r i SPort 'Leren door te luisteren naar je gasten' i 6 Niet-fitte Vinke valt uit in NK wielrennen .TEXELSE COURANT' 'Boogerd zenuwachtiger dan ik' Verkoeling Strandlopen De Krim Subsidie voor restauratie van Zeemanskerkje Kustzeilvereniging houdt open dagen Afscheid meester Wim Loning de Duinpan Tennis populair in De Cocksdorp Zware klassiel prooi voor Vin Crossloop ZD Triatlon in trel Subsidie voor meubilair aan Strijbosschool Zelfpluktuin als tussenstop fietsdriedaag! VRIJDAG 6 JULI 2001 Bi/ zulke tropische temperaturen als van de laatste dagen kan het zelfs in zo 'n fonkelnieuwe school als het Durperhonk best warm worden. De vraag van de leiding aan groepen 1 en 2 of de leerlin gen buiten verkoeling wilden zoe ken in opblaasbare badjes, was niet aan dovemansoren gericht. (Foto Gerard Timmerman) Atletiekvereniging Texel organiseert ook deze zomer zes zogenoemde De Krimstrandlopen. De eerste wordt woensdag 11 juli gehouden, de an dere volgen op de woensdagen erna. Inschrijven kan vanaf 19.00 uur bij strandpaviljoen Paal 28. De lopen over 4 en 8 kilometer gaan om 19.30 uur van start. De jeugd tot en met 12 jaar gaat een minuut later op weg voor hun wedstri|d over 1200 meter. Voor zowel jongens als meisjes zijn er drie prijzen te winnen. Voor alle deel nemers geldt dat ze in de loterij na afloop meedingen naar prijzen die beschikbaar zijn gesteld door onder nemers uit De Cocksdorp. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ6,-, de jeugd tot en met 12 jaar betaalt ƒ3,50. Uit slagen en nadere informatie staat op de website van de organisatie: www.avtexel.net. Onder het 180 man grote gezelschap dat zondag in Nijmegen aan de start verscheen voor het Nederlands kam pioenschap wielrennen voor elite renners, bevonden zich niet alleen Michael Boogerd, Erik Dekker en de latere winnaar Jans Koerts, maar ook Jordy Vinke. De 26-jarige Texelaar viel vijftig kilometer voor het einde uit, maar kan terugzien op een mooie ervaring. 'Voor de start stond ik vlak achter Boogerd. Hij was een stuk zenuwachtiger dan ik. Logisch. Hij had veel te verliezen en ik was alleen maar veldvulling.' Het was voor het eerst dat Vinke aan het Nederlandse kampioenschap mocht meedoen sinds hij drie jaar geleden van de categorie van recrea tieve wielrenners toetrad tot de ama teurs, die later werden omgedoopt tot 'eliterenners zonder contract'. Deze wielrenners rijden eens per jaar (in de nationale titelstrijd) in dezelfde wedstrijd als de profs, ook wel 'elite renners met contract' genoemd. Mits ze zich plaatsen en dat kan door pun ten te verdienen in klassiekers en districtskampioenschappen. Vinke leek daarop weinig kans te maken, omdat hij in januari nog was geope- reerd aan een vernauwde slagader in een been en in april pas de training kon hervatten 'Dan is het seizoen alweer in volle gang.' De klassiekers moest Vinke aan zijn neus voorbij la ten gaan, maar in het districts kampioenschap reed hij naar een knappe achtste plaats en verdiende daarmee net voldoende punten om zich te kwalificeren. 'Dat hoorde ik pas twee weken van te voren. Een leuke verrassing.' Veel hoop dat hij serieus potten zou kunnen breken, had Vinke met. Be halve door zijn trainingsachterstand en gebrek aan wedstrijdritme werd hij gehinderd door een fikse verkoud heid, waardoor hij zich niet erg fit voelde. Zijn verwachtingen kwamen uit Onder impulsen van de profs van de Rabobankploeg werd op het geaccidenteerde terrein direct na de start een hoog tempo aangehouden (winnaar Koerts voltooide de bijna 200 kilometer lange race met een gemiddelde van 44 kilometer per uur), terwijl de harde wind het er ook niet makkelijker op maakte. 