Onderzoek naar omvang iepziekte )mM isar A 4 !ifHiP''il V: 5 Opzetten lamsvleesketen wordt nader onderzocht lenkoog goed op schema Onderzoeksbureau maakt toekomstbeeld voor 2030 uit het Cabaret-café rQesiaagd Situatie op Texel niet best' DOS SIE WOLLEN ZWEI KIP MET FRlETSES EN MRTUURL'JK VOOR IEDER EEN WRSKNOPER! RCHl MRCHEH SIE KEIN SPRT5 WIER WOMflE VON DR6 RUHR Ronald Witte wint boogschieten GEBIED EN E1N BIETSHE NICH 5AUBERE LüFT MflCHEN FOR UNS KE1NE FLRUS RUS Daar op dat kleine terras aan de haven Van alle plannen één visie maken Wasserij De Bolder wordt uitgebreid Zinkstukken beschermen Texelse Oostkust Bootviswedstrijd Teams 'Ronde' weigeren plaats in klassement Festival .TEXELSE COURANT de Goede (31) is aan de Hoge- ol Rotterdam geslaagd voor de e Maatschappelijk Werk. De Dosterendse is maatschappelijk >f bi| verslavingskliniek De Hoop (drecht. Kooiman (22) uit Den Burg aan de Hogeschool Alkmaar het ia lerares basisonderwijs be- Haar afstudeerproject had als werp 'Texel, verleden en omge- ivan Aperlo (22) uit Den Burg is de Noordelijke Hogeschool warden afgestudeerd in de Tierciële Economie. Haar deerrichting was management/ umenten relaties. Terwijl het aantal zieke iepen op Texel behoorlijk groot lijkt te zijn, doet de Universiteit van Amster dam onderzoek naar de omvang van het probleem in de hele provin cie Noord-Holland. Gekeken wordt onder meer naar het aantal (zieke) iepen per locatie, de diameter van de bomen en de moeilijkheids graad van het rooien. De onder zoekers, ondersteund door de pro vincie en de stichting Utopa, roepen particulieren op hen te hel pen en de locatie van hun eigen iepen door te geven aan de ge meente. Texelaars kunnen bellen naar tel. 362111. De situatie ziet er weinig rooskleurig uit, meent Piet van Leersum, die het aantal zieke bomen op Texel inven tariseert. 'Ik moet ze nog tellen, maar ik schat dat ik in de afgelopen twee weken zo'n 150 zieke iepen ben te gengekomen. En dan ben ik alleen nog maar in de Prins Hendrikpolder en de driehoek Den Hoorn-Pontweg- Califorméweg geweest. De rest van het eiland moet nog.' Vooral bij particulieren stuit Van Leersurn nogal eens op zieke bomen. 'Mensen schrokken terug van de kosten om ze te laten vernietigen en stelden het nog maar even uit. Maar daardoor zijn andere bomen in de omgeving ook aangetast, tot op een paar honderd meter afstand.' Om een verdere verspreiding van de ziekte tegen te gaan, is besloten dat de kosten van het omzagen, de af voer en het vernietigen van 'particu liere' bomen ook voor rekening ko men van de gemeente. Medewerkers van gemeentewerken zijn hun werk zaamheden inmiddels begonnen. lyHin (18) van de Nesweg bij rend is na twee jaar geslaagd je3-jange opleiding veehoude- in de Middelbare Agrarische tl in Alkmaar. Zijn bedoeling is izijner tijd het familiebedrijf over aen. Voorlopig werkt hij gere- >j de firma Witte op hoeve Julia. er Duinker (20) uit De Koog is iet Horizon College in Alkmaar voor de opleiding iteitenbegeleiding. min Kikkert en Linda van der zijn beiden afgestudeerd aan school Alkmaar in de richting tische Chemie. |Lenting uit Den Burg heeft aan "3 in Den Helder het MBO-di- i Sociaal Pedagogisch Werk ld. Ze vervolgt haar studie aan Dvan de Hanzehogeschool te wen. Het vergroten van de jaarlijkse af zet van op Texel gefokte lammeren van 1500 naar (voorlopig) 6000 a 7000. Dat is het doel van het opzet ten van een zogenoemde lams vleesketen, waarin naast de schapenhouders ook slachters, verwerkers (slagers) en groothan dels- en horecabedrijven zijn ver tegenwoordigd. Met het onder zoek naar de mogelijkheden werd vorig jaar een voorzichtig begin ge maakt, maar nu de mkz-crisis is bezworen is het initiatief met nieuw elan ter hand genomen. Dat vertelde Roland Bisschop, voor zitter van de coördinerende Stichting Stimulering Texels Product, dinsdag avond in een vergadering van de raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie. Volgens