Wel emoties, maar einig nieuwe feiten iö Leasing helpt bij een flexibele bedrijfsvoering \Zaak jachtopziener in hoger beroep Oosterender huisartsen stoppen per 1 januari TEXELSE Gemeente koopt schilderijen van Carl Klinkert v; j&L Plaatsman en Kieft meest bedreven met schapen Snel alarm bij bosbrand Trialwedstrijd bij MAB COURANT ou ZAT TOCH boitem IN EEN ROL5TOE! UR TOWOHET \t> HIER 7(W \VOL.DRT IK KRtl WEL ZONDER! FOM HE! ZO DRUK Ett HET IS GELUK HEEL GOEDKOOP UITGfiON OH WRT WIL JE JKSTR RL EEN KW/7TIER N\ET mN GLRS IN 0E LUCHT l HOOR Waar een klein dorp groot in kan zijn 'Fietstellingen om padennet op peil te houden' Astma Fonds Bijeenkomst WLTO Calluna even dicht wegens stroomstoring Rabobank VRIJDAG 13 JULI 2001 ies liepen hoog op in de meer- lige appelkamer van de recht- in Alkmaar, waar de rechters oensdag bogen over de zaak Ie van stroperij vrijgesproken [opziener Éd Drijver, een be- waartegen het openbaar mi jne in hoger beroep is gegaan. tni aak kon woensdag niet afge leid worden omdat een politie- die als getuige zou optreden izig was wegens vakantie. Veel we feiten kwamen niet aan het of het moet de naam zijn ge- van de man die Drijver zou ien bedreigd. Het proces It 12 september voortgezet. loofdrol was weggelegd voor de t»Jterdamse advocaat Chr. ihoff, die ook ditmaal de opziener biistond. Officier van ie P. Groenhuis beschuldigde hoff van misbruik van het pro- >cht. Dit gebeurde aan het eind de zitting toen rechtbank- dent A. van der Perk Boekhoff jevraagd of het nog steeds no- ras ook politieman Adriaan Ver te horen. 'Ja', was het ondub- nmge antwoord van Boekhoff. nodig', aldus Groenhuis, 'alles al vermeld in processen verbaal, aakt misbruik van het proces- I Boekhoff werd woedend: 'Dit weinig magistratelijke opmer- U liet na de zitting in Den Hel- log een proces-verbaal opma- door Verkaart, dat ik pas kort de zitting te zien kreeg. En ram weigert u een onderzoek te naar de bedreigingen aan het svan mijn cliënt?' Rechter Van 3erk greep voor de laatste keer mddag in. 'Meneer Boekhoff. de van die bedreiging staat buiten zaak. U of uw cliënt kan zich sgen bij deze rechtbank of des- Js bij het hof in Amsterdam.' De Ibank trok zich na een zitting van uur vijf minuten terug en besloot dvocaat te volgen in het alsnog nvan Verkaart op 12 september iorste de zitting. Getuigen euw werden verschillende getui- terhoord. Zoals de 65-jarige ac- ilant Jaap den Houting uit enes, de organisator van de Ipartij even ten noorden van de er. die de jachtrechten aldaar en bij wie de jachtopziener in ist is. Aan de tand gevoeld werd v: KEI ook een andere oud-jachtopziener Nieboer, die tussentijds bij de ac countant in dienst was en die door hem was ontslagen, omdat hij zou hebben gewerkt met sponsjes met amjsolie waarmee de fazanten wer den gelokt. Hij zou toen ook fazanten hebben bijgevoerd en uitgezet. Maar over Drijver wilde de accountant geen kwaad woord horen. Zijn auto had nog nooit gestonken naar amjsolie. Die andere auto wel. Ten tonele ver scheen ook weer de Rotterdamse boswachter Breure (63), ÈÈn van de gasten van Den Houting tijdens de jacht die tamme fazanten zou hebben meegenomen, wat ook nu werd te gengesproken. De man wist zich ook te herinneren dat Texelaars ('ik kom regelmatig op Texel en ze kennen mij') hem hadden gemeld dat Nieboer achter zijn huis fazanten kweekt. Huilbui Vervolgens was het de beurt aan boswachter Maarten Stoepker om in het getuigenbankje plaats te nemen. Advocaat Boekhoff begon een kruis verhoor. In Den Helder bij de kanton rechter had deze boswachter achter gesloten deuren erkend dat hij bij een vergadering was geweest van Staats bosbeheer en de Texelse Wild Beheer Eenheid (WBE)waarbij iemand had gedreigd 'als Drijver zich in de duinen waagt schiet ik hem af'. Tijdens het openbare verhoor (met twintig man publiek, merendeels sympathisanten van Drijver) viel de naam van Reijer Dijker. Op dat moment barstte Drijver in huilen uit. 