bruncj Cjrotn c2warts JexeU in het harL, emeente: in cafés een ruimtegebrek lieuw scheepsmodel voor collectie Teso tBB ziet deels af van irkeersplan Dennen Meer specifieke eisen aan nieuw- en verbouw Buren willen behoud groen naast watergang TX 10 vangt eeuwenoude kapmessen Organisatie overspoeld met complimenten zeilers i dreiging ondernemers met rechtszaak: Nomineren voor vrijwilligersprijs m Redder bij de KNRM TEXELSE^COURANT Stichting Hoornder Donderdagen SUPER DE BOER Werkgroep stelt welstandsnota samen Zeeuw og Texel Beknelling met dodelijke afloop Geldelijke steun voor 't Skiltje Kritische Rondezeiler blijft sceptisch, maar: ÊRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11591 DINSDAG 3 JULI 2001 lertenties/abonnementen/bezorging: ïbaan 6 1 MC Den Burg loon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 iail: info@lenr.nl Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf. tel. 31 72 66 of 06-53 73 33 82 0E DRGtRRflO ichi|nt dinsdag en vrijdag Koog bestaat er op het ge- van uitgaansgelegenheden structureel volume- of ruim- bleem. Dit is de belangrijkste lusie uit het overleg dat maan- leeft plaatsgevonden tussen imeester, de brandweer- tandant, medewerkers van jmeentelijk bureau Bestuurs- isteuning en horecaver- iwoordigers uit De Koog en Jurg. len vanuit de politiek en een ■k van de barandweercom- ant waren aanleiding voor het Maar volgens de betrokke- an zich hooguit op enkele zater- i in het hoogseizoen de situa- voordoen dat een ^gelegenheid tijdelijk te weinig liteit heeft. Dit is met anders dan aande jaren, zo stellen zij. Tot t is het voorseizoen goed ver- ji en er hebben zich geen ern stige problemen voorgedaan. Voor alsnog zijn er geen redenen om maat regelen te nemen, zo laat de ge meente weten. Discotheek Question Plaza te Den Burg heeft gedurende de zomer, ook op zaterdagavond een uitgebreid programma. Dit zou ont lasting kunnen betekenen voor het uitgaansleven in De Koog. Van en naar Question Plaza en Disco De Metro ri|den bussen. De borrelbus rijdt per 14 juli tot en met 1 septem ber ook richting De Cocksdorp en Den Burg. De brandveiligheid in ca fés is goed bevonden. Een aantal bednjven - zoals afgelopen zaterdag al het geval was - beloofde stren ger toe te zien op het aantal bezoe kers dat in een etablissement aanwe zig is. Zo werd een beperkt aantal mensen toegelaten in enkele gele genheden. Zodra er een aantal men sen naar buiten ging, kon een andere groep mensen naar binnen. sbosbeheer ziet gedeeltelijk de voorgenomen afsluiting Ie Randweg, in verband met laamheden aan de Ploeg- Ilen. Dit nadat een drietal on- mers, die vrezen voor de kbaarheid van hun bedrijven, im vestie vandaag aan de rech- ■eigden voor te leggen. Voor nil rs blijft de Randweg geo- automobilisten worden over een bospad geleid. mooi compromis', vindt Jurr iringa van strandpaviljoen «•rslag, eén van de bezwaar- isi rs die vrijdag een constructief rek hadden met Staatsbos- ir. 'We hebben het op een i manier kunnen regelen. De elanden is een prachtig project, 111 ssoluut moet doorgaan. Ik be- »k goed dat het werk alleen in imer kan worden verricht. We 9™ ij dat SBB begrip heeft getoond onze problemen en dat we er fikaar zo goed zijn uitgekomen.' bij SBB heerst opluchting, dat leen zich kan vinden in het ge vonden alternatief. Dat komt er op neer dat fietsers over de Randweg, via een kleine omleiding over een oud pad langs de bosrand dat tijdelijk wordt verhard, hun route kunnen ver volgen. Ter hoogte van de werkzaam heden moeten de fietsers even af stappen en een klein stukje wandelen. Een duidelijk zichtbare barrière moet ervoor zorgen dat de wielrijders dit, ten behoeve van hun eigen veiligheid, ook daadwerkelijk doen. Een noodzakelijk maatregel, want elke vijf minuten passeert er een vrachtwagen met grond. Automobi listen langs de Randweg vervolgen hun weg naar het Turfveld via het Reuverspad, waarvan de bosjes deels worden gesnoeid. Een moge lijkheid die door de ondernemers werd geopperd en waaraan SBB zelf nog niet had gedacht. Het voorgeno men tweerichtingsverkeer over een klem deel van de Randweg, zodat de barbecueplaats bereikbaar zou blij ven, is geschrapt. Zodra partijen het eens waren, zijn de rechtszaken geschrapt van de zitting- lijsten in Alkmaar. ik heb nog geen negatieve geluiden van sponsors gehoord.' De Mooij hoopt in een gezamenlijk overleg tussen zeilers, bestuur en sponsors tot een goede oplossing te komen. Schrama staat daar niet on welwillend tegenover. 