'Het was erg zwaar. Ik belandde al gauw in een tweede peloton. Dat had een achter stand van ongeveer zes minuten op de eerste groep. Na 150 kilometer ging het licht uit bij me en moest ik lossen. Toen werd ik uit de strijd ge nomen, omdat het verschil anders wel erg groot zou zijn geworden.' Vinke, die normaal uitkomt in crite riums met een lengte van 80 a 90 ki lometer, kijkt desondanks tevreden terug op zijn debuut. 'In de eerste groep reden ongeveer 45 renners en in mijn groep ook. De rest, de helft van alle deelnemers, was al afge stapt. Zo slecht had ik het dus niet gedaan.' Ook over het meedoen zelf is hij zeer te spreken. 'Het is best spannend om tussen die grote man nen te rijden. Blijlevens en Kemna kwamen me al gauw voorbij zoeven. Echt contact heb ie niet Vooraf heb je nog wel de kans om een praatje te maken, maar in de wedstrijd wordt weinig gesproken. Daar zijn ze alle maal veel te zenuwachtig voor.' Bij één ervaring hoeft het niet te blij ven. wat de Texelaar zelf betreft, die momenteel wekelijks één of meer dere koersen rijdt. 'Ik zie wel kans om me nog te verbeteren. Vorig jaar had ik al veel last van mijn blessure, maar het jaar ervoor reed ik vrij goed. Mijn beste prestatie was een vierde plaats in een criterium. Bovendien eindigde ik toen een paar keer achter elkaar in de top tien. Misschien dat het dit |aar nog wat wordt. Ik begin nu aardig in het ritme te komen.' Het college heeft besloten de Neder lands hervormde kerk te Oudeschild voor ƒ323.000,- (146.571,01 Euro) exclusief BTW te laten restaureren Het project wordt uitgevoerd door bouwbedrijf A. Pronk BV uit Warmen- huizen. Wie belangstelling heeft voorde zeil- sport kan in het weekend van 21 en 22 juli een kijkje nemen en meevaren op een catamaran bij Kustzeil vereniging Westerslag, die zetelt op het strand bij paal 17. Tijdens deze twee open dagen, die duren van 10.00 tot 16.00 uur, vertellen ervaren zeilers van de vereniging alles over hun favoriete sport. Na wat theorie les te hebben gekregen, kunnen be zoekers vanaf 12 jaar (van wie kinde ren onder begeleiding) mee het water op. Wie interesse heeft, wordt ver zocht zich aan te melden bij Rob Souverein (tel. 314 870 of e-mail: robsouverem@hetnet.nl), zodat de organisatie weet hoeveel catamarans moeten worden ingezet. Wie van plan is de hele dag aanwezig te zijn, wordt aangeraden een lunchpakket mee te nemen. Frisdrank is te koop in het clubgebouw. Meester Wim Loning keert na veertig dienstjaren bij het begin van het vol gend schooljaar niet terug als leraar op de Thijsseschool. Het afscheid van deze geziene onderwijsveteraan zal niet ongemerkt voorbij gaan. Op zaterdag 1 september wordt het ju bileum kracht bijgezet tijdens een afscheidsreceptie, die van 15.30 tot 18.00 uur wordt gehouden. Ooit was Rob Koenen (47) verkoper in een radio- en televisiezaak. Vanaf het moment dat hij de horeca 'inrolde', verwierf hij alle diploma's die benodigd zijn om een restaurant te mogen runnen. Maar hoewel hij het nodige opstak van enkele erva ren collega's, volgde hij geen speci fieke koksopleiding. Het verhinderde hem niet om kok en mede-eigenaar te worden van appartementenhotel Bos en Duin, dat in een paar jaar tijd sterk aan populariteit heeft gewon nen onder toerist én Texelaar. Hij ziet zelfs duidelijke voordelen aan zijn ongewone carrièreontwikkeling. 