Het geheim van een geslaagd schoolkamp F amiliëberichten JVaar gebeurd :en vliegende vis Paardensport (j&slaagd I Qjcslaagd TEXELSE J C0URANT 50-jarig huwelijksfeest Qofmlia Sdwik Jtlaribi OUnnqa Giro 123488 r[exelaartjes skinderen in school- of in ander groepsverband een geslaagd ■zoek hebben gebracht aan Texel, komen ze dan later als jon- ire of volwassene naar het eiland terug? En wat is het omotionele effect van de verhalen die ze thuis vertellen? Nie- and die het precies weet, dus het zou een vraagstuk kunnen n voor de onderzoeksbureaus die de laatste jaren zulke goede ken doen op Texel. Menige Texelse logiesverstrekker weet it echter zó wel. Veel toeristen hebben de smaak van Texel in m vroege jeugd te pakken gekregen. Dat hoeft niet perse in houden dat ze er later weer heen willen (het tegengestelde ook het geval zijn) maar over het algemeen geldt dat bij het ezen van een vakantiebestemming veel eerder aan Texel wordt dacht als daar herinneringen liggen. Juiste mix van eren en spelen leden werd gekozen voor Texel, naar aanleiding van enthousiaste verhalen van ouders die daar wel eens kwa men. Leerlingen, leerkrachten en as sisterende ouders bivakkeerden eerst op De Ruytersplaats, later werd het jeugdherberg De Eyercoogh maar de afgelopen jaren was het steeds Jonkerbergen bij Den Hoorn. Volgens leerkracht en adjunct-directeur Koos Sneek (53) een ideale accommoda tie op een makkelijk bereikbaar en veelzijdig eiland. Voor het vervoer van Blokker naar Texel wordt gebruik gemaakt van de Kjrslaggevend is niet alleen het igdsentiment dat wordt aange- roken bij het bezoeken van plaat- i waar je als kind ook hebt rond- «lopen maar vooral de makkeli|ke reikbaarheid van het eiland. Hoe dde Texelaars en de hier regelma- op herhalingsbezoek komende ensten het zich niet kunnen voor den, peinzen veel Nederlanders er itover om naar Texel op vakantie jan omdat ze half bewust bang voor zo'n 'verre' bestemming loe moet dat met de auto op die of?'). En de verhalen over wacht ten bij de boot zijn er nog altijd. Je jet er gewoon een keer geweest om beter te weten, zo lijkt het. bij die eerste keer blijkt dat het lil leuk is op Texel, kan het einde- niet meer stuk. Zoals volgens mmige detectives de dader altijd ugkeert op de plaats van het mis- jf, zo laat iemand die ooit door M is geïnfecteerd zich vroeg of daar weer zien, al dan niet met niddels verwon/en aanhang. Een langrijke factor daarbij is dat kin- ren tegenwoordig een overwe- ndestem in het kapittel hebben bij kiezen van de vakantie slemming van de familie. Menig fttetje trekt hierheen op dringend :es van de jongste spruiten. Of :ervan af, op grond van negatief les. Investering sdan ook, er kan geen twijfel over dat een geslaagd verblijf van kin- ren en jongeren op Texel een inves- mg inhoudt voor de toeristische komst. Dat besef leeft overigens uwelijks op Texel. Jeugd en jonge- i worden vooral gezien als een ri te voor de openbare orde. Want eprig is, wil wat en dat is meestal it hetzelfde als wat de burgerij wil. groepsverband kan het inderdaad nguitde hand lopen als de leiding laat afweten. Exploitanten van oepsverblijven zoals jeugdherber gen kampeerschuren weten ervan Bete praten, al haasten ze zich om toe te voegen dat het in bijna alle gevallen prima afloopt. 'Maar het is altijd weer spannend als een groep arriveert die nog niet eerder is ge weest', vertelt één hunner. 