Cjroen ^wartsjexeh 'in het harL, 'rovincie moet pas p de plaats maken' m Met man en macht vuurzee Loodsmansduin te lijf Auto aan de haak tatenlid D66 over OV-plan (oeien hotel... Horeca: 'Ook zaken die open blijven seizoensgebonden' TEXELSE^COURANT HIER ELISABETH HOMVE ^70 SLAAPPLAATSEN PMiaEVER: CATHARINAHOEVE BV. Schoolkamp Fietsers gewond door aanrijding Bestuurder richt veel schade aan in Peperstraat College blijft bij negatief besluit gokgelegenheden ION wil spoedig ;uwe molens in havengebied Pizzeria als monument betiteld 's Winters wél of geen WW-uitkering? 'V V 1 chijnt dinsdag en vrijdag Een jonge automobilist die dinsdagavond naar Texel reisde, had zijn auto met de neus tegen de grote deur van het bovenste rijdek van de Schulpengat gezet. Toen de deur bij aankomst in 't Horntje naar boven werd ge draaid, haakte de rand aan de on derkant van de deur achter bum per en kentekenplaat van de auto. De wagen werd daardoor bijna een meter opgevijzeld. De kunststof bumper en plaat bega ven het, waarna auto met een harde klap op het dek terugviel. De geschrokken chauffeur kon de humor van het geval niet inzien. Hij had het ongelukje zelf uitge lokt door zijn wagen vóór de witte streep te zetten, maar vond dat de man die de deur bediende eerder op de noodknop had moeten drukken. Qrua ^mtrt-Jrrrl i M bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Uitgave van Langeveld de Rooy bv. Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,80 0,82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per half jaar. RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11592 VRIJDAG 6 JULI 2001 rtenties/abonnementen/bezorglng: baan 6 MC Den Burg fxrn 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 lil: infoi8lenr.nl Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 31 72 66 of 06-53 73 33 82 digheden is kampeertoensme slechts mogelijk in de maanden van april tot en met oktober. Er is dus geenszins sprake van bedrijfseconomische motieven of organisatorische rede nen. Het klimaat is bepalend voor de grenzen van de seizoensverbreding en dus ook voor de seizoenmatige arbeid. Een niet te beïnvloeden bedrijfseconomische beperking.' Dat er 's winters toch bedrijven open zijn, kan volgens Nauta uitsluitend op een aangepast niveau. 'In de winter is er dus per definitie een aanmerke lijke vermindering van de arbeids markt. Sluiting of afbraak van bedrij ven als criteria voor seizoensarbeid hanteren, is onredelijk en gaat te ver. Het schiet bovendien z'n doel voor bij, omdat dit namelijk stimuleert om 's winters bednjven te sluiten, wat een nieuwe stroom werklozen op gang brengt. Bovendien staat het haaks op het streven naar effectieve I muowH— L KLUSSER IJ HOOGENBOSCH ■- GRONDWERKHENK DE Als kinderen in school- of in ander groepsverband een geslaagd bezoek hebben gebracht aan Texel, komen ze dan later als jongere of volwas sene naar het eiland terug? En wat is het promotionele effect van de verha len die ze thuis vertellen? Niemand die het precies weet, dus het zou een vraagstuk kunnen zijn voor de onderzoeksbureaus. Pagina 3 Een 60-jarige man uit Den Burg is woensdag met hoofdletsel naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder ge bracht, nadat hij en een 31 -jange man uit Duitsland op het fietspad langs de Schilderweg frontaal op elkaar waren gebotst. Het ongeval ontstond door dat de toerist niet voldoende rechts hield. De man liep zelf verwondingen op aan een hand Een onbekende automobilist heeft in de nacht van zaterdag op zondag veel schade aangericht in de Peper straat in