'Ik weet wat de mensen lekker vinden. Een kwestie van naar je gasten luis teren. Koks met een opleiding heb ben uit een boekje geleerd en ne men minder aan van een ander. Dat is vaak zo tenminste, met altijd. Ik wil niet tegen zere schenen schoppen Maar ik denk dat mijn ervaring als verkoper me goed van pas komt. Als iemand in de winkel kwam om een televisie te kopen, vroeg ik eerst waarvoor hij hem nodig had, in plaats van meteen te weten wat goed voor hem was. Want het blijft een kwestie van verkopen, of het nou om een televisie, een tournedos of een weekendje hoogseizoen gaat.' Koenen liep al tegen de dertig toen hij in het begin van de jaren tachtig als gevolg van een economische crisis zijn baan als verkoper kwijt raakte en op zoek moest naar een nieuwe manier om zijn brood te ver dienen. In de krant zag hij een ad vertentie waarin de inventaris en de goodwill van Nero, een bar-bistro in Alkmaar, te koop werden aangebo den. 'Eigenaar was Hans Kam, een geziene horecaman in Alkmaar. Het was echt een goed bedrijf.' Hoewel zijn ervaring in de horeca nihil was, kreeg Koenen plotseling het idee dat hij in deze bedrijfstak wel zou kun nen aarden. Echtgenote Lieke voelde ook wel voor iets nieuws en besloot haar banen als secretaresse bij een opleidingsschool voor kleu terleidsters en de gemeente Schagen op te zeggen, 'ledereen verklaarde ons voor gek. Nou ja, ie dereen. De mensen vonden het wel vreemd.' Door goed te luisteren naar andere koks en ook verder zijn ogen en oren open te houden, raakte Rob snel vertrouwd in de keuken, terwijl Lieke de bediening voor haar rekening nam. Ze deden dat op geheel eigen wijze, waardoor het eethuis, dat on der de vorige eigenaar vooral popu lair was onder de happy few, een breed publiek trok. Toen na vijf jaar bleek dat ze het pand met in eigendom konden krij gen en er ook geen andere moge lijkheden waren om uit te breiden, besloten de Koenens hun bakens te verzetten. De kans om restaurant Het Wapen, gevestigd in de popu laire winkelstraat Laet, te kopen, grepen ze met beide handen aan. 'Een hele vooruitgang. We zaten precies tegenover C&A, midden in het centrum. Ideaal voor een dag zaak. We waren van negen uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds open. Het liep als een speer. Het was al een geweldige zaak, maar dat moet je wel kunnen continueren. Want je moet je elke dag bewijzen en op iedere fout word je afgere kend.' Na zeven jaar 'begon het te kriebe len' bij de toen 42-jarige Koenen. 'Ik geloof met dat het een midlifecrisis was. Toch?', vraagt hij lachend aan zijn eega. 'Nee hoor, die krijg je nog', is het even vrolijke antwoord. Weer serieus: 'Op een gegeven moment ben je uitgesjouwd met die koffie. We hadden wel meer hoor. Ook broodjes en soepen en koopavond- Rob Koenen, chef-kok en mede-eigenaar van appartementenhotel Bos en Duin: 'Samen met mijn zoon werken vind ik fantastisch.' (Foto Joop Rommels) menuutjes. Maar het was vooral een supersnelle zaak. Ik wilde wel eens wat anders.' Of ze wel of met in de horeca werk zaam wilden blijven, was niet echt de vraag. 'Ik had mijn restaurant- en leermeesterpapieren gehaald. En in Het Wapen - dat sinds vorig jaar trouwens eigendom is van Robert Terweij van strandpaviljoen Ome Joop - hadden we geleerd snel en efficient te werken. In de praktijk leer ie toch het meest. En anders dan als werknemer, wil je als eigen baas je kop wel boven water houden.' Om niet eerst zelf iets nieuws te begin nen en dan te worden gedwongen het 'oude' restaurant voor elk aan nemelijk bod te verkopen, besloot het echtpaar de procedure om te draaien. Terwijl Lieke voor een uit zendbureau aan de slag ging, orién- teerde Rob zich in heel Nederland op een voortzetting van de bedrijvig heid. 