'Al direct bij aankomst weet je het. Als die kin deren lopen te schreeuwen, hun fiet sen op een hoop gooien, overal on gevraagd aanzitten en opklimmen en onderling ruzie maken, dan zit het niet goed. Het is vaak een kwestie van gezagsverhouding en gezags- vertrouwen. Als de meekomende meesters en juffen vinden dat je kin deren zoveel mogelijk in alles vrij moet laten en niet of te laat optreden als het mis gaat, heeft, de exploitant van het bedrijf geen rustig moment meer. Telkens moet hij tussenbeide komen waardoor van béide kanten flink wat ergernis wordt opgebouwd. Slim programma Het omgekeerde komt gelukkig meer voor, vooral sinds veel scholen op nieuw hebben ontdekt dat vrijheid niet vanzelfsprekend blijheid inhoudt en de moed hebben om grenzen te stellen en te handhaven. Dit in com binatie met een afwisselend pro gramma waarin op slimme wijze ont spanning, inspanning en educatie worden afgewisseld en gecombi neerd. De ene school is daar beter in dan de andere, maar op Texel liggen de mogelijkheden in elk geval voor het oprapen. Het eiland is dan ook zeer in trek als locatie voor een kamp. schoolreisje, werkweek of wat voor naam er dan ook aan zo'n uitje wordt gegeven. Een voorbeeld van een school die op deze manier en bijzondere verbon denheid met Texel heeft opgebouwd is de Sint Jozefschool uit Blokker, d'e onlangs voor de dertigste keer een schoolkamp op het eiland organi seerde. De 320 leerlingen (13 groe pen) tellende school werkt volgens het Jenaplan, wat onder andere in houdt dat gesprekken en vieringen integrale onderdelen zijn van het onderwijssysteem. De school onderhield aanvankelijk een uitwisselingscontact met een Belgische gemeente. Dertig jaar ge- vragen worden beantwoord zoals: Wat is het hoofddorp van Texel? Wat is de naam van de boot waarmee je bent gekomen? Is er op Texel voort gezet onderwijs? Vrijdagochtend werd een bezoek aan EcoMare gebracht, waar een spe ciaal voor de basisscholen ontwor pen rondleiding werd gemaakt. Ook hier was het opletten geblazen want tijdens een collectieve 'bespreking' moest verslag worden gedaan en konden de 'betweters' prijsjes verdie nen. 's Middags leefden de kinderen zich uit in sport en andere ontspanning. Vroeger gingen ze daarvoor naar de speelweide aan de Rozendijk, maar nu gebeurt alles op Jonkersbergen waar men beschikt over een voet- en volleybalterrein. Het zuidelijke deel van dit twee hectare grote terrein is door de eigenaars Gerard en Janka Bakker op de schop genomen, waar bij een forse waterpartij en een heu vel ontstond. Een deel van die water partij heeft een natuurbestemmmg gekregen. Je ziet daar tussen de riet- Leve de pret. Glibberend de heuvel op en af. bus. De (eigen) fietsen van de leerlin gen worden met een vrachtauto ge bracht, wat volgens Sneek goed be valt en betaalbaar is. Voorbereiding Het kamp wordt altijd zorgvuldig voorbereid, ook in educatief opzicht. Dankbaar wordt tijdens de lessen wereldoriëntatie gebruik gemaakt van de service van EcoMare, het cen trum voor wadden en Noordzee dat over allerlei Texelse onderwerpen fraai informatiemateriaal kan leveren, waaronder een videoband. Door deze voorinformatie herkennen de leerlingen allerlei zaken als ze een maal op het eiland zijn. Ze steken er daardoor veel meer van op. De 35 leerlingen van groep acht met 12 begeleidende volwassenen be gonnen dit jaar op donderdag hun vierdaags