Sport Polderkind Ank Lagerveld maakt en verkoopt exotische reizen Joris van Oeveren (12) in de Spaanse zeilselectie Triatlon vrijwel volgeboekt TEXELSE COURANT' Robert Bakker wint strandloop (jeslaagd GS houdt vast aan uitdunning OV □__Qtslaagd^ Geslaagd !h' VRIJDAG 13 JULI 2001 zaam op zee tegen de skyline van Mallorca. Joris bereidt zijn optimist voor op de volgende race. sport zit hem in het bloed, zo- I zijn vader als opa waren fer- ntzeilers. De 12-jarige Joris van veren is 67" geworden in een delijke wedstrijd te Spanje. Hij loort hiermee tot de beste gdzeilers van het land. Vanwege n ontwikkeling vaart hij al enige niet meer tussen leeftijds noten. Op 5 september doet hij m nen met de beste leden van zijn ^Teniging een gooi naar het natio- le kampioenschap. menteel logeert Joris twee weken opa en oma Van der Wal aan de Jdellandse weg, om daarna weer ugte keren naar Mallorca, waar hi) ont. 'In augustus train ik elke dag. rest van het jaar alleen in de ;ends omdat ik ook naar school it', vertelt Joris. Tijdens het inter- stokken de woorden een aantal in zijn keel omdat hij gewend is en maar Spaans te praten Ove- heeft hij met eerdere interviews positieve ervaringen. 'Alle jour- ten komen na de race op je af rennen. Je kan je boot niet normaal aftuigen want ze beginnen te duwen en willen dat je hun vragen beant woordt.' Joris werd geboren als zoon van Tony van Oeveren, voormalig wedstrijd leider van de Ronde om Texel, en de geboren Texelse Marianne van der Wal. Al op jonge leeftijd kwam hij elk weekend naar Texel. Óp zijn zevende kreeg Joris' vader een baan krijgen in de haven van Mallorca 'Daar zag ik Optimistjes, kleine zeilboten, in de haven varen. Ik vroeg gewoon of ik mee mocht doen. Zo ben ik gaan zeilen.' Het was onvermijdelijk, ge zien het zeilverleden van verschil lende familieleden. Zo werd zijn va der eerste en tweede in verschillende zeilklassen om het wereldkampioen schap. Opa Martin van der Wal was een fanatiek catamaranzeiler en medeoprichter van de Ronde om Texel. Joris: 'Je begint met een Optimist in de C-klasse. Daar vaar je tot je 11 wordt en dan ga je naar de B-klasse, waar ik nu eigenlijk in hoor.' De pres taties van Joris van echter zo goed dat hij vervroegd naar de A-klasse ging. Normaal belanden zeilers daar pas op hun dertiende. 'Het jaar waarin |e vijftien wordt mag je voor het laatst meedoen met de optimis ten. Daarna moet je met een andere boot zeilen, zoals de Europe-klasse en de 4-1 O-klasse. Ik ga een beetje surfen en misschien de 4-1 O-klasse zeilen. Daarin vaar je met twee men sen op een boot van 4.10 meter.' En catamaranzeilen? 'Dat wil ik ook wel doen. De Ronde om Texel heb ik ge zien ja.' De twee belangrijkste wedstrijden in Spanje zijn de Copa, die in Catalonië wordt gehouden en het Castriaanse kampioenschap van Spanje. 'Voorde Copa heb ik me helaas niet kunnen kwalificeren, dat zs w.ej jammer. Maar met het Spaanse kampioenschap staan we nu zelfs in de finale.' Joris bleek tijdens het kampioenschap van zijn club één van de betere zeilers. Daarom behoorde hij tot de groep die zijn vereniging, Club Nautico Arenal. moest vertegenwoordigen in de Corrie de Jager van sponsor hotel Molenbos (en zelf loopster in één van de estafetteteams) lost zater dag om 14.00 op het surf strandje bij Dijkmanshuizen het startschot voor de Texelse kwarttriatlon. Hoe, dat is nog een verrassing, maar de organisatie heeft de 'schutter' ge vraagd echtgenote en deelnemer Rob Teisman