Cjroen Twartsjexeh 'tri het harL, jan overladen mest lit een naar luchtje Postagentschappen weg uit De Koog en De Cocksdorp? GS: Teso moet zelf opstelterrein betalen 'Koger cafés kunnen toeloop niet aan' na NOKIA 8210 Iwan Spilker maakte 10.000 parachutesprongen -Jl GRATIS Citerende boeren: geld stinkt niet jisartsen blijven lijkschouwer Villetta's op Dennenoord blijken succes Onder de pomp Volkstuinders Koffie in de Gollards Brandweer krijgt er een auto bij De Bruinvis krijgt er een lokaal bij Door verdwijning 'De Toekomst' Kermis in De Koog texelseS'courant KLAVER MAKELAARDIJ TAXATIES FINANCIERINGEN ONTEIGENINGEN Klaver Makelaardij B.V. ËRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11590 VRIJDAG 29 JUNI 2001 .grtenties/abonnementen/bezorging: «baan 6 11 MC Den Burg toon 0222 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 Li infoSlenr nl schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. jssen van de kippenmest uit lussische schip 'Amur' heeft stankoverlast gegeven, vooral i oostelijke wind in het begin Ie week. Tien personen, deels tachtig aan de nskerckstraat en de De erstraat klaagden of uitten jezorgdheid bij de gemeente de penetrante geur die vrij- I bij het overladen van de to- >000 ton mest. ms ambtenaar Cees Witte van jeling milieubeheer van de ge- te is daar weinig aan te doen. irden geen voorschriften over- i en de mest zelf bevat geen metalen of andere voor het jschadelijke stoffen. Dat laatste was al duidelijk voordat het schip op Texel arriveerde. Toen het na vele omzwervingen met zijn onwel riekende lading onderweg was, werd informatie ingewonnen. De Rijks dienst voor Keuring van Vlees en Vee liet weten dat er met de samenstel ling van de mest niets mis was en ook de Algemene Inspectie Dienst (AID) had geen bezwaren tegen de gang van zaken. Kassa! Het schip is inmiddels bijna leeg. De volledige lading is vervoerd naar 15 boeren, voor wie het een profijtelijke zaak is. Voor het overnemen van de mest krijgen ze ƒ37,50 tot ƒ40,- per ton en ze sparen bovendien het geld uit dat ze anders aan kunstmest zou den hebben uitgegeven. Onder de boeren zijn er die wel 300 ton afne men. Ook de wijze waarop de kippenmest op het bedrijf wordt bezorgd en voor lopig opgeslagen is niet strijdig met de wettelijke eisen. De mest mag gewoon op een hoop worden ge gooid zonder bodemafsluiting alvo rens over het land te worden uitge reden. De mesthoop moet echter wel op ruime afstand van de sloot blijven en mag niet langer dan ongeveer twee weken blijven liggen. De betreffende boeren moeten zich uiteraard houden aan de wettelijke regelingen met betrekking tot de maximumhoeveelheden stikstof en fosfaat die zij op hun land mogen brengen. Anja van der Heide van B B van der Vis den Boer Accoun tants vraagt zich of of iedereen zich wel realiseert dat men met deze hoogwaardige kippenmest zoveel toevoegt dat men later in het jaar over de streep gaat. De strafheffingen die in dat geval worden opgelegd kunnen in de tienduizenden guldens lopen.... unctie van gemeentelijk lijk- rnwer zal niet worden overge- en door de GGD maar blijft in Eden van de Texelse huisartsen, lebben b en w besloten. onderwerp was in gewest- and aan de orde gesteld om- elders problemen zijn bij de ling van deze functie. Som artsen willen dit werk er niet oen. Bovendien zou de des- ligheid van gewone artsen deze specifieke taak tekort eten. fexel hebben de artsen echter bezwaar tegen deze extra taak. s vereiste deskundigheid op te zal huisarts Hetty van Dijk uit trend een cursus forensische eskunde volgen (kosten waarvan de gemeente dis de helft te betalen. Van Dijk Je opgedane kennis doorgeven haar collega's. Ijkschouwer komt niet meer dan keer of acht per jaar in