'Van een camping in Baerle- Nassau tot een zeilschool in Fries land. Maar het werd allemaal niks. We zochten ook een plek waar onze kinderen zouden kunnen aarden. Robin was dertien, Jorrit acht. Die verhuis je ook met zomaar van Alkmaar naar een plaggenhut in Oost-Drenthe.' Plotseling deed de mogelijkheid zich voor om op Texel iets te beginnen. 'We speurden iedere week in de ru briek in De Telegraaf naar bedrijven die te koop werden aangeboden. Die was wel anderhalve pagina groot. Deze aanbieding stond in een heel klein stukje. Ik had het gelezen, gaf de krant aan Lieke en zei: Er staat één ding in waarop we kunnen reageren. Ze las de rubriek door en wees op hetzelfde stukje. We zijn gaan kijken en één ding viel ons meteen op: Bos en Duin ligt op een fantastische plek!' Het was geen eenvoudige klus waaraan ze begonnen. Het appartementenhotel had in korte tijd de nodige wisselingen van de wacht gekend en een groot deel van z'n klanten verloren. Lieke: 'Het had geen eigen gezicht meer, schreeuwde eigenlijk om een goede bedrijfsvoering. Komt bij dat de structuur tamelijk ingewikkeld was. Het hotel heeft geen eigen bedden, alleen 35 appartementen, die alle maal individuele eigenaren hebben die met elkaar in een vereniging van eigenaren zitten. Wij werden eige naar van de rest van het gebouw, inclusief de keuken, de parkeer plaats en de grond erom heen. De appartementen zijn dus met van ons, maar we verhuren en beheren ze wel namens de eigenaren. We hebben een paar dagen flink moe ten studeren, voordat we wisten wat er van ons werd verwacht en wat onze rechten en plichten zijn.' Om het centrale gebouw iets van z'n grandeur van weleer terug te bezor gen, sloeg Koenen direct flink aan het verbouwen. 'Een grootscheepse operatie. Ik heb bijna alles zelf ge daan, samen met Mark van Poelje. Die werkte hier al. Mark is een ge weldige steun en toeverlaat. Hij is de technische dienst. Maar als het druk is, vindt-ie het ook geen probleem om in de bediening mee te helpen. Ik hoop met dat-ie ooit weg gaat. Zulke mensen moet je zoeken met een lantaarntje.' In de begintijd moesten de Koenens flink wennen. 'We hadden natuurlijk weinig kijk op het hotelvak. Geluk kig had Lieke als secretaresse veel ervaring opgedaan op een breed gebied. En ik zelf had natuurlijk ook al het nodige meegemaakt. We heb ben alles wat we hadden moeten inzetten om hier te slagen.' Koenen roemt de 'ontiegelijke' veelzijdigheid van het bedrijf. 'Het gebeurt geregeld dat je staat te ko ken voor veertig of vijftig mensen en dat dan net in een appartement het licht uitvalt of iemand door z'n bed zakt. En de eén kan wachten, maar de ander schreeuwt moord en brand en móet meteen worden geholpen. Dan moet je er met je schroeven draaier op af, terwijl je er tegelijker tijd voor moet zorgen dat het werk in de keuken doorgaat.' Verrast was het echtpaar dat het aanvankelijk wat verwaarloosde res taurant ook al gauw weer door Texelaars werd bezocht. 'Dat had den we niet verwacht. Maar in de kelder kunnen de mensen allemaal oud-Hollandse spelletjes spelen en dat blijkt een enorme hit. Door mijn affiniteit met sport (Koenen hoorde als langeafstandsloper jarenlang tot de regionale top, red.) komen spor ters hier graag. We zijn zo'n beetje de kantine van Atletiekvereniging Texel. En door onze contacten met de wielervereniging heb ik hier ook Gerrie Knetemann, Sven Nijs en Richard Groenendaal al zien binnen komen. En het Nederlands Dames voetbalelftal, natuurlijk. Maar eigen lijk komt iedereen hier. Het levend bewijs komt net het terras op', wijst hij, terwijl het docentenkorps van OSG de Hogeberg, dat het school jaar afsluit met een fietstocht over Texel, een plaatsje in de schaduw zoekt. Hoewel hij geen koksopleiding volgde, is Koenen behoorlijk allround en kunnen de gasten van Bos en Duin een brede keuze ma ken. 