Texelkamp met een fiets- puzzeltocht, wat de eerste gelegen heid was om de opgedane Texelkenms te testen. Er moesten ®wsie in De Geul. Vogelwachter Jan Witte geeft uitleg bij de stekelbaarsjespassage in de Moksloot. (Foto's Harry de Graaf) kragen onder andere meerkoeten zwemmen. Het andere deel is een spartelvijver van ongeveer een meter diep, wat mogelijkheden geeft voor spectaculaire waterspelen, zoals een wedstrijdje waarbij de deelnemers zich in een bootje langs een kabel zo snel mogelijk naar de overkant moe ten trekken. Het was een van de in grediënten van een zeskamp met al lerlei andere hindernissen, zoals het 'nemen' van de heuvel die was afge dekt met een zeil dat met zeepwater spiegelglad was gemaakt. Het spel element was ook sterk vertegen woordigd bij groepsactiviteiten 's avonds op het strand van paal 12. Zandkastelen bouwen naar vrij ont werp met uitreiking van (veel) prijzen na afloop. Het werd voor één keer een latertje toen de leerlingen per fiets en gewapend met zaklantaarns naar het bos rond de Fonteinsnol gin gen voor spannend vermaak zoals het beluisteren van een gnezelverhaal dat door een der leerkrachten bloed stollend werd voorgedragen. Na af loop stond op Jonkersbergen de sukeiaat klaar en kon men zich ver pozen met een CD'tje, tafeltennis een andere spelletjes. De zaterdagochtend stond in het te ken van natuureducatie. Eén groep maakte onder leiding van een vogel wachter een excursie in de Wester duinen; de andere deed hetzelfde in De Geul. 's Middags was er weer de broodnodige afwisseling, nu in de vorm van voet- en volleyballen bij het groepsverblijf, gevolgd door een bonte avond, waarbij opdrachten uit gevoerd moesten worden zoals het opvoeren van een act die wat met Texel had te maken en het zelf ma ken van een actueel lied. Buiten kon je op de voormalige gierkelder van Jonkersbergen zitten rond de bran dende vuurkorf en binnen was er disco. 'Erg leuk en sfeervol', oordeelt een van de onderwijzers. Gerard Bak ker voegt daar aan toe: 'En toch heel ordelijk. Wij konden ongestoord doorslapen. En na afloop van het kamp hebben ze alles ook nog keu rig opgeruimd en schoongemaakt. De volgende keer zijn ze weer wel kom!' 'een rondje over het eiland te heb- ^gefietst, belandde een toerist op taven van Oudeschild. Daar be llij bij Van Liere een lekkere tase nieuwe met uitjes te ko- Toen hij naar buiten stapte, met aii hand een kartonnetje met P de haring met uitjes, zocht hij hank waarop hij kon zitten om Nng te verorberen. Eerst rolde ^overheerlijke vis nog even rond ■teuitjes, dan ging zijn hoofd ach- er en zijn arm recht omhoog om tekkermj in zijn watertandende te laten zakken. Helaas, hij e mis, want een zilvermeeuw hem te snel af. Die knipte de haring in een scheervlucht tussen zijn vingers weg en ging er zonder te be talen mee vandoor. De beduusde man keek hem tot groot vermaak van de omstanders met open mond na. Jan van Tunen Andrea Keijzer en Liselotte Schoo wisten maar liefst twee winstpunten te behalen bij de dressuurwedstrijden die zondag op manege Nieuw Bornrif werden gehouden. Verder waren er winstpunten voor Ilse van der Star met NB Cappuccino en Sanne Bak ker met NB Kyra in de B-dressuur pony's, voor Linda Drijver met Rivaal in de B-dressuur paarden en voor Irene Plaatsman met NB Faran in de L1-dressuur paarden. Ben Rentenaar (23) uit Oosterend is aan de MTS in Apeldoorn