Bisschop bestaat er na een drietal bijeenkomsten opti misme over het slagen van het initia tief, al moest hij toegeven dat de ver deling van de kosten en de baten - naar verwachting een heikel onder werp - nog nauwelijks ter sprake is geweest. Geprobeerd wordt om sub sidie te krijgen via Leader, een lande lijk project voor plattelands vernieuwing. De commissieleden toonden zich geïnteresseerde maar kritische luis teraars. Maria van der Spek (WD) vroeg zich af of de materie wel zo in gewikkeld is als Bisschop voorspie gelde. De belangrijkste reden dat Texels lamsvlees slecht verkocht wordt, is de hoge prijs, waardoor veel restauranthouders liever lam uit Nieuw-Zeeland op de kaart zetten. De beste oplossing is volgens Van der Spek méér lammeren te fokken, waardoor de prijs vanzelf omlaag gaat en het voor afnemers ook aan trekkelijk wordt om een grote hoe veelheid vlees in één keer af te ne men. Haar vraag 'of dit misschien wat al te simpel was gedacht' werd be vestigend beantwoord door Bis schop, die uitlegde dat de verkoop van de 'betere' stukken van het lam geen probleem is, maar dat ook voor de restproducten kopers moeten worden gevonden, waardoor het vin den van de juiste afzetkanalen veel aandacht verdient. Dick Drijver (Texels Belang) en Jan Koolhof (CDA) adviseerden om de 'keten' zo kort mogelijk te houden, zodat niet al te veel 'schakels' er aan hoeven te ver dienen. Koolhof kon zich slecht voor stellen dat het onderzoek zo veel tijd vraagt, omdat er op Texel volgens hem al veel kennis bestaat over de verwerking en verkoop van lams vlees. 'Een slager uit Wijk H organi seerde er lang geleden al voorlichtingsbijeenkomsten over. Is er voor hem geen grotere rol wegge legd', verwees hij naar lamsvlees- promotor Willem Goënga. Drijver stelde voor de groothandel uit te slui ten van deelname aan de keten, maar Bisschop hield vast aan het belang van een goede afzet. 'De Texelse groothandel rijdt al iedere dag met vrachtwagens naar de overkant om hun spullen af te zetten. Die zitten veel beter in dat vak en dat kun je nu eenmaal niet verwachten van een in dividuele slager, hoeveel kennis die ook heeft.' Zijn belofte dat alleen Texelse groothandelsbedrijven zich mogen aansluiten bij de lamsvlees keten, stelde Drijver gerust. Met slechts één punt verschil wist Ronald Witte afgelopen week in schietsportcentrum Odysseus de hand te leggen op de Catharinahoeve/ Vermeulen Bikes- bokaal van handboogvereniging Eilandschutters. Deze bokaal werd vorig jaar voor het eerst uitgereikt aan de winnaar van de 'baan tegen baan'- wedstrijd. Voor deze afvalwedstrijd werden de schutters over acht groe pen verdeeld. Na iedere serie van zes pijlen viel de schutter met het laag- ste totaal af, waarna de groeps- angename verrassing was het 1e8-jarige Julien den IJzerman m plan was goede zaken te doen op de Pokémon-ruilbeurs «mbad Molenkoog, toen een wol medewerkers en journalis- staande hielden. Hij bleek de bezoeker dit seizoen, jfsleidster Barbara Boon, die Is melden dat de beduusde een vaste bezoeker van het 'tod is, bood hem een non-slagroomtaart aan. De kassateller van het zwembad ligt goed op schema volgens Boon. 'We gingen vanwege een flinke verfbeurt voor het hele zwembad drie weken later open dan normaal, toch gaan we waarschijnlijk de 60.000 bezoekers halen dit jaar. Dat is al enige jaren vrij stabiel.' Naast de zwemmers ont vangt Molenkoog ook deelnemers aan extra activiteiten. Zo is er naast de drukbezochte Pokémon-ruilbeurs over een week Bouwdorp. (Foto Michiel Dekker) WWW.mflc RQicory Myv</£S.Hl winnaars in een kwartfinale tegenover elkaar kwamen te staan. Opvallend was de prestatie van Edo Rutten, die pas enige maanden de handboog sport beoefent en toch als een van de groepswinnaars de kwartfinale wist te bereiken. Daar moest hij het opne men tegen de routiniers Jaap Jager, Henk Witte, Ed Vermeulen, Ronald Witte, Evert van Bockom Maas en Gert