'We hebben een heel klassieke keuken. Met diverse visspeciali- teiten op de kaart: gestoofde kabel jauw, gepocheerde zeewolf, in roomboter gebakken Noordzee- tong. Ik heb iets met vis. Lieke en ik zijn allebei opgegroeid in Mon- mckendam. In de vakanties werkte ik in een palingfileerderij. Vis is erin gestampt bij ons.' Sinds kort krijgt Koenen in de keu ken assistentie van zijn inmiddels 17-jarige zoon Robin, die in Heerhugowaard de MBO-opleiding horecaondernemer, café/baren fast- food volgt en naar de Hogere Hotel school wil. 'Samen met mijn zoon werken vind ik fantastisch. Natuur lijk is er wel eens wat, maar we kun nen het goed met elkaar vinden. We stimuleren elkaar. Afgelopen tijd heeft hij stage gelopen bij Heere Oosterhaven in de Rotisserie. Een heel goede kok. Robin heeft daar een schat aan ervaring opgedaan. En daar leer ik ook weer van.' Zachte mosterdsoep (voor 4 a 6 personen 100 gram roomboter 3 eetlepels grove mosterd 1,5 ons dun gesneden spek beetje bloem 1 liter (koude) melk flinke scheut (ongezoete) koksroom enkele fijne reepjes ijsbergsla of an dijvie Verhit de roomboter in een hoge pan en laat deze uitbruisen. Voeg de mosterd toe en laat het mengsel (om te ontzuren) even pruttelen. Doe de spekreepjes erbij. Voeg na één mi nuut al roerend de bloem toe en blijf roeren totdat er een 'bal' ontstaat. Giet er een liter koude melk en een flinke scheut room bij en warm het roerend met een garde weer op. Opdienen in soepkommen met daarin enkele fijne reepjes i/sbergsla of andijvie. 'Supersnel en lekker. Edwin Boon legde bij tennisvereniging Heri Hodie na een spannende finale tegen Josien Westdorp beslag op de titel voor leerlingen van het voortgezet onderwijs. (Foto Robbert van dan Bent) Nooit eerder stonden zo veel jeugd leden van Heri Hodie op de baan als afgelopen weekend tijdens de club kampioenschappen van de tennis vereniging uit De Cocksdorp. Onder zomerse omstandigheden streden 34 kinderen in de leeftijd van 7 tot 16 jaar in drie categorieën (basisschool jon gens, basisschool meisjes en voort gezet onderwijs) om de prijzen. Na een eerste voorronde zette de strijd zich voort in winnaars- en verliezerspoules, waardoor ieder lid tenminste vier wedstrijden speelde en de vele toeschouwers konden genieten van leuk tennis, waarin de spelers aan elkaar gewaagd waren. Hoewel veel ouders de wedstrijden begeleidden, waren de spelers hun eigen scheidsrechter. Dat verliep prima, want er werd sportief ge speeld en verlies werd op de koop toe genomen. In een van warmte en spanning zin derende finale wist Edwin Boon zon dag beslag te leggen op de titel club kampioen voortgezet onderwijs. Hij versloeg Josien Westdorp in de finale met 6-5 en 6-5. Remco Boon won de titel bij de jongens van de basis school. Martijn van der Linde werd gekroond tot vice-kampioen. Een feestdag was het voor Juul van der Steeg, die met alleen jarig was maar ook nog clubkampioen bij de meis jes van de basisschool werd. Fenna Boon werd hier tweede. De trainingen bij Heri Hodie worden hervat op vrijdag 31 augustus. Uitslagen verliezerspoule Voortgezet onderwijs: 1 Matthijs van 't Noordende; 2.David