Oosterend. die wegens werkzaamheden is afgesloten. Hij vernielde onder meer een stuk van een tuin, raakte de afzetting en een bromscooter, die daardoor dusdanig gehavend raakte dat erop njden met meer mogelijk is. De eigenaar wil de zaak graag oplossen zonder tussen komst van de politie en is op zoek naar getuigen of hoopt dat de be stuurder inmiddels zijn roes heeft uit geslapen en zich wil melden via tel 06 -1498 3964 of op Kerkplein 6B te Oosterend. seizoensverbreding, die juist werk loosheid voorkomt.' De horeca mag enige hoop putten uit het besluit van de Vaste Kamercom missie voor Sociale Zaken en Werk gelegenheid om de kwestie over de seizoensarbeid en -werkloosheid te betrekken bij de begrotings behandeling van het ministerie van Sociale Zaken en/of bij de behande ling van de Flexwet. ovincie moet bij het aanpas- lan het openbaar vervoers- em pas op de plaats maken erst het Texelse plan voor vervoer afwachten. Dat vindt Statenlid Gerard Le Belle, die jziging vandaag aan de orde 5 in de Statencommissie We- l/erkeer en Vervoer. De politi- lijst erop dat een soortgelijke |ing in 't Gooi inmiddels is uit- ild. 'Er is dus een precedent.' lie. 'De provincie wil samen met meente Texel het ketenvervoer I eiland ontwikkelen, om vakan- igers te stimuleren hun auto's te staan. Dat pleit er dubbel voor om nu geen ingrijpende wiiziging door te voeren.' Door de wijziging zal de winterdienst aanmerkelijk worden uitgebreid, waardoor buiten het sei zoen bepaalde buslijnen met rijden. Een besparing waardoor de provin cie vier ton in de zak kan houden. Om de provincie op andere gedachten te brengen, doet Le Belle de suggestie aan de hand om de gemeente een deel van dit bedrag te laten bij te dra gen, bijvoorbeeld tien procent. 'Maar afgezet tegen de tientallen milioenen voor wegen (alleen al voor de N9 ƒ50 miljoen), vind ik dat de provincie best wat extra miljoenen uit de UNA-pot mag reserveren.' Het college heeft negatief gerea geerd op het bezwaarschrift van horecaondernemer Frits Lange veld om speelautomatenhallen als nog toe te staan op eiland. In het schrijven aan b en w pleit zijn raadsman Mr. J.L. Vissers ervoor dat het bestuur hem op passende wijze moet compenseren.' Lange veld wil een overgangstermijn van ongeveer vijf jaar. 'Mijn bedrijf wordt gewoon geëlimi neerd', vindt Langeveld. 'De alge mene verordening is veranderd en dat treft maar één persoon. Ik had daar over ingelicht kunnen worden Mij is alleen verteld dat de wet ging worden veranderd, met het plaatse lijk beleid.' Een overgangstermijn van vijf jaar is volgens hem geen slechte eis. 'Ik was indertijd ook de laatste der Mohikanen die de nieuwe rege lingen omtrent nachtvergunningen trof. Toen kreeg ik zeven iaar de tijd Omdat het Rijk strandpaviljoens wél als seizoensbedrijven be schouwt, hebben medewerkers van deze bedrijven recht op WW in de winter. Voor werkstudente Hilda van Gortel, die hier koele drankjes serveert op het terras van strandpaviljoen De Zeester op paal 17, is dat vooralsnog niet van belang. <ro» gwó (Advertentie) liemaatschappij NUON treedt erleg met de gemeente om te 1 of de vergunningen voor nieuwere en stillere wind- les op of bij de haven van schild aan het eind van dit kunnen worden verleend. volgens de Stichting antenhaven Oudeschild Texel Texel) versterken grotere mo de negatieve effecten juist. IU0N laat er geen twijfel over Ian: deze zomer blijven de vier is gewoon draaien. 