'Ik heb die man nog nooit iets misdaan.' Hij werd gekalmeerd door rechter Van der Perk met een flesje mineraalwater uit diens eigen voorraad. 'Heeft u toen geen aangifte van deze bedreiging gedaan?' vroeg advocaat Boekhoff aan de boswach ter in kwestie, die hierop ontkennend antwoordde. Van der Perk vroeg Boekhoff zich aan de feiten te hou den. 'Dit staat buiten deze zaak.' Stoepker zei in het jachtgebied nog nooit tamme fazanten te hebben ge zien. 'Die zijn mak en eten uit je hand.' Hierna nam officier van justitie P. Groenhuis het verhoor over. De bos wachter wist zich over de nachtelijke aanhouding niets anders te herinne ren dan 'wat hij had gehoord'. Groen huis werd zichtbaar kwaad en wees de boswachter erop dat hij onder ede stond toen hij op dezelfde vraag'van advocaat Boekhoff wel het antwoord wist. 'Ik hoorde het kort daarna in gemeente heeft voor 6.750,- olieverfschilderijen van kunst- Wet Carl Klinker! (1905-1995) ®cht. Het ene stelt de Slufter voor, andere huis Frans aan de nkeduinweg, waar de schilder tot zi|n dood heeft gewoond en dat 'die tijd eigendom was van C.P. han, handelaar in hooi en stro. De luwe van Klinkert attendeerde de neentelijke adviescommissie voor kunst- en cultuurbeleid op de cultuur historische waarde van laatst genoemd schilderij. Eelman stelde in de oorlog zijn huis en zijn schapen- boet ('Rooie boe') open voor onder duikers en Georgiêrs. Welk enorm ri sico hij en zijn vrouw daarbij liepen bleek toen de Duitsers er door ver raad achterkwamen dat in de boet Georgiêrs zaten. De soldaten die erop af werden gestuurd durfden echter niet naar binnen en meldden hun commandant dat ze niets hadden gevonden. Als het fout was afgelopen zou het echtpaar Eelman zijn gefusil leerd en huis Frans in brand zijn ge stoken. (Foto's Harry do Croof) geuren en kleuren. Het was geen heterdaadje!' 'Heeft u dat gehoord of is dat een conclusie?', vroeg rechter Van der Perk. 'Dat weet ik niet meer, het is al zolang geleden.' Daarna was de beurt aan agent Jos Berbee. Op verzoek van zijn collega had hij op 19 november op het par keerterrein bij Paal 28 Drijver aange houden toen hij met de auto uit de duinen kwam. Daarna volgde het verhaal over het opbrengen en de terugtocht naar de Slufter, waarna de twee tamme fazanten de nek werden omgedraaid. 'Gewoon gepakt? Ze bleven rustig zitten?' vroeg rechter Van der Perk zich af. 'Ja', antwoordde Berbee. 'Zeker met een blik in de ogen van waar blijft mijn voer?' grapte rechter tot grote hilariteit van het publiek. De politieman bleef bij zijn verhaal, net als tijdens zijn ver hoor in Den Helder, dat de sporen in het jachtgebied, van schoenen en een auto, van de verdachte moeten zijn geweest. De sporen waren vol gens de politieman goed te zien, on danks de harde wind en slagregens en omdat hij de enige was geweest met een auto in het jachtgebied. Maar volgens andere getuigen kan hij die sporen vanwege het noodweer nooit gezien hebben. De vraag of er nu wel of geen tamme fazanten zijn uitgezet en, zo ja. door wie dan, werd niet beantwoord. Is het een wraakactie geweest van Nieboer en Dijker, die eerder door Drijver was geverbaliseerd omdat hij fazanten aan het bijvoeren zou zijn geweest? Het zijn vragen waarover de appel kamer zich in september opnieuw mag buigen. Op de gisteravond gehouden