Deel Loodsmansduin in >ogwenk in vuur en vlam 'Door brand laat ik mijn vakantieplezier echt niet verpesten' Schade campingbrand moeilijk in geld uit te drukken Gedupeerde kampeerder: Irritatie over media: Telefoon RST roodgloeiend i zuidwestelijke kant kon het vuur aanvankelijk snel voortgang boeken en werd toen zeer bedreigend voor een rijtje caravans. naar Den Helder zodat de brandweerwagens niet hoefden te wachten. Pech voor fietsers, want die mochten vanwege de haast niet mee. De meldkamer bood nog aan een helikopter van het Korps Landelijke Politiediensten van schiphol naar Loodsmansduin te laten vliegen om het bluswerk vanuit een overzichte lijke positie te kunnen coördineren. Dat werd echter van de hand gewe zen omdat men op dat moment ook vanaf de begane grond al een goed overzicht had en men de situatie aar dig meester was. 'Er is door bepaalde media een hoop onzin de wereld in gehol pen', doelt RST-directeur Harry Mathijssen op het beeld dat on der andere door SBS 6 werd ge schetst, al zou de hele camping door de brand zijn getroffen. 'On zin, Loodsmansduin heeft een totale oppervlakte van 38 hec tare. Het deel dat is verbrand, is dus nog niet eens tien procent van het totaal, zeker niet als je bedenkt dat een groot deel van de verbrande oppervlakte bos betreft. Netto is er maximaal twee hectare camping weg.' Maar met het beeld dat veel me dia van de brand schetsen, joe gen ze veel kampeerders die de komende zomer hebben geboekt de stuipen op het lijf. 'De telefoon staat hier de hele dag rood gloeiend. "Kunnen we nog wel komen?", vragen ze dan. "Na tuurlijk", zeggen we dan. Het ter rein dat is verbrand is met be stemd voor reserveringen, maar voor trekkers.' Gisteren werd al met man >en macht geprobeerd de zwarte roetlaag van het veld te schrapen. 'Het wachten is nu op een flinke bui, zodat het roet en de brandlucht kan verdwijnen en het veld weer een frisse kleur krijgt.' De situatie nog voordat de brandweer arriveerde. Het speeltuintje waar de brand begon De heuvel op de achtergrond staat in lich terlaaie. Spuiten met de tuinslang hielp weinig. (Foto's Harry de Graaf). Keihard gewerkt Brandweercommandant Dick Jonge- neel, zelf bevelvoerder van de tweede auto die arriveerde, heeft alle lof over de inzet van de brandweerlieden en de bevelvoerders. 'Het was voor deze jongens toch hun eerste klus van dergelijke omvang. Er is keihard ge- Deze verlaten tent kon nog net op tijd in veiligheid worden gebracht. mer weer voor kamperen kan worden gebruikt. De omgeving van de speel tuin bij het zwembad ziet er verschrik kelijk uit, maar de schade is moeilijk in geld uit te drukken, wat ook geldt voorde verbrande heide erachter. De speelwerktuigen zijn vuil maar gro- tendeelsTlog bruikbaar. De dennen bomen aan de westkant van het ter rein hebben in de vlammen gestaan maar zullen het wel overleven. Brand op Loodsmansduin is geen nieuw verschijnsel. In het bestaan van de camping is het ettelijke keren gebeurd, voor het eerst in 1957, toen de dennen die nu in brand hebben gestaan juist waren geplant. Tekst en foto's: Harry de Graaf en Gerard Timmerman. Lex Meertens uit Zoetermeer bekijkt de restanten van zijn verbrande tent. VRIJDAG 6 JULI 2001 zwepen, waarbij ze werden geholpen door kampeerders, marinemensen die op oefening voor de Vierdaagse van Nijmegen toevallig voorbij kwa men en personeel van de camping. De terrembrand verspreidde zich ver bluffend snel in westelijke richting, waarbij de eerste tenten verloren gin gen en bereikte de strook dennen, die de grens vormt met het bollenland er achter. Ook de langs deze groenrand staande tenten waren met te redden. Voortdurend klonk het geknal van ontploffende gascylinders Ook de dennen raakten in brand, wat door