernstig geslon ken. Een kans op revanche komt wellicht komend weekeinde, wan neer Van Lubek in Stein (Limburg) meedoet aan een internationale wed strijd. Een week later staan in het Overijsselse Holten de Nederlandse kampioenschappen op het pro gramma. Om het fietsen bij jong en oud te promoten, organiseert toerclub Taxi 312000 ook dit jaar een driedaagse toertocht voor recreatiefietsers. Deze vindt plaats op maandag 2, dinsdag 3 en woensdag 4 juli. De deelnemers kunnen iedere avond kiezen uit af standen van 10, 25 en 35 kilometer. Er kan steeds tussen 18.00 en 19.00 uur worden gestart bij het terras van hotel De Lindeboom in Den Burg. De organisatie heeft ook dit keer weer enkele fraaie (nieuwe) routes uitgezet, die langs mooie plekies en groten deels over rustige wegen en fietspa den leiden. Inschrijven kan maandag 2 juli tussen 10.00 en 12.00 uur op het terras van De Lindeboom en bij de start. Deelname kost ƒ7,-; kinderen tot 13 jaar betalen ƒ4,-. Bij voor inschrijving wordt 0,50 korting ge geven. Voor het tweede achtereenvolgende jaar wordt op het eiland een Terry Fox Run gehouden ten bate van het Ko ningin Wilhelminafonds. Deze recrea tieve loop wordt gehouden op zon dag 1 juli op en rond De Krim. De Terry Fox Run is genoemd naar de Canadees Terry Fox, die met zijn 'Ma rathon of Hope' geld inzamelde voor de bestrijding van en het onderzoek naar kanker. In 1980 legde hij 5373 kilometer af en in navolging van deze prestatie worden sindsdien overal ter wereld Terry Fox Runs gehouden. Aan de tocht kan zowel door hardlo pers als wandelaars worden meege daan. De afstanden bedragen 3,8 of 7,6 kilometer voor senioren, voor de jeugd is een parcours van 2 kilome ter uitgezet. Mede door het succes van vorig jaar heeft de Texelse orga nisatie van de Canadese ambassade en het Wilhelminafonds toestemming gekregen voor een van de twee in Nederland te houden Terry Fox Runs. Het startschot wordt gegeven om 11.15 uur (11.00 uur voor de jeugd), de inschrijving is open vanaf 10.00 uur. Deelname kost ƒ10,- (ƒ25,- per gezin). De deelnemers krijgen een versnapering en na afloop volgt een verloting op startnummer. De gehele opbrengst komt ten goede aan het Koningin Wilhelminafonds. Tijdens de brugklasmarkt in de OSG op 29 juni kunnen al startbewijzen worden gekocht. Voor meer informatie Albert Hoven, tel. 318657. Trainer Rogier Rood van budovere- niging Shima stopt met lesgeven omdat dat met langer te combineren is met zijn loopbaan bij de politie. Hij geeft vrijdag zijn laatste lessen en neemt tussen 18.15 en 20.15 uur voor de laatste maal karate-examens af. De vereniging is nog op zoek naar een nieuwe leraar. Judotrainer Hame Gooyaarts neemt woensdag af scheid Van 13.30 tot 15.30 is er een aangepaste les, dinsdagavond brengt de laatste groep (12- tot 14- jarigen) een bezoek aan Calluna. Ten behoeve van het bouwdorp is de Welzijnsstichting op zoek naar bouw en spelmaterialen als doeken, kle ding, gordijnen, visnetten en kippen gaas. Hout is uiteraard ook welkom. De bouwdorpen worden gehouden van 9 tot en met 20 juli op het terrein van zwembad Molenkoog. De Welzijnsstichting is te bereiken via telefoonnummer 315582, of per fax 314300, of e-mail welzijns- stichting@hotmail.com. Het skatepark in Den Burg was al korte tijd weer in gebruik, maar vrij dag is het onder het genot van een hapje en een drankje officieel hero pend Op de nieuwe asfaltlaag ter waarde van ƒ60.000,- zijn de namen van sponsors aangebracht en staan de verschillende toestellen, zoals ramps, weer opgesteld. In zijn toe spraak meldde Bart Heijnen, direc teur van de Welzijnsstichting: 'Hero pening is een beetje een raar woord, want we zijn natuurlijk nooit klaar met het skatepark. Daar kan je aan blijven veranderen.' Hij doelt hier bijvoor beeld op het huisje dat op de voor malige tennisbaan staat. Nadat twee overkantse professionele skaters een demonstratie hadden gegeven, was het de beurt aan de in skatekringen populaire muziekformatie FFF. Zij lie ten de buurt op luide wijze weten dat skatepark Texel weer open was. (Foto Mrchidl D&fr&r)

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 7