ongedeerd het water te laten bereiken. Met honderd 'ge wone' triatleten en elf estafette teams van drie sportievelingen was de wedstrijd gisteren vrijwel volgeboekt. Er is nog plaats voor ten hoogste vier trio's. De toch al grote animo voor de triatlon trok de afgelopen dagen nog even sterk aan. Hoewel de organisa tie vorige week had aangekondigd zich aan een limiet van vijfentachtig solo-atleten te zullen houden, werd te elfder ure toch besloten niemand teleur te stellen, met als gevolg dat deze categorie nu honderd deelne mers telt. Onder hen zijn elf Texelaars, onder wie Ingrid van Lubek, die vo rig jaar nog de Nederlandse kleuren verdedigde tijdens de Olympische Spelen in Sydney Van Lubek draagt startnummer 82. De andere Texelse deelnemers zijn: Carla Roeper (num mer 5), Erik Bakker (38), Robert Bak ker (39), Menno Goënga (62), Rob Teisman (65), Piet Kingma (66), Guido Betsema (80), Gauke van Lingen (83), Willem van Tatenhove (89) en Jeroen Plag (99). (Folo s collectie Jons van Oeveren) regiofinale van de eilandengroep waartoe Mallorca behoort. 'Daarin vaar je met zeventien verenigingen. Wij hebben gewonnen en nu mogen we op 5 september naar het kam pioenschap in Gallicië. Daarin doen bijna alle provincies, natuurlijk niet de inlandse, mee. Ik denk dat we kun nen winnen.' Door zijn prestaties krijgt Joris grote kortingen bij Van Wettum, een fabri kant van optimisten die in ruil zijn naam op de boot van de jeugdige zeiler krijgt. Door zijn afkomst ont staan ook enkele nadelen. 'Ik heb een Nederlands paspoort, daarom kan ik niet aan internationale wedstrijden meedoen. Ik word als lid van een Spaanse vereniging namelijk met voor de Nederlandse ploeg geselec teerd. Ik zou internationaal kunnen varen als ik gewoon een Spaans pas poort nam. Dat zou ik wel willen, maar dan kan ik niet meer in Neder land studeren, dus ik weet het nog met.' Een kleiner probleem: door de Zuideuropese tongval wordt Joris in Spanje Goories door iedereen ge noemd. De zuidwesterstorm was woens dagavond de grootste tegenstan der van de deelnemers aan de eer ste De Krimstrandloop. Knokkend tegen de elementen won Robert Bakker de wedstrijd over acht ki lometer in 33.58 minuten. Snelste veteraan was Piet Gemser uit Sneek, die na 36.21 minuten over de finish kwam. Margot van der Ven (43.46) won bij de vrouwen. Ook de wedstrijd over vier kilometer kende een bijzonder verloop Met de wind in de rug vlogen de hardlopers bijna richting vuurtoren, maar na het keerpunt op twee kilometer was het flink buffelen tegen de wind, die zelfs nog iets aanwakkerde. Theo de Haan uit Amsterdam was het best bestand tegen de elementen en finishte in 18.04 minuten. Heike Bmstein uit het Duitse Arnsberg hoefde maar acht tien seconden op hem toe te geven en won de race bij de vrouwen. De Texelse Marleen Roeper heeft aên het ROC in Den Helder het di ploma voor verpleegkundige be haald. De estafetteteams zijn- Natascha van der Vis, Jordy Vinke en Dirk Vinke (101/201), José Huisman, Benno Dros en John Daalder (102/202), Giesela Wolf. Jesse Hoven en Corrie de Jager (103/203), Colinda Vlaming, Sebastiaan Ran en Remco Nagtegaal (104/204), Peter Haker. Theo Boom en Pierre Bonnet (105/205), Colmda Brouwer, Gerie Vlas en Margot van der Ven (106/206), Esther Krijnen, Robbert Boersen en Fup Krijnen (107/207), Jeroen Huizinga, Kim Kooger en Chris Snijders (108/208), Martijn Smit, Bert de Ridderen Pieter Jan Kooger (109/209), Simone de Wit, Menno Koorn en Martin Witte (110/210) en Bettina Lösscher, Niels Jimmmk en Lutz Lohse (111/211). Late beslissers die nog een team wil len vormen, kunnen contact opne men met Wil Braam, tel. 314 238. De deelnemers zwemmen eerst een kilometer bij Dijkmanshuizen en klim men dan op hun fiets, om via De Cocksdorp naar dorpshuis 't Skiltje Oudeschild te rijden, een traject van ongeveer 40 kilometer. In en rond Oudeschild wachten hen twee ron den van vijf kilometer, die (hard)lopend moeten worden afge legd, wat toeschouwers een prima zicht op de strijd biedt. Ook de finish is bij 't Skiltje. De winnaar wordt daar rond 15.45 uur verwacht. De lopers van de snelste estafetteteams zijn mogelijk wat eerder aan de eind streep. De 21-jarige Maurits Bakker (van 'Spyk' uit Den Hoorn) slaagde aan het Clusius College te Hoorn voor het MBO-diploma Technisch Medewer ker Recreatiebedrijven. In september begint hij een heel andere studie: de 2-jarige opleiding aan het Instituut voor Autobranche en Management (IVA) te Driebergen. Sipke de Vries (21) uit Den Burg is aan het Maritiem Instituut Willem Barentsz op Terschelling geslaagd voor de opleiding Maritiem Officier. Aansluitend volgt hij de eenjarige opleiding Technische Bedrijfskunde aan de Hanzehogeschool te Gronin gen. De jeugd tot en met twaalf jaar liep 600 meter heen en terug over het strand. Winnaar bij de jongens werd Jelle Lubach, die de klok na 5.19 minuten liep stilstaan Laura Hoogers uit Oirschot eiste de overwinning bij de meisjes voor zich op (6.35). Geen enkele Statenfractie steunde vrijdag het voorstel van D66'er Gerard Le Belle om de beperkingen van het openbaar vervoer uit te stel len tot Texel het ketenmobiliteitsplan klaar heeft. Ook zijn tweede voorstel om dan in ieder geval de laatste bus sen te koppelen aan een OV-taxi kreeg geen instemming. Gedepu teerde Hen de Boer verwees dat de Telecomtaxi die service overbodig maakt. 'Ik heb betoogd dat, in het kader van een beter openbaar ver voer, met de exploitant van de Telecomtaxi moet worden afgespro ken dat de provincie aan de exploi tatie moet bijdragen. Daar ging De Boer niet eens op in', aldus Le Belle. Pieter Kuiper (24) uit Oosterend heeft aan het Clusius College te Hoorn het diploma behaald van de Middelbare Land- en Tuinbouw school, afdeling Plantenteelt. Deze vierjarige opleiding voltooide hij in drie jaar. Kuiper werkt bij een bloem bollenkwekerij annex exportbedrijf in Egmond. Jan Boon uit De Cocksdorp slaagde aan de Openbare Scholengemeen schap De Hogeberg voor het diploma 'Verkoop C'. Hij vervolgt zijn commer ciële opleiding in Hoorn. /oe 'armoesstraat en weet wat ze verkoopt. heeft een behoorlijk gevarieerd arbeidsverleden en verhuisde ok heel wat af. Van Zandvoort naar Haarlem en van Gronin- in weer terug naar Texel. Haar wortels lagen in de polder erland, waar je op een stille zomeravond de zee kunt horen isen. En nergens ruist hij zo mooi als rond haar eiland. Ze kan weten, want voor haar werk bezoekt ze regelmatig verre randen en exotische oorden. 