de vlammen van meer dan tien meter de meest angstaanjagende fase van deze brand was. Brand meester De brandweer was koortsachtig be zig met het uitrollen van honderden meters slang met de nodige aftakkin gen, waardoor het net op tijd lukte om voldoende water aan de zuidweste lijke kant van het direct bedreigde gebied te krijgen, zodat het vuur hier tegen 16.00 uur kon worden gestuit. trokken uit het zwembad bij de cen trale gebouwen. Dit bad werd ook ge bruikt door mariniers van de Dourlemkazeme, die met een eigen motorspuit te hulp waren geschoten. Het vuur werd niet alleen met zwaar geschut bestreden, onder het mom alle kleine beetjes helpen kwamen campmggasten met plastic water zakken aanzetten om vuurtjes te blussen. Hulp vastewal Al direct bij het alarm om 15.00 uur gaf de Texelse brandweer opdracht om hulp van het vasteland te laten komen. De standaardprocedure is namelijk dat als duidelijk is dat de hele Texelse brandweer voorlopig de handen vol heeft aan een grote brand, één overkantse bluswagen met manschappen wordt opgeroe pen om de 'basistaak' van de Texelse brandweer over te nemen, dus paraat moet zijn om te helpen bij eventuele andere branden en ongelukken. Woensdagmiddag liet de situatie zich een ogenblik zo bedreigend aanzien. Jfoinjagend hoogtepunt van de brand. Het vuur heeft de boomsingel bereikt, tenten branden, cylinders campinggas ontploffen I 3/nmen van vijftien meter hoogte slaan uit de dennenbomen. Gevolgen Als gevolg van de brand werd bijna drie hectare zwart geblakerd, wat overigens een fractie is van de totale oppervlakte van de camping. Een geluk was dat er maar weinig tenten stonden. Over een paar weken zou den de gevolgen veel ernstiger zijn geweest. Het ziet ernaar uit het groot ste deel van het terrein kan worden Schoongemaakt zodat het deze ZO- Een legertje brandweerlieden, marinemensen en kampeerders probeert de razendsnel oprukkende vlammen tot staan te brengen. |e brand die woensdagmiddag orte tijd een deel van duin- pping Loodsmansduin zwart erde, zijn zeven tenten ver- ,d. Het vuur dat aangewakkerd r de droge oostenwind in ra- j tempo over het kampeerter- trok, werd bestreden door jdweerlieden van Texel en uit Helder en omstreken, door iniers en burgers. In totaal men tenminste zeventig men- in actie. Persoonlijke ongeval- deden zich niet voor. Gedu- !nn rde kampeerders zijn door de 3rs iping en verzekeraars woens- SP nacht op andere verblijfs- Ie >ssen ondergebracht. Eigenaar 6,1 1ST heeft aangifte gedaan van eo idstichting. Wi jrand ontstond tegen 15.00 uur nl( et speeltuintje bij het centrale ïnDuwencomplex van de camping. e kinderen stookten hier een dl' tje, dat als gevolg van de straffe enwind oversloeg naar de droge T ïtatie. Binnen tien minuten stond fin zijn Ie, als werkt en we hadden het vuur gelijk van twee kanten te pakken.' Voor de brandweer en de toeschoten andere vuurbestrijders was het in de middaghitte een zeer inspannend karwei. Ze waren er aanvankelijk in vol ornaat en met persluchtmaskers op af gegaan, maar al gauw vond de leiding het goed dat die spullen gro tendeels werden afgegooid, temeer daar de 'natuurlijke' rook geen al te groot probleem vormde. 'Sommige jongens hadden na dik een uur blus sen het lek', zei Jongeneel, die goed te spreken was over de hulp van de leiding van de camping. 'De super markt kwam met kratten met drinken aanzetten en repte met geen woord over de kosten. En na afloop werd patat uitgedeeld.' op hun tent zagen komen. 'Ik zag dat de vlammen al bij het toiletgebouw waren. Het ging zó razendsnel. We zijn naar onze tent gerend en heb de hele boel zo goed en zo kwaad als dat ging ingepakt en in de auto ge propt en de rest op de fietskar gela den. Daarna hebben we ons zo snel als we konden uit de voeten ge maakt. Een paar meter verder sloe gen de vlammen toen al uit de bomen vandaan.' Achteraf blijkt dat hun tent niet in de directe gevarenzone stond, al scheelde het niet veel. 