'De n'ngssystemen zijn niet geschikt itomatisch stil te zetten onder tide condities. Omdat de fabri- letmeer bestaat, zijn geen aan- ngen mogelijk. Langdurig stil- leidt tot grote schade in de «eikasten en productieverlies.' volgens het NUON zullen ie molens door verbeterde tech- (stillere windturbines) geen hin- ioor de pleziervaarders opleve- De energiemaatschappij hoopt I college wil de nummers van het mentale pand aan de Binnen- I, waarin de stijl van de Amster- se school zit, in 6 en 6a veran- o. De verwarring ontstond toen I bord bi/ het kruispunt Laan- g-Wesferweg wekt de verba- B van menige voorbijganger. Jfdt Elisabeth-hoeve een ho- Het was een grap maar dat n die 70 slaapplaatsen was ar Het in aanbouw zijnde 'ho- 'mrdt een stal van 1120 m2 or 70 zoogkoeien van Maarten mgenbosch (47). De dieren eigen in het gebouw de win- door op een flauw hellende waardoor de mest naar rieden glijdt en in een goot te- cfifkomf. Met een mechaniek «ft de mest hier regelmatig uit nvi/derdom vervolgens te wor- um aiies in urue ie mcmtJii. nei iuu redelijk - en ook netjes - zijn als ik ook nu een periode kreeg. Dat is na 33 jaar toch met teveel gevraagd?' Langeveld, die onder andere Talk of the Town en De Beerekuil tot zijn ei gendommen mag rekenen, begrijpt de ophef over gokgelegenheden niet. 'Wat ik daar heb is een rustige recrea tieve voorziening. Geen zware gok verslaafden of zoiets. Bovendien hebben veel campings een hat met een stuk of tien gokkasten. Waarom gelden de regels met voor hen?' Het gemeentebestuur lijkt niet gevoe lig voor de opvatting van Langeveld. Het college vindt dat er met het be zwaarschrift geen haast is gemaakt en dat Langeveld ook geen pogingen heeft ondernomen om eerder dif jaar een speelhal te mogen exploiteren. Het verzoek tot bestuurs- compensatie doen b en w af als merkwaardig. Zij stellen dat Lange veld naast deze compensatie óók de verordening ongedaan wil laten ma ken, terwijl het volgens het college een keuze tussen beiden zou moeten zijn. Het gemeentebestuur vindt de wens van Langeveld onduidelijk. project Ploegelanden. Maarten stond dus voor de keuze: stop pen met de koeien of doorgaan, maar dan goed. Dat laatste ge beurde. Vorig jaar kocht Hoogenbosch van Dirk Witte Elisabeth-hoeve. Deze stolp aan de Westerweg gaat hij restaure ren om er zelf in te wonen en op het terrein erachter verrijst dus nu het 'hotel', dat het komende na jaar gereed moet zijn. Het bedrijf heeft een 'eco'-status en dus een milieu- en dier vriendelijk karakter. Het gaat niet om melk maar om vlees dat gro tendeels op Texel wordt afgezet. Hoogenbosch eigen restaurant Catharinahoeve is één van de af nemers. Den Helder en omstreken in actie, evenals mariniers van de Dourleinkazerne en passerende mariniers die oefenden voor de Vier daagse van Nijmegen. Ook campinggasten hielpen een handje mee. Zeven tenten gingen verloren. dat de nieuwe turbines voor het vol gend watersportseizoen in bedrijf zijn. Het nieuws dat het NUON een tweede windmolen in het haven gebied wil. was een onaangename verassing voor SPO Texel en des te meer reden nu helemaal geen molen meer te willen.'Volgens SPO Texel wordt gedacht aan een molen van 100 meter hoog. met een rotor van een doorsnede van 60 meter. 