actie voor ning van de gemeente, namelijk sgevallen dat mogelijk sprake is onnatuurlijke dood. Daarnaast en de huisartsen ook lijkschou- jen uit in geval van euthanasie, iide kosten daarvan komen voor ming van het ministerie van justi- w hebben meteen besloten de loeding voor een lijkschouwing e trekken tot het niveau dat ook de andere waddeneilanden wordt anteerdHet wordt nu 100,- bij lijkschouwing op gewone tijden '200,- als het gebeurt bij avond, htof in het weekend. vijftien zogenaamde villetta's op antiecentrum Dennenoord. antiewoningen die geschikt zijn minder-validen, zijn een groot nes, zo meldt directeur Harry Kei- Er is veel belangstelling. Ook de verwijst naar ons. Op Texel zijn ■neer van dit soort mogelijkheden fwij zijn de enige met vijftien van Wrangen, het loopt als een trein.' taste zes van de vijftien villetta's «vanaf volgende week in de ver- Deze zijn ook voorzien van «a en zonnehemel en zijn zeer «hikt voor carapatiënten volgens zer. Het ziet ernaar uit dat op korte ter mijn de postagentschappen in De Koog en De Cocksdorp verdwij nen. Ze zullen veranderen in 'servicepunten' met aanzienlijk minder dienstbetoon, zoals die nu reeds als 'mini-agentschappen' functioneren in Oosterend, Oude- schild en Den Hoorn. In De Koog is het agentschap onder gebracht in het verhuurbedrijf van Hielke Bruining aan de Brink en in De Cocksdorp in de Garantsupermarkt van KI. Hooijschuur aan de Kikkertstraat. Straks kan men daar voor met veel meer terecht dan post zegels, telefoonkaarten, strippen kaarten, busabonnementen en de eenvoudigste briefverzendings handelingen. De postbussen verdwij nen, postbankhandelingen zijn niet meer mogelijk (storten, opnemen, pinnen aan de balie) en ook pakket- post kan niet meer worden afgehan deld. Voor deze zaken moeten toeris ten en Texelaars naar het 'echte' postkantoor van Den Burg, waar (vol gens Postkantoren B.V.) het huidige assortiment aan diensten in stand blijft. K. Hooijschuur van de Garantmarkt in De Cocksdorp vindt het geen goede zaak dat toeristen en Texelaars uit De Cocksdorp en omgeving nu voor tal van postzaken naar Den Burg moe ten, maar legt zich bij de maatregel neer. Voor hem zijn de verdiensten van het agentschap niet zo belang rijk omdat ze slechts een klein deel uitmaken van zijn totale supermarkt- omzet. Het agentschap zal in novem ber a.s. sluiten, wat samenhangt met een vrij ingrijpende verbouwing van het bedrijf. Bij dat werk wordt al geen rekening meer gehouden met de bouwkundige en veiligheids voorzieningen die voor een post agentschap zijn vereist. Voor Hielke Bruining van het Koger postagentschap ligt het anders. Voor hem is het agentschap een naar ver houding veel belangrijker inkomsten bron en hij heeft zich dan ook niet bij de op handen zijnde opheffing neer- gelegd. Hij wijst echter met nadruk op het algemene belang dat hier in het geding is. Een toeristencentrum als De Koog moet een postvestiging met nagenoeg compleet dienstenpakket houden. Het huidige agentschap trekt veel klanten die gretig gebruik maken van de mogelijkheden die er nu zijn. Het agentschap herbergt de postbussen van zo'n vijftig Kogers en Koger bedrijven, die daardoor hun dagelijkse post op een vroeg tijdstip kunnen afhalen. Bruining: 'Die men sen moeten straks naar Den Burg. Ook voor pakketpost, aangetekende stukken en alle postbankhandelingen moeten ze daarheen. Dat zal in het kantoor van Den Burg ook een pro bleem geven. Je moet daar nu al soms lang wachten en dat kan dus alleen maar erger worden'. Voorlichter Floor Sterk van Postkan toren B.V. legt uit dat de opheffing van agentschappen onderdeel is van een landelijke reorganisatie wat betreft de postvestigingen, waarmee het minis terie al akkoord is