geslaagd voor de opleiding tot eerste auto technicus en commercieel bedrijfs- manager. Jacqueline Bak (21is aan het NOVA College in Haarlem geslaagd voor het diploma allround kapper. Zij Is werk zaam bij Regina's Haarmode in Oosterend, waar tevens haar eigen schoonheidssalon gevestigd is. VRIJDAG 6 JULI 2001 Groot is de leegte die zij achterlaat, mooi zi/rt de herinneringen die blijven. Toch nog onverwacht moesten wij afscheid ne men van mijn lieve vrouw en onze schoonzus Hildegard Walda Lina Alma Grünewald Hilde A 20-01-1929 104-07-2001 Arie Schaatsenberg Kees Schaatsenberg Thea Schaatsenberg-Henkes Mar Schaatsenberg-Barhorst Klimpstraat 39. 1795 AN De Cocksdorp. Hilde is thuis. U kunt daar afscheid van haar nemen op vrijdag 6 juli van 18.00 tot 20.00 uur Zaterdag 7 juli vindt de begrafenis plaats, om 14.30 uur op de Cocksdorper begraafplaats aan de Molenlaan. Na afloop van de begrafenis kunt u de familie nog ontmoeten in „De Nieuwe Aanleg", Kikkertstraat 1 Het meeleven tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn man, onze vader en opa ATE RIENSTRA heeft ons bemoedigd om verder te gaan. Omdat het door de vele reacties onmogelijk is om iedereen persoonlijk te bedanken, willen wij dat langs deze weg doen. Onze speciale dank gaat uit naar dokter Van Hattem, Waverijn en de Thuiszorg voor hun bege leiding en hulp. Mevrouw R. Rienstra-v.d. Heide kinderen en kleinkinderen Texel, juli 2001 Eenieder die heeft bijgedragen om ons tot een onvergetelijke dag te maken, willen we hartelijk bedanken. Jan en Marretje Kuijper-Eelman Hierbij willen wij iedereen hartelijk bedanken voor alle kaarten, bloemen en cadeautjes na de geboorte van onze zoon Aron. Martin en Karina Zeeman-Hamer ai qantt trouwen op 1 i pilt 2001 om 14 15 uur in het gemeentehui! lJroenepJaats 1 te 6Den Hurrj (^Jexel) K)tf nodi/jen u uit op onze receptie otin 16.00 tot 17 30 uur ui T2.estnurrwt 'rjkeodorahoeoeDCoqerstraat 26 te fDen Hurt) cAls u om iet! milt schenken, milt u. dan tuin een H denken Jlieoer geen bloemen en planten, aangezien, mij. tut. de troiuiu/atwn op uakantie zijn. Ons adres u Vecht 8, 1701 ~XJtl lOeerhuqomanrd 072 - 5726116 Op onze teentjes lopen wij, want we hebben er een broertje bij. Jeffrey Daphné Reamon 3 juli 2001 De gelukkige ouders zijn: Eric Garritsen Natasja Garritsen- Berkelaar Ons nieuwe adres is: Hoofdweg 50 1795 JE De Cocksdorp S 0222-311638 Moeten vluchten voor ja leven. Je familie echterlaten. Slopende onzekerheid... Goed als er dan tenminste opvang en begeleiding is. In Nederland zorgen duizenden vrijwilligers van Vluchtelingenwerk daar voor. Helpt u mee? GEEF VLUCHTELINGEN EEN MENSWAARDIG ONTHAAL STEUN VLUCHTEUNGENWERK Stort uw gift op Vluchtelingenkerk www.vluchtclingenwcrk.nl info@vluchtclingcnwcrk.nl 020-3467207 INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woens dag vóór 17.00 uur. KOSTEN: ƒ9,30 tot en met 3 regels. Per regel meer: ƒ3,10 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto 25,- cxcl. tekst, alleen voor particu lieren die iets te koop aan bieden. Maandagavond 20 00 uur mevr. drs Ch. Rodrigues Pereira in Het Leerhuis. Texel helpt. Roemenie verkoop kort gebruikte meubelen. 