Hoorn der Donderdag is Willem Kieft Texels kampioen schapenscheren gewor den. De |ury - bestaand uit Dirk Roe per, Joh. Bakker, Piet Bakker en Henk Tjepkema - kende hem 1253 punten toe. Herman Barhorst eindigde op slechts zes punten achterstand op de tweede plaats. Harry Bakker en Dick Kikkert hadden een grotere achter stand en werden respectievelijk derde en vierde. Siem Plaatsman toonde zich het meest behendig bij het schapen- melken. Hij ving een aardige hoeveel heid in de houten emmer en werd daarmee Texels kampioen. Mar van Maldegem legde beslag op de tweede plaats, Henk Smit op de derde. Andere deelnemers waren Sjef Beers (vierde), Wim Jan Bakker (vijfde), Jan Willem Bakker (zesde) en Giel Sander en Sjoerd Elgersma (ge deelde zevende). De wedstrijden trokken veel toe schouwers, die zich de verse schapenmelk goed lieten smaken. De weergoden probeerden spelbreker te zijn en lieten steeds dikkere druppels regen naar beneden vallen. De laat ste twee schapen werden daarom niet op het pleintje maar onder de luifel bij Goënga geschoren. In het artikel over de bos- en duin brand bij de Ruyslaan stond over de mogelijke oorzaak: 'Rond half negen hielden zich in de buurt van het ge troffen gebied nogal wat kinderen op, zodat de gedachte voor de hand ligt •dat die met vuur hebben gespeeld'. Dat was nogal insinuerend voor de betreffende kinderen, temeer daar het juist aan hen te danken is dat de brand in een vroeg stadium werd ontdekt en gemeld. De elf kinderen wandelden via het paadje van Schoo naar het strand, toen ze de rook za gen. Ze klommen op een duin en za gen dat het bos brandde. De 13-ja- rige Maurits van Zandwijk uit Veenendaal belde daarop met zijn mobieltje 112, waardoor brandweer en andere hulpverleners snel ter plekke waren en het nog met al te grote vuur binnen een kwartier onder controle hadden. Op het MAB-terrein aan de Hoofd weg wordt zondag een trialwedstrijd verreden in samenwerking met de trialclub uit Obdam. In tegenstelling tot de motorcross is de wedstrijd niet van snelheid afhankelijk. Alles draait om behendigheid op de speciaal voor dit doeleinde gemaakte motoren. De organisatie verwacht ongeveer veer tig deelnemers waaronder enkele nationale toppers. De wedstrijd be gint om 13.00 uur en duurt tot onge veer 17.00 uur. Belangstellenden kunnen kosteloos een kijkje komen nemen. *fWONF Huisartsen Hetty van Dijk en Nelda de Grave uit Oosterend stoppen met ingang van 1 januari 2002 met hun praktijk. Het is vooral de hoge werkdruk die het tweetal heeft doen besluiten het contract met zorgverzekeraar Univé op te zeg gen. In samenwerking met de Districts Huisartsenvereniging (DHV) wordt gezocht naar een op volger. Hun besluit om te stoppen namen ze niet van de een op de andere dag, maar is het resultaat van een half jaar waarin zakelijke en privé-belangen zorgvuldig zijn afgewogen. Van Dijk' 'Het was een moeilijke beslissing. We hebben hier aan het Robbepad een prachtige praktijk. De samenwerking verloopt uitstekend, de sfeer is goed evenals het contact met onze patiën ten. We voelen ons bij hen betrokken en andersom is het volgens mij ook zo. Feit is dat toen we drie jaar gele den onze nieuwe praktijk openden, we ons diep in de schulden hebben gestoken, maar daar hebben we de kop wel van af gewerkt. We hebben nu een financieel gezonde praktijk. Bovendien heeft het vak van huisarts veel aantrekkelijke kanten.' Maar de medaille heeft ook een keer zijde. 