Van IJ tol zee langs jarig Noordzeekanaal oord- olland de provincie Noord-Holland informeert TEXELSE g couRANT Gedenktekens langs de weg Waterberging in Obdam Prijsvraag Havengedeputeerde Hen de Boer Wandelpad Fort Uitermeer geopend Bermen vol bloemen Lid provinciale staten (CDA) Jos Beemsterboer MEER PROVINGENIEUWS: KIJK OP WWW.NOORD-HOLLAND.NL DINSDAG 26 JUNI 2001 In de voonnalige sluiswachterswoning, presenteren geluid en videobeelden de sfeer van het afscheid (Foto: Studio Honing) De route, af te leggen per fiets, skate of auto, voert langs tijdelijke kunstwerken die zijn geïnspireerd door verleden, heden en toekomst van het kanaal. De locaties alleen al zijn bijzonder. Zo is het startpunt (op loopafstand van Amsterdam CS), het Stenen Hoofd, de pier die eens het vertrekpunt vormde voor de roemruchte Holland-Amerikalijn. Nu neem je er de veerboot naar Zaanstad. Het Bruynzeelgebouw aldaar, bestaande uit twee immense, opeengestapelde ruimten, is industrieel erfgoed De pont bij Buitenhuizen zet de deelnemers over en verbindt een kunstwerk op beide oevers. In de Afrikahaven hebben drie kunstenaars zich door het gemaal Houtrakpolder, de open zandvlakte en het uitgestrekte open water laten inspireren. Op sluiseiland IJmuiden staat de voormalige sluiswachterswoning waarin Hannes Wallrafen, met behulp van geluid en videobeelden, de sfeer van afscheid voelbaar maakt Nog niet zo lang geleden immers betekende een zeereis een vrijwel onherroepelijk vertrek. Aanvullende tentoonstellingen en maritieme bezienswaardig heden maken deze kunstroute tot een niet te missen evenement. Toegankelijk uitsluitend in weekends, van 18 augustus tot en met 30 september Meer informatie: Leo van der Linde, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 47 03 e-maillinde@noord-holland.nl Verkeersongevallen met fatale afloop laten bij nabestaanden vaak diepe wonden achter. Hoe verwerk je de plotselinge dood van een dierbare in het verkeer? Vaak blijkt er behoefte aan iets tastbaars op de plek waar het noodlot zo gruwelijk toesloeg. Een gedenkteken in de berm, bijvoorbeeld. Een rozenstruik. Een steentje, wat dan ook. Heb je voor de vervulling van zo'n bescheiden wens een vergunning nodig? Rijkswaterstaat geeft voor gedenktekens langs rijkswegen uit veiligheidsoverwegingen geen toestemming. Voor provinciale wegen ligt dat anders. Uit respect voor het verdriet van de nabestaanden is de provincie in veel gevallen bereid om met de plaatsing van een teken akkoord te gaan. Natuurlijk moet er aan een aantal voorwaarden worden voldaan. Dit betekent dat overleg vooraf met de provincie noodzakelijk is. De plaats, de afmetingen en het onderhoud van het gedenkteken mogen geen enkele belemmering vormen, noch voor het verkeer, noch voor het onderhoud van de weg en de berm. Alleen al de aanwezigheid van leidingen, onder de grond, zou immers tot problemen kunnen leiden. En wie van plan is een herdenkingsbijeenkomst te houden, doet er goed aan vooraf met de politie en de provincie overleg te voeren. Dit in verband met de veiligheid van zowel de bezoekers als de weggebruikers. Zo wordt de nagedachtenis van verkeersslachtoffers in onderlinge harmonie in ere gehouden. Meer informatie: Toon Hermans, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 51 73, e-mailhermansa@noord-holland.nl Meer informatie: André van der Leij, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 51 78, e-mail: leija@noord-holland.nl De polder Obdam is een van de laagste punten van West-Friesland. Na twee gevallen van ernstige wateroverlast, in 1994 en 1998, ontstond twijfel aan de waterbergingscapaciteit van deze polder. Temeer omdat het denkbaar is dat er de komende jaren 's winters meer neerslag zal gaan vallen. Sinds kort bestaat er overeenstemming over het bergen van water in Obdam. Over de financiering wordt nog onderhandeld. Maar omdat de gemeente Obdam, het waterschap West-Friesland, de provincie Noord-Holland, Staatsbosbeheer, de Heidemij en de betreffende boeren, verenigd in de WLTO (Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie), het in grote lijnen samen eens zijn, hoeft de realisatie van de plannen niet lang meer te duren. De voorstellen omvatten twee bergingslocaties, verbonden door een brede watergang: één in de nabijheid van de nog te bouwen wijk Meerweijde en één bij de Weelplas. De aanleg van drassige oevers doet nieuwe natuur ontstaan en zal de ruimte voor water nog vergroten. Zo worden dan meerdere belangen tegelijk behartigd. Er ontstaat een ecologische verbinding tussen de Weelplas via de natuur rond Meerweijde en de spoorsloot. De recreatieve mogelijkheden nemen, door de 'vematting' van het landschap, alleen maar toe. En waar het allemaal om is begonnen- de periodieke wateroverlast zal, door de verhoogde bergingscapaciteit, naar verwachting tot het verleden gaan behoren. Meer informatie: Marja van Keulen, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 37 28, e-mail: keulenm@noord-holland.nl In mei stelden wij een drietal vragen op deze pagina. 