'Mensen zo goed mogelijk op is sturen, daar zit ik voor', zegt Ank Lagerveld. Ze is isadviseuse bij Reisbureau Texel Holland International in de :mJetzag er helemaal niet naar uit dat m dit werk zou rollen, hoor. Ik heb ht van alles gedaan. Op mijn zes- «de begon ik als pompbediende bij vage Kikkert in De Koog. Dat was hen. Ik had voor de pomp een hele hakjes met water staan en als de iwsen dan 's middags van het rand kwamen, kwamen ze met hun «den eerst even bij mij tanken. sik hoor en ik was de hele dag bui- n Ik zag zo bruin als een potlood, was een Duitser, die me steeds zijn Jto liet wassen. Ruud, m'n baas zei: X s0 niks te doen hebt, ga je je gang aar en wat je ermee verdient, mag telt houden. Hartstikke tof natuur- eri i. Ik kreeg er vijftien gulden voor, tn heel bedrag toentertijd. Van de Mpgmg ik naar Bosch en Duin, in 'horeca. Ook leuk, maar na vijfjaar 1-f dik het wel gezien. Ik dacht: als dit itio ijnleven moet zijn... Ik was het hier i. f itemaal een beetje zat en wilde weg Keyi Texel kok naar Zandvoort. 'Een be- Me keuze, want ik was bang dat hl da zee zou missen. In het kinder- 3ik kuis waar ik ging werken, kreeg ik icT !een maand al ruzie met de direc te ar, dus dat schoot ook met op en otë en ben ik naar Haarlem gegaan. Ik H erd daar hoofd van de eetzaal in le' 91 elite-bejaardenhuis. Het was T' aar heel chique, zilveren bestek en ;ert ®seleinen borden, mooie kristallen lakten, dat werk. En de bewoners "en allemaal bekende Nederlan- geweest in hun goeie dagen. Of Wieleden daarvan. Poepte chique. *kals ze al helemaal dement wa- merkte je toch dat ze van deftige ®tef waren XK 01 33 ns I. W vnijn vrge tijd kwam ik nogal eens 'leningen, had er wat mensen le- 1 kennen en ik besloot daar werk en een woning te zoeken. Mijn heim wee naar de zee was een beetje weg en ik had het druk met uitgaan en mezelf ontdekken. Ik kon terecht in het Academisch Ziekenhuis als voedingsassistente. Zo ben ik begon nen. Via cursussen ben ik opgeklom men tot een leidinggevende functie en ik werd coordinator, de schakel tussen de verpleging en de voedmgs- dienst. Ik was verantwoordelijk voor het dienstrooster, de bestellingen, de hygiëne, het aannemen van uitzend krachten. Dertien jaar heb ik het daar uitgehouden. Ik vond de stad erg mooi, maar die drukte. Ik ben toch altijd een buitenmens gebleven. Ik ben een polderkind en dat krijg je er nooit meer uit. En dat zie je aan mijn woningen. Ik begon in Groningen met een kamer in de binnenstad, ver huisde toen naar een flat aan de rand van de stad en kwam daarna in Zuidhorn terecht. Mijn mooiste plekje was op een boerderij, vijf kilometer buiten de stad. Dat kon ik op mijn fietsie net behappen.' Texel trekt 'Toch was ik in de weekenden regel matig op Texel, ging lekker naar het strand en toen ik er een relatie kreeg, ben ik in het wilde weg gaan sollici teren. Het zat niet erg mee. Nou als ik dan geen baas kan vinden, begin ik toch voor mezelf, dacht ik. Ik haalde mijn middenstandsdiploma en alle horecapapieren en op dat moment kwam er een grote reorga nisatie op mijn werk in Groningen, waar ik nog steeds was. Ik kon op wachtgeld afvloeien en had zo alle tijd om rond te kijken zonder geldzorgen. Terug naar Texel, een tijdje lekker even niks doen en toen kwam het Albrecht College uit Den Helder in beeld met een cursus voor her- 'Het is belachelijk dat de VW zo ver van het centrum ligt. intredende vrouwen. Vier dagen in de week naar school. De lessen werden hier op Texel gegeven. Ik vond de toeristische kant wel interessant. Weer heel wat anders, hè? Ik moest een week stage lopen hier bij Joop Groen en liet doorschemeren dat ik wel belangstelling had in een echte baan bij hem. Joop zag het ook wel met me zitten en zo rol je ergens in. Ik heb geluk gehad. In september werk ik hier al weer tien jaar.' Voor het werk van reisadviseuse moet je behoorlijk stressbestendig zijn. En een goed inlevingsvermogen in de wensen en mogelijkheden van de klant is ook met weg. 