'In de negen jaar dat ik hier in Oosterend actief ben als huisarts, heeft het vak de nodige veranderin gen ondergaan. Het werk is aantoon baar zwaarder geworden. Dat heeft verschillende oorzaken: de vergrij zing, want oudere mensen gaan ge middeld vaker naar de dokter. Maar ook jongere mensen weten ons be ter te vinden. Bovendien duren de consulten gemiddeld langer en kun nen we per dag dus minder mensen van dienst zijn. Bovendien vragen de asielzoekers de nodige aandacht. Met als gevolg dat we veel langer aan het werk zijn. Ook in het weekend, want als dienstdoende arts worden we per nacht gemiddeld toch een keer of vier gebeld. Zo'n weekend dienst is tegenwoordig een zware belasting. Je bent in feite 48 uur lang in touw. Het duurt wel een paar da gen voordat je daarvan bent hersteld en het vervelende is dat naarmate je ouder wordt dat steeds langer duurt. Ik zie mezelf dit niet tot mijn 65""' volhouden.' Geboortes Bij De Grave speelt ook haar gezond heid een rol. 'Ik ben gelukkig goed hersteld van mijn ziekte, maar ervaar dat het werk voor mij nu een stuk zwaarder is geworden.' Het vak van huisarts is dan ook geen baan van negen tot vijf. Van Dijk: 'Met 2300 tot 2400 patiënten is dit eigenlijk een eenpersoonspraktijk. Terwijl we ei genlijk een parttime baan nastreven, moeten we beiden toch lange dagen maken.' Ook de verminderde aan trekkelijkheid van het vak weegt mee. 'De verloskunde, toch één van de leukste kanten, hebben we per 1 ja nuari 2001 moeten afstoten. Doordat steeds meer mensen kiezen voor de verloskundigenpraktijk in Oudeschild deden wij nog te weinig bevallingen om onze vaardigheden op peil te houden.' Het besluit zou wellicht anders zijn uitgepakt als de werkdruk zou dalen. 'Op verschillende plekken in het land zie- je structuren ontstaan waarbij artsenpraktijken binnen een groter gebied de handen ineen slaan, waar door diensten efficiënter kunnen wor den waargenomen. Maar wij zitten op een eiland met elf huisartsen en vijf praktijken die allemaal op zijn tijd weekenddienst hebben. Bovendien is het tegenwoordig met makkelijk vervangers te vinden. Texel is te klein voor zo'n groep waarnemende artsen en het Marsdiep staat een samen werking met praktijken aan de over kant in de weg.' Begrip Voor collega's van Van Dijk en De Grave kwam hun besluit om te stop pen toch nog als een verrassing, maar ze tonen wel begrip. Of dat zelfde geldt voor de patiënten, zal nog blijken. Het bekendmaken van hun vertrek hadden de twee artsen liever nog even uitgesteld, zodat ze gelijktijdig hun opvolger konden pre senteren. Maar nieuws gaat op Texel snel en toen het de redactie van de Texelse Courant ter ore kwam, waren de artsen na enige aarzeling wel be reid hun besluit toe te lichten. 'Na tuurlijk gaat ons vertrek ons aan het hart, want de omgang met de patiën ten is altijd heel prettig geweest. Maar het is ook een hele verantwoordelijk heid, want er wordt tegenwoordig kritisch naar de artsen gekeken. Nu we na lang wikken en wegen dit be sluit hebben genomen, zijn we direct op zoek gegaan naar een opvolger die over een half jaar de praktijk gaat voortzetten. Want we denken niet dat de overige huisartsen op Texel staan te popelen om onze patiënten over te nemen.' Gezien de afnemende be langstelling voor het vak van huisarts is het geen vanzelfsprekende zaak dat zich een opvolger aandient. Maar vooralsnog zijn de twee Oosternders optimistisch. 'Een goed geoliede praktijk op zo'n aantrekkelijk eiland moet toch zeker aanspreken 'Je hebt ook autotellingen, dus waarom zou je geen fietsen- tellingen kunnen houden', vindt Corrie Heijne (Texels Belang). Zij pleitte dinsdag tijdens de raads vergadering voor tellingen omdat daarmee beter beoordeeld zou kunnen worden welke fietspaden als eerste aan de beurt zijn voor onderhoud. Heijne kreeg bijval van enkele collega's. 