Stark. Basis school jongens: I.Tim Klaassen; 2.Wouter Brouwer. Basisschool meis jes: 1 .Suzan van der Beek; 2.Liza ter Hoor. Al enkele uren nadat hij de Courant had verteld dat hi deelname aan het nationaa pioenschap nu aardig in he begint te komen (zie het art ders in deze krant), beweei Vinke zijn gelijk. Met overt schreef hij woensdagavo Ronde van het Kopje van mendaal op zijn naam, een k ker voor amateurs. Het betrof een 80 kilomete wedstri|d, waarin het gelijk hoge en steile duin ('ongevee keer zo hoog als de Hogebeij liefst veertig maal moest wori klommen. Het prestige van bi en het lastige parcours lokt negentig man sterk deelnemt met een groot aantal toppers onder bevonden zich veel sjt ten. 'De echte sprinters zie niet, want die weten dat ze er wege toch al worden afgered Al snel na de start w gedemarreerd en ook Vink snapte uit het peloton. Toen enigszins was weergekeerd, kopgroep zeven renners, c eendrachtige samenwerking den de anderen voor te blijvi zo'n tien kilometer voor de fin gon ieder lid van de groep zijr kansen te ruiken en raakte dei ratieve gedachte snel op de grond. Vinke demarreerde als maar werd achterhaald, volgden zijn voorbeeld, maj mand slaagde erin de ultiemel te delen. Met nog één rondels precies op het moment dat snapping van een concurred teniet was gedaan, deed Vinl tactisch sterke zet. Hij liet zii terugvallen naar de staart groepje en plaatste toen een ling die niemand kon beantwi 'Het was echt erop en erover in één keer een gat.' De Ti handhaafde zijn voorsprong e zegevierend over de streep, i seconden gevolgd door de n twee. Vinke was erg blij met het s 'Een mooie overwinning. D« leuk op mijn erelijst.' Op het voetbalveld van ZDH Witteweg in Den Hoorn gas avond (vrijdag) om 19.30 uuri ste van een serie van zes cros van start. Deze voeren grots door de Bollekamer, een fraan gebied, dat door z'n vele d echter veel van het doorzettn mogen van de deelnemers vra wordt gelopen in diverse cateo Volwassenen kunnen kiezen standen van circa 4300 en 860 ter, de jongste jeugd loopt 10! ter. Inschrijven vanaf 19.00 uu kantine. Ai r Het college stelt ƒ10.592,- (4.806 Euro) beschikbaar om de Strijbosschool meubilair aan te laten schaffen. Netwerkdirecteur Tine Vis ser en het bestuur van de school heb ben b en w laten weten dat de kas ten de levensduur van veertig jaar hebben overschreden en dat nieuwe, verplaatsbare kasten gewenst zijn. Daarnaast dient de nieuwe directie kamer, die na de verbouwing is ont staan, gemeubileerd te worden, evenals de teamkamer van de school. De organisatie van de ja kwarttriatlon, die zaterdag 14 het eiland wordt gehouden, druk werk. Ze moest tot op hei solisten en 8 trio's inschri|vi verwachting is dat dit aantal t het mooie weer de komende nog zal stijgen, maar om orga' rische redenen is er een limiet! aantal deelnemers gesteld solisten en 15 trio's. Wie nog doen. dient zich dus snel aanl den. Dat kan bij Wil Braam, li 238. Toerfietsers die deelnamen aan de deze week gehouden fietsdriedaagse maakten dinsdagavond een tussen stop bij de Zelfpluktuin van de fami lie Boersen. Velen namen de gele genheid te baat de aardbeienkwekerij te verkennen, anderen hielden het bij een paar sappige vruchten, al dan niet zelfgeplukt. Met 250 deelnemers had de organiserende Toerclub Taxi 312000 over belangstelling niet te klagen. De toerfietsers konden kiezen uit routes van 10,25 en 35 kilo maandagavond in Den Bi streken, dinsdag rond De en.woensdag in en rond de De (FofoMtf

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 6