7 juli rommel markt Oosterend en Slots- kolk 22. T.k witte acrylverf p. 15 liter, ƒ150,-. Ritex, tel 310509. In reisverzekeringen zijn wij specialisten. Ook voor doorlopende verzekerin gen en 'lang op reis' dek kingen hebben wij het grootste aanbod. Informeer bij Reisburo Texel Hol land International voor u op reis gaat. Zorg dat u goed verzekerd bent. Te koop MGB met geslo ten kap, bouwjaar 1970 Taxatierapport aanwezig. Vraagprijs ƒ16.000,- Te lefoon 0224-223266. Inrichten is een kwestie van gevoel voor sfeer en oog voor details Bij Hans van der Klift vindt u net dat ene stukje antiek dat in uw interieur past. Voor onderhoud alle mer ken auto's. Garage Dros, tel. 311611. Er op uit? Ontdek Den Hoorn met „De Hort Op". Tel 319555/319628 T.k 2 componenten vloercoating, I grijs ƒ15.- p.l Ritex B V Tel'310509 Voor al uw hengelsport- artikelen, voor zoet en zout water en levend aas Voordeelland Oudeschild Tel 0222-322398 Nieuwe DVD? Kijk op www. ServiceCenterT exelnl Vliegtickets, treintickets, bustickets, boottickets; al lemaal verkrijgbaar bij Reisburo Texel Holland International. Te koop. Puch Maxi i.z.g.st verzekering tot apr 2002 Prijs ƒ700,-. Tel 314796. T.k witte grondverf, ƒ10,-p.l. Ritex, tel. 310509 Te koop Canon EF zoom- objectieven ultrasonic voor EOS 100-300 mm ƒ595,-. 35-135 mm ƒ495,- groothoek 28 mm 290.- in 1 koop ƒ1200,-. J. Nauta, tel. 314184 of 318398. Bollenpellers gevraagd. Info: Firma Schermer, tel. 314073 of 319433 In- en verkoop alle mer ken personen- en bedrijfs auto's. Nieuw en gebruikt ASC, Maricoweg 3, tel. 315588. Houtbouw „It Paradyske" B.V., Noordbergum Frl. Voor sierlijke autogarages, tuinhuisjes, schuren, paardenboxen, loodsen, enz. Gemaakt uit 32 mm gg vuren geïmpregneerd rabat. Alle maten mogelijk, rechtstreeks vanaf de fa briek. Info en folders 0511 - 474655, fax 0511-475711. PBG, het adres voor EHBO en Bedrijfshulpverlenings- trainingen. Neem contact op met Jan Vonk, tel 314928. Honda grasmaaiers, stil en zuinig. 44 modellen. Duin- ker, Oudeschild. Reparatie met garantie: tv, audio, video en cd. Rob's Techno Vana, De Ruyterstraat 24, tel. 314350. Liesbeth Roeper uitvaart verzorging. Tel.: 310952. Dag en nacht bereikbaar. Tegelzetbednjf Gebroeders Huysman, tel. 327330. Duinker occasions. Scoo ters: Honda Scoópy, Honda Shadow, Motoren: Suzuki GS 550-4 cil., Honda motor scooter 125-cc. Diverse grasmaaiers, generatoren en buitenboordmotoren, Oude schild. tel. 313831. Webdesign-huisstijlen-fo tografie. Op zoek naar een creatiever bedrijsimago? Neem dan vrijblijvend con tact met mij op! Louk van Kooten, TRIA-DEsign ontwerpstudio, tel. 053- 4332211, fax 053-4359531, mobiel 0626-388992, email: triades@worldonlme.nl. Kledmgreparatie. Schoen makerij Sleutelservice Van Osch, Weverstraat 88, Den Burg, tel. 313901. Kapsalon Salique: geo pend van dinsd t/m zat. Tel. 316711. Verkoop van radio, tv, vi deo, witgoed. Service Center Texel, 311 777, Aanbieding: 3 T-shirts. wit, blauw of zwart, 35,- Natuurlijk bij Marten Classics, Weverstraat 32. Voor verkoop en reparatie van alle.merken scooters. Dros Tweewielers. Tel. 311611. Texeler dekbed staat ga rant voor kwaliteit, maar soms hebben wij een dek bed of onderdeken met een naaifoutje of vlekje. Doe uw voordeel met 30% korting. De Vang 35, Oudeschild, tel. (0222) 363000. Wilco accu's voor auto's, trekkers en motoren. Ga rage Kievit, Jonkerstraat. Haardhout, gemengd: eik, iep, beuk, es. etc. Handels onderneming. Eelke Kloos terman, tel. 0517-579592. Honda generatoren. Duinker Motorservice Oudeschild. Gazelle huurfietsen te koop, ook met trommelrem en 3 versn zeer gunstig