'We hebben hier op Texel een groot fietspadennet. Als dat veilig is krijgen Texelse collectanten hebben - naar nu bekend is gemaakt - in de week van 14 tot en met 19 mei een bedrag van 6720,75 opgehaald voor het Astma Fonds. Het bedrag komt met name ten goede van de 200.000 kin deren in Nederland die dagelijks een gevecht leveren om voldoende lucht. Specifiek gaat het om steun en voor lichting, ook voor de mensen in hun omgeving. Daarnaast is gecollec teerd voor wetenschappelijk onder zoek, dat aandoeningen moet helpen voorkomen en genezen, en om de behandeling door artsen en andere hulpverleners te verbeteren. In totaal 1,6 miljoen Nederlanders hebben een aandoening aan de luchtwegen bijvoorbeeld begeleiders van school reizen een goed beeld van het eiland en komen ze terug. Als je tellingen houdt, weet je welke fietspaden er altijd goed bij moeten liggen', vond Heijne. Ook Mana van der Spek (WD) vond dat de 'fietsdruk' gemeten moest worden en wethouder Peter Bakker beaamde dit eveneens. Verschillende raadsleden brachten de fietsstroken ter sprake. Een aan tal, waaronder Klaas Modder (PvdA) had er moeite mee. Onder andere omdat auto's erop gaan parkeren. Heijne opperde een proef met fiets stroken binnen de bebouwde kom. Peter Bakker wilde liever eerst advies vragen aan 3VO. 'Zij hebben daar tenslotte specialisten voor.' Steeds meer maatregelen die kosten verhogend werken en dalende afzet- prijzen maken dat de veehouderij het moeilijk heeft. De afdeling Texel van de WLTO houdt dinsdag een bijeen komst voor de aangesloten rundvee- en schapenhouders om bij te praten en om te bespreken welk standpunt moet worden ingenomen bij de reeds genomen en nog te nemen maatre gelen die verband houden met de MKZ-crisis. Tevens wordt gesproken over het rapport Wijffels en het nieuwe ammoniakbeleid. De bijeen komst wordt gehouden in De Peli kaan en begint om 20.00 uur. Een inleiding wordt gegeven door Tjerk Doornenbal. secretaris van de afde ling veehouderij van de WLTO Zwemparadijs Calluna moest dinsdagavond om 18.00 uur zijn deuren sluiten in verband met een stroomstoring. De ongeveer 20 bezoekers van dat moment kregen het verzoek het gebouw te verla ten, wat geen problemen ople verde. Dat er toen zo weinig mensen waren kwam omdat al in het begin van de middag was begonnen met het 'afbouwen' van de drukte. Er moch ten wel mensen vertrekken, maar nieuwe bezoekers werden niet toege laten. De storing waarvan de oorzaak nog niet precies vast staat, deed zich voor om 14.00 uur. Een deel van de ver lichting viel uit, waardoor in de kleed ruimte noodverlichting moest worden ontstoken. De pompen en zuivering- sapparatuur bleven gewoon werken, zodat het met nodig was om het bad direct te ontruimen, zo laat manager Eric Heijenk desgevraagd weten. 'We wilden echter toch op een redelijk vroeg tijdstip het gebouw leeg heb ben zodat alle apparatuur kon wor den uitgeschakeld en het installatie bedrijf gelegenheid kreeg voor onderzoek en reparatie. Op deze wijze werden ook zo weinig mogelijk bezoekers gedupeerd'. (IM ADVERTENTIE) Lieuwe Koom bedrijvenadviseur Rabobank Texel 'Leasing duur? Het is maar hoe je het bekijkt! Groot voordeel is in elk geval dat u investeert in bedrijfsmiddelen, zonder dat u uw kapitaal hoeft aan te spreken of hoeft te "sparen" Dat maakt uw bedrijfsvoering flexibel. Zeker als u weet dat de Rabobank heel veel bijzondere leasevarianten kent Samen spelen we in op uw behoefte en zorgen er bovendien voor dat u uw investeringsaftrek maximaal benut...' Texel Telefoon 0222 36 99 13

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5