'Als men dat wil, dan werken wij daar aan mee Ons doel is om de Ronde optimaal te organiseren, dat betekent dat je alle partijen tevreden moet houden. Zeilers, sponsors, vrijwilligers en de Texelaars; met allen moet de organi satie rekening houden. Er moet een evenwicht zijn Dat is altijd ons doel geweest en zal het ook blijven. Op elk signaal moet je reageren Wij hebben na de brief van meneer De Mooij ook een aantal zaken veranderd of duide lijker gemaakt. Hoe klein de groep ook is, kntische geluiden horen er niet te zijn.' Wie krijgt dit jaar het Lokaal Compli ment? De organisatie roept Texelaars op personen of organisaties te nomineren die in hun ogen voor deze vrijwilligersprijs in aanmerking ko men Diverse verenigingen en instan ties op het eiland hebben al een brief met dezelfde aansporing in de bus gekregen, met het verzoek om vóór zaterdag 7 juli door middel van een speciaal formulier hun voordracht te doen. Particulieren kunnen dit formu lier ophalen bij de Welzijnsstichting, de Stichting Welzijn Ouderen Texel en de Rabobank, die samen met de Stichting Texelse Sportraad verant woordelijk zijn voor de toekenning. 2001 is een bijzonder jaar voor het vrijwilligerswerk, aangezien het door de Verenigde Naties is uitgeroepen tot het internationale jaar van de vrij willigers. Vorig jaar ging het Lokaal Compliment naar vrijwilligers van het Zorgcentrum, Siep Eldering en leden van het comité dat buurthuis Bethel van de ondergang redde. Zij namen de prijs in ontvangst tijdens een fees telijke avond in Question Plaza. Pagina 2 Wie besluit om redder te worden bij de KNRM moet aan drie voorwaar den voldoen; je vrouw of partner moet het goedvinden, net als je baas en je moet gemotiveerd zijn. Want niet elke alarm draait uit op een avon tuurlijke tocht. De vrijwilliger die aan al die voorwaarden voldoet, zal veel plezier en voldoening beleven aan het lidmaatschap van reddingmaat schappij. De TC ging mee op oefe ning. Pagina 6 (Advertentie) (na T"r>' l* f- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE www.bruna.nl altijd actueel NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,80 0.82, abonnementsprijs 63,- 28.59 per half jaar. srffl heeft haar collectie scheeps lied recentelijk uitgebreid met nèjwcfe/ van De Dageraad, die tus- 955 en 1965 de trots van de on- 'mmg was. Het fraai gelijnde zag er totaal anders uit dan de rr ajnbofen die Teso daarvoor in ge had. Het oogde in vergelijking iel Snee a/s een mondain motorjacht tegdanookal spoedig de naam tboot'. De Dageraad had een s ran bijna 57 meter en kon 1000 igiers en 25personenauto's ver in. Het model is 1,20 meter en gemaakt aan de hand van de 3^ tekeningen van het echte schip P Bgevens die werden verstrekt )ra: Willem Boot. girt heeft nu schaalmodellen van alle ■lijlj Pen die zij in gebruik heeft ge- la bijna alle gevallen werd ge- I gemaakt van de historische akej tekeningen. Alleen bij de 'Zee- m' waarmee Teso ooit een '■'dienst op Vlieland onderhield, h die tekeningen onvindbaar en gewerkt aan de hand van foto 's iSevens uit overlevering, tyeraad, die dezelfde naam iels Teso 's eerste eigen schip uit werd voor f1.238.205,- ge- 'd bij de Arnhemse Scheeps maatschappij. De boot onder- de dienst Oudeschild-Den er v.v. naast de Dokter imaker. In het begin moest De eraad regelmatig uit de vaart 'en genomen wegens problemen (verstelbare) schroef. In de ase van haar Texelse periode fe de boot gebruik van de ie veerhaven van T Horntje, in khting van de 'Marsdiepde eer- detmetkoplading. In 1965 werd m verkocht aan Rederij Doek- en ging als 'Noord-Nederland' varen op de lijn Hariingen-Ter- schelling. Doeksen op zijn beurt ver kocht het schip in 1974 naar Angola waar het dienst deed onder de naam 'Kalua '.Of het daar nog in gebruik is, is niet bekend. Het model van De Dageraad is vol gende week woensdag te zien op de Groeneplaats samen met ander informatiemateriaal dat betrekking heeft op Teso-schepen, gepresen teerd door Dirk Kuiter. Dat gebeurt ter gelegenheid van de Dag van het Ver voer van de Folklorestichting. De Dageraad in het klein. Nieuw- en verbouw op Texel wordt met ingang van zomer 2002 aan meer specifieke eisen gebonden. De voorwaarden die aan bebou wing wordt gesteld worden ver woord in een te schrijven welstandsnota. De uitgangspunten daarin worden samengesteld door een speciale werkgroep, die don derdag wordt benoemd door de raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie en de Welstands commissie, die 's middags vanaf 13.30 uur een openbare vergade ring in het gemeentehuis houdt. Vorm en uitstraling van gebouwen hebben grote invloed op de omge ving. Vandaar dat de welstands commissie de ontwerpen vooraf be oordeelt en hierover advies aan het college uitbrengt. Dat voor een aan tal omstreden projecten waarvoor re cent of wat langer geleden vergunnin gen zijn afgegeven, werd het college en dus de welstandscommissie niet altijd in dank afgenomen. De welstandsnota zal daarom uitgangs punten bevatten die verder gaan dan zoals die zijn verwoord in de verschil lende bestemmingsplannen. Voor kwetsbare gebieden, zoals de Hoge- berg, zullen de ricfröijnen strenger zi|n dan voor bijvoorbeeld de jonge pol ders. Maar voor bepaalde gebieden kunnen de bebouwingsregels ook wat ruimer worden. Wethouder Schilling is de beoogde voorzitter van de werkgroep, die verder zal bestaan uit vertegenwoordigers van de welstandscommissie en een steden bouwkundige. De werkgroep heeft een klem jaar de tijd om de nieuwe welstandsnormen in kaart te bren gen, waarna de nota aan de raad wordt voorgelegd. De openbare zitting van de welstandscommissie die 's middags plaatsvindt betreft een reguliere bij eenkomst, waarin aangevraagde bouwvergunningen tegen het licht worden gehouden. De opvarenden van de garnalenkot- ter TX 10 'Emmie' van Alphons en Frido Boom wisten gisteren niet wat ze zagen. Een met zeepokken be groeid voorwerp, dat velen aanvan kelijk voor een stuk steen aanzagen, bleek een kist te zijn. die met veel moeite en ten koste van een visnet aan boord werd gehesen. Na opening bleken er tientallen kapmessen in te zitten. De messen zijn geschonken aan het Maritiem en Juttersmuseum. Directeur Benno van Tilburg ver moedde gisteren bij het van boord halen van de vondst dat de kapmes sen uit omstreeks de achttiende eeuw dateren. 'Dit soort messen werd wel gebruikt in voormalige Ne- derlands-lndiè en het kan dus best zijn dat een schip zo'n kist mee terug heeft genomen.' De opmerkelijke vangst werd gedaan in het zuidelijk deel van de Rede van Texel. Op de foto toont Alphons Boom de opva renden een kapmes. De kist met de overige messen staat aan zijn voeten. (Foio Gerard Timmerman) Een fraaie groenstrook bij de Schoudieck en Markgrave in De Mars dreigt binnenkort te verdwij nen omdat ter plaatse een water gang wordt gegraven. Bewoners van genoemde straten betreuren dat en voeren actie om het groen te behouden. Dat is volgens hen probleemloos mogelijk door de ge plande watergang iets te verleg gen. Een verzoek van die strekking hebben ze ingediend bij b en w, voorzien van handtekeningen van vrijwel alle bewoners. De watergang s van belang voor de waterhuishouding in het gebied en is een uitbreiding van een al bestaande vijver. De groenstrook die daarvoor het