Jan Schoorl. Van deze deelne mers wisten Henk Witte, Ed Vermeulen en Edo Rutten niet door te dringen tot de halve finale. De uitein delijke finale werd gespeeld tussen Jaap Jager en Ronald Witte met voornoemde winst voor Witte als ^evolg^ De wasserij van sociale werkplaats De Bolder krijgt het steeds druk ker. Dit jaar wordt de helft meer ge wassen dan vorig jaar. De capaci teit van de wasserij zal daarom worden opgevoerd. Met de aan schaf van de benodigde appara tuur is ƒ110.000,- gemoeid. Daar komt nog ƒ20.000,- bij voor verbe tering van de klimaatbeheersingin de vorm van een extra afzuiger bij de mangels (strijkmachines). Op Texel was het gebruikelijk dat hotels hun waswerk grotendeels op het vasteland lieten doen. Daar één van de overkantse wasserijen is ge stopt met het afleveren op Texel, zijn opdrachtgevers overgeschakeld op De Bolder. Om het extra werk aan te kunnen moesten afgeschreven ma chines in bedrijf worden gehouden naast nieuwe machines. Eind sep tember zal de wasserij worden ver plaatst en worden samengevoegd met de meubelstoffeerafdeling tot één afdeling 'textiel'. Tegelijkertijd zal de wasserij optimaal worden inge richt en uitgebreid met een grote wasmachine voor 25 kg, een mangel en een droger. Andere belangrijke investeringen van De Bolder betreffen de aanschaf van een cirkelzaag (ƒ15.000,-), naaima chine (ƒ15.000,-), aanpassingen van het pc-netwerk (ƒ40.000,-) en uitbrei ding van werkplekken (ƒ35.000,-). De gemeente Texel heeft het onderzoeksbureau Arcadis op dracht gegeven om de diverse ac tuele plannen, visies en discussie punten die de laatste tijd voor het eiland zijn gemaakt te integreren tot één samenhangende, bondige structuurvisie voor de lange ter mijn (2030). De visie moet tevens een beleidsnota op hoofdlijnen worden, waaraan het gemeentebe stuur beslissingen toetst over het te voeren beleid op een breed ge bied. Het moet daarbij volgens de ge meente gaan om aspecten als veilig heid, milieu en water, natuur en land schap, landbouw, toerisme, ruimtelijke inrichting, werkgelegen heid, huisvesting, verkeer en vervoer, zorg, jongerenbeleid, dienstverlening en culturele voorzieningen. Het startsein van het project is deze week gegeven. Met vertegenwoordi gers van diverse Texelse sectoren en organisaties zijn twee bijeenkomsten gehouden, 'met als doel een open gedachtewisseling over de toekomst van Texel' te houden Het college constateert dat Texel wordt gecon fronteerd met allerlei nieuwe ontwik kelingen, zoals markttrends. natio naal en Europees beleid en signalen omtrent mogelijke klimaat veranderingen in de toekomst. 'Deze ontwikkelingen geven onzekerheid over de toekomst. Texel moet daarom nu een fundamentele keuze maken. Wil de Texelse bevolking zelf zoveel mogelijk gaan bepalen hoe er in 2030 op Texel wordt geleefd, ge woond en gewerkt of laat ze de ont wikkelingen passief op zich af ko men? Op welke punten moet Texel nu het heft in eigen handen nemen?' Door het maken van een structuur visie 2030 tracht de gemeente Texel deze vragen te beantwoorden. De structuurvisie wordt samen met on dernemend Texel en de andere inwo ners opgesteld, 'waarbij heel belang rijk is dat duidelijk wordt welke stappen vanaf nu moeten worden gezet om dit toekomstbeeld uiteinde lijk te bereiken.' Arcadis zal de Texelaars op diverse manieren om hun mening vragen: door het organi seren van interviews, een workshop, een discussienota voor de gemeen teraad en een 'toekomstdag' met de gemeenteraadsleden. Ook wordt een brochure met de belangrijkste conceptbeleidskeuzen verspreid en worden in het najaar zeven openbare dorpsavonden gehouden. Uiteinde lijk wordt de structuurvisie gepresen teerd aan de gemeenteraad of raads commissie. Daarnaast zal tijdens het project regelmatig informatie worden gegeven via de gemeentelijke internetsite, waarop iedereen zijn of haar reacties en ideeén kan geven. Deze site is te bereiken via www.texel.nl. Een afgezonken zjnkstuk wordt verzwaard met basalt. Ten zuiden van de haven van Oude- schild is een deel al gebeurd en vanaf vandaag is de Vlieland boulevard ter hoogte van de reddingbootschuur bij De Cocksdorp aan de beurt. De Texelse kust wordt met zink stukken van twintig bij dertig me ter door Daalder Alkmaar bv onder water beschermd. 