gegaan.Volgens dit Postvestigingenplan zal het aantal vestigingen groter worden, maar slechts een klein deel daarvan zal het volledige of nagenoeg volledige as sortiment voeren. Op Texel zullen de huidige zes vestigingen in stand blij ven, althans wat Postkantoren B.V. betreft, maar de status van twee er van zal dus mogelijk veranderen. Wanneer dat wordt geëffectueerd, verschilt van geval tot geval, afhan kelijk van de contracten die met de exploitanten zijn afgesloten. De landelijke organisatie van post agentschapexploitanten zit intussen niet stil. Bruining woonde de afgelo pen week in Utrecht een vergadering bij, waar juridische actie tegen de reorganisatieplannen van Postkanto ren B.V. aan de orde werden gesteld Op de vraag of het denkbaar is dat dit verandering brengt in de plannen voor Texel wilde Postkantoren B.V. niet ingaan. In elk geval zullen pas mededelingen naar buiten worden gedaan als de betrokken exploitan ten zelf schriftelijk op de hoogte zijn gesteld. De Koog kun /e de cafés niet «eer in omdat het zo druk is. Nukkig is het terrasweer. 'Een flauwe dooddoener', zegt Teso-directeur Rob Wortel over het antwoord dat het provinciebestuur heeft gegeven op het verzoek van de gemeente om financieel bij te dragen aan een noodopstelterrein bij de veerhaven van 't Horntje. Gedeputeerde Staten redeneren dat zij niet de veroorzakers zijn van het probleem dat er op piekmo- menten(te)veel automobilisten op het eiland worden toegelaten en dat daarom het reserveopstelter- rein door Teso gefinancierd zal moeten worden. Wortel: 'Zo kun je elk verzoek wel afwijzen. Nogal ondoordacht, want het is immers duidelijk dat ook Teso die autodrukte niet veroorzaakt. Als zeer veel automobilisten tegelijkertijd Texel willen verlaten zodat ze bij de boot moeten wachten, is dat een maatschappelijk probleem en het is Geflankeerd door collega-springers, vormen Joris en Iwan Spilker (midden) een tandem. Inmiddels is hij alweer tien spron gen verder, maar dinsdag maakte Iwan Spilker (39) zijn 10.000ste parachutesprong. Spilker, die als instructeur op het Paracentrum werkzaam is, maakte de jubileum- sprong samen met zijn 8-jarige zoon Joris. Na al die keren vindt hij het nog steeds leuk. 'Ik voel alleen niet meer dezelfde spanning als de eerste keer, denk ik.' Het laatste komt er wat aarzelend achteraan. 'Ik weet niet meer hoe ik me de eerste keer voelde, maar ik zal het wel in mijn broek hebben gedaan. Elke sprong geeft wel een bepaalde spanning, maar het zal volgens mij nooit zo erg zijn als de eerste keer Als je steeds weer bang bent dan hou je het ook niet zo lang vol.' Spilker maakte zijn eerste parachutesprong toen hij zestien was. 'In mijn eentje, want een tandemsprong bestond toen nog niet. Het was nog met een ronde parachute, nu gaat het alle maal met matrasvormen. Als instruc teur maak je soms tien of twaalf sprongen op een dag, dat tikt lekker aan.' Toen het eindelijk zover was wilde Spilker absoluut met zijn zoon, aangezien hij dat ooit eens had ge zegd. Eenmaal beneden was er taart en champagne voor de jubilaris. Voor Joris was het de luchtdoop. 'Hij vond het in de lucht met zo leuk, hij had pijn aan zijn oren zei hij later. Dat komt door het drukverschil op die hoogte. Achteraf vond hij het hartstikke mooi, maar hij moest even bijkomen Spilker zelf vindt het parachute springen en zijn werk nog altijd leuk 'Ik beleef er nog steeds plezier aan en verdien er toch mijn brood mee. Je werkt buiten en je hebt tevreden mensen na een sprong Hij doet tandemsprongen en geeft les in de vrije-val opleiding. 