loodje moet leggen bestaat uit een viertal hoge bomen en meters hoge krentenbomen en andere bosschages. Dit groen vormt een af- Lees verder pagina 5 Zeeuwen en Texelaars zijn met het zelfde zilte sop overgoten. Dat kreeg de uit Zeeland afkomstige Peter A. den Braanker te horen toen hij zon dag in de kerk van De Waal werd bevestigd als nieuwe predikant van de hervormde gemeente van Den Burg. In zijn intredepreek legde hij de nadruk op het belang van het maken van een keuze en dan ook voor die keuze te gaan, met alle consequen ties van dien. De Mooi| zegt van veel zeilers te heb ben gehoord dat, mochten een aan tal zaken niet gewijzigd worden, zij er in de 25° editie van de Ronde om Texel niet bij zullen zijn. Het grote percentage uitvallers tijdens de afge lopen Ronde zou dit stimuleren. Dit wordt door Schrama tegengespro ken: 'Het staat allemaal haaks op el kaar. Wij werden overspoeld door de vele complimenten van zeilers voor de prima organisatie.' De Mooi) meldt via 'insiders' te hebben vernomen dat de onvrede bij verscheidene spons oren is toegenomen. Schrama: 'Ik begrijp wel waar die geluiden van daan komen. De brief die meneer De Mooi) in het voorjaar verstuurde is natuurlijk ook bij de sponsors geko- (Foto Ham no oman men. Die vinden zoiets niet leuk. Maar De 74-jarige Thijs van Exel uit Den Burg is gistermorgen overleden nadat hij omstreeks 10.30 uur bekneld raakte tussen een trekker met een kunstmeststrooier en een muur. Het ongeval gebeurde op een boerenerf aan de Postweg. Hij was bezig een kunstmeststrooier vanuit een silo te vullen. Volgens de politie heeft het slachtoffer mogelijk een hartstilstand gekregen en is de trekker daarna achteruit gereden, waardoor hij bekneld raakte. Het Juliana Welzijn Fonds heeft ƒ11.000,- toegekend aan de dorps commissie van Oudeschild. De bij drage is bestemd om aanpassingen voor de brandveiligheid te kunnen treffen, de verbouwing van de keuken en de aanschaf van een geluidsinstal latie en een schrobmachine. Karei de Mooij, de zeiler die enkele maanden voor de Ronde om Texel een protestbrief tegen de organi satie onder zijn zeilcollega's ver spreidde, vindt het nog te vroeg om te beoordelen of de organisatie van de volgens hem gemaakte fouten heeft geleerd. 'Deze keer is alles goed verlopen.' Voorzitter Ina Schrama; 'Wij werden overspoeld met complimenten van zeilers.' De Mooij is tevreden over de afgelo pen editie van de Ronde om Texel, ook al behoorde hij tot de velen die vroegtijdig uit de race werden ge haald. 'Je kan als organisatie veel re gelen, maar het weer met.' Hij heeft zelf dertig instemmende reacties ge had op zijn brief. De organisatie heeft er volgens Schrama weinig gehad. 'De groep zeilers met deze mening is volgens mij niet zo groot.' De Mooij stelt: 'De informatievoorziening rich ting de zeilers is na mijn bnef een stuk beter geworden, maar inhoudelijk moet volgend jaar blijken in hoeverre de organisatie iets heeft geleerd. Zo is duidelijk uitgelegd wat de relatie is tussen het verplichte Membership en het niet mogen varen met individuele reclame. Ook is een lijst gepubliceerd van verhuurders die op courante da gen huisjes verhuurden.' Er zijn volgens De Mooij echter nog steeds negatieve ontwikkelingen. 'De feitelijke oorzaak van het met mogen varen met reclame, is niet naar boven gekomen. Volgens mij zijn er in de Ronde van 2000 door het stichtings bestuur fouten gemaakt, door onder andere de televisierechten uit te be steden, waarbij sponsoren een on dergeschikte rol in de uitzending le ken te hebben. Door de maatregelen van dit jaar lijkt het er op dat de spon sor meer in de melk te brokkelen heeft, dan dat de organisatie - in ie der geval de zeilers - lief is. Ik denk met dat het fair was om te verwach ten dat deze zaken nu al rechtgetrok ken zouden worden. Daarvoor was het eenvoudig weg te kort dag', zo stelt hij.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1