'Het deel ten zuiden van Oudeschild loopt tot de NlOZ-haven, met een onderbreking van een paar honderd meter ergens in het midden. De zink stukken liggen soms drie of meer rijen dik. Bij De Cocksdorp ligt nu één zinkstuk klaar op de kant. Deze wordt in het water getrokken, gaat koppie onder en wordt dan verzwaard met basalt', vertelt Rob Bakker van op drachtgever Rijkswaterstaat. 'Het is bedoeld om de onderwateroever te beschermen. Er is al jarenlang sprake van uitschuring van de bodem. Er kwam een moment dat we zeiden- "Tot hier en niet verder". De bodem wordt met grote platen als het ware vastgelegd, zodat de uitschuring on mogelijk wordt gemaakt. Bij Oude schild heeft het in totaal drie weken geduurd, dit hopen we ook bij De Cocksdorp te halen.' Zeven leden van de sportvisclub waren zondag met de Rival uitgeva ren voor de eerste bootviswedstrijd van het seizoen. De vangsten vielen wat tegen, wat door de vissers te wijten was aan het mooie weer. Na 115 minuten waren 46 vissen gevan gen, met een totale lengte van 1169 centimeter. De lengte van de groot ste gevangen vis was uiteindelijk be palend voor de einduitslag, daar Rein Kuyper en Map van der Zwaag ieder dertien vissen hadden gevangen. Omdat beiden bleven steken op een totale lengte van 348 centimeter, werd de wedstrijd gewonnen door Rein Kuyper, wiens grootste vis 36 cm mat (Van der Zwaags grootste vis was 31 cm). Jan Tielemans eindigde met een forse achterstand op de derde plaats (zes vissen, 140 cm). De volgende wedstrijd wordt gehou den op zaterdag 7 juli, aanvang 18.30 uur op het strand bij paal 12. De teams Sacha Larsen met Wou ter Jongeneel en Peter Vink met Sven de Laaf hebben zich na de prijsuitreiking van de Ronde om Texel teruggetrokken uit de eind uitslag. Zij waren respectievelijk derde en vijfde in het overall klassement geworden. Reden was dat beide teams het tra ject tussen de vuurtoren en herkenningspunt de VC-boei onbe wust niet reglementair hadden ge zeild. Zij zijn daar door collega-zeilers na afloop van de prijsuitreiking op aangesproken. Tijdens de wedstrijd hebben volgboten diverse teams ge noteerd voor het niet correct varen van de baan, maar door de wedstrijd commissie konden die meldingen als gevolg van onvolledigheid van locatie en exacte waarneming met als pro testen worden doorgezet. Wél werd direct na afloop van de wedstnjd één van de andere deelnemende teams op grond van een protest door medezeilers gediskwalificeerd op grond van het onreglementair varen van de route. Tegen de teams Larsen - Jongeneel en Vink - De Laaf was een uur na de laatste finishers geen officieel protest ingediend, waardoor zij toch in het eindklassement werden opgenomen. Na de pnjsuitreiking merkten de teams dat anderen wél waren gediskwalificeerd waardoor zij besloten zich terug te trekken uit het klassement. De wedstrijdleiding heeft grote waar dering voor dit sportieve besluit. 'Be- langnjk is dat deze groep zeilers spor tiviteit en eerlijkheid uiteindelijk hoger in het vaandel hebben dan de eer.' 