'Je kan springen van één tot vier kilometer hoogte. Als je erg hoog gaat kun je met meerdere mensen een formatie vormen. Hier op het vliegveld hebben we nog wel eens een Nederlands record geves tigd. Toen hebben we met zestig man een windmolen gevormd.' Spilker is ook Nederlands kampioen geweest. "Voor het nationale team wordt niet geselecteerd zoals bij voetbal. Je doet aan een wedstrijd mee met je eigen team. De ploeg die wint is het nationale team en wordt uitgezonden naar internationale wedstrijden. Ik ben in Australië, China, Thailand en de Verenigde Staten geweest.' Hij heeft nooit de drang gehad om bijvoorbeeld met een bord onderzijn voeten een vrije val te maken of van een vast object, zoals een televisie- mast te springen. 'Dat zie je wel veel tegenwoordig. Waarschijnlijk krijgen die mensen er een kick van. Maar kijk eens naar die korte afstand van de zendmast in Den Burg tot de grond. Die afstand is veel te kort en parachutespringen moet geen ge vaarlijke sport zijn. En zo'n bord on der je voeten gaat op een gegeven moment ook vervelen denk ik.' In alle jaren dat Spilker springt heeft hij één keer zijn enkelband uitgerekt. 'Voor de rest heb ik nooit iets gehad. Als het bij parachutespringen fout gaat, gaat het ook góed fout. Maar dat is altijd aan de mens te wijten. Je weet met wat iemand in de lucht in paniek doet.' Spilker laat zich er niet door tegenhouden. 'Zo lang ik het leuk vind. ga ik lekker door met springen.' 'In het voorjaar je eerste krop sla oog sten of de eerste zelfgeteelde vroege aardappels met peultjes en wortelen op tafel te zetten. Dat geeft gewoon een kick.' Voor volkstuinder Luc van Lubek is zijn groene domein aan de rand van De Mars ook een stuk ont spanning en afleiding. Op de vier volkstuincomplexen rond Den Burg wordt de laatste dagen opmerkelijk veel geschoffeld en gewied Het heeft alles te maken met de open dag die morgen, van 11.00 tot 15.00 uur, wordt gehouden. Pagina 7 In de Irenezaal, de recreatieruimte van de Gollards zie je de laatste tijd steeds meer gezichten van ouderen die er niet wonen. Onder het genot van een kopje koffie wisselen ze de laatste nieuwtjes uit met leeftijdgeno ten die er wél wonen. Zo horen die ook nog eens water er buiten ge beurt. De mensen van 'buiten' eten soms een hapje mee en leggen een kaartje. Dat kan doordat niet-bewo- ners sinds enkele maanden overdag, zeven dagen in de week, welkom zijn in het zorgcentrum. Een handreiking naar ouderen die eigenlijk nog 'te jong' zijn voor de Gollards, of voor wie nog geen plaats is. Pagina 7 Iwan Spilker brengt na de succesvolle 10.000ste sprong een champagnetoost uit Ge- heel links zoon Joris. m Marwyk} dan redelijk dat de wegbeheerder, in dit geval de provincie, aan een oplos sing meewerkt. Aan het nood opstelterrein in Den Helder heeft Teso toch ook niet meebetaald?' Ook om historische redenen wil Teso zich niet als (mede)financier opwerpen van het terrein. Zolang Teso bestaat heeft zij zelf gezorgd voor de schepen terwijl de overheid de havens en de daarop aansluitende infrastructuur zoals we gen en opstelterreinen voor zijn reke ning nam. Gedeputeerde Staten vinden het noodopstelterrein overigens wel ge wenst en willen er in planologisch op zicht aan meewerken, dus goedkeu ring geven aan het wijzigen van de huidige agrarische bestemming. De totale aanlegkosten van het nood opstelterrein belopen ongeveer ƒ750.000,-. De gemeente is bereid daarin een ton bij te dragen. Het voertuigenpark van de Texelse brandweer wordt uitgebreid met een auto die geheel ten dienste staat van een 'brandmeester van dienst', een nieuwe functie die in het leven is geroepen in het kader van het landelijke streven om de kwaliteit van de brandweer verder op te voeren. De brandmeester van dienst is dag en nacht met de auto paraat om zeer snel op de plaats des onheils te kun nen zijn, beschikt over enige