1) Hoeveel gemeenten zijn betrokken bij het samenwerkingsproject het Blauwe Netwerk? Het goede antwoord is: acht. 2) Hoeveel pontjes telt de fietsroute rondom het Alkmaarder- en Uitgeestermeer? Het goede antwoord is: vijf. 3) Met behulp van welke techniek zijn in de zeventiende eeuw de Beemster, Purmer, Wormer en Schermer droog gemaakt? Het goede antwoord is: met windmolens. De prijswinnaars ontvangen binnenkort hun uitnodiging voor 5 september. Ditmaal stellen wij een verrassingspakket in het vooruitzicht voor de inzenders van het juiste antwoord op de vraag: Onder welke koning is het Noordzeekanaal tot stand gekomen. Was dat: a) Willem II? b) Willem m? Uw antwoord kunt u weer sturen naar: Redactie Pagina Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Fax (023) 514 41 55, e-mail: veenrj@noord-holland.nl Colofon De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt maandelijks (behalve in de zomer- en kerstvakantie) in een groot aantal huis-aan-huis verspreide nieuwsbladen in de gehele provincie Redactie en administratie: Bureau Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Eindredactie: Rienk van der Veen, tel (023) 514 43 09, tax (023) 514 41 55, e-mail: veenrj@noord-holland nl juni 2001 17' editie PROVIN CIE Op 1 november bestaat het Noordzeekanaal 125 jaar. Eén van de evenementen ter viering van deze verjaardag is een kunstroute, georganiseerd door Stichting Kunst en Cultuur Noord-Holland en betaald door o.m. de provincie Noord-Holland. (Foto- provincie NH) "125 jaar geleden voer het eerste schip over het Noordzeekanaal. Velen volgden en ze werden ook steeds groter. Met het rijk, gemeenten en bedrijfsleven maakt de provincie zich daarom sterk voor een nieuwe zeesluis in IJmuiden om ook in de toekomst in staat te zijn in de IJmond- havens grote schepen te kunnen ontvangen voor zij de weg vinden naar concurrerende havens". Hen de Boer (25-2-'43) zit namens de VVD in het college van gedeputeerde staten. Hij beheert de portefeuille wegen, verkeer, vervoer en havens Sinds 1991 is hij lid van provinciale staten. Eerder was hij werkzaam in het voortgezet onderwijs. Tussen berrnbloemen en hoog gras is het moeilijk zoeken naar de verloren wieldop (Foto: Studio Honing) De meeste bermen werden vroeger kortgehouden. Er groeide gras. En gras, vonden we toen, moest worden gemaaid. Nu zijn de opvattingen veranderd. Als het even kan laten we de natuur haar gang gaan wat 'natuurlijk' tot betoverende resultaten leidt. Onder het motto Bonte Berm besteedt de provincie veel aandacht aan bermen langs provinciale wegen. Een karwei dat maatwerk vergt. Zo zien we in zand- en veenweide- gebieden vaak rijk bloeiende stroken groen vol kruiden en insecten, terwijl wegen in polders juist door bomen en bosschages zijn omzoomd. Smalle bermen langs drukke verkeerswegen krijgen - uit veiligheidsoverwegingen - een traditionele behandeling Het gras wordt gemaaid en blijft in de berm liggen, zodat kruiden kansloos zijn en het zicht niet wordt belemmerd. Maar bij een natuurvriendelijk beheer gaat het er anders aan toe. Maaien blijft beperkt tot zo'n keer of twee per jaar. Het maaisel wordt afgevoerd. En de beloning is groot. Eerst verschijnt, in het voorjaar, het frisgroene, geveerde blad van het fluitekruid; een paar weken later wemelt het van de witte bloemschermen. Kort hierna zien we het vele roze van de koekoeksbloem In de zomer steken de geel bloeiende pastinaak en het duizendblad met zijn witte schermpjes hun kopjes op. Langs slootkanten zien we de statige zwanenbloem. Zulke bermen zijn een feest voor het oog. Zij vormen een verfraaiing van het Noord-Hollandse landschap. Op 12 juni j.l. heeft gedeputeerde Aranka Goyert het wandelpad bij fort Uitermeer in Weesp geopend. Het pad loopt rond de fortgracht en sluit aan op het voormalige jaagpad langs de Vecht. Via een monumentale draaibrug is de overkant bereik baar en gaat de wandeling in de richting van de 's Gravelandscheweg. Het fortcomplex, eigendom van de provincie, is gedeeltelijk een romantische ruïne waar uilen en vleermuizen huizen. Tijdens de opening is een plan voor de conservering van fort Uitermeer en de herinrichting van het fortterrein tot gebied voor natuur en recreatie gepresenteerd. Meer informatie: Quirina Fokke, provincie Noord-Holland, (023) 514 36 10. e-mail: Fokkeq@noord-holland.nl flink in de buidel laten tasten (Foto: provincie NH) Het Noordzeekanaal is in de 125 jaren van zijn bestaan een belangrijke economische motor gebleken. Van het CDA mag dat nog lang zo blijven. Ten gunste van het transport en de werk gelegenheid. Daar zijn dan wel goed toegeruste haventerreinen voor nodig. Ruimte voor nieuwe havens is schaars want woningbouw en natuur ontwikkeling vragen daar ook hun deel Het CDA bepleit daarom voor de korte termijn vernieuwing en verbetering van bestaande havengebieden. Op langere termijn wil het CDA kijken naar mogelijkheden voor de aanleg van nieuwe havengebieden. De gevolgen voor het landschap zullen hierbij zwaar meetellen. Toch wil het CDA in de geest van Willem III het Noordzeekanaal als belangrijke toegangspoort voor de IJmondhavens behouden. Dat betekent ook ja tegen de aanleg van een nieuwe grote zeesluis in IJmuiden. Hiervoor is onze partij bereid de provincie flink in de buidel te laten tasten. Jos Beemsterboer, 't Skuitje 23,1747 TM Tuitjenhom, tel. (0226) 39 31 98.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 8