'Pip Bamard en Janien de Bruijn bespreken het lokale nieuws' Nog niet zo lang geleden werd het Festival van de Lokale Democratie gehouden. In het centrum van Den Burg, in Question Plaza. We hadden de 'Vleugel van Ed' voorde gelegen heid maar weer eens verplaatst, er werden gratis consumptiebonnen verstrekt, de uitslag van de Volks raadpleging werd bekend gemaakt en er werd gestreden om de titel Raadslid van het Jaar. En er waren nauwelijks belangstellenden. Ik meen gezien te hebben dat vrijwel de ge hele gemeenteraad aanwezig was, maar een paar gezichten kan ik me maar niet voor de geest halen. Er waren een paar mensen van de ver schillende steunfracties en een paar afberichten, maar democratie bleek geen onderwerp te zijn waarvoor de mensen zich warmlopen van achter de televisie of het internet vandaan. Het is dat de cijfers het tegenspreken, anders deed dit festival het ergste vermoeden voor de gemeenteraads verkiezingen van volgend jaar. Het ergste is nog dat de politiek, de gemeenteraad, duidelijk heeft aange geven naar de burgers, de kiezers te willen luisteren. Maar dan moeten die burgers wel wat zeggen. En met ach teraf komen gaan zitten te lopen kla gen van: dit hebben we niet gewild, zo hadden we het ons met voorge steld. Als op een hoorzitting in Oude schild een tekening van de nieuwe haven wordt getoond, met daarop duidelijk aangegeven de te realiseren parkeerplaatsen, is het op zijn minst weinig oplettend te noemen om te gen de ketting te springen als deze parkeerplaatsen inderdaad worden gerealiseerd. Een groot deel van de invullers van de enquête over de lo kale democratie heeft aangegeven betrokken te willen worden bij de plannen rond de invulling van het hart van Den Burg. Als de opkomst voor het Festival tekenend is, lijkt het or ganiseren van een inspraakronde nauwelijks de moeite waard, en als de met op de tekening waargenomen parkeerplaatsen een voorbeeld zijn, zullen er onmiddellijk vele protesten rijzen zodra de eerste spade de grond ingaat om de Groeneplaats een an der aanzicht te geven. Er zijn twee partijen nodig om een gesprek te kunnen voeren. De ge meenteraad heeft door het uitgeven van een enquête en door het organi seren van een festival duidelijk aan gegeven net gesprek met de kiezers te willen voeren. Zolang de kiezer denkt dat de gemeenteraad toch met luistert, dat er toch niets gebeurt met wat er gezegd en geschreven wordt, zal iedere poging van de raad om het gesprek aan te gaan, gedoemd zijn te verzanden. We hebben hier twee partijen, waarvan de een zegt dat de ander met luistert, terwijl de ander ervaart dat de een niks zegt. En zo praat iedereen langs zijn neus weg en elkaar heen. Want er wordt genoeg gezegd. In cafés, op verjaardagen, maar ook gewoon op straat en de markt, leder een heeft zijn mening en daar ook recht op Zelfs als die mening uitslui tend bestaat uit wat een ander heeft voorgekauwd of uit een halsstarrig 'je doet er toch niks aan'. En elke me ning heeft het recht gehoord te wor den. Sterker, de volksvertegenwoor diging heeft aangegeven de mening van de kiezers zeer op prijs te stel len. En daar zijn kanalen voor. Het heeft geen zin te klagen over de gang van zaken als niet geprobeerd wordt die gang van zaken te veranderen Het is natuurlijk makkelijk om een ander de schuld te geven van alles was er verkeerd gaat. Het is maar al te verleidelijk om een bok te beladen met onze zonden en het dier vervol gens de woestijn in te sturen Maar niet alleen door gebrek aan woestijn zou er in onze beschaving geen plaats meer moeten zijn voor een zondebok. Wij zouden ver genoeg gekomen moeten zijn om onze eigen fouten op onze eigen schouders te kunnen dragen Zelfs al worden de fouten door de door ons gekozen vertegenwoordigers gemaakt. Dan is het nog onszelf te verwijten dat wij door die vertegenwoordigers verte genwoordigd worden Het wordt tijd onder ogen te zien dat met klagen mets verandert. En - er ger - met klagen worden de verande ringen niet tegengehouden. De we reld verandert, wij veranderen en daar helpt geen lievemoederen aan. Het is niet mogelijk de tijd stil te zetten of terug te draaien. Wij hebben te ma ken met beslissingen uit het verleden, daar bouwen we op voort. Onze ver antwoordelijkheid is het maken van dezelfde fouten te voorkomen. Wij moeten onze eigen fouten maken. En die kunnen we voor een groot deel voorkomen door bereid te zijn naar elkaar te luisteren. VRIJDAG 29 JUNI 2001

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5