brandbestrijdings- en hulpverlenings artikelen en treedt leidinggevend op in afwachting van de komst van de rest van de brandweer. De functie zal worden gegeven aan iemand met het diploma brandmeester. De nieuw aan te schaffen auto is een gewone personenwagen in brandweerkleuren van rond ƒ30.000,-voorzien van onder meer een persluchtapparaat, EHBO-tas, brandblusser, chemicaliënoverall e.d. waardoor de totale kosten rond 66.500,- zullen bedragen. Ook op andere plaatsen in de regio kop van Noord-Holland worden dergelijke piketmensen aangewezen. De totale jaarlijkse lasten van het project belo pen ƒ192.669,-. De openbare basisschool De Bruin vis in Oudeschild krijgt een zesde permamente groepsruimte. Dat is mogelijk op grond het aantal leerlin gen dat de school nu al jaren bezoekt en door de verkleinde groepsgrootte. Het college zal de raad voorstellen er vier ton voor beschikbaar te stellen. Ook zal alvast financiële ruimte wor den gemaakt om het huidige en zeer gebrekkige noodlokaal van de school door een permanente ruimte te ver vangen Het streven is het nieuwe lokaal nog voor het schooljaar 2002- 2003 gereed te hebben. Of tegelijker tijd ook het noodlokaal wordt vervan gen, staat nog met vast. Het gemeentebestuur vreest dat deze zomer in De Koog grote orde- en veiligheidsproblemen zullen ontstaan als gevolg van de tijde lijke afwezigheid van discotheek De Toekomst. De burgemeester zal maandagmiddag met mensen van Horecabelangen De Koog en an dere belanghebbenden zoals busvervoerders om de tafel gaan zitten om zich over maatregelen te beraden. De al bestaande ongerustheid is toe genomen sinds het afgelopen week end. Brandweercommandant Dick Jongeneel voerde van zaterdag op zondag een controle uit in De Koog en Den Burg en stelde vast dat het bij enkele bedrijven in De Koog 'druk tot zeer druk' was. In aanmerking ne mende dat het echte hoogseizoen nog moet beginnen, is het niet moei lijk te voorspellen dat er over een paar weken grote problemen zullen zijn. Niet alleen houden overvolle uitgaansgelegenheden risico's in voor welzijn en veiligheid, maar de op straat wachtende klanten die er niet meer bijkunnen vormen ook een pro bleem voor de openbare orde. Maan dag zal deze situatie onder ogen worden gezien en zal worden gepraat over mogelijkheden om de toestro mende starters op een of andere manier te spreiden. Het bieden van alternatieven in de vorm van tijdelijke extra vermaaksvoorzienmgen is daar bij niet uitgesloten, al acht de ge meente dat een taak van de bedrijfs tak. In elk geval zal de komende weken scherp worden gelet of de diverse uitgaansgelegenheden niet overvol zijn. Bij disco's is dat beter te contro leren dan bij cafés omdat voor een disco precies vast staat hoeveel mensen maximaal binnen mogen zijn. Bij cafés is dat meer een kwes tie redelijke beoordeling. Op de Nikadel in De Koog strijkt van 18 tot en met 22 juli de kermis neer. Als attracties zijn'onder andere bots auto's, een spider, een break-dance en een spookhuis aanwezig, maar ook een reuzenrad en een schiettent. En verder natuurlijk gebak-, nougat- en suikerspinkramen. Nieuw is de 'fiying bob', een snelheidsmolen die lijkt op de klassieke rupsbaan. De kermis is dagelijks geopend van 13.00 tot 23.00 uur. (Advertentie) CfTHi ^tnrtjnrli te bet bart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: TEXELSE OKRAXT NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 (IM-advertentie) MAKELAARDIJ B V Dé agrarische makelaar Voor verdere inlichtingen kunt u contact opnemen met: Vijverweg 2 - 1733 AS Nieuwe Niedorp Tel./fax 0226-414008 414009 nvm^aog i.c.m. DUTCHTONE ALUN 180,1 KUK OP PAGINA 4 BESTE SERVICE LAAGSTE PRIJS

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1