'Je moet met persé een dure reis willen verkopen aan een jonge meid die daar het geld niet voor heeft.' De ervaringen uit haar vorige beroepen in het omgaan met mensen komen Lagerveld goed van pas. En al heeft ze al veel cursus sen gevolgd, ze gaat nog steeds door. Als iemand op reis gaat, is het raadzaam goed verzekerd te zijn. Een verzekeringscursus dus. Een cursus galileo, een luchtvaartsysteem om vluchten in te boeken. 'Het is best ingewikkeld met al die codes. Er komt binnenkort weer een ander sys teem, dus we moeten weer een week naar Rijswijk, naar het hoofdkantoor, om ook dit weer onder de knie te krij gen. Een heel leuke cursus is de stu diereis. Je moet er per jaar één ver plicht doen, maar wij gaan meestal twee keer. De touroperators bieden een pakket studiereizen aan, waarop je kunt inschrijven en dan moet je afwachten waar je bij kunt. Je hebt megareizen, waar zo'n 160 man mee mee gaat, maar meestal zit je in een groepje van een man of twintig, der tig. Ze komen van reisbureaus uit heel Nederland en je ontmoet elkaar op Schiphol. Je krijgt van tevoren een schema over de reis toegestuurd en bij aankomst kun je dan alles checken; de accommodatie, de lig ging, de faciliteiten, de bediening, noem maar op. We doen alles wat de reiziger ook aangeboden krijgt: paardrijden, raften, we gaan mee op een excursie om een indruk te krijgen van het land en we keuren het eten. Het is meestal een heel intensief pro gramma en we komen altijd bekaf terug. De touroperator koopt de rei zen in, wij vérkopen ze weer. Daarom vind ik het heel belangrijk om het zelf gezien te hebben. Je kunt je klanten dan ook echt enthousiast te woord staan, je weet waar je over praat en dat is altijd leuk. Ik vraag ook vaak aan de mensen om na afloop van de vakantie even te komen vertellen hoe het was. Ik hoef niet alle ins en outs te weten, maar ik wil graag weten of het voor hen een goede aanrader was. Daar kun je een volgende keer weer op inspelen. Want de mensen zo goed mogelijk op weg helpen, daar zit ik voor.' VW-functie Vanwege zijn veel centralere ligging dan het WV-kantoor krijgt het reisbu reau om de haverklap mensen aan de balie met toeristische vragen over het eiland. Ook speelt het vaak voor bagagedepot voor een zware tas of rugzak. 'Ach, waarom ook niet. Je moet mekaar een beetje helpen. We hebben zelfs een plattegrondje van Den Burg gekopieerd en daarop maak ik met een rood pennetje vaak een routemarkering voor de mensen. Het is belachelijk dat de VW zo ver van het centrum ligt. Wie dét heeft verzonnen! Als ik oudere mensen, die hier binnenkomen, uitleg dat ze nog 800 meter verderop moeten zijn, zakt de moed ze vaak in de schoenen. Niet iedereen is met de auto Nou dan vraag ik: kan ik u misschien helpen? Als het niet te druk is, geeft dat niks. Alleen mensen die voordringen en dan zo drammen, terwijl je met ie mand anders bezig bent, laat ik ex pres lang wachten.' Ook scholieren van de OSG komen af en toe langs voor materiaal voor een werkstuk. Oude reisgidsen zijn dan een gewild artikel. 'Zo komen ze voor het eerst over de drempel en we zeggen geen nee.' Behalve het uitstippelen en verzorgen van reizen attendeert de reisadviseur ook op de benodigde reis documenten, regelt desgewenst een visum en maakt de reiziger opmerk zaam op de gezondheidsrisico's. 'Wij hebben een goede samenwerking met de apotheek en verwijzen naar hun servicebalie, waar een speciaal opgeleide tropenzorgassistente alle informatie up-to-date bij de hand heeft.' Een andere service die het reisbureau aanbiedt is het wisselen van vreemde valuta. 