geprijsd. Verhuurbedrijf Kikkert, Badweg 19, De Koog, telefoon 0222 - 317215. Falcon shorts, T-shirts en jacks. Natuurlijk bij Marten Classics, Weverstraat 32. Voor- of achtergrond muziekapparatuur. Stiehl Entertainment, 310 320. Voor uitlaten, accu's, ban den en APK Garage Kie vit, Jonkerstraat 4, tel. 312525. Je weet dat je goed zit met Bremer achter je! Assu rantiekantoor Bremer, Oosterend, tel 0222- 318221. Doorlopende verkoop ge bruikte rijwielen. Verhuur bedrijf Bruining, Nikadel 60, De Koog, tel (0222) 317333 Diverse maten kinderrijwielen. PBG, het adres voor EHBO en Bedrijfshulpverlenings- trainmgen. Neem contact op met Jan Vonk, tel. 314928. Stihl kettingzagen, bos- maaiers, bladzuigers, betonzagen Stihl, de wereldmarktleider in motorgereedschap. Bonne mechanisatie b.v., Eierland, tel. 311229. Honda scooters, nieuw model 2001, nieuwe kleu ren. Duinker Motorservice Oudeschild. Pieter Dros Houtbewer king. Ambachtelijk timmer werk, interieurs, keukens, houten vloeren, kasten. Tel. 312369 06 514 06 832, www pieterdros.nl Grote beurt incl. apk, ar beid en materialen ƒ250,-. ASC, Maricoweg 3 Tel. 315588. Satellietinstallaties/cen trale antenne installaties - reparatie/verkoop - SCT, 311 777. Generatoren met benzme- of dieselmotor, div. actie modellen, Endress ese 30 BS benzine generator 2000 W/230V, continu vermo gen 775,- ex. btw! Endress, de meest ver kochte generator. Bonne Mechanisatie - Eierland. Tel. 311229. De leukste kinder verjaardag vier je bij "De Mient Funfarm"! Entree Funfarm, minigolf, eten fris en een verrassing: ƒ13.- p/p. Tel. 319296 Je vakantie goed begin nen? Loop dan eerst even bij Qnipp Kapsalon bin nen! Waalderstr. 15. tel 312227, ook zonder af spraak. Castrol olieprodukten, 4 Itr halen, 3 Itr. betalen Duinker, Oudeschild. Als u nog weg wilt met de herfstvakantie, van 20 tot 29 oktober a.s., dan is het de hoogste tijd om te boe ken. Straks zit alles vol Kom langs bij Reisburo Texel Holland Internatio nal. V.a. maandag weer tul pen pellen (min. 13 jaar). Tevens scholieren en stu denten gevraagd voor div werkzaamheden. Alfons Kuip, Westerweg 42 „Op Ruimte", Den Burg, tel. 312741/06 29281320. Woonr. te huur gez. voor 3 pers., per sept. Liefst nabij winkels. Schr. Reac ties bronr 1843, Tex. Crt., Spinbaan 6. Te koop: serre, 8x3 m Schuifpui 2.53x2.10 m. Tel. 317999 Stiehl TV - SCT, 311 777. Meer dan 10 soorten au toradio's met cd-speler Voordeelland Oudeschild. Tel. 0222-322398 Familiedag? Ontdek Den Hoorn met „De Hort Op". Tel. 319555/319628. Wie in is voor iets nieuws, kan uitstekend uit de voe ten met iets ouds van Hans van der Klift. Te koop Cornet kajuit zeilboot met 8 pk diesel, geheel te bezichtigen op de wal Vraagprijs n.o.v.t. Telefoon 0224-223266. Groot Brittanië. Een pro gramma met extra voorde lige aanbiedingen voor sta caravans, bungalowparken en stedenarrangementen in Engeland. Wales en Schotland Kom langs bij Reisburo Texel Holland International. T K witte hoogglansverf, ƒ10,- p.l. Ritex. tel. 310509. Bedrijfskleding: koks broeken, koksbuizen en sloven. Natuurlijk bij Marten Classics, Wever straat 32. Generatoren met benzine- of dieselmotor, div actie modellen, endress Ese 30 BS benzine generator 2000 W/230V, continu vermo gen 775,- ex. btw' Endress, de meest ver kochte generator. Bonne Mechanisatie - Eierland. Tel 311229.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 3