'Hier is het zwart en een paar meter verder stond onze tent.' Andere gasten merken pas bij terug keer van het strand wat er was ge beurd. Ze treffen alleen de resten van hun kampeeruitrusting aan. Ze wor den opgevangen door medewerkers van de camping en Hans Zijm van de stichting Salvage, die zich bezighield met de afhandeling van de schade. De brand op Loodsmansduin haalde de landelijke media. Het NOS-jour- naal zond 's avonds al luchtbeelden uit, en John Smit en Jaap Eelman schoten beelden voor RTL 5 en SBS6, die er aandacht aan besteed den. Laatstgenoemde zender wekte ten onrechte zelfs de indruk dat het hele kampeerterrein in vlammen was op gegaan, wat natuurlijk absoluut niet het geval was. I jri os eels met droge ruigte en takken- ;en afgedekte de heuvel achter peeltuintje in vlammen, evenals jrootste deel van de daarop aan- rtn ïnde dijk, die de grens vormt tus- /r2 het centrale gebouwencomplex eo: eigenlijke camping. Het achter ieuvel gelegen terrein met hoog >n Baande heidebegroeiing was ver- föO ens een prooi van de vlammen, rdoor het bedreigend werd voor tiental caravans. De Texelse idweer die met vier bluswagens <ngeveer 35 mensen bij de cam- amveerde ging dit vuurfront aan- ieliik te Inf met water en vuur- Een kwartier later kon het sein brand meester worden gegeven en was men nog geruime tijd doende met het doven van de smeulende resten en het elimineren van vuurtjes die hier en daar oplaaiden. Water was er ge noeg. Naast de beperkte voorraad in de bluswagens kon het worden be- dat ook voor de brand op Loods mansduin overkantse hulp werd in geroepen. Totaal vier blus-spuit- wagens met ongeveer 25 mensen uit Den Helder, Julianadorp en Breezand kwamen daarom naar het eiland. Geluk bij een ongeluk was dat de Texelse boot toen net op weg was laat door zo'n brand mijn vakantie echt met verpesten. We komen al vanaf 1979 op Texel en zijn gewoon verslaafd aan het eiland. Mijn wortels liggen hier zelfs voor een deel. Mijn familie had aan het begin van deze eeuw in de Witte Hoek een schapenhouderij. We hebben jaren lang op het Kogerstrand gebivak keerd en nu op Loodsmansduin, een prachtcamping. Doodzonde wat hier nu is gebeurd is. ledereen heeft ont zettend zijn best gedaan, maar met deze wind is er geen houden aan Terug bij de zwartgeblakerde over blijfselen van zijn tent, klaart zijn ge zicht op. De aanhanger, die pal naast de tent staat, heeft op het eerste ge zicht nauwelijks schade opgelopen, net als hun twee fietsen. Kampeerders Erik, Astrid en zoontje Ryan Brink kregen de schrik van hun leven toen ze de vlammenzee recht Qs te kampeerder ging het vuur met een ouwbare jerrycan te lijf. Het zeil van de tenten is verbrand; de inboedel staat nog in lichterlaaie. 'Ik zat bij de tent een biertje te drin ken, toen ik boven het duin een rookpluimpje zag', vertelt cam- pinggast Lex Meertens uit Zoeter meer, die twee dagen eerder zijn De Waard tent had opgezet, met de bedoeling er samen met echtge note Marianne een week of vier te blijven. 'Toen ik de vlammen zag en de snelheid waarmee het vuur onze kant op kwam, heb ik razend snel de gasflessen en wat papieren uit de tent gehaald, ben in de auto gestapt en weggereden.' Een ogenblik later brandde de tent tot de grond toe af en veranderden kampeerspullen in een vervormde zwarte massa. Toch zat het echtpaar met bij de pakken neer. 'Ik verwacht dat de verzekeringsmaatschappij vannacht wel onderdak voor ons zal regelen en weer voor een nieuwe tent zorgt. Ik

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 7