'Derge lijke bouwhoogten passen niet in de schaal en het karakter van de omge ving.' De kwaliteitsbeleving wordt bepaald door rust, ruimte, de eilandelijke kleinschaligheid en de natuur, etc. Nu we eindelijk in staat zijn om deze kwaliteiten ook in de watersporthavens te gaan bieden, vormen de windturbines een bedrei ging om deze doelstelling te realise ren', schrijft de stichting aan de ge meente. Volgens voorzitter Jook Nauta hebben de molens een nega tieve invloed op de exploitatie van de haven. Hij geeft aan dat windmolens thuishoren op een bedrijventerrein en dat er geen juridische mogelijkheden zijn om geluidsoverlast in toeristische gebieden (in tegenstelling tot in woonbuurten) te beperken. Een hevige brand zette woensdag middag in korte tijd een deel van camping Loodsmansduin in vuur en vlam. De brand ontstond rond 15.00 uur in het speeltuintje bij het cen trale gebouwencomplex van de camping. Twee kinderen, van wie de identiteit inmiddels bij de politie bekend is, stookten hier een vuur tje, dat als gevolg van de straffe oostenwind oversloeg naar de droge vegetatie. Om het vuur te bestrijden kwamen zo'n 55 brand weerlieden van de korpsen Texel en Op de foto proberen brand- bestrijders de vlammenzee met vuurzwepen in toom te houden. Meer over de duinbrand verderop in dit nummer. (foto Harry öe Graaf) de huisnummering werd overgeno men van de inventarisatiestaat. De meest recente huisnummerkaart geeft namelijk aan het huisnummer ook betrekking heeft op de aangren zende panden, waarvan één de pizzeria is. Zo zijn behalve het be wuste pand ook de pizzeria en een woning als monument aangemerkt. Dinsdag beslist de gemeenteraad over het voorstel. Toeristische bedrijven op Texel die wél nagenoeg het hele jaar open blijven hebben onvermijdelijk een seizoensgebonden karakter. Met dat argument roept Horeca Texel staatssecretaris J. Hoogervorst van Sociale Zaken en Werkgele genheid op om medewerkers in deze bedrijfstak voor wie 's winters geen werk is toch voor een WW- uitkering in aanmerking te laten komen. Het niet in aanmerking komen voor een uitkering in de winter, maakt het den uitgereden. Er komt nauwe lijks handkracht aan tepas. Hoogenbosch bouwt de stal ei genhandig, geholpen door zijn vader Ben, zijn broer Dik en Henk Witte (van de Baron). In deze tijd van agrarische ma laise lijkt het starten van een der gelijk bedrijf nogal riskant, maar Hoogenbosch heeft lang genoeg gerekend en nagedacht om te weten waaraan hii begint. Naast zijn restaurant Catharinahoeve heeft hij altijd vee gehouden, dat het hele jaar werd geweid op grond van Staatsbosbeheer, 's Winters gaf dat steeds meer pro blemen door wateroverlast. Dat zou nog erger worden na het vol tooien van het natuurbouw- volgens de horeca voor bepaalde bedrijven moeilijker om aan perso neel te komen, omdat die eerder zul len uitkijken naar een vaste betrek king. Al eerder maakte Texel.bezwaar tegen de voorgenomen aanpassing van de Flexwet, echter zonder het gewenste resultaat. Aanleiding tot de nieuwe brief van Horeca Texel zijn uitlatingen van de staatssecretaris, die stelt dat seizoensmatige arbeid naar zijn kern en aard op klimatolo gische gronden seizoensgebonden is of hieraan direct gerelateerd. Werk zaamheden die uit bedrijfs economische motieven of om orga nisatorische reden in een jaarlijkse periode zijn geconcentreerd, vallen daarbuiten. 'We zijn het hier volledig mee eens', stelt horecavoorzitter Jook Nauta. 'De werkzaamheden in de horeca op het eiland zijn uitsluitend vanwege de klimatologische omstandigheden (helaas) geconcentreerd in en rond het zomerseizoen. Er wordt alles aan gedaan om tot een vol jaar toerisme te komen, want het beleid op Texel is er op gericht om tot seizoens verbreding te komen.' Dat toch nog geen sprake is van optimale toeris tische spreiding, houdt volgens de horeca verband met het kampeer- toerisme, dat circa dertig procent van de beddencapaciteit vertegenwoor digt. 'Door klimatologische omstan-

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1