'Er komen wel eens Zweden langs en straks in au gustus weer Italianen, maar het meest natuurlijk Duitsers. Daar hou je soms leuke contacten aan over. Er zijn Duitsers geweest die via Schip hol naar de Canarische eilanden wil den en dan bij ons boekten, vanwege de geldwisselcontacten Dat zijn leuke dingen. Maar je maakt ook wel eens rottige dingen mee hoor. Er lo pen af en toe vreemde figuren rond op het eiland Ik heb eens een vent gehad die dollars had besteld en daar komen natuurlijk kosten overheen, dat wist hij. Maar toen hij het geld kwam ophalen, wilde hij die met be talen. Hij bleef maar zeuren en ik kreeg hem niet weg. Uiteindelijk is hij onder veel verzet door de politie op straat gezet. Een paar maanden later kwam hij nog eens binnen. Ik her kende hem meteen en riep: d'ruitü Ik heb hem daarna nooit meer gezien gelukkig. Wat ik ook naar vind, is het annuleren van een reis wegens te weinig deelnemers. Vooral voor oudere mensen, die soms al een half jaar van te voren hebben geboekt en er erg naar uitzien. Ik probeer in zo'n geval wel een alternatief te zoeken, maar dat is het dan toch net met. Jammer.' Ook de toestand in de we reld wordt iedere dag op het runway- journaal bekeken. Zijn er natuurram pen, politieke onlusten? Op dit moment heeft de reiswereld alle reis verkeer op Nepal stopgezet, van wege onlusten om de moord op de Nepalese koninklijke familie. Ook Is raël wordt nauwlettend in de gaten gehouden. 'Een tijdlang is Egypte negatief in het nieuws geweest, van wege bomaanslagen op toeristen en twee jaar geleden had je die ver schrikkelijke aardbeving in Turkije. Op dit moment loopt het weer storm op vliegreizen naar Turkije. Mooi land, lekker goedkoop. Een ander naar aspect bij dit werk is een ongeluk of een overlijdensgeval tijdens een reis. Ook al wordt het ter plaatse al door een hostess geregeld, we nemen al tijd even persoonlijk contact op met de familie.' Milieu De reiswereld houdt zich op dit mo ment erg bezig met het milieu. De ANVR, de Algemene Nederlandse Vereniging voor Reisondernemingen, heeft een boekje uitgegeven, De reis wereld en de zorg voor het milieu'We willen ze natuurlijk niet het vliegtuig uitjagen, maar iedereen gaat maar op vakantie en je kunt je afvragen of sommige dingen ook niet anders kunnen, zonder dat het je vakantie pret bederft. Vakantiespreiding om piekbelasting van de natuur tegen te gaan en erosie misschien terug te dringen. Geen beschermde planten meenemen of ivoor en koraal. Licht en airco op tijd uit. We stellen voor waarden voor de accommodatie. We wijzen de mensen erop met teveel water te gebruiken in landen waar het water schaars is. Het is toch te gek om een half uur onder de douche te staan, als het land een tekort aan water heeft?' Is er nog toekomst voor een reisbu reau als de mensen via de computer zelf hun reizen vanuit hun luie stoel kunnen uitzoeken en boeken? Lager veld denkt dat de gratis video die je hij het reisbureau kunt lenen leuker is om met z'n allen naar te kijken dan een computerscherm. 'De mensen zijn mondiger geworden en krijgen meer informatie overal vandaan. Maar het is een heel gedoe hoor, dat gezoek op het scherm en er gaat veel tijd in zitten. Op een gegeven mo ment zijn ze